De toren der stilte. Allioewel Volharding in 't laatst van 't seizoen heeft bewezen door hare 0—6 op Haarlem, en hare beide nederlagen tegen No. 8 van 't lijstje der competitie tegen Ajax, dat zij nog niet de kracht be zit om in de 1ste klasse te worden toe gelaten, toch heeft 't hestuur van den N. V. 11. maar gerekend, dat ze wel de kracht heeft om met de groote mogend heden mede te gaan. Het bondsbestuur oordeelde eene verandering der compe tities hoogst noodzakelijk, waarom weet ik niet. Ging 't in de vorige competities soms niet goed? Mij dunkt, dat 't juist goed ging, wat hadden wij in 't laatste seizoen niet spannende wedstrijden van 't begin tot 't einde van de competitie was niet te zeggen wie no. 1 of no. laatst zou worden. Evenzoo was het in de 2e klasse; hoe lang duurde 't niet voordat men kon zeg gen, dat Volharding no. 1 was, want wat was dat niet steeds een spanning tus- schen Sparta, A. V. V.. Olympia en Vol harding. Het is bepaald jammer, dat er zoo'n groote verandering is gekomen. De competities zijn nu op voorstel van den heer De Goeje, commissaris van den N. V. B., na veel heen en weer gepraat als volgt samengesteld: Afd. 1: Haarlem, H. F. C., R. A P., Volharding, Quick (Amersf.), Hercules. Afd. II.: Ajax. H. V. V., H. B. S., Rapi- ditas, Sparta, Velocitas. Afd. III.: P. W., U. D., Vitesse, Quick (N.), Victoria, Go Ahead. Aldus zijn gepromoveerd Volharding, Quick (Amersf.) en Sparta. Of zij 't ver diend hebben weet ik niet, maar dat geen der 1ste klasse-clubs uit 't. westen 't aan genaam vindt, weet ik wel. Hoe is de competitie nu niet verminkt geworden, waar blijven de wedstrijden waar de Haarlemmers steeds zoo op vlas ten, zooals tegen H. V. V. of tegen H. B. S. en Velocitas, ja er kunnen nu friendly- games worden gespeeld, maar dat is niet 't aardige, 't moet gaan dat men om de 2 puntjes vecht, De afd. I. is 't slechts af. ten minste voor de Haarlemmers, want in plaats dat wij hier nu te genie ten kregen van 2 maal 14 wedstrijden, zien we nu maar 2 maal 10 wedstrijden, dus een verschil van 8 op de 20. Toen de wedstrijden in Rotterdam Zon dag werden gespeeld, hoorde ik zeggen: Er zijn verschillende clubs, die tegen het besluit opkomen, er zal eene vergade ring worden gehouden, uitgeschreven door H. F. C. Haarlem, H. B. S. en Ra piditas, die zou worden gehouden na af loop der wedstrijden daar het B. B. dan ook in Rotterdam was, doch wat er van die vergadering gekomen is, heb ik niet vernomen. Zeker wel niet veel goeds. Enfin ik zal maar niet verder gaan met jammeren en klagen, ik kan er toch niets aan doen. Den vorigen Zondag moest er gespeeld worden om den zilveren voetbal, die ver leden jaar door de kampioenen H. V. V. is gewonnen. De pret begon, niet aan 't station, maar op 't veld van Sparta, met den strijd Achilles—H. V. V.; nu H. V. V.'s spel was niet wat je noemt mooi, doch ze heeft gewonnen en dat was genoeg om in de 2e rondte te komen. Toen kwamen de bekervvinaers, want de Rotterdammers schenen er g.rootsch op te zijn dat, die op hun veld kwamen spelen, op de aan plakbiljetten stond ten minste, Rapiditas tegen Haarlem, winner der Hol- dertbeker, wie weet staat er over 2 jaar misschien wel niet Houder der beker. De Haarlemmers hebben gewon nen, doch op een aardige manier, want wie er was, die dacht toen er nog 7 mi- nuten moest worden gevochten, Haar lem heeft geen kijk op den zilveren voet bal: ik hoorde ook al zeggen: op den zil veren knikker; ze spotten toch maar over- al mede. maar wie zoo dacht had 't glad mis, want Haarlem heeft nog wel niet de mooie zilveren voetbal, maar ze heeft toch wel Rapiditas, onschadelijk ge maakt, en dat zegt een boel. Het roodbroeken elftal ziet er geducht uit hoor, want de voorhoede zit uitste kend in elkander met twee nieuwe krach ten. Van der Dossen is een zeer groote aanwinst voor de links binnenplaats en Van Andel om de ballen uit 't net te vis- schen, heeft Zondag nog niet veel te zien kunnen geven, want hij had niet veel te doen gekregen. Rapiditas zat eveneens ook goed in elkander en belooft van 't jaar een zware tegenstander te zullen worden, haar spel was in geene deele slecht te noemen, of er nieuwe krachten bij zijn gekomen weet ik niet. Wat R- A. P. aangaat, die moet zeer achteruit zijn gegaan, ten minste er wa ren Zondag geen eens elf menschen laat staan spelers, om de roodzwarte kleuren hoog te houden. Ze kunnen daarom nog wel komen. Ik had hooren zeggen, dat de Haarlemsche aanwinst Van der Dus- sen voor R. A. P. zou spelen, kreeg ik ten antwoord, toen ik 't hem vroeg: Maar niet heusch. H. B. S. speelde tegen Sparta een friendly-qame om den ledigen tijd nut tig door te brengen. H. B. S., die toch voor den bal mee mag spelen, vond 't zeer goed om van Sparta met 1—0 klop te krijgen. H. B. S.'s elftal zit weer goed in elkan der, doch schijnt mij nu niet zoo ge vaarlijk, als 't wei eens is geweest. Spana daarentegen met A. C. Reidt we der in de gelederen, heeft Zondag prach tig spel laten zien. Onze H. F. C. moest 't tegen -Ajax afleg gen met 2—1. Het blauwwitte elftal was toch nog niet zoo heel oncompleet, er wa ren ten minste nog 8 spelers uit 't elftal van verleden jaar, aangevuld met Jan Goossens, Witkop, en een jongentje uit 't vierde elftal. Fortuna was hun echter niet mee, en wat op zoo'n eersten dag gebeurt, daar kan nog niet veel peil op worden getrok ken. Ajax die geeft ook nog niet veel aanleiding om over te spreken, daar zeg ik niet bij van. Fortuna enz., maar wel dat ook van haar niet veel valt te zeg gen. Haast wilde ik mijn pen er bij neer leggen, maar denk ik gelukkig nog aan Volharding en Hercules. Volharding is nog zoo wat 't zelfde als verleden jaar, even vlug, maar ook nog 't zelfde gebrek van veel te hard te trappen. Hercules ziet er heel aardig uit en speelde Zondag volgens 't praatje met 8 invallers, nu als dat waar is, dan kan Hercules wel een grooten concurrent worden in afdeeïing I, want haar spel van Zondag was ver van slecht. De Haarl. V. B. laat ook weer eens wat van zich hooren, ze gaat ten minste Maandag weer vergaderen. AMATEUR. INGEZONDEN ME EDEE LINO KN. 30 cents per regel Te Bombay. Op de hoogten yan Malabar. Hill. Een vreemd soortig mnnuuient De gieren doodgravers. Op heit verhevenste punt van Bom bay op de hoogten van Malabar-Hill, verheft zich een monument, genaamd: De toren der Stilte", 't welk aanlei ding geeft d'at vel1© vreemdelingen er een uitstapje naar doen. zoowel we- Erens het prachtige panorama als wel om liet geheimzinnige dat daar voor valt. Deze toren is voor een ieder gesloten en men kan slechts dezelve benaderen tot op vijftig meter afstand. In deze toren zonder d:ak verslinden de gieren de lijken der z.g. Parsen. Wanneer een inwoner van dat geslacht gestorven is. voert men het lijk met groote pracht naar den toren der stilte. De familie en vrienden blijven op viif. tig meters afstand vair het monument en leveren het lichaam aan speciale beambten over. die alleen het recht hebben d'e lichamen op een- metalen taf el ih het binnenste van dien toren te plaatsen. De. gieren zweven in de lucht of wachten op de boomen dér omrin gende tuiïlèn, maar niet een werpt zich naar beneden alvorens het teeken door een der beambten, waarvan wij zooe.ven spraken, ~egeven is geworden. Dit teeken bestaat in het klappen in de handen. Alsdan werpen zich alle gieren ïn den toren en verloop van tien a vijftien minuten is over 't alge meen hun werk afgeloopen. Zij ver schijnen opnieuw en houden in hun bek nog eenige stukken menschelijk vleesch welke s-oedig ook geheel en al zullen verdwijnen. Men verhaalt dat gedurende de pest die te Bombay ïn 1897 heerschte, de gieren van den toren dér Stilte aan hun taak niet konden voldoen en dat men genoodzaakt was gieren uit de omstreken van Bombay te halen. Eene verkleinde afbeelding van dezen be- ruchten Toren bestaat te Londen in het museum Victoria Gardlen, en men kan er de inwendige inrichting van zien. Deze afschuwelijke beschrijving as om zoo te zeggen een treffend beeld dier werkelijkheid en men kani niet be ter doen dan al deze gieren die rond om' dien Toren der Stilte op hun prooi wachten, te vergelijken met allerlei .soort'ziekten die ons beloeren. Die het zwakke oogenblik afwachten, geschikt om ons aan te tasten en ons te verslin den. Al de ziekten zijn dlaar die op hunne slachtoffers wachten en wij dikwijls niet genoeg indachtig om trent het gevaar dat ons dreigt. De an'an en de vrouw moesten zich steods nauwkeurig nagaan en nimmer d<e geringste verschijnselen van ver zwakking veronachtzamen welke de voorboden der ziekten zijn. Bij voorbeeld als gij eeai trap op klimt en gij gevoelt U benauwd en verplicht op te houden. Past op! Zulks duidt eene verzwakking van het bloed aan. een bloedarmoedïgen toe stand. Als gij bleek, vaalkleurig zijt. als gij U bij de minste krachtsinspan ning vermoeid' gevoelt. Als gij slape- looze nachten doorbrengt., des 's nachts erg zweet, een tegenzin in eten hebt, treurig gestemd! zijt, alsdlaru hernieuwt Uw bloed'. Morgen kan het misschien reeds te laat zijn. I Vat te doen om zijn bloed te her nieuwen! Een enkel ding. Neemt de Pink Pillen. De tot nog toe bekende grootste bernieuwer van liet bloed. Gij zult U spoediig genezen, gij zult ter stond Uwe krachten alsmede Uwe eet lust terugvinden Gij zult Uw tijd en Uw geld niet verloren hebben, doch Uwe verlorene gezondheid1 terugbeko men hebben. De Pink Pillen zijn over d'e geheele wereld, beleend' en wij zouden attesten kunnen publiceeren van de verstaf ge legene plaatsen van dien aardbol, doch het zal onze lezers meer belang in boezemen attesten van genezene perso nen in Nederland te vernemen. Het was op zij rondreis dioor Nederland dat onze verslaggever van den Heer Dirix van Aubel te Maastricht vernam d'at. ook vele wondervolle gevallen van genezing zich ook daar ter stede had den voorgedaan en namelijk bij den Heer Ponders, herbergier, Nieuwstraat No. 1. te Maastricht. Onze verslagge ver begaf zich naar bovenstaand adres en vernam uit. den mond van den Heer Penders de bevredigende uitwerking der Pink Pillen op zijn gestel. De heer Penders verld aarde al zoo. dat bij sedert drie jaren lijdende was geweest aan duizeligheid en flauwten die hem van tijd tot tijd plotseling overvielen en hem vooral op zijn ze ventig] arigen leeftijd ongerust maak ten, Wat ik er ook toe aangewend heb. alles bleef vruchteloos tot dat. ik op zekeren dag in de couranten attes ten van genezingen las en op aanra den van den He©r Aubel tot het ge bruik dor Pink Pillen overging. Het resultaat is eveneens gunstig geweest, de duizeligheid en flauwten doen zich niet meer voor en ik gevoel me veel geruster. Prijs f 1.75 de doos. f 9.per 6 doo. zen verkrijgbaar bij Snabilié. Steiger 27. Rotterdam, hoofddepothouder voot Nederland1 en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wedt W. PLAAT- ZER v .d. HULL, Drogerijen. Jans straat 28. Alleen echt in onze paientflacons. Leger en Vloot. Onderzeesehe booten, Men schrijft aan het ,,Hbld'\: Nu waarschijnlijk binnen korten tijd door de Regeering gelden gevraagd zul len worden voor den aanbouw van onder- zeesche booten, zal het velen niet ondien stig zijn, 'n korten blik te werpen op hun oorlogswaarde, vooral speciaal voor ons land en voor onze koloniën. Een onderzeesehe boot is geen uitvin ding van den jongst.en tijd. De eerstelin gen dateeren van de laatste helft der 16e eeuw en bijna voortdurend zijn proeven genomen, door personen van allerlei na tionaliteit, maar steeds stuitte men op bezwaren van velerlei aard en verschei dene uitvinders doken met het product van hun vernuft onder, om niet weer aan de oppervlakte van het water te verschij nen. In het begin dezer eeuw verkreeg de Amerikaan Fulton vri.1 goede uitkom sten, zoo ook de Duitscher Bauer om streeks 1850, maar werkelijk bruikbare booten en meerdere populariteit, werden eerst de laatste 20 jaren verkregen. Zeer waarschijnlijk zal de onderzee sehe navigatie van grooten invloed wor den op de vloten en op de taktiek bij toe komstig© zee-oorlogen te volgen, maar daarvoor is noodïg dat de booten, nog vele verbeteringen ondergaan. Voorloopig is hun gebrek nog: te kleine snelheid, en voor eenigen duur achtereen te afmat tend bestaan voor de opvarenden; zij zijn nog te behulphoevend, kunnen nog slechts te korten tijd achtereen zonder hulp ageeren en de rayon waarover hun werkzaamheden zich kunnen uitstrekken is nog te klein. Maar dat zijn bezwaren, die door de reuzenschreden waarop de techniek voortschrijdt, wel overwonnen zullen worden. Nog langen tijd zal evenwel een groot nadeel der booten blijven dat de eigen lijke onderzeesehe navigatie voorloopig zeer bezwaarlijk is. Geheel ondergedom peld ziet men om zoo te zeggen niets en lang zal het zeker duren, voordat men zijn onderzeeschen weg kan verlichten zonder zelf verraden te worden. Toch bestaan er reeds booten die hoe wel nog niet aan alle eischen beantwoor dende, ook voor ons land en vooral ook voor onze koloniën van groot nut kun nen zijn en zeker zal de moreele invloed groot zijn, die wordt, uitgeoefend op een eventueelen vijand die ons in het bezit weet van dergelijke gevaarlijke oorlogs werktuigen. T~- 'and zijn de plaatse lijke toestanden wel bezwaarlijker voor onderzeesehe booten dan in onze kolo niën, vooral door de geringe diepte en de geringe breedte onzer vaarwaters. Uit den aard der zaak is het eerste een groot bezwaar voor onderzeesehe navigatie, terwijl geringe breedte maakt, dat de vij and, door het leggen van een versperring van zinkschepen of iets dergelijks, zich tegen de onderzeesehe booten kan bevei ligen. Onze Zeeuwsche stroomen en zeegaten en de Zuiderzee met zijn toegangen zijn dus gëen gewenschte wateren om met de boo!en op te ageeren. Maar in geval een blokkade moet verbroken worden, vin den wij in een onderzeesehe boot, niet alleen een practisch oorlogswerktuig, maar vooral dan. treedt de reeds genoem de moreele invloed sterk op den voor grond. De mogelijkheid bestaat dat. IJmuiden en de Waterweg naar Rotterdam door een effectieve blokkade worden afgesloten. Nu zijn de toegangen tot die havens wel niet in gunstige omstandigheden voor on derzeesehe booten, maar zeker bestaat de mogelijkheid dat een boot door de duisternis beschermd uit kan loopen, bij de blokkeerende vloot gekomen, geheel onderdompelt en dan schrik, ontstelte nis en zware schade bij dien vijand kan teweeg brengen. In een dergelijk geval behoeft; de boot zich voor geen langen tijd en op slechts betrekkelijk korten af stand van zijn operatiebasis de geblok keerde haven te verwijderen. En zou eene vijandelijke vloot niet hui veriger zijn onze rcede van Ni-euwediep te forceeren. wanneer die vijand weet dat de kleine onzichtbare verdedigers in aan tocht zijn waar geen snelvurend geschut, en zoeklichten tegen opgewassen zijn waartegen de dikste pantsergordel van geen waarde is. Voor onze koloniën zijn de onderzee sehe booten zeker van nog meer belang. Is een vijandelijke vloot in aantocht en zijn in de toegangen tot de Javazee boo ten aanwezig, dan zullen zij in verband met de gereed zijnde en nog aan te bou wen vischtorpedobooten een schaar van kleine maar zeer gevaarlijke tegenstan ders ontmoeten. In ieder geval stellen wij met, betrekke lijk geringe middelen een geduchte te genweer die wij niet kunnen verkrijgen in een vloot van zware schepen wat onze krachten te boven gaat. En welke resultaten met een goed be mande, deugdelijke, onderzeesehe boot verkregen kunnen worden is gebleken uit de manoeuvres die door de Fransche oorlogsvloot zijn verricht. Een kleine natie als de onze moet haar kracht zoeken in dergelijke, betrekkelijk weinig kostbare, geduchte weermiddelen, hoewel Frankrijk, door uitgehreiden aan bouw van onderzeesehe booten het voor beeld geeft, dat ook een groote natie, vooral met. een kustgesteldheid als dat' land heeft, groot voordeel van die bewa pening verwacht. Voor ons land is waarschijnlijk het oo genblik nog niet gekomen, om die vaar tuigen op groote schaal aan te schaffen; daarvoor zijn er binnen niet te langen tij d nog te veel verbeteringen te verwach- ten, maar mochten er gelden, worden aan gevraagd' om onze marine van een on derzeesehe boot te voorzien, laten wij dan hopen dat die boot niet in haar ge boorte wordt gesmoord en wij na een kort tijdsverloop een dergelijk vaartuig bezitten waardoor een kern van perso neel kan gevormd worden die in het bij zonder vertrouwd kan worden gemaakt met een materieel, dat voor ons waar schijnlijk een groote toekomst heeft, en dat zeker niet anders dan door groote oefe ning nuttig bruikbaar kan worden. Gemengd Nieuws, De Itabaansche regeering neemt op het oogenblik belangrijke proeven met de uitvinding van den ingenieur Piacicelli. om brieven langs electrï- schen weg te verzenden. Hij bediient zich van aluminiuan-kokerijes, die met een snelheid van 400 kilometer per uur geëxpedieerd' worden; een brief, van Rome naar Napels zou slechts 25 minuten noodig hebben, van Rome naar Parijs vijf uur. Door den Ita- liaanschen minister van post- en tele- graafwezen. Galimberti. is een techni sche commissie aangewezen om de proeven, die. inderdaad tusschen Ro me en Napels zullen worden genomen, te onderzoeken. Gevaarlijke sprongen. Hoe gevaarlijk lief op- en afspringen van rijdende trams is. blijkt uit een desbetreffend rapport te Berlijn van overheidswege gepubliceerd. Volgens dat rapport zijn in het tweede kwar taal van dit jaar 87 personen bij liet springen op rijdende trams gewond, van wie 6 ernstig: bij het afspringen kregen 124 personen kwetsuren, van wie 9 personen ernstig. In bet omnibus verkeer werdlen 4 personen door het afspringen onder het rij dien licht ge wond. De Shah te Parijs. Zooals bekend, is reist Mouzaffer- ed-Din incognito. Dit is voor hem echter geen bezwaar om bezoeken af te leggen bij den President der Repu bliek, de gezanten te ontvangen en zich op zijn kleinste wandelritjes te doen vergezellen door een escorte van burgerwacht in groot tenue tte paard. Gisteren nog heeft de Shall den khedive van Egypte, Abdas Hilmi, ontvangen. De khedive is sedert vier dagen te Parijs en hij moet heden naar Ween en vertrekken vanwaar hij naar Constantinopel gaat. Ook hij reidt incognito. Hij kwam om half elf aan het hotel Elvsée Palace aan en was vergezeld door Alij Abadi pacha, vice-adtmiraal en Yawer Bey, luitenant-kolonel. De heeren werden door Mouzaffer-ed- Din ontvangen in het groote salon. De groolt-vizier, Nazare Aqa en Isaac Khan woonden d© bijeenkomst bij,die een half uur duurde. De khedive en de twee personen,die hem vergezelden, waren eenvoudig in zwart© jassen gekleed en droegen een roode fez. Om half vijf heeft de Shah zich in een landauer naar het hotel Beau- site" in de Bue de Presbourg laiten brengen, waar de khedive was afge stapt. Hij was natuurlijk door de hooge personages van zijn gevolg ver gezeld. De khedive zelf ontving dien Shah op de verhooging voor het hotel. Hij geleidde hem daarna in zijne vertrek ken. Het onderhoud was kort en duurde nog geen vijf minuten. Mou- zaffer-ed-D'in steeg daarna weer in zijn rijtuig en liet zich natuurlijk weer naar hef Bois de Boulogne rij den. Toen hij te ongeveer zes uur in het hótel terugkeerde, had er een klein incident plaats. Een armelijk ge kleed man was door de afzetting der agenten gedrongen en liep naar het rijtuig van den Shah. Het incident duurde niet lang. Een agenlt greep den man en nam hem mede naar een der kamers van het hotel. Hier ondervroegen eenige personen uit het gevolg van den Shah den man Hij verklaarde dat hij Papazier Ave- tir heel tte, zeven en dertig jaar oud en geboren te Betilo in Armenië. Hij woonde te Parijs 310 rue Saint Ja cques. ,,Ik ben geheel zonder middelen van bestaan en ik wilde den hijstand vragen van Zijne Majesteit", zei hij. Men gaf den armen drommel hon derd francs en liet hem daarna weer loopen. 's Avonds heeft de Shah het theater Sarah Bernhardt bezocht. Groote diefstal. Uit de kelders van de Fransche Bank is een bedrag van 220,000 francs aan goud gestolen, in weerwil van uitgebreide stelsels van controle, ge blindeerde deuren, vernuftige sluitin gen. ingemetselde grondikeildiers, schei- toestellen. hébben de dieven elf zakken met goudstukken weggenomen. Uit een en ander leiden de directeuren der bank af. dat de dieven beambten van de instelling moeten zijn en wel tot diegenen moeten behooren, die aange wezen zijn om dagelijks in de goud kei diers te gaan. Juist waren ïn de laatste dagen goudveirp 1 aatsiwen ge schied en de diefstal moet hij d!ie gele. genheid hebben plaats gehad. Hoewel de zaak-reeds eenige dagen in onder zoek bij die politie is. heeft deze nog geen spoor van d)e dieven kunnen ont dekken. In quarantaine. Aan boord van het Bremer Hansa- schip ..Neidenfels' komende van Ka- ratschi, Llindostan, is een der be manning bezweken aan een zieklte, die sterke verschijnselen van pest vertoonde. Het schip is bij aankomst te Hamburg aanstonds iu quarantai ne geplaatst en wordt door de haven politie bewaakt.. Vulkanen aan 't werk. Twee Iltajliaanscha vulkanen zijn in den laatst en tijd aan het werken gegaan: Zoo de Vesuvius, die zich weer wat voert, doch geen gevapen schijnt op te leveren, en ddn ook ge regeld nog beklommen wordt, en de Stromboli, die voortdurend rommelt, en een dikken rook afscheidt, die als een reusachtige zwaalte wolk bijna het geheele eiland Sicilië bedekt. De fabricatie van Sinyrnasche tapijten. De Turksclie tapijten zijn bekend door hun rijke dessins, hun prachtige kleuren en hun groote duurzaamheid. Ondanks de vorderingen, die de Euro- peesche industrie ,in de tapijtweverij gemaakt heeft, hebben deze dan ook nog steeds haar goeden naam weten te handhaven, terwijl de vraag groo. ter is dan ooit. In het bijzonder geldt dit voor de Smyrnasche- tapijten. Het is niet on interessant,. eens na te gaan. hoe op het oogenblik de stand van deze in- landsche industrie, is, die. om In de behoeften van Europa te voorzien, een groote uitbreiding ondergaan heeft. Alle Smyrnasche tapijten wordeu uit de band gemaakt. Aan deze om standigheid hebben zij waarschijnlijk hun superioriteit te danken. De ver vaardiging- verschaft werk aan een groot aantal personen, meeist vrouwen, die van haar kindsheid af zich er mee bezighouden en er dus een buitenge wone handigheid in hebben gekregen. In elk district wordt een ander soort apijt geweven. Deze verschillende soorten loopen zeer uiteen de zware, fluweelachtige tapijten wegen 3.5 Kilo per vierkanten meter, terwijl de lich tere soorten uitmunten door levendige Kleuren en fraaie teekening. De voor naamste centra der fabricatie zijn Oeshak, Koela. Giordes. Demh-dji Koetaya en Sparta. Oesliak heeft de meeste beteekenishier worden de zware tapijten vervaardigd er zijn niet minder dan 1200 weefgetouwen, die jaarlijks 190.000 vierk. Meter op leveren, ter waarde van meer dan 3 millioen francs. De tapijten van Oes- hak worden in twee hoofdsoorten ver dceld de Eylan-tapijten, die verschil, lende kleuren hebben, en de Yaprak- tapijten, die slechts in twee nuances voorkomen. Naar waarde, wol en: kleur worden zij onderscheiden in! Bashana-, Tsji'fté-ilmé en T'ekilmé- tapijten. Te Koela werken ongeveer 2000 vrouwen aan 900 weefgetouwen, die jaarlijks 60.000 vierk. Meter leve ren. Giordes heeft, er 1100 met een productie van 100.000 vierk. Meter. Demirdji 450, Koetaya 250 De tapij ten, die op de 300 getouwen van Spar ta gemaakt worden, lijken zeer veel op de Perzische kleeden. De prijzen zijn zeer verschillend'het duurst zijn de Tekilmé-tapijten, die 25 francs per vierk. Meter opbrengen. Soms zijn de prijzen echter nog liooger. Jaarlijks wordt er voor een bedrag van meer dan 6 millioen francs aan deze tapijten uit gevoerd. Hoofdzakelijk gaan zij naar Londen, vanwaar zij over de geheele wereld verspreid worden. (Eigen Haard). Het tatoueeren ïn Engeland Nu liet tatoueeren onder de wilden afneemt, wordt bet vóortdurend meer gedaan ondier de ultra-beschaafden. Het is een moderne uiting van bet snobisme. Sutherland Macdonald is de Lon- densche professor en een onvergelij kelijk artiest in zijn vak. Er zijn weiniig regimenten in Enge land. waarvan die officieren hun de vies niet op een of ander lichaamsdeel hebben laten tatoueerenEen van de moeielijkste om te reproduceeren was het waepn van de lcarabiniers des Kon'ings. geteekend op den arm van clen zoon van Lord Roberts en zijn waepnbroeder, prins Chriistiaan van SleeswijkHolstein (beide in Afrika gesneuveld). Het is een Maltakruis met dienst teekenen van het regiment, in zulk een kleine ruimte geschreven, dat dè artiest een sterk vergrootglas noodig had., om de woorden er in te tatoueeren Een officier, dï© 'in den Boerenoor- Ig zeven wonden bad gekregen, liet bij elk lidteeken den datum en plaats aant eekenen. Macdonald bezoekt jaarlijks Rus land, waar hij vele klanten, heeft, en eens maakte bi] expres een reis naar Moskau om de beenen van een rijk koopman te tatueeren emt verschillen de teekeniugen, en bij deze gelegenheid had hij de eer. een gewapenden kozak te teekenen op den arm van en hoog geplaatst persoon. Onder de bekende personolijkheden. die zich hebben laten tatoueeren, be- horeon de Prins van Wales en de Czarewitch, groothertog Michaël Alezandrowitch. prins Chrlstiaan van Denemarken, prins Christiaan van SleeswijkHolstein, prins Karei van Denemarken, prins Victor von Hohen. lohe, prins van Bourbon, prins Wladi- rnlia- Orlf en ten slotte de Sultan van Jobore, op wiens arm de artist een prachtagen tijger geteekend heeft. De Engelsche- artiest heeft ook iets uitgevonden, om den teint steeds mooier te maken. Een Amerikaansche schoonheid, die het vervelend vond, eiken dag haar middeltjes toe te pas sen, bracht hem op het idee. Daar hij echter vreesde haar gezicht te misma. ken, beproefde hij het eerst op zichzelf, en toen het slaagde, behandelde hij haar. De schoon© Amerikaansche ver- et zijn studio" met een frisch, teer enonveranderlijk teint. Ongelukken in de Alpen. Zondag zijn vier werklieden ujit Weenen, die van het HöLlenthal uit den Rax in de Voor-Alpen beklommen, bij den beruchten „Katzenkopfsteïg" in den afgrond gestort. Drie hunner waren onmiddellijk dood; die vierde is ernstig gewond. Drie ambachtslieden uit Weenen ondernamen Zondag een tocht den Raxalp op, langs een zelden begaan pad, dat als zeer gevaarlijk geldt. Twee waren vastgebonden, maar de derde verkoos zonder touw te klim men. Het drietal dwaalde van den goeden weg af en bevond zich op ze ker oogenblik aan een punt, dat men nog voor-, noch achteruit "~kon. De twee aaneengebonden klimmers stort ten bier omlaag en vielen te pletter; de ander bleef echter staan op een plekje juist groot genoeg om beidé voeten op te steunen; zoo bleef de man van Zondagmiddag tot den vol genden dag, toen zijn redders hean ontdekten. De reddling was echter ui terst moeilijk. Een touw van 500 voet lengte liet men van boven zakken en zoo kon een dier redders hem van uit de hoogte naderen. Na stevig vastge bonden te zijn. werden die geredde en zijn redder met oneindig veel krachts inspanning omhoog gebracht. In de Alpen zijn Zondag twee berg beklimmers in een afgrond gestort en doodgebleven. Bij het beklimmen van den Schnee- berg bij Weenen werd een jongen die melt zijn ouders een volkomen on gevaarlijk pad besteeg, getroffen door een rotsblok, dat moedwillige toeris ten aan bet. rollen hadden gebracht. Hij werd doodelijk gewond. Een anarchistische school. Bij gelegenheid van den verjaardag van den moord van Mac Kinley is te Chi cago vanwege een anarchistisch blad een school voor anarchisten geopend, waarop men zich kan laten onderrichten in de anarcliistische theoriën. Een nuttige hond. ,.Tim", de stationshond van Pad- diington Station die daar tien jaa.r geld heeft ingezameld' voor het wedu wen. en weezenfonds, is gestorven. Het ■dier heeft voor hef fonds 800 pd, st. bij elkaar gebracht. Het zal waarschijn lijk word'en opgezet en een opvallende plaats krijgen, waar het misschien nog na zijn dood aan het fonds van dienst, zal kunnen zijn. Aan 't kloppen gewoon. Te Gallarata zijn officieren van de Ca>- rabinieri slaags geraakt met de redactie van een republikeinsch socialistisch blad. Het blad had, naar beweerd zonder grond, de officieren belachelijk en ver dacht gemaakt en weigerde genoegdoe ning. Een der officieren gaf daarop den redacteur een oorvijg, wat aanleiding gaf tot een vechtpartijtje. De mishandelde redacteur heeft een aanklacht ingediend. Een verontwaardigde volksmenigte heeft betoogd voor het officierscasino. Do overstroomingeTi in Spanje. 1800 reizigers uit Saragossa en. Va lencia, die op weg waren naar Cala- tuquo, om stierengevechten te gaan bijwonen, hebben hun reis moeten opgeven tengevolge van de overstroo mingen. Alhalma staalt ondier water. Vele bewoners hebben een schuil plaats gezocht op de daken en in de boomen. Te Sacedon en te Guadala jara staat het water 4 meter hoog. De Taag is bij Ar an ju ez buiten haar oevers getreden en heeft een gedeelte van den oogst vernield. De rivier de Moron heeft nabij Soria den spoor weg over een lengt© van 300 meter verwoest. Manoeuvre-heerlijkheden. Bij gelegenheid van de manoeuvres zijn er dit jaar in Duitschland vrij veel ongelukken voorgekomen, waar van wij hier de voornaamst© opsom men: In de nabijheid van Ronnebux-g is een infanterist door zonnesteek ge troffen en onmiddellijk dood' geble ven. Een groot aantal manschappen werden door de groote hitte buiben dienst gesteld. Nabij Gi'O'Sskarben viel een huzaar bij de achtervolging van dien „vijand" toen hij over een sloot wilde sprin gen, met zijn paard zóó ongelukkig, dat hij een ribbe brak, d'ie hem in de longen drong. D© man stierf 2 uur la- tea*. Het paard brak den nek en was dadelijk dood. Tusschen Gronau en Wachenbu- clien zakten 20 infanteristen bij een marsch bij groote hitte ineen. 2 hun ner stierven op de plaats.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6