NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. B« Sier ti Bet Zuiden Meestgelezen Dagblad- in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Dinsdag 2 Sep ember 1902. No. 5882 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofca.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers„0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuifler JBuitenspaame No, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 Telefoonnummer der Redactie 600. releloonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE DA MAT?. Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Monvmartre. Haarlem's Dagblad van 2 Sept. bevat o. a.: 1 iUit Zuid-Afrika, Dr. Kuyper in Zwitserland, Kinderfeest, Rapport grensregelingcommissie te Heem stede. Officieele Berichten, BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, gelet op art. 9 van liet Kon. Besluit van 4 Mei 1896, maken bekend: d>ajt de lijst van kiesgerechtigden voor d'e Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeente met in gang van 1 September e.k. gedurende acht dagen voor een iedter ter inzage is ned'ergelegd op de gemeente-secre tarie, afdeeling Onderwijs, op alle werkdagen van 10 tot 4 uur; dat bezwaren tegen die lijst, hetzij die d(en klager, hetzij die andere per sonen betreffen, gedurende acht da gen na heden bij den Gemeenteraad schriftelijk kunnen worden inge bracht. Haarlem, 29 Aug. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. J. W. VAN BILDERBEEK, 1. S. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. In de Kaapsche wetgevende verga, diertng zijn belangwekkende dingen voorgevallen. Vooreerst beeft dir. Ja- meson zijn eerste' redevoering afge stoken. Hij zeide o. a. dat hij den in val waarvan men maar niet ophoudt, betreurde. Sauer (een bekend woord van Chamberlain op Jameson toepas sende) had gezegd, dat Jameson een goed! heoordeelaar van rebellie was. Daar bedoelt bij natuurlijk die „abo minable raid" mede, zeide Jameson. Maar zij die en- aan deelgenomen heb ben, vervolgde hij. hebben er voor ge boet; billijk oordeelende menschen mo gen de hoede zaak nu wed vergeteiü De Stad; noemt dit terecht „wiping his own state" zijn eigen lei schoonvegen, maar wij denken, dat de Afrikaandiers den naam van dir. Jameson en zijn inval op hun lei niet zullen uitvlak ken. De progressieven brachten dr. Ja meson een ovatie, en telegrammen, waarvan die Londensche correspondent der N. R. Ct. gewaagt., schijnen er op te wijzen, dat de correspondent van de „Manchester Guarïdan" gelijk had, toen hij dezer dagen seinde, dat dr. Smaalt nog niet de vaste leider van d'e progressioven was, maar 't stond tus schen hem en dr. Jameson. Den Afrikaandiers zaj het. dunkt ons, aan genaam zijn als dir. Jameson 't wordt. Men weet dan ineens wat die progres sieven beteekenen. Vervolgens iis er in de vergadering een hevige aanval gericht op den Afri kaan dier dir. te Water, minister onder Schretner. Dr. Smartt vroeg den pro cureur-generaal of het niet waar was. dat, de regeering bezworen verklarin gen en andere getuigenissen onder haar berusting had. waaruit bleek, dat dr. te Water zich aan hoogver raad had schuldig gemaakt, Graham antwoordde, dat hij zekere bescheiden met betr tot dr. te Water bezat, maar hij achtte het niet in '-s lands belang verder over de zaak te spreken of de stukken aan het Huis over te leggen. ten. maar stelde voor deze, ernstige ten. maar stelre voor deze. ernstige bedekte beschuldigingen tegen een af gevaardigde ingebracht, grondig te be handelen. Hij las een bezworen ver klaring voor van Paul Michau (naar wij meenen. een prokureur. die onder die krijgswet zeer lastig gevallen is), die getuigde diat men hem beloofd had. alle beschuldigingen, tegen liem inge bracht. in te trekken, als hij bewijzen van schuld kon verstrekken tegen de Bondsleiders en o. a. dr. te Water. Dr. te Watr zelf zeide, dat hij van die verklaringen tegen hem wist, maar haar inhoud niet kende; hij was ten allen tijde bereid zijn onschuld te be wijzen. Dr. Smartt betreurde, dat- d'e regee ring de stukken nïet ter tafel wilde leggen. Ilij zou nu zijn beschuldi ging precis eer en. Bij het begin van de vij andelij khed'en heeft dr. te Water een geheim codeboek van de regee ring. waarvan er slechts drie exempla ren waren, weggenomen en het, ge zonden aan den heer Steijn te Bloem fontein. Daar is»het later gevonden. Engeland. De generaals Botha, De Wet en de la Reij zijn Zondagochtend om tien uur te, Londen aangekomen. Zij wei- geiden iets te zeggen omtrent de in richting of den duur van hun vea- blijf. Frankrijk. De prefect van Haute-Mame heeft weder een paar burgemeesters ge schorst voor en maand, omdat ze zich heftig en oneerbiedig hebben uitgela ten over de regeering naar aanleiding van het. sluiten der zusterscholen. Te Noinéxy, waar burgemeester Pe ters om een dergelijke reden is afge zet. heeft de geheele -gemeenteraad ontslag genomen. De rechterlijke macht oordeelt nog niet eenstemmig over de vraag, of de overheid wel bevoegd is geweest d scholen )te -verzegelen. De rechtbank van Mayenne heeft de markiezin de Foucault vrijgesproken. Zij is eigena res van het schoolgebouw te Averton, waar de zusters les gaven, en had de zegels verbroken, waarmede het ge bouw onlangs afgesloten was. De pastoors Blouin en Audouin, die tiloor de correctioneele rechtbank te Chalet waren veroordeeld, de eene tot Itwee maanden, en de ander tot acht dagen gevangenis wegens het verbreken van de zegels der congregatieschool te Vezins, zijn in hooger beroep beiden vrijgesproken. De rechtbank te Brest heeft een boer, Roudant, die „Weg met het ie-j ger" riep, toen d'e gendarmen voorbij-I trokken in de woelige dagen vam Saint Méén veroordeeld tot 4 dagen, gevangenisstraf en 16 francs boete, met' toepassing van de wet-Bérenger. De verdediging van Roudlant was nog al naief. Eerst had hij willen roepen „Vive rarmiée". maai- in zijn. zenuw achtigheid zei hij ,.A bas l'armée!" In Douarnenez, Morlaix en Quimper zijn verschillende scholen vroeger -e- houden door zusters, thans heropend als niiet-geestelijbe scholen. De prefect van Tam heeft de „ver wereidllijking" over 18 geestelijke scholen van zijn prefectuur uitgespro ken. Dnitschïand. De koning van Italië heeft een be zoek gebracht aan, het praalgraf van keizer Friedrich. waar hii een kransj neerlegde. In den middag wandelden' Keizer Wilhelm en de Koning samen' in die bosschen van Wildpark, waarna! een bezoek volgde aan het kasteel Sans-Souci. 's Avonds nam die koning deel aan een keizerlijk diner in Ba- belsberg. Zondag bood graaf von Bülow een diner aan minister Prïnetti, waaraan deelnam het geheele corps diploma tique. Koning Victor Emmanuel heeft ver schillende leden van den gemeenteraad decoraties gegeven. De gezondheidspolitie in Duitsch- land heeft zich beangst, over d'e cho lera, diie thans in vele doelen der we reld hare slachtoffers vraagt. Vooral de epidemie in Egypte, een land dat veel in aanraking komt met Europa en met Duitschland in het bijzonder, baart zorgen. Thans is in Berlijn op- igeijicht edn cholera-commissie d>ile reeds in hare eerste vergadering be raadslaagd! heeft over de middelen tot het tegengaan der direigendë besmet ting uit Egypte. Aan die eerste, conferentie namen o m. dee] de professoren Robert Koch. Karl Franke! (Halle), Gaffly, Löffler, Pfeiffer. Zondag tegen negen uur kwamen de Keizer en koning Vittorio Emami- ele III van. helt Neue Palais aan het station aan. waar zich reeds bevon den de Kroonprins, prins Eitel Frie drich en de Rijkskanselier. Het afscheid der monarchen was zeer hartelijk; zij omarmden elkan der herhaaldelijk. Toen d'e Koning reeds in den trein was gestapt, reik ten de vorsten elkander nogmaals de hand en terwijl de trein, onidter het ge juich van de talrijke menigte zich in beweging zette, groette de oning nog gedurig uit den salonwagen. Stadsnieuws. Haarlem, 1 Sept. 1902. IC i n d e r 1 e e st. Zoo nu en dan breekt tusschen de afschuwelijke stort buien, die onzen heelen zomer tot een triestig waterdrama maken, een droog oogenblik aan. Gelukkig wie dat toeval lig kunnen benuttigen voor hunne zo- mer-ontspapning. Dat voordeeltje viel Zaterdagavond den leden van de Sociëteit Vereeniging ten deel, toen ze met hunne kinderen opgin gen naar het bal champètre, dat het Be stuur hun aanbood in den tuin. 't Was droog en, nog merkwaardiger, 't bleef droog. De aangenaam beschutte tuin, waar men als het elders te koud is, nog prettig zitten kan, was met lampions fantastisch verlicht. Vlak bij den dans vloer was een kleine tribune gebouwd voor de dansmuziek en al gauw na ze ven uur gingen de beentjes van den vloer en dansten de kleintjes onder de handige leiding van den heer Simon Mar tin vroolijk rond. Te acht uur nog meer muziek. De ver eeniging Harmonie nam plaats in de ge wone muziektent en deed zich tusschen de dansnummers in hooren. 't Was een aardig, gezellig tafxeeltje. De pret van de jeugd werd er niet minder op, toen de heer Martin een intermezzo met hen begon en een tombola werd aangericht, waarbij ook de niet-prijswinners met een pakje chocolade werden gelukkig ge maakt. Omstreeks half elf gingen de kleinen, moegedanst en met rozige koontjes, naar huis, hun schatten aan het hart gedrukt. Ze hebben veel pret gehad. Het feest is zonder twijfel uitstekend geslaagd. Voor het examen hoofdakte slaagde te Amsterdam de dames M. C. Begeman, A. Rob en A. F. van Stuyven- berg, alhier. Indelegerplaat, sb ij Milligen, waar thans het bataljon infanterie uit dit garnizoen gekampeerd is, hadden heden ter gelegenheid van d'en verjaar dag van H. M. de Koningin cle navolgen de feestelijkheden plaats: Reveille met muziek. Extra uitdeelingen. Groote parade. Wedstrijden en volksspelen. Voordrachten op het feestterrein. Taptoe met muziek en groot vuurwerk. Uit de Omstreken. Bloemeiidaal. Mej. M. Schouten alhier slaagde voor de hoofdakte. Overyeen. Door toevallige omstandigheden zul len de schoolfeesten te Overveen niet 1 Sept. zooals eerst hepaald was, maar den 2den gevierd worden. De vereeniging „Koninginnedag" heeft voor dat doel den heer Giovanni don Bosca, prestidigitateur, alsmede eene poppenkast geëngageerd, welke voorstel lingen zullen geven aan de openbare en de bijzondere R. IC. Meisjesschool alhier. De kinderen zullen bovendien rijkelijk onthaald worden. Om ongeveer 11 1/2 uur zullen de wed strijden voor jongens en meisjes aanvan gen, welke gehouden zullen worden op het ruime schoolplein voor de openbare school. Een en ander zal opgeluisterd worden dor de kapel van den heer Scholte te Haarlem. Heemstede. Aan Mej. M. Ph. J. Nellissen, onder wijzeres aan de O. L. Shool alhier, is vergunning verleend om te Haarlem te wonen. Grensregeling. Aan het door de grensregelingscom missie, secretaris de heer Mr. W. van Hulst, uitgebrachte rapport ontleenen wij het volgende: Allereerst geeft de commissie haar ge voelen over de grensregeling in het al gemeen. Vele argumenten tegen eene grensver- andering, door ons in 1895 aangevoerd, zouden ook nu nog kunnen gelden, maar in clen betrekkelijk korten tijd van zeven jaar is in het Noordelijk deel der ge meente veel veranderd; de buitenplaats Bosch en Vaart ten westen van den Hout kwam in handen van een bouwmaat schappij: eveneens de buitenplaats Oos terhout met het daarbij behoorende wei land ten oosten van den Hout. Een stratenplan is op beide terreinen reeds aangelegd. Zuiderhout werd on langs verkocht en de nieuwe eigenaars maken reeds plannen om dit in bouwter reinen te veranderen. Westerhout zal eerlang onder den hamer komen en het is niet twijfelachtig of ook dit buiten zal in handen geraken van exploitanten van bouwterrein. Aan de westzijde van de Leidsche vaart is sedert de centrale van de Eiectrische tram gebouwd en daar omheen heeft zich een geheele wijk ge vormd. Alles wijst er dus op, dat binnen be trekkelijk korten "tijd in het Noordelijk gedeelte van Heemstede rondom den Hout een wijk zal ontstaan van meer of min aaneengebouwde perceelen. Wij willen hiermede niet verklaren dat Heemstede niet in staat zou zijn om behoorlijk te waken voor de belangen van een wijk met stedelijk karakter: in tegendeel wij zijn overtuigd, dat. dit zeer goed mogelijk zou zijn en dat zelfs de bewoners van die wijk niets liever zou den willen dan ingezetenen van Heem stede te blijven, maar het spreekt van zelf, dat de mogelijkheid van eene annex atie door Haarlem, als een zwaard van Damocles zal blijven hangen, en dat zulks verlammend moet werken, èn op te nemen bestuursmaatregelen, èn daar door op een goede ontwikkeling van dit kwartier. Slechts wanneer er zekerheid kon wor den gegeven, dat Heemstede zou blijven behouden, wat Heemstede heeft, zou er met vrucht door zijn gemeentebestuur kunnen worden opgetreden. Die zekerheid echter kan niet verschaft worden. Deze wetenschap doet ons eenigszins huiverachtig zijn om ons ook thans we der zooals van af 1867 steeds geschied is, met kracht tegen iedere grensregeling te verzetten. Wij meenen, dat, wanneer er nu een einde wordt gemaakt aan de steeds drei gende grensveranderingen, er dit voor deel zal zijn, dat het blijvende gedeelte van Heemstede zich rustiger zal kun nen ontwikkelen en het karakter kan behouden van wat die gemeente behoort te zijn: een dorp, geen stad, of liever, niet een tweeslachtig lets, half stad en half dorp. Deze overwegingen hebben er ons toe doen besluiten om grensverande- ring niet absoluut af te wij- zen, en ons, hoewelnoode, met destrek king van het wetsontwerp te vereenigen. Te eerder konden wij daartoe beslui ten nu in het wetsontwerp het beginsel van schadeloosstelling is uitgedrukt. Dit is alleszins billijk, doch de tegen woordige I-Ioutbewoners zijn daarmede niet gebaat. En daarom komt de com missie thans met de vraag: Is er geen regeling te vinden, waarbij bepaald wordt dat alle in het af te schei den gebied op den datum van overgang wonende personen in Haarlem nimmer hoogere belastingen zullen betalen, dan zij zouden moeten doen, wanneer hunne perceelen onder de gemeente Heemstede waren verbleven? Naar haar meening zou eene dergelijke regeling zeer goed'uitvoerbaar zijn. Met een beroep op prof. Buijs, toont zij aan, dat men hier niet te doen heeft met een privilegie dat volgens art. 175 der grondwet, op het gebied van belas tingen niet verleend mag worden. Daarna geeft de commissié haar oor deel over de verschillende artikelen: Naar haar meening zal de voorgestelde grens gevoegelijk in zooverre gewijzigd kunnen worden, dat de buitenplaatsen „Leeuw en Hooft" en „dit den Bosch." onder de gemeente Heemstede verblijven. Het is toch niet te verwachten, dat deze plaatsen bouwterrein zullen worden; al thans op het weiland van „Leeuw en Hooft" ligt een servituut, dat dit niet be bouwd mag worden. De tweede alinea van het gedeelte dat de zuidelijke grens omschrijft zou dan als volgt moeten luiden: Van hier volgt de grens in westwaart- sche richting, het zuidelijk boord van de Kraaijenestervaart, dan in noordelijke richting de noordwestzijde van den Bin nenweg en het perceel no. 83 van sectie A der gemeente Heemstede, vervolgens weder in westwaartsche richting de zui delijke grens van het perceel No. 1555 (Spanjaardslaan) dier Sectie. Bij art. 4 acht de commissie het ge- wenscht, dat de schadevergoeding door Haarlem te betalen, wordt bepaald op eene inschrijving in een der grootboe ken der Nationale Schuld tot een bedrag, waarvan de jaarlijksche rente gelijk staat met het verschil tusschen het te lijden verlies van inkomsten en de besparing van uitgaven. De overige artikelen geven tot geen bij zondere opmerkingen aanleiding. Beniiebroek. Mej. M. J J. Strater alhier slaagde voor de hoofdakte. LTmuiden. Het opbouwen der kermistenten alhier heeft aan en ruim 5jarig ventje een ge- Fewil I ertosi. Vertaald, uit het Italiaansch. 34) Ik geef u het geld ervoor. Maat ■waar wilt ge heen Ga toch mee We moeten immers den brief samen schrijven. Maar Carmela hoorde niets meer en wilde niets meer hooren. Zij rukte zich met geweld los. Het beeld van Chec. Co was zoo diep in haar hart geprent, vervulde ha-ar zoo geheel, dat zij met een ander, en vooral met don Luigi niets te doen wilde hebben. Schrijf den brief maar, zooals ik hem zou geschreven hebben, riep yZij hem uit de verte toe, waar nahaar 'buigzame gestalte onder de menigte verdween. Meermalen was het hem gelukt haar te spreken, maar hij had zich bij die gelegenheden telkens opnieuw moeten overtuigen, dat mejuffrouw De Vries zoowel zijn onstuimige hartstochtelijk heid als het Napolitaansche volkska rakter in het algemeen wantrouwde. Weird dus haar achterdocht te zijnen opzichte maar in het minst bevestigd dan viel er aan een verdere toenade ring zelfs niet te denken, en al de kleine vorderingen, welke hem in de laatste dagen zoo overgelukkig hadden gemaakt, gingen weer verloren, voor immer verloren. Hertog Attilio had: zijn vader vast beloofd, in den aanstaanden winter zijn .staatsexamen te zullen afleggen, en men was reeds in September. Hoe zou hij onder zulke omstandigheden lust en tijd om te werken kunnen vin den Het corpus juris kwam hem nu voor als een folterwerktuig uitgevon den tot kwelling der menschen. en nooit in zijn leven had hij zoo weinig opgewektheid om te werken gehad als juist in dezen tijd, nu hij er de mees te behoefte aan had. Afgemat leunde Attilio achterover in zijn stoel en zuchtte „Tozzo heeft ge lijk Wie zich maar eens in zijn le ven lichtzinnig aan de golven toever trouwt, dien bedriegen ze op de gruw zaamste wijze. Niet naar den vurig verbeiden, vriendelijken over dragen zij hem, zooals ze door haar rollende bewegingen schijnen te beloven, maar verraderlijk steeds verder de gevaar volle zee in. waar de ondergang dreigt. In zijn gepeins werd hij gestoord door eenbediende, die hem een brief bracht. Onverschillig nam Attilio hem aan, en de bediende verwijderde zich weer. Het was een brief met het poststempel Napels. Het schrift van liet adres was Attilio onbekend. Nieuwsgierig opende hij het schrij ven en las Doorluchtige Hertog Uwe onderhandelingen met den ont vluchten pandhouder Semmola zijn bekend. Semmola zelf heeft ze verra den. Ik ben bereid u mijn stilzwijgen omtrent deze zaak tegen betaling voor ééns van twintigduizend lire te ver- koopen. Wanneer u hierop wenscht in te gaan, gelieve mij dan te schrij ven onder letter M. O. poste restante Napels. Krijg ik geen antwoord, dan zal ik mijn mededeelingen uwen vader doen geworden en zorgen dat ze in een gepasten vorm in d'e dagbladen verschijnen. Met de meeste hoogachting, Uw onderdanige dienaar M. O. Eqn dreigbrief Een gewone poging tot afpersingMaar evenwel verbleek te hertog Attilio bij het lezen van dien brief tot in zijn lippen. Hij zonk als wezenloos in zijn stoel. Nu was im mers alles klaar en duidelijk. Hij was in handen van gewetënlooze schurken gevallen, die geen barmhartigheid, geen medelijden kenden, en die zich vermoedelijk ook niet met de gevraag de som zouden tevreden stellen. Atti lio begreep, wat hij van zulke schavui ten te wachten had. Somber en verdrietig lag hij in zijn stoel, tot geen nadenken in staat, van tijd tot tijd ontglipte1 een diepe zucht aan zijn borst Het geheele gebouw zijner hoop, zijner wenschen scheen in te storten, en hij; was in vertwijfe ling en voelde zich rijp voor een zelf moord. Zoo vond' hem graaf Tozzo, toen deze bijna een uur later haastig bij hem binnenkwam. De graaf scheen hem een interessante spoed- eischende mededeeling te willen doen maar bleef plotseling verrast staan, toen hij zijn vriend zoo moedeloos en neerslachtig in zijn stoel zag zitten. Wat hebt gij, Attilio vroeg hij verwonderd. Attilio zag hem lusteloos aan. Lees antwoordde hij mat, en wees op den brief. Wie schurkenstiet graaf Tozzo tusschen de tanden uit. toen hij den brief had gelezen, maar gij moet moed scheppen, moed' en energie zijn nu nog de eenige middelen die u nog uit de haast niet meer te ontwarren verwikkelingen kunnen redden. Kom. richt u op, wees weer uzelf. Het is nu geen tijd. meel, om dof en moedeloos toe te zien, hoe men met u speelt. Sta op, ik heb eenige belangrijke mede deelingen te doen, die u tot handelen dwingen. Weg met deze wezenlooze. onmannelijke neerslachtigheid Toon d'at er nog kracht in u zit. Attilio Met inspanning richtte deze zich op Wat heM ge mij te zeggen vroeg hij zacht. Attilio. er is een moord gepleegd 1 Nu sprong de jonge man verschrikt overeind, met. herwonnen elasticiteit Zijn oogen kregen weer glans, zijn lippen weer kleur. Een moord, zegt ge? Wat is er gebeurd Laat mij alles weten. ver< berg mij niets, Ik ben sterk genoeg om het ergste te dragen. Hier, lees zelfTegelijk gaf graaf Tozzo hem een Romeinsch blad van den jongsten datum en wees hem een met potlood aangeduide plaats. Attilio las Hedennacht tegen drie uur werd door een politiewacht in de Vicolo delle For.tanile niet ver van de Tiber- brug, het lijk van een ongeveer 70-ja- rigen man gevonden. Men heeft hem een dolk midden in het hart gestooten. zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Zooals uit de nasporin- gen die in den loop van den dag wer den gedaan, blijkt, is de vermoorde een Napolitaansche pandhouder. Gui- seppe Semmola genaamd, die zich ver scheidene dagen te Rome had verbor gen gehouden. Daar er op het lijk noch geldswaarde noch geldswaardig papier is gevonden, schiint hier een moord uit hebzucht te hebben plaats gehad, maar het vermoeden is toch niet uitgesloten, dat Semmola als of fer van de wraak der Napolitaansche camorra gevallen is. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Vreeiselijk riep Attilio. De oude man heeft zich dus niet lang over zijn roof mogen verheugen. Neen, hij is als offer van zijn eigen ondeugden, van zijn onverzade- lijke gouddorst gevallen. Maar wat wilt ge nu doen Wilt ge nog langer dat verderfelijk stilzwijgen bewaren? nog langer de waarheid verbloemen? Ge moet, dunkt mij, inzien, dat dit onmogelijk is. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1