Ongeva 1. Heden morgen geraak-1 te een zwaar beladen groentenwagen van den heer Beelen bij het afrijden van de Jansbrug, waarschijnlijk door het kantelen over een hardi voorwerp, in de Nieuwe Gracht. De wagen zonk direct in die diepte, terwijl de mandjes en die groenten overal in 't water rond. dreven. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen opzetten, die het red dingswerk. dat spoedig op een zolder schuit werd aangevangen, gadesloe gen. Het duurde dan ook niet lang of de ledige kar was weder op den wal ge trokken. en met dleze, de zich daaron der bevindende groote. prachtig zwar te hond. welke nog in het tuig zat en jammerlijk was verdronken. Toen de kar op het droge was. wer. dien weldra door hulpvaardige handen de mandjes en de groenten opgevi'scht, en vervolgens de wagen naar huis ge- rediein. Het doode dier werd in een mand gedaan en naar de vuilnisbelt ge bracht. Teekencollege Kunst zij ons Doel. Van 15 September tot 1 Oc tober zal in het Museum van kunst nijverheid eene tentoonstelling wor den gehouden door bovengenoemd teekencollege. De entoon stel ling be looft veel eoed's. De aanmeldingen ei- voor zijn bijzonder talrijk ingekomen zoodat. daar de ruimte beperkt is. niet alles geplaatst zal kunnen worden. De oorspronkelijke bedoeling van het ge nootschap was. ter gelegenheid' van ■het tachtigjarig bestaan eene «root© tentoonstelling te houden, hiervan moest echter afgezien worden, daar een geschikt gebouw daarvoor niet te vinden was. Nu zullen dus alleen wer ken van leden en oud-leden te zien ziin. Door de welwillendheid van den heer Von Saher werd d'e Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid1 voor die tentoonstelling beschikbaar ge steld. Er zullen denkelijk honderd nummers geplaatst kunnen worden, daaronder bevinden zich kunstwerken van den eersten rang: ook de rijke verscheidenheid' van kunstuiting ver dient zeer de aandacht. Naast schil derijen in olie- en waterverf zullen te zien zijn: pastels, etsen, beeldhouw werken. versierings-ontwerpen; ter- wiil de toegepaste kunst door uitge voerde ontwerpen in zilver en eenige meubelen vertegenwoord1'- - zal zijn. De tentoonstelling belooft zeer inte ressant te worden. De Haarlemmerhout. We vinden in „Krelage's Bloemhof" een artikel ..De Haarlemmerhout", waarin de lof van onzen onvolprezen Hout gezongen wordt, zooals die is, ,,s' morgens, in het vroege voorjaar, als de gouden stralen der Oosterzon door de nog bladerjooze takken heen- glijden". in de Meimaand, als het in de groene zalen vol bedrijvigheid is, in de heete zomerdagen, als de koel te gezocht wordt onder het dichte lom merdak, in den herfst, als te bewon deren valt de kleurschakeering in het loof van de talrijke soorten boomen. in den winter, als een zachte sneeuw is neergedaald, als 't geheel© bosch is omgetooverd in een wonderpaleis." De beteekenis van den Hout voor den botanicus wordt dan uiteengezet. Men kan ook echter de reuzenstam men wel eens met begeerige blikken j aanzien, betoogt de schrijver, maar spoedig komt men tot 't inzicht, dat de Hout geen handelswaar is. Men kan ook den Hout beschouwen uit tuinbouwkundig oogpunt, en in dit opzicht zegt „Krelage's Bloemhof" rake dingen ..Behalve volledige kennis van boo. men en heesters, zoowel wat betreft de opgaande boomen als het onderhout, moet men de samenwerking van ver schillende boomsoorten kunnen begrij pen, moet men de richting en den loop der paden volledig kunnen overzien, ja. waar zou ik eindigen. ol° 'lat alles wilde opnoemen partijen, die alle. ten minste als men kleine overwinning te boeken, dat mei ze hoort, het welzijn van dat kind be-43 tegen 32 stemmen besloten is. dat oogenwanneer toch zullen haat en'de vrouwen zullen mededoen aan de nijd, öv. nfcninst. egoïsme keuze der gemachtigden. en tot bereiking In een paar dagen kan men nu wel aiju, tweedracht en afgunst, egoïsme en verwaandheid eens samenwerken In een paar aagen aan i tot bereiking van een schoon geheel door deze wet heen komen. Men schrijft ons: 1 Hotbericht. Maandag was het 25 jaar geleden, dat de heer v. Bommel bij de firma Pander in dienst fcra'di Den jubilaris werd vanwege het personeel een souvenir overhandigd, n.l. een horloge met inscriptie; met een hartelijken toespraak werd hem düt door den meesterknecht overhan digd., waarna door het personeel hem de gelukwenschen werden aangebo den. Maandagmiddag werd door den arch. J.ILWelsenaar alhier aanbe steed: Het bouwen van 2 onder- en bovenwoningen aan de Nassaulaan. Ingeschreven werd als volgt: A. H. Siegers, Zandvoort, f 12828. Boks en Bonke. f 12395. G. L. Zandvoort, f 13200. J. S. Winnuhst. f 11559. J. A. Kaub. Halfweg, f 11743. H. Saeijs, f 11990. Nonnekes en Rol, f 11696. Groot en Paradijs, f 11875. N. F. Vosse, Heemstede, f 11800. H. Bloem, f 11800. De overige inschrijvers wonen al hier. Uit de Omstreken. Heemstede. Burgemeester en Wethouders hebben mej. C J Stelte. verloskundige alhier, een verlof van 14 dagen verleend, in gaande 15 Sept. a.s door de beide plaat selijke geneesheeren zal gedurende dien tijd in den dienst worden voorzien. H.M. de Koningin, die zich dit jaar niet naar de in de province Gelder land te houden veldoefeningen zal begeven, heeft de aan die oefeningen deelnemende opper- en hoofdofficie ren op Woensdag den lOen dezer, zijnde voor den troep een rusltdiag, ten paleize Het Loo ontboden. H. M. de Koningin met die haar ver gezellende leden der koninklijke fa milie zal zich dit jaar in d'e Gouden Koets naar het gebouw der Sltaten-1 Generaal begeven. Zondagmiddag maakte H. M. de Koningin een rijtoer, zelf het twee span mennende. Na de terugkeer op het paleis, waarvoor een groot aantal belangstellenden zich hadi opgesteld, deed H. M. nog een wandeling in het park. Op het paleis is gekomen de prins en erfprins Wied. Gedurende de laatste dagen hebben o.a. gedineerd hij H. M. de Koningin Moeder Baron van Pallapdt van Oud- Beijerland opperjagermeester. Lely. benoemd gouverneur van Suriname en mevrouw, jhr. Mr. van Tets van Goudriaan, gezant te Berlijn, en me vrouw, Mr. von Weckherlin. gezant te Constantinopel. Baron Mollerus van Westkerke. commissaris der Koningin in Gelderland en mevrouw, de Minis ter-Resident van China. Van Lennep, zaakgelastigde te Athene. Luit.-Gen. v. Helden. Adjudant I. B. D. van H. M. de Koningin. Baron van Nagell van Scheffelaar en mevrouw. aaiv Von De kasteleinsvrouw zag den bezoeker verwonden.! aan: blijkbaar kende zij dien vreemden drank niet. Zij wilde echter niet laten merken en veront schuldigde zich gevat met de woorden: „Dat vat heb wie nou juust niet an- siokeu, meneer Nat. Houd van Vreemdelingen verkeer, De zesde algemeene vergadering van den Nationalen Bond voor Vreemdelin genverkeer is te Middelburg gehouden. Uit het jaarverslag uitgebracht door den heer H. D. Tjeenk Willink Jr., te Haar lem bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 1094.03 en de uitgaven f 294.93, zoodat de rekening sluit met een voor- deelig saldo van 1 799.10 Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur tot de inrichting van een centraalbureau voor informatie, geves tigd op het Damrak te Amsterdam. Bij de behandeling van een eigen or gaan kwam men niet tot resultaat. Het bestuur werd diligent verklaard. Na afloop van de vergadering tal van festiviteiten. Te Tiel is overleden mr. L. J. H, Phi lips, president van de arrondissements rechtbank aldaar. militair wielrijder. De heer V. viel met zijn hoofd op de rails, waardoor hij eene ernstige wonde bekwam. Geneeskundige hulp werd spoedig ver leend door dr. Vinkenborg, die hersen schudding constateerde. Per brancard is de gewonde naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij thans wordt verpleegd. De militair moet aan het ongeval geen schuld hebben. Voor postzegelverzamelaars. Naar wij vernemen zijn er reeds nieu we postzegels van Transvaal in den han del. natuurlijk met het portret van Ko ning Edward. Wij maken verzamelaar* hierop attent, omdat het niet onmogelijk is dat deze postzegels weldra weer tot de zeldzaamheden zullen behooren! (Ned.). Zandvoort. Donderdag a.s. zullen de kinderen van twee openbare scholen te Sloten (N.-H.) daze plaats bezoeken; als bijzonderheid kan daarbij vermeld worden dat de jeugd en geleiders komen in een zestigtal rij tuigen. Stoomtram-ongeluk. Door een koe, die zich op de rails bewoog, is de stoomtram bij Follega ontspoord. Een passagier, de heer Halma van Joure, werd gedood. De gasfabriek heeft de tarieven op geslagen. Vanaf 1 November a.s. is de prijs van het gas gebracht op f 1 per kub. meter, terwiil vanaf dien datum de meterhuur varieert tusschen 2.50 en f 12.50 per maand. Dit alles staat in verband met met het electrisch licht, waardoor het gas bijna niet meer ge bruikt wordt. Sloten. Door de politie alhier is Zondagavond met getrokken sabel opgetreden tegen een aantal rumoermakers en weerspan- nigen bij gelegenheid eener muziekuit voering. Haarlemmermeer. Het bestuur der afd. Haarlemmermeer van den Nederl. Boerenbond heeft de le vering van lijnkoeken en lijnmeel opge dragen aan de stoomoliefabriek „de Toe komst" te Rotterdam, resp. tegen den prijs van f 10.73 en f 9.88 per 100 KG. franco Ringdijk. De postbode van V. van Aalsmeer op Haarlemmermeer, is op vermoeden van brandstichting, in zijne woning in arrest genomen en ter beschikking der justitie gesteld. als ik dat «mes «.uuv - daargela ten of mijne krachten daartoe niet :,e kort zouden schieten. En al de on derdeden toetsend, ©ernst waarnemen de hoe ze zijn, en dan zich kunnende voorstellen, hoe zij er zouden uitzien, na de aangebrachte veranderingen. En niet alleen de onderdeelen ieder af zonderlijk, neen, ook het geheel zou moeten bevredigen, het zou een schoon ideaal nabij moeten komen, dat aan zoo verschillende eischen zou moeten- voldoen. Wie is er te vinden, die zich zelf zoo kundig oordeelt om met eeu reuzenblik 't geeheel te omvaamen wie, die het aandurft zijn oordeel uit te spreken? Wie kent zoo goed zijn eigen verbeelding, dat- hij over ettelij ke H. A. tegelijk zijn critisch oog kan laten rusten Nie: een? Eeilieve. dan kent ge de Haarlem mers niet. Den Hout. hun den Hout. hun eigen den Hout niet kunnen be. oordee len. Hoe durft, ere het veron- derstellen Bij honderden rijzen de critici op. bij honderden rijken ze richzelve het brevet van bekwaamheid uit. Zich te laten voorlichten door bekwame man nen. die getoond hebben, dat hun kunstenaarsblik grootsche wonderwer ken kon wrochten, waar weleer de wilde natuur met al haar schoon plot seling in een nieuw en honderdmaal schooner gelaat te voorschijn trad. Neen, zij kunnen het goed: beoordee- len, zij hebben immers zelf oogen, zij hebben den Hout lief en ze vertroete len hem. Aldus „Krelage's Bloemhof'. Wi< de schoen past. Over de reorganisatie-plannen laat de redactie zich niet uit Ook wij zouden gaarne partij kiezen wellicht zou dan ook ons de algemeene koorts aantasten, die zoozeer op tuin bouwgebied beerschtzichzelf als de bekwaamste te beschouwen, zichzelf op een voetstuk plaatsen en anderen met islijk te gaan bospaiten. Mogen in elk deel der maatschappij jalouzie en egotfsme samenspannen, zeker niet tot heil van die maatschappij, in den tuin bouw is dat wel heel ere. Wij houden ons daarvan verre. YVij üebben ook ons ideaal in enger, zoowel als in rui. mer kringDe liefde op te wekken voor alle kinderen Flora's, voor de gansche schoon© natuur. Zouden we dan ons doel eerder bereiken, als we ons ook gingen inspannen om af dingen op andere liefhebberijen? Haarlem heeft thans zijn vertroetel den. Zijn veronachtzaamden Houtzijn ingezonden mededee- ungen. 3(1 cents per regel. Odol-Moiidwater, een flacon 60 cent! binnenland. Parlementaire Praatjes. De samenstelling der Raden van Be roep voor beslissingen inzake de On gevallenwet. is nu voorloopig gere geld. Maar men. weet hoeveel voeten in de aarde heeft gehad. Vrij al gemeen werd veroordeeld, wat men het „kaartenhuis" der Regeering noemde, doch men stond tegenover de moeilijkheid om iets anders te vinden dat iedereen bevredigde. En nu was er alle kans. dat het kaarten stelsel der Reg .toch niet vóór 1 Jan. plaats zou hebben en dat dus de eerste benoe ming door Ged. Staten zou geschie den. De vraag was dan maar voor hoeveel tijd die eerste aanwijzing gel den zou. Eu in de tweede plaats^ of niet reeds nu moest besloten worden, dat het gansche stelsel aan een herzie ning zou worden onderworpen. De heer Fock wilde nu eenvoudig als voorloopige regeling de benoeming door Ged. Staten voor drie jaren doen geldien, met bepaling dat binnen twee jaren een nieuwe regeling zou worden ontworpen. Dus weer eenige nieuwe amende menten er bij die de zaak niet helder der maakten. Het zal voor ons het beste zijn het debat t.e resumeeren in een verduidelijking van de besluiten, die ten slotte genomen ziin. Men hou- de daarbij in het oog, dat de Reg. zel ve bok nog met wijzigingen was ko men aandragen, hierin bestaande, dat- d'e ledenlijsten 3 jaren zouden van kracht zijn en dat binnen twee jaren de artt. 818 aan een herziening zou den onderworpen worden. De heeren Ros c. s. vonden hierin bun denkbeel den belichaamd, althans in hoofdzaak en namen dus hun amendement terug. De uitslag der langdurige beraad slaging is ten plotte geweest, dat d- Kamer met groote meerderheid haar goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel der Reeeer'."ng en het kaarten huis heeft aanvaard, met de bepaling, dat de voornaamste artikelen der be- roepswet binnen 2 jaren bij de wet zullen worden herzien Geen enkel amendement voor zoover niet ingetrokken of vervallen heeft het kunnen houden. Het directe kiesrecht der socialisten werd met overgroot© meerderheid verworpen, de behoemdbaarheid der vrouwen in de raden van beroep eveneens. En ten 'slotte heeft het feminisme slechts deze Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is aan jhr. J. E. C. an der Willige von Schmidt auf Al- tenstadt. op zijn verzoek, met ingang- van 1 October, eervol ontslag verleend als eerste-klerk bij het Kabinet der Koningin. Bij Kon. besluit zijn benoemd: met ingang van 30 dezer, tot burgemeester der gemeente Bemmel, W. L. H. A. van der Monde, secretaris "dier ge meente: met ingang van 23 dezer, tot burgemeester der gemeenten Ouden hoorn en Zuid'land. J. Vlieland-er; met ingang van 14 dezer, tot burgemeester iter gemeente Schoten. W. D. Haitsma Muiier. secretaris dier gemeente: met ingang van 7 dezer, tot burgemeester i der gemeente Axel, D. J. Oggel: met I ingang van 21 dezer, tot burgemeester der gemeente Borsselen, J, Rottier: met ingang van 30 dezer, tot burge meester der gemeente Oostkapelle. W. Z. van Teylingen. secretaris dier ge meente: met ingang van 14 dezer, tot burgemeester der gemeente Kollumer- land en Niéuw-Kruisland. mr. J. Wit- teveen: met ingang van 14 dezer, tot burgemeester dier gemeente Jabeek. V. J. H. J. M. Schoffelen, secretaris dier emeente. Verkiezing te 's Gravenhage. De heer P. H. van dier Kemp heeft aan het bestuur dier Vrijzinnig Demo- kratische Kiesvereeniginf te kennen gegeven. dat hij zijn candidatuur wenscht in te trekken. Verkiezing te Amsterdam. De kies vereeniging „De Grondwet te Amsterdam koos tot candiidaat voor de Tweede Kamer in IX mr. M. G. Pi er,son en tot candidaten voor de Prov. Staten in VII en IX resp. de h.h. G. van der Horst Azn. en J- J- Lefèvre de Montigny. Mr. P. J. Troelstra hield een der de verkiezingsrede. nu over -De so ciaal-demokratie en hare beteekems voor de arbeiders- en burgerklasse. De heeren C.. V .Gerritszen en mr. Z van den Bergh spraken tot aanbe veling van de candidatuur-G-erritszen, Een wanbetaler. Tramkaartjes meneer, zeven en een halve cent maar." Zoo klonk, het gis terenmiddag op den Dam te Amsterdam den mond van een zevenjarigen dreumes, die. de warmte trotseeremd. <ien geheelen dag gepoogd had. zijn kaartjes aan den man te brengen, maar wiens ontvangsten nog niet groot •aren. Daar loopt, juist toen de tram Dam Lmnaeusstraat opreed, lemend op hem toe vraagt twee kaartjes en springt zonder betalen op ,1en wegrijdenden wagen. De jongen stond eerst verbluft kijken, maar hep spoedig hard de tram achterna. Zijne kleine beentjes waren een beletsel om ze in te hale: en de inzittenden begrepen niet wat de knaap wilde. Ongeveer voor de Gapersteeg gaf de jongen het op en leunde snikkend) te gen een der huizen. Een ongeluk komt nooit alleende voorraad kaartjes was hem ook nog uit de hand gewaaid en slechts enkele waren nog te vinden Voorbijgangers vernamen het onheil, dat den kleinen koopman was overko men en gelukkig was een der bew ners van het Rokin medelijdend ge noeg den jongen iets in de hand te stoppen, wat onmiddellijk navolgin: vond, zoodat hij ruimschoots schade, loos werd gesteld. Of het geweten van den ..meneer' dien avond nog gesproken heeft? Verboden inrichtingen. Naar het Hbl. verneemt zal de zaak te^en den bewoner van bet perceel N Z Voorburgwal 191. wegens onlees baarmaking van bet sluitingsbesluit. aangeplakt aan dat perceel, voor cbe Arrondissements-rechtbank te Amster dam. 4e Kamer, op Donderdag 2 Oct. namiddags te 1 uur worden be handeld. Als verdediger zal optreden mr. B. Asscher. Straatbelasting. De Rotterdamse lie Vereeniging Win keliers- en Handelsbelangen heeft een opetnbane vergadering gehouden, waarin geprotesteerd werd tegen straatbelasting. zooals die door B. en W. werd1 voorgesteld. De volgende bestuursmotie werd met algemeene stemmen aangenomen- De openbare vergadering, belegd door de Vereeniging Winkeliers- Handelsbelangen. gehoord hebbende dc debatten over het onderwerp Straat- belasting: spreekt als haar gevoelen uit, dat bedoelde belasting zooals deze 'in het ontwerp door B. en W. aan den gemeenteraad van Rotterdam is ing dJiend. liet zwaarst, zal drukken op den winkelstand, reden waarom zij het. al leszins billijk acht. dat genoemdi ont werp in dien zin worde gewijzigd, dat de straatbel asting worde geheven op den grondslag van die personeele be lasting, en draagt de Vereeniging Win keiiers- en Handelsbelangen op zich in dien geest met een adres tot den gemeenteraad' te wenden. Een motie-Spetter, waarin de verga dering uitspreekt dat de ontworpen straatbelasting een zeer onbillijke be lasting is. die niet mag worden inge voerd. omdat zij slechts op een ge deelte der bevolking drukt was met overgroots meerderheid verwor pen. Te kort in kas Een schuttersqaaestie. Men meldt uit Zwolle aan de „Tel. Het volgende is te Zwolle bij de sell u Iter ij v o o rgevalle n Bij absentie van een oudsten lui tenant werd' een jongere offcier met diens dienst belast bij de oefeningen op de Turfmarkt Deze luitenant, de lieer T„ verzocht den commandant hem van dit bevel te ontheffen, omdat hij zicli er niet toe berekend achtte.. Dit gaf tot eenïge woordenwisseling aanleiding, waarbij d© commandant herhaaldelijk vloekend, zijn meening uitsprak. Luitenant T. achtte zich door deze handelwijze van den kapitein dei- Stedelijke Schut.tea-ij zoodanig belee- d'igd. dat hij hij H. M. de Koningin re- questreerde om ontslag en terugbren- - tot den rang van gewoon schut ter. Een breede memorie van toelichting vergezelde het request. Wij vernemen nu. dat de betrokken minister aan den Commissaris der Ko ningin in Overijsel. den heer Lyckla- rna a Nijeholt. inlichting heeft ge vraagd en hem tevens met een streng onderzoek heeft belast. Schandelijk. Te Leimuiden vond men in den re genbak. die ten behoeve der leerlingen bij de openbare school is geplaatst, een doode kat met een steen aan den hals gebonden. Het dier was reeds tot ontbinding overgegaan, zoodat het wa ter niet moei- kon worlen gebruikt. Uit de Arbeiderswereld onder hef spelen van het volleslied. Voor den [titel van kampioen van Ne derland was de amateur Gelderman verhinderd, zoodat Meijers alleen over de baan ging en de 1000 meter reed in 1 min. 44 4/5 sec.; die laatste ronde in 26 sec. Kampioen van Neder land! is dus H. Meijers. Voor het kampioenschap van Ne derland lange afstand waren deelne mers: Verhoeff en Van dier Tuyn, professionals, Smout en Roos, ama teurs. Van der Tuyn nam dadelijk de leiding en behield die tot het ein de*, rij dandle 5 kilometer in 6 min. 1 3/5 sec.,10 in 12 min. 36 2/5 sec., 15 in 18 min. 36 2/5 sec., 20 in 24 min, 4 1/5 sec., 25 in 30 min. 21 3/5 sec., 30 in 36 min. 45 2/5 sec., 35 in 42 min. 30 2/5 sec„ 40 in 48 min. 42 2/5 sec., 45 in 55 min. 11 2/5 sec., 50 in 1 uur 2 min. 21 2/5 sec. 2e Verhoeff, 3.5 ronden achter; 3e Smout, amateur- kampioen in 1 uur 7 min. 42 sec., 4e Roos, 16 ronden achter. Motorrijwielen 10 kilometer, le se rie: 1 Philtjens in 9 min. 47 1/5 sec., 2 Desenfante,; 2e serie: 1 De Koek, in 10 min. 15 2/5 sec„ 2 Faguere. Beslis sing 5 kilometers: 1 De Koek, 2 Phil tjens, 3 Faguere; tijd 4 min. 55 4/5 sec. De regeling was goed in orde en het geheel een succes vooir d'en Ne- derlandschen Wielerbond. Honden. Te Venlo zal op Zondag 5 October in de sociëteit Prins van Oranje een één- daagsche internationale hondententoon stelling gehouden worden, volgens de voorschriften van den raad van beheer. Er zullen zijn 70 open klassen. Eere-voorzitters zijn de heeren J. G. Blaauw, kolonel van het 2e reg. huzaren te Venlo, en H. B. J. v. Rijn, burgemees ter. le voorzitter de heer Ch. Canoy-Hout- appel en 2e voorzitter jhr. A. F. v. Speng- kapitein der infanterie, secretaris heer G. Barnik, allen te Venlo. De onderofficier H. van de 4e comp.. 4e bat. 2e reg. infanterie, garnizoen houdende te 's Hertogenbosch, is in voorloopig arrest gesteld en zal zich. wegens een beduidend tekort in de kantinek&s. voor den kriigsraad heb ben te verantwoorden. Landelijke onnoozeJheid. Op een grensdorpje in het Noorden des lands trad dezer dagen een har- delaar uit Winschoten een eenvoudige herberg binnen, en bestelde een kop bouillon. Gevaarlijke avontuur Men meldt uit Scheveningen aan de N' R. Ct Maandag, omstreeks 12 uur, kwam een kleine zeilboot uit Xoordwijk aan de pier In het pleiziervaanuigje zaten vier dames (een daarvan in het costuum van de pleegzusters' en twee kinderen. De bemanning bestond uit twee man en een knaap. Het ding zat dus propvol. Reeds de landing aan de pier ging bij den vrij terken wind met bezwaar gepaard en :on slechts tot stand komen door de hulp van den pi'ermeester en zijn perso neel. De boot liep toen op het strand om daar haar passagiers later weer in te ne men. Dat geschiedde omstreeks half vier. Maar de sterke wind èn de stroom ston den op het strand en de bemannin dernam nu eene langdurige worsteling ;egen beiclen om buiten den strekdam en daarna buiten de pier te komen. Of men het echter beproefde met roeien of met zeilen, het ging niet. Dat duurde ten aanschouwen van honderden op de pier. een klein half uur, totdat de schipper ook zijn vóorzeiltje uitzette, en ja wel. toen dreef het schuitje naar den kant an de "pier. Het anker zag men uitwer pen. doch het vatte niet en een paar conden later sloeg het schuitje tegen de pier, terwijl het tuig zich er gedeeltelijk vastklemde De toeschouwers ver wachtten niet anders clan dat het scheep je, dat men hoorde kraken en waarvan een deel van het tuig brak. stuk- of om zou slaan. De piermeester. die alles bad zien aankomen, had echter reeds zijne bevelen gegeven. Een lang sterk touw werd van de pier in het vaartuigje ge worpen, daaraan door den schipper vast gemaakt en toen ging men op de pier aan het trekken. Alles trok mee, het volk van de pier, kellners en bezoekers en zóo slaagde men er in het erg slingerende en gehavende schuitje langs de aanleg plaats van de stoomboot te sleepen, waar de dames en kinderen met heel veel moeite naar boven werden geheschen. Onnoodig te zeggen dat ze meest allen erg verschrikt waren; zij werden dan ook aanvankelijk in het kantoortje der stoom boot onder dak gebracht om tot bedaren te komen. Zij nemen nu de terugreis over land. De schipper beproeft met zijn ont redderd scheepje naar N'oordwijk terug te zeilen. Men hoopt dat hij met zijn met gezel en den knaap die plaats behouden bereiken zal. Het is nu goed afgeloopen, doch het had ook anders kunnen zijn. BINNENLAND. In den Haag is een vereeniging van brugwachters gesticht. Zij heeft den naam van Bond van werklieden in dienst der gemeente 's-Gravenhage. af- deeling brugwachters. De beambten en werklieden van het gemeente-ziekenhuis zullen hoogst waarschijnlijk nog deze week dit voor beeld volgen. In de staking der bakkers-gezellen van de Amsterclamsche Arbeiders-Maatschap pij is nog geen verandering gekomen. Het laatste voorstel der gezellen is door het bestuur der Mij. onaannemelijk noemd, terwijl door het bestuur der Mij er buitendien altoos bezwaar tegen zou maken, enkele der eertijds aan de Mij. erbonden gezellen weder in dienst stellen. Daar het rondbrengen van het brood bijzondere voorzorgen eischt en bemoei lijkt wordt, is iniusschen het debiet der bakkerij verminderd. Ook bij de manoeuvres in Gelderland heeft het verplaatsbare duivenhok, dat onlangs door den uitvinder den heer G. A. Hendriks op het Loo werd ver toond aan H. M. de Koningin, goede diensten gedaan. Het is thans ge plaatst op de Stompke-kamp te Ede. en Vrijdag en.Zaterdag ziin de dui ven op verschillende afstanden van daar meegevoerd en opgelaten, 'in zeer korten tijd naar hun verplaatsbaar duiveiiistation teruggekeerd, zoodat ze uitmuntend werk verrichtten als over brengers van tijdingen naar een tij delijk centrum. In verhand' met het gebruik maken bij de a.s. naj aarsmanoeuvres van motorrijtuigen, is door den minister an waterstaat toegestaan dat_met de ze rijtuigen gereden nv worden met een snelheid van ten hoogste 30 K.M. in het uur. terwijl d'e rijtuigen, die voornamelijk op die wegen van de Ve- luw© zullen gebruikt worden. Vn plaats van een volgnummer een schild zullen mogen dragen van rood. wit en blauw, waarop in het witte vak de woorden le d'ivisie infanterie. In de werkstaking der Amsterdamsche glazenwasscherij, firma Heineken, jeen verandering gekomen. Werklieden en patroons blijven ieder voor zich de gestelde voorwaarden handhaven. De staking omvat 150 man. De enquête in zake den veldarbeid van vrouwen, door het Ned. Werklieden-Ver bond uitgeschreven, vindt, naar Werkmansbode" meldt, zeer veel bijval. Er kwamen van Vereenigingen en parti culieren vele aanvragen tot het zenden van circulaires en vragenlijsten bij den secretaris in, zoodat van beide reeds on- veer 700 exemplaren zijn verzonden. In dien de in te zenden antwoorden daar aan geëvenredigd mogen zijn. dan kan veel wat op dit gebied wetenswaardii bekend worden. Sport en Wedstrijden Democratische kiesvereeniging Te Stadskanaal is een democratische kiesvereeniging opgericht, „Volksbe lang" genaamd "VVielemieuws. Meijers heeft Maandag in Antwerpen een match met Momo en Van der Born ©wonnen, door in twee van de drie deelingen als eerste aan te komen. Let-er en Vloot. Letteren en Knust. Laroche-Cyrano heeft te Amsterdam, bij de Koninklijke gelukkig gedebu teerd'. Hij kreeg een lauwerkrans van den Raad) van Beheer. De critiek is het er over eens -diat hij ïn Rostand's held) meer de gevoelige dan die he- roisch-koniiische snaren trillen dieed. De avond had verder nog dit bijzon ders, dat mevrouw Poolman voor da tweede acte het scherm viel, door den regisseur De Leur, namens den raad van beheer, geluk gewenscht werd met het feit dat zij 1 Sept. 11. 25 jaar verbonden was aan het Ned. Tooneel. Naast erkenning van haar vele ver diensten werd haar ook dank gebracht voor haar trouw en zii had. onder warme instemming van het publiek, een krans in ontvangst te nemen met een kleinood in goud (een armband). Koloniën. Fiets-ongeval. Te Wageningen is de gep. officier V. uit Nijmegen, die vergezeld van zijn dochtertje per rijwiel den grindweg naar Ede passeerde, in botsing gekomen met De bekende laneebaanwielrijder Huret was te Parijs aan het trainen, acht hem kwam een ander op een petroleum- driewiel aanrijden. Deze wilde Huret omwijken en ging op zij. Huret wilde ook o pzij gaan, viel en de racer Michaël, j die met een snelheid van 70 KM. per uur kwam aanrennen, reed over hem heen en sneed hem met zijn pedaal het rech terbeen af. Huret had zijn bewustzijn niet verloren. Hij greep in zijn zak, haal de er een revolver uit en wilde zich doo- den. Maar men ontwapende hem bijtijds. De ongelukkige werd naar een hospitaal gebracht, waar zijn been werd afgezet. (Volk). Wielerwedstrijd te Tilburg. Gisteren, den tweeden dag der wie lerwedstrijden te Tilburg, was het prachtig weder en de baan stampvol. Meijers en Jaap Eden werden met luide toejuichingen ontvangen. De resultaten van het kampioenschap voor beroepsrijders waren: le serie 1 H. Meijers, 2 J. Mulder; 2e serie: 1 Van Gent, 2 Van Vliet, 3e serie: 1 Jaap Eden, 2 Hoorn; repechage win ner Jan Mulder. le demifinale: 1 J. Mulder, 2 Van G^-nir, Beslissing: 1 H. Meijecrs met anderhalve lengte in 2 min. 6.5 sec., 2 J. Mulder met een handdik!'© voor 3 Jaap Eden. Jaap Eden reed goed doch Meijers spande zich niet erg in. Hij werd begroet met luid applaus Over de moorden gepleegd door een inland'sch sergeant te Semarang, meldt ...de Loc." het volgende. Sergeant Amat kommandeerde de wacht aan de kazerne op den aloon- aloon. Hij verdacht zijn maitresse, een mooie Soendaneesche vrouw, Soe. timah, in intieme verstandhouding te slaan met denEuropeeschen hoornbla zer Krijger, die toevallig dezelfde wacht betrok. Toen Amat nu op een of andere wijze tot de ontdekking kwam, dat zijn vermoeden waarheid was, maakte hij Soetimah een hevig standje, ging naar de wachtkamer, talc scherpe patronen bij zich, greep een geweer en schoot zijn maitresse in de borst, waarop zij dood neerviel. Krijger, die getuige was van het too neel. blies terstond alarm, maar voor. dat hij daarmee klaar was, trof ook hem een kogel, die hem onmiddellijk doodde. Uiterlijk bedaard liep Amat, met 't nog geladen geweer bij zich. naar bui ten en boog links af, naar de Wurtem- bergsche kazerne, zooals bleek niet met goede bedoelingen. In tusschen waren de militaire auto riteiten gewaarschuwd en snelde luit- Bos naar de Wurtembergsche kazer, ne, waar hij een patrouille van 3 man. met scherp gewapend, requireerde om zich daarmee te begeven naar de plaats waar amok gemaakt werd. Nauwe lijks aan de hoek van de kazerne geko men. zag de patrouille een eewapenden inlandschen sergeant. Toen luitenant Bos aan een fourier vroeg, of dit d© Amokmaker was, behoefde hij het anU woord niet lang af te wachten Amat legde vrij bedaard aan en vuurde op de patrouille. Dat hij geen van allen geraakt heeft, is een wonder. De pa trouille stelde zich gedeeltelijk achter de pilaren van den kazernecorridor ©n gedeeltelijk achter de stapels brand hout naast de kazerne. Nauwelijks was luitenant Bos achter een pilaar, of een kogel van Amat die door bleef vuren, nam een 'stuk daarvan weg. De

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2