Het echte Vichy-Water, Uit de Omstreken. Zandvoort. Het kohier 110. 2 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het jaar 1902, is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. 't Is druk in 't duin! Honderden handen reppen zich met het inzame len van den aardappeloogst, en ware bet niét, dat de leerplichtwet na een getrouw schoolbezoek van minsteais 6 maanden en behoorlijk geformu leerde aanvrage verlof toestond voor verrichtingen ten dienste van den landbouw, er zouden handen te kort komen bij het rooien. Wamt de oogst geeft over het geheel geen reden tot klagen. Aan een der hoofd'vereischten is voldaan: de dui nen leden dit jaar geen gebrek aan water. Zooals bekend is, bracht wa tergebrek. veroorzaakt door de vele waterleidingen, die de duinen letter lijk uitzogen, de aardappelteelt ach terop. Dit jaar echter zorgden de meer dan overvloedige regens, dat er voor de aardappels nog genoeg vocht over bleef, en waarschijnlijk zou dè oogsit even overvloedig geweekt zijn als de regen, indien na al die vocht, de zon eenige weken lang haar koesterende stralen over de velden had uitgego ten. Dit nu heeft nieit zoo mogen zijn en vandaar, dat de aardappels over't algemeen niet groot van stuk zijn. Nog een andere oorzaak voor dit laatste is wellicht deze. In de laatste helft van Augustus werden de duin pannen vaak overdekt door den zoo- genaamden honingdauw, een zeer killen nevesl, die dermate een ver- stijvenden invloed op de struik uitoe fent, dat deze soms na een paar da gen verwelkt en afsterft. Dan is het natuurlijk ook gedaan met het groei en der knollen. Maar al zijn deze niet al te groolt, ze zijn er in genoegzaam aantal en... overheerlijk van smaak. Jammer, dat er evenals vroegere ja ren weder over den roof geklaagd moet worden van de konijnen, die er nog steeds naar hartelust op los vrij buiten. In zeker opzicht zijn deze die spreeuwen gelijk, die er zich niet toe bepalen enkele peren te nuttigen, maar van zeer veel van die vruchten een stuk uitbijten. Zoo doet ook,.het ongedierte" zooals de Zandvoorter zegt met de aardappels, tot groote ergernis van dien planter, die natuur lijk niet veel aan de aangevreten, halfrotte knollen heeft en ze hoog stens aan de varkens kan toedienen. Veel is er tegen de roovers van aardappelvelden nieft te doen. Een heining van gegalvaniseerd vlecht werk wordt wel als middel aange wend', maar is nog niet voldoende ge bleken. Verdelging door het uitdel ven der nesten, het dooden dier piep jonge dieren, en klop- of drijfjachten schijnen beter resultaat te zullen ople veren. Maar wat het allervoornaamste is, ondanks den minder onft wikkelden knol, ondanks de schade door konij nen aangericht, de oogst is niet on gunstig, want het gewas vertoont geen spoor van ziekte. Aangekomen badgasten: J. C. Wike. Utrecht, Hotel Drie huizen. P. Bijleveld, Haarlem, Villa Kijk duin. Mevr. A. Dickmann, Nijmegen, id. B. Fokker, Hilversum, Hotel Drie huizen. Mej. Grampré Molière. Oudenbosch idem. E. Jacobi, Mannheim, Grand Hotel. J. Furst, Metz, id. F. Ehrisman, Heidelberg, id. 2 p. L. Mieree, Londen, id. L. L. Belinfante, id. idi. I. S. Kooy, Arnhem, Villa Thalatta 2 pers. Mevr. E. P. van Marken, Hilver sum, Hotel d'Orange, 3 p. Jb. Scheidt, Dusseldorf, Beau Se- jour, 5 p. Dr. J. Wolfer, Hannover, Hotel Beau Site, 2 p. Fam. Bricon, A'dam, id. 5 p. Thans zijn alhier aanwezig 946 badgasten. Velsen. Ruim 200 leerlingen van de openbare scholen te Santpoort en te Velsen zijn overgegaan naar de bijzondere R. C. School te Driehuisvan de openbare school te IJmuiden zijn er slechts 2 naar die inrichting gegaan. IJmniden. Twee ploegen concurreerende vlet. terlieden waren hedenmorgen met hun vletten naar het uiteinde der pieren geroeid, om een binnenkomend stoom schip op te wachten. Door den hevi- gen wind sloeg de eene vlet met vijf man om, zoodat allen te water raak. ten. Zij werden evenwel allen, of schoon met levensgevaar, door hun concurrenten gered. Vrijdagmiddag werd hier door de sleep boot Atlas het lijk aangebracht van een stoker der Zweedsche boot Ida, die kort na het vertrek uit de haven met de ma chine in aanraking gekomen was. Beverwijk. Het personeel der eerstdaags te ope nen R. K. Jongensschool bestaat voorloo- pig uit de heeren M. H. Beekelaar, hoofd; F. K. Dankelman, L. Tuin, K. Comman deur en mej. E. A. Silberg. In den afgeloopen nacht is hevig ge vochten tusschen Belgische veldarbeiders in den Polder en Beverwijksche werklie den. De politie heeft een der belhamels ingerekend. Aangezien het aantal deelnemers, die zich op hebben gegeven voor het voor bereidend militair onderricht in deze ge meente te gering is, zal dat onderricht dit jaar hier niet plaats hebben, maar wordt voor die jongelieden de gelegen heid opengesteld voor eigen kosten deel te nemen aan de oefeningen te Haarlem. Naar wij vernemen worden ook te Cas- tricum pogingen in het werk gesteld tot stichting eener R. K. school, waarin les gegeven zal worden door religieuses. Haarlemmermeer. Ondanks den harden regen was Hoofddorp Vrijdag j.l. éen vlaggetooi. De Burgemeester van Haarlemmer meer herdacht onder algemeene blij ken van sympathie den dag, dat hij voor 25 jaar 'in den echt werd verbon den. De Raad van Haarlemmermeer ver eerde hem prachtige cadeaux. evenals de Notabelen van Hoofddorp. Des avonds bracht de fanfare een serenade, terwijl een fakkeloptocht het feest op luisterde. Deze dag zal voor den zoo ge- achten burgemeester en zijn echtge-; noote een dankbare herinnering zijn Binnenland. Parlementaire Praatjes. De ..Beroepswet" want zoo zal zij voortaan heeten, is gisteren door de Tweede Kamer in eerste lezing afgedaan en de eindstemming aangehouden. Nog slechts één vrij belangrijke quaes- tie lokte daarbij debat uit, nl. het voor stel van de heeren Bos c. s. om een nieuw artikel aan de wet toe te voegen, luidende: ,.De Voorzitter van den centralen raad van beroep kan aan een partij op haar verzoek, bij hem gebleken onvermogen, een raadsman toevoegen tot kosteloozen bijstand Ln het geding voor dien raad. De toevoeging geschiedt uit de advoca ten en procureurs die zijn ingeschreven bij de arrond.-rechtbank te Utrecht, of die zich bij den voorzitter beschikbaar heb ben gesteld. De toegevoegde raadsman mag zich van dien bijstand niet onttrek ken dan om redenen door den voorzit ter goedgekeurd". Dit voorstel ontmoette krachtige be strijding op zeer uiteenloopende gron den: te bezwarend voor de Utrechtsche advocaten; rechtsbijstand was in deze soort gedingen minder gewenscht; als men den bijstand toch facultief stelde, was het beter het enkel op de welwillend heid der balie te laten aankomen; enz. enz. Het amend, werd dan ook met 35 tegen 21 stemmen verworpen. Daarna ging de Kamer uiteen. Maar Dinsdag wordt de nieuwe zitting weer geopend. Heden had op de gebruikelijke wijze de sluiting der tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal plaats door den Min. van Binnenl. Zaken. De vereenigde ver gadering werd door den voorzitter der EeTste Kamer gepresideerd. Dr. Kuyper, die met. het traditioneele escorte naar de Kamer kwam en daar door een commissie utt beide takken werd ontvangen en uitgeleid, sprak de sluitingsrede uit, waarin de verrichte ar beid van het afgesloten zittingjaar werd gememoreerd. Hothericht. H. M. de Koningin zal a.s. Maan dag dies namiddags te 3 u. 42 m. stad's- tijd' van het Loo in die residentie aan het Staatsspoor aankomen. Mr. Aalberse over het Congres van den Handeldrijvenden Middenstand. In het zoo juist verschenen nummer van het ..Katholiek Sociaal Weekblad" houdt de redacteur, mr. P. J. M. Aal berse. d© volgendie nabetrachting over het Congres van dien Handieldirijvendien Middenstand. Het derde internationale feitelijk het eerste Nedierlandsche Congres van den Handieldrijvenden Midden stand1 is wederom achter dien rug. Wie er heen ging. onbekend met congreswerk. verwachtend! onmiddel lijk practisch resultaat, althans scherp omlijnde conclusies, is ontgoocheld naar huis weergekeerd. De schuld lag echter meer bij hem dan bij het Congres. Het Congres zelf heeft een schitte rend verloop gehad. Tal van rappor ten waren vooraf gedrukt en rondge zonden. De ateemeene aandacht is gevestigd' op vele punten, tot heden slechts door enkelen beschouwd. Die- mannen van het woord en van de dlaad. uü alle oorden dés lands, hebben gelegenheid gehad, met elkan der kennis aan te knoopen. men wege dit niet te licht. Er is wat, en thousiasme gekomen in de beweging van den Middenstand. Woorden van gezond verstand' hebben geklonken, hoog boven uit het gewauwel van en kele diebaters en het geschetter van een enkelen spreker. De Middenstand' heeft vergaderd, heeft over zijn belangen beraadslaagd, over 't. geheel genomen, kalm en waar dig. Hij heeft, na zijn ontwaken, zich flink in postuur gesteld, om den eco. nomischen strijd krachtiger aan te binden. Hij heeft, geluisterd naar hen. die als goede vrienden hem de waar heid zeiden hij heeft geluisterd naar de woorden van zijn eigen kloekst© vertegenwoordigers na dit spreken en luisteren volge thans de krachtige, vruchtbrengende daad! Die daad moet op de eerste en voor naamste plaats zijn de stichting van den Nationalen Federatieven Bond van den Handeldrijvenden Midden stand. Men vereenige allen, die reeds vereeuigd zijn. in één bond. met be- houdi van ieders zelfstandigheid, en hoe men overigens over de resultaten van dit Congres oordeelen moge men zal dan moeten erkennen, dat het met kinderloos is gebleven. Thans genoeg gepraat voorloopig. Aan den arbeid nu! Een der sprekers heeft op de slot vergadering ons Katholieken eengroo- ten dienst bewezen, door ons te waar schuwen. dat wij bij het vormen van zulk een federatieven. bond op ons qui viv moeten zijn. Maar 't gelieele Congres is daar. om ons te leeren. dat wij om wille van het onverstand van dezer ©enen .of omwille van de zwak- h©:eens anderen, ons niet, behoeven, en bovendien niet mogen, onttrekken aan deze opkomende beweging welke goed geleid tot zegen strekken ltan en zal van den Middenstand en daardoor van die geheel© natie. Men mag het betreuren, dat de hand dies Congresvoorzitters te klein van omvang of te traag van beweging is "eblekeai om dezen grooten mond te stoppen; men mag het betreuren, dat hij deze fout van verzuim niet heeft gepoogd goed te maken door zélf een waardig woord van protest, te doen hooren. mem heeft daarom noo- niet het recht, veel min den plicht, geërgerd en teleurgesteld, zich weer terug te trekken rit gezamenlij- ken strijdt terug te koeren weerom naar het gezamenlijk krachteloos niets-doen. Men rvoortgaan, meer dan te voren op zijn hoede zeer zeker, maar toch me© strijden a met volle kracht em onverzwakte sympathie voor het allen gemeene doel: de versterking en op bouwing van den Middenstand. Nederlandsch Mettray. Wij ontvingen in druk het 51e jaar verslag der Landbouwkolonie „Ne derlandsch Mettrav", op Rijsselt, bij Zutphen. Hieraan ontleenen wij, deft het be stuur in het vorige jaar weer vele stoffelijke blijken van ingenomenheid mert, de Vereeniging ten deel viel. Een terugblik wordt geworpen op de feestviering ter eere van het 50- jarig bestaan der Stichting; de feeslt- rede, toen door dien president-com- mfissaris, dr. Laurillard', uitgaspro ken, het bezoek aan de nieuw gestich te familiewoning en de kramsleggmg op het graf van den stichter van „Ne- derl. Mettray", wijlen Willem Hen drik Suringar, worden in helt geheu gen teruggeroepen. Het bestuur der kolonie bleef be rusten in handen van dien heer Ade- link. Hem, evenals aan den heer Rigtering, adjunct-directeur, en den heer Kronenburg, hoofd der schooi, wordt dank gebracht voor hun toewij ding. In de verschillende werkplaat sen was weer volop werk. Den laatsten December 1901 telde de Stichting 129 kweekelingegn. van welke 52 uit Amsterdam, 23 uit Rot terdam, en 17 uit Den Haag. In het afgeloopen jaar verlieten 41 kweeke- lingen. de Stichting, van wie 19 hun 19e jaar hadden bereiklt. Met dank baarheid wordt gewezen op de ont vangst- van eenige giften en van en kele legaten. De contributiën leverden wel is waar een nadeelig verschil op bij het jaar te voren, doch niet belangrijk. Toch blijft het bestuur bij voortdu ring de belangen der Vereeniging aanbevelen in de belangstelling der afdeelingsbeSituren, die op zoo veler lei wijze het bestuur kunnen steu nen. Niet meer gemoedelijk. Een gemoedelijke toestand bestond er tot voor korten tijd ter landsdruk kerij; daar kwam tweemaal per week. 's Woensdags en Zaterdags, debar bier in d© werkplaatsen, om de gega digden van hun stoppels te ontdoen. De typo's traden daarbij beurt voor beurt aan. juist als in den scheerders- winkel. met dit verschil slechts, dat zij onder 't inzetten doorwerkten. De baardschrapper had 't druk, zijn klan ten zagen er graag netjes uit vóór zij de lokalen verlieten. De nieuwe directeur der drukkerij heeft evenwel naar trouweais ver wacht werd de typografische scheer- derswinkel gesloten. (Tijd). Een gevaarlijke vrouw. Nader meldt men nog: De vrouw, die een schot loste op den zaakwaarnemer Burghoudt. is ge naamd Nelly Locker.se en is 29 jaar oud. In hoogst overspannen toestand werd zij overgebracht naar het poli tiebureau. waar wegeais hare opge wondenheid van een verhoor voorloo- geen sprake kon wezen. Volgens een algemeen gerucht zou vroeger een zekere verhouding tusschen den zaak waarnemer en d'e vrouw hebben be staan en moet de houding welke hij daarna tegen haar aannam haar tot dtö daad' hebben p-elei.d. Verschillen die personen die in het kantongerechts"©. bouw vertoefden, verzekeren dat de zaakwaarnemer en de personen d'ie hem vergezelden, zich onbehoorlijke uitdrukkingen tegen de vrouw hebben veroorloofd, in het openbaar. Op de revolver werden nog vier scheipe pa tronen bevonden. Een stuk van den kogel werd teruggevonden in de wacht zaal voor het publiek bestemd, gren zende aan de audiëntiezaal. Dit stuk is vermoedelijk bij heft in aanraking komen van den kogel met den muur tot daar teruvpsnrongen. Toepassing der Drankwet. De „St.-Ct." bevat een Kon. besluit van 25 Augustus 1902. tot vernietiging van een besluit van Ged. Staten van Groningen in zake de interpretatie der Drankwet. Door Burg. en Weth. van Gronin gen was aan J. van Dam, wedtuwe J. Ebens, te Groningen, vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Duiker- straat No. 11 geweigerd, omdat de verzoekster niet behoorde tot hen, aan wie ingevolge artikel 26 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (Staatsblad No. 54), 16 April 1885 (Staatsblad No. 78), 15 April 188S Staatsblad No. 64) en 27 April 1901 Staatsblad no. 85) de vergunning niet mocht worden geweigerd, heft bij d'ie wet bepaalde maximum aantal ver gunningen in de gemeente was over schreden en er geen termen beston den om de vergunning te verleenen krachtens een ingevolge artikel 2, derde lid, dier wet aan Gedeputeerde Staten te vragen machtiging. Van dit besluit kwam J. van Dam voornoemd in beroep bij Gedep. Sta ten, die haar, met vernietiging van bovengenoemd besluit van Burg. en Weth. van Groningen, alsnog met in gang van 1 Mei 1902 d'e gevraagde vergunning hiebben verleend, op grond, dat d'ie vergunning vroeger verleend is geweest aan haren echt genoot J. Ebens, die 26 Augustus 1901 overleden iSj met wie zij op 1 Mei 1901 het Jbedtrijf mede uitoefendie, zoo dat zij' moet geacht worden te behoo- ren tot hen, die op '1 Mei 1901 het be drijf uitoefenden in een lokaliteit, waarin, op 1 Mei 1881 zonder strijd met wet of verordening sterken drank werdi verkocht, en aan welke ingevol ge artikel 26. eerste, lid, leftter b., van voormelde wet tot 1 Mei 1904 de ver gunning niet mag worden geweigerd. Dit besluit van Ged. Staiten is ech ter bij Kon. besluit vernietigd wegens strijd mét de wet, op grond van de volgende overwegingen: dat laatstgenoemd!© bepaling (art. 26. eerste lid, letter b), o.ru. voor schrijft, dat. voor de lokaliteiten,waar in op 1 Mei 1881 zonder strijd melt wet of verordening, sterken dirank werd verkocht, zoolang aan die loka liteiten de bestemming om voor dien verkoop van slterken drank in het klein te worden gebruikt niet door een daad van den eigenaar of gebrui ker is ontnomen, dé vergunning, ten zij in de gevallen bedoeld bij artikel 3, Nos. 2, 3, 4, 5, 6, 7 9 en 10 tolt 1 Mei 1904 niet kan worden geweigerd aan hem, die op 1 Mei 1901 daarin het bedrijf uitoefende; d'at sinds het in werking treden dier welt blijkens de artikelen 1 en 16, lo. rechtens geen verkoop van sterken drank in heft. klein mogelijk is dan krachtens eene vergunning; dat die vergunning ingevolge arti kel 8 dier wét uitsluitend geldt voor den persoon des verzoekers behou dens de uitzonderingen, vermeld in het tweede lid van dat artikel; dat dus ook, behoudenis die uitzon deringen alleen van hem. op Wiens naam een vergunning is gesteld, rech te? kan worden gezegd, dat hij sterken drank in het klein verkoopt dat die wet met de woorden ..uitoefe nen van heft. bedrijf" beoogt verkoopen van sterken drank in het klein dat mitsdien onder uitoefening van het bedrijf, hetwelk geschiedt na het in werking treden dier wet. rechtens moet worden verstaan uitoefenen krachtens een vergunning dat hierdoor niet wordt uitgesloten dat een derde den vergunninghouder bij de uitoefening van het bedrijf in meerdere of mindere mate behulpzaam is dat 'evenwel zoodanige derde nim mer in den zin der wet kan worden gezegd het bedrijf uit te oefenen, zoo lang niet. ten zijnen name een vergun ning is verleend dat op 1 Mei 1901 ten name van Jan- Ije van Dam voornoemd, geen vergun ning was verleend en op. dien dag ten haren aanzien geen der "wallen be doeld iii art, 8 tweede lid, der wet, bestond dat zij dus op voormelden dag rech tens niet het bedrijf uitoefende en haar geen vergunning op grond van art. 26, eerste lid, letter b der wet mocht worden verleend dat mitsdien bovengemeld besluit van Ged. Staten van Groningen in strijd is met het laatstgenoemd voorschrift Een ander Kon. besluit betreft een analoog geval, waarbij door Ged. Sta ten d'e door Burg. en Weth. van Gro ningen geweigerde vergunning als nog was verleend aan A. Paagman. op grond dat die vengunming vroeger was verleend geweest aan haren broe der J. Paagman. die op 8 December 1901 overleden is, met wien zij. even als met hare moeder, op 1 Mei 1901 voor gezamenlijke rekening daadwer kelijk den kleinhandel in sterken drank •uitoefende. Ook hier werd het besluit van Ged. Staten vernietigd, op grond van dezelfde overwegingen. Ontsnapt. In het Lamgroen in den Haag moest 'een man worden gearresteerd, die gevan genisstraf had te ondergaan. De vrouw van den man en eene andere vrouw ver zetten zich zoodanig tegen die arresta tie, die bovendien ook nog door het pu bliek bemoeilijkt werd, dat de man wist te ontsnappen. Bij geruchte wordt de heer De Marez O yens genoemd als minister van kolo niën en d.e heer Havelaar als zijn opvol ger voor waterstaat, terwijl de heer De Bloeme, thans administrateur der poste rijen, dan zou optreden als directeur-ge neraal. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De stakende werklieden van Heiine- ken's glazenwasscherij te Amsterdam hebben een schrijven tot de directie ge richt. waarin zij volhouden, dat hun kameraad, die op een der balcons van het concertgebuw slapende en beschon ken werd! gevonden, te zwaar gestraft is met het hem gegeven o. tslag. Bui tendien meenen zij, dat beambte die den man feitelijk ontsir daartoe niet bevoegd was. Zij houuen om die reden de staking dus vol. In de istaking der bakkers van de Amsterdamsche Arbeiders-Maatschap pij is in zooverre verandering geko men. dat een vergadering met de di rectie, a,s. Zondag te houden, in uit- zicht is gesteld en dat de ©takers nu tot Zondag het rondbrengen van heft gebakken brood, door hen die inmid dels in hun plaats zijn getreden, niet zullen bemoeielijken. iie^iuzciKeii. Zware mishandeling. Voor die 5e kanter der rechtbank te Amsterdam stond Vrijdag terecht Ge- rardus Majoor Mz. 20 jaar. van be- roen verver, wonende te Laren, thans ge dletineer dl Hem wordt bij dagvaarding ten las te gelegd, dat bij in den nacht van 18 op 19 Mei 1902 te Laren (N.-H.) met voorbedachten radie gepoogd heeft Dirk Donker opzettelijk van het leven te be- roovetn, door genoemden Donker nabij dieais woning met ee.n sabel welke hij met voorschreven oogmerk van huis had medegenomen opzettelijk een he- vigen stoot of steek tegen of in het lichaam ter hoogte van de liesstreek toe te brengen, en ten gevolge waar van genoemde Donker aan de hand en aan die' linkerdij even beneden de lies is verwond geworden, zijnde hij in de volvoering van zijn masdiadigen toeleg niet geslaafd: alleen ten gevolge van omstandigheden van zijnen wil onafhankelijk ondier meer doordat Donker eeaiigszins terzijde uitweek en zijn handen - bescherming voor zijn buik bracht, ten gevolge waarvan de sabel wel Donkers hand heeft door boord' en dieng been heeft gekwetst 'ich geen doodeliike wonde heeft ver oorzaakt; althans dat hij op tijd en '"ats gemeld' opzei te'Uk en met voor bedachten rade Dirk Donker zwaar lichamelijk leftsel heeft toegebracht door diezen opzettelijk met. het oog merk zoodanig letsel, toe te brengen op dé boven aangegeven wiize Donker aan d'e LinkeróR even beneden de lies bloedend te verwonden ten gevolge waarvan een zenuw i's beleedigd en Donker "©.ruimen tRdi, immers meer dan een maand, het bed heeft moeten houden. Subsidiair werd aan bekl. in de tweede en derde plaats ten laste gelegd resp. heft toebrengen van zwaar licha melijk letsel en mishandeling. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagd!© een wrok bad tegen Don ker. omdat deze ©enigen tijd geleden aangifte bad gedaan bii de justitie, dat zijn dochter door den békl, was aangerand.: bet -«volg dier aangifte was dat een gerechtelijke vervolging tegen den bekl. werd ingesteld, welke leidde tot ver oor deeding tot 1 maand gevangenisstraf. Uit d!e verklaring van een als ge tuige gehoord' veldwachter bleek, dat bekl, aan hem had bekend, dat hij het voornemen heeft gehad Donker te do oden door dezen een steek in den buik toe te brengen. Eisch twee - een half jaar gevan genisstraf. Vervolg Stadsnieuws. Vereeniging voor Lijkver branding. Heden, Zaterdagmiddag te één uur nam de 27ste j.aarlijksche algemeene ver gadering der Vereeniging voor Lijkver branding, in het hotel Funckler te Haar lem, een aanvang. Na opening der vergadering, had de aanwijzing plaats van de leden der com missie tot onderzoek van de rekeningen en verantwoordingen van het hoofdbe stuur betreffende de algemeene kas en de Fondsen voor Lijkovens en Lijkver branding, alle over 1901, en tot onderzoek van de begrooting voor het jaar 1903. De .algemeene kas .sluit in ontvangst tot een bedrag van 988.54 en in uitgaaf tot een bedrag van f 847.75, aldus met een batig saldo van 140.79; de rekening van het fonds voor lijkovens sluit met een voordeelig saldo van 1 1436.27. De uitgaven bedroegen f 4332 en de in komsten f 1869.49. De rekening van het fonds voor Lijk verbranding bedraagt in ontvangsten f 3152.74, in uitgaven f 2131.84, aldus slui tende met een batig saldo van f 1020.90. De ontwerp-begrooting voor het jaar 1903 wordt geraamd op een bedrag van f 1210, in ontvangst en uitgaaf. In het jaarverslag der vereeniging en hare af deelingen over het jaar 1901, wordt melding gemaakt van de oprich ting van twee nieuwe af deelingen: Mid delburg en Vlisslngen. Voorts wordt o.a. daarin nog gezegd, dat de stand van het fonds voor Lijkovens op 31 Dec. 1901 was: Aan cert. N. W. S. 2 1/2 f 25760, kas saldo f 1436,27, samen dus f 27196.27, kos ten van 5 crematies werden door heft fonds voor lijkverbranding betaald. Na het uitbrengen van bovengenoemde verslagen, kwamen de verschillende voorstellen van het hoofdbestuur aan de orde. De Voorzitter, de heer J. M. Pijn- ackeir Hordijk opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom; in 't bijzonder Dr. Vaillant, helt oudste lid. Spr. hoopte, <iat het hem nog tal van jaren gegeven moge zijn de vergaderingen bij te wonen. Met genoegen constateerde spreker dat eir weder meer herleving in de Vereeniging was gekomen. Nog bracht spr. een woord van hul de aan de nagedachtenis van de over leden leden, wijlen dte heeren van Tuijl en prof. Tiele, die beiden veel in het belang der Vereeniging hebben gedaan. Medegedeeld wordlt vervol gens, door den secretaris, dat de af- deelingen Groningen en Dordlrecht in geenszins bloedenden toestand ver- keeren en dalt hun vergaderingen hebben opgehouden. De beide commissies adviseerden de rekeningen en de ontwerp-begrooting goed te keuren. (De vergadering duurt voort). HAARLEMD. F. C. Wij ontvingen een telegram uit Rotter dam, dat als wij het goed begrijpen be duidt dat Haarlem tegen D. F. C. verloor met 3—1. In de zwemschool aan de Houtvaart was de temperatuur van het water he denmorgen te 6 uur en te 12 uur 59 gr. Fahrenheit. Gemengd Nieuws, Handel met Griekenland. Uit hetzelfde consulaire verslag van den Consul Generaal P. Ch. van Len. nep te Athene waaruit we in éen on zer vorige nummers reeds een en an der overnamen, geven we hieronder nog het volgende: Handel met Nederland in 1901. De betrekkingen met Nederland in 1901 waren gunstig. Nieuwe Nederlandsch© huizen zijn hier begonnen te werken en zoowel de in- als de uitvoerhandel wijzen op een voelbare verbetering en vermeerdering, die voor de toekomst nog betere uitkomsten beloven. Hier vraagt men slechts artikelen, wellicht van tweede kwaliteit, maar die beter geschikt zijn voor de midde len van het land. dat tui et. kan betalen boven zekere grenzen. Ook moet men 'in aanmerking nemen, dat volgens de wijze, waarop de zaken algemeen in Griekenland behandeld worden, de van het buitenland) komende koopwaren belast zij met zware commissieloonen. want de Grieksche handelaren, zich nooit of zeer zelden in directe verbin ding stellende met den fabrikant, ma ken gebruik van de tusschenkomst van Grieksche of vreemde commissi on- na'irs, die niet gratis werken. Van den anderen kant zijn de inkomende dech- ten zeer hoog, en heit past niet om dure artikelen te koopen. waarvan de prijs, vermeerderd met commissieloonen en inkomende rechten zoo buitensporig hoog zoude worden, daft die verbruiker zou moeten weigeren die te betalen, waardoor de handelaar een onvermij delijk verlies zou lijden. Meermalen is het in den laatsten tijd voorgekomen, dat monsters van artikelen, uit Nederland gezonden, en die op heft eerste gezicht voor het ge bruik alhier zeer passend schenen, later bewezen "nebben, onbruikbaar te zijn. omdat dé eerste inkoopsprijs door de invoerende rechten en de commis sieloonen verdubbeld of verdrievou digd' werd.. Het Grieksche douaneta rief berekent weinig koopwaren ,,ad valorem" het meerendeel der rech ten zijn aangeslagen volgens gewicht, zoodat, om een voorbeeld' te noemen, te zware manufacturen onderhevig zouden zijn aan een buitengewoon hoog recht, hetwelk den nrijs daarvan buiten verhouding oude verboogen. De Duitsche en Engelische fabrikanten welke rekening houden met deze moeielijkheden, vervaardigen bijzon dere artikelen voor het Oosten, hoofd zakelijk voor Griekenland terwijl de Nederlandsch© fabrikant zich niet wil onderwerpen om mindere qualiteiten te vervaardigen en op aanvrage daar. van antwoordt, dat men zijn offerte aannemen of laten kan, c Men moet die koloniale producten ter zijde laten en zich bepalen tot de volgende artikelen papier in het alge meen, onbereide huiden, stijfsel en aardappelmeel, lijnolie, rijst, vet, so da en krijt, glaswerk en ledige fleQ. schen, spijkers en nagels, verfwaren, en Vernissen, loodwit, ldei, kaas. kó per- én ijzerwaren, manufacturen en katoenen goederen. Loodwit. Voor dit artikel bezit Ne derland hier goede, zeer solvabele af nemers. Lijnolie, verfwaren, vernissen wor den hier ingevoerd door handelaren in verfwaren, die alle zeer 90liede zijn, zoodat er in dit opzicht ook riiet heft minste gevaar bestaat, om hun alle gemakken van betaling, welke zij zou den kunnen vragen, toe1 te staan. Buitendien nemen de gegoede com- missionnairs, welke 'in deze artikelen werken, algemeen het delcredere over. hetgeen er nog toe bijdraagt, om de zen handel geheel zeker te doen zijn. Stijfsel, Nederlandsche stijfsel is een weinig te duur, vergeleken met de geringere Engelsche qualiteiten. wel ke zeer geschikt zijn voor de Grieksche markt, Ledige flessc-hen zijn hier zeer ge wild en men zoude, niettegenstaande de tegenovergestelde meening van en kele Nederlandsche fabrikanten, den invoer daarvan in Griekenland zeer kunnen ontwikkelen. De vorm, voor Bordeauz-wijnen gebruikt, wordt in de provinciën bij voor keur gebezigd, ter wijl de oognacstokers te Piraeuis de lange vormen verkiezen, gelijk aan die welke in Europa voor dezen darnk in gebm'ik zijn. Groote kwantiteiten, damejeannes worden eveneens uit het buitenland ingevoerd, alsmede de ge heele série artikelen der glasfabrieken, want dé Grieksche nijverheid, die zulk een enormn vooruitgang- 'in andere takken gemaakt, heeft, is er nog niet in geslaagd, zich dienaangaande te ontwikkelen. IN GEZOND F,N MEDEDEE- L1NGEN. 30 cents per regel en die hetzelve vervangen. Als men om Vichywater vraagt zonder de bron aan te duiden, ge beurt het somtijds dat de winke lier tot wien men zich wendt, U een water geeft dat in 't geheel niet te Vichy opwelt, en men tracht het etiket zooveel mogelijk inovereenstemming te brengen met het beroemde door de geheele we reld zoo bekende thermale station. Vichy is inderdaad eene fransche nationale rijkdom, daar de staat de oudste bronnen bezit waarvan de beroemste zijn de Célestins, de Grande-Grille, Höpital. als men dan ook het echte Vichywater wenscht moet men steeds de bron aanduiden, zooals: Vichy Célestins, Vichy Grande-Grille, Vichy Höpi tal. Als mérk van echtheid is de hals van iedere flesch voorzien van een blauw schijlje met de woorden Vichy-Etat.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2