De Sier w lui Mei NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 2 ie Jaargang Vrijdag 5 Sep ember 1902. No. 5885 U'S DAGBL iSa ÉÜI BMM ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Voor de doi'pen in den omtrek ivaai' eon Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1,30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37}^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prigs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, 2Suïtler öuifcesispaarue No, fc. Telefoonnummer der Redactie 600. feiemouuummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Co'ster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bFaubourg Monvmartre. Haarietu's Dagblad van 5 Sept. be rat o. a.: Uit Zuid-AfrikStandjes te Agram, Parlementaire Praatjes, Onderscheidingen, Lyrisch Too- neel, Congres voor den Midden stand. Üuitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De Engelsche Regemng heeft twee maatregelen genomen tegen die in boorlingen in Zuid-Afrika. De eerste strekt om die inboorlingen te dwingen tot arbeiden. Het is die invoering van een hoof dielij ken om slag van twee pond sterling per jaar voor ieder volwassen inboorling, en bovendien twee pond sterling per j aar voor iedere vrouw, die da inboorling meer heeft dan zijn eerste vrouw. Vrij gesteld' van de belasting zijn de in boorlingen die bewijzen kunnen, dat zij niet onder de inboorling en-wet staan, en zij die wegens boog en ouder dom of chronische ziekte ongeschikt zijn om te arbeiden. De belasting moet in Januari worden betaald. De Regeerdng beeft er voor zorg ge- dlragen. dat dl°- hoofden en de oudsten der stammen tijdig maatregelen kun nen nemen voor biet innen der belas ting. De belasting moet in tegenwoor digheid dier hoofden, dliéi verantwoorde lijk zijn voor die opgaven hunner on dergeschikten. voldlaan worden. Om deze belasting te kunnen beta len. zal dei inboorling moeten werken tenzij hij er de voorkeur aan geeft te gaan stelen. Toch gelooven de Engelsche bladen, dat deze wet die Kaffers zal noodzaken arbeidi te zoeken; maar zij geven toe dat er velen zijn. die uit den oorlog genoeg geld hebben overgespaard om ten minste biet eerste jaar nog te kun nen luieren. De tweede maatregel is een procla matie, dat die inboorlingen alle1 wa pens en ammunitie moeten inleveren. Dit is no o dig voor de veiligheid van de blanke bewoners. In bet bureau voor die zaken dier inboorlingen te Pre toria ds Maandag .©en groote indaba gehouden, die door meer dan vierhon derd.1 Kafferhoofden werd bijgewoond. Sir George Lagden. de directeur voor de zaken dier inboorlingen, zette in deze plechtige bij eenkomst die bedoe ling uiteen eenier proclamatie, waar-in de uitlevering van alle1 wapenen-wordt bevolen, en drukte den hoofden op het hart. bun trouw aan Engeland te too- nen. dioor een nauwgezette naleving van dit voorschrift. Of zij bet. dioen zullen is een tweede vraag: zij weten hoe gemakkelijk bet gaat wapienen en .ammunitie- te begra ven Frankrijk. Voor een Franschen krijgsraad in Le Mans staat op dit oogenblik terecht een gewezen soldaat. Voisin, die in 1892 veroordeeld werd tot levenslan gen dwangarbeid, wegens moord. In 1900 verkreeg Voisin gratie, en keerde naar Frankrijk terug, nadat een ander man op zijn sterfbed bekend bad den moord gepleegd te hebben, waarvoor Voisin veroordeeld was. Na zijn terugkeer in Frankrijk vroeg en verkreeg Voisin op grond van dit fait nouveau revisie van het vonnis van 1892. De krijgsraad te Le Mans is met die revisie1 belast. Na veel beraad slagingen is men er eindelijk toe ge komen den heer d'Ormescheville (wel bekend uit bet Dreyfus-proces) die als Regeeringscommüssaris optrad het woord te verleenen voor zijn requisi-j toir. Hij begon met de meening uit' te spreken, dat, boe ook de uitspraak van den krijgsraad wezen mocht, de gratie aan Voisin verleend van kracht! blijft. De president van den krijgsraad, en Me. Hamard, de verdediger van Voi- sin, verzetten zich tegen die opvatting, i De heer d'Ormeischeville meende, dat een veroordeelde niet tweemaal straf kan ondergaan voor hetzelfde feit. De heer Hamard verkondigde de stelling. dat. de straf van 1892 door de gratie; opgeheven was, maar Wiet de straf, j die de krijgsraad, bij schuldigverkla- ring, thans over Voiisin zou uitsprekeu. j De president van den krijgsraad ver-j klaarde, dat hij over dit punt de mee-l ning van den sous-chef van den gene-1 ■ralen staf bad ingewonnen, en dat' deze van meening is, dat een nieuwe veroordeeling een nieuwe straf mee brengt. De heer d'Ormescheville' weigerde onder deze omstandigheden zijn i-equi. sitoir uit te spreken, en de krijgsraad besliste, 'dat waar geen genoegzame! duidelijkheid over dit punt bestaat, dei behandeling dient, geschorst te worden, totdat de bevoegde autoriteit in dit ge-1 val uitspraak beeft gedaan. Per tele- j gram werd daartoe de meening van den minister van oorlog gevraagd. De minister van oorlog liet bij ont vangst van het telegram de meening vragen van den minister van justitie en die antwoordde De stelling, door den beer d'Orme-l ischeville verkondigd, is onjuist. De I zaak komt opnieuw voor den krijgs-| raad. dat wil zeggen, als op den dag van bet eerste' proces. Het arrest van bet ITof van Cassatie'beeft bet eerste vonnis vernietigd, met alle gevolgen daarvan, dus ook met de gratie, die den veroordeelde verleend is. Een nieuwe veroordeeling zou daarom vol komen van la-acht worden, zonder dat de reeds geschonken gratie daaraan iets kan veranderen. De krijgsraad beeft, nadat deze me- dedeeling van den minister ontvangen was, de behandeling der zaak voortge zet en Voisin ten slotte vrijgesproken. De zaak is hiermede uitmaar ds vraag, of de opvatting van Mc. Ha mard en den minister van justitie de juiste, is, blijft. De regeering heeft opnieuw eenige maatregelen genomen in verband met de kwestie der congregaties. Het salaris van den pastoor van Firminy, Rouchouse, die heeft deelgenomen aan een manifes tatie toen de decreten te Firminy werden toegepast, is ingehouden. Opmerking verdient dat de correctioneele rechtbank Rouchouse had vrijgesproken. Baron de Jerphanion, maire van Veau- chette, geschorst ter zake van dergelijke gebeurtenissen, is bij ministerieel besluit afgezet. Een dame te Corcoue bij Nantes is tot een geldboete veroordeeld, wegens belee- diging van een commissaris van politie en van gendarmes bij de ver: eener kloosterschool. Te Atrecht zijn de zegels van een kloosterschool verbroken. Te Parijs heeft Maandagnacht een zware brand gewoed in een magazijn van tooneeldecorJ waarbij ook bet be lendend magazijn van een steenkolenhan delaar is vernield. Bewoners van de bo venwoningen boven bet magazijn kon den sléchts met moeite worden gered. Zes paarden en alle aanwezige decors verbrandden. De schade is zeer aanzien lijk. Duitsehlaiid. Keizer Wilhelm, vergezeld door de Keizerin, heeft zijn intocht in Posen gedaan. Een blijde intocht zal het wel nieit geweest zijn, al spreekt ook de correspondent van een Polenvre- tend blad als de Kölniscbe Zeitung, van de stormachtige geestdrift" waarmee heit keizerlijk paar op straat begroet werd, en al beweert diezelfde correspondent, dat de enkele niet-ver- sierde Poolsche huizen baast onopge merkt bleven tte midden van den vtlag- gentooi der Duitsche. Het is wel waar schijnlijk dat de keizerlijke stfoet de =itraten beeft uitgekozen waar het Duitsche element het talrijkst verte genwoordigd is; overigens kunnen betrekkelijk weinig manifestanten met veel goeden wil en met een flink' stemorgaan gezegend, gemakkelijk een voorwendsel gegeven hebben tot berichten over een opgewekte ont vangst. Maar het is ondenkbaar, dat de in gezetenen van Posen den Keizer thans me: vreugde zouden ontvangen. De huizen van de Polen, zegt een andere berichtgever, Izijn geteloten, de om trek van de kathedraal ziet. er doodsch uit. En de polütie beeft het oolc noo- dig geoordeeld omvangrijke voor zorgsmaatregelen te nemen. De zaal waar bet officieel© feestmaal gegeven wordt, wordt bewaakt, niemand mag er binnenkomen zonder toegangs kaart: de vensters zijn van traliewerk voorzien; om te beleltten, dat er iets naar binnen geworpen wordt. Het Poolsche blad Praga is in be slag genomen wegens een artikel over het keizerlijk bezoek. Onmiddellijk na deze inbeslagneming, verscheen er een tweede oplaag van het blad,maar ook deze werd geconfiskeerd door de politie, die nu ook den hoofdredac teur oppakte. De directeur van de Praga beeft bekend gemaakt, dat bij geen nieuwe oplaag verkrijgbaar kon stellen, aangezien de poliitie ook een gedeelte van bet materieel bad mee genomen. Bij de aankomst van den Keizer hield de eerste burgemeester een wel- komsitrede. waarvan het concept eerst naar Berlijn gezonden was, om zeker heid te hebben dat er geen politieke toespelingen in voorkwamen. De Keizer bedankte met een toespraak, waarin hij o.a. zeide: ..Wat deze stad en dit land zijn, hebben zij aan den arbeid der Koningen van Pruisen te danken" en mededeelde dat de rayon- wet tengevolge waarvan de sitad, om militaire redenen, haar grenzen niet mocht uitbreiden ingetrokken was. De Keizer sprak nog de hoop ui)l, dat er nu ook spoedig verbetering zou komen in den toestand der ar- menbuurten. Bij bet paradediner, waar ook aan zat de gouverneur-generaal van War- 1 schait, de beer Tschertkoff, dronk j Keizer Wilhelm op keizer Nicolaas en vervolgens op het vijfde legerkorps De stad is schitterend verlicht. De Keizer verleende generaal l Tschertkoff die orde van den Zwarten i Adelaar. In zijn dronk op Keizer Nicolaas bij het feestmaal in heit Provinciaal Mu seum begroette keizer Wilhelm den gouverneiii-generaal T^chejrtkoff en de Russische deputatie van ganscher li arte en gaf bij uiting aan zijn vreug- j de dat zij heden waren gekomen. Hij noodigde de aanwezigen uit met hem I te drinken op bet welzijn van den Obersten Kriegsberrn van bet m<St ons in trouwe wapenbroedrscbap ver bonden Russische leger, op keizer Ni colaas. Vóór het galadiner ontving de Kei zer den gouverneur-generaal van j Warschau. Tschertkoff, en bet corps officieren van zijn beide Russische imenlren. Hij hield tot hen een j toespraak, waarin hij betoogde, dat zijn bezoek een bewijs was van de mi dei wapenbroederschap düe sedert eeuwen onze legers verbindt. Dat die wapeubroederschap nog leeft, moge j blij ken.hit twee feiten, nl. lo. d:e op- I heffing van de vestingrayonwet voor Posen, waardoor de vreedzame ont wikkeling van de oude vestingstad mogelijk wordt; 2o. dat de Keizer be den voor heit eerst de nestels beeft aangedaan, welke Keizer- Nicolaas met hem als teek en van persoonlijke vriendschap heeft gewisseld. De nes tels zullen naar de eigen wóórden van keizer Nicolaas een schakel vor- men in den keten, welke de beide I Keizers in trouwe vriendschap om- j slingert. God geve Zijn zegen diaar- op, dalt dit altijd zoo blijve. Oostenr ij k- Hongary e. De standjes te Agram tusschen Kroa- ten en Serviërs zijn ernstiger dan men aanvankelijk meende. Zondag was het de dertigste verjaar dag van den bekenden Kroatis'chen schrij ver Peradovits; een studenten-vereeni- ging vond dit een geschikte gelegenheid om eenige keeren te gaan betoogen voor het bureau van de Servische courant, die te Agram verschijnt en waarvan een aan tal artikelen de Kroaten hadden ver toornd. Het betoogen sloeg ten slotte over in geweldpleging: 'n bombardement met steenen en andere projectielen, waardoor geen ruit in het gebouw heel bleef. Gedurende den ganschea avond hadden er bloedige gevechten tusschen Serviërs en Kroaten plaats. Woensdag namiddernacht plunderde een troep menschen, die zich als ware roovers gedroegen, de magazijnen stak ze daarop in brand. Een officier werd verschrikkelijk geslagen en zwaar gewond. Er zijn vele aanhoudingen ge daan; de troepen patrouilleeren door de straten. De oproerlingen beproefden de leiders der beweging uit de gevangenis te be vrijden: een compagnie infanterie moest hen in bedwang houden. De staat van beleg is afgekondigd. Er zijn eveneens ongeregeldheden uit gebroken te Viabese, waar de gendarme rie op de onruststokers schoot: één werd daardoor gedood en velen gewond. De oppositiebladen zijn in beslag genomen. Yereetiigde Staten. President Roosevelt reed Woensdag in een coach van Pittsfield (in Massachu setts) naar Lenox, toen zijn rijtuig in botsing kwam met een electriscben tram wagen. De paarden werden gedood, eeni ge personen uit de omgeving van den President zijn, gewond en een detective die hem vergezelde werd gedood. Stadsnieuws. Haarlem, 4 Sept. 1902. Frans. Rosier. De mededeeling reeds geruimen tijd geleden door ons ge daan, dat Rosier in September terecht zou staan voor de afdreiging bij de weduwe Van Dregt, kunnen wij thans uitbreiden met het bericht, dat de zaak Donderdag 25 dezer dienen zal. Mr. F. C. van Geer is als verdediger den beklaagde toegevoegd. Naar wij vernemen is het on geluk met de boot van ,,De Kroon" niet zoo geweest als ons eerst werd medege deeld. Er is slechts een pijp met zeven branders afgebroken. 't W a s n o g onder e en»b e w o 11c ie en onstuimige lucht, toen 't stoom schip de .,Lyn.den" met de Chr. Zang- vereertiging ..Soli Deo Gloria" aan boord, onze stad verliet. Doch uit de stad zijnde kwam ons al spoedig het Oranjezonnetje verwel komen, wat niet weinig de* stemming der feestvreugde verhoogde. Eenmaal door Spaamdam zijnde, werd koers gezet naar Velsen om al daar te landen en deze schoone lig ging te bewonderen. Na een wandeling d'o'or het dorp ge maakt te hebben, ging men weder boot. waarts, om naar Haarlem terug te stoomen, en daar aan den gondeltocht deel te nemen, en het vuurwerk te be zichtigen. Te betreuren was het echter, dat on ze boot zoo'n slechte plaats verkreeg, zoodat velen het schoone vuurwerk niet konden zien. De aangename', prettige stemming, die den geheelen dag heerschte. werd door niets onderbroken, zoodat ook deze boottocht in alle deelen als wel geslaagd mag beschouwd worden. \sl<ijk'sMunitiefabrieken en werk plaats voor draagbare wapenen aan de Hembrng. Gehoor gevende aan de vriendelijke uitnoodiging van het. departement Haarlem der Neiderl. Maatschap pij ter Bevordering van Nijverheid, hebben wij W oensdag aan bovenge noemde inrichting met de leden van het departement een bezoek gebracht. Aan dit bezoek ging een hoogst aan genaam boottochtje vooraf. I-Iet was omstreeks 8.45, toen wij aan boord stepten van de „Piet Cronjé". welke in het Spaarne tegen over die woning van prof. Bosscha lag vastgemeerd. Een sterke bries deed' de vlag lustig wapperen, en bracht deining in het water teweeg. Hoog op spatten de golven, voortgejaagd door den windi, die wel is waar ons noodzaakte die hoedien vast te zetten, maar die ook de onheilspellende regenwolken uit elkander dreef, zoodat weldra de zon haar vriendelijk glanzende stralen over het watervlak verspreidde. Om 9 uur werd de tocht aangevangen en koers gezet naar de Hembrug. Het is een aardig reisje. Achtereenvolgens deden zich schoone landschappen en vergezichten, plekjeis om op doek te worden gebracht aan ons oog voor, toen wij door het N o or der- B u i ten sp aar- ne. Zijkanaal C en het Noord'zee-lta- naal voeren. Behalve enkele zeiljachten en stoombooten, passeerden wij op het Noordzee-kanaal nog de Duitsche stoomboot ..Katze". welke doorliet ver rollen der lading, geheel naar stuur boordzijde overhelde, zoodat zij haar tocht naar Hamburg had moeten sta ken. Te ruim elf uur arriveerden wij op de plaats onzer bestemming, waar wij door den commandant, vergezeld' van eenige officieren, werden opgewacht. Nadat <Je gebruikelijke plichtplegin gen hadden plaats gevonden, werdi in 4 groepen met de bezichtiging der ont zaglijke werkplaatsen een aanvang genomen. Eene uitvoerige besGhrijvhin- van den veelomvattendten arbeid, die daar verricht wordt, te geven is ondoenlijk. Til korte trekken zullen wij dan ook het een en ander trachten te schetsen. Allereerst da.n iets over het vervaardi gen der hulzen. Achtereenvolgens ziet men hoe uit een stuk lcoper in den vorm en ter grootte van oen goud tien tje. doch veel dikker, bij de eerste be werking wordt veranderd in een voor werp. dat veel overeenkomst heeft met een vingerhoed; daarna nemen langer gestelde machines alle machine rieën zijn, daar alle ónder deelen na tuurlijk precies üi elkander moeten passen, zeer nauwkeurig gesteld het werk over. en vervormen nu liet koperen dopje achtereenvolgens tot die huls. Daar het eene stuk koper wel1 eens iets rekbaarder is dan 't andere, is de eene huls iets langer dan die andere. Orri dezè wedler gelijk te maken, wordt een andier toestel gebruikt, dat alle hulzen tot gelijke lengte afsnijdt; daar na worden wieder door andere machi nes dë halzen aan de hulzen gebracht en ook de randen. Zijn derhalve de hulzen gereed, dan gaan deze naar eene andere afdeeling. waar ook we der door practisch uitgevonden toesteL len het inbrengen van kruit geschiedt, Dit gaat zeer snel. niet minder dan 10,000 per uur worden er gevuld. Is Feuilleton, Vertaald uit liet Italiaansch 37) Het was hem onverdragelijk zich aan verkeerde beoordeelingen blootge steld te zien, die vermoedelijk zouden leiden tot verwijdering tusschen zijn familie en een deel van de aristocra tie van Napels( ear niets was natuur lijker, dan dat hij zijn best dleed. zich van die valsche verdenking te zuive ren. Toen dius die rechter Ghilazzi' het palazzo d'ei Tibaidi weer verlaten had. maakte hertog Attilio zich gereed, aan stonds een visite bij den cohsul De Vries te brengen. De woning van den consul bevond zich even buiten Napels op den altijd groenen, door de zee omspoelden Po- silippo. Op een der kolossale tufsteen- rotsen. die hier steil en loodrecht uit die. zee opstijgen, met kloven bezaaid en van griezelige grotten voorzien, waarin de' golven een voortdurend fluisterend geruiisch veroorzaken. stond het huis. dat de heer De Vries met zijn familie bewoonde. Schilder achtig op eene kleine rotswand uitge bouwd, mat een wonderschoon gezicht op de lachende. Tyrrheensche zee met har© eilandengroepen, op den Vesuvius en de weelderige landschappen van Pompeji, Gastellamare en Sorrente, bood' het al het zinnenbekorende. dat den bewoner der noordelijke lauden deze kusten doet toeschijnen als een paradijs. Toen het rijtuig van hertog Attilio voor het huis stilhield, en hii tusschen de ruischende palmen en pijnen door naar de balkons van het huis opzag, ontwaard'de hij op het groote midden balkon juffrouw Elvira, die in den stoel liggend'e. droomend het land schap beschouwde. Hij hield dit voor een goed teek en, al scheen Elvira hem niet te bemerken, trad haastig het park binnen en liet zich bij juffrouw die Vries aandienen. De bediend© liet hem vrij lane- op antwoord1 wachten, en toen hij einde lijk terugkeerde, zeide hij: De juf frouw is niet heel wel en het snii) haar. uwe genade niet te kunnen ont vangen. Attilio was zoo uit het veld gesla gen. dat hij in de eerste oogenblikken niet wist. wat hij zeggen zou. Hij had niet wist, wat hij zeggen zou. 1-lij had haar zoo even op het. balkon gezien, en nu zou zij plotseling zoo ongesteld zijn geworden, dat zij hem niet kon ontvangen? Werdl hij afgewezen? Hii. d'e hertog dei Tibaidi? Van ontroering klopte het hart beun in de keel. Is de consul dan soms voor mij te spreken? vroeg hij eindelijk. Ik zal uwe genade aandienen, antwoordde d'e bediende beleefd en ging heen. Attilio trok verlegen aan zijne hand schoenen en blikte somber in den weelderigen, schaduwrijken tuin. die evenals de geheele woning van den heer De Vries., den stempel droeg van keurige netheid en van zorgvuldig on derhoud. De kiezelpaden waren versch geharkt, die bloemen en planten sier lijk 'gerangschikt, en gesnoeid, die oranjeboomen, beladen met geelglan- zende vruchten; nergens vuilheid of wanorde, diie men zoo dikwijls in de Napolitaansche huizen vindt. Het. was den jongen Napolitaan altijd zoo ge lukkig te moede geweest als hij het huis van den heer De Vries bezocht, de reinheid en de orde, die er heerschten. hadden hein steeds zoo weldadig aangedaan. En nu zou dat. huis opeens voor hem gesloten zijn? Als de heer De Vries hem nu ook niet ontving, had het dan niet al den schijn, alsof men hem niet meer waar. d'ig keurde, in dit huis te verkeeren? Veer bleef de bediende zeer lang uit. Overlegde men daar binnen eerst, of men hem al dan niet zou ontvan gen? Eindelijk kwaan d'e bediende te rug. Mijnheer de consul laat u ver zoeken binnen te komen, zeide hij met eene buiging. Attilio haalde verruimd adem en tradl binnen. Hij vond den heer De Vries in zijn werkkamer. Eenigszins stijf verzocht hij den hertog plaats te nemen. Wat brengt u tot mij, hertog? vroeg hij beleefd, haast al te beleefd, en zeer terughoudend!, als wilde hij te kennen geven, dat hij hem alleen wel- I e n ven d'h eid'sh alve o ntving. Mag ik openhartig zijn. consul? Ik verzoek u er om. Welnu, dan hen ik hier, omdat ik niet wensch. dat gij. hetgeen in den laatsten tijd ons huis is voorgeval len. zoudt vernemen in 'een overdre ven en onwaren vorm. De gedachte is mij hoogst pijnlijk, onverdragelijk geweest, dat. de dwaze verzinsels der dagbladen en het ij del gebabbel van het, publiek misschien op uwe gezind heid' omtrent mij hebben geïnfluen ceerd. Ik ben hier om u te woord te staan 'over alles, wat u soms mocht wensch en te weten. O. hertog, ik ben u zeer verplicht voor uwe attentie, maar het doet, me leed. er geen februik van te malven. Noch ik. noch iemand van mijne fa milie heeft dö gewoonte, zich te be moeien met zaken, die ons niets aan gaan. Er ontstond eene korte, verlegen pauze. Die u niets aangaan! herhaalde Attilio toen. En toch zal het mij aan genaam zijn. als u mij een. oogenblik wilt aanhooren. misschien zult u dan zien. dat deze uitstrooisels u toch wel eenigszins aangaan. Geloof me. hertog, dat. ik per soonlijk veel belang in u stiel, en dat ik naar de zaak in kwestie nauwkeu rig heb geïnformeerd. Gij zoudt mij waarschijnlijk niéts kunnen- medledee- len. wat ik. niet reeds wist, en ik zou u gaarne het pijnlijke der herhaling van de onaangename historie "willen besparen. Onaangenaam is nog niet het rechte woord, mijnheer, om haar juist te karakteriseeren. Zij is voor mij bepaald vernietigend als het mij niet gelukt de misvattingen te doen ver dwijnen. die zonder twijfel ook hier ziin ontstaan. O, hertog, ge kunt verzekerd! zijn Neen. mijnheer, ik hen er vol strekt niet zeker van, dat hier geen misvattin-gen bestaan, integendeel, en omdat gij mij nu eenmaal hebt veroor deeld. openhartig te zijn. zou ik u dat gaarne dadelijk bewijzen Ga uw gang. hertog. Toen ik uw huis binnenkwam, liet ik mij eerst aandienen bij mejuffrouw Elvira, in de hoop haar te mogen zien. Ik werd afgewezen. Kan juffrouw Elvira mij niet ontvangen of wil zij niet? Kalm vlij d'e de heer De Vries zich bij deze vraag achterover in zijn stoel. Zij bracht hem niet, in verlegenheid', al vond hij haar ook minder gepast. Maar hij hield1 haar blijkbaar dear eenigszins geprikkelden jongen man ten goede. Mag ik op mijn beurt ook open hartig zijn. hertog? vroeg hij met een fijn lachje. U zult er mij door verplichten. Wie weet! Verneem dan in de eerste plaats, dat Elvira u vooreerst niet mag ontvangen. En wié heeft het haar verboden? Ik! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1