gewapende manschappen vuurden nu terug, doch de eerste schoten misten alle; ook luitenant Bos. die een dei- soldaten zijn geweer afnam, schoot tweemaal zonder direct gevolg. Am at. schoot nog een paar maal zijn geweer af in het. geheel deed hij zeven schoten doch nu zoo onhandig, dat bij de inzittenden van een zich ver wijderende huur-dos-ci-dos. een vrou welijke passagier en den koetsier, dood schoot. Daarna viel hij. doode- lijk gewond. Hij had drie kogels ge kregen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubrielc Helt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 6 Sept. 1902. Geachte Redactie, Te beitreuren is het zeker, dat de bespreking der plannen tot ^Reorga nisatie" van den Haarl. Hout aanlei ding heeft, gegeven tot persoonlijkhe den, die bij een zakelijke bespreking niett passen. Het staat evenwel vast, dat deze niets kunnen afdoen aan de waarde van het afkeurend oordeel, dat van andere deskundige zijde te gen deze plannen is uitgesproken. Daarom komt. het. mij voor, dat van het „uitspelen eener laatste troef" van de zijcle der bestrijders, zooals een inzender in een der bladen helt noemt, geen sprake zijn kan. Bij do bestrijding is het immers niet te doen om te ontkennen, dalt de gemeentelijke adviseur niet in staalt zijn zoude een goed plan voor een wandelpark, villapark, Engelsch park of anderen aanleg te maken en uit te voeren. Hieraan bestaat echter geen behoefte, immers de parkbewon deraars kunnen zich voldoende in Kenau- en Florapark vermeien. Haar lem heeft echter het grootte voorrecht in de onmiddellijke nabijheid der stad een natunrbosch te bezitten een schat, waarom helt door menige andere plaats wordlt benijd. Nu is, zooals uit een groot aantal proteslfcen en andene uitingen bleek, de meerderheid van Haarlem's inge zetenen van oordeel, dat dit natuur- bosch moet. worden in standi ge houden, en dddrvoor zouden over dreven zuinigheid telken jare het noodige moet. worden gevoteerd. Maar, diat, enkel naar het welgeval len en deP smaak van eenige wei nigen een aanzienlijk bedrag zou mogen worden toegestaan om een ge heel nieuwen of volkomen gewijzig- den aanleg tcit. stand te brengen,waar door zonder eenige noodzaak de Hout het eige.na.arig karakter- zou ver liezen. dit grenst aan het ongerijm de. Waar de tegenwoordige adviseur spreekt van veranderde zienswijze en nieuwe tijdperken, die hun invloed moeten uitoefenen, daar moge ditgel- dn van zaken van algemeen nut, hui zenbouw enz., niet echlter van de natuur, waar de echte bewonderaar juist zijn genot vindt in \t onverander lijke. in de afwezigheid van den in vloed van mode- en andere grillen, veranderlijken ^tijl en smaak. Van dergelijke invloeden mag hier geen sprake zijn. Men kan dan ook den gemeenteraadsleden als vertegen woordigers van. Haarlem's ingezete nen slecht? de noodige standvastig heid toewenschen, om bot voorgestel de bedrag te weigeren en dit vooral, waar Haarlem zóó te kort schiet in de allergewoonste zorg voor werke lijk noodige zaken als: onderhoud, verbetering en verfraaiing van stra ten en pleinen. Wil men een extra bedrag besteden aan verfraaiing en verbetering, dan zij de aandacht gevestigd op de Groote Markt, thans een zeer onfraai, vormeloos plein, wa.ar het standbeeld' van Koster den noodigen achtergrond mist om tolt zijn recht te komen. Een verhoogd gedeelte met eenige beplan ting zal vorm en teekening' aan ht plein geven. Moge die Haar lemmer Houit echter onaangetast, blij ven! A. Gemengd Nieuws. Martinique. Een van de geleerden, die in de maand Juli naar Martinique zijn ge togen om op grond van onderzoekin gen ter plaatse een officieel rapport uit te brengen over de uitbarsting van 8 Mei en over den toestand; van dien vulkaan, die St. Pierre verwoest te, is Lacroix. Het officieel© rapport van de drie heeren, Lacroix, Rollet de risle en Giraud, is nog niet ver schenen, maar dat neemt nielt weg, dat zij over het bevind van zaken vol strekt niet gezwegen hebben. Thans wordt aan Lacroix verweten, dat hij dloor optimistische uitlatingen over tien toestand der Mont-Pelée, zou hebben meegewerkt tot de groote ramp. die op 30 Augustus is voorge vallen en die voorkomen zou zijn, in dien tijdig alle bewoners uit die buurt van dien vulkaan waren weggetrok ken. In een interview met een medewer ker der Temps werpt de heer Lacroix deze beschuldiging ver van zich. Ik ging al nielt naar Martinique met groote opgewekthedd,, zegt Lacroix. Ik zag duidelijk in, hoe moeilijk mijn taak was. en dat ik zou aangevallen wordien, wat ik ook zeggen zqu. Ja, nu is men zelfs zoo ver gegaan van te beweren, dat. ik zou hebben verkon digd „de onmogelijkheid van een nieuwe ramp". Re heer Lacroix zelt dan ui te en, wat bij wel gezegd heeft, en dat is, dat. de i vulkaan op het tijdstip, dat hij zijne waarnemingen instelde, in een toe stand was van matige roerigheid. Van 22 Juni tot 31 Juli heb ik den berg en het terrein dat 8 Mei ver woest was, niet verlaten, behalve dirie dagen, dat ik op verzoek de Soufrière op Guadeloupe heb bestudeerd. In die drie dagen is er juist een uitbarsting voorgekomen. In die tijd dan van 22 Juni tot, einde Juli ben ik herhaalde lijk doorgedrongen !tot, den rand van den krater. Welnu, deze langdurige onderzoekingen hebben mij tot deze slotsom gebracht verstta het wel, de slotsom op 31 Juli dalt de vulkani sche werking, die zich had vertoond van 5 Mea tot 31 Juli, gedurende drie maanden dus, beperkt was gebleven tot een. zeer klein gedeelte van dien berg, van le Prêcheur (tot vlak bij le Carbet. Deze streek, het Zuidweste lijk deel van den vuurspuwenden berg ligt juist aan den anderen kant als de streek, die deze maal verwoest is, want nu is het oosten geteisterd. Ik moet evenwel toegeven, dalt aan de oostzijde, in de omstreken van Ajou- pa Bouillon, warm water opborrelde; twee malen heb ik me daarhec-n laten lelden, maar deze warmwaterbron nen werMten niet meer. Dit scheen ge heel te bevestigen d'e onderstelling, dat de Zuidoostelijke zijde van den vulkaan, de eien'ige plaats, waar wij rook hadden zien opstijgen tolt aan de zee, en de eenige plek, waar de Pelée tot dusver zijn vurigen geesel had doen neerdalen, ook voor het vervolg te lijden zou hebben voor het geval er zich nieuwe uitbarstingen moch ten voordoen. Deze waarnemingen hebbejn mij optimist, gemaakt. Om mij toe had ik een bevolking die bezig was gek te worden en telkens als er maar een rookwolk over Fopt de France streek, ontstond er een ontzettende angst in de stad. Aan de menschen, die mijn oordeel vroegen, heb ik geantwoord, clalt ik niet wist of er ook nog weer een hevige uitbarsting zou volgen, maar ik voegde er aan toe, dat er alle reden scheen te zijn om aan te nemen, dat. als de vroegere gebeur tenissen zich mochten herhalen, dit zou geschieden op diezelfde plaats van vroeger en de zuid-oostkant, dé ruïnes van St. Pierre, aan het vuur zouden blootstaan. Heit was mijn taak echter niet om officieele adviezen te geven, mijn taak was zuiver wetenschappelijk. Ik ben ook niet dan onderhandsch ge polst door de overheidspersonen over de vraag of het mogelijk zou zijn de bevolking uit. het Noorden, die Fort die France vertoefde, weer terug te zenden naar hun woonplaatsen. Men moet wel in aanmerking nemen, hoe het toen stond in Fort dé France; door de opeenhooping der bevolking tierden er allerlei ziekten, vooral de typhus begon te woeden en iederen dag nam hèt aantal sterfgevallen toe. Een van ons drieën, Giraud. is nu nog ernstig ziek. Twee dingen waren mogelijk om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken, het ei land doen ontruimen, of de bewoners naar hun eigen woonplaatsen terug zenden. In die omstandigheden vroeg mij de 'tijdelijke gouverneur, wat ik dacht van die mogelijkheid van dezen laat&ten maatregel. Ik antwoordde, d'at de toestand voor helt oogenblik (dat was drus op 31 Juli) die terugkeer niet ongewensckt deed schijnen, maar onder deze uit drukkelijke voorwaarde, dat men mid delen zou' in. het werk stellen om ten allen «tijde in "staat te zijn de plaat sen in het Noorden met grooten spoed te kunnen ontruimen en dat men van nabij den loop deir verschijnselen op den berg zou volgen om in geval van nood zijn maatregelen te kunnen ne men. Sedeitt ik vertrokken ben, is er veel veranderd bij den vulkaan. Was ik in Augustus op Martinique gebleven, dan zou ik een geheel ander advies hebben uitgebracht als in Juli. Het lijkt mij overdreven, zegt Lacroix nog, als men mij verantwoordelijk zou willen stellen voor alle uitbar stingen, die in vervolg van tijd Mar tinique kunnen teisteren. Een jeugdig zwerver. Een 15-jarige jongejn te Elberfeld was do or zijn vader naar een nabu rig plaatsje gezonden om daar bij een glasschilder in de leer te gaan. Instede van dilt te doen, trok de jon gen, die de kapitale som van één Mark bezat, de Duitscbe grenzen over en bezocht verschillende Hollandsche steden. Zwervende werd! hij door de politie in Holland aangehouden. Desge vraagd verklaarde hij „Holland eens te willen zien." 's Jongelings reiswoede zal worden beteugeld. Hij zal naar zijn „Hei- math" worden teruggezonden. Treurig. Terwijl de 25-jarige P. J. Esser in zijn smederij te Holtum met eenige werkzaamheden bezig was, had iemand de onvoorzichtigheid, een geladen ge weer aldaar schoon te maken. Het schot ging af. E. viel cetroff-en ter aarde en tengevolge daarvan is hij in Calvarienberg te Maastricht overleden Een Yankee waardig. Toen de beroemde Duiische acteur Pos- sart 'n paar jaar geleden te New-York speelde, werd hij op 'n gruwelijke ma nier lastig gevallen door "n heel leger van vrouwelijke en mannelijke autogra fen-jagers. Tn 't begin liet hij zich wel eens door 'n paar mooie oogen verleiden tot 't schrijven van 'n heel vers. maar dat kon hij op den duur niet volhouden. 's Zondagsochtends ging hij dus maar aan z'n schrijftafel zitten en deed dan "n paar uur achtereen niets anders dan op kleine, vooraf klaargemaakte papiertjes, honderden malen in z'n eigen moedertaal de bekende spreuk uit Byron's Manfred over te kalken: „Schmerz ist Erkenntnis" En tijdens die bezigheid verdwenen deze autogrammen successievelijk in de por tefeuilles en albums van de talrijke wachtende dames en heeren. Zoo was hij op 'n keer weer eens met dat prettige karwei bezig, toen hij daarin gestoord werd door 'n visite van z'n manager Amberg, en nu ontspon zich het volgen de gesprek: Wat schrijft u daar? Autografen: Schmerz ist Erkenntnis u weet wel, uit Manfred. Manfred? wat is dat? Wel, 'n Engelsch drama! Drama? dus 'n tooneelstuk! En van wienï Van Byron, o onwetende Yankee! Zoo, zoo! modern? Neem me niet kwalijk, meneer, maar hou me nu asjeblieft niet langer op. De man is al lang dood: geen zaken meer met 'm te doen, hoor! Maar schrijft u zoo dikwijls het zelfde? Ja, helaas! 'k heb 't de laatste 4 we ken meer dan 5000 keer moeten over- pennen! En zeker altijd voor jonge dames? Voor 't meerendeel, ja! Wel, well en is u van plan 't ook in de volgende weken nog dikwijls te schrijven? Ja, natuurlijk: 't is kort: drie woor den maar! Hm! dan zullen er dus binnenkort zoowat 10000 jonge theater-enthousiasten dat Byronsche citaat in nanden hebben? Vermoedelijk wel: als ten minste die autografenwoede aanhoudt! Weet u wat? Dan zullen we de laat ste week van onze t-ournée die Manfred eens geven, en dan niet, in mijn schouw burg die zou te klein wezenmaar in 't groote. Metropolitan Opera-house. Iedereen zal dat stuk natuurlijk willen zien, al .was 't alleen maar om u voor uw vriendelijkheid te bedanken. Man, wat wil je beginnen! riep Pos- sart verschrikt uit. Stil, laat mij maar begaan! fameus idee! Dat lap 'k 'm! Good bye, mr. Pos- sart! En weg was hij! Wat moest Possart doen? Hoe hij er zich ook tegen verzette, om op 't zoo gebrekkig gemachineerd tooneel en met 't zoo weinig geschikte tooneel van de Broadway-opera 't werk van Byron te monteeren, z'n slimme im presario hield 'm aan z'n contract, 't Plan werd ook werkelijk ten uitvoer gebracht, en 't bleek dat mr. Amberg goed gezien had. Vijf maal achtereen was 't huis uit verkocht en 't regende dollars in de re- cettekist van den practischen Yankee. Een Hum liertje te Breslan. De weduwe van den postsecretaris An na Gottschling, die in de Diergaarde- allée te Breslau een prachtig huis be woonde, is gearresteerd. A la Humbert leefde zij er zeer weelderig van en teer de op belangrijke leeningen, die zij aan ging onder voorspiegeling van een uit Italië verwachte erfenis van een half mil'lioen. Verschillende leveranciers licht te zij voor' 10.000 M. en een hotelhouder te Karlsbad voor 200.000 kronen op. De ondergang van de Crête-a- Pierrot. Over de snelle wijze, waarop hei in cident met de Markomannia door het optreden van de Duitscbe kanonneer boot Panther een einde heeft gevon den. zijn bier de volgende officieele be richten ontvangen De commandant van de Panther, ka pitein Eckermann, had hevel gekregen ke kanonneerboot Crête a Pierrot, die zeeroof had gepleegd, op te brengen. De Panther begaf zich derhalve van Port-au-Prince naar Gonaïves waar hij de Crête a Pierrot volkomen ver raste. Aan den commandant van dit Haïtische schip werd nu door den commandant van de Panther het vol gende ultimatum gesteld ..Gij zult de vlag binnen een kwar tier strijken en het schip ontruimen, en geenerlei voorbereiding voor een ge vecht maken. want. dan volgt onmid dellijk een aanval." De Panther had reeds vooraf alles voor een gevecht gereed gemaakt. De vlag op de Crete a Pierrot werd bin nen den bepaalden tijd gestreken en de bemanning verliet bet schip. Aan boord van de Panther bestond t plan de Crête a Pierrot op sleeptouw te nemen, doch het bleek spoedig, dat op de Crete a Pierrot brand ontstaan was. klaarblijkelijk hadden de man schappen een ontploffing veroorzaakt in de achterste kruitkamer, waardoor het schip wer|] verwoest en de brand ontstond. Hierdoor werd het inbeslagnamen van het schip door de Panther onmo gelijk. daar verdere ontploffingen niet Uitgesloten waren. Daar echter in liet aansteken van dien brand een vijan delijke daad werd gezien, en de voor ste kanonnen nog bruikbaar waren, liet de commandant van de Panther ook de voorste kruitkamers door gra naatvuur ontploffen. Toen dit was ge schied, brak de Crêia a Pierrot mid dendoor en zonk. De admiraal bevond zich bij de re bellen aan boord Gonaïves is 'in han den der rebellen gevallen. Salutsckoteii. Naar aanleiding van een ongeluk aan boord van een Engelsch schip, geschied bij het afvuren der saluut schoten, wordt in ..Truth" de nuchte re vraag gedaan of het maar niet be ter wTas, die saluutschoten af te schaf fen. De practische bezwaren er tegen zijn vele en vermeerderen naar ge lang de vloot zich uitbreidt. Primo kost het vele verschoten kruilt geld, ook al worden er geen menschen door gedood, secundo ondervinden huizen aan dien havenkant gelegen, groot' nadeel door de hevige ontploffingen, en wat nog het voornaamste is: zie ken en zwakken in de buurt lijden vaak ontzettend door het noodeloos geraas. De gewoonte merkt het weekblad op. diat reeds vaak snedige opmerkin gen maakte stamt uit een half- barbaarschen tijd, anders zou dan ook nooit iemand op helt dolzinnige denkbeeld zijn gekomen, met los kruit te gaan schieten om een ander eer te bewijzen, en iemand die er nooit van had gehoord, zou verbaasd zijn over de dwaasheid van het gebruik, dalt hij alleen bij een walden stam zou kunnen begrijpen. Maar „Truth" laait met zich praten. Wanneer de zaak te eerwaardig en te heilig is om dood-eenvoudig weg gevaagd te worden, laat men het dan zooveel mogelijk beperken. Thans is het minste saluut, dat met schoten gebracht wordt, dat waarop een consul of een kapitein rechtheeft Deze» krijgen 7 schoten, het hoogste saluut is natuurlijk het koninklijke, dat uit 21 schoten bestaalt. Daartus- schen liggen 6 verschillende rangen, die bij 2 schoten opklimmen. Het eenige, wat men nu te doen heeft is het consuls- of kapiteinssa- luu't tot één schot terug te brengen en die rangen te doen opklimmen bij één. Op die wijze zou die Koning het met 8 kanonschoten moeten do-en, wat de ,,Truth"-redactie, walt haar betreft, al genoeg vindt, maar een paar scho ten meer voor dien Koning zou niet hinderen, daar voorZ. M. toch niet alle dagen geschoten wordlt. Het ergste is evenwel het telkens terugkeerend schieten voor admiraals en andere maritieme autoriteiten. In derdaad is he)t moeilijk in te zien wat de betrokkenen er tegen kunnen hebben, wanneer zij wat minder be schoten worden, wanneer maar dui delijk blijkt uit het minder aantal schoten, dat bun inferieur en krijgen en de besparing op de kruitrekening zou belangrijk zijn.. Het brandende Noorden. Zondagmiddag is te Veendam een dubbel huis afgebrand, bewoond door een arbeider en een kleermaker. Laatst genoemde heeft zoowat alles verloren, Des avonds omstreeks 6 uur werd de brandweer nogmaals gealarmeerd voor een ergen binnenbrand in de steenfa briek van de firma Everts. In het ge bouw was een massa turf opgestapeld, waarvan een gedeelte tegen den oven is gevallen. Dit heeft vlam gevat, Dikke rookkolommen stegen uit de fabriek op. De spuiten echter wisten het vuur machtig te worden, hoewel alles zich eerst ernstig liet aanzien, De slagvaardige Yankeelady. In een elegant buïtencafé in het Bois de Boulogne werd een dezer dagen een merkwaardige scène afgespeeld. Alleen aan een der gedekte tafeltjes zat een zeer mooie en eenigszins op zichtig gekleede dame, die men op twintig schreden afstand? reeds als de rijke, echte Amerikaansche kon herken nen. Het was Mrs. Margaret Sydney uit Minneapolis, die op haar echtge noot wachtte met wien zij in het res taurant zou samenkomen om te dinee- ren. De heer gemaal moest echter hier of daar opgehouden zijn, want minuut na minuut verliep en mevrouw toonde reeds du'idelijk haar ongeduld. Een heer, die aan een naburig ta feltje zat te eten, fixeerde de schoone met meer dan gewone belangstelling. Op alle mogelijke manieren zocht hij hare aandacht te trekken en toen ij even vluchtig zijn kant uitkeek, hief hij zijn glas op. en dronk met een vertrouwelijk lachje op haar gezond heid. De dame antwoordde met een onvriendelij ken blik, riep daarna den kellner, Wien zij met luider stemme bevel gaf dien „gek" te verzoeken, zijn onbeschaamdheden voor zich te hou den. De terechtgewezene antwoordde den keltner grof. stond daarna op en zei eveneens zeer luid: Toe liefje, •.naak nu geen gekheid Voor hij nog tijd had er wat aan toe te voegen, was de dame van haren stoel opge staan, Met een meesterlijken zwaai van hare elegant geschoeide hand. gaf de forsche schoone een slag tegen den mond van den onvoorzichtigen spre ker. en wel zoo mooi. dat zij den be- leediger op den grond Wierp. Een luid bravo-geroep en gelach hoorde men overal in de omgeving. En tot eenige heeren, die tot haar bij stand waren toegesneld, antwoordde Mrs. Sydney lachend: Ik dank u. heeren. eene Amerikaansche weet zich zelf te verdedigen." Int-usschen was de op den grond liggende meneer op gekrabbeld, eenige kellners omring den hem, gaven hem hoed en stok en duwden hem vrij krachtig naar den uitgang. Kort daarna verscheen de echtgenoot op het tooneel. Zijn vrouw vertelde hem in 't kort. wat er was voorgevallen, waarop Mr. Sydney ter stond een rijtuig bestelde, waarrnecre het paar naar een ander restaurant reed. De goeie zeeslang. die talken jare in komkommertijd of daaromtrent weer verschijnt, is nu gezien door de bemanning van de Australische paketboot „Chillagon". die tusschen Port-Pirie en Sydney vaart. De kapitein liet onmiddellijk den koers veranderen, om het zeemon ster beter te kunnen opnamen en men za~ of meendle ten minste te zien. een deal van haar lichaam langs het zee oppervlak. De lichaamslengte bedroeg ongeveer 12 meter, op den rug zaten vier vinnen, ieder van 1 1/2 meter lengte. De kop leek op dien van een zeehond, maar was grooter met een middellijn van 75 cM. Toen de boot norr maar 100 M. verwijderd was. stak de slang het hoofd op. keek even naar het. schip en verdween toen. Natuur lijk, dat heeft ze al jarenlang gedaan! Een grap De volgende grap wordt door een Parijsch blad dén „liefhebbers" aan bevolen. Gij zegt tot iemand, met wien ge loopt te wandelen: Ik wed. dat ik dien mijnheer daar voor ons een stomp op zijn hoed zal geven, zonder dat hij er mij hoos op aankijkt. Kom! Wedden om 10 gulden'? Goed! Gij gaat dén mijnheer in quaestie achterop en pats! «laat hem dien hoed over de oogen. W oede, verwenschingen enz enz. Terwijl hij woedend pogingen doet. om zich uit zijn hoofddeksel te bevrij den, hebt ge vlug uw eigen hoed tot aan den hals over uw hoof dl getrok ken. En gij gaat ook hevig te keer met pogingen, om alles weer normaal te maken. Als het hoofd van d'e-n mijnheer weer vuurrood te voorschijn komt en de bezitter ervan ruzie mei u wal zoe ken. roept ge uit: Welke schavuit heeft ons dat ge leverd? De mijnheer ziet u aan voor een lijdensgenoot. moppert met u mee en als ge van elkaar gaat, zijt ge *beste maatjes met elkander en hebt 10 gul den verdiend. Vervolg Stadsnieuws. r. K. Volksbond, Maandagavond- had in het gebouw St. Bavo eene ledenvergadering plaats onder voorzitterschap van den heer W. B. Guskens. Deze vergadering had een bijzon der karakter, daar de nieuw benoem de geestelijke adviseur, de weleerw heer L. v. d. Berg, kapelaan der St. Bavo-kerk aan de Leidsche Vaart, plechtig werd geïnstalleerd. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Guskens, die o.a. den nieuwbenoemden adviseur van harte geluk wenschte met zijne benoeming en den wensch uitsprak, dat zijn wel eerw. deze functie nog tal van jaren mag bekleeden, waardoor ongetwij feld de afdieeling weder in bloei zou toenemen. De weleerw. heer v. d. Berg ant woordde daarop, dat het hem zeer veel genoegen deed, dat hij benoemd was, maar nog meer genoegen deed het hem, dat deze benoeming de in stemming der leden had! gehad. Hij hoopte, dat het der afdeeling steeds goed moge gaan, en verklaarde steeds aan haar bloei te zullen medlewerken. Met applaus werden beide toespra ken begroet. De vereeniging van postdui- venliefhebbers „De Luchtgids" hield Zondag haar laatste wedvlucht voor jon ge duiven van Revey (België). De duiven werden door de goede zorgen van den stationchef te S uur in vrijheid gesteld. Bij gelegenheid van het lOjarig bestaan werden er 5 zilveren medailles uitge loofd, benevens een aantal eereprijzen. Geldprijzen werden behaald door: lste prijs: J. A_ Hessels; 2e pr.: S. van Bragt; 3e pr.: G. Zomerdijk; 4e pr.: J. H. van Balen; 5e pr.: H. Keerwolf; 6e pr.: S. P. Bockhooven en 7e pr.: S. Broekhof. De zilveren medailles werden behaald door: J. A. Hessels, 12 uur, 27 min. 33 sec.; S. v. Bragt, 12 uur, 28 min. 12 sec.; G. Zomerdijk, 12 uur, 28 min. 58 sec.; G. Zomerdijk, 12 uur 28 min. 58 sec.; J. A. Hessels 12 uur, 29 min. 47 sec. De eer-prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen, werden behaald door: J. H. v. Balen, 12 u. 30 min. 46 sec.; J. H. v. Balen, 12 u. 30 m. 46 s.; H. Keer wolf, 12 u. 30 m. 52 s.; S. P. v. Bockhoo ven 12 u. 31 min. 16 s.; J. Broekhof 12 u. 32 min. 8 s.; S. P v. Bockhooven libm. m. 42 sec.; S. v. Bragt 12 u. 34 m. 6 sec.; J. Broekhof, 12 u. 36 m. 10 sec.; Dezelfde 12 u. 36 min. 9 see.; H. Bakker, 12 u. m. 52 sec; G. Zomerdijk 12 u. 40 m. 20 s.; P. Kruijer 12 u. 52 m 36 sec. Men schrijft ons: Hedennacht omstreeks 1 uur is ingebroken in het perceel kor te Begijnesltraat. No. 20, hoek Bakenessergracht. De dief of dieven zijn echter in hun werk gestoord door de politie, die de bewoners waar schuwde. Er wordt niets vermist. Nader vernemen wij, dat dé inbre kers binnen zijn gekomen door een kelderraampje onder den winkel, waarvan zij de knip hebben geopend, door middel van een stukje hout, dat op den grond is gevonden. De dieven zijn voorts in die huiska mer geweest, alwaar zij een sJtoof vandaan hebben genomen, die zij in den winkel hebben neergezet. Zij zijn ook nog in dis slaapkamer van de dochter geweest,, waar de deur openstond. Er wordt niets vermislt. noch uit den winkel, noch uit het huishouden. De dieven schijnen da delijk te zijn gestoord, ten minste een gouden horloge van de dochter en een zilveren van den man des huizes heb ben ze op tafel laten liggen. Bene den in den kelder lagen nog 2 lu cifers. Uit de Omstreken. ZandYOort. Maandagavond gaf de kapel „dé Kieler Zeecadetten" in. café Germania het afscheidsconcert. De zaal was. het betrekkelijk geringe aantal badgasten in aanmerking genomen, vrij vol. De muziek voldeed als immer, uitstekend en de krans van rozen, den kapel meester aangeboden, was een welver diende hulde. Waarlijk de muziek was steedis voortreffelijk en de heer Fohren mag het o ogenblik zegenen, waarop hij die „Zeecad'etten" geënga geerd heeft. Het i? te hopen, dat "de kapel in het volgend jaar weder terug mag komen. Maandag jl. maakte het Zandvoortsch Harmonie-gezelschap een boottocht naar 's Gravenhage. Per extra-tram ging men naar Haarlem en vandaar Ptr boot naar Leiden, onder de aatige- jiame tonen der muziek. Van Leiden naar den Haag werd gebruik gemaakt van d'e spoor. Dat Scheveningen be zocht werd behoeft zeker geen" betoog en de pier was het hoofddoel. De te rugtocht werd genomen zooals men gekomen was. 's Avonds ongeveer half twaalf arriveerde het gezelschap hier. opgewacht door een schaar van v-rien- den en familiebetrekkingen. Laatste Berichten. Men seint ons uit den Haag: De toestand van den Minister van Ko loniën is hoogst ernstig. Nader vernemen wij dat de Minister van Koloniën is overleden. De Tweede Kamer zette de discussies over de beroepswet voort. Correspondentie. Den heer G. Uwe laatste mededee- ltngen snijden o. i. weinig hout. Wij achten bovendien de zaak voldoende toegelicht.red. Burgelijke Stand. Bevallen: i Sept. B. K. Kuvener Bottema, z.: H. C. AmelungSernee, z.J. W. VeenMessemakers. z. 8. H. C. PlasLubers. d.; A. P. Eijkenaar—Lautenbach, d.; J. M. Für- berGooi j er, z. 9. C. LichtenveldtBak, z J Voogd»—;Pen. z. Overleden: 8. J. E. Veth—Smit 49 j Ged. Oudegr.: 7. T. Semeins. 43 j., Fr' Halsstr.M. Peper. 6 m„ d.. Leliestr. Amsterdamscbe Beurs Gister. Heden. 2v, pce. k-ed.w„t. scha,,11'. 4l/ï pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela Cert. Nederl. Handel Maatij... A and Ivoninkl. Petroleum.450 Aand. Moeara Enirn115l/o Aand. Perlak Petroleum Aand. Schibaieff A and. Soemala ta Aand. Ani.Car&FoundryCy.. Aand. United Steel Comp.,... 42t5/ie43i/s Aand. Atchison Topeka94i/,fl 94^/3 Aand. Union Pacific112i/j 113l/s 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 1101/, llO'S/js Aand. Missouri Kansas Texas 32U/16 34i/s Aand. New-York Ontario37i/s 37^/1G Gew. aand. Kansas Ciiv South. 3SV„; Pref. aand. id. id60i/o 61 Gew. aand. Southern Railway. 49'fw 39«/1G Aand. Wasbash36 36'/s Aand. Denver Rio Grande43 49i/u; Gew. aand. Erie421/* 42s/* Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 5 September. M. J. P. Hey- lond, in manufacturen, vroeger aldaar. Rechter-commissaris: mr. J. Deking Dura. Tiel, 5 September. Mej. A. Kilsdonk, koopvrouw, aldaar. Rechter-commissa- ris: mr. A. J. Blom. Geëindigd: E. van Schagen, winkelierster, te Al- blasserdam. J. B. Antheunis, gareelma ker en leerlooier, te IJzendijke. Marktnieuws. Haarlem, 8 Sept. 1902. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 230 HL. 230 HL. 1.80—3.00. Appelen 73 HL. 51 HL. f 612.00. Peren 82 HL. 49 HL. 9—f 40.00. Heerenbonnen 1000 m., '1000 m. ƒ0.25—/0.80 Snijboonen 1200 m. 1200 m. 0.50—1.00. Bloemkool 6000 stuks 6000 stuks 3—6 ets. Wortelen 2000 bos 2000 bos 45 cents. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 107 KG. 107 KG. 1.35—ƒ1.30. Biggen 52 stuks 43 stuks 12—10. Schrammen 4 stuks 4 stuks 19—16. Purmerend, 9 Sept. 1902. Aangevoerd: 276 stapels kaas, 27 per 50 KG.; 1566 KG. boter 1.20—1.30 per KG.; Vee: 657 Runderen, vet vee 60— 7S ct. per KG.: 26 paarden: 166 vette kalve ren 60—85 ct. per KG.; 164 nuchtere kal veren t 11—2-1: 191 vette varkens 46—52 ct. per KG.; 71 magere idem 1526; 356 biggen 7—11; 27S1 schapen en lam meren; 750 HL. peren 1.506; 950 HL. appelen 1.50—4.50. Eieren 3.25—4.25 per 100 stuks. Stoomvaartberiditen. I-Iet stoomschip Koning Willem III. van Batavia naar Amsterdam, vertrok SrSept. van Port Said. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 7 Sept. Kaap Bon. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 7 Sent. PeVirn. tiet stoomschip Timor arriveerde 8 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het dubbelschroefstoomischip Sindo- ro. van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Sept. van Marseille. Het stoomschip Merapi. van Rotter dam naar Java, arriveerde 7 Sept. te Southampton. Het stoomschip Koning Willem III vanJSatavia naar Amsterdam, arriveer de 7 Sept. te Snez. Het -stoomschip Koningin Wilhelmi- na. van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Soembawa, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 6 Sept. van Port-Said. Het stoomschip Bali, van Java naar Delaware, vertrok 6 Sept. van Gibral tar. Het .stoomschip Prins Willem IV ar riveerde 7 Sept. van Paramaribo te Amsterdam. Het dubbelschroefstoomschip Pots dam, van de Holland Amerika Lijn. arriveerde 6 Sept. van Rotterdam re New-York. Het stoomschip Sloterdijk van de Holland Amerika I.ijn, arriveerde 7 Sept. van Newport News te Amsterd. Het dubbelschroefstoomschip Noor- dam. van de Holland—Amerika I.ijn, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 8 Sept. des nam. 12 u. 10 min. Beachyhead. Het stoomschip Soestdijk. van de Holland Amerika Lijn, vertrok 7 Sept. dos namiddags van Newport News naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3