NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1 Ir ra tot M si Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Vrijdag 19 September 1902. No. 7897 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMEN TSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem xs de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spnnrne, Zuider JBuitenspaarue No. O. Telefoonnummer der Redactie OÖO. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE T,A MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. LDAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SiM* Faubourg Monvmartre. Kaarsom's Dagblad van 19 Sept. bevat o. a„ pHet Duitsche sociaal-democra tische congres, Parlem. Praatjes Vreemde dingen. Het einde van een kampioen, Nabetrachting en vervolg Gemeenteraad. Officieele Berichten. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER van Haarlem, Gelet op art. 51 al. 1 der Kieswet, ge wijzigd bij de wet van 8 December 1900 (Stbl. no. 208) en op art. 3 van het Ko ninklijk besluit van 8 Mei 1897 (Stbl. no. 144) gewijzigd bij diat van 10 Janu ari 1901 (Stbl. no. 27); Maakt bekend, dat op Vrijdag, 3 Oc tober 1902 van dies voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij hem ter secretarie d'er gemeente kunnen worden ingeleverd de opgaven van candidaten ter tusschentijdsche verkiezing van één lid van den Gementeraad in het 2e kies district der gemeente Haarlem; (vaca ture J. Klein); en dat van 19 Septem ber a.s. tot en met vorengenoemden dag ter gemeente-secretarie (aan dé 5e afd'eeling) de formulieren voor die op gaven kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar zijn. Haarlem, 16 Sept. 1902. De Burgemeester voornoemd, (get.) BOREEL. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Weken geleden schreef ik in een Nabetrachting, toen de plannen voor den Hout voor 't eerst in den Raad zouden voorkomen, maar destijds van de agenda werden afgevoerd, dat de neuzen geteld waren en dat de meer derheid, zij het dan ook een kleine, vóór de plannen van den heer Sprin ger gestemd was. De uitkomst heeft deze meening niet gelogenstraft. Met zeventien tegen twaalf stemmen heeft de Raad besloten, dat de oorspronke lijke plannen zouden worden uitge voerd, met inbegrip derhalve van dé beharding der verschillende wegen. Zonder moeite ï's dat niet gegaan. Heftige bestrijding is er gevoerd en do felste wel door den heer de Breuk, die er op uit scheen te zijn, den heer Sprin ger voor te stellen als een man, „die niet weet wat hij wil", zooals een van de voorstanders van de plannen dat noemde. Maar al was d'e oppositie nog scherper geweest, aan het resultaat van de stemming zou dat niets veran derd hebben. Al de Raadsleden, 't was. duidelijk, kwamen met hun stem in den zak. Wederkeerig was men voor elkanders argumenten ongevoelig en dat is wel te verklaren. Wanneer over een zaak veel gesproken en geschreven is hebben de opiniën zich gevormd en zijn, tenzij er een nieuw en hoogst be langrijk element in den strijd werd ge bracht, voor wijziging niet meer vat baar. Dat nieuwe element ontbrak. Geen van de sprekers heeft een denk beeld geopperd, voor of tegen, dat al niet vroeger te berde was gebracht. De Raad had evengoed zonder debat di rect tot stemming kunnen overgaan. Misschien moet ik voor den heer Spoor een uitzondering maken. Hij heeft inderdaad een opmerking ge maakt, die voor verschillende voor standers een geruststelling te meer zal zijn geweest en een troost kan wezen voor de tegenstanders. Hij wees er na melijk op, dat de heer Springer door jarenlange ervaring zich een voorstel ling maken kan van hoe iets worden zal, waartoe een leek niet in staat is. Dit is, dunkt mij, de spijker op den kop geslagen, Zooals een goed bouw meester, een huis ontwerpende, dat in zijn gedachten geheel af voor zich zien moet, waar een leek niets anders dan strepen en lijnen z'iet, zoo moet ook een goed' tuinarchitect, als zijn plan af is. voor zich zien, hoe het zijn zal, als het klaar is. Voor leeken is dat een verrassing, voor den vakman een vooruitzien en een zekerheid. De beslissing van den Raad is voor den heer Springer een succes. Niet zoozeer omdat hij „zijn zin" heeft ge kregen, maar omdat eruit blijkt, dat de Raad hem als vakman vertrouwen schenkt. Wie rnet mij. niet hang is voor' overmodemiiseering, voor hoo rn envandalisme, voor pieterige parke ngheid ik weet dat de heer Springer Ciit, alles evenveel, zoo niet meer veraf schuwt dan we allen die ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet. Het werk zal successievelijk worden verricht. Sommige aanplantSngen denkelijk reeds spoedig en daarna zoo vlug, als de finantiën dat toelaten. In ieder geval, zal het werk over 5 of 6 jaar worden verdeeld en de belasting schuldige dus niet Overmatig worden gedrukt. Minder gelukkig was de aannemer van de lichtfabrieken, de heer Van Rhijn. De gevraagde schadevergoe ding van f12.750 Is hem geweigerd. Naar mijne meening niet ten onrech te. Wanneer een particulier een huis laat zetten en de aannemer toont hem na afloop van den bouw aan. dat hij zich vergist heeft, dan kan de houw heer gemakkelijk den royale spelen en zeggen ,,ik wil aiet. dat gij aan mijn huis schade zult lijden; hier is het verschil. Ga heen en reken voortaan beter Zoo'n particulier kan dat doen. Hij bouwt allicht maar eens in zijn leven. Maar voor de gemeente, die onophou delijk laat bouwen, zou zoo'n systeem een doodsteek wezen. Zij mag daar niet aan denken, daar iedere aannemer naar haar werken inschrijvende, moet weten waar hij aan toe is en dat er nergen.s een achterdeur openstaat. Vooral omdat er in de aannemerswe reld toch al gebrek aan ernst schijnt te bestaan. Althans er werd in den Raad glimlachend gesproken over in schrijvingen, die zoo serieus niet be doeld waren, en zoo meer. Schrijft men dan soms voor de aardigheid in Fén zaak heeft mij verwonderd, en dat is. dat het adres van den heer Van Rhijn zelf nooit bekend geworden is. Vandaar, dat de discussie den lezer eeriigszins onduidelijk toelijken zal. Daarin wordt gezinspeeld op de argu menten, die de heer Van Rhijn voor zijn verzoek aanvoerde. En de lezer kent die niet, heeft ze nooit kunnen lezen, om de eenvoudige reden, dat ze ncc.it gepubliceerd zijn. Vreemd is t dat E. en W., die toch de redenen wel gewichtig genoeg achtten om tot scha devergoeding over te gaan. die niet hebben laten drukken. Wij laten nu de argumenten hier volgen lo. de werkstaking; 2o. d'e verwerking van den grond, die grootendeels uit puin bestond 3o. de zetting van den grond over '1 heele terrein, die meer dan 't dubbele was, dan waarop gerekend is 4o. de fout in de becijfering, waar door 850 kub. M. metselwerk niet in rekening is gebracht. Veel verwondering zal de gevallen beslissing wel niet hebben opgewekt. Iedereen kon het zien aankomen, dat Van Rhijn geen cent zou krijgen. Plet voorstel van den heer Roog. om f25.000 te geven, was dan ook een po ging van bewonderenswaardige„held haftigheid. 't Is wel eens aardig, om vlak tegen den wind' in te zeilen. De heer Hofland had m. i. gelijk toen hij het recht meende te hebben, om over de werkstaking te spreken. Hier hield de voorzitter de strengen wel wat al te stijf. Overeenkomstig de goede, nieuwe gewoonte werden te half vijf aanstal ten gemaakt om er uit te scheiden, en behalve een paar urgente dingen, cle rest tot nader aangehouden. Ook de verordening op het personeel van cle reiniging, waarop intusschen weer een nieuw amendement is inge komen, van den heer de Braai. Deze wil den hoofdopzichter met f1800 be- loonen en de bepaling, dat het perso neel geen andere betrekking bekfeeden of werkzaamheden voor derden ver richten mag, zonder schriftelijke toe stemming van B. en W.. laten ver vallen. Zal dus dan voortaan iedere ambte naar of beambte van de reiniging naar hartelust bijbaantjes mogen aanne men 'i Lijkt mij wondervreemd. Ongeveer even zonderling als her verzoek van den heer Beijnes, om voor de voorgestelde ziekenwagens model len en prijzen te vragen oij een met name genoemde firma. Het 'is of B. en W. zelf daartoe niet meer capabel zijn. Als cle Raad dien kant uitging, zouden B. en W. geen doosje pennen meer kunnen koopen. zonder dat de' Raad over 't merk, den prijs en den leverancier had gediscus sieerd. Buitenlandsch Nieuws Frankrijk. In het geheele departement Finis- tère is Maandag een aanvang ge maakt met de opening der door de re geering geautoriseerde particuliere scholen. De congregaltiescholen in Saint-Meen, Le Folgoet, Ploudaniel, Ploumoguer, Plougonveur, en Lan- d erne au. blijven gesloten. De meeste kinderen zullen door hun oud'ers thuis worden gehouden en daar on derwezen. Eeniigszins tegen de verwachting heeft de hervatting van de lessen op de open bare scholen in Bretagne, na ae giooie vacantia, geen aanleiding gegeven tot ongeregeldheden van eenig belang. Met 't verbreken van de zegels in de kloosterscholen gaat men maar- lustig voort. Te Roscoff is dat nu voor de der de maai gebeurd. De gendarmerie uit Saint-Pol de Léon is er heen om de da ders op te sporen. De burgemeester van Concarneau. on langs geschorst, heeft aan den prefect geschreven dat hij zich door het schor singsbesluit, vereerd gevoelde. De instructie ter zake van de ongere geldheden te Saint-Méen en le Folgoët wordt voortgezet. Duitschland. Verschillende bladen bevatten een gerucht uit Posen over Berlijn, dat. de werklieden, belast met den afbraak der keizerlijke tribune een mijn hebben ge vonden met springstoffen gevuld. De overheid heeft streng verboden dit be richt te verspreiden. In Berlijnsche Boerenkringen ver wacht men, dat de drie Boerengene raals de volgende week hun bezoek aan de Duitsche hoofdstad zullen brengen. Zij zullen aan het station door talrijke depultaties ontvangen worden, van strijders, die in de Boe- rengelederen gevochten hebben van de Boerenhulpvereenigingen. In het Hotel Albrecht zal den generaals een feestmaal worden aangeboden; de Boerenhulpvereeniging zou tege lijk den Boeren een bedrag van 200000 mark ter hand stellen. De strijd tusschen de autoritairen en cle opportunisten wordt op het soci aal-democratische congres te Munch en voortgezet. Er was aanmerking gemaakt op de oprichting van socialistische tijd schriften naast de „Vorwarts", die in het afgeloopen jaar tengevolge van zulke concurrentie heel wat minder ontvangen heeft dan vroeger. Er vielen zelfs onaangename woorden over het optreden van den jongen Liebknecht, die intusschen ook zijn verdedigers vond. Kautsky, redacteur van de „Neue Zeit", verdedigde zijn beleid. Hij is geen tyran, maar hij moet sommige artikelen die hem aangeboden worden wel weigeren, omdat hij de beginselen der partij onaangetast wil laten. Twee stroomingen zullen er altijd blijven onder de socialisten: het is ai mooi dat ze niet, zooals in Frankrijk, tot een scheuring hebben geleid,- maar enkel tot een onaangename spanning, die wel verdwijnen zal in den aanstaanden verkiezingsstrijd, waarbij de socialis ten vereenigd zullen optreden tegen den gemeenschappelijken vijand. Staclthagén drong er in een heftige rede op aan. dat de Socialistische Mo. natshefte in den ban gedaan zullen worden; immers daarin wordt een mid dending verkondigd tusschen het libe ralisme en het pseudo-socialisme. Vollmar, wiens optreden met luide toejuichingen begroet werd. zegt. dat de onafhankelijke mannen de „Neue Zeit" den rug toegedraaid hebben.want Kautsky is onverdraagzaam en maakt zich iedereen tot vijand. Hij voert een kazerne-bewind. Als het congres be paalde dat de socialisten niet mo gen meewerken aan bladen, tenzij deze door het hoofdbestuur „gestempeld" zijn, zouden alle echte socialisten wei geren zich daaraan te onderwerpen. Ulrich wekte groot gelach toen hij opsprong, zeggende: Als jelui eens wis ten hoe weinig de werklieden zich be kommeren om die talmud-uitleggingen! Sluit toch die heeren samen ergens op, dan kunnen ze elkaar verslinden. Bernstein, die zeer opgewonden is. komt terug op de verklaringen die hij te Lubeck heeft afgelegd. Bernstein betuigt zijn spijt, over de aanvallen, ge richt tegen Jaurès, „het sieraad van bet Fransche socialisme". (Jaurès heeft aan een Duitschen partijgenoot ge schreven dat het Drievoudig Verbond zijn nut had, om het Tweevoudige in evenwicht te houden: het streven moest zijn, die twee verbonden te laten sa mengaan tot bevestiging van den we reldvrede. Deze meening wordt hem natuurlijk zeer kwalijk genomen dooi de patriotten ook onder de socialis ten ter weerszijden van de grens). Het slot der discussiën was, dat een motie, strekkende om de vrijheid der schrijvers op socialistisch gebied aan banden te leggen, ingetrokken werd. De Poolsche quaestie heeft ook aan het congres heèl wat ie doen gegeven. De quaestie is vooral van belang omdat de Poolsche socialisten dit jaar met na tionale candidaten voor den dag zijn gekomen in Opper-Silezië en Posen, zon der zich aan de candidaturen van net partijbestuur te storen. Ledebui- drong aan op groote toegeef lijkheid tegenover de Polen. Men moet hun nationale gevoelens zoo min moge lijk krenken in een tijd dat zij zoo sterk vervolgd worden door de Pruisische overheid. Bebel bracht daartegenover in herin nering wat de partij reeds voor de Pool sche socialisten gedaan heeft. Er is hun reeds voor 45,000 mark subsidie gegeven; ook mogen zij een zelfstandige organi satie hebben. De Polen hebben deze te gemoetkomingen beantwoord door zien steeds meer nationalistisch te gedragen, en van het partijprogram weinig notitie i e nemen. Maar het belang dat de partij heeft bij de aansluiting van het Poolsche element niet alleen in cle oostelijke pro vinciën, maar ook in het Westfaalsche kolenbekken, noodzaakt de partij, al het mogelijke te doen om te verhinderen dat de Poolsche geestverwanten zich van haar losmaken of zich tegenover haar stellen. Na langdurige debatten nam het con gres een motie aan, waarin gezegd werd dat de staatkundige en ©économische belangen der Poolsche en Duitsche werk lieden dezelfde zijn, dat de Duitsche so ciaal-democratische partij zich verbindt om de Poolsche socialisten te bescher men tegen de vervolging die gericht is tegen de nationaliteit en de taal der Po len: dat de Poolsche geestverwanten ge heele gelijke rechten zullen hebben als cle Duitsche. en dat in die omstandighe den het separatisme van -de Polen onge rechtvaardigd is. In 't bijzonder werden de Poolsche can didaturen bij de verkiezingen afgekeurd. Na de behandeling dezer kwestie drong het congres aan op betere viering van; het Meifeest. Italië Er is licht gekomen over de te Bo logna op graaf Bonmartini gepleegde, misdaad. Daaruit is gebleken, dat er slechts sprake kan zijn van een af schuwelijken moord en niet van man slag bij een wo-rsteling, zooals de zwager en moordenaar vanBonmartini Tullio Mun-i, het in zijn brief, waar in hij bekent, vilde d'Oen voorkomen. De poliitie vermoedde reeds, dat hij bovendien medeplichtigen had en zij meent er een gevonden te hebben in een intiem en vriend van den jongen Muni, een zekeren Naldi, een chi rurg, en overigens bandiet, speler en klaplooper. Omstreeks den dfag van clen moord' was deze Naldi verdwenen naar Genua om zich daar naar Ame rika in te schepen. Met behulp van een vriend trachtte hij een plaats als scheepsdokter ite krijgen. Maar vóór hij kon vertrekken, was de politie hem op het spoor. Toen dacht hij door een brutaal optreden zijn huid te redden; hij keerdle naar Bologna terug, waar men hem intusschen al lang als d© medeplichtige van Murri beschouwde. Hij ging na zijn terug keer naar den rechter van instructie en d'eed zich uiterst verontwaardigd voor, dat zijn naam genoemd werd in verband met den moord op Bonmar tini. Hij onderging niettemin een scherp verhoor, werd in arrest geno men en heeft, bekend Murri's mede plichtige te zijn, die hem een goede som ter hand had gesteld. De moord moet aldus geschied zijn: Een naaister, een zekere Rosina Bo- netti, wist de sleutels van Bonmarti ni's woning in handen te krijgen. Zij gaf ze aan Murri, die zich met Naldi in de slaapkamer verdekt opstelde. Toen de graaf thuis kwam, nadat zijn beide belagers een groot deel van den nacht gewaakt hadden, viel de hercu lisch gebouwde Murri op hem aan en hield hem vast, terwijl Naldi hem stak en den mond dicht hield. Daar door heeft waarschijnlijk niemand der andere bewoners van het huis iets gehoord. Men denkt, dat bedde moordenaars in lange operatiejassen van Naldi gekleed waren om geen bloed aan hun kleederen te krijgen. Toen Bonmartini dood was, hebben beiden hem een reispak aangetrokken en een valies naast hem gezet. Naldi heeft bekend, 1600 lire ont vangen te hebben van de 5000 die de graaf in zijn portefeuille had. Bonmartini's echtgenoate werd in middels in haar villa in het oog ge houden; evenzoo de naaister Bonettf. Men verwachtte dus nog meer arres taties in verband met dit in geheel Italië groote op/schudding verwekt hebbende familiedrama. En een te1 legram van gisterenavond deelt dan ook mede, dat de gravin Bonmartini, geboren Theodora Murri, nu ook in arrest genomen is als medeplichtige aan den dood en de berooving van haar echtgenoot. Zij heette eerst de beklagenswaardige vrouw, die weg kwijnde van verdriet over haar licht- zinnigen man! Zwitserland. Te Genève is Zondag het internatio naal vrijdenkerscongres geopend, waartoe ongeveer 200 afgevaardigden zijn opgekomen. Het Belgische Kamer lid Denis hield de openingsrede. Voor stellen om adressen van belangstelling te richten tot de vrijheidspartij in Rus land en het congres van Duitsche soci alisten dat te Munchen bijeen is, wer den naar een commissie veiavezen. Te gelijk met laatstgenoemd congres ver gaderde Zondag de sociaal-democrati sche vrouwen en namen voorstellen aan, waarbij voor vrouwen het kies recht en volledige toekenning van het recht van vereeniging en vergadering wordt geëischt. e u 11M e t o M. Vertaald uit het Italiaansch Nu, daar is zeker niets steekhou dends tegen in te brengen, Carmela. Maar hebt ge dan ook geld, om den wijnberg te koopen Ik heb zeshonderd: lire. mevrouw. En wat zou de wijnberg kasten Stellig niet meer dan vijftiendui zend lire. Ei, ei, dan zult gij u geducht in de schuld moeten steken. Ziet u, mevrouw, daarom ben ik juist hier gekomen. Ik zou u willen vragen, of u mij het geld niet op hy potheek tegen een billijke rente zoudt willen leenen. De hertogin stond op en streek Car mela langs de Mn. Toen zeide zij Wel Checco, dat gaat niet. Ik heb van dergelijke za ken geen verstand, maar dat weet ik wel, dat het niet goed is, een jong huishouden met schulden te beginnen. Mevrouw Luister eens. Ik zal u den wijn berg schenken, ondier de eenige vaor- waarde, dat ge steedis een braaf en eerlijk wijnboer blijft. Wat zegt ge daarvan,, Carmela In de vervoering van haar blijdschap greep Carmela de hand van hertogin Estella en kuste die. Maar Checco stond' verbluft over deze vrijgevigheid Den goeden trouwen knaap Viel het niet in, dat hij zulk een belooning voor de redding van den hertog rijke lijk verdiend had. Op eens klonk er buiten een oorver. doovend leven. Mortierschoten werden gelost, vuurwerk knetterde en knalde in de lucht, de klok van de kleine ka.- pel van Positano begon te luid'en ©n de inwoners van Positano, die voor- het feest van dén dag 'in bonte troep jes het kaisteel omringden, hieven geestdriftige Elviva's aan. Hertogin Cesina werd purperrood, Zij komen, zij komen, juichte zij luid, en daar zij in de vreugde haars harten behoefde gevoelde iemand te omhelzen, en er niemand anders bij de hand was, omhelsde zij Carmela en kuste haar hartelijk op de wang. Zij komen, Carmela. zij komen jubelde zij voort. Gij zult met Checco op mijn brui loft dansen. Dat geeft geluk, een ver loofd paar, dat op een andere bruiloft, danst. En als gij bru'iloft houdt, zeg het ons dan bijtijds, en ik zal u iets moois geven. Hoort ge Carmela Toen liep zij heen, haar moeder kon haar niet zoo snel volgen langs de feestelijk en plechtig in twee rijen op gestelde bediend-enschaar naar berie den, naar het voorplein van het kasteel, waar, naast een grooten kring van inwoners van Positano, een gansche karavaan van muilezels, draagstoelen en rijpaarden stond, wier berijders waren afgestegen. Halverwege de trappen van hef bor des had de ontmoeting plaats van her togin Cesina met haar bruidegom - een omhelzing en een kus, toen een duizendvoudig geknetter van allerlei buskruitapparaten, zonder hetwelk een bruiloft iii Beneden-Italië nu eenmaal niet mogelijk schijnt, een luid schaL lend, vroolijk bravo en hoerageroep, uit volle borst. Het huwelijk werd op het kasteel zelf voltrokken en wel niet allen luis ter en met alle formaliteiten en plech tigheden, waarmee in Beneden-Italië dergelijke festiviteiten gepaard gaan. Evenals overal bij soortgelijke fami liefeesten, deed men ook veel aan plan nenmakerij en het was slechts natuur lijk, dat er meer of minder bedekte toespelingen op een aanstaande ver bintenis van den jongen hertog en me juffrouw De Vries door de zaal gefluis terd werden. Men had het steeds ver trouwelijker wordende verkeer tus schen de beide famil'ien wel opge merkt en meende niet mis te tasten, wanneer men aannam, dat er slechts op een passende gelegenheid werd ge wacht om de verloving van de beide jongelieden bekend te maken. In den grond kon noch de consul, noch her tog Cesare een ernstige bedenking te gen het voornemen in het midden bren gen, alleen schepte de laatste behagen erin bij zulke teedere kwesties het hoofd te schudden en te' zeggen Och, ze zijn nog te jong ze moe ten nog wachten Als practisch man wilde hertog Ce sare zijn zoon mejuffrouw De Vries als prijs toezeggen voor zijn welge slaagd examen. Het nuttige wilde hij met het aangename verbinden. De speculatie zou helaas mislukken. Het was avond. De gasten hadden Zich na een rijk diner in het park be geven, om cle daar aangebrachte illu minatie te bewonderen. Cesina wan delde aan den arm van haar echtge noot door de met gekleurde lampions alleraardigdst versierde lanen. Het was een heerlijke, zeldzaam schoone lentenacht. Gij vindt het dus goed. Emilio 9 vroeg Cesina. Goed? Wat heb ik goed te vin den, Cesina De tooi is uw eigendom, ge kunt er naar welgevallen over be schikken. Het gebruik, dat gij ervan wenscht te maken, juich ik van har te toe. Toen bleven zij eensklaps luisterend staan. Achter een in het donker staan de groep kolossale agaven, fluisterden twee zachte stemmen, Zijt ge boos op mij, Aitilio? hoor den zij mejuffrouw De Vries zeggen. Hoe zou ik dat kunnen zijn Maar als ik u kon overtuigen dat mijn l'iefde voor u niet een vluchtige be dwelming der zinnen, niet een snel op flikkerende hartstocht is, maar de aandrift van het hart, de stem van do ziel, en het bloed, dan zou ik misschien ook mogen hopen, het wantrouwen, te overwinnen, dat gij nog altijd koes tert omtrent de bestendigheid mijner gevoelens. Is het in uw oogen een misdaad, Elvira, Napolitaan te zijn? O neen, Attilio, zeker niet Wij zijn nu eenmaal zoo. Ons bloed spreekt een driftige, luide, harts tochtelijke taal. Maar zijn wij daar om leugenaars? Elvira, een kus tot bewijs, dat ik u niet ongevallig bén. O, o, Attilio Niemand ziet ons, Elv'ira Het werd stil achter de agaven. Ce sina gaf haar echtgenoot en wenk en ging guitig lachenet den hoek om. In de duisternis zag zij Attilio en Elv'ira staan. Zij lag in zijn armenhij had zich over haar heengebogen en kuste haar. Ei, ei, mijn waarde schoonzuster! Wie had dat kunnen denken riep Ce sina met een helderen lach. Elvira voer een schok door de leden en zij maakte zich doodelijk verlegen uit Attil'io's armen los. Cesina stamelde zij, O, nu baten geen uitvluchten meer. Ik laat. mij nu toch niets meer wijsmaken. Ge moet nu klaar beken nen, Elvira Attilio had mij verrast. Ja, ja, en gij hebt u laten ver rassen. Dat kennen wij. Maar wees nu eens lief en ga met mij mee. Ver bergen gaat nu toch niet meer, niet waar Attilio Kom, Elvira, ik geef u een tal'isman, een toovermiddel, dat Attilio voor goed aan u bindt. En mocht hij ooit weer eens in zijn oude lichtzinnigheid vervallen, dan hebt ge niets anders te doen, dan de Ster van het Zuiden" in uw haar te steken. Het zien van dien steen zal meer invloed

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1