hebben, toen Zij sprak van Haar ge-1 nadig herstel. De vorige Troonrede, aldus de N. R. Ct.. gaf de opsomming van een groot aantal wetsontwerpen, die als schema van het werkprogram van het nieuwe ministerie voor de vier jarige legislatieve periode kon be schouwd worden, wat in de tegen woordige rede is opgenomen zal moe ten worden gerekend als voor de naaste toekomst bestemd. Het blad somt de verschillende wetsontwerpen, die aangekondigd worden op en zegt over die van Bin- nenlandsche Zaken: De toegezegde wetsontwerpen zijn inderdaad belangrijk genoeg. Verras sing haart daarbij de aankondiging van een geheel nieuwe Arbeidswet; geen herziening toch, maar vervan ging der Arbeidswet wordlt in het vooruitzicht gesteld. En daarnaast worden, behalve de regeling van de pensionneering der bijzondere onder wijzers en van de weduwen van alle onderwijzers en de gedeeltelijke wij ziging van de Provinciale en de Ge meentewet voor dit zittingsjaarplan nen aangekondigd betreffende het onderwijs, die gedeeltelijk, en be treffende de vaccinatie, die geheel in de bijzondere lijn der politiek van dit Kabinet liggen. De aangekondigde voornemens tot meerdere ontwikkeling van het hoo ger en middelbaar vakonderwijs zul len zeker alle partijen in beginsel kunnen toejuichen. Over de „meerde re vrijmaking van het hooger- en middelbaar onderwijs" zal later, als de voorstellen worden ingediend, te oordeelen vallen. Veel wordt er in de Troonrede be loofd. zegt de N. R. Cl, maar zij is ook merkwaardig om hetgeen er niet in wordt vermeld. Men herinnert zich de paragraaf uit de vorige Troon rede: „Overmits de toestand van 's Rijks schatkist niet voldoende is, om deze geestelijke en stoffelijke sociale hervormingen tot stand te brengen, wordt versterking van 's Rijks in komsten veredscht, waarvoor aller eerst herziening van het tarief van invoerrechten in aanmerking komt. Bij deze herziening zal tevens naar bevordering van den nationalen ar beid te streven zijn. Indien die min vermogende door deze herziening mocht gedrukt worden, zal hiermede rekening worden gehouden bij de be paling van zijn bijdrage in de ver plichte verzekering." Welnu, van de herziening van het tarief van invoer- rechten, het middel om aan geld) te komen voor de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invali diteit en ouderdom, wordt., evenmin als van deze laatste, in de Troonrede gerept. Ook't „Algem. Handelsblad" noemt de heuglijke beteekenis van de plechtigheid het feti, dlat H. M. de Koningin wederom zelf de zitting der Staten heeftgeopend. De zinsneden omitrent feiten en toe standen zijn voor het. meerendeèl ui terst onbetcekenend. maar bevatten wellicht in één opzicht tusschen de regels meer dan bij eerste lezing in het oog valt. Zoo kan men in de zinsnede ..de betrekkingen van Ne derland bleven wat zij waren", een antwoord vinden op de dwaze geruchten omtrent een bondgenoot schap. waartoe de reizen van den mi nister Kuyper aanleiding hadden ge geven. Over de onderwijs-paragraaf zegt het Handelsblad: Op het gebied van het onderwijs wordt zeer veel aangekondigd. Op den voorgrond treedt een zeer belang rijke maatregel, waartoe een staats commissie in het. leven zal worden geroepen: „de betere ineenschakeling van de verschillende deel en van het onderwijs". Dit is inderdaad een onderzoek, dat zeer nuttige gevolgen kan hebben, al verwachten wij de ver wezenlijking van het denkbeeld in de eerste jaren nog niet. Wel zullen, naar het schijnt, spoe dig voorstellen worden ingediend „tot meerdere vrijmaking van het hooger en middelbaar onderwijs". Daaron der zal wel een poging zijn te ver staan om het „bijzonder" hooger en middelbaar onderwijs van overheids wege te steunen, gelijk reeds bij het lager onderwijs in 1889 is ingevoerd. Kennisneming van die voorstellen is noodig, alvorens men kan beoordee- len of de zoogenaamde „vrijmaking" inderdaad tot nut van ons volk kan strekken. Meer gewicht is te hechten aan de maatregelen tot „meerdere ontwikke ling van het hooger en mididlelbaar (waarom ook niet lager?) vakonder wijs." De jongste reis van den mi nister .Kuyper heeft de bestudeering van dat vakonderwijs o.a. in Oosten rijk ten doel gehad en als hij het voor Nederlandsche behoeften goed.' weet te regelen, zal bij reeds aanspraak hebben op de dankbaarheid idler natie. Wij vermoeden echter, dat, een uit gewerkt ontwerp zich nog wel eeni- gen tijd zal laten wachten. Tot de toegezegde regeling van de pensioenen van bijzondere onderwij zers en niet minder van die voor on derwijzers-weduwen zullen zeker alle partijen gaarne medewerken. Bij deze onderwijsrege(lingen wor den ook een „inperking van de vacci- nedwang" en een vervanging der Ar beidswet" genoemd. Zij hangen met het onderwijs zeker in enkele opzich ten samen, maar betreffen vooral andere volksbelangen, welke naar wij hopen daarbij niet zullen wor den verwaarloosd, met name wat de volksgezondheid betreft, die, door de bestaande „Epidemiewet" in hooge mate is bevorderd. „Het Volk" maakt d,e opmerking, dat boven alles de slordige oveilading opvalt. Het blad zegt: Het moet den Kamerleden geel en groen voor de oogen zijn geworden bij het aanschouwen ervan. En welk een slordigheid. Het ministerie smijt met beloften, als Sinterklaas met pe pernoten. En in zijn haast om toch maar te smijten, neemt het zijn toe vlucht tot vaagheden, die bij een voortreffelijk journalist als dr. Kuy per niet anders dan als gewilde on duidelijkheid, als zand-in-de-oogen- strooierij kunnen worden uitgelegd. En bij alle overlading mist men in deze troonrede twee van d'© hoofdpun ten van het program, verleden jaar opgedischt: de invoerrechten en het administratief rechit. Dit bedenken de, komt men gemakkelijk tot de slotsom, dat de ministers van Finan ciën en van Justitie met hun „groo- ten" arbeid nog niet klaar zijn en aan dr. Kuyper den voorrang laiten tot het tot stand brengen van de spe ciaal klerikale wetten die in dit tijd perk door de geloovïgen worden ver wacht. Teekenend ook is zegt Het Volk dat na de groote werkloosheid van den afgeloopen winter, en na de knechting dejr werklieden van Van Heek, waarbij dr. Kuyper zelf als een „.bemoeial" een proefje meeheeft gehad van het schrikbewind dat door de patroonsklasse wordt uitgeoefend over de werklieden, de troonrede voor den arbeid niet anders over heeft dan een onverschillige frase, heel wat kouder van toon dan het „zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht" van de oude plunje. Van arbeiderspensioen wordt, dan ook met geen woord- gerept,laat staan van arbeider.skiesrecht. „Het V aderland" zegt over de toe gezegd© wetsontwerpen o.a., dat het eenige wat in deze Troonrede voor komt over sociale wetgeving in enge- ren zin de mededeeling is, dat de ar beidswet vervangen zal worden. Over de verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom geen woord. Waar de vorige Troonrede die onder werpen uitdrukkelijk noemde, mag men niet veronderstellen, dat zij van het program zijn afgevoerd, maar eenige nadere mededeeling ware tochl niet ongewenscht geweest. Aan de af- deeling „Arbeid" is reeds in vroegere jaren heel wat materiaal verzameld en gaarne zou men thans toch iets vernomen hebben aangaande de plan nen der Regeering. bijv. ten aanzien van de ziekteverzekering. De vervanging van die Arbeidswet, half en half reeds aangekondigd in de Memorie, van Antwoord bij het ha- ringspeetst.ersontwerpje, zal een heel brok werk zijn. Te verwachten is, dat bij de begrootingsdïscussiën eeni ge vingerwijzing wordlt. gegeven be treffend© den inhoud van 't nieuw te wachten ontwerp. Thans tasten wi] nog in het donker. Ter Resumptie: Een Troonrede, die veel belooft en getuigt van emstigen wil toit ernstige arbeidzaamheid-. Maar een Troonrede, die te weinig in détails treedt, om wat te geven voor uitdrukkelijken lof of blaam. Wat wellicht bezwaarlijk te verande ren is. Op één punt slechts schijnt ons dit duister wat bedenkelijk: het finanti- eel program der Regeering in verband met de door haar te voeren sociale politiek, daaromtrent wordt men nu letterlijk niets gewaar. En dlit is juist het punt, waarop door haar geestverwanten steeds grooten nadruk is gelegd. Ook de „N. Arnh. Courant" wijst er op, dat de reeks aangekon digde wetsontwerpen zeer breed is; in hoeverre zij getuigenis afleggen van het volgen van een nieuwen koers zal moeten blijken. Afgaande op de titels der aangekon digde wetsontwerpen zegt de N. Arn- hemsche Ct., zou slechts de „inper king van den vaccinedwang" een ui ting zijn van den nieuwen koers. En het blad zegt dan verder o.a.: De vrijmaking van het, H. en M. onderwijs; de ontwikkeling van het H. en M. vakonderwijs; de afschaf fing der Staatsloterij zelfs, zullen van vrijzinnige zijde- algermeéine instem ming kunnen vinden: de pensionnee ring va-n bijzondere onderwijzers was reeds door het vorige Kabinet in uit zicht gesteld; zelfs was, naar wij mee- nen, desbetreffend ontwerp reeds in voorbereiding. Hetzelfde geldt vnnr het arbeidscontract wij herinneren aan het ontwerp-Drucker en de notariswet. Wat moet worden verstaan onder de aangekondigde1 ..velrvanging van de arbeidswet" is ons niet, duidelijk. Vervanging waardoor? Is de bedoe ling de bestaande arbeidswet te wij zigen; maar dan had het gewone woo-rd „wijziging" de bedoeling juis ter weergegeven. „Vervanging" sluit in algeheele afschaffing der bestaan de wet; dat deze herziening behoeft zullen we niet, ontkennen, maar... en fin, we zullen afwachten. Het treft dit blad, dat geheel gezwe gen wordt van hervormingen en ver beteringen in Oost-Indië, terwijl ook hier de opmerking geplaatst wordt, dat bijna geheel wordt gezwegen over sociale wetgeving en over de financi- eele plannen der Regeering. „Het Centrum" zegt: Zooals men ziet, bevat de Troon rede een zeer rijken inhoud1. Zij mi-st1 de droge kortheid, welke in vroeger jaren nogal eens gebruikelijk was. Nu 't eerste jaar achter den rug is, nu het ministerie gelegenheid heeft gehad tot verkenning van het terrein, tot onderzoek en overleg, nu het de handen vrij heeft gekregen door de afdoening van zaken, die de vorige regeering onafgedaan hadi moeten la ten, zijn de tegenwoordige bewinds mannen blijkbaar voornemens, flink de handen uit de mouwen te steken tot een vruchtbaren wetgevenden ar beid. De Troonrede is onder dit opzicht vol goed© beloften. Duidelijk is diaar- in o.a. merkbaar, het resultaait van de reizen, ,dX>or minister Kuyper in het buitenland ondernomen. De ont wikkeling yan het vakonderwijs neemt een eerste plaats in op het re- geeringsp-rogram, terwijl de mede werking der Kamers ook zal worden ingeroepen toit verbetering van de positie der onderwijzers en hunne weduwen. Ook de sociale aangelegenheden zijn gelijk wel te verwachten was, niet vergeten. Nog dit jaar kan bijv. een wetsontwerp tot regeling van het ar beidscontract worden verwacht, een materie, die zeker urgent is. Dat de landbouw eindelijk zijn ver tegenwoordiging zal krijgen, zal al- lerwege met belangstelling worden vernomen. Van „duur brood" of eenig ander schrikbeeld is natuurlijk geen sprake Zelfs niet. wat wellicht eenige ver wondering wekken zal van een fiscale tariefsherziening. Summ.'a summarum is de indruk van deze Troonrede een heslist gun stige en toont de regeering, dat zij ernstig streeft naar een practiscbe po litiek. „De Nederlander" vindt, één ding niet heel duidelijk, n.J. dat sommige on derwerpen, verleden jaar genoemd, nu liet herhaald worden. Wij denken bijv. aan, de herziening der Zondagswet; de administratieve rechts spraak; de verzekering tegen izelste, in validiteit en ouderdom; de herziening van het tarief van invoerrechten; de uit breiding der ongevallenwet tot land bouw en zeevisscherij. Maar, zoo troost „De Nederlander" zich, wat in het vat is verzuurt niet en het behoeft niet telkens opnieuw te wor den aangekondigd. Misschien, zegt dit blad, beoogt de troonrede alleen het menu van dit jaar. Het Nieuws van den Dag be treurt het dat er geen nieuwe wetten worden ingediend ten opzichte van hoo ger, middelbaar en lager onderwijs. Ons dunkt, zegt dit blad, is inwendige her vorming van ons onderwijs een dringen de eisch. En wij hadden, afgescheiden van alle verschil in richting, gaarne een hoofd zoo logisch en een geest zoo or- ganiseerend, als waarover de heer Kuy per de beschikking heeft, aan het werk gezien, om een stel van onderwijswetten te leveren, waarin de groote gebreken, die thans zoowel Hooger als Middelbaar en Lager Onderwijs drukken, waren ver meden. Verrassend is de toezegging van een ontwerp tot inperking van den „vaccine dwang en een tot afschaffing van de Staatsloterij". Als noodzakelijk comple ment waarschijnlijk van het laatste ont moeten wij de toezegging van een wets ontwerp betreffende het houden van lo terijen. De lange lijst is een bewijs genoeg, dat de Regeering krachtig aan het werk is geweest, zegt het nieuws. .,De Nieuwe Co ur an t" vermoedt, dat ook onder de toezeggingen voor dit, jaar begrepen iis de inhoud der eerste zinsnede van bet „werkprogram", welke op dr. Kuyper's departement betrekking heeft. „Daaronder treft ons opnieuw het woord vrijmaking van hooger en mid delbaar onderwijs, dat nog altijd de toe lichting van concrete wetsvoorstellen behoeft ter verklaring of het bloot in financieelen dan wel in voor het open baar onderwijs gevaarlijken zin is op te vatten; de Groningsche rector-magnifi- cus sloeg Dinsdag een hoopvollen toon aan, maar lang niet algemeen is in aca demische kringen, die door toezending van een avant-proj et inzage van 's mi nisters plannen hebben gekregen, de ge rustheid. De uitdrukking „vaccine dwang", welker „inperking" zal worden voorgesteld, had men beter gedaan de Koningin niet te laten gebruiken, het is een partij-woord, daar wettelijke vacci nedwang ten onzent niet bestaat. „De T ij d" meent dat deze Troonrede aan al degenen die het optreden dezer Regeering en haar uitvoerig program van beginselen in de Troonrede van het vorige jaar met vreugde begroet hebben, reden moet geven tot voldoening, zij het ook, dait, zij, afgaande op de uitteraard beperkte en onvolledige gegevens, wel ke zij in deze bezitten, onder verschil lende opzichten een andere volgorde van in behandeling te nemen onderwer pen wenschelijk zouden achten. „De plannen tot beteugeling van de speel- (en drank-) zucht, waarvan de Troonrede van het vorig jaar gewaagde, blijken thans bij de Regeering meer vas ten vorm te hebben aangenomen. Aan gekondigd wordt verder een ontwerp tot afschaffing der Staatsloterij en een ander op de buitenlandsche loterijen. „Of de urgentie van beide ontwerpen boven bedenking staat, is een vraag, waarop wij thans niet zullen ingaan. Wèl stelt het eenigszins teleur, dat van andere plannen „tot bescherming van het zedelijk karakter van het openbaar volksleven", zooals het in de vorige Troonrede heette, (bijv. over een herzie ning der Zondagswet) dit jaar niets ver nomen wordt. „Immers, tot de evengenoemde be schermende maatregelen zal wel niet ge rekend worden het aangekondigde ont werp tot „inperking" van den vaccine dwang. Spreken wij omtrent dit laat ste alleen onzen oprechten wensch uit, dat het geen gevaar moge blijken, hetzij voor de volksgezondheid, hetzij voor ere eenheid der rechterzijde". In de toegezegde benoeming eener Staatscommissie ziet „D e Maasbode" het bewijs, dat dr. Kuyper geen half werk wil doen maar op den weg der ver betering van onze onderwijstoestanden met vasten tred wil voortschrijden. „Wat het aangekondigd ontwerp tot wijziigiing van den vaccine-dwanig zal nastreven, zullen we afwachten. Maar we aarzelen niet, als onze meening uit te spreken, dat naast de hoog-noodzake- lijke beteugeling van de particuliere lo terijen .en loterijtj.es, de afschaffing van de Staatsloterij een moreel goed zal we zen voor het Nederlandsche volk". „De Standaa rd" meent dat wét aan de overzijde ook moge gezegd worden, dit zeker niet, dat het Ministerie werk loos is geweest, en zeker niet dat het werkloos zal zijn in het tweede zitting jaar. In ieder geval, de anti-revolutio nairen hebben reden in overvloed om dankbaar te zijn. „Het spreekt vanzelf, dat we hartelijk ons verblijden in de toezegging, dat de (toegezegde onderwerp en aan de orde zullen worden gesteld. Met name wat betreft, de beperking van den vaccine dwang en de afschaffing van de Staats loterij. Ook wel in de twee andere toe zeggingen vrijmaking van hooger 'en middelbaar onderwijs en pensionneering van onze bijzondere onderwijzers maar deze twee zaken konden verwacht worden ter wijl speciaal de toezegging omtrent de afschaffing van de Staats loterij een blijde verrassing is voor een ieder, die dei' overtuiging is toegedaan, dat de Staat niet als speler mag optre den om zich te verrijken met het onge luk van anderen. „Naast deze wetsontwerpen, die in overeenstemming zijn met de verwach tingen, welke die christelijke partijen als zoodanig in het optreden van een mi nisterie van haar kleur hebben gesteld, bevat de Troonrede toezeggingen, waar omtrent geheel het Nederlandsche volk zonder onderscheid van richting dezelf de belangstelling kan betoonen". De verkiezing in Amsterdam IX De vrijz.-democr. kiesvereemging besloot de candidatuur-Troelstra krach, tig. te steunen. De kiesvereenigingen „Grondwet" en „Vooruitgang" besloten zich bi] deze herstemming van aanbeveling te ont houden. Oud-strijders. Het aantal oud-strijders. dragers van het metalen kruis, ondersteund door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", dat in 1901 bedroeg '179, verminderde in 1902 met 49, zoodat het getal thans nog bedraagt i30, over de verschillende provinciën verdeeld' als volgt lo. 2o. 3o. categ. categ. categ Noord-IIoiland 18 4 0 Zuid-Holland 23 1 3 Zeeland 6 2 0 Noord Brabant 12 0 3 Limburg 1 1 0 Gelderland 8 2 2 Overïjsel 6 6 0 Utrecht 1 0 0 Drente 4 0 0 Friesland 14 1 1 Groningen 11 0 0 De gegrati'ficeerden le categorie ge- nieten per jaar f120, die der 2e catego rie f 1Ö0 en die der 3e f 25. Van het rijk werd door de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" in 1902 een subslidie ontvangen van f25000. De geheele ontvangsten dezer ver eeniging bedroegen dat jaar f 51311,361 waaronder als saldo van vorige reke ning f 21198.25A. Verduistering:. Heden is uit Winterswijk gevanke lijk naar Zutfen gebracht D. J. t. P„ verdacht van verduistering van gel den, behoorende aan de diaconie der Ned. Hervormde gemeente te Win terswijk. In brand geraakt. Op de Wijk de Valcke nabij Sas v. Gent," is Maandagmorgen vroeg d'e 15- jarige dienstmeid De Rijcke, in dienst bij den landbouwer De Sutter, bij het met petroleum aanmaken van het vuur, in brand geraakt. Een man, die haar te hulp kwam, brandde zich ernstig de beide armen, terwijl bét, geheel met brandwonden overdekte meisje in levensgevaar verkeert. Een brand8tfchster. Een 19-jarig meisje, verdacht van brandstichting, is uit Uden nar de gevangenis te 's-Hertogenbosch over gebracht. Zij heeft reeds bekend. De Bóeren-generaals. Te Groningen heeft zich, naar de N. P. Gr. Ct. verneemt, reeds een co mité gevormd, om de Boeren-gene- raals uit t© noodigen de stad te be zoeken. Gevraagd zal worden of de generaals op een dag in de volgende of op een dag in de daaropvolgende week willen komen. De Koningin-Moeder op de Pro- Boer-tentoonstelling. Dinsdagnamiddag bezocht H. M. de Koningin-Moeder met gevolg de ten toonstelling van d© Haagsche Pro- Boer-Vereeniging te Scheveningen. In een der zijzalen van d'e tentoon stelling ontmoette H. M. den heer Wol- marans, het Lid) der Z. Afr. deputatie. H. M. informeerde zeer belangstellend' naar de gezondheid van de presiden ten Kruger en Steijn en onderhield zich geruimen tijd met den heer Wol- marans. H, M. deed aan het bestuur een gift ter hand stellen voor het fonds voor Boeren-weduwen en weezen. Staatsbegrooting. In een© Donderdagmiddag te half vier te houden vergadering van de Tweede Kamer zal de minister van financiën de Staatsbegrooting voor 1903 aanbie den. Onteigening. Nadat aan de gemeentebesturen was medegedeeld de bekende circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 3 Juli jd.inhoudende dat van toen af geen declaraties wegens orueijgeobi- gen, geschied op grond van art. 69 der Onteigeningswet, zouden worden ver evend, indien het besluit, uit kracht waarvan de onteigening heeft plaats ge vonden (behalve in de gevallen, waarin eenKoninklijk besluit wordt, toegepast), niet; is genomen door het College van Gedeputeerde Staten, werd reeds spoe dig, zoowel door eenige geneeskundigen rechtstreeks, als door eenige gemeente besturen, met overlegging eener genees kundige verklaring, in gevallen van tu berculosis pulmon.um en van nog en kele andere besmettelijke ziekten, niet genoemd in de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de onteigening en vernietiging van goederen, afkomstig van of in aanraking geweest met lijders aan bedoeldp rekten, van Gedeputeerde Staten van Friesland gevraagd. Naar haar echter voorkwam, betrof het hier geenszins gevallen, waarop de laatste zinsnede van het eerste lid van art. 69 der eerstgemelde wet van toepas sing was, weshalve zij meenden, niet tot de van hen gevraagde onteigening te moeten overgaan. Dij onderwierpen hierop aan de be slissing van den Minister van Binnen landsche Zaken de vraag, of het thans op den weg van het algemeen bestuur zou zijn gelegen om in de genoemde en ook in latere dergelijke gevallen tot de bedoelde toepassing over te gaan. In antwoord hierop ontvingen zij een schrijven van genoemden Minister, waarbij hij mededeelt, geen voldoende termen te hebben kunnen vinden, een Koninklijk besluit uit te lokken, waarbij de onteigening wordt bevolen van de goederen, waarop hun schrijven aan hem betrekking had. „Genoegzame rede-, nen", schrijft de Minister hun, „zou daarvoor, naar mij, overeenkomstig de blijkbare strekking der wet, voorkomt, alléén aanwezig zijn, wanneer de ont eigening noodig was tot afwering ol tot sluiting van epidemie, en dit is hier niet het geval." Gedeputeerde Staten hebben bet boven staande ter kennis van de gemeentebe sturen gebracht, met uitnoodiging, daar van aan de geneeskundigen in hun ge meente mededeeling te doen. St Helena, In een Engelsch blad komt de mede deeling voor, dat een Noorsche bark te Falmouth drie Nederlanders en drie Fransclien heeft aangebracht, komen de van St.-Helena, waar zii ruim 2 jaar gevangen hebben gezeten. In verband hiermede wijst de N. Rt. Ct. op een schrijven, door haar van St-Helena ontvangen, gedagteekend 5 Juli, waai'in o.a. wordt gezegd „Met betrekking tot de vreemdelin gen onder d'e krijgsgevangenen is be paald, dat deze op hun eigen kosten naar hun land mogen terugkeeren en dat zij verbannen zij n uit Zuid Afrika. Zij, die de overtochtkosten niet beta len kunnen, moeten het behagen van Zr. Ms. regeering afwachten, wanneer zij op kosten van het rijk van hier frvoerd worden. Er bevinden zich onder die categorie een. twintigtal Nederlanders, de mees ten zijn reed's meer dan 2 jaren krijgs gevangen, In de hoop iets voor hen te kunnen doen, liet kapitein De Witt Hamer, den gezagvoerder van de Ne derlandsche hark Alblasserdam, die gisteren hier binnenviel,, verzoeken, of hij hun passage wilde verleenen. Het antwoord was, dat er slechts planus was voor een tweetal, die onmiddellijk aan boord moesten komen. De scheeps kapitein is waarschijnlijk onbekend met de soesah verbonden aan het be komen van vergunning van de mili taire en civiele autoriteiten alhier tol verlating van dit. eiland, anders had hij begrepen, dat minstens 24 uur noodig zijn, om alles met die oom.es te kunnen regelen. De Alblasserdam ver trolc dan ook hedenmorgen vroeg zon der passagiers. Het is te bejammeren da.t het consu laat der Nederlanden alhier (pecuniae causa) geen stappen kan nemen om die arme kerels terug te zenden. Zoude het onmogelijk zijn, in Nederland., waar zooveel gedaan is in 't bealng der Boeren, om dit twintigtal Nederlan ders, die hun persoon gegeven hebben voor de zaak van vrijheid en recht, te hplpen om hun vaderland weer te zien, na een zoo langdurige ballingschap? De N. R. Ct. vraagtKan er in ons land niet iets gedaan worden, om. die landgenooten van ons, die Engeland niet als burgers van een der republie ken erkent, en hun Nederlandschap verloren hebben, uit hun gevangen schap te bevrijden? INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Odol-Mondwater, een 1/3 flacon 60 centl Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Uit Friesland meldt men Trokken de Friesche veenarbeiders vroeger tijdelijk naar Thorne, in Don- caster (Engeland), om daar in die ve nen werk te vinden, zij gaan. er zich thans metterwoon vestigen. Zij heb ben het daar naar hun zeggen beter dan in de Friesche venen hooger loon en korter werkdag (10 uur per etmaal als maximum). Keten, zooals in Friesland, kent men er niet, ieder arbeidersgezin krijgt er een flinke woning. Zij hebben in de veenderijen altijd werk (in Friesland maar enkele weken in het voorjaar) en dit is voor de ar beiders zeer veel waard. Dit is een gevolg van den aard van den bodem in Thome, die, als het veen afgegra ven is, een lichte soort kleigrond is. Deze grond wordt na de afgraving van het veen dadelijk geëgaliseerd en reeds het eerste jaar geeft de grond een goeden oogst. Men verbouwt er uit sluitend fijne vruchten, djie in de om gelegen steden aftrek vinden tegen flinke prijzen. BUITENLAND. Het referendum der mijnwerkers Van het Loire-district over de quaestie van de algemeene staking heeft bondag tot re sultaat gehad, dat op-de 6000 uitgebrach te stemmen een geringe meerderheid van 200 stemmen voor de algemeene staking werd' gevonden. Men heeft nu nog te wachten op de beslissing van het comité-generaal van de Loire, dat te beslissen heeft of de mijnwerkers dadelijk tot staking zullen overgaan, of dat zal worden afgewacht wat het Congres van Commentry voor schrijft. Leger en Vloot. In den ouderdom van 88 jaren is te 's-Gravenhage overleden de gep. inspec teur van den geneeskundigen dienst, A. W. M. van Hasselt. Ueduzaken. »PIoert" eii „stuk schorem." Uit Amsterdam meldt men: De Hooge Raad heeft zich verleden jaar vereenigd met een vonnis der rechtbank alhier, waarbij iemand ge- vonnisdi was wegen beleediging, diaar hij een ander het woord „schorem" naar het hoofd had geworpen. Destijds werden door de rechtbank als deskun digen gehoord een deurwaarder en een rechercheur, wier komst bij enkele on zer ingezetenen vocatieven van ver schillenden aard pleegt uit te lokken, en die dus, in den loop der jaren, eene ervaring hebben opgedaan, die hen in staat stelt mede te deelen, welke titels wèl, welke titels niet als beleedigend worden aangemerkt onder de lieden, die zich van beide soorten bedienen bij hunne conversatie. Het is toen gecon stateerd, dat „schorem" slechts zeer zelden als vocatief, meest als definitie eener bepaalde persoonlijkheid wordt gebezigd. De Hooge Raad heeft beslist, dat in het gebruik van het woord „schoreau" eene beleediging is gelegen; ten aan zien van „ploert" stond reeds vroeger de jurisprudentie vast. De arresten van den Floogen Raad werden door den heer officier aange wend tegen een beklaagde uit Hilver sum, die, in dronkenschap een politie agent had toegevoegd: ..Jij bent een ploert, ik zal je wel krijgen, Amster dammer, stuk schorem". In het woord Amsterdammer" wil dé de officier, hoe smalend het mis schien bedoeld moge zijn, geene belee diging zien. Maar. terwijl ..ploert" al leen reeds afdoend ware geweest, kon nu ook ..stuk schorem" als een grove beleediging grover nog dan „schorem" zonder meer worden opgevat. Tegen den beklaagde werd 7 dagen geëischt. Opruiing tot strafbare feiteu Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond terecht Henxiette Antoinette Mathilda Hoogeveen, 22 jaar, zonder beroep. Haar is ten last© gelegd, dat zij op of omstreeks 31 Mei jl. in het aldaar verschijnend en onder de abonnés. als mede onder andere personen onder het publiek openlijk verspreid blad De Vrije. Socialist" opzettelijk heeft dopn opnemen en voor een ieder ver krijgbaar gesteld, een onderteekend geschrift, als opschrift voerende „Te wapen burgers waardoor zij heeft opgeruid tot hei op den openbaren weg en op voor het publiek toeganke lijke plaatsen onbevoegd bij zich dra gen van een wapen, en tot het open lijk een met vereende krachten geweld plegen tegen personen, en tot het zich met geweld, met meerdere personen, met vereende krachten verzetten te gen ambtenaren, werkzaam in de recht matige uitoefening hunner bediening. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de eenige redacteur van „De Vrije So cialist" is Domela Nieuwenhuis De feiten staan overigens door de ge tuigenverklaringen in rechten vast. Mr. Baart de la Faille, waarnemende het O. M., nam aan, dat de bedoeling van bekl. geweest was het door haar geschreven stuk te doen opnemen in „D© Vrije Socialist", hetgeen door haar trouwens in de instructie was ver kïaard, doch waarvoor zij thans niet ruiterlijk wilde uitkomen. Opruiing levert op het. aansporen tot het in strijd met de z.g. Wapenwet dragen van wa penen en liet aanzetten tot het plegen van geweld, strafbaar gesteld bij art, 141 W. van Str. Het requisitor .strekt tot schuldigver klaring van bekl. aan het haar .ten laste gelegde en mitsdien haar veroor- deeling tot gevangenisstraf voor den tijd van 3 weken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer d'e Redacteur! Om misverstand te voorkomen en té zorgen, dat ieder die eer krijgt die hem toekomt, verzoek ik UEd. beleefd een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. De jury-uitspraak was: 1ste prijs met 6 tegen 5 stemmen Operette-Ge zelschap Haarlem; 2e pr. met 8 tegen 3 st. Concordia, Maarsen; 3e pr. met 10 tegen 1 st- Onder Ons, Haarlem. Toch mag om de bijzondere omstan digheden, waaronder deze prijzen wer den toegekend, de derde gerekend' wor-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2