durende het 80ste. bij de eerst6 geduren de het 7Öste jaar waargenomen. Interessant is ook. dat tot de zwaarste hersenen, welke men gewogen heeft, die aan, den Russischen dichter Turgenjew behooren, deze wogen '2120 gram. Tot de lichtste behoorden die van Gambetta, welke nauwelijks 1260 gram zwaar ble ken te zijn. INCTKZONDKN mk H;I LINGEN. 30 cents per regel. L)e glanspunten van een gelaat zijn de oogen en de tanden, en deze bestemmen ei- de schoonheid van. Maai- zn bepalen ook het karakter. Iemand met onzuivere, slecht onderhouden tanden zal ook op andere punten nalatig en mor sig zijn: want de verzorging van bet gebit met Odol is zoo ern- voudig en gemakkelijk, dat er een nalatigheid zoiuier weerga toe be hoort om de voor de gezondheid zoo noodzakelijke tanden maar aan hun lot. over te laten. Odol is het eenige mondwater, dat vol gens de uitspraak van de meest beroemde tanahygionisten, op de volkomenste wij/e beantwoordt aan de tegenwoordige eischen der tandhygiene. Unci er wijs. Exainendwaaslieid. In het Nieuwe Schoolblad worden de 'opgaven medegedeeld voor het toe- latings-examen tot de le H. B. S. met 3 j. cursus te Amsterdam en daaron der komt het volgende vraagstuk voor ,.Een bak, lang 0.125 D.M., breed 76 cM. en hoog 8.5 d.M.. is voor drie vierde gevuld met water. Om dien hak te vullen, ischept men water uit een tweeden geheel gevulden bak, die 12.5 dM. lang en 1 cM. breed is. Wan neer er nu nog 3.75 H.L. water in den tweeden bak overblijft, als de eerste vol is, vraagt men de hoofrte te bere kenen van den tweeden bak." Deze tweede bak is zeker een merk waardig model, want bij is maar ©én centimeter breed. Dus om daaruit wa ter te scheppen, zal men een klein soort vingerhoed moeten gebruiken. Genoemd blad beeft verder uitgere kend. dat de bak ruim 46 meter boog moet zijn. Dus een bak zoo smal. dat men er geen vinger in kan steken, en dan zoo boog ais een behoorlijke kerktoren. Een rare bak I Dat zal menig jeugdie examinandus wel gedacht hebben toen hij die uit komst kreeg, maar die niet beeft dur ven inleveren omdat 't zoo ..gek uit komt". En dan krijgt zulk examen-werk een schijn van noodelooze kwelling 1 Vergoeding voor opleiding van kweekelingen. Ongeveer een achttal jaren geleden werden door eenige hoofden van scho len te Amsterdam op verzoek van den toenmaligen directeur der kweekschool, den heer H, Bonman, kweekelingen der Gemeente-kweekschool in hunne scholen toegelaten, ten einde dezen zich zouden kunnen oefenen in de praetijk van het onderwijs. Sedert hebben deze scholen steeds als zoogenaamde hulpleerscholen dienst gedaan; alleen is in de laatste ja ren het getal er van wat uitgebreid. In 1901 is voor bet eerst aan de onder wijzersfessen), in wier klassen de kwee lingen in dat jaar voor hunne practische oefening waren geplaatst, eene gratifica tie toegekend. Deze bedroeg toen f 100 per school waar vier kweekelingen wa ren geplaatst: bij de regeling, die dit jaar ïs -getroffen, zal zij f 25 bedragen voor eiken kweekeling, die aan de school is verbonden. De hoofden der hulpleerschool hebben nu een adres aan B. en W. gericht, waar in zij verzoeken nog dit jaar een rege ling te willen treffen, waardoor het mo gelijk wordt, dat ook nog die hoofden der hulpscholen. die in 1903 niet meer als zoodanig zullen fnngeeren, een billijke vergoeding wordt toegekend, voor hun ne vele bemoeiingen in het belang der kweekelingen van de gemeente-kweek school. Land- en Tuinbouw. genoodzaakt zijn heit vleesch. gedurig op te slaan of met verlies to verkoo- pen. Ook de burgers klagen; .Waarom •:cn do soldaten vleesch eten en zuiden wij het om de duunte weldra moeten mi.ssen?" Daarbij komt, dat er thans geen en kele reden meer bestaat om de gren zen gesloten te houden. Vroeger was het. altijd: „Men zou de grenzen wel openen, als het Ned-erlandsche vee maar gezond was; doch in Nederland heerschen steed's besmettelijke vee ziekten!" Welnu, de veeziekten zijn, zoowel in Nederland als in België en Frankrijk, geweken, zoodat dit mo tief geheel vervallen is. Daarom vragen ook de landbou wers der noordelijke provinciën als Brabant, Antwerpen en Oost-Vlaan- deren nogmaals de opening der gren zen voor alle soort van Nederlan'dlsch vee, fok- zoowel als slachtvee, m-et eene quarantaine van ten hoogste 3 dagen in de rijksstallen aan de gren zen. een kogel van de zijde der tegen-stan ders vrij ernstig gewond. Er loopen geruchten, dat de kogel niet voor den. luitenant, doch voor een hooge- ren officier was bestemd. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek heeft tolt dusver geen resultaat opgeleverd. Tan Marti ui que. Tusschen 6 uur dn den morgen en .3 uur in den namiddag van Dinsdag 1.1. zijn op Dominique aschwolken waargenomen, in de richting van den Mont Pelée. op Martinique. Voorts hoorde men tot den mid'dlag bij lange tusscbenpoozen. knallen. Op Domini que viel een dunne regen van vulkani sche asch. Gemengd Nieuws. Men schrijft van de Belgische gren zen: In België heercht door het gesloten blijven der grenzen een groot gebrek aan allerlei vee, doch vooral aan slachtvee. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de minister van oorlog aan de leveranciers van het leger toe gestaan- helt benoo'digd© slachtvee in Nederland te gaan. koopen en is hun tevens het voorrecht verleend de qua rantainestallen ite passeer en. Daar door is feitelijk de grens geopend voor den invoer van Nederlandsch slachtvee voor hei, leger, maar ook voor de burgers. Het zijn voorname lijk de vleeschbouwers der grootte ste den, die than? 'die opening dier gren zen vragen. Doordat er geen slacht- vee ter markt komt, zijn de slagers onmachtig hun klanten op tijd te be dienen. Het vee is sinds d'en Fransch Duitschen oorlog niet zoo boog in prijs geweest als thans, waardoor zij Drank bestrijding vóór 4000 jaren Er zijn velen, die meenen, dat de voorschriften tegen bet gebruik van wijn in het Oude' Testament als de eerste pogingen tot drankbestrijding zijn te beschouwen. Maar die meening is -onjuistwant lang vóór de de geboorte van Salomo was al herhaaldelijk door de wetgevers en schrijvers van. China gewaar schuwd tegen onmatigheid in het drinken van wijn. In het jaar 2285 vóór Christus moet. een man bij keizerlijke verordening uit China zijn verbannen, omdat hij de bereiding van sterken drank uit rijist had uitgevonden. Doch keizer Yu. wiens nagedachtenis nog steeds door de Chineczen in hooge eere ge houden wordt, gaf zelf aan zijn on derdanen een schitterend voorbeeld, van onthouding, door den wijn van zijn tafel te verbannen,. Hij regeerde' omstreeks 2200 v. Christus en sprak zijn oordeel over het verderfelijke van onmatigheid uit in de volgend.© woor den: ,,In lateren tijd zullen er man nen zijn, die door den wijn hun- ko ninkrijk verliezen." Die voorspelling werd- in China be waarheid aan het vorstengeslacht, dat van keizer Yu afstamde. Want toen dat vorstenhuis ten onder ging. klaagde een der prinsen,,Het huis Yu is niet krachtig genoeg meer om te regeeren. Onze vaderen verwierven zich wijd en zijd roem roem door groo. te daden en die roem leeft nog voort maar wij nakomelingen zijn ontaard en bezitten hun edele deugd niet meer. Wij hebben ons verslingerd aan onmatig wijndrinken." En dat was geschied ondanks een door keizer Yu's opvolgep-uitgevaar- digde wet, waarhij op dronkenschap de doodstraf werd gesteld. In het jaar 1279 v. Chr. werden allo fabrikanten van sterke dranken uit China verbannen. Later dacht men minder streng over drankmisbruik, want in het jaar 206 v. Chr. was er slechts een boete op gesteld. De Israëlieten waren het tweede volk, dat maatregelen nam tegen mis bruik van sterken drank. Daarna volgden de Hindoes. Oude wetten van Ceylon. Birma en andere Boeddhistische landen, verbo den het bereiden, verkoopen en gebrui ken van brandewijn. In het jaar 626 n. Chr. het 4e jaar na Je Heschdra, verbood Mahommed, om de tucht en werkkracht van zijn leger te versterken, aan zijn soldaten het gebruik van wijn. Dat verbod werd daarna algemeen -en langzamerhand een godsdienst voorschrift;. Nog in dezen tijd wordt de wonder, bare dapperheid der Turksche solda ten en bun spoeig genezen van ver wondingen voornamelijk toegeschre ven aan hun onthouding van sterken drank. Ook vele legerbevelhebbers van on zen tijd zijn door de ervaring tot de overtuiging gekomen, dat de prikkel van sterken drank gewoonlijk onnoo- dig voor de soldaten en dikwijls ver derfelijk voor hen is. De meeste generaals zijn thans van oordeel, dat thee de beste drank is voor troepen gp marsch. Verborgen schatten. De Engelsche novellist William Le Queur stelt pogingen in het werk om door middel der Engelsche couranten in het bezit van alle oude documenten en manuscripten ie komen, die betrekking hebben op ,de familie Masters of Mo- nasteris waarin de omgeving van Stamford genoemd wordt. Het doel dat hij beoogt is waarschijnlijk om een schat op te sporen, die Philip Ashe Masters of Wiveton, een gunsteling van Hendrik VIII, uit geplunderde kloosters bijeen-1 geroofd en in den omtrek van Stamford zou begraven hebben. Hij zou dit gedaan hebben uit vrees dat zijn Koninklijk heer en begunstiger hem den buit afhandig zou maken. Dat de schat werkelijk bestaat en slechts op een schatgraver wacht, die hem maar voor 't opgraven heeft, moet uitverschillende documenten, die Le Queur bij verschillende antiquairs heeft opgediept, zijn aangetoond. Bij deze ge legenheid vestigden de Engelsche bla den er d eaandacht op, dat in het Britseh Museum talrijke opde familiedocumenten te vinden zijn, waarin over het verber gen van geld in de tijden, toen er nog geen solide banken „met- hoofdelijk aan sprakelijke commissarissen" waren, ge sproken wordt. Vele van deze schatten, bestaande uit baar geld en gouden en zilveren voorwerpen, rusten nog steeds in hunne schuilplaatsen en wachten op een vinder, hoe ijverig er ook naar is ge zocht. Spoorwegongeluk. Tij diens een daklcen mist zijn gister morgen vroeg op de Greait. Eastern Railway, tusschen Brentwood en Ha rold Wood, in Engeland, twee goede rentreinen op elkaar gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een nienwe scheepvaarttrngt van. grooten omvang is in wording. Hij zal, als alles goed gaat, die Penin sular Oriental Company, de Orient Linie, de Soaw Savilly Company, de New Zealand Shipping Company, de Messageries Maritimes. de Norddieut- sche Lloyd en de Canadian Pacific Railway omvatten en langs deze lij nen zal het mogelijk zijn een reis om de wereld te maken 84 gulden goed- kooper dam dot dusver. Tan Parijs naar'New-Tork. In December dies vorigenjaarë be gon Harry de Windt van Parijs uit een reis over land! naar New-York. Na een moeilijken /tocht door de ijs vlakten van Siberië en Noord-Ameri- ka, is hij Dinsdagmorgen te New- York aangekomen. Over den afdtand van 29.740 K.M. heeft hij 248 dagen gedaan. Een misdadig schot. Tijdens de manoeuvres nabij Buda pest is eergisteren een luitenanit door De bosschen in Noord-Amerika, De onbarmhartige verwoestingen der bo'sschen in de Vereenigde Staten en de daaruit voortvloeiende -groote ge varen voor het land hebben in 1896 i president Cleveland doen besluiten I een verordening te maken voor het aanplanten van -een zeker aantal stam- bosschen „forest refserves". Tegen- woordig beslaat de vlakte, die voor j boombeplantingen uitsluitend is ge-re-' serveerd in 't geheel 72.139 vierkante mijlen (1 mijl is 1524 meter). De uii ge strekt ste hoschgronden voor dit doel onderhouden, liggen in de staten Ca- lifornië en Washinton, verder in Ari- j zona, Montana en Idaho. I Een bijzondere wetenschappelijke commissie, aan wier hoofd Henri Gan- nett staat, en die een af deeling vormt I van de geologische controle in de j Vereenigde Staten, is belast met het I onderzoek der stamboschen in aard rijkskundig en economisch opzicht. De in aanmerking komende hoornen zijn in de westelijk gelegen landstre ken hoofdzakelijk coniferen, daaron der exemplaren der „Pseudotsoga Ta_ xifolia", die 80 meter hoogte hereiken, i' De uitgestrekte stambosschen in den staat Washington worden door het Cascadengebergt-e in twee deelen ge scheiden. waarvan het oostelijke, ten gevolge der mindere hoeveelheid re. gen, veel minder dicht begroeid is I clan het westelijke, dat rijk is aan j regen. Over 't algemeen is de quanti- teit regen beslissend voor het be groeien waar het jaarlijksche contin gent regen minder dan 0.5 meter be draagt. daar zijn de boomen in hun groei belemmerd. Het gehalte aan noteboomenhout in dit gedeelte kan alleen al op 2000 milioen kub. voeten worden geschat. Boschbranden ver nielen alle jaren, echter aanzienlijke waarden aan hout. Menige brand wordt opzetteijk, o.a. door jagers aan. gelegd', andere ontstaan weer door na latige behandeling van kampvuren of door toevallige oorzaken. Op zulke plaatsen worden langzamerhand park achtige landschappen gevormd mid den in de dichte hoschdiistricte-n. In de streken van Washington ko- men de meeste branden in de droge oostelijke helft voor en na de laatste mededeeliug der commissie voor on derzoek zijn daar over 't geheel de overblijfsels ran hout over een opper vlakte van 3614 vierkante mijlen door het vuur vernield geworden. Jaar op jaar woedt de boscbbrand gedurende den zomertijd, en de rook ligt als een dirhte nevel tot ver over het land heen verspreid. Meer dan de helft aan no tenhout is gedurende een generatie daar vernield geworden, naar Gan nett', s berekening voor ongeveer 30 millioen dollars aan waarde. In de jaren 1898 en '99 werden vele wijzigin gen in de boschstreken gemaakt, doer 'dc reeds bestaande uit te breiden en nieuwe aan te leggen, de laatste voor al in Utah, Montana, en Arizona, in 't geheel een oppervlakte van ongeveer 11000 vierk. mijlen omvattende. Van alle boischstreken werden bijna 39 pet. tot nu toe wetenschappelijk onder zocht. dame met eerbiedwaardig voorkomen' het huis binnen ging. Toen juffrouw B. naar haar eigen' woning ging, hoorde zij een vreemd geluid -dart van boven scheen te komen I Uit nieuwsgierigheid ging zij kijken; en zag een zeer zonder]ine tafereel. j De oude dame was met een inbre-l kerswerktuig bezig de deur van eten meidenkamertje te openen. Die deur, bezweek en. juffrouw B. zag de dieveg ge die laden van het kastje doorsnuf felen. De concierge aarzelde toen reen oogenblik, -reep de dievegge bij dien arm en bracht haar naar het politie bureau De commissaris was verrukt over de vangst en bewonderde de han digheid van de inbreekster. die beken, de een dertigtal diefstallen te hebben gepleegd. Deze- inbreekster is 74 jaar* oud. zij weigert 'echter haar adres op te geven Jnweelendiefstal. Een dame uit Londen, mevrouw Ceitenitz, is in een trein tusschen Bologna en Vene|tië van baar juw.ee- lem, ter waarde van 96.000 guldien, beroofd. Een cycloon. heefit over helt Spaan'sche Bal-earen- eiland Majorca gewoed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de schade is zeer groot. De instorting van «le Cornelius- brug te Munchen heeft meer slachtoffers geëilscht, dan men aanvankelijk meende. Aan den bouw der brug wa ren 40 arbeiders bezig, die allen in de diepte werden meegeslept. 16 werk lieden werden zwaar gewond entwee hunner zijn sedert overleden, terwijl 14 personen lichte kwetsuren bekwa men. De oorzaak van het ongeluk is nog niet beken dl Men spreekt van te zware belasting op het noig niet hard geworden beton. Prachtige vischvangst. De vaartuigen, die van de visch- vangist in de wateren van New-Foumd- land en Labrador terugkeeren, bren gen berichten van overvloedig succes mede. Nog nimmer lis in diie streken zooveel visch gevangen als dezen zo mer. Een inbreekster van 74 jaar. In die wijk Porte-Saamt-Denis te Pa rijs, kwamiecu in dien laatsten tijd in den namiddag herhaaldelijk inbraken voor. zonder dat het der politie geluk te- dien dader of de daders te vinden. Voornamelijk werden ge-stolen, edelge steenten. zilveren sieraden en linnen goed. De commissaris van politie was - i-fts geheel ontmio edited toen een con cierge de zaak ophelderde. Juffrouw B. stond voor de deur van het gebouw, waar zij concierge was. toen eau oudie De cholera in Egypte. Volgens officieel© opgaaf zijn in de afgeloopen week in Egypte 1127 gevallen van cholera geconstateerd, waarvan 791 met doodelijkem afloop. 144 Nieuwe gemeenten zijn besmet. Het tottaai aantal gevallen, to't en met die vorige week geconstateerd, be draagt 4.787. Do gevolgen van een wolkbreuk Nu de gevolgen van de wolkbreuk, die Woensdag der vorige week boven Tyrol- is voorgekomen, te overzien zijn blijkt, dat nergens grooter schade ge leden is daar in het dorp j e Prad. De kerk en 26 woonhuizen werden ver woedt, zoodat 40 gezinnen zonder dak geraakten. Een oppervlakte van on geveer 200.000 vierk meter weide- en akkergrond is bedekt met slik ter hoogte van een métter en vermengd met. groote rotsblokken. De sclia.de bedraagt minstens 480.000 guldien. Door een hulpcommissie worden gel den ingezameld voor de noodlijden den. Een onaangenaam avontuur heeft de koningin-weduwe Margherl- ta van Italië gehad, terwijl zij een rijtoer maakte in de nabijheid van. 't meer van Constanz. Toen zij door "t dorp Tagerweiler reed, werd het open rijtuig aangehouden door een politie agent, die beweerde, dat de landauer gestolen was. Die koetsier wilde met geweld doorrijden, maar de agent floot en eenige gendarmes snelden hem ter hulp. De koningin zag zich genoodzaakt, zich bekend te maken, maar de gendarmes geloofden haar aanvankelijk niet en. het duurde ge- ruimen tijd, voor zij IJ. M. toeston den, haar weg te vervolgen. Het verbruik van bier. is in de laatste helft van de vorige eeuw ontzaglijk toegenomen in de Vereenigde Staten. Terwijl de bevol king van 1850 to't 1900 ds Verdrievou digd, werd er naast zesmaal zooveel whilsky, in 1900 dertigmaal zooveel bier gedronken als in 1850. I-Iet aan tal der brouwerijen 3teeg van 431 tot 1509, haar bedrijfskapitaal van vier millioen tot 415 millioen dollars. In 1900 werd in de Vereenigde Sta|ten bij na twee milliard gallons bier gedron ken, naast ruim honderd millioen gal lons whisky en 23 millioen gallons wijn. Keizerinne-zijde. Onlangs moet te Londen op een partij in aristocratische kringen een klein schandaaltje zijn gebeurd. Het was een gecostumeerd bal. Een der dames droeg een prachtig Chïneesch costuum dat zeer bewonderd werd, totdat de Chineesche gezant die ook aanwezig was, het zag en opmerkte dat de stof van het kleed damastzijde was, die alleen in China voor de keizerin wordt gemaakt en die niemand anders mag dragen. Hoe kwam die Engelsche vrouw aan een kleed van de Chineesche keizerin? Men vroeg, en nu bleek dat een bloed verwant van haar den veldtocht in Chi na had meegemaakt! Op verzoek van den minister van bui- tenilandsche zaken, die ook de partij bij woonde -is dame toen maar verdwenen, om den Chineeschen gezant niet verder aanstoot te geven. Orkaan. In de provincie Alicante in Spanje heeft een orkaan gewoed die zeer veel materieele schade en bovendien ver scheiden persoonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. De stad Vlllena is deels overstroomd; op verscheiden plaatsen is het spoorwegverkeer gestopt. Het stadje Skalanitsj op het eiland Ma- jorqua is ontzettend geteisterd door een cycloon; vele huizen zijn vernield en honderdjarige boomen werden ontwor teld. Ook hier zijn vele persoonlijke on gelukken te betreuren Heerlijk land! In het stadje Quarahy, aan de grens van Bravilië en Uruguay heer schen liefelijke toestanden. Het is daar gewoonite geworden, dat niet al leen volwassen mannen, maar oolc alle schooljongens, met messen, re volvers en de noodige ammunitie gewapend, roudlloopen. Op weg naar de school en naar huis oefenen de bengels zich in het schieten en bij iederen twist worden de revolvers ge bruikt. Dezer dagen nog zijn verschei dene schooljongens in onderlinge gevechten gedooidi of gewond. Hevige brand. heefit Zaterdag in heit dorp Vomcq, in d:e Ardennen, terwijl de bevolking aan het oogsten was, 20 huizen ge heel vernield. Vele dieren kwamen in de vlammen om. Jeugdige boosdoener. Een schoolknaap van 12 jaar uit Weidienhof is tot een jaar gevangenis veroordeeld en in hooger beroep is dat. vonnis bevestigd'. De jongen had voor de aardigheid een trein willen laten, derail! eerem op dien lijn Breslau- Lissa. Hij had een grooten steen op een rails gelegd, maar gelukkig is bet opzet bijtijds ontdekt en het ongeluk verhoed. INGEZONDEN. Voor clen inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Dierenmishandeling. M. de R.! Ik kom het, met uw goedvinden, in uw geacht blad eens opnemen voor een paar arme paarden, die bij hun dagelijkschen arbeid voortdurend aan ergerlijke mis handeling bloot staan. Ik bedoel de paar den welke de bouwmaterialen van de losplaats ana den Kinderhuissingel bij de Zijlbrug naar de verschillende in aan bouw zijnde werken moeten vervoeren. De mishandeling begint zoodra een paard aan een volgeladen wagen ge spannen is. Dan gaat de voerman op den wagen zitten. Hij geeft net sein tot ver trek, en daarop heeft het dier met kracht een eersten ruk aan den wagen; maar deze beweegt zich even weinig alsof het paard aan een. dikken boom was vastge bonden. Het eerste wat nu de voerman doet, is zijn zweep grijpen, en er het zwoegende dier een harden slag mee ge ven. Verschrikt geeft het nu een tweeden ruk aan den wagen, die daardoor even tjes in beweging komt, maar alleen om met één der wielen een beetje dieper 'g den grond te zinken; en daarna staJj alles weer roerloos stil. De voerman grijpt op nieuw naar de zweep, en slaafl er nu harder op los, terwijl hij- zijn kas tijding met een paar vloeken ondersteunt. Het arme dier schrikt nu nog erger en krijgt met een hevigen ruk den wagen een weinig vooruit, maar die rolt weer in een andere kuil terug. Weer stilstand. Nu springt de man verontwaardigd van zijn rustplaats op, en geeft al vloekende eenige geduchte slagen met zijn harden zweepstok op de uit-stekende beenderen of ribben van het "slachtoffer. Dat helpt; de wagen vliegt uit den kuil, maar komt nu met de wielen terecht in een dikke zandlaag, waarin hij weer vastzit. Het is een eentonige geschiedenis, -die zich eiken dag vele malen herhaalt. Meestal staan er toeschouwers, om heen, die er verschillend over oordeelen. De een vindt dat paard toch een koppig beest; als het maar wou, dan kon het wel. Een ander kan geen woorden genoeg vinden, om de wreedheid af te schilde ren van den voerman. Al die oordeelvellingen zijn do.m; het domst is zeker wel de beschuldiging, dat het paard koppig ïs; want iemand of iets hier schuld heeft, het paard zeker wel het allerminst. Een paard doet altijd gewillig al wat het kan doen; maar dit werk gaat boven zijn macht, en door geen zweepslagen kan het tekort aankracht worden aange vuld. Maar ook de voerman, hoe onrecht vaardig hij ook handelt door op het on schuldige paard de fouten der menschen te verhalen, moet niet met zooveel hard heid beoordeeld worden. Hij moet bin nen zekeren tijd een zekere hoeveelheid werk af hebben, en als bij dan voortdu rend voor dien tocht met hindernissen staat, dan wreekt hij zijn leed op heit eenige voorwerp waarmee hij te doen heeft, dat is zijn paard. Beter dan al dat beschuldigen is het, de losplaats goed te maken. Ik wenschte daarom aan de bevoegde autoriteiten te verzoeken hier hetzelfde te doen, wat m. i. met zooveel succes aan den Schoter singel is geschied, namelijk de losplaats goed en doelmatig op te hoogen en te bestraten, zoodat de karren niet langer in poelen of kuilen of dik zand zinken, en ook niet volgeladen tegen een hellend vlak moeten worden opgetrokken. Hi komt mij voor, dat dit geen al te kos baar werk behoeft te worden, en spoedi klaar zou kunnen zijn. Wetende, dat ook u volgaarne aan verkrijging van dien beteren toestan zult willen medewerken, dank ik u voc de verleende plaatsruimte. J. WESTENDORP. Secretaris van de Vereeniging tegen h< Mishandelen van Dieren voor I-Iaai lem en Omstreken. Uit de Arbeiderswerelc BINNENLAND De werkstaking onder het tramp ei soneel te Vaals duurt nog- steeds voor! Het. aantal stakers- wordt met den da. grooter. Van do 136 staken er op oogenblilc 122. Vergadering op verga dering wordt er gehouden, zonder da een voldoend resultaat verkregen is De eerste algemeen© openbar© vergad't ring 1.1. Vrijdag te Aken gehouden werd bijgewoond door de leden va: den. raad en der sociale commissie den voorzitter van het christelijk-so ciaal Textilverbond', door leden vaj den raad van Toezicht der trammaat schappij, -den tram-ingenieur en eei uit 9 personen bestaande ciommissii uit bet stakend personeel. De burge meester leidde die vergadering. Tusschen de tramdirectie en dei raad van toezicht aan de eene zijde en do commissie der stakers aan de an dere zijde, Warn, men tot de volgend* overeenkomstEr zal een raad van be roep ingesteld word'en, die beslisser moet over klachten en straffen var het personeel, een nieuwe dienstrege ling zal worden ingevoerd! en de mid dagrust verlengd, teruggave van dc als borgtocht gestorte gelden. Van dc 122 stakers zullen er 71 weer in diensi kunnen gesteld worden, wijl de andere plaatsen door nieuw personeel bezet zijn. Over clit laatste punt werd men 't. echter niet eens, en met recht, wani de eene collega wil den ander niet in den steek laten. Op een tweede algemeen© vergade ring werd met acclamatie de volgends resolutie aangenomen Het stakend personeel wil allen zonder uitzonde ring weer aangested zien. omreden lo. De stakers zouden anders hun ee-us gegeven woord breken. 2o. Door het laten vallen van dezen eisch zou den ze zich in de toekomst aan de willekeur der directie prijsgeven. 3o. Ieder collega zou liever niet meer wil len rijden, dan nieuwelingen aanlee- ren om later voor dezen plaats te moe ten maken. Door het meer dan 600 man tellend! aanwezig publiek werd een resolutie on oer algemeen© goedkeuring aange nomen, waarin o.a. de .^takers de vol ste1 sympathie van Alten-s burgerij ver zekerd wordt, de gestelde eischen als volkomen gerechtvaardigd gekenmerkt worden, belofte van finantieelen en ze- delijken -steunbesluit tot het boycot ten van den tram, totdat de oude ge schoolde conducteurs weer aangesteld zijn, daar er groot bezwaar bestaat voor het rijdend publiek bij de meest al onervaren tramconducteurs. Een door een 100-tal geabonneerden gehouden vergadering nam eenzelfde resolutie aan en verzocht de directie dringend spoedig het vroegere verkeer weer te hei-vatten, doch niet zonder de oude, ervaren vertrouwde koetsiers. Al deze resoluties zullen aan die di rectie en tevens aan de regering wor den voorgelegd. Intusschen is en blijft het verkeer nog gering en nog steeds onder gelei de van de noodige politie. (L. Cour.) Letteren en Kunst. ling Harrach te Weenen een Rem brandt. ontdekt, eene ontdekking die dies te opmerkelijker is. cl'aar d-'eze ver. zamielin- toch eene zoo groote bekend heid heeft. Het bedoelde doek droeg wél den naam Rembrandt, maar was tot dusverre steeds voor een vervaü- sching gehouden. Dat. tal van de grootste kunstkenners deze schilderij ■sincls jaren niet voor een Rembrandt hebben aangezien (zij i's nm. meerma len aan schilders van de Spaansche school, o. a aan Velasquez, toege schreven) .ligt aan twee omstandighe den. Ten- eerste zijn e.r verrassende af wijkingen in het coioriet. En ten tweede hing het doek in een zóó don keren hoelc dat die handle©ken-ing niet goed; te- bestudeer en was. Toen nu d'e heer De Groot de schilderij Ln het volle, licht haaldehet ei van Colum bus! bleef hem geen twijfel meer mogelijk aan de echtheid van de. hand. teekening Op zijn raad werd het stuk ter restauratie en om nader ad vies opgezonden naar Bode, die nu evenmin aan die echtheid twijfelde. IJefc is een stuk uit de laatste pieriod-e van Rembraaidt dat -in opvatting, behande- lin- en belichting herinnert aan den Homerus. Het is gedaan in een merk waardig en zelfs bij Rembrandt onge- wonen vaal-grijsbruinen toon," en stelt een ouden man voor, met verward grijs hoofd- en baardhaar, bi'ddend bij een tafel waarop teem open boek ligt. De handen zijn zóó bijzonder mooi ge daan dat enkele bezoekers van de ver zamel ing-H arrach het stuk plachten aante duiden, als- ..De man met de mooie handen". Het is geteekend: ..Rembrandt 166*." (Het laatste cijfer is onduidelijk Voorts heeft de heer De Groot in dio ..Academie fii-r Btidieradle Kiinste" te Weenen het auteurschap vastgesteld van een hekendie schilderij, nl. de „Landeschaft. imit dien Planken". Dit stuk draagt de vervalschte- hartdieeke- ning van Ruysdael; men wist niet van wien het, was. De heer De Groot nu is tot -die slotsom gekomen dat het een werk moet zijn van Gerrit van. Hees. een tijdgenoot van Ruysdael. In het ..Repertorium fiir Kunstwassen schaft" zaj hij er meer over mededeelen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6