Tweede Blad, beboorvwV hij ,p ff s®.-» !-*«?« 1 O»i0Elbis&?$M v8i Maand au 8 Sept. 11102. JW*. 5387 Hanrlemsche Handels- vereeniging. OpetmSk. bij: Kon. Benluit van 12 Nov. No. 22, 1829. De Haarlemsche Handelsvere&nüging hier ter siede, opgericht 10 Mei 1892, heeft, in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en. dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereeniging toe te treden. Er zijn wel meer dan 000 leden, maar dat is niet vol doende'. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen. dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handedsver- eeniging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging builen hare bemoeiingen van verschil lenen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele. en zeer groot tegenover de geringe jaar lij ksche contributie van f2.50. die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eenste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en in f ornaat!.'ën voor hen in te winnen. Bovendien, hebben de leden het recht het hun gratis to verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en 'faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs d'ër Ver eeniging zijn de heetten Mrs. Th de Haan Hugenholrtz en H. Ph de Kanter ter. Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemmel, Kruis straat 51. I-Iet bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. diet vordering, voor incasso',s. door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct, porto vergo.eding. Information naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad woneo de personen worden riiert behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mei en Jun'i a. c. fS?/o6LV0rderin«en tot een bedrag van i -248.„6 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur. en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Finaiicieele rood in de gemeenten. In de April-aflevering 1901 van de „V rage n d1 es T ij dl s" schreef de heer C. U. W. Raedt een artikel, waarin hij bezwaren opperde tegen de gesplitste Rijks-inkomsten-belasting en betoogde dat van een goed ingerichte rijks-inkomsten-belasting ten minste de dubbele opbrengst der bestaande gesplitste belasting te verwachten was. De Minister heeft zich met een kort antwoord' van de zaak afgemaakt en daarom komt de heer- Raedt in de laatste aflevering der „Vragen" er uog eeais op terug, waarbij hij dan allereerst die stelling opwerpt en met statistieken staaft. dat, niettegen staande d'e partileele vrij hooge hef fing de opbrengst dier naamlooze ven nootschappen slechts ongeveer 12 mil lioen is. een opbrengst nog beneden dievan dien accijns op die suiker. En waar minister Pierson gewild heeft diat de onderlinge verhouding der heffing van vermogens- en inkom sten-belasting zou zijn die van 1 0.61, is men. door eenvoudige berekening tot het treffend resultaat gekomen, dat, over het °"eheele land die verhou- din. in werkekijlheid was geworden 1 0.39. Gedeeltelijk is dat in de war loopen volgens den schrijver in de „V ragen des T ij d: s" te wijten aan het meestal lage uni'formtarief der bedrijfsbelas ting. dat hij echter niet zou willen, op voeren, omdat men d'e verwrongen ge daante der gesplitste belasting niet met nieuwe kleeren moet. smukken. In den breedle somt de heer Raedt dan de bezwaren van een gesplitste belas ting' op. o a. het, gebrek aan contact Bjisschen de tarieven der beide belas- ungen; dat de factoren gezinsgrootte en gemeente van aanslag overboord geworpen worden; de noodzakelijkheid van gefixeerde berekening van onroe rende goederen; de geringe opbrengst en teleurstelling dientengevolge en den omslag o- bet, gebied) dei- admini. strati e en dei- administratieve rechts spraak. Na dit een en ander uiteengezet te hebben, komt die schrijver dian tot het eigenlijke d'oel zijner beschouwing. u.l. het betoog te leveren, diat die groo te steden Amsterdam, Rotterdam en wellicht meer andere op financieel ge biedt de toiekomist met bezorgdheid 'te gemoet. gaan. De plaatselijke uitgaven toch stijgen door verschillende rijkswetten op bui tengewoon snelle wijze, Onderwiis en armwezen o. a. zijn twee takken van dienst, die telken jarc in steedis toenemen die mate die gemeen te-uitgaven onrustbarend bezwaren. Amsterdam, dat Ln 1888 voor onder wijs uitgaf f 1,995,1)00 en voor arm wezen f 803,000 gaf in 1898 respect. f 3,104,000 en f 1,194,000 en voor 1903 wordt begroot reap, f 4,480,000 en 1,718,000, om slechts ©em drietal staat jes uit hert, lijstje te nemen, dat d'e heer Raedt publiceert. In 15 jaar tijd's ste gen dus de onderwijsuitgaven hoofdzakelijk voor lager onderwijs met 2.5 milboen. dlie voor het, armwe zen met bijna f 1 millioen, te zamen drie en een half millioen gulden. Tegenover deze enorme vermeer die- rine- van uitgaven staan in 1903 sinds 1888 ,eene hoogere rijksuitbeea'Lng van 13 ton en verschademdle hoogere bijdra gen. hoofdzakelijk voor onderwijs van bijna 3 ton. Het ligt voor de hand, zegt die schrijver, dat de inkomsten dier ge meente in vijftien, jaar tijdis op de ge wone wijze geen 2 millioen om bij de genoemde diensttakken te blijven konden stijgen. Vooral omdat de vermeerdering dier bevolking in hoofd zaak arbeidersbevolking betreft, die dus weinig gemeente-belasting betalen, wel rijksbelasting, en profiteeren van onderwijs en armwezen, zoodat dus het rijk de lusten en de gemeente al leen die lasten heeft. Het bleef dan ook niet uit of in Am. sterdam moest, om de uitgaven te dlek- ken. de bel-astingschroef verschillende malen in vooruitgaand© beweging wordlen gebracht. Straatgeld was ingevoerd, d'e opeen- ten op de personeel© beJastti'n- hereik- ten een respectabel cijfer en het hef- fingspercourtage dier plaatselijke in- komsten-belaöbiing steeg van 2 3/4 op 4 1/2 terwijl die- gemeenteraad ge dwongen zal zijn dit alweer te verhoo. gen. Tol, nog -to© kan men hert voor verhooging slechts vrijwaren, door •eeds bij f 2300 inkomen 't volle pond te vragen (voor Rotterdam is dit f 5200) en door de kleinere inkomens veel te zwaar te treffen. De 13 ton hebben thans uitgewerkt en die nood steekt, het. hoofd weer op. Het voorstel wordt gedaan het per centage dor in komsten-bel. te bren gen op 5 1/4 en die on oen ten op cTe personeel© belasting op 120. Zulk een toestand is kritiek, zegt. die heor Raedit. er moet verandering ko men. Daarom moet d'e moeilijke hef fing eener inkomsten-belasting in 's rijks krachtige hand overgaan. Dit hrengt, mede dat de plaatselijke om slagen wordien vervangen waar noodig door een beperkte opcenten- heffing op die rijksbelasting. binnen l an ei. Hofbericht. Men seint uit Apeldoorn. Prins Hendrik keert den 15en Sept. op Het Loo terug. Na de opening der Starten- Generaal vertrekt Prins Hendrik voor 6 weken naar het Landgoed Dobbin. De Koningin maakt de reis naar het buiten- land niet, doch keert naar Het Loo terug. De Koningin-Moeder komt in de twee de helft van September voor geruimen tijd op Het Loo. De Minister van Koloniën. De to es land van den minis tea- van koloniën blijft uit den aard der zaak na de maagoperatie, welke hij onder ging, zorgelijk. Niettemin bracht jhr. Van Asch van Wijck den nacht gun stig dooi-. Een nader bericht luidt De minister van koloniën was lie den middag naar omstandigheden re delijk wel. Bij den leider wordt, zoo als begrijpelijk is, tot usver niemand toegelaten, en het bezoek van de mi nisters van ooi-log en van financiën gold heden! den directeur van het ge meenteziekenhuis, hij wien zij omtrent den toestand vau hun ambtenoot per soonlijk informaties inwonnen. Flora II te Amsterdam. Naar het „N. v. N." verneemt, wordt Flora te Amsterdam binnenkort afgebro ken en weer geheel opgebouwd naar de eischen des tijds. De beer Evert Breman, die ook het Rerabrandt-theater bouwde, is de archi tect. Congres voor blindenverpleging Thans is verschenen een „Kort over zicht van het Internationale tweede Con gres voor de verbetering van bet lot der blinden, gehouden te Brussel". Het over zicht bewerkt door den heer H. J. Len derink, directeur van het Blinden-insti- tuut en afgevaardigde der Nederlandsche regeering op het Congres. Aan het congres was verbonden eene tentoonstelling, waar ook uit Amsterdam een en ander was. De beer Lenderink zegt hiervan: Met groote waardeering werd het door het instituut te Amsterdam tentoonge stelde besproken. Vooral had men be wondering voor het fijne borstelwerk, voor den smyrna-arbeid en voor bet uit stroo en raffia gevlochten mandenwerk, terwijl de inzending naaiwerk op de ma chine eenig was, daar geen der inrich tingen van het. buitenland dezen practi- schen arbeid door hare blinde meisjes nog deed beoefenen. Het mag dan ook merkwaardig heeten, dat in het buitenland, het vlechten van manden van stroo en raffia, het maken van smyrnakleedjes en het machine- naaien en breien niet beoefend werd. Als iets nieuws voor het maken van fijne kleer- en haarborstels, met letters er ingewerkt, werd door directeuren en onderwijzers der buitenlandsche inrich tingen de practische schaar bewonderd, die den op zich zelf werkenden blinde in staat stelt zijne borstels zelf op ver schillende hoogten en gelijk te knippen. Ook mocht onze methode voor het lee- ren lezen waardëerin.g inoogsten. Pedant en onwaar. Heit Maandschi-ift tegen d,e Kwak zalverij heeft zich, niet zondier pedan terie, gezet aan de taalt om de Neder landsche bladen te classificeeren naar hunne houding tegenover de kwak zalverij. En wat zien daar onze oogen? Nietts mindier dan dat Haarlem's Dagblad gezet is in de laagste klasse, die der diepverdorvenen, der laagst gezonlte- nen. Wij staan, om helt ontzettende maar niet langer voor onze lezers te verhelen, wij staan op de zwarte lijst. En waarom? vraagt de lezer. Hij heeft heil riecht dat te weten. Op de zwarte lijst staan: „cl© nieuw,sbladlen, welke zich niét „ontzien soms tot sSteun eener kwak- „zall vers-annonce een redactioneel „artikel ter aanprijzing te plaatsen „of d'iie ingezonden waarschuwin gen hebben geweigerd!.." Nielfc waar? dat is een dubbele boos heid, waar je van aan 't griezelen raakt. Maar... jammer voor de be- trouwbaai-heïdi van die classificatie... wij maken ons aan geen van d'ietwee boo,she dein schuldig. Onze lezers vinden geen redactioneel© artike len ter aanprijzing van kwakzalvers- adverllenties en wij weigeren geen ingezonden stukken tegen die annon ces. Wel te verstaan, die stukken be hoorlijk gesteld' en onderteekend zijn, Wanneer die heele classificatie zoo juist is als dit staaltje zou dloen ver moeden, dan doet men wel haar cum grano salis op te vatten. En mocht ooit die pedanterie ons zoo te pakken krijgen, dat wij een zwarte lïjisfc gin gen aanleggen van menschen, die maar wat. neerschrijven zonder voor afgaand. behoorlijk onderzoek, dan zullen wij den samensteller van de bovenbedoelde lijst e,r op zetten met een sterretje. Moord. In den vroegen ochtend van Vrij dag heeft zich in een woning aan de Hoefkade te 's-Gravenhage een dra ma afgespeeld1. Op no. 259 in die straat woont, zoo als wij reeds meldden, een 25- k 26- jarig wea-kman in de melkinrichting der Verhruikersvereeniging De Hoop, die. vroeger betrekkingen onderhield met eene vrouw van ongeveer gelij ken leeftijd'. De vrouw had hem een tijd geled'en verlaten voor een ander, maar in de laatste tijden is zij weder met hem gaan leven. Het schijnt dat hij de vrouw nooit recht vergeven heeft, dat zij eens een ander boven hem de voorkeur hadl ge geven. Hij moet zich althans hebben uitgelaten, dat hij den een of ande ren dag wel met haar zou afrekenen.. Vrijdagochtend ging de vrouw dien man afhalen aan de broodfabriek De Hoop, om gezamenlijk met hem huis waarts te gaan naar de Hoefkade. Nauwelijks boven gekomen greep hij, waarschijnlijk na slechts e&n zeer kort© woordenwisseling, de vrouw aan, wierp haar tegen dien grond, greep haar bij de keel en worgde haar. Daarna bleef do moordienaar kalm op zijn kamer zitten in afwachting van de eventueele komst der politie, die dan ook dra kwam, gewaar schuwd door buren, die begrepen dat hoven iets bijzonders was afgespeeld. Latter kwam ook de commisaris der le afdeeling, als hulpofficier van ju stitie. die den man op zijn kamer in kort, verhoor nam. H. bekende volle dig 'de vrouw gedood' te hebben. Het lijk lag nog op den grond. De com- I missaris liet het liggen in do houding waarin het gevonden was, ten einde de justitie, onmiddellijk gewaar schuwd, in de gelegenheid te stelkn haar constateeringen te doen. De moordenaar werd onder een groorten volkstoeloop voorloopig over gebracht naar het, commissariaat op do Groenmarkt Nader meldt m'en: Omtrent den moord aan de Hoefka de te's-Gravenhage verneemt men nog daf de dader gepasporteerd militair van het. Indisch leger is en dat hij door jaloerschheid en wraakzucht ge dreven de daad moet hebben gepleegd in een opwelling van woede, aan waanzin grenzende. Toen de vrouw aan de fabriek kwam om den man te halen, is hij niet met haar naar de Hoefkade gegaan,maar zei'd'e hij tot haar, later te zullen komen, en toen hij later thuis kwam, moet hij daar de vrouw hebben aangetroffen in gezelschap van den persoon op wien hij zekere vermeoodens had: een gehuwd man en valder van een talrijk gezin. Daarop is het treurige feit gepleegd. De man heeft de vrouw nog achtervolgd, daar zij door het venster trachtte It© vluchten, waarbij zij zich aan de glasruiten verwondde. De naam van den verslagen© is Wit haar. Zij was 27 jaar. Begraven. De korporaal der jagers, die verleden week overleed na een mishandeling in de Krayenhofstraat te Den Haag, werd met militaire eerbewijzen en on der veel deelneming op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag begraven. ,Een groot aantal kransen dekte de lijk baar. Luitenant Eyssell van zijn batal jon, hield aan het graf een toespraak. Zwendel. Het platteland in Friesland wordt tegenwoordig afgereisd door een zich noemend agent eener zeer voordeelige en vertrouwde loterij. De man kau heel best het woord doen als motief voor de soliditeit der loterij deelt hij mede, dat hij tevens medè-directeur- reiziger eener credietbank in Holland is. Door zijn voorspiegelingen weet hij nog menschen te bewegen loten te koopen. die eigenlijk f50 kasten, maai bij contant© betaling voor f47.50 te be. konten zijn. Ook geeft hij gelegenheid de loten te verkrijgen tegen een maandelijksche afbetaling van f 5. Iemand, die voo» f47.50 een lot kocht, moest latei- ondervinden, dat het papiertje zoo goed als geen waarde had. Natuurlijk was de agent reeds ver dwenen en is hij in dat dorp niet meer teruggezien. Duizend te kort. Een vreemd geval houdt te Zwart slu'ts vele gemoederen bezig. Schipper D. V., aldaar verblijf houdende, om een nieuw schip in ontvangst ie ne men, ontdekte bij het natellen van de koopsom, dat daaraan pi. m. f1000 ontbrak, welk bedrag, volgens zijn be weren, hem ontstolen moet zijn. Volgens aanwijzing zou er eenige verdenking kunnen ruisten op een ar beider., doch een ingesteld onderzoek heetf daaromtrent niets aan 't licht gebracht en men ztiet eeniee ophelde ring in deze zaak met belangstel. ;ng tegemoet. De Noorderpier te Scheveuingeii Met het plaatsen der Noorderpier te Scheveningen schijnt thanis goede voortgang gemaakt te worden. Giste, renmorgen is weder een caisson van ITmuiden vertrokken nu gesleept door de „Simson" der isleepbootreederij A. D. Zur Mühlen en Co. te Amsterdam. Door de ervaring opgedaan, met het sleepen der eerste caisson dat onge veer 27 uur geduurd heeft, is nu de bemanning buitengaats van IJniuiden van de ca'isson op de sleepboot „Sim son" overgegaan. Het plaatsen der eerste caisson heeft niet veel oponthoud veroorzaakt. Echter schijnt het niet areheel naar wensch te zijn a'fgeloopen omdat ze nu reeds teek enen van slagzijde begint te geven. Bij het vertrek van IJniuiden was de wind westelijk, dus op een spoedige aankomst te Sclieveumgen zal niet gerekend kunnen worden. Rijwielen bij Posterijen en Telegraphie. In de Kampioen lezen wij het vol gende: Het is wellicht eene aardige bijzon derheid, die ik hier ga vertellen: In 1868 ging de Administratie van de Rijkstelegraaf er toe over om een rijwiel, dalt zich ter herstellingswerk- plaats te 'sf-Gravenhage befvond, op proef te zenden naar helt tijdelijke Rijkstelegraafkantoor op het Loo. Bij de Posterijen waren toen nog geen rijwielen zij werden destijds hael deftig velocipèdieis gjenoemd dienst genomen. De proef, die op net Loo genomen zou worden, was het gevolg van een wenk, door Z. M. Ko ning Willem III gegeven. Deze wenk werd door dien fungeerenden Direc teur van het Koninklijke Kabinet op bet Loo, baron Fagel, overgebracht, waar zulks behoorde en niet lang daarna werden dus, anno 1869, door den 'telegrambesteller Jakoto Slijkhuis de telegrammen pea- rijwiel besteld'. Dat de proefneming naar 's Ko- nings genoegen uiltviel, kan blijken uit het volgende. Jakob, de besteller, was op zekeren dag in de gelegenheid op zijn rijwiel naast he't Koninklijk rijtuig den weg van Apeldoorn naar het Loo af te leggen en bij gelijktij dige aankomst ten paleize (het tele graafkantoor was in die dagen in een vleugel va.n het paleis gevesltigd), mocht hij uit een vriendelijk wui ven me't de hand bemerken, dat Z.M. het kunststukje me|t belangstelling had gevolgd, te meer wijl koetsier Klomp, de bedoeling zijns Koninklij ken meesters hegi-ijpende, de paar den volstrekt nielt had gespaard. Sedlert genoemd jaar worden de telegrammen op bet Loo per rijwiel besteld) en werd d'e invoering van rijwielen hij posterijen en telegrafie een onderwerp van ernstige overwe ging, doch eerst lang daarna van toe passing! We kunnen aan deze historische bijzondei-hedien nog toevoegen, dat baron Fagel den wenk des Konings overbracht aan dien destijds fungee renden Directeur van het Rijkstele- graaflcantoor op het Loo, den heer J. H. Nagel. Aan diens bijzondere ac tiviteit was het te danken, d'alt aan den wenk van Z. M. zoo spoedig ge volg kon worden gegeven. De heer Nagel, het laatst werkzaam alsd'irec- teur van he't Telegraafkantoor te Maastricht, mag er zich dan ook op beroemen, dat hij de eerste en gerui men tij-d de eenige directeur geweest is. op wiens kantoor een diensttrijwiel aanwezig was tot het bestellen der telegrammen. Misschien komt dit sltukje geschi v dlenis over een paar maanden van pas, bij de herdenking van he't 50-ja- rig bestaan der Rijkstelegraaf. gemaakt en derhalve verduisterd had. Ten aanzien der vraag of van een geval als dit de gewone rechter dan wel de schuttersraad behoort kennis te nemen verwees mr. Bosch van Oud-.Amelisweerd officier, naar een arrest van het Leeuwar der hof d.d. 19 Januari 1890 en naar een vonnis van de rechtbank te Groningen, d.d. 6 Maart 1890. Beide colleges beslisten dat de kennisneming bij den gewonen Techter behoort. Leger en Vloot. Ir. de maand. Augustus zijn bij het Koloniaal Werfdepot voor den Indi schen dienst aangenomen 91 perso nenvan do verschillende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen 13 militairen, zoodat hert totaal der werving 104 bedroeg. Aan deze personen werd het handgeld uit betaald van f 19,720.25. Naar Oos't-In- dië vertrokken 2 detachementen onder 4 officieren, te zamen sterk 8 onder officieren en 80 minreden naar West- Indië vertrok geen detachement. Uit O.-Indië repatrieerden geen militairen; uit W.-Indië 5, biervan verlieten 4 met paspoort den dienst, terwijl éen nog militiepl'ichtig naar zijn korps terug gezonden werd. Koloniën. Djambi. Uit Djambi verneemt het „Bat. Nhl". onder den datum van 29 Juli: Op 23 dezer ondernam de kapitein van den generalen staf Rietschoten, civiel ezaghebber alhier, geëscorteerd door dertig bajonetten, onder commando van den tweede-luitenant Sporry, een tocht naar de Koeboesdoesoens. Het doel van dien tocht was aanraking met de bevol king te krijgen in verband met eventueele registratie der gronden. De tocht liep zonder ongevallen af en had tot uitslag dat aan de registratie aldaar spoedig kan worden begonnen. De eenige vijand tegen wien men hier te kampen heeft, is de enorm lage water stand. De opvoer van levensmiddelen en troepen, welke tot voor enkele dagen met hekwielstoomers en stoomsloepen kon plaats hebben, geschiedt nu per sam pan. Het is te begrijpen" dat naar dez.e methode uiterst langzaam gewerkt wordt: de afstanUden, met den hekwielstoomer in twee dagen afgelegd, vorderen nu van acht. tot tien dagen. Het is treurig, maar wat hiertegen te doen? De stand van het water is hier en daar niet hooger dan twee voet. Waren de Djambiërs even stoutmoedig in hun optreden als de At- jehers,' geen enkele fuselier zou behou den zijn bestemming bereiken, gezwegen van munitie en andere goederen. Naar ik uit Soeroelangoen verneem, is den 25en Juli onder kapitein Kilian een tocht ondernomen met 150 bajonetten. Men denkt drie maanden weg te blijven. Twintig prauwen met levensmiddelen vergezellen de colonne, welke door étap pe-posten met de rivier in verbinding blijft. Hec'htzaken. Een schutter veroordeeld. Voor de rechtbank te Amsterdam is 3 maanden gevangenisstraf geëischt tegen een schutter, die eenige stukken zijner uniform, de jas en broek, hem door de gemeente in gebruik gegeven, te gelde Een kijkje in Atjeh. Temand. die een paar jaar in At.ieh is geweest, vertelt, daar een en ander van in die ...Tava-Bode." Het doel vari den schrijver is niet in politieke be schouwingen fe treden, hij wil enkel over Atjeh eens babbelen. Wij larten bier ©en gedeelte van zijn relaas volgen. Wie naar Atjeh gaat. begint ge woonlijk met ie Oleh-leh aan wal te slappen. Van de reede gezien, doet het plaats je zich niet onaardig voor. Men aan schouwt zooveel huizen, dat men ge looft voor een groote plaats t© liggen. Toch bepaalt deze zich hoofdzakelijk tot éen lange straat, evenwijdig aan het strand. In het westelijkst gedeel te, de z.g. landtong. he.efl men de ver blijfplaatsen der militairen en de offi cierswoningen. Daarna komen de huizen d.er burgers, een Europeesche toko, en de sociëteit. In het oostelijkst gedeelte, zg. Oleh-leh-Oost bevinden zich meest Chineezen en vreemde Oos terlingen. Verder is er noe- icts. waar door Oleh-leh Oost een goede reputatie heeft, vooral bij zeelui Wie echter wil uitgaan eu nog jong is. blijft niet te Oleh-leh maar gaat naar Kotaradja. Hij maakt daartoe geen gebruik van den trein, ook niet. van een der verschillende huurkarre ts es. Hij .stapt op zijn fierts en rijdt over den zeer schoonen weg. die de beide plaatsen verbindt. Dwazen, die den nieuweling willen wijs maken, dat er 'in Atjeh niet ge fietst kan worden. Het is een heerlijk ritje, dat ik daar noemde, en men (rijdt er veiliger dan op den weg van Batavia naar Tandjong Priok. Na een kwartiertje trappens komt men te Kot- 1aradja aan. Wij maken een klein omwegje, eu rijden ©eitel Nesoeh rond. Dit is een vr ijgroote rechthoekige vlakte, om geven door een mooie lommerrijke laan. waarlangs zich de officierswo ningen bevinden. Nesoeh ligt buiten den z.g, kraton. Om daar te komen rijden wij door een der poorten en bevinden ons dan spoed'ie in het cen trum van Kotaradja. Hier vinden we de mooie gouver- meurswonin- de verschillende kazer nes. de huizen van officieren en bur gers, verscheiden Eui-opeesche toko's en, last not least, de sociëteit. Een prachtige soos. die vooral tusschen licht en donker uitnoodigt tot zitten en genieten. Dan kan men daar de meeste bewoners der plaats zien voor bij wandelen of rijden of fietsen: dani tot de overtuiging komen dat Kota-! radja een groote, drukke, gezellige plaats is dan soms pastoor Verbraak, den eerbiedwaardige, zien voorbijwan- del-en en opmerken, met welk een ach ting hij door alle voorbijgangers wordt gegroethoe troepjes soldaten, in luid- rechtig gesprek, hij zijn nadering eens klaps front maken, om hem het mili tair saluut te brengen, niert gedreven door dienstvoorschriften, maar door de inspraak van hun hart. Kotaradja is inderdaad een gezellige plaats, en al hebben de militairen er natuurlijk altijd verreweg de over hand, de burger kan er zeer goed aar den. Ook de buitenwijken, waar uit den aard der zaak meest Chineezen wonen, zijn mooi en prettig druk. Maar wij trillen meer van hei gepa cificeerde gedeelte van Groot-Atjeh zien en wederom maken wij daartoe geen gebruik van den trein, doch gaau op de fiets. Buiten Kotaradja nog fiet. is en, om de kans te loopen. in dat vij andelijke land te worden aangevallen of doodgeschoten Ja. kwalijk inge richte. die misschien zoo dwaas zult zijn uw rijwiel te v©rkoopen, als het lot u naar Atjeh voert, koop dan een nieuw, ga mee en word bekeerd Daar is de weg naai- Lam Njang. een kolfbaan gelijk. Hij volgt voor het grootste gedeelte de, nu niet meer ge bruikte spoorbaan. Hoe menigmaal hebben wij dien weg in den namiddag gereden en dan genoten van het heer lijk schouwspel, dat de vlakte hier op levert met de bergen op den achter grond, door de ondergaande zon zoo tooverachtig varlicht Daar is d© weg naar- Lam Baroe, een va-oegere post, ook zoo'n prachtige rijweg, en ook ons telkens nopend tot den uitroep hoe schoon is he't land. hoe vreedzaam en bedrijvig de omge ving Van hieruit kan men doorrij den, heel tot Selimoen toe 1 Daar is de weg naar de benting Tjot Goë, gelegen op een heuvel. Weer gfian wij door de heerlijk schoone vlakte, en doordat het eindpunt hoo- gerop ligt. heeft de weg eenige ups en downs, die den wielrijder niet onaan genaam zijn. Daar is de weg naar Lok Nja, naar de westkust, door de prachtige en be roemde kloof Ook hier 'is de omgeving zóo. dat icor z'.c-'h niet kan voorstellen, hoe in 18J6, tijdens den overloop van Toekoe Oemar. hier nog zoo fel gevochten is. Inderdaad een tochtje naar Lok Nja iis wel in staat, om den vreemde ling met het schrikbeeld. Atjeh te ver zoenen. Er is niets, dat od een abnor- malen ofon veiligen toestand wijst. De bewoners gaan in zoo grooten ge tale naar hun arbeid, of naar den pa sar. het vee Taast zoo vredig tegen de hellingen der bergen, rechts en link9 is de landbouwer zoo ijverig bezig met het bewerken van den grond, dat men rich overal elders waant, dan in het land, dat door velen nog als een gevaarlijke wildernis beschouwd wordt. Atjeh. Het ,,B. N." ontv'lng den oen Aug. het volgende telegram uit Kotaradja: De afdeeling maréchaüssée welke met generaal Van Heutsz naar Seu- uagan vertrok, nam, nadat een bericht over de nieuwe stelling rjes vijands was binnen gekomen, een op een heu vel gelegen benting van Radja Malem. Radja Malertn zelf sneuvelde met vijftien zijner volgelingen. Het. bivak der colonne Matthes is thans verplaatst naar Dj ©ram. Patrouilles, in verschillende rïch- tmgen, uitgezonden om het spoor te zoeken van de bende, die de klewang- aanvallen deed. vonden niets. tt £id?n kapitel'n der infanterie E. K. m i J linï- en,z is opdracht gegeven met tachtig man het hoofd van Trang op te ltchten en door Trang Tripa naar Blang Pedir te marcheercn. Generaal Van Heutsz zal. na een be zoek aan d© andere bivakken ter West kust, naar Kota Radja terugkeeren. Ter aan vul Hing dezer telegrammen ont.leen.en wij aan de „Java Ct." nog het volgende, getrokken uit een van den gewestelijk militairen comman dant van Atjeh en Onderhoorigheden. door de Regeering ontvangen telegi-am van den darden dezer Gouverneur Van Heutsz marcheerde 21 en 22 Juli jl. met drie brigades ma réchaüssée en oen detachement van dë mobiele colonne onder kapitein Ada- ma van Scholtema naar Seunagan. bivakkeerde 22 Juli te Dj er am. en kwam den 25en te Poerto Teungoh aan bij de colonne van majoor Matthes. Op het bericht dart de vijandelijke bend© van Radja Malem zich ophield bij Tjot. Pa- roe, werden denzelfden avond maré chaüssée brigades daarheen gezonden, de bende had een benting bezet op een heuvel, aan den rechteroever van de Seunananmvier. ten noorden van Lho Seuniotdeze werd aangevallen, de vijand liet zestien dooden. waaronder het hoofd, met munitie en blanke wa pens in onze handen. Een detachement onder kapitein Scheltema, vertrok den 25sten Juli over '1 jieré naar Boebon en legde een b'ivak t© Ivarieung nergens werd tegenstand ontmoet 25 en 26 Juli werd hert bivak van de colonne Maithes verplaatst naar Dj©, ram. In den avond van den 26sten lueld de marechaussee een passencon- trole in Roeloeh eu Ramhong Twee vijanden sneuvelden, terwijl een in. iandsch marechaussee gewond werd. In den avond van 28 Juli rukten 80 bajonetten onder kapitein Plu'im Mentz naar Trang, met opdracht, door Tripa en Kong te inarcheeren naar Blang Pidië. 's Morgens 28 Juli rukten marechaus seebrigades uit met opdracht boschrijk heuvelterrein tusschen Seunagan en Meureuboe rivieren- te bezoeken, waai de bende zich schuil houdt die do overvallingen van 11 en 12 Juli deed. 30 Juli is de Gouverneur met gevolg naar Meulaboh terug gegaan. Hij zou nog de bivaks in Boven Boebon be zoeken. Kerknieuws. Te Nijmegen iis Woensdag de vijf tigste algemeene vergadering der Evan gelische Maatschappij in den schouw burg geopend door den vice-voorzitter. den heer J. Quast Hzn.. predikant te Utrocht. met een hartelijk welkomst woord. Spr. noemt deze vijftigste vergadering een heugelijk feest, hoe wel het. vijftigjarig bestaan der maat schappij door het houden eener buL tengewone vergadering zal worden ge vierd. We zijn hier, zoo zegt spr., niet bij een om een strijdplan op te maken, doch door ons samenwerken sterk te

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5