Tweede Blad, v"rs""1 te vM van onz« behcorende bij „üssrlem'e Oapblad" van Donderdag 18 Sept. 1902. ffo. 5896 Hel stoomschip „Eiphinstone" in een cycloon. Dertien jaar geleden, in Maart 1889, werden de Duïtsche kruisers Eber, Nipsie, en Adler, de Amerikaansche kruiser Vandalia en de Engelsche 3e klasse kruiser Calliope, nabij Apia (Samoa), waar zij voor anker lagen, door een cycloon overvallen. Toen de storm het hevigst was, sloeg de Cal liope van haar ankers, doch de com mandant wist de haven uit te komen en tusschen gevaarlijke reven door de open zee te bereiken. Hierbij ging het schip rakelings langs de Vanda lia heen en de bemanningen van de Amerikaansche en Duitsche kruisers juichten luide, toen de Calliope zon der schade aan te richten vrij kwam. Het was het laatste gejuich, dat de menschen deden hooren, want hun schepen gingen naar de diepte met alle opvarenden, ongeveer tweehon derd man. De Calliope alleen bleef gespaard. Zij bereikte Sidney met verlies van alle booten op één na en zwaar beschadigd, doch geen enkel menschenleven was verloren gegaan. Een soortgelijk geval gebeurde in Mei van dit jaar. tijdens het woeden van een cycloon in de Golf van Ben galen. De stoomschepen Camorta, Hermodi en Eiphinstone bevonden zich ongeveer op dezelfde hoogte,toen de cycloon losbrak; de twee eerstge noemde schepen bleven er in met alle opvarenden, ongeveer 1000 personen, de ..Eiphinstone" koos de ruimte en bleef, ofschoon erg gehavend, met de geheelc bemanning behouden. Uit het gehouden officieel onder zoek zijn thans de volgende bijzon derheden bekend1 geworden. De „Eiphinstone" was op reis van Rangoon naar Port Blair en bevond zich tusschen het Krishna-vuurschip en het eiland Narcondam toen de eerste verschijnselen van den nade renden cycloon zich kenbaar maak ten. Alle voorbereidende maatrege len werden getroffen; de zonnetenten en al wat los was aan dek sStevig vast gesjord en bevestigd, de poorten en openingen gesloten, enz., doch de uit gezwaaide booten konden niet meer binnen boord worden gehaald, aan gezien wind en zee zulks beletten. Om zeeruimte te krijgen liet de gezag voerder het schip met volle kracht zuidwaarts stoomen, tot hij den 5en Mei, des voormididags te 2 uur, door wind en zee, gedwongen werd bij te draaien; de machines bleven echter langzaam vooruit werken, om het schip zoo goed mogelijk met den kop op zee te houden. De barometer wees toen 29.56 en viel voortdurend', tot hij eindelijk op 29.15 stond. Om 5 uur liep de wind van het oos ten om naar N. O. ten O. en woei met orkaankracht bij verwardie. wilde zee van noordoost, zuidoost en zuid west en verblindende regen en hagel buien. Om 8 uur, tijdens een woedende bui, werden de achtertenten wegge slagen, stutten beschadigd, enz. De bemanning was verplicht de wrak stukken verder weg te kappen om grooter schade te voorkomen. Voort durend werd nu^groote verwoesting over het dek aangericht. Om 10 uur deed een vervaarlijke zee de whale- boot en den stoomkotter omslaan. De davids van de whaleboot werden bij na geheel omgebogen, de achterdavid van den stoomkotter brak geheel af en nam alle reelings in de nabijheid mede. De bemanning had groote moeite bij het wegkappen der wrak stukken daar de wind zoo hevig was, dat men niet op den been kon blijven. De whaleboot dreef weg, de stoomkot ter zonk onmiddellijk achter het schip. Zeer veel water drong in de machinekamer en het stookruim. Even over half twaalf begon de ba- rometer te rijzen en de wind liep om FemUS^ton. 48. Bovendien had hertogin Estella een groote voldoening gevonden in de energieke voering van het nroces tegen de camorra van Napels. Men had een goede twintig van de gevaarlijkste le den der gauwdievenbende achter de tralies gezet en onschadelijk gemaakt. Don Gianino Céruzzi, Cartuccio, de „tante", evenals de in Agropoli gevan gen genomen bandieten waren naar het bagno gezonden, een groot aantal andere schavuiten, helers en handlan gers, troffen lichtere straffen. Reedis spoedig na de gevangenne ming der roovers in de bergen van Agropoli was ook de advocaat Pietrov Castaldi gearresteerd. Het was nu voor den rechter van instructie Chilaz- zi geen moeielijke taak meer, door kruisverhooren van de gevangenen 't verband tusschen de onderscheiden misdrijven aan het licht te brengen. Overtuigend werd bewezen, dat don door noord noordwesft, doch woei met verdubbelde kracht. De zee was ont zettend wild, het schuim van de gol ven steeg hoog de lucht in. Om dezen tijd werd het geweldig geraas van het centrum van den sltorm gehoord, dat ongeveer acht mij len noordoostwaart9 voorbij trok; het hield ongeveer tien minuten aan en klonk als een onafgebroken salvo van geweer-vuur. Donder werd niet ge hoord en slechts enkele bliksemstra len werden gezien. Om half drie raakte het bakboords anker los, doch met levensgevaar slaagde men er m den eersten scha kel van den kétfcting door te hakken; anker en ketting gingen verloren, doch de romp van het schip had ge lukkig nog slechts weinig schade ge leden. Eenige oogenblikken later wer- den dfe stuurboordsbooten door de kracht van den wind binnen boord gedreven en letterlijk verbrijzeld; de wrakstukken vlogen dwars over het schip de zee in. De kracht van den wind was op dit oogenblik zoo gewel dig, dat de oficieren niet staande kon den blijven en genoodzaakt waren het roer vast te binden en beneden be scherming te zoeken. Het schip kreeg eenige vervaarlijke stortzeeën over, doch gelukkig liep het water te lij- waard weer weg, anders ware het schip zeker gezonken door het groote gewicht van het water op dek. De aangerichte schadle was zeer groot, het dek bood' een aanblik van verwoesting. Alle hut/ten en kajuiten waren vol water geslagen, de voor werpen dreven in het water rond, deuren en ruiten waren verbrijzeld. Van de verschansingen was bijna niets overgebleven en een groote hoe veelheid water had haar weg gevon den naar de machinekamer, doordat twee luiken van het vallicht werden ingedrukt. De verwoesting strekte zich uit over het geheele schip, van voor tot achter. Om 5 uur begon het weer te beda ren en tegen middernacht was de sjtorm veel gaan liggen, maar de zee was nog wild en verward. Op 6 Mei, des morgens half vijf, zette het schip de reis in zuidweste lijke richting voort en passeerde té 9 uur op een afstand van 10 mijlen het eiland Narcondam. De laatste hevige bui had men des morgens 6 uur en daarna begon het hevig te regenen, waardoor de zee aanzienlijk kalmeer de. Den volgenden morgen arriveerde he|t zwaar gehavende schip behouden te Port Blair. De geheele bemanning had meer dan dertig uren doorge bracht zonder eten of slaap. Na voor- loopige reparatie vertrok het schip naar Bombay, om aldaar volledig ge repareerd te worden. Van de stoomschepen ..Camorta" en „Hermod", die, zooals boven gezegd, met ongeveer lOOt) personen in den cycloon zijn gebleven, werd sedert geen spoor meer 'teruggevonden. Binnenlpn Yleeschuitvoor. De landbouwkundige medevterlder van het Handelsblad, Nelis, wijst er op, dat tegenwoordig een sterke bewe ging in Duitschland gaande is voor de openstelling der grenzen voor bui- tenlandsch vee. Hij zegt in verband met deze anlti-agrarische agitatie: „Zou het nu niet de wèl-aangena- me tijd zijn, voor belanghebbenden en autoriteiten hier te lande, om aan te dringen bij de Duitsche regeering op openstelling der grenzen voor den invoer? Mij komt het voor van wel. De rijkskanselier Von Bülow wilde vóór eenige dagen niéts daarvan weten, omdat de anti-agrarische be weging der steden nog niet krachtig was. (En dit is begrijpelijk, omidat de regeering zoo lang mogelijk vrede houdt met de agrariërs). „Maar sedert is de beweging toege nomen. In Berlijn zijn zeventien volksvergaderingen gehouden om te protesteeren tegen de verdere sluiting De slagers te Breslau adresseeren om opening der grenzen, en tal van da mes in de hoofdstad hebben het plan opgevat teen virouwe^eweging op touw te zetten en een monslter-petitie der Keizerin aan te bieden. De ge meenteraad van Mainz deed het ver- Gianino reeds sedert jaren lid van de camorra was, dat don .Luigi door zijn vader naar Poisitano was gezonden, niet tot horstel-van gezondheid, maar cm de levensgewoonten van hertog Cesare uit te vorschen en voor een overval terrein te verkennen Naar zijn opgaven was het plan door zijn vader ontworpen en door den „gene raal" en zijn bende uitgevoerd. Zelfs <ie goede Napolitanen vonden het wat sterk, dat menschen, als don Gianino Ceruzzi, don, Luigi en zelfs een advo caat, met wien zij dagelijks hadden verkeerd, met de camorra in verbin ding hadden gestaan, zonder dat ooit iemand er iets van had vermoed. In de meer voorname kringen ver heugde men er zich algemeen over, dat men dezen lieden nu eindelijk earns voor goed hun handwerk had af geleerd. Maar de grootste voldoening daarover ondervond natuurlijk herto gin Estella, wier geheele levensgeluk bijna door de bandieten verwoest was geworden. Nu waren de dagen van droefenis voorbij en de toekomst vertoonde zich in een rooskleurig verschiet. Cesina eu graaf Emilio Tozzo hadden enkaar eindelijk gevonden. Kort na zijn her stel was de graaf tot hertog Cesare en hertogin Estella gekomen met het ver zoek om de grenzen voor vee-invoer open te stellen. „De „Germania" stelde nu weer een onderzoek in naar den vleesch- nood, en kwam ook tot de conclusie, dat deze werkelijk, en in bedenkelij- ken omvang, bestaat. „En nu moge het niet onmogelijk zijn, dat speculatie van kooplieden gepaard gaat met deze politieke agi tatie, een feit is het (toch, diat er thans bij onze Oostelijke naburen een zeer sterke beweging is voor de openstel ling der grenzen. De „Kolnische Zei- tung" bevatte een hoogstbelangrijk artikel over de vleeschellende, die naar het oordeel van deze Couranlt veroorzaakt wordt door den te gerin gen aanvoer. De schrijver eindigde met de dringende waag om de gren zen, ook van Holand, te openen. „Ilt acht dit onderwerp van zeer actueel belang. Alle teekenen wijzen er op, dat wellicht de Duitsche regee ring nu zal moeiten toegeven, en dan zouden voor onze boeren goede dagen kunnen aanbreken. „Daarom, het ijzer gesmeed nu het heet is." Dit is waar. Voer de boeren zou den er goede dagen aanbreken, ook voor die veehandelaars. Maar ook voor de burgerij? Dit is een zijde van de kwestie, die ook bekeken dient te worden. Wordt het algemeen belang gebaat met- open grenzenbest! Maar als de burgerij er duurder vleesch door krijgt, dan zijn wij huiverig om deze beweging te steunen. Verdwijnende kasteelen. Wederom zal een der Nederlandsche adellijke sloten, waaraan historische herinneringen velrhondletn zijn, ge sloopt worden, meldt, het Nieuws v. d. Dag. Helt is het slot Dijksterhuis of Ten Dijke, te Pieterburen (Gr.), dat melt het bijbehooren groote koetshuis weldra met den grond ge lijk zal worden gemaakt. De lanen en boomgroepen, welke nog van helt vroeger tamelijk uitgestrekte bosch zijn overgebleven, zullen worden uit geroeid'. In de vestibule van het gebouw staat te lezen: „Moge het huis blij ven -staan, toltdiat de mier de wateren der zee zal hebben uitgedronken en de schildpad de geheele aarde zal zijn doorgewandeld. Woningtoestanden in Drenthe. Uit Borger schrijft men aan het Soc. Weekbl.: Wie de Drlenthsche dorpen kent, zal hebben gemerkt hoe in de omtrekken dier dorpen ten allen tijde zeer primi tieve woningen, in dten volksmond „hutten" genoemd, werden opgetrok ken waarin behoeftige gezinnen hun verblijf hielden. De toestanden in de dorpejn ga vein daartoe aanleiding, waa-r gedleelten van huizen, als „ka mers" bekend, gretig huurders von den, daar was het voor huisvaders die het met orde en netheid niet zoo heel nauw namen, nooit gemakkelijk een verblijf te vinden; waar de ver diensten gering waren en het betalen van huishuur bezwaren opleverde, was het bouwen van aardhiitte-n voor dezulken eene uitkomst. En al lieten ordiet en zuiverheid er te wanschen over, men had/ dan, op het vrije veid wonende, nog iets dat in het belang dier gezondheid was, nl. goed drinkwa, •ter en versch© lucht. In de streken van Drenthe, waar de dorpen en buurten door zandwegen ftan elkander verbonden zijn, (RoMe Schoonloo, Schoonoord, Sleen) vindt men nog vele zoodanige „hutten". Op het bovenveen vond men vóór de ver graving die „huttenstreken", Odoorn had zijne „Apenstreek" waar vele hutten stonden, wier eerste bewoners met afgerichte apen door de dorpen trokken om eenige centen te verzame len, Gaselte hadi zijn .„Kostverlies", later „Kostvlies" genaamd, vroeger een huttenstreek. In dien toestand is in de laaltste ia- ren allengs eenige verandering geko- ;men. Van de „.Apenstreek" bij Odoorn resten nog slechts een paar wonin gen of hutten. De meeste zijn ge sloopt Dic.hteir ,aan dten straitweg naar Emmen zijn meer geordende huisjes van steen met stroo of pan- zock, zijn sinds lang voor Cesina ge koesterde liefde door den zegen der Kerk te mogen doen wijden. Dit zou nu lieden geschieden. Er was in geen enkel opzicht iets tegen in te brengen geweest, te minder, om dat ook Cesina den graaf beminde. Juist kwam hij stralend van geluk bij haar moeder. Waar blijven ze toch zoo lang riep ze ongeduldig. Ik begrijp 't niet. Haar moeder beschouwde haar glimlachend, met een weigevalligen blik. Maar kind, het is immers nog geen tijd. Zij kunnen nog niet hier zijn. Cesina was nerveus. Zij keek eerst eenigszins verlegen langs haar moe der naar het bekoorlijke landschap, maar trad toen met een haastige bewe ging op haar toe en kuste haar teeder op beide wangen. Wat zijt ge geagiteerd, Cesina fluisterde deze zacht. Waarom draagt gij den tooi niet, dien ik u voor dit feest heb geschonken Waarom Ach, dat zou voor Emilio te zwaar, te ernstig zijn, ik ik geloof Hier bleef zij eensklaps steken. Wat gelooft gij, Cesina, vroeg haar moeder, haar nog steeds opmerk zaam beschouwende. nen gedekt, in de plaats gekomen. Het bouwen van hutten, grooter dan de vroegere, is er echter nog niet on bekend-. Men ziet ze, met daken be staande uit sitroo, dat regelmat!g tus schen heideplaggen is gelegd; de m»- ren van het door menschen 'newoon- de gedeelte van steen en kalk; de schuur van aardzoden opgetrokken. Te Kolstvliqs, heteft d|e| ontginn'ng van heide en woeste groenlanden veel vordering gemaakt Het bestaan der bewoners is veel verbéterd, óe hutten zijn huisjes geworden, soms met een schuur of schuurtje er naast, tot ber ging van stroo en koren dienende. De eigenaardige zwarte kleur, dlie deze verblijfplaatsen van menschen in de verte op groolte molshoopen deed ge lijken, is verdwenen, boompjes rtaan om de huisjes, een bloemtuintje z:et men hier en daar voor de glazen. De neiging voor meer orde en netheid begint te ontwaken. In het heideveld te Odoorn zien wij van die woningen waar de pas ontgonnen grond als een tuintje is aangelegd1., op het 111- lertsveld onder de gemeente Borger worden de woninkjes netter gebouwd dan vroeger, met meer steenen mu ren, meer raampjes, alles meer orde lijk. De houten pijp of vierkante op staande buis, als schoorsteen dienen de, doch die een slechte rookgeleider is. wordt door dten gewonen schoor den vervangen, em de (ontginning van heidegrond neemt met de be woning dier streken toe. Toch is op verre na nog niet alles zoo 't behoort te wezen. Er zijn vele van die huisjes waarin de menschen vooral als zijn slapen, te dicht opeen gedrongen zijn, waar licht en lucht en ruimte ',te wenschen overlaten; waar de werkman die overdag een harden arbeidi moet verrichten, in het rust uur geen voldoende rust geniet; waar de woning er de sporen van draagt dat de vrouw in plaats van huisvrouw te zijn, te veel als arbeidster op heft veld bezig is, om turf en baggelaar te bewerken en te helpen vervoeren, of om op het land te werken. Onzedelijke prentbriefkaarten Wij lazen dezer dagen in de N. R. Ct. een ingezonden stukje waaraan wij het volgende ontleenen Vergun mij door middel van uw ge acht blad de aandacht te vestigen op een groot kwaad, dat in onze stad voortwoekert, zonder dat de bevoegde autoriteiten tot nu toe ingrepen ik meen den verkoop en vooral het eta- leeren van onzedelijke prentbriefkaar ten. Waar dit vroeger beperkt werd tot enkele winkels, die briefkaarten van dubbelzinnigen aard uitstalden, daar werden de verkoopers, ziende, tlat toch geen maatregelen tegen hen werden genomen, overmoediger Wie getuige wil zijn van de1 heillooze werking dezer briefkaarten, moet om 12 of 4 uur hier eens een kijk je gaan nemen, dan kan hij kleine schoolkinderen zien staan te midden van grooteren, die hun vuile opmer kingen naar aanleiding dezer afbeel dingen ten beste gevendan kan hij zien. hoe weinig tijd er slechts noodig is om jonge onschuld te vennoorden Waar onlangs in Amsterdam dc of ficier van justitie aan de commissaris sen lasi gaf op dit punt zeer streng toezicln te houden, daar hoop ik. dat ook de Rotterdamsche autoriteiten niet zullen aarzelen om dit kwaad den kop in te drukken. In deze woorden vinden wij, zegt de N. Ct. aanleiding er eens in het openbaar op te wijzen, dat hetzelfde kwaad, waarop de inzender doelt, oik te s'Hage op bedenkelijke wijze voort woekert. Het wil er bij ons met in, dat hierin, al kan men het met vol komen fnuiken, geen. verbetering zou aan te brengen zijn door een scherper politie-toezicht. Mocht 't parket misschien aarzelen het heeft nu het voorbeeld van den of ficier van justitie te Amsterdam. Ai to angstvallig behoeft men in deze trouwens niet te zijn, te minder, daai de aard der uitgestalde briefkaarten in verscheidene winkels wij zouden enkele adressen weten te noemen, doch de oolitie zal ze ook wel kennen zóódanig is. dat twijfel nauwelijks mogelijk is. of de rechter zou, indien maar vervolgd werd, op grond van art 240 W. v. Str. een veroordeeling uitspreken. Het is werkelijk stall™d' dagelijks kinderen, jongens, aanko- mende meisjes, zich voor dergelijke uitstallingen te zien opeenhoopen, en uitingen te hooren. waartoe ze aan leiding geven. Hier is zedenbederf, ilut [loor maar een wemigie kracht- Laat mij mijn klein geheim, moe der, gij verneemt het tniaschien van- daar nog. Een geheim Een geheim, en ook weer geen geheim. Toe, laten wij er nu mei verder over spreken. Cesina. ge weet, welk een nood- lottige uitwerking geheimen hebben, waarbij de Ster yan het Zuiden be- trokken is, als gij Neen. neen, duizendmaal neen Dit keer zal zij mij geen ongeluk, maar geluk aanhrengen. Verlaat u *Een bediende kwam op het balcon. De tuinman wenscht uwe genade te spreken, zeide hij. Checco Wat Wil hij Ik weet het niet. Hij heeft een jong meisje bij zich. Aha, liet zich Cesina vroolijk hoo ren, ik begriiP Dot al. Laat hem maar dadelijk hier komen. Ernesto. Moe der, gij moet nu eens heel aardig gen Checco zijn. gij weet, wat hij voor ons in het uur des gevaars is geweest. Ik meen te weten, wat hij thans wil. Wees vriendelijk jegens hem. De nortière, die het balkon met de kamer verbond, werd opengeschoven en Checco vertoonde zich. Hu was rood van verlegenheid en buitenDe- inspanning van overheidswege kan worden gestuit. Sport en Wedstrijden Koeien. Het Championaat van Nederland in Single Sculling Outriggers op 5 October a. s. op den Am stel te ver roeien, bojïooflt; zeer limtérrefcsant te zullen worden, zegt <Je Ned- Sport. Naar wij vernemen, zullen voor ons land uitkomen de heeren Adams van „Laga", Blussé van,,De Hoop" en van Amstel van „De Amstel", terwijl uit het buitenband zich moeten aange meld hebben: Beresford van de „Ken sington Bowing Club", Kelly, de win ner van de Diamant Sculls in dit jaar Weber van de „Mainzer Ruder Ver- ein" en Clarombaux van de „Rega- tes" te Brussel. Ook mr. Lef, van de ..Kensington Rowing Club," wordt ge noemd' als deel nemer van het num mer Skiff Juniores. Ook vernamen wij nog dat aan het nummer Double Sculll uit het buiten land zullen deelnemen van de Cercle des „Regates" lie Brussel de ploeg Rothomago. die dit jaar het kampi oenschap van Europa te Straatsburg won, en de heeren Frank en Scliop- man, van de Hamburger vereeniging „Allemannia". Als al deze geruchten bewaarheid worden, dan zuillen op den Amstel op 5 October a. s- zeer interressante wed strijden 'te aanschouwen zijn. Land- en Tuinbouw. Men schrijft van de Belgische gren zen aan de „N. R. Ct.": Zooals bekend is, zijn er in den laat- sten tijd in België wegens de duurte van hei vee door landbouwers en sla gers weer pogingen in het werk gesteld om de grenzen open te krijgen voor den uivoer van Nedterlandsch en Fransch vee; naar wij uit goede bron vernemen, mogen die pogingen als mis lukt beschouwd worden. De minister moet niet voornemens zijn vooreerst eenige verandering te brengen, noch in den invoer van slachtvee, noch in dien van melkkoeden. etenschap. De Rotterdamsche afdeeling van „Het Groene Kruis" heeft een goed werk gedaan; voor 10 ets. (en bij 50- tallen tegen 5 ets.) gaf zij een „Kate- chismus betreffende de tuberculose" uit, getiteld: „Te wapen tegen de tering." 't Is een duidelijk, doelmatig inge richt boekje, dat de gevaren aangeeft en de middelen tegen de kwaal. De bedoeling is niet alleen, dezen katechismus voor belangstellenden tegen lagen prijs verkrijgbaar te stel len, maar men meent dat dit boekje ook van onberekenbaar nut zal kun nen zijn in de hand van den genees heer ter uitreiking aan zijn patiënten teringlijders en aan hen die in ge vaar verkearen het te worden, en vooral ter uitdeeling onder de leden van ziekenfondsen. Onze levenswijze. Het zwaartepunt der verkeerde voeding ligt naar de meening van den heer Friedrich Mülilèr in de soort en de ge steldheid van den kost. Nog tegenwoor dig zegt hij heerscht bijna alge meen de opvatting, dat het gebruik van vleesch, vleeschnat, eieren, wijn, bier, koffie en dergelijke het lichaam ver sterkt, het krachtig maakt, de gezond heid in stancl houdt en een Jang leven in uitzicht stelt. Doch er is niets verkeer- der dan deze meening, niets minder be stand tegen de knotsslagen der ervaring, dan deze door verreweg de meeste phy- siologen sinds lang verlaten eenzijdige theorie van Liebtg omtrent de beteeke- nis der eiwitstoffen. De dagelijksche er varing leert ons, dat niets meer geschikt is om de gezondheid te ondermijnen en het leven te verkorten, dan. het overmatig gebruki van vleesch en van de overige zoogenaamde krachtuitdeelers. Met uit nemende physiologen van den tegen- woordi'gen tijd durven wij beweren: ,.De lieden ten dage gebruikelijke al te rijke lijke vleeschkost is eene gewichtige oor zaak van de veelvuldigst heerschende en verderfelijkste ziekten en een vroeg- woon links. Achter hem verscheen Carmela, frisch als een geurende len tebloem. Zij was ook een weinig be dremmeld, maar toch sprak uit haar oogen en trekken haar vrij. natuurlijk temperament. De elegante omgeving en de slanke, moott gekleede dame scheen haar voor het oogenblik een weinig in verwarring te brengen. Wat wilt gij, Checco vroeg de hertogin, dat gij op uw Zondags zijt En wie is dat kind? Eenigszins verbluft keek Checco naar bet. kind achter zich. Genadige hertogin, begon hij be schroomd, dat is Carmela Ciolfi. uit Positano. Wij hebben beloofd elkaar te trouwen, zoodra wij een eigen huis houden konden oprichten. Ah viel hertogin Estella hem glimlachend in de rede, dus uw meisje Ja mevrouw. Maar Checco, zij is immei's nog hcelemaul een kind Ik wil wedden, dat zij nog geen zeventien jaar is. is het wel, Carmela? Met uw weimenen, mevrouw, ze ventien jaar en bijna vier maanden protesteerde deze. Oho En gij meent dus, dat die tijd nu gekomen is? Ja mevrouw, zoo is het. Toen u tijdigen dood Het staal vast, dat het gebruik van vleesch eene verhoogde nartwerkzaamheid en daarmede te ge lijk eene versnelling van den levenspols ten gevolge heeft. „Alles echter, wat den pols, dezen penduleslag des levens, ver snelt, verkort den levensduur zegt met recht dr. II. Klencke. Dat is ook gemak kelijk te bewijzen: De vleesch- en alco- holgebruïlcende menschen, die tengevolge van het veelvuldig gebruik dezer hart- opwekkers van het 25e tot het 50e levens jaar in plaats van de normale 66 hartsla gen van den vruchtetenden mensch (frugivoor), er 77 jn de minuut tellen, alzoo 11 of 16 meer, leven inverhouding tot den laatstgenoemde gedurende dit tijdsverloop niet 25 jaren, maar 1 6. dat is 4 jaar en 2 maanden minder; de zooda nige verkort alzoo zijn leven met min- fnffA16 jaar' Want ziin hart gebruikt juist 1/6 meer van het fonds aan levens kracht. dan dat van den overeenkomstig de natuur levenden mensch. Tot zoover Friedrich Müller. schrijft iaaMe plaats aanvoert, zou men mis schien een pleidooi „uien zien voor het vegetarisme; ien onrechte echter, naar wij meenen; althans in het citaat, waar mede bij het gevoelen van gezaghebhen- de Physoloeen van „en tegomvoordlgen «ld aangeeft. alleen sprake van al to rijkelijken vleeschkost. Ook is dr H Klencke. op wien hij zich beroept geen vooratander, maar integendeel een Te Sine1™161' 611 bes,r'ider va" hef vegeta. opmerkt, dat. wanneer wij van zijn opstel melding maken, het met IS omdat wij in alle opzichten en onvoorwaardelijk daarmede instemmen maar omdat het In elk geval ernst,go TTT"-' bedenk die .nor de hand ligt. is deze, dat hij dé zaak te eenzijdig behandelt, ook wat de vleeschvoeding hetrett. Zoo is hè, ee™ Sn m2",ak' "a' V°ür ilcll,ise ram- s hen matiging in hot gebruik van -ciuileu is,omdat hunne spijs verteringsorganen nu reeds door over maat overprikkeld zijn: waaruit volgt ste lT,enn"T a1'" sellik ktul Sk» „i *U1Je" bii rijke, vleeschvoeding de nadeelige gevol gaat m«e0t0r ZU"' tenant hèlTscT! a ,"nma"s eebrulk ohto- hohsche dranken. Er zijn menschen. die n niets maat weten te houden. Zij voe- en zich bij voork* tr zwaar, niet rijke- drtn?eTCh e'eren bii alle raaaltijden SÏÏ1 -,afel een st*viS t'las Wijn nadat zij zich vóór het eten reeds veel meer dan raadzaam is goed gedaS leTTm T ae jenCVer" Jatterflesch, lesschen des avonds hun dorst bij voor keur met veel bier, liefst zwaar bier en Silfïr "an ,en Sl"'te nos ecn "***- kerile cognac. Het spreeki vanzelf dat de .ersnelde hartslag, die zich hij dezul ken voordoet, niet insluitend op reke wo°rdeThe' vleescb«ebruik gesteld mag Laten wij liever in het algemeen zeg- datm a e nadeelig is, Cn m hèT T ajles mMig moet ziini ooit ■n het gebruik van vleeschspijzcn En er dan vooral bijvoegen, dat .wanneer uktecT- °nn,;"lïtol™ bijeenklmen, de uitwerking natuurlijk des te verderfelu- ker moet zijn. Ons verwijt van eenzijdigheid aan het adres van Friedrich Müller is ook hier op gegrond, dat bij sommige veelbeSL kenende fouten ,n onze wijze vaniêï£ ™T tT °VCr hel hoora z'et- ZooT(| voorbeeld hel rusteloos najagen van ge nietingen en vermaken en vooral net ze- ïmTortf8' iaSC" naar Keldverdienen, om toch vooral niet door anderen over vleugeld te worden en om zich de ge. makken des levens en dc genietingen in zoo rtitm mogelijke mate ,e verschaffen. Ons ie. en heeft daardoor iets gejaagds en onrustigs en daarbij iets kunslmaSga krachten en slijten vroeger op. is het. op die wijze wonder, dat de gemiddelde le icnsdnur van den mensch. ondanks al gaatf™ d°r hye1ëne achterult Gemengd Nieuws. Nieuwe uitbrekers. Nadat oalangs elf gevangenen uit de gevangenis te Kievv waren ontvlucht, en niet meer teruggevonden werden, trachtten 10 September drie anderen dat kunstje na te doen. Ze hadden een gat gemaakt in een muur, en kwamen zoo op een binnenplaats. Met behulp van een touwladder wilden ze daarop over een tweeden muur klimmen. Een schild- de goedheid had, mij als tuinman op het kasteel aan te stellen, hebt u mij gezegd, dat ik, wanneer ik eens een vvensch mocht hebben, van welks ver vulling mijn geluk afhing dat ik mij maar vol vertrouwen tot u moest wen den. Dat is nu het gevaL Zoo, zoo, Checco En wat is dat voor een wensch Mevrouw, ik heb gehoord, dat de wijnberg op den monte Blanco, welke vroeger aan den advocaat Castaldi be hoorde, de volgende week in het open baar verkocht zal worden. Ah, ik begrijp het. al. Ge wilt van ons weg en zelfstandig worden. Ik niet3 maar Carmela wil het. Ei, Carmela. en waarom wilt ge niet de vrouw van den tuinbaas van het kasteel van Positano worden? Carmela trippelde verlegen heen en weer en kleurde een weinig. Eind'elijk kwam het er naief uitMevrouw bou de het mij ten goede, omdat het beter is de vrouw van den eigenaar van een wijnberg te zijn. De hortogin lachte. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5