NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Aai onze Lezers! Een Vreeselijk Geheim. Het Geïllustreerd Zondagsblad Geïllustreerde Zondagsblad, 20e Jaargang Maandag 15 September 1902. No. 5893 Ho DAB ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rigk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per postO.éö ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ofce.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bnream: Gebouw Het Spsanie, Zuilier üuiteuspa*rile NO. O. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAT?. Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère O. L. DAZJBE Co. JOHN F. JONES? &tcc., Parijs 3B»* Faubourg Moncmartre. Dit anasumer bestaat alt acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 15 Sept. bevat o. a. Engeland en de Boeren, Verber gen? Sportpraatje, Moordaauslag door een vrouw, Parlementaire Praatjes, Brieven uit Berlijn. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 106 van „De Zaterdagavond", letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes, De Harz (part. correspondentie), Licht en Schaduw: Een erlenis, Het ver pande karakter, Het kleine monster, be nevens de gewone rubrieken, afbeeldin gen, oplossing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Wij hebben het genoegen den lezers van Het Geïllustreerde Zon dagsblud hetwelk wekelijks als premie bij onze Courant, tegen uiterst billijken prijs wordt gele verd mede te deelen, dat in het eerst verschijnend nummer zal worden opgenomen het begin van een Nieuwen uit vele vervolgen bestaande, ge titeld Dit belangwekkend verhaal is hoogst boeiend en fraai geil ustreerd met tal van gravures. HEN, die nog niet op deze Il lustratie, welke week aan week bij onze Courant wordt bezorgd, hebben ingeteekend, wekken wij op zulks thans te doen, opdat men dien grooten en onderhoudend geschreven Roman van den aan vang af kan volgen. kost slechts de luttele prijs van 371 /2 cent per 3 maanden en rnunt uit "door degelijkheid van inhoud en aantrekkelijkheid van vorm door fraaie gravures en, met zorg gekozen, belangwekkende verhalen ^.Onderstaand inteekenbiljet ge lieve men ingevuld spoedig aan ons bureau te laten bezorgen. DE UITGEVERS. De ondergeteekende verlangt geregeld bij de Courant te ont vangen het tegen den prijs van 3772 ct. per 3 maanden, franco per post, 45 ct. Woonplaats: Naam Buitenlandsch Nieuws Zuid-Ai'rika. Een verslaggever is Sir Albert Hime. eerste minister van Natal, gaan vra gen of hij iets te zeggen had naar aan leiding van wat er over zijn kolonie tusschen de generaals en Chamberlain verhandeld is. Six Albert stond den verslaggever te woord. Hij ontkent wat generaal Botha ge zegd heeft over de vijandigheid van de Engelschen in Natal tegen de Boe ren. In Natal heerscht de beste ver standhouding tusschen de twee stam men. Zij hebben gelijke rechten. Waarom zou dat i'n het nieuwe grond gebied van Natal (de ingelijfde Trans- vaalsche districten) niet evenzoo we zen! Sir Albert heeft niets gehoord van bittere gevoelens van' de Boeren "m het nieuwe gebied tegen Natal. Ove rigens is die inlijving reeds geschied. Er valt niets aan te veranderen. Aan d'eze voorstelling willen wij eene opmerking toevoegen. Gelijke rechten zouden er voor Boer en Brit in Natal wezen, rnaar op de Natalsche scholen is alle onderwijs in het Hol landsch afgeschaft. Zijn dat gelijke rechten'? De Afrikaandiers in Natal zijn volkomen in de minderheid; zij hebben er niets in te brengen. Van daar dat men van geen oppositie merkt. Maar dat de Afrikaanders in Natal hun grieven hebben, is over vloedig gebleken doordat een aanmer kelijk aantal zich aanstonds bii die Boeren heeft aangesloten. Sir A. Hkrie herinnerde nog. dat alle Natalsche rebellen, die tot gevan genisstraf van twee jaar of minder veroordeeld zijn. kwijtschelding van het nog overblijvende' van hun straf hebben gekregen. Of er nog verdere amnestie zou verleend worden, kon hl4 niet zeggen. Nog een woord over de inlijving van Transvaalsch grondgebied bij Natal. De Boeren zien daarin een schending vam de vredesovereenkomst. Al de1 be palingen daarvan golden voor het ge heele land. waarover de regeeringen van de Z.-A, Republiek en van den Oranje-Vrijstaat, als zoodanig bii de onderhandelingen en het onderteeke- nen van de overeenkomst erkend, te zege-en hadden. De bepaling b.v. dat het Hollandsch op de school toegelaten wordt. als de ouders het verlangen, en. voor den rechter, als d:at, in bef be lang van een goede rechtspleging is, old voor het geheele gebi'ed' van de voormalige renublieken. En nu wordt een stuk van Transvaal onder Natal gebracht, waar het Hollandsch zelfs die geringe rechten niet heeft. En wat er over het gebruik van geweren, de belastingen enz. in bepaald wordt, evenzeer. Naar de letter is 't wel te verdedi gen. aangezien er iin die artikelen niet "esproken wordt van de voormalige Z. A. R. en O. V. S.. maar van d'e Transvaal en de Oranjerivier-Kolonie. En dat stuk Transvaal heeft opgehou den tot de Transvaal-Kolonie te behoo- ren En stellig is die inlijving ook niet tegen den geest, waarmede die- En- gelsche regeerin- met Lord Milner's hulp het verdrag in elkaar heeft ge zet. maar tegen wat mien in trouwe, naar de gewone opvatting van eerlijk heid. den geest van het. verdrag mag noemen, is die inlijving ongetwijfeld. Engeland. De regeering van de Britsch-Indi- sche provincie Pundjab heeft tot de ggroolïste, bacteriologische) onderne ming besloten, welke, de wereld ooit heeft aanschouwd. Overtuigd dat in enting het eenige afdoende mididel is tot bestrijding van de pest heeft- zij de reuzentaak op zich genomen, om in de komende vijf maanden zeven mil- lioen menschen in te enten. De direc teur van het rijkslaboratorium te Bombay heeft d'e opdracht ontvangen zich gereed te maken om 50.000 doses serum per dag af ite leveren. De hertog van Orleans, die Enge- land's gastvrijheid had geschonden door openlijk zijn ingenomenheid te betuigen met Willeüte's nummer van ,,Le Rire": VIA les Anglais, en dien tengevolge dit land heeft moeten ver laten, heeft van koning Edward ver giffenis gekregen. D'e Times" meldt, dat de hertog en de hertogin van Orleans uit Hongarije te.Londen zijn aangekomen „nadat de Koning den hehtog heeft, laten weten dat En geland wederom voor hem open stondt „Central News" meent te weten, dait de Canadeescbe Regeering het plan van een gesubsidieerden snel- stoomersdienst tusschen Liverpool en Halifax, heeft opgegeven. Zij wil in die plaats daarvan schepen van 18 knoopen subsidieeren, welke des win ters tusschen Liverpool en Halifax, de.s zomers Itusschen Liverpool en Montreal zullen varen. Volgens da St. James' Gazette is echter slechts sprake van een geringe ^wijziging van het oorspronkelijke plan, melt name een vermindering van snelheid van .20 tot 18 knoopen, aangezien een dienst van 20 knoopen bijna drie honderd duizend pond subsidie zou vergen. Duitschlaiid. Tengevolge van Virchow's overlijden komt te Berlijn een zetel voor den Prui- sischen landdag vacant. De bladen hou den zich bezig met de vraag, welke hou ding bij de aanstaande verkiezing aan genomen zal worden door de sociaal democraten, die in het district zeer sterk zijn: voor de Rijksdagverkiezingen be schikken zij over ongeveer 50.000 man. Het is echter niet waarschijnlijk dat de socialisten met een eigen candi- daat voor den Landdag voor den dag zullen komen, want bij het te genwoordige kiesstelsel hebben zij zoo goed als geen kans, en de conservatie ven zouden dan het district allicht op die vrijzinnigen kunnen veroveren. Bij de vorige verkiezing stemden voor Vir- chow 1358, voor zijn conservatieven te- gencandidaat 782 kiesgerechtigden van den tweeden trap. De meerderheid voor de vrijzinnigen lijkt aanzienlijk, maar is ongetwijfeld juist voor een goed deel het gevolg van den steun van sociaal-demo craten, en men brengt, in herinnering dat bet voor deze laatsten hoogst gevaarlijk zou zijn, als de conservatieven een zetel wonnen. Immers, het wetsontwerp waar door de politie het recht zou verkrijgen, socialistische vereenigingen en vergade ringen zoo goed als onmogelijk temaken, is indertijd in den landdag met slechts 4 stemmen meerderheid 209 tegen 205 verworpen. Alsof de Keizer zelf er niet in de ruim ste mate voor zorgde zijn rijk met stee- nen en bronzen grootheden te bevolken, maakt de standbeelden-woede zich lang zamerhand ook van gewone burgers meester. Nu weer heeft een industrieel te Bre men een groot standbeeld van keizer Friedrich aan zijn stad geschonken, en tegelijk heeft Bremen een Moltke-stand- beeld cadeau gekregen van- een ander. Het verdachte ziektegeval, aan boord van de Bremer stoomboot Neidenfëls voorgekomen, blijkt geen pest te zijn. De quarantaine, waaraan het schip zich heeft moeten onderwerpen, is Donderdag opgeheven. Uit (overmaat van) voorzorg is toch aan boord alles ontsmet. Rusland. Een te Petersburg ingesteld onder zoek moet. naar de Tnd. Beige wil we ten, aan het licht hebben gehrachit, d'at de meeste dreigbrieven, welke de Keizer ontvangt, wordien geschreven en gezonden door... politiemannen, die gesteld zijn op het handhaven van een sterke geheime politie. Ook de revolutionaire bond zou haar ont staan 'te danken hebben aan het ini tiatief der politie en agenten van de geheime politie moeten zelfs aansla gen hebben uitgevoerd. Italië De Temps", gewag makende van het plan voor eleetrisch brievenver voer van den ingenieur Piscicelli. weet te vertellen, dat de aluminiumbussen, waarin die poststukken gestoken wor den. langs in de lucht gespannen dra den worden voortbewogen. De Temps bevestigt, dat zulks met. een snelheid van 400 KM. per uur zal geschieden en dat de minister van posterijen en telegrafie Galimberti met zijn onder staatssecretaris baron Squitti, bene vens een aantal hooge ambtenaren van zijn departement het plan onder zocht heeft en het vervolgens voor het uitbrengen van een rapport aan een commissie van deskundigen heeft ter handi gesteld. Frankrijk. De Sjah heeft te Parijs weer een klein schrikje gehad. Toen Moezaf- fer-ed-Din Vrijdagmiddag zijn hotel, het Elysee Palace, verliet om uit rij den te gaan. naderde eensklaps een onbekende met een papier in de hand z"n landauer. De man werd onmid dellijk gegrepen en naar het commis sariaat van politie geleid, waar hij verklaarde slechts een verzoekschrift aan den Sjah te hebben willen over handigen. De Perzische vorst vertrekt morgen ochtend' uit. Parijs naar Polen over -Berlijn en Alexandrofno. waar een keizerlijke trein voor hem gereed staat, die hem naar Warschau zal brengen. Hij gaat daar de Russische manoeuvres bijwonen. Spanje. Een te San Sebastian loopend ge- I rucht wil, dat binnenkort de Russische minister van buitenlandsche zaken daar verwacht wordt om den, Koning te begroeten. De geruchten over een verbond van Spanje met andere mo gendheden vinden daarin voedsel. De regeering houdt echter vol. dat zich tot dusver zelfs niet bezigge houden heeft met de kwestie vaai een verhond. Yereenigde Staten. De „Morning Leader" verneemt uit New-York dat het tegenwoordig her- vormingsbestuur onder burgem eest ter Low het niet kan houden tegen de macht van Tammany. Bij de politie en bij de brandweer heerscht de grooltste verwarring en wordt ontslag gegeven, dan geeft deze maatregel aanleiding tot eindeloos verzet. Dit verzet, komt hoofdzakelijk van de zij de van -de mindere manschappen. Bij de politie is de toestand zóó dat bijv. een besluit van den hoofdcom missaris toit een overval van een speelhuis dadelijk wordt igetejepho- neerdi naar den naastbij zijn den post, vanwaar een agent wordt uitgezon den om de speler.s te waarschuwen. Stadsnieuws. Haarlem, 13 Sept. 1902. Donderavond te 9 ure arri veerde bij zijn echtgenoot en kinderen in de E as ch i 1 der s tra at alhier onze vroegere stadgenoot, de "lieer J. W. Stichting, die zich voor 5 jaar als met selaar naar Transvaal begaf. Hiervan heeft de heer S. 2 jaar doorgebracht op S't. Helena. Naar wij vernemen zal de volkszendeling F. Keyzer van Amster dam. evenals vorige jaren twee chris telijke feestavonden geven in het Bron gebouw. en wel op 24 en 25 Sépt. a.s., des avonds te 8 uur. Deze zullen wor den voorafgegaan door twee kind erbij- eenkomsten welke te half vijf aanvan- Zondag 21 Sept. a.s. houdt de Bond van Gem. Zangver. zijn jaarvergade ring in ..Krasnapolsky te Amsterdam. Van de Haarlemsche gemengde zang verenigingen zijn aangesloten Haar- lemscli Gemengd Koor en Doopsgezind Zangkoor. Op de jaarvergadering hebben de gewone hoofdbestuursverslagen plaats en worden daarna verschillende voor stellen der afdeelragen behandeld. Hieronder is er een, ingediend door ..Doopsgezind Zangkoor". om van hoofdbesluurswege over te gaan t.ot completeering van bij groote zangnum mers behoorende orkestmuziek. Voorts is er een voorstel van het Hoofdbestuur tot oprichting van cor respondentschappen voor nropaganda voor den Bond. waarbij nu ongeveer 50 zangvereenigingen zijn aangesloten. A. s. Zondag zal de Tentoon, stelling van Chineesche borduurwer ken en voorwerpen van kunstnijver heid voor 't laatst geopend zijn. In deRaadzaal van het Mu. seuru van Kunstnijverheid op het Pa viljoen te Haarlem zal tot 22 September tentoongestel zijn het portret dat de schilder Haverman, in opdracht van een groot aantal leden der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, van den overleden voorzitter. J. F. \V. Conrad heeft ge maakt. De. namen der deelnemers aan het huldeblijk zijn bijeengevoegd in een album, geheel uit de hand gesneden en geciseleerd door den heer Jos. Mer- ckelbach te Leiden (voorheen Utrecht). Op de voorzijde is gesneden een af beelding van den hamer, waarmede de heer Conrad 15 jaren de vergaderin gen der Maatschappij heeft, geleid. De hamer i's omgeven door lauwerbladen en door een ornamentale versiering, die het geheele voorplat inneemt. De band bevat 40 vellen echt Chi- neesch papier, waarop jjoor den heer G. Kromhout Azn.. behalve, de namen der deelnemers, de volgende oorkonde is gecalligrafeerd „Als blijk van waardeering en vriendschap hadden zij. wier namen volgen, de eer aan J. F. W. Conrad, die 15 jaren voorzitter was der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nij verheid, naar aanleiding van zijn af treden op den" 12den Juli 1902 in de 125e algemeene vergadering te Utrecht zijn portret, door Haverman geschil derd, aan te bieden." In het achterplat van het album zijn de letters J- F. W. C. als monogram in een dof matten grond gesneden en evenals in het voorplat door een orna mentale versiering omlijst. Propaganda-vergadering van de1 Houtbewerkersvereeniging St. Joseph. Vrijdag-avond werd in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond op de Ged. Oude gracht de aangekon digde propagandavergadering gehou den van bovengenoemde vereeniging. De vergadering was voor de Pers niet toegankelijk, Wij ontvingen nu het volgende verslag: Ruim een zestigtal hadden beant woord aan de oproeping tot hen ge richt. en werden door den voorzitter, den heer G. P. Hetem, in een kernach tige inleiding hartelijk welkom gehee- ten. De spreker van den avond, de heer Th. J. Rutjeis, van Amsterdam, besprak in een uitvoerige rede het nut tige en noodzakelijke van den R. K. Volksbond in het algemeen en van de R. K. vakvereenigingen in het bijzon der. Lang en bevattelijk zette spr, uiteen, hoe we ons te gedragen hebben len opzichte van het leerlingstelsel. Na nog eenigen tijd stilgestaan te hebben bij de velschillende door S't. Joseph gewrochte' werkzaamheden, spoorde spr. de aanwezigen aan, toch lid van ..St.. Joseph" te worden en dan werkzaam te zijn. opdat door deze vereeniging ten bate van "-odsdienst en in nat schappij nog veel gedaan kan worden. Toen het stellen van vragen was af- geloopen, werd gelegenheid gegeven om l'id te worden. 26 Nieuwe leden traden toe. As. Zondagavond zal in het Brongebouw door het Haarlemsch Mu ziekkorps een. Sousa en Strauss-concert gegeven worden. Het programma luidt: 1. Kreuzritter Marsch, van Sousa. 2. Geschichien aus dem Wienerwald,WaI- zer, van Strauss. 3. Liebes Zanber, Polka Mazurka, van Strauss. 4. The Picadore, Spaansche Marsch, van Sousa. 5. Freuet euch des Lebens Walzer, van Strauss. 6. Potpourri a. d. Operette Prins Methu- salem, van Strauss. 7. Unter dem Sternenbanner, Marsch, van Sousa. 8. El Capitano, Amerikaansche Marsch, van Sousa. 9. Carna ate Bilder, Walzer, van Strauss. 10. Die Emancipirte, Mazurka, v. Strauss. 11. Sempre Fidelis. Marsch, van Sousa. 12. Indigo Walzer a. d. Operette Tau- send und einen Nacht, van Strauss. 13. Potpourri a. d. Operette Carnaval in Rom, van Strauss. 14. Die Clocken van Chicago, Marsch, van Sousa. 15. The Washington Post, van Sousa. Dat belooft een schoone avond te wor den! Heden middag omstreeks 1 uur keerde het 4e Regiment Infan terie uit helt kamp terug. Zooals ge woonlijk was er eene zeer groote me nigte belangstellenden op het Stati onsplein en in de omliggende straten aanwezig om de terugkeerenden te verwelkomen. Tal van familieleden der militairen bevonden zich onder de menigte, en lieten niet na de uit het kamp kee renden hartelijk toe te wuiven. Nadat de stoet op het Stations plein was opgesteld, werd langsg heit Stationsplein, de Kruisweg, Nieuwe Gracht, naar de kazerne gemar cheerd. Hoewel de militairen niet met muziek werden ingehaald, wier- dien zij (toch tijdens de wandeling door tal van belangstellenden verge zeld. Gedagvaard. A.s. Donderdag zijn weder voor den heer Rechter commissaris gediagvaard eendge amb tenaren en beambte-n der H. IJ. S. M. om te worden gehoord inzake het voorkomen spoorwegongeluk op de lijn Dein HaagAmsterdam niet den pleiziertrein der firma Wagenaar van den Haag. Gemeentpbesrooting 1903. Konden wij gisteren slechts vluchtig de gemeentebegrooting doorzien, thans val- ?Pa len nog eenige punten te vermelden, die wij toen niet hebben aangestipt. Daar onder is een voorstel, om de jaarwedde van den heer W. P. J. Overmeer te bren gen op het maximum van J 1000, dat door B. en W. gemotiveerd wordt met de toe lichting, dat de amanuensis aan de bibli otheek belangrijke diensten bewijst. Wij wezen er reeds op, dat Burg. en Weth. niet voorstellen, aan de leden van de Commissiën tot we ring van Schoolverzuim presentiegel den toe te kennen. Weliswaar werd vroe ger een voorstel van den heer de Braai daartoe verworpen, maar thans, nu da Commissiën er zelf om vragen, zal de Raad allicht van een ander gevoelen zijn. Bij de omschrijving van de traktemen ten van de ambtenaren ter secretarie zijn voor 't eerst hunne namen niet ge noemd. B. en W. willen breken met deze kleinsteedsche en minder aangename ge woonte voor de ambtenaren. Moeilijkheden zal dat wel niet opleve ren, zeggen B. en W. Neen, dat geloo- ven we ook niet. Maar nu zijn we, helaas, ook niet in staat om de namen te vermel den van twee klerken, die B. en W. tot adjunct-commies willen bevorderen. En we zouden eere wien eere toekomt hun namen toch zoo graag hebben ver meld! Evenals den schrijver, dien B. en W. tot lüerk willen bevorderen omdat hij tot groote tevredenheid van 't College ge werkt heeftl Voor den ambtenaar van den Burge lijken Stand, die den wethouder door gaans vervangt, wordt een toelage van 1 200 gevraagd. Wie die ambtenaar is? 't Staat er niet bij. Tot versterking der werkkrachten aan 't bureau van den directeur van openbare werken wordt gewenscht een tijdelijken opzichter voor het toezicht op vergun ningen tot het in 't gebruik nemen van openbare gronden, het opbreken van straten en wegen enz. Jaarwedde 1 800. De man zal wel noodig wezen, maar waarom wordt er gesproken van een tij delijken opzichter? Heeft iemand wel ooit een ambt dat in de gemeente-administra tie geschapen was, daaruit zien verdwij nen? Niets vaster dan een tijdelijken amb tenaar! Voortaan zullen de bestratingen wor den ingewasschen. Daarvoor is 500 uit getrokken. Van deze behandeling wor den verschillende voordeelen opgesomd. Jammer dan, dat we die niet eerder heb ben toegepast. B. en W. willen de 21 werklieden die de plantsoenen bewaken, van capes voor zien. We hopen dat de heer Winkler zal voorstellen, hun mantels te geven. Vroeger is er al eens van een groote vernieuwing van het orgel in de Groote Kerk gesproken. Naar 't schijnt is daar vooreerst nog geen kans op. .Althans «Je begrooting maakt er geen gewag van. De Burgemeester verlangt twintig agen ten van politie meer. Maar zijn w.e goed ingelicht, dan deden er onlangs op een Zaterdagavond een tiental dienst bij een particulier feest in het Brongebouw. Zoo lang die nog gemist kunnen worden, schijnt uitbreiding van het aantal agen ten minder noodzakeiqK. Voorgesteld wordt om het toezicht in het Stedelijk Museum uit te breiden, door iemand daarvoor te benoemen op een belooning van t 1.25 per werkdag. Een heel schitterende belooning voor iemand, die toezicht houden moet, lijkt ons dat niet. De schulden van de gemeente zullen op 1 Januari a. s. de som van 1 7.697.060 be- loopen. Aan aflossingen en renten zijn op de begrooting f 376.199.50 uitgetrok ken. Weet de lezer wat hei onderwijs kost? Vierhonderd en drie duizend gulden? Dus meer dan vier ton. Politie en brandweer ruim anderhalve ton, armwezen en sub sidies aan gasthuizen enz. f 112.000.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1