renten wordt berekend een bedrag van f 1600. Thans komen wij tot de uitgaven. Voor jaarwedden van ambtenaren ter Secretarie wordt f 1S25 meer uitgetrok ken, voor kosten van licht en brandstof fen 500 meer. voor druk- en bindwerk f 600 meer en voor telephonische aanslui tingen 200 meer. Wegens gebleken meerdere behoefte raamt men den post onderhoud en aankoop van meubelen op 1 1200 meer; de kosten van aanleggen en bijhouden der registers van den Burgert. Stand op f 650 meer, vooral omdat in 1903 de tienjarige tafel daarop vervaar digd worden moet; de kosten van de kie zerslijsten op 600 meer, wegens de pe riodieke Raadsverkiezingen in 1903; de kosten van zegels van registers, reke ningen enz. op f 150 meer; de jaarwedden voor de invordering der belastingen op T 325 meer en de verdere kosten daarvan op 400 meer. De jaarwedden der sluiswachters, brug- ophaalders enz. klimmen van 1 5800 tot t 6600 wegens de bekende regeling in Ju ni j.l. getroffen: die van de opzichters over gemeentewerken enz. geklommen van 1 8700 tot 1 9400. Het onderhoud van huizen, torens en poorten is 2400 lager geraamd, de loonen der gemeentewerk lieden, door de bekende verbetering, op f 4500 meer. Voor extra toezicht op de stookgereedschappen trekken B. en. W. T 182.50 uit, Hooger geraamd is; onderhoud van straten en pleinen en wel f 3100, even eens het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen en wel f 3800. Onder de zen post behoort o.a. salarisverhooging van den opzichter voor het dagelijksch toezicht met 100 en 250 meer voor losse werklieden: verder is hooger de post on derhoud riolen 1 500, duinwater voor uri noirs t 4200 (deze post is al tot 9260 ge stegen). Het onderhoud van houten en steenen wallen is te zamen 500 lager, dat van de begraafplaatsen t .200 hooger. De grondlasten zullen f 900 hooger zijn, hoofdzakelijk voor de gemeente-lichtfa brieken, de dijk- en polderlasten om de zelfde reden f 100 hooger. de jaarwedden der inspecteurs van politie f 300 lager, van de agenten van politie meer dan f 20.000 hooger, gedeeltelijk wegens de traktemenxsverhooging, anderdeels om dat voorgesteld wordt 20 nieuwe politie agenten aan te stellen, omdat het politie toezicht thans niet voldoende is. Voorts wordt f 500 voorgesteld voor een derden klerk voor den Commissaris, f 200 voor een zevende rijwiel; kleeding en uitrus ting der agenten worden f 2700 hooger geraamd; onderhoud der wachthuizen enz. 400 hooger; voor onderhoud van lantarens en verdere kosten van verlich ting raamt men f 1650 minder, dan voor 1902. De kosten voor het, ophalen van haard- asch en vuilnis, voor 1902 op f 72,350 ge raamd, schat men voor 1903 op 1 84.410 j gedeeltelijk wegens de verhooging der arbeidsloonen; het baggerwerk raamt men f 500 lager, het subsidie aan 't vac cinatiebureau f 300 hooger, die aan 't Witte Kruis 1 200 hooger en de kosten ter voorkoming van besmettelijke ziekten f 750 lager. Hiertegenover staan twee nieuwe posten: kosten der gezondheids commissie 425 en voor de toepassing der Woningwet f 2200. Verder wordt méér geraamd voor ver schillende posten het daarachter gevoeg de bedrag: Jaarwedden der onderwijzers f 12800. Kosten herhalingsonderwijs 1900. Meubilair voor nieuwe school 6500. Verlichting en verwarming van -schoollokalen. 3800. Schoonhouden en duinwater 1000. Noch voor presentiegelden voor de Commissién tot wering van schoolver zuim. noch voor voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen zijn gelden uitge trokken. Jaarwedden zijn berekend op f 6200. Rente voor 20.000. Het nadeelig saldo van exploitatie over 1903 wordt geraamd op f 62S4. De rekening van de gasfabriek komt in hoofdzaken hierop neer: Gasverbruik door particulie ren, volgens meter t 339.500. Gemeenteverlichting 22.000. Cokes en gruis 74.400, Koolteer 9.400. Ammoniakwater 26.000. Verder huur van gasmeters en kleine ontvangsten: Onder de uitgaven komen voor: Jaarwedden enz. t 20.750, Arbeidsloonen 28,000. Bereiding salmiakgeest 13.250. Rente «i 104.000. Aflossing (reserve) 37.000. enz. enz. Deze rekening sluit met een batig sal do van f 9.300. Op deze twee begrootingen, die maar niet zoo in eenoogenblikje kunnen wor den overzien, komen wij nader terug. Uit de Omstrekeu. Heemstede. Donderdagmiddag steeg hier bij de kinderen van de Christelijke School met den Bijbel de vreugde ten top. Hot lang verbeide oogenblik was daar om feest te vieren. Vijf groote rijtui gen, zelfs een bespannen niet drie paarden kwam aangereden voor een rijtoer. Toen allen plaats hadden genomen vertrok men van daar en wel over Ben- nebroek. Vegelenzang naar het Bloe- mendaalsehe Bosch, waar de kinderen op eierkoeken werden onthaald. Op de buitenplaats Boekenrode, bewoond door Jhr. Teding van Berkhout. Be schermheer der school, werd even halt gehouden en werd door de kinderen uit volle borst bet Wilhelmus gezon gen. Van daar ging men weder naar de school, en werden de kinderen ont haald op melk, krentenbroodjes enz Hiervoor hadden zich eenige jonge da mes aangemeld, om de behulpzame hand te bieden, waarna de kinderen, welvoldaan, vroolijk en dankbaar huiswaarts keerden. Een woord van dank voor de goede regeling mag hier zeker niet onthou den worden aan het hoofd der school, den heer G. Rlyn. en het verdere on derwijzerspersoneel. IJmuideu. Een drietal Transvaalsche krijgsge vangenen van Ceylon zijn gisteren avond hier binnengekomen met het Duitsche stoomschip Bielefeld. Iiet waren Hollanders, die met de Rotter- damsche Lloyd te Marseille aange- men daar aan wal gegaan waren en toen Ie laat kwamen om met de Gedeh de reis te kunnen vervolgen. Haarlem iffiBrmeer. In de op heden gehouden raadsver gadering is de heer W. Vallentgoed onder goedkeuring van de schoolop zieners door den Raad van Haarlem mermeer benoemd als hoofd van school III. Hierdoor komlt school VII vacant. Bij M. Kamerman a. d. IJweg te Haarlemmermeer heeft men dit jaar van hetzelfde land, 2 maal aardappe len gerooid en wel eene flinke hoe veelheid. ICrV'/J »N HEN M E REE UWEN. SR cents per regel ©«lol-Momlwater, geeft vastheid aan liet taud- vleescli H i n n e n I a n d. Kosten der Hoogere Burger- scholen méér f 750. Stadsbibliotheek 1350. Stedelijk Museum 165. Bewaarschool Jansstraat 160. Subs, industrie- en huishoud school 600. Verpleging van arme lcrankz. 1550. Burgert. Armbestuur 2S00. St. Eliz. Gasthuis 825. Pensioenen 2400. Gratificatiën 1300. Kosten v. hrandverz. 2600. (deze vermeerdering is een gevolg van het feit, dat de schilderijen enz. voor 42 maanden worden verzekerd en dit in 1903 weer moet geschieden. Nieuw is de post van 3000 voor kosten van verzekering, ingevolge de ongeval lenwet, evenzoo die van f 270 voor ge neeskundig onderzoek van ambtenaren en werklieden. Nieuw is ook de post t 3000 voor een reparatiefonds voor de lichtfabrieken, afd. Electriciteit. Lager zijn de posten kosten van het in stand houden van schoollokalen enz. f 1200, voorts de Meisjesschool voor M. O. t 700 en de kosten van verpleging in gods huizen en elders bijna 2000. Na dit overzicht volgen hier eenige cij fers over de afzonderlijke begrooting voor Duinwaterleiding en Lichtfabrieken. Voor ontvangst aan watergeld voor 1903 wordt geraamd t 130.967.06, tegen 1 119.044.90 voor 1902. O pl Jan. 1902 was het aantal contracten 9113, op 1 Mei d. a. v. 9350, het zal einde 1903 denkelijk 10.030 bedragen. Voor rente en aflossing, benevens ex tra aflossing wordt gerekend f 82.061.825. Voor recognitie aan de gemeente Haar lem f 9.051.70', waarna de rekening sluit met een geraamd batig saldo van J 9.353.09. Voor de electrische centrale wordt ge raamd voor 1903: Opbrengst stroom aan kracht naar meter f 3750. Idem van licht 14000. Gemeente-lichtfabr. 11750. Openb. verlichting 7500. De post buitengewone contracten met groote stroomverbruikers is voor f 1 (dus pro memorie) uitgetrokken. Zand voort. Donderdag voormiddag ongeveer 11 uur deden een zestigtal rijtuigen met "net Sluten's fanfarekorps voorop een intocht in onze plaats. Het waren de kinderen van de school te Sloten, hoofd de heer Sterringa en van die te Osdorp, hoofd de heer v. d. Laarse, die een uitstapje naar zee maakten. Het geheele gezel schap bedroeg ongeveer 500 personen. Kort na aankomst werd met muziek aan 't hoofd eene wandeling door de bad plaats gemaakt, waarna de kinderen zich kostelijk aan het strand vermaakten en op allerlei versnaperingen onthaald wer den. Ongeveer 4 uur verliet men Zand- voort, hoogst voldaan ovër hef bezoek. Een woord van hulde aan het fanfare korps voor de uitstekende muziek. Hebben wij den vorigen Zondag aan het strand staande, een stoute zwemster kunnen bewonderen in mej. A. M. uit Amsterdam, aanstaande Zondag wacht ons een ander interessant schouwspel. Alsdan zullen de heer van Heemstede- Obelt en zijne* dochter bij goed weder bij de badinrichting „Neptunus" eenige kunstverrichtingen houden op het gebied van fraai zwemmen. Dat dit zeer belang wekkend zal zijn om bij te wonen, daar aan behoeft men voorzeker niet te twijfe len: de naam van den heer van Heemste- de-Obelt waarborgt dat ten volle. De 'nooge gasten, die wij in dezen zo mer in het Grand Hotel onder onze bad gasten mochten rekenen, zijn alle ver trokken. Thans zijn Z. D. H. Prins Hans van Holienlohe en gevolg, alsmede H. D. H. Prinses von Solms—Braunfels met ge volg vertrokken. Aangekomen, badgasten: Barends, Utrecht, Hotel Driehuizen K. Barthelmeth, Hamburg, Grand Hotel. Mej. Dijkstra. Eexlta, Kerkstraat 15. B. Dijkhoff, Utrecht, Hotel Beau Site. Ewijclv van Leeuwen, Mevr,, Zeist, Villa Marina. I. E. Erbslöh, Barmen, Pension Frederica, 4 p. H. Froli, Essen, Hotel Beau Sille. A. Frie dien thai, Breslau, Grand Ho tel, 3 p. H. Gorter, Bussuni. Villa Marina. 2 pers. Granpré Molière, Oudenbosch, Ho tel Driehuizen, 2 p. A. Harmens, Amsterdam, Hotel d'O- range. Dr. W. G. Huelt, Haarlem, Pension Villa Thalatta, 2 p. Hartner Oppenheim, Hotel Driehui zen, 2 p. O. Jacobi, Manheim, Hotel d'Oran- ge. Fam. Kreitz, Amsterdam, Hoitel Driebuizen, 2 p. W. Peltzer, Utrecht. Kerkstraat 32, 2 pers. Fam. Serrurier, Amsterdam, Villa Catharina, 3 p. W. L. Trost, Le'iden, Hotel Beau Site, Mej. van Rappard, Bonn, Pension Beau Sejour, 3 p. L. Leent, Salatiga, Kerkstraat. Velsen. Tegen M. v. d. Heysteeg. caféhouder te ITmuiden. i= proces verbaal opge maakt. wegens bet te laat open zijn. en liet tappen van sterken drank in bet klein, zonder vergunning van B. en W. Parlementairn Praatjes. Het waren gisteren op weinige uit zonderingen na leden der Kamer die ,.mr." voo.r hun naam hebben staan, die aan de discussies deelnamen over de Beroepswet en wel over die rege ling der procedure voor die raden van beroep. Uilt dat debat stippen wij het voor naamste aan: Men had aangehouden een artikel (39) waarover men het niet eens was geworden en die heer Lobman stelde nu voor, da.t de raad van beroep zou beraadslagen en beslissen in raadka mer en de uitspraak uitsluitend gron den op hetgeen ter terechtzitting is te berde gebracht. Dat had ook 's Mi nisters sympathie en bij nam het over zooda't deze quaestie daarmede uit den weg geruimd was. Een andere, zeer belangrijke, werd gemoveerd door a men dlern etnten van de sociaal-demoeralten, zoowel als van de heeren Bos c.s. De zaak is dieze: Art. 74 bepaalt wig kunnen uitgesloten' worden van het plaatselijk voorbereidend onder zoek, maar maakt een uitzondering voor die partij in het geding, die uit kracht van een eigen recht vertoeft op de plaats waar het onderzoek wordt gehouden. M.a.w. wanneer in een fabriek, werkplaats of woning een on derzoek wordlt ingesteld, dan zou men die eene partij kunnen verwijde ren, maar niet de andere, wanneer hij bewoner of eigenaar was van de plaats, waar het onderzoek plaats heeft. Dit wilden de sociaal-demo- cralten niet: zij wilden, dat beide par tijen het onderzoek zouden kunnen bijwonen. De vrijzinnig-democraten, nu. gingen verder en stel dien voor te bepalen, dat de leider van een plaat selijk onderzoek bovendien zou kun nen bevelen, da't het onderzoek ge heel of gedeeltelijk buiten tegenwoor digheid' van een partij zou plaats hebben. En ook zij wilden natuurlijk de aangestipte uitzondering laten vervallen. Zij meenden, dat een pa troon desnoods uit zijn fabriek moest wordien verwijderd, wanneer zijn aan wezigheid bij bet onderzoek der werk man-tegenpartij zou kunnen intimï- deeren. Hierover is nu een opgewekt debat gevoerd, waarbij de Min. van Justitie op grond van het grondwettig huisrecht, dit amendement besftreed. Van de zijde der voorstellers werd aangevoerd, dat hier geen sprake was van woningrecht; de fabriek was tij delijk rechtszaal en in ons recht is verwijdering uit die rechtszaal tijdens het onderzoek reeds lang toegelaten. Ook de heer Lohman was vóór het amend'.-Bos c.s. Daarmede scheen helt pleit beslist. De socialisten trokken hun amend, in en dat van de heer en Bos c.s. werd aangenomen met 36 te gen 31 stemmen. Krnger's Memoireu Alen verneemt, dat Ivruger's boek 15 November zal verschijnen onder den titel: ..Kruger's Memoiren". Het werk zal gelijktijdig uitgegeven worden in het Nederlandsch bij Nijhoff te 's Gra. venhage. in het Duitsch bij Lehmann te München, in het Engel,sch bij Fislier Unwinn te Londen, terwijl waarschijn lijk ook een Fransche uitgave zal ver schijnen; ook zijn maatregelen geno men voor het verschijnen in andere vastelandsche talen. Het, werk is de levensgeschiedenis van K rug er en loopt, tot het sluiten van den vrede. soeki). De commissie voor de verzoek- schriften is over dat request van den petitionneerenden üosterschen oud-he- bestuurder gehoord. l'otjiug tot overrompeling. Op de bel-éthage van perceel 142 in de le Jan van dier Heijdenstraat, te Amsterdam woont mevrouw die wed. L. Haar dienstbode is vóór een paar dagen vertrokken en de nieuwe nog niet in dienst getreden, zoodat zij thans geheel alleen dat gedeelte van bet perceel bewoont. Twee personen schelden Donderdag nacht, 10 minuten over half een her haaldelijk aan, tot eindelijk de bejaar de weduwe kwam vragen wat men wilde. Ze hadden een brief te overhandi gen. De bevreesde vrouw verzocht dien ondier de deur te schuiven, doch dat wilde men niet. Alleen persoonlijk in handen stellen". d:at was hun op dracht. De deur werd echter niet ge opend. De vreemde bezoekers gingen aanvankelijk heen. doch stelden zich op in de benedenportiek van den aan nemer Lotgering. Kort daarna werd bij mvr. L. aan de deur met een hard voo:rwerp gewerkt. Eindelijk werd een dik matglas op die hoogte van het nachtslot ingedrukt. De weduwe was met een tafelschel op de veranda gegaan en had die over buren aan die Ceintuurbaan gealar meerd. Intusschen was dié bovenbewo ner opgestaan en half gekleed, gewa pend met een stok. naar beneden ge komen. Door het. kraken van de trap- nen gewaarschuwd, zijn die nachtelij ke inbrekers op die vlucht gegaan. Toen de politie verscheen, waren die vluchtelingen niet meer te achterha- 1p" Het perceel werd door de politie den geheelen nacht bewaakt. Zedelijkheid, i Eenige belangstellenden in het tegen- gaan van zedeloosheid op allerlei gebied j te- 's-Gravenhage, van meening dat wel is waar van verschillende zijden wordt gewerkt om het bestaande kwaad te be strijden, doch nog te veel ontbreekt het pogen om de onzedelijkheid te voorko men, en van oordeel dat het kwaad moet worden aangevat door voorkomen èn be- I strijden, hebben in een circulaire tot de i siadgenooten hun denkbeelden uiteenge- zet. Zij betoogen, dat tot het voorkomen behoort het oprichten van één of meer kleine tehuizen, die dag en nacht open staan, tot opname van verwaarloosde en mishandelde kinderen: het onttrekken der jeugd aan de straatverleiding; het in het oog houden van kinderen, die na hun .schooljaren dreigen den verkeerden weg op te gaan; het bezoeken van gezinnen, i wier kinderen of jongelieden gevaar loo- pen op zedelijk gebied; het, zoo noodig, verplaatsen naar een andere, betere om- geving, van jongelieden, die door slecht gezelschap of anderszins vermoedelijk of mogelijk zouden verloren gaan; het weren van slechte en bevorderen van goede lectuur, enz. He uitslag der verkiezingen. Plannen der Roeren-generaals. De Bóeren-generaals hielden Woens dagavond met verschillende hier te lande vertoevende Zuid-Afrikaansche heeren te 's Gravenhage eene bijeen komst. ter vorming van een comité ter behartiging van die belangen van land bouw en veeteelt in ZuidlAfrika. Het betreft naar wij vernemen het aan- koopen va.n vee en landbouwwerktui gen en uitzenden daarvan naar Zuid- Afrika. Een unicum. Wat wel zeldlen gebeurd! zal zijn, is dezer dagen voorgekomen, nl. diat. d'e Tweedie Kamer een adres beeft ontvan gen van een inlandscb hoofd. nl. van Pangeran Adji Darma alias Ka- soema. Nagara.. gewezen hoofd; van het eilandi Tjuntoeng der Tanah Boemboe- eilanden. afdeelim^ Pasisir. en de Ta- nah-Boemboe-residentie Z. O. afdee- lin<? van Borneo, over zijne verban ning naar Bondowosso (resid'entie Be- Verkiezingen brengen verrassingen, dat heeft voor de zooveelste maal die verkiezing in Amsterdam IX bewezen. Uitgebracht werden 5512 geldige stemmen, waarvan verkregen de hee ren II. Bijleveld (anti-rev.) 1643 stem men, C. V. Gerritsen (vrijz. dom.) 1016 stemmen, rar. N. G. Pier son (lib.) 803 I stemmen en mr. P. J. Troelstra (soe.- 1 dem.) 2050 stemmenzoodat berstem- ni'ing moet plaats hebben tusschen die heeren Bijleveld en Troelstra. I Niemand' zal verwacht hebben dat j de heer Bijleveld'het tot zulk een groot I stemanen-aantal zou brengen, terwijl ook niemandi zou hebben' voorspeld dat mr. P'ierson niet meer dan 803 stemmen op zich kon veneenigen en dat mr. Troelstra al zijn tegencandli- diaten zooveel stemmen zou voor zijn. Het is zeker voor alle partijen een verrassing geweest, waar niemand op gerekend heeft. Natuurlijk worden onmiddellijk voorspellingen gedaan en berekenin gen, gemaakt voor de herstemming. De overwinning van mr. Troelstra is dan zoo goed' als zeker. Het mag toch verondersteld! worden dat de heer Bijleveld. die candidaat van anti-revolutionairen en katholie ken le zamen het grootst aantal stem men behaald heeft, dat hij behalen kon. Et is door alle partijen hard ge. werkt, dus ook door die anti-revolutio nairen en katholieken zullen wel de uiterste krachten, ingespannen zijn. Van die liberalen valt te verwach ten. dat ze zich zullen onthouden, in elk geval niet dlruk stemmen op dien ar ti-revol uti on air, terwbl waarschijn lijk de vrijzinnig-diemocraten voor een gedleelte hunne stemmen zullen uit brengen op den ociaal-diemöcrati'schen candidaat. terwijl een ander gedeelte zich bij die herstemming mogelijk ont. houdt. Volgens deze kansberekening za.1 dus waarschijnlijk die beer Troelstra de lei citer der so ciaal-dlern o cratï scbe partii weder in die Tweede Kamer gaan zetelen. De verkiezing te 's Gravenhage waar mr. W. Dolk (vooruitstrevend! liberaal) 1916 stemmen behaalde van 3816 gel dige stemmen, die waren uitgebracht, en gekozen werd. terwijl zijn tegen- candidaat jhr, mr. W. Th. Gevers Dey- noot (links anti-revol.) 1883 stemmen behaalde, geeft alleen aanleiding tot de opmerking dat het district dus ni'et ..om" gegaan is en dat partijen bijna even sterk waren. Voor de Prov. Staten verkregen in Amsterdam IX de heeren Bern. J. M. ■de Bont (kath.) 1602 stemmen. J. J. Le Fèvre die Montigny (lib.) 1145 stem men, H. C. Wiersma 2618 stemmen, zoodat herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren Wiersma en De Bont. Bij deze herstemming heeft, de heer W. alle kans gekozen te1 worden omdat hij dien lieer De Bont reedis ruim duizend stemmen voor is en de liberalen bij herstemming voor het meerendeel den wijzinnig-dlemocraat zullen stemmen. In VII werd voor de Prov. Staten gekozen de lieer D. van Eyk (anti-rev.) met 1063 stemmen. De beer G. van dier Horst (lib.) behaald© 487 stemmen, de beer J. Prinsen Jr. (vrijz. dem.) 236 stemmen. Te kort in kas. Dezer dagen is gemeld dat de serge ant H., belast met het beheer der cantine, te !s-Hertogenbosch gearresteerd is we gens een ontdekt tekort in de kas. Van bevoegde zijde verneemt de „Nbr." dat bedoelde sergeant bij zijn superieu ren en collega's beleend staat als een on berispelijk militair, en het algemeen ge voelen is, dat hij in deze de schuldige niet is, maar dat hij zal moeten boeten voor vroeger gepleegde fouten in de ad ministratie en het beheer. l)e Boerengeneraals te Amsterdam. (Speciale correspondentie). En nu mijne indrukken van den gehee len dag samen te vatten. Het is moeielijk, want ze zijn vele en machtige. Was de geestdrift langs den weg dan zoo over meesterend? Neen, altijd 's morgens niet. Het was slechts een dunne strook men- schen die zich langs den weg hadden geschaard; en het gejuich groeide niet aan tot een tumult als bij een bezoek dei- Koningin. Maar hierin, meen ik, sprak juist het groote, fijnvoelende hart van het Amsterdamsche publiek. Men wist waarom en hoe de' generaals hier aan kwamen. Zij kwamen als overwonnenen en verzochten verzochten hier zooals ze het de geheele wereld zullen vragen steun voor hunne duizenden weduw vrouwen, weeskinderen en van alles be roofden. Kwam gejuich hier dan te pas? De meesten meenden van niet. Maar de wijze waarop ik vele eenvoudige-n het hoofd zag onlblooten, eerbiedig opkij kend naar de rijtuigen der generaals was welsprekender dan het schreeuwen van duizenden kelen. Een ding is mij tegengevallen, nl. de dienst in de kerk die voor velen, en ook voor mij, het hoogtepunt zou worden in dezen grooten, historischen dag. Wij heb ben hooren verhalen door de drie spre kers, in breede trekken, de geschiedenis van den oorlog en van hetgeen Nederland deed. Vooral dat laatste werd telkens en telkens weer op den voorgrond gescho ven? Was dit kiesch? Wat beteekenen de financieele opofferingen van Nederland, die 50 cent per hoofd van ons volk, te genover het ontzettende zware lijden dat strijders, vrouwen en kinderen zich ge troost hebben daar ginds in Z.-Afrika? En dat ik met deze meening niet alleen sta. bewezen mij verschillende opmer kingen in mijne omgeving. Maar nu de generaals. Dat zijn drie figuren die mij steeds zullen bijblijven in hunne rake afteekening. Allereerst De Wet, de ziel ook van het trio, de meest uitverkorene dezer drie paladijnen, de zer ridders zonder smet of blaam in de oogen van gansch de wereld. Hij is, al thans uiterlijk, het gaafst uit den strijd te voorschijn gekomen, ongebroken naar lichaam en eest. Een gestalte, een kop, als uit rotssteen gehouwen, rustige, kal me trekken, smalle, zwarte oogen, die nog glinsteren van humor, niettegenstaande alle ontzettende dingen die hij heeft ge zien en meegemaakt. Als Christiaan sprak, hing de geheele schare aan zijn lippen, en wanneer een gulle lach van jokkernij en scherts zijn strakke lippen plooide, juichten vroolijk alle omstanders. Dan Botha, de hoofdman van Trans vaal, een nog jeugdige, kranige gestalte, meer man van de wereld, met, wat hoof- sche manieren tegen allen die hem be groetten. Een met groote, openhartige oogen, maar aan wien men toch kan zien de teekenen van den langen bitte ren krijg. En eindelijk de la Rey. Wat gloeit dat ravenzwarte oog onder de borstelige wenkbrauwen, in het magere, lichtgeel getinte gelaat. Zwaar hangt de wijde baard neer op den wat gebogen borst. Hem kan men de zware slagen het meest aanzien. Hij heeft een deel zijner levens kracht achtergelaten op het slagveld, maar als hij spreekt van de jammer en ellende die hij achterliet dan stijgt een blos op zijn gelaat, en wint zijn stem aan kracht. Mooi, zonder voorbehoud, was de re de die Burgemeesters van Leeuwen op het Stadhuis hield. Toen trilde de ge voelssnaar en menig oog werd vochtig. Mr. Van. Leeuwen sprak krachtig en be moedigend, en heeft daardoor waar schijnlijk ook uitgelokt het antwoord van sta-vast dat de Wet gaf. I.aat mij u zijne rede wat uitvoeriger geven dan ik giste ren seinde. Aardig, eerst dat begin, da.t wijzen op de moeielijkheid voor hen, eenvoudige mannen als zij zijn, voor hen de strijders van jaren, om het platform der welsprekendheid te bestijgen. Want. wij hoorden het, ook van De Wet, onder wijs hebben deze grooten slechts weinig in hun jeugd genoten. Gelukkig hebben ©chter, ik noch mijne broeder-generaals, ooit gedacht aan deze •rotsen (van moeilijkheid), maar wel aan het spreekwoord: ,,hou die recht-uit paadje, en stoor je aan niets anders' Wij zullen getrouw en onderdanig zijn aan hen met wie wij vrede sloten, ook in het vervolg. Maar wij zullen ons nooit zooveel vergeten en achten ons niet zoo veel verloren, om voor alles te hukken als er iets op ons geplaatst wordt wat zelfs loyale onderdanen des Konings niet zouden verdragen. Wij bezitten nog de wapenen der gerechtigheid, waar ieder man mee mag vechten, doch wij hopen dat deze nooit gehanteerd behoeven te worden. Als de nieuwe regeering inder daad grootmoedig, eerlijk en rechtvaar dig is zal zij ook trouwe en moedige on derdanen hebben, anders zullen wij ech ter nooit onze rechten prijsgeven. Dit zij gezegd, omdat ik dadelijk aan de wereld ons standpunt wil bekend maken. (Dit te beschouwen in verband met het laatste ontmoedigende onderhoud met Chamber lain, Red), Hoe goed begreep De Wet, of laat ons liever zeggen hoe goed begrijpen de over wonnenen het standpunt voor de toe komst. Nu, aldus later Botha in het Pa leis. nu wordt het een strijd met pen en tong tegen Engeland, en om daarin te overwinnen moeten wij zorgen dat onze kinderen ontvangen OPVOEDING en ON DERWIJS, Als de eerste nooden gestild zijn, zal daarvoor het geld worden aan- gewend. De Wet besloot zijn rede met de woorden: Wij zijn niet verloren als volk, want wij hebben getoond onze rechten, onze nationaliteit te kunnen verdedigen. In de toekomst zullen wij haar dan ook handhaven. Dit wat het politieke gedeelte der rede betreft. Op één ding willen wij echter bovendien de aandacht vestigen. Het is niet doenlijk Voor ons aldus sprak de Wet om bij elk Nederlander thuis ,e komen, m. a. w. wij kunnen niet alle ste den en dorpen bezoeken als hopen wij dat overal de hulp vandaan komt. Dit knoope men in zijn ooren. Als soms eene weigering van de generaals wordt ont vangen op ©erve invitatie om over te ko men, laait men dan niet geraakt zijn. Deze mannen kunnen eenvoudig niet aan alle aanvragen voldoen, zij beschikken ieder slechts over een lichaam. En zij willen zoo spoedig mogelijk naar hun land terug om troostwoorden aan achterblijvenden te spreken. 1-Iet groote moment van volkshulde kwam vooral in het Paleis voor Volks vlijt. Eerst, een eindelooze stoet van cor poraties, een eentonige lange rij, waar in slechts de ontslagen krijgsgevangenen van Ceylon en de Bermudas eenige leven digheid brachten. Dat waren blikken van oude kameraden die de generaals met deze dapperen wisselden. In de groote zaal was het één zwart menschenlichaam met honderden en nog eens honderden hoofden. Hier sprak Bo tha voor het eerst, en na hem De Wet en D© la Rey. En elke minuut barstte de lichtontvlambare geestdrift los. Op de eerste rij was Slegtkamp, de held van Spioenkop, gezeten. Hij wou ook een woordje spreken toen de generaals had den afgedaan, maar dit werd niet toe gestaan. Het groote orgel deed het Drieman schap uitgeleide met het oude Wilhel mus. Dit was'een sterk ontroerend oogen- hlik. Een elk rees van zijn zitplaats, en de generaals gaande midden door de zaal, waren onderwerp van de harte lijkste ovaties. Het. was een jubel zooals in langen tijd niet meer zal weerklinken in de hoo- ge glazen zaal van het Paleis voor Volks vlijt. Om 5 uur verlieten de Generaals we der de Hoofdstad. Aan ons Nederlanders thans de taak onze geestdrift om te zet ten in klinkenden munt! Onderwijs. Oorspronkelijk Nederlandsch Alfabe tisch Kortschrift Groote. Diploma 3e lclaase. Zuiver en. cor rect schrift. Juli ingekomen 40, afgewezen 8. P. A. Flips, dien Helder; E. M. Er- kelens, Zwartewaal; K, Compas,Zaan dam; J. Kreukniet, Rotterdam; H. Erkelens, Zwartewaal; L. Lange- wisch, Schiedam; G. Popkes, Beerta; A. Barendsen, Nijmegen; G. Koelman Amsterdam; J. D. Willing, id.; C. van Raait, Vlaardingen; D. Vooren, Nij megen: J. A. F eenstra, Sneek; J. Post- huma, Leeuwarden; A. Hoogslag, Rotterdam; W. Galesloo't, Utrecht; G. J. Hoetink, Zwolle; J. F. v. Brink, Nedleiritangbroeik; A. 'Looijieis, Sneek; D. Agterdenbosch, Rotterdam; J. H. Kuijper, Apeldoorn; Ph. J. Kloppers, Vlissingen; G. J. de Jonge, Amster dam; T. van Maanien, Woudenberg; J. Jonkman, Amsterdam; J. P. van Amstel, Wormerveer; A. J. Spruit, Gouda; D. Stieltjes, Hoorn; A. Th. Sormani, Amsterdam; H. Joppes, As sen; F. D. Schalij, Breukelen; H. v. d. Smagt, Amsterdam. Diploma 3e klasse Reporterschrift: A. G. Cloos, Den Haag; F. T. Teu- nissen, Dantumawoude; M. J. Kuijper Amsterdam; R. F. IJ. Schmidt, id.; L. Arkema, Groningen. Sport en Wedstrijden IJs8port. De IJsvereeniging te Groningen be sloot een geldleen.! ng aan te gaan van f 4000 voor aanschaffing van electrisch licht op haar baan bij avondfeesten. Automobielen. I-Iet bestuur der Haagsche Golfclub heeft, gelét op het groot succes van het au tomobielconco urs der N. A. C. te Scheveningen, besloten op Vrijdag 26 dezer op het landgoed Clingendaal onder Wassenaar den leden der N.A.C. een groot automobielconcours aan te bieden. De bedoeling is. een tweeden, n'iet minder luisterrijken nropaganda- dag voor het automobilisme tot stand te brengen. Het programma vermeldt, o.a. gym- khana-wedstrijden, ringsteken voor dames, concours van motorrijwielen enz. De burgemeester van Clingen daal beeft reeds de toezegging gedaan den toegang van den Leidschen straat weg naar Clingendaal op den dag van het concours voor auto's open te stel len. Cricket. Op Zondag 14 September te half elf zal een Cricket-wedstrijd worden speeld tusschen de Leidsche Cricket-Club „Ajax" en de Haarlemsche Cricket Club „Rood en Wit" op het terrein Vereen. Sportgebouw a. d. Meerweg te Heemste de. Het is de laatste wedstrijd welke te Haarlem zal worden gespeeld van 't jaar. Yootbal. Morgen zal de tweede rondte van den zilveren voetbal, gespeeld worden. Het programma luidt: van 11.15—12,30 D. F. C. tegen Haarlem; 12.30—2.15 Beerschot F. C. (Antwerpen) tegen Sparta; 2.15—3.3 H. V. V. tegen Ajax en van 3.30—4.45 Volharding tegen H. B. S. Het programma voor Zondag is van 10—11,30 winner D. F. C,—Haarlem tegen winner Volharding—H. B. S., en winner Sparta—Beerschot tegen winner H. V. V.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2