kliniek, zoodra er van een nieuwen 1 b'ouw sprake is, er n'iet aan zullen denken, in het bekrompen lokaal te blijven, waar ze nu huisden. Dan wordt vanzelf de volmaakt overbodige polikliniek veel weelderiger opgevat Maar er zijn nog andere noodzake lijkheden in aantocht. Het verhoogde station eiischi een leen'ing van f500.000. dat is aan rente en aflossing jaarlijks f30.000. En ten slotte de politie. Laat ons een oogenblik aannemen, dat de uit brdiding van d.e gemeente door de waarschijnlijke annexatie, door te ont vangen meerdere belasting geen geld kosten zal, dan is nog naar wij ze ker meenen te weten ook voor de be staande gemeente uitbreiding van ons politiekorps noodig zal deze al thans gevraagd worden. En wij we ten welwanneer de Burgemeester het voorstel doet. dan durft de Raad de verantwoordelijkheid van een wei gering niet aan. Hieruit blijkt dus, dat voor nieuwe gebouwen en de spoor tonnen gouds zullen worden gevraagd, voor zoover wij het zouden durven schatten meer dan een millioen. Iedere ton nu, ge leend voor bu'itengewone publieke werken, verhoogt onze iaarlijksch-e uitgaven met 4 procent rente en 2 procent aflossing, dus met. f 6000. Re ken daar nu bij de f30.000 per jaar voor het nieuwe station, de verhoo ging van de jaarlijkse he uitgaven voor onderwijs en poli'tie en ge kunt er zeker van wezen, dat deze onaf wijsbare zaken in enkele zeer enkele jaren, aan rente en aflossing onze belasting met zeker honderdduizend gulden per jaar zullen hebben ver hoogd. Wanneer wij nu nagaan, dat de gemeentelijke inkomstenbelasting nu nog geen vier ton bedr.aagt, dan is de rekening heel eenvoudig, dat op deze wijze het percentage van bijna 4 tot bijna 5 zou kunnen gestegen zijn. Wat dit zeggen wil, kan ieder voor zichzelf gemakkelijk berekenen. Dit betoog klemt te meer, omdat, naar we zien. al deze uitgaven finan- tieel niet productief zijn. Er staan geen baten tegenover. De geregelde toeneming van het belastbaar inko men, in een gemeente als deze, kan ons alleen van een hoog percentage als wij daar noemden, redden. En in derdaad kan het wel zijn, dat die toeneming zoo belangrijk is, dat we daarvoor gespaard blijven. Maar dan dient ook (en dit is de ruggegraat van ons betoog) gestreefd te worden naar de meestmogelijke zuinigheid en alles wat niet strikt noodig is. ter zijde1 te worden gelaten. Onze Raad leeft in een royale bui. In een ommezien verhoogde hij de trak tementen van de onderwijzers en de arbeidsloon en van de werklieden elk met f 20.000. Wij zeggen niet, dat dit slecht besteed geld1 is. 'integendeel, maar wel, dat het wijst op een zekere luchthartigheid ten opzichte van de finantiën der gemeente. De democra tische leden van den Raad geven daartoe een gevaarlijke aanleiding. Zij zijn maar al te veel geneigd om wat wenschelijk is. te vereen zelvigen met wat noodzakelijk is. en komen dan ook rondweg voor hun minachting omtrent geldquaestb uit. ..Wij vragen niet wat het kost", heeft da heer Hugenholtz eens met ze keren zwier gezegd. Deze schep-maar-op-theorie moet natuurlijk naar een finaal bankroet leiden. De sociaal-democratische fi- nantieele politiek vreest dat niet. Practischer denkende Raadsleden zul len zich evenwel nog wel eens beden ken, voor zij in die richting mee gaan. Uit de kleine opsomming die wij ga ven. kan ieder die dat nog niet begreep, duidelijk zien, dat het op dit oogenblik allerminst de tijd is, om nieuwe uit gaven te scheppen of bestaande op ie drijven, tenzij deze beslist en onafwijs baar noodzakelijk zijn. Door den Garnizoen s-C o m- manclant alhier werd aanbesteed de levering van Hooi, Stroo, Haver en Turfstrooisel, ten behoeve van de paar den bij de troepen in Garnizoen alhier over het tijdvak van 1 November 1902 tot en met 31 October 1903. gC..< i=3>rl r< p Hf-1 ip P si- breeden tot S meier; hij stelt zich voor en deel der terreinen binnen 1 jaar te •erkoopen en vraagt deswege van den Raad de noodige vergunning. Daar hel stuk nog niet door B. en W. was behandeld, stelde de voorzitter voor dit punt aan te houden. Aldus werd besloten. Heemstede. Door 't bestuur van den R. K. Volksbond, onderafdeeling Heemstede, zijn aan hun ne parochianen inteekenbiljetten gezon den, om langs dezen weg te trachten een eigen gebouw te krijgen, waarin dan hunne bijeenkomsten en vergaderingen vrijelijk kunnen worden gehouden. II IsI GO ppOOp I v cc c; is- ip- M CC H- O CO O C. i I I OppjpOÖ O I 'ro BMWtoKo o co -j p co o co O op o p p il I I I II I l Uit de Omstreken. Bloemendaal. Dinsdagavond vergaderde de gemeente raad, onder leiding van den heer Rou- wens. Van de 11 leden waren 5 afwezig. Aan de orde was de benoeming van een wethouder. Als zoodanig werd herkozen de heer N. Rouwens, die de benoeming aannam. In behandeling'werd daarop genomen de verordening tot regeling van het her- halingsonderwQs. Zonder discussie werd deze verorde ning vastgesteld. Ingekomen was een adres van den heer H. Enschedé, houdende mededeeling, dat hij voornemens is als bouwterrein te ex- ploiteeren een deel van zijn bezitting „Klein Bentveld". De bestaande wegen wcnscht hij te ver- I-Ieit feest der kinderen van de ver schillende scholen alhier zal plaats hebben Donderdag a.s.; ongeveer 600 kinderen zullen daar aan deelnemen; zij zullen worden onthaald op koek, krentenbrood en melk, in die O. L. school zal de bekende goochelaar Don Bosco zijn kunsten vertoornen. Beverwijk. Openbare vergadering vaai den Raad1 dier gemeente Beverwijk op Dinsdag 2 Sept. 1902, *s morgens te 9 3/4 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de beeren Burger- en Corme- lisse. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekilnen stukken; een adres van dien Ned. Politie bond. waarin beschouwingen worden gehouden over onvoldoende salarissen van veldwachters. Wordlt voor kennisgeving aangeno men. Aan mej. J. Hoeksema wórdt op haar verzoek met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend als onderwijze res aan die o. L school. Vervolgens wordt dte periodiek aftre dende wethouder, de lieer C. H. Moens, miet algemeens stemmen (één blanco) herbenoemd; de benoemde ver klaarde zijn benoeming aan te nemen en wordit door den Voorzitter gelukge- wenscht. Tot leden der landcommissie werden herbenoemd die lteeren J. Veldt en G Poel, en tol leden der gascomimssie d'e h eer en J. J.W. van Waterschoot van der Gracht en G. Meijer. Op voorstel van B. en W. werd de verordening op die heffing en invorde ring van havengeld:, die met 1 Jan a.s vervalt, onveranderd opnieuw vastge steld. Aan d'e orde is de behandeling van de dloor B. en W. aangeboden veror deningen tpt regeling van het herba- liingsonderwij s en de belooningen van het personeel be-last miet het geven van dat onderwijs. Het is de bedoeling de bestaande particuliere teek enjsch ooi met dat on derwijs te doen samensmelten, en aan Ged. Staten te verzoeken het maxi mum van 192 lesuren, waarvoor rijks subsidie wordt verstrekt, uit te mogen brei'den tot 384. De lieer Zwager vraagt waarom niet alle schoolhoofden omtrent deze rege ling zijn geraadpleegd, maar alleen bei hoofd dier openbare lagere school. Hij stelt voor d'e artt. 9 en 10 te wij. zigen. en wel in dien zin dat die be noeming van het hoofd en het verder personeel der herhalingsschool zal ge schieden door dien Raad op aanbeve ling van -B. en W. Hi;j wenscht zoo doende de gelegenheid open te stellen ook andere dan onderwijzers aan openbare scholen te kunnen benoe men. hetgeen bij de voorgestelde rege. ling niet mogelijk i®. De Voorz. antwoordt dat alleen het hoofd dier o 1. school geraadpleegd is. omdat alleen deze langdurige onder vinding op het gebied van herhalings- ondierwijs heeft. Verder is hij de thans voorgestelde regeling de benoe ming- van bijzondere onderwijzers niet uitgesloten De heer Breukelaar is het met den heer Zwager $ens. heit 'denkbeeld' van een uitsluitend openbare herhalings school moet vervallen. De voorgestelde amendementen wor- Ideni daarop niet 5 tegen 4 stemmen aangenomen, terwijl daarop de aldus gewijzigde verordening met 5 tegen 4 stemmen in zijai geheel wordt aange nomen. Vóór dte 'heeren; Moens, v. d. Werff, Slaap en Meijer. De verordening regelende de jaar wedden wordt met algemeene stèm- nien aangenomen. Het voorstel van B. en W., ontwerp regeling met do gemeente Wijk aan Zee en Duin tot toelating van kinderen op de o. 1. school alhier, wordt zonder discussie aangenomen. (Het voornaamste der regeling is dat een ver-voeding van f 20 per kind en per jaar zal moeten worden gege ven). De rekening der gemeente over 1901 en die der d.d schutterij over dat jaar wordn met algemeene stemmen voor loopt g vastgesteld, terwijl de rekening van het Burg. Armbestuur wordt goed gekeurd. (De heer Moens onthi'ekl zich van medestemmen). Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten aan A. Langejan te Velsen klei uit het. gemeenteland te verkoop en f 0.35 per kub. M.. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de veldwachters van nieuwe regenjassen te voorzien. De openbare zitting wordt alsnu door den Voorzitter gesloten. Bij clen aanvang der zitting bracht de heer Slaap hulde aau het Dag. Be stuur voor zijn bemoeiingen tn zake d;> verbetering van het vaarwater de Pijp, met welke huldebetuiging de Raad dloor aoolaus zijn instemming betuigde. Yelsen. Openbave vergadering van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 2 Sept.. d'as voorin. 10 uur. Aanwezig- waren 13 leden. De notulen dar vorige vergadering werden gelezen en onverand'erd goed gekeurd Punt 1. Ingekomen een. brief van de gemeente Beverwijk, tot bijdrage in dp kosten van die contróle op de Kanaalovergang te Velsen. hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Punt 2. In behandeling kwam het benoemen van een wethouder. De heer L. Uitend aal was aan de beurt om af te treden. Hierna wierd tot stemming' overgegaan, en de hoer Uitendaal werd als zoodanig herkozen met 12 stemmen. Punt 3. De rekeningen over 1901, welke in ontvangst en uitgaaf bedra gen: der gemeente-rekening, ontvangst f 102,227.23s. uitgaaf f 99.S59.78, batig slot f 2367.45'. b. dier armbesturen, schaal armbestuur, ontvangst f 6664.34'. uitgaaf f 5796.38, batig slot f 867.96'; R.-K. armbestuur, ontvangst f 5660 94, uitgaaf 5311.55, batig slot f 349.41; c. dier gecontracteerde wegen, ont vangst f 4159.55. uitgaaf f 606.94' batig slot. f 3552.60' welke door B. en W. werden voor gesteld om vastgesteld te worden, het- •een alzoo wierd besloten. Punt 4. De begrootingen voor 1903, welke in ontvangst en uitgaaf bedra gen a. der gemeente, ontvangst en uitgaaf 79,298.97; b. der armbesturen, schaal armbe stuur. omtvangst en uitgaaf f 4594.94°; R.-K. armbestuur, ontvangst en uit. gaaf f 5614.91; c. der gecontracteerde wegen, ont vangst en uitgaaf f 2000, zijn aan den Raad aangeboden en zullen overeenkomstig het bepaalde in art. 203 der gemeentewet, gedurende 14 dagen tea* secertaa-ie ter visie wor den gelegd. Punt 5. Overgegaan wordt tot het benoemen van een© commissie uit de leden van dien Raadt van bijstand ito. het beheer der openbare werken. Tot leden dezer commissie werden be noemd d beeren Philips, Del Cour en Boekei. Punt 6. Dit handelende, om èerie commissie te benoemen, om met B. en W. samen te stellen een concept-veror dening voor d'e woningwet, omdat die bestaande bouwverordening moet wor den herzien. Gelijktijdig zou dan kunnen worden behandeld' de perio dieke1 herziening der algemeene politie verordening, Dit alles werd goedge keurd. en tot. die commissie werdien be noemd dezelfde heeren als in punt 5 genoemd'. Punt 7. Hét adres van die gemeente ambtenaren en beambten van verschil lende takken van dienst, om ook voor hen. evenals het on dierwijzend perso neel dezer gemeente, in te voeren een bezoldiging naar dienstjaren, zal ge steld wordin in handen van ©ene com. missie, die met B. en W. het adres zal overwegen, vóór die a.s. behandeling van de gemeente-begrooting voor 1903. Punt 8. Het adres van de afd', Noord- IIolland van dien Algemeenen Nedi. Po litiebond. om verbeterihg van de be zoldiging der politiebeambten, zal geen beteekenis hebben, maar zal ge voegd worden bij het hiervoren bedoeld adres. Punt 9. Aan de gemeente-deurwaar. der P. J. Chattelion is voor de o ver haalbare. vervolgimgskosten in zake plaatselijke belastingen, ©ene vergoe ding toegekeardi van f 50. Punt 10. De najaarsschouw over de wateren in deze gemeente is bepaald; op 16 October a.s.. Als gewoonlijk zal voor dien dag een© schouweo m inissie worden benoemd Niets meer aan de ordiei zijnde, werd de vergadering gesloten. Op Zondag 31 Augustus, duis op de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. is alhier een tweeling geboren, een jongen en een meisje, die men daarom de namen heeft ge geven van Wilhelmina en Hendrik. afgescheurd. De politie werd gewaar- chuwd, marechaussee, rijksveldwacht en gemeentepolitie verschenen. Zij wilden den belhamel arresteeren, doch toen volgde van de anderen verzet, De sabel werd getrokken en er werden flink klap pen uitgedeeld, zoodat de politie meester van het terrein bleef. Een der polderjon gens moest zich laten verbinden. De twee hoofddaders werden gearresteerd. Er is proces-verbaal opgemaakt. Te ver in zoe gewaagd. Uit den Haag wordt geschreven; Het badpersoneel van het Zeebad Sche- veningen heeft Dinsdagmorgen om half elf eene redding gedaan van een der ben ders. Een heer ni., die reeds herhaaldelijk was gewaarschuwd dat hij te ver in zee zwom en reeds verscheidene malen was teruggeroepen, werd eindelijk door den stroom medegesleept en dreef weg. Nau welijks was zulks door de badlieden be merkt of de badman P. v. d, Toorn zwom naar den drenkeling toe en bracht hem buiten den stroom. Inmiddels waren ook toegezwommen de badlieden Arie Knoes- ter, Arie de Lange en Arie Schaap, en met hun vieren brachten zij den dren keling in behouden staat naar den wal. INGEZONDEN MEDEDEE- UNGEN. 30 cents per regel. Odol-Mond water een l/i flacon 60 cent! bi nnen land. Nederland's handel met Frankrijk De ,,Réforme Economique" bevat staatje betreffende het aandeel door de verschillende landen genomen in den Franschen handel. De cijfers zijn de gemiddelde over de drie laatste ja ren. Wat betreft den invoer in Frank rijk wordt voor de 34 voornaamste landen het cijfer opgegeven. Aan het hoofd staat Engeland, dat 14.36 pet. van den geheelen invoer heeft, dan volgen de Vereen. Staten met 10.84 pet. Duitschland met 9.08 pet. België met met 8.98 pet. Nederland heeft de 19e plaats met slechts 0.99 pet. Ned. In- dië de 23ste met 0.85 pet. V at betreft den uitvoer van Frank rijk staat ook Engeland bovenaan Hierheen richt zich 29.88 pet. van den geheelen uitvoer, naar België gaat 14.56 pet., maar Duitschland 11,32 pet naar de Ver. Staten 6.21 pet. Nederland heeft in deze tabel de 8ste plaats, met 1.39 pet., terwijl de Ned. koloniën, niet afzonderlijk genoemd, begrepen zijn in de rubriek „overige landen". Beroering. Men meldt uit Veenenuaal: Het gemeentebestuur had geen vergun ning willen verleenen om den verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag met muziek en vuurwerk te vieren, waartoe de hier bestaande Wilhelmina-vereeni- ging het verzoek gedaan had. Óver die weigering was ontevredenheid ontstaan, die zich Maandagavond uitte in balda digheden. Troepen jongens trokken zin gende door de hoofdstraat en wierpen hier en daar ruiten in. Vooral het ge meentehuis, tevens woning van den ge meente-secretaris en het huis van den wethouder Hardeman met zijne groote spiegelruiten moesten het ontgelden. De politie was niet sterk genoeg om han delend op te treden. Tegen half elf Maandagavond was alles weer rustig. Woestelingen. Eenige polderjongens uit de omgeving van Drachten brachten Dinsdag Hee renveen in beroering. In het café De Ko renbeurs werden zij om gemaakte verte ring handgemeen met den gérant, die mishandeld werd, evenals zijne echtge- noote. Buren schoten te hulp, doch moes ten het veld ruimen. Men sloeg er met flesschen op los, een onbezoldigd rijks veldwachter werd tot zijne woning ach tervolgd, en zijne kleeren werden royaal! Het hoofdbestuur van den Bond1 van N. Z. A. S. M. personeel hield te 's-Gravenhage eene bestuursvergade ring onder presidium van den heer Jac. Post. Op het verzoek van den Bond om Koninklijke goedkeuring op de stajtu- ten te verkrijgen, was nog geen be richt ingekomen. Aan ieder lid, wiens adir.es bekend was, werd door het besituur afschrift, van de aan het secretariaat der Staatscommissie voor Zuid-Afrikaan- sche schadevergoedingen, ter visie liggende voorloöpige lijsit van toe te kennen schadieKtergoe(d(Lngen, gezon den. Het hoofdbestuur erkende de onge lijke verdeeling van de tea* beschik king zijnde gelden voor geleden scha de, d'och wa-s van meening zich niet te mogen inlaten met het al of pielt billijke van vele der voorloopig toege kende bedragen. Het was thans plicht van elk lid, die schadevergoe ding had gevraagd, en meende dioor de tegenwoordige verdeeling veronge lijkt. te zijn, persoonlijk zijne bezwa ren op gezegeld papier in te zenden aan de Staatscommissie, Binnenhof no. 3, te 's-Gravenhage, vóór dien 9en September e.k. Hef hoofdbestuur besloot echter te zullen trachten iets te- krijgen van d'e groote sommen, die nu weder ge vraagd worden voor de slachtoffers van den oorlog, voor hen dlie niet op de lijst voor schadevergoeding voor komen, evenzoo slachtoffers van den oorlog zijn en onder dikwijls zeer moeilijke en gevaarlijke omstandig heden hun plicht als spoorwegambte naar deden, waarvan de heide Repu blieken voord© el en hebben, genoten. Congres voor den Middenstand. Men schrijft ons: Dinsdagavond! had in „Frascatï" te Amistea'diam d'e plechtige ontvangst plaats d!er congres-ledlen van het der de. internationale congres voor den h andiel drij vendién midfdJens tand De zaal van „Frascati" was geheel met bloemen getooid', door de ver een i- gin°- het „Koggeschip" voor deze ge legenheid in orde gebracht, alwaar de congressisten eane prachtige ontvangst wachtte. De wanden waren behangen met verschillende Turksche tapijten, ter- vijl verder diverse vlaggen op smaak volle wijze waren opgehan- en. Een groot buffet was ook in de zaal tegen woordig voor d'e noodige ververschin- gen. Tegen negen uur vulde de zaal zich met mienschien. Er wanen ongeveer en. 300-tal menschen geborgen. Behal ve ledlen van de Algemeene Winke- ii'ers-vereeniging en leden van die vea- eeniging „Plet Koggösehip". waren er leden aanwezig van die Kamers van Koophandel uit Groningen, 's Plerto- genbosch, Tilburg en andere plaatsen, vertegenwoordigers van den Midden stand uit België die officieels vertegen woordiger van Nederland', de heer Tu- tean Nolthenius. de vertegenwoordigers van de regeeringen van België, Frank rijk en Servië (laatstgenoemde die con sul van dit land te Amsterdam, de heer M. Meren®.) De congressisten werden verwel komd dloor een klein orkestje, wat zij ne plaat® had gevonden op de estrade, die de Middenstandsmarsch op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore (bracht. De voorzitter van de vereeni- cring ..Het Koggeschip", de heer E. Vrugtman. opende de vergadering miet. een kort woord, waarin hij de aan wezigen welkom heette. Hij besloot zijn toespraak met de hoop uit te spre ken. dat het congres het sucoes mocht hebben, dat allen er van wachten. Daarna heette die voorzitter van die commissie van ontvangst, de heer J. B. Hille. allen welkom, en uitte zijne erkentelijkheid voor de aanwezigheid van de vertegenwoordigers uit dien vreemde, aan wie Nederland', naar hij hoopte, zou toonen. dat Nederland1 »t is in alles waarin een volk groot kan zijn. Spreker* bracht ©en woord van dank aan die jonge vereeni- ,,Het Ko^resehip", voor de fraaie ontvangst. Hierna ging een donde rend applaus op, Nadat bet orkestje het Wilhelmus van Nassauwe en eenige vroolijke marschen had gespeeld, nam de lieer J. S. Meuwsen. voorzitter van de Alge meene Winkeliexsvereenigmsr. het woord. Hij deelde mede. dat hij zoo- even een telegram heeft ontvangen van den heer De Marez Oyens, minis ter van W.. II. en N., inhoudende, dat Zijne Excellentie voormemeais is. bij de opening van het Congres tegen woordig te zijn. Ook de burgemeester van Amsterdam zou de opening bijwo nen. De heer Meuwsen. die die Belgische vrienden had verwelkomd, herdacht nu ook in eenige hartelijke woorden de aanwezigheid van die broeders uit Frankrijk en Duitschland'. namens1 dien geheelen middenstand bracht hij dank aan die regeeringen, die verte genwoordigers gezonden hebben. De muziek speelde die volksliederen van de verschillende natiën. Tem slotte voerde nog do heer Yan Embden, van Schiedam, voorzitter van den Algem. Nederl. Bond van In- dustriëelen het woord. Hiermede was het meer officieel© gedeelte van de reeptie afgeloopen. De congressisten bleven eveuwiel nog ©eni gen, tijd gezellig bijeen. Uit de rapporten is reeds gebleken van welk belang diiit congres is. Da vraagstukken, die behandeld worden, ontsteken Icht over de ekonomisclie positie, d'e wenschen, nooden en be hoeften van den middenstand in den strijd! onzer d'agen. Zoo zal worden behandeld' het vraagstuk der consumptie- en dier pro ductie-coöperatie; dat van het vereeni. giugsleven; van het krediet miet wat daaraan vastzit; van oneerlijke con currentie, vervalschingeii, zwendel; van arbeid' in gevangenissen; over handelsonderwijs, vervroegde winkel sluiting en Zondagsrust, om slechts enkele der voornaamste te noemen. In dën strijdi onzer dagen heeft tot nog toe de middenstand' er zich vrijwel toe bepaald1 onderling te klagen over zware tijden, over misstanden, en over lasten waaronder men gebukt zonder meer. Doch men is tot biet inzicht geko men dat duidelijk dient te wordlen ge formuleerd wat de no o dien en wen schen zijn. wait hieromtrent van de wetgeving wordt verwacht en welke verwachtingen in die toekomst voor dien middenstand zijn. Het doel hiervan zijn de congressen En het congres dat thans gehouden wordt, is daarom zoo belangrijk omdat de ondea*werpen. die onder die oogen zien worden, zoo diep grijpen in het ekononiisch© leven van den Midden stand diat van, alle zijden bezien wordt. Zie,ar zeker zal veel wat tot nog toe, wanneer moeilijkheden, waarmede die handeld'r ij vends middenstand, te kam pen heeft, ter sprake kwam, vaag was. helder worden en duidelijk, wat de middenstand zelf als weg aangeeft vooa* verbetering van zijn toestand. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aanspraJcelijk. Van ingezond.en stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Open brief aan Dames en Hee ren Regentessen en Regen ten van het Proteötanlt Gere formeerde Weeshuis te Haar lem. Dames en Heeren! Tot heden toe was ondlergelteekende (en waarschijnlijk meer met mij) van meening, dat het P. G. Weeshuis was een Christelijk Philantropische instel ling en de bestuurders (sters) zoowel dames al® heeren Christelijk Philan- tropen, wier drijfveer is te handelen uilt zuivere humaniteit en menschen- liiefde naar het voorbeeld van den grooten Meester, wiens leven louter liefde was. Doch hoe was ik teleurgesteld!, toen ik dezer dagen tot die ontdekking kwam, dat dit niet anders was dan schijn, dat. van humaniteit geen spra ke was en dat dezer dagen een feilt is voorgevallen, waarvoor zelfs de ver- stoktste egoïst, zoo hij nog aanspraak zou willen maken op den naam van ontwikkeld mensch, zou zijn terugge deinsd. Wat toch is het geval? Het zal nu ongeveer negen maanden geleden zijn, dat de vrouw van ondlerget. zich vervoegde bij de onderwijzeres der aan bedoelde stichting verbonden naaischool met verzoek tot plaaitelng van twee zijner kinderen, doch de op merking er bij voegende, da|t een der I twee bedoelde kinderen aan lupus aan den neus leed, waarop de onder wijzere® ten antwoord gaf, dat zij er met het bestuur over zou spreken en koift daarna ontvingen wij bericht dat beide kinderen geplaatst konden wor den. Tot zoover ging alles dus goed en voor zoover wij konden nagaan, was het juist de ongelukkige lupus- lijdstea* gelukt door haar vlijt en zacht, karakter de liefde der onderwij zeressen en leerlingen te winnen, zoo zelfs, dat als zij door haar kwaal ver hinderd was de naaischool fe bezoe ken. de andere leerlingen steeds be langstellend naar haar vroegen en de vraag stelden wanneer zij terug zou kunnen komen. Doch het kan verkee- ren, zegt Brederoo; zoo ook hier. Er komen nieuwe leerlingen en diie spre ken thuis over het kind wier gezicht zoo vol zweren is en hunne moeders dom en onontwikkeld als die meeste arbeidersvrouwen zijn, niet begrij pende dat hen ook hetzelfde ongeluk te beurt kan vallen, beginnen een campagne tegen het kind, dat zij de school moet verlaten of hun eigen kinderen terug zullen nemen. De on- ■dierwijzer/es, htó(t) besltiuur sprekende over dit geval, krijgt ten antwoord, dat zij zelve moet handelen naar walt zij denkt dat in het belang der school is. Het gevolg was dus dat het kind de school verlaten moest en alzoo verstooten wendi door d'e be- stuurders(sters) eener zoogenaamde Christelijke inrichting, wier dtreven juist mijns inziens moest zijn onge- luklcigen te helpen en te, steunen, Dames en Heeren! Hebt gij wel na gedacht over deze, uw daad? Ik zou meenen van niet, want ik gelo.of dat gij U dan wel tweemaal bedacht zou# hebben, voor ge dat besluit genomen hadt. Als dit kind wier ongeluk gij haar thans dubbel hebt doen gevoelen, aan wie gij thans verhindert, te leerendat wat zij noodig heeft om later in haar eigen onderhoud te voorzien; waarvoor hare ouders zich alle opof feringen getroosten, als dit kind een paria, een uitgeworpen© in de ma ti- schappij wordt, aan wie die schuld? Aan U, edele Dames en. Heeren, be stuurders eenier inrichting waaraan ui ver humaniteit /ten grondslag ligt. Ziet, was mij zoo iets overkomen, ik zou er kalm de schouders over heb ben opgehaald en gedacht hebben: de menschen zijn niet wijzer, maar nu zoo iets gebeunt door lieden uit den beschaafden stand, waar misschien godsdienstleeraars cn artsen onder zijn, vind ik zoo'n handeling ten ee- nenmale kritiek en stel ik mij de vraag wait er met clit kind, wier ziekte in het geheel niet besmettelijk is wel zoude gebeuren als zij nog het onge luk had jong hare ouders te verliezen, zood'at zij dan juist in deze inrichting hare verdere opvoeding zou moeten krijgen, en aan U, leden der Her vormde gemeente, vooral uit den wer kenden stand, aan U de taak om met alle kracht tegen zulke daden te pro testeeren. Uw dw. dien. D. GROOTENDORST. Geachte Redactie De inzender van het stuk, ondertee- kend ..een getrouw lezer" is zeker nog met lang inwoner van Haarlem. Wien die hiier eenige jaren verbleef, is het toch onbekend, dat de Heer Zocher tot voor twee jaren die adviseur was van B. en W. voor het onderhoud der plantsoenen. Aan hem danken wij het. dat. er zoo weinig geld voor het onderhoud werd besteed en dat alles m den besten toestand' bleef, zonder dat. er nagenoeg iets anders gedaan werd dan boom en rooien. Verder meende deze inzender te mogen mededeelen, dat wij de weinig doelmatige en zeker onfraaie plaatsing van de bedoelde brug bij bet Kenau park danken aan het advies van den heer Zocher. en deze dus daar ons niet tegen de plaatsing van de bedoelde brug gewaarschuwd heeft, EEN NIET MINDER GETROUW LEZER. Haarlem 1 Sept. 1902. Den WelEd.Gestr. Heer L. P. Zocher. Haarlem. WelEdelGestr. Heer. Uw gedrukte circulaire, aan de le den van den Raad' van Haarlem heb' ik ontvangen, waarvoor ik U mijn dank breng. De inhoud is van dien aard, dat ik mij er niet boos over zal maken, daar er te zeer uit doorschemert welke de bedoeling is. nm. niet een verdedigen van den Hout, maar het moedwillig door het slijk halen van mijn persoon. Zoover ik weet. gaf ik U er nooit aanleiding toe. Uw werk is nooit door mij beoordeeld of veroordeeld, doch heb ik uwe werkwijze weten te waard'ee- ren. Dat U het onaangenaam aandoet, als ik over het werk van uw vader met lof spreek, is mij een raadsel. Doch 't neemt niet weg, dat. al dweep ik ■met het werk van uw vader en al waardeer ik het uwe, ik daarom van, een andere opvatting kan zijn. Dat n met mijn zienswijze en wer ken niet instemt, begrijpt zich. Wanneer men op hooge.n leeftijd komt en een eervol verleden achter zich heeft, gaat men niet gemakkelijk meer met de zienswijze van anderen mede, vooral als die Zienswijze geheel afwijkt van die, welke men uit sleur ge wend is geworden te volgen. Als kundig tuinarchitect moet TJ zeer wel weten, dat uw vader en ook U een andere richting volgden als uw voorgangers. Elk tijdvak brengt ver andering en die verandering vindt steeds bestrijder® hij de ouderen. In elk kunstvak heeft dit plaats. Dat er op mijn werk aanmerkingen le maken zijn. geef ik gaarne toe. Welk menschenwerk is volmaakt? Wasuwwerk altoos vlekke loos? Hadt gij respect voor het werk van uw vader getoond? Waarom verkieft gij dan uw stem niet tegen het plaat sen van 't Brongebouw in 't Frederiks- park, waardoor dit deel van Haar lem's publiek plantsoen geofferd werd Waarom zelf het werk van uw va der verwoest? Als praktisch werkend tuinarchitect gedurende 25 jaren, weet ik zeer goed, welke moeielijkheden te overwinnen zijn. en daarom onthield ik mij steeds van kritiek overwerken van concurren ten dus ook over uw werk. Wat hebt. gij met mijn werkwijze te maken Gij zijt afgeleefd en hebt af gedaan en laat thans aan jongeren over, hun denk- en zienswijze te openbaren. Welke reden kunt gij hebben, om op een wijze op te treden, als gij nu deedt Alleen jalousie de métier kan de drijfveer tot zulk een handelwijze zijn als waarvan de circulaire blijken geeft.. Doch kon men dit' van een man als U verwachten De- drijfveer meen ik te moeten zoeken in het feit, dat gij U ontstemd gevoelt, dat g© U als ad viseur mioet terugtrekken" en dat een jongere in uw plaats getreden is. Was de jongere opvolger nu de door U gewenschte persoon geweest, waar schijnlijk hadt gij uw opinie opge schort doch nu dit iemand is. die zich een andere1 opinie veroorlooft te heb ben, acht gij het noodig niet alleen hem in zijn plannen te dwarsboomen. maar hem op onbeschofte wijze hij 't I publiek zwart te maken. Dat men mij als uw opvolger koos, is niet, door mij gezochtik' heb mij niet bij den Raacl opgedrongen, doch men heeft mij de betrekking aange boden. Ik zal trachten mij van de mij op gedragen taak te kwijten zooals ik meen, dat voor 't behoud en lin 't be lang van Haarlem's plantsoenen noo dig is, zonder U advies te1 vragen; Hoogachtend, LEONARD A. SPRINGER Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Zaterdagnamiddag hebben alle werk lieden van de werkplaatsen en de remi ses der tramwegmaatschappij te Genève het werk gestaakt, omdat 42 van hum makkers ontslagen waren. Zondag heeft het heele tramwegpersoneel zich met de stakers solidair verklaard, zoodat er

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2