Stadsnieuws. Haarlem. 18 Sept. 1902. Jubileum O r e 1 i o. Voor het 25jarig zangersjubilé van den heer Jos. M. Orelio, heeft zich alhier een comi té gevormd bestaande uit de navolgen de heieren: Mr. Th. de Haan Hugenholtz, wet houder. Mr. F. A. Bijvoet, voorzitter der So ciëteit Vereen iging. Justus van Maurik Jr., auteur. P. C. Bouwmeester, voorzitter van Crescendo. Theophile de Bock. kunstschilder. G. B. Crommelin, voorzitter van de Bachvereenigtng. O. D. Emrik, secretaris van Toon kunst. G. J. van. Gasteren, directeur van den Schouwburg. R. Grippeling, particulier. Mr. W. Jager Gerlings, voorzitter van Toonkunst. C. P. W. Kriens, directeur van het Stedelijk Muziekkorps. Mr. J. B. Loman, voorzitter van Zang en Vriendschap. J. London, architect. Philip Loots, componist. P. van Ooij voorzitter van Caecilia. J. C. Peereboom, hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad. W. Robert, directeur van Toonkunst en Zang en Vriendschap. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, redac teur van de Opr. Haarl. Crt. J. J. Zeewoldt, eerevoorzitter dér muziekv. Harmonie. E. A. A. Liera, voorzitter van het Doopsgez. Zangkoor. Tot bestuur zijn benoemd' de heieren de Haan Hugenholtz. voorzitter, Pee- rebooin secretaris en Van Riemsdijk, pen n ingrn eestei\ Het voornemen bestaat, den grootem zanger te huldigen bij gelegenheid van een voorstelling, die hij einde October of begin November met de Neder]. Opera zal komen geven en die waar schijnlijk bestaan zal uit de opera Willem Teil, waarin Orelio de titelrol vervult. Vele vn'enden en vereerders van den zanger zullen ongetwijfeld aan de voorgenomen hulde willen medewer ken. Ned. Ma atschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag avond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging een verga dering in Weten en Werken, onder «voor zitterschap van den heer Onderwater, welke werd bijgewoond door 14 leden. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Hierna ging men over tot de benoeming van een afgevaardigde voor de algerneene vergadering. Gekozen werd de heer T. W. Voet en als zijn plaatsvervanger de heer J. de Breuk. Na; voorlezing van de punten van den be schrijvingsbrief, die alle aangenomen zijn wordt voorgesteld voor leden van het hoofdbestuur te candideeren de hee- Ten Krelage en Onderwater. De voorzitter stelt voor den heer W. Hevbroek Jr. te willen kiezen in zijn plaats, daar hij reeds eere-lid is van het hoofdbestuur en bedankt de heeren voor het groote vertrouwen in hem ge steld en voor de eer hem hiermede be wezen. Aldus wordt de heer Heybroek Jr. nu bij acclamatie candidaat. gesteld. Punt 4 van de agenda is de uitreiking van de medailles op tentoonstellingen door verschillende leden der afdeeling behaald. Den heer Kikkert wordt de gouden en tevens de zilveren medaille overhandigd, behaald op de tentoonstel ling te Amsterdam. Den heer Van Vloten worden 2 zilveren medailles ter hand gesteld, waarvan er een behaald is te Amsterdam en een te Baarn. Onder applaus worden de prijzen aan de winnaars door den voorzitter over handigd. Bij de onderlinge tentoonstelling werd toegekend aan de heeren: Van C.ruyningen. Haarlem, voor Fuch sia Otto van Wemigerode, certificaat le kl.; voor Begonia Bijou des Jardins, cer tificaat le kl.; voor Araucaria giauca, certificaat 2e kl., en voor Dracaena San- deriana, dankbetuiging. P. Voet, Overveen, voor. Colchicum BommüÜeri, Crinum Powelli blanda, buiten mededinging, een dankbetuiging van de jury. De jury bestond uit de heeren: J. D. Onderwater, P. H. Teunis en J. Sturing. Gevonden voorwerpen: een paar vrouwen-bottines, een bont boezelaar, een meetlint, een fox-terrier, een zwart-witharige hond, een zilveren remontoir-horloge met koperen slang- ketting, een kinderkous en sok, een por- temonmaie met eenig geld, 10 ledige steenkolenzakken. op hem hebben, dan alle mogelijke predicatiën. Het fonkelen van de Ster van het Zuiden zal welsprekender zijn dan de mond van al de wijzen in deze wereld. Kom Elvira, kom Zij trok Elvira mee. Maar Cesina, ge weet niet wat ge doetwierp Elvira tegen. Beter dan gij Gij zijt de aan staande meesteres op het kasteel dei Tibaldi, uw voorhoofd moet dus de fam'iliediadeem van ons geslacht tooien. Gij zult toch den talisman niet afwijzen, die Attilio's hart aan u kluis tert 1-Iet is uw plicht, hem te dragen, en tevens uw recht Kort erop, toen de bruiloftsgasten weer in de zalen van het, kasteel ver- eenigd waren, traden uit Cesina's to renkamer Attilio en Elvira, terwijl de eerste1 met. graaf Tozzo het paar op den voet volgde. Elvira ging aan den arm van Att'ilio en droeg den familietooi van het geslacht dei Tibaldi. In den diadeem schitterde weer de echte Ster van het Zuiden, en wierp uit 't prachtig blonde haar van haar draagster, waar. tegen de donkere steen heerlijk uit kwam, zulk een stroom van licht door de prachtige zalen, dat iedereen ver wonderd bleef staan, om mejuffrouw De Vries na te staren, die schoon en majestueus als een vorstin daarheen schreed. Wat is dat? vroeg hertog Cesare verbaasd Papa, zei Cesina glimlachend dat is de aanstaande meesteres op het kasteel dei Tibaldi. EINDE. A.s. Zondag 21 en 2 8 Septem ber zal op de militaire schietbaan in de duinen onder Overveen een stedelijke schietwedstrijd gehouden worden, waar aan de volgende vereenigingen deelne men: ..Generaal van Merlen", afd. Haar- lem „Volksweerbaarheid", „Voor Vader land en Koning". Bond van Oud-Onder officieren, kader d.d. schutterij en ..Clau dius Civilus". De wedstrijd vangt aan 8 uur v.m. en zal 5 uur n.m. geëindigd zijn. Naar wij vernemen heeft de jaarlijksche Unie-collecte. gehouden langs de huizen der stad. jl. Dinsdag voor de chr. school voor on- en min vermogenden in de Antoniestraat alhier, opgebracht de som van ruim f900. Dit is ongeveer 200 meer dan het vorige Jaar. De loting voor de militie zal alhier gehouden worden voor de Haarlemsche lote-lingen op Dinsdag 14 October a.s.. voor de letters A—G, op Woensdag 15 October voor de letters II— O en op Donderdag 16 October voor de letters P—Z. Voorts voor de lotelingen uit Heemste de, Bennebroek en Zandvoort op Maan dag 20 October e.k., en voor de lotelin gen uit Spaarndam. Schoten, Haarlem- merliede en Spaamwoude en Bloemen- daal op Dinsdag 21 October a.s. Eiken dag vangt de loting te half 10 uur a'an. Heden werd namens zijn principaal door den architect J. London alhier onderhands aanbesteed: het, bou wen van een villa in Aerdenhout, gem. Blo emend aal. Ingekomen waren 9 biljetten, waarvan: M, Joustra, te Haarlem, voor 12,100; P. Rings, te Santpoort, voor f 14,680; firma Martens en Zoon, Haarlem, voor f 14,535; J. v. Gelder, id., t 15.875; M. v. Ommeren, id., voor f 13,858; Th. J. Ver- zijlberg, id., voor 1 14,900; J. W. van San- ten, id., voor 1 14,400; H. van 'tWout, id., voor J 13,475, en A. Rinkema, id., voor J 14,330. Nederland en Oranje. In de gisterenavond gehouden ledenver gadering der anti-revolutionaire kies- vereeniging werd tot candidaat voor dien Raad in district II gesteld de heer J. W. Florijn, directeur der Cen tra al-Apotheek alhier. De heer Florijn verklaarde zich, desgevraagd, in beginsel voor pro gressie in de inkomstenbelasting. Goedgekeurd werd een voorstel van het Bestuur, om een adres te zenden aan H. M. de Koningin, ten einde instemming te betuigen met het ver zoek aan H. M. gericht door eenige vereenigingen om een Rijkswet te gen de bordeelen. Ten sloltte werd goedgekeurd eene commissie van 5 leden te benoemen, ten einde advies uit te brengen over de statuten. Binnenkort zal een Propaganda- club worden opgericht. Hedenmorgen had de aan besteding plaats van: Het bouwen van twee, Woonhuizen aan de Brou werskade nabij die Coomhertstraatte Haarlem, Ingekomen waren brieven van: B. Hortjes, f 8870; C. de Horiandier, f 8780: C. Groot, f 9999: H. Rooyers, f 9650; W. Vosse. f 8397; P. van Duu- ren, f 8988; P. Neuteboom en Zoon, f 8874: J. Guldemond. f 9060: W. v. d. Troft, f 10295: P. de Lugt. f 9098: W. Nonnekes C. P. H.. f 8729: J. Vander, f 9000; A. Willems, f 8848: J. v. d. Vlerk, f 9250; W. Says, f 9766; G. M. v. Deursen, f 8997; G. Boots, f 9050; H. Smink, f 9495; A. Jonker, f 10296. Onteigent" n es pro eed nre Heden hadden de pleidooien plaats in de onteigeningsprocedure tusschen den Staat der Nederlanden, als eischer er Mr. Delcourr van Krimpen, als ge daasde. Voor den Staat trad mr. Mouthaan op, die in een breedvoerig pleidooi be toogde, dat de te onteigenen grond niet voor tuingrond geschikt is en de schadeloosstelling dan ook niet als zoodanig kan worden gerekend. Ook de deskundigen zijn het hiermee eens. want niettegenstaande hun een kle'in stukje van don grond getoond werd, dat als tuingrond was ingericht, von den zij de cultuur daarvan zoo slecht, da: zij bij hun uitspraak, dat de grond ongeschikt voor tuinbouw was, bleven volharden. Eer. tweede vraag is, al was de grond geschikt voor tuinbouw, zou deze dan toch als zoodanig voor onteigening mogen worden berekend. Deze vraag laten de deskundigen onbeantwoord. Zij wenschsn de vergoeding te stel len op f1200 per I-I. A. gedaagde zegt dat dit veel te weinig is de eischer beweert, dat het ietwat te veel is. Dat dit bedrag te hoog is voor den slechten grond, wordt nu door spr. uiteengezet. De bodem is schraal en droog; het. hakhout is van middelmatige hoeda nigheid. en gTOeit niet in overvloed hetzelfde is te zeggen van het tiemhout. Ts dit nu te rijmen, vraagt pleiter. Zulk een slechte bodem, en dan den grond voor f 1200 per H.A. te taxeeren Neen. voorzeker niet. Pleiter meent dan ook, dat de deskundigen in hunne taxatie te ver zijn gegaan. Hun stre ven is om aan gedaagde maar het ma ximum met de meeste welwillendheid tr- geven. Is dit het standpunt, waarop do deskundigen zich mogen plaatsen? Dat moge een welwillendheid zijn te genover gedaagde, die een overdreven denkbeeld heeft van zijn grond, maar niet het standpunt door de deskundi gen in deze zaak in te nemen. Verder zet p.l uiteen, dat de deskun digen hunne berekeningen hebben ge maakt naar de gesteldheid van den grond, en geenszins naar de opbrengst ervan. Z. i. komt het bedrag van f 1.200 per II,A. hem derhalve voor de waarde van den grond te hoog voor. Bovendien hebben de deskundigen 720 vierk. M. nog geschikt geacht voor bouwterrein en als zoodanig berekend- Spr. gelooft evenwel niet. dat gedaag de dat ooit als bouwterrein zou heb ben verkocht en daardoor zijn buiten plaats zu hebben beschonden wanneer de onteigening niet zou plaats hebben, i Een nieuw bewijs, dat de deskundigen i hebben overdreven. Dc waard.ever mandering van het overblijvende gedeelte stellen de des kundigen. op f 1000gedaagde vraagt f 3000 op grond dat. door het verdwij nen van een heuveltje de aanleg wordt misvormd. Pleiter zet nu uiteen, dat er z.i. geen waardevermUndering plaats heeft, en sluit zich ten slotte aan bij het rapport der deskundigen, wat betreft de scha devergoeding van f 1500, welke door gedaagde wordt govraagd, voor het ge mis aan een overweg, en waarmede ook de deskundigen zich niet kunnen vereenigen, op grond, dat er geen scha de is. Pleiter acht de door den Staat aange boden schadevergoeding dan ook al leszins billijk. Mr. van, Styrum, voor gedaagde op tredende, bestrijdt alle door mr. Mout- haan aangeroerde punten. Ook met het rapport der deskundigen kan pl. zich nliet vereenigen. Daarin is z. i. het bedrag der schadevergoeding te laag gesteld. Alleen op éen punt kan hij zich met mr. Mouthaan vereenigen, cn dat is dat het rapport der deskun digen in zooverre onvolledig is, dat de gronden, welke tot de taxatie geleid hebben, niet nauwkeurig zijn uiteen gezet. Pl. hoopt, dat de door zijn client verlangde schadevergoeding zal wor den toegekend. De officier zal a. s. Dinsdag in deze conclusie nemen. Uit de Omstreken. Heemstede. Het inschrijvings-register der militie lichting 1903. met alphabetische naam lijst ligt gedurende den tijd van acht dagen aan belanghebbenden ter inzage ter gemeente-secretarie. Zandvoort. Alhier is Woensdag aangespoeld bij de 5e paal ten zuiden van Zandvoort het lijk van den jongen, die eenige dagen geleden te Scheveningen bij het baden, ter hoogte van den vuurtoren, is ver dronken. INGEZONDEN vlEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel» O (lol-mondwater, alleen echt in onze Patentflacons! binnenland. Parlementaire Praatjes. De Eerste Kamer kwam gisteren tweemaal bijeen. Eerst in den ochtend met het doel om het concept-adres van antwoord op de Troonrede naar de af- deelingen te verzenden. Daarna in den middag om liet definitief concept aan de orde te stellen tegen heden 11 uur. De heeren Vlielandter Hein en Van Pallandt werden herbenoemd tot leden der huishoudelijke commissie. Heden werd alzoo het concept-adres van antwoord fn den Senaat, in behan deling genomen. Het luidt aldus: Mevrouw! 1. De Eerste Kamer d'er Staten-Gene- raal heeft niet groote vreugde Uwe Ma jesteit. 'te middlen d'er volksvertegen woordiging zien verschijnen tot ope ning van de nieuwe zitting. Hét geheele Nederlandische volk heeft gedeeld in de angstvolle zorg van den Doorluchtige Gemaal en van de Ko ninklijke Moeder gedurende de dagen, dat ernstige krankheid het aan allen zoo dierbaar leven bedreigd'e. Het ge lukkig herstel van Uwe Majesteit ver vult ons met innige dankbaarheid1. 2. Met voldoening vernemen wij, dat die betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden, blijvende wat zij waren, ook dit jaar haar zeer vriend schappelijk karakter behielden. 3. De mededeelmgen van Dwe Ma jesteit omtrent den algemeenen toe stand hier te lande wekken onze leven dige belangstelling. 4. Wij waardeeren het, dat bij den wanoogst in eenige residenties op Ja va krachtige hulp van Gouvea-nements- wege is betoond. 5. Aangenaam is ons de getuigenis. dat zee- en landmacht zich met toewij ding van hare roeping kweten en het korps van burgerlijke ambtenaren Uwer Majesteit alleszins reden tot te vredenheid gaf. 6. De indiening der door Uwe Majes teit aangekondigde voorstellen ten nutte van Moederland en kolonies zien wij met groote belangstelling te ge- moet. 7. Het beroep van Uwe Majesteit op onze toewijding aan de zaak van het vaderland zal niet vergeefsch zijn. Met haar vereenigen wij ons in de bede, dat onze arbeid met Gods zegen moge wor den bekroond". In de Tweede Kamer werd heden ochtend ten 11 uur het praesidium docr den nestor der Kamer, den heer van Alphen. met den gebruikelijken geluk- wenschen overgedragen aan den her benoemden voorzitter, den heer /E. baron Mackay. die mede het traditio- neele speech je hield bij de aanvaarding van zijn ambt. Des namiddags bood de Minister van Financiën de Staatsbegrooting voor 1903 aan met de van ouds gewoonte ge worden milli oenenrede. De Gouden Koets. Het is zeker voor de talrijke Amster dammers, die hebben medegewerkt om H. M. de Koningin „de gouden koets aan te bieden, een teleurstelling geweest, dat zij Dinsdag in de beschrijving van den toebt van H. M. naar het binnenhof ter opening der nieuwe zitting van den Staten-Generaal, geen vermelding heb ben gevonden van dit rijtuig. De reden is deze, dat de gouden, koets niet gebruikt is, ofschoon het voorne men bestond haar ook hij deze gelegen heid dienst te laten doen. In de N. Ct. lezen wij dat „in weerwil van. het pas sen en meten en geslaagde proefnemin gen", men toch het niet schijnt te heb ben aangedurfd de koets door de nau we poort van heit Binnenhof te doen gaan. „Die historische poort, sprekende van een eerbiedwaardig verleden, die nieu we koets, getuigend van de gehechtheid der hoofdstad aan de jonge Vorstin, zij kunnen het maar niet met elkaar vin den. Er is hier een conflict, dat. uit den weg geruimd moet worden. Wie zal moeten wijken? Voorloopig trekt de koets aan het kortste eind en mokkend, blijft zij met haar schitterend goud in den don keren stal". Zoo schrijft de „N. Ct." Laat ons hopen dat, nu men weer een jaar voor zich heeft, een afdoend middel zal worden gevonden en toegepast om het eerbied waardige oude en het schitterend nieu we met elkaar te verzoenen. Brand to Hilversum Woensdagmorgen omstreeks half zeven brak brand uit in den ldeermakerswin- kel van den heer K. Rebel aan den Vaartweg te Hilversum. Onbegrijpelijk snel sloegen de vlam men om zich heen, zoodat het een won der mag heeten, dat alléén de winkel uitbrandde, hetgeen voorzeker slechts te danken is aan het actieve optreden van politie en brandweer. Slechts met moeite konden de vrouw en kinderen van den heer Rebel door een politieagent worden gered, daar de trap die van den winkel naar de boven woning voerde en waar deze sliepen, reeds door het vuur was aangetast en vol rook stonden. In een half uur was Mies afgeloopen. Een kantoor en eene werkplaats, beide achter den winkel gelegen, kregen groote waterschade. De heer Rebel is tegen brandscnaae verzekerd doch de goederen, die hij van anderen in huis had voor reparatie en die tamelijk vele waren, slechts laag. De oorzaak van den brand ls waar schijnlijk deze: De heer Rebel, ini den winkel bezig zijnde met goed ophangen, stoot zich de pijp uit den mond. Hij veegde het daaruit gevallen vuur weg, doch schijnt dit niet voldoende te hebben gedaan. Dubbel spoor. De nieuw aangelegde spoorlijn (dub belspoor) op het traject Ame-rsfoort-Har- derwijk, zal Donderdag in gebruik wor den genomen voor het verkeer. Tevens moet- bij de Ned. Cenitraal- Spoorweg Mij. het voornemen bestaan het aantal locaaltreinen te vermeerde ren en deze ook van Harderwijk tot. Zwolle te doen loopen. Te beginnen met den wintel-dienst zal ook aan de Hogesteeg, tusschen de stop plaatsen Bysteren-Diermen, een stop plaats zijn. Bond Tan Politie-inspecteurs. In een in het ceutraalbureau van po litie te Rotterdam gebonden vergade ring is besloten tot oprichting van een Bond van inspecteurs en Inspecteurs- titulair der Politie, met de uitgesproken bedoeling om langs wettigen weg ver betering te krijgen van hun maatschap pelijke positie. 71 leden traden toe. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D. A. Caspars, voorzitter; F. J. Terlaak Jr., vice-voorzitter; J. J. A. de Koning, secretaris; J. C. Bergsma, 2e se cretaris; D. A. te Wechel, penningmees ter. Het ligt in het voornemen overleg te zoeken met de Amsterdamsche Vereeni ging, ten einde te geraken tot de op richting van een Centrallen Nederland- schen Bond. Een woesteling. Woensdagavond (de. laatste avond van de najaarskermis) heeft te Nieu- •weschans de 21jarige schoenmakei's. knecht B„ vanNieuwbeerta. zijn dorps genoot H. een drietal messteken toe gebracht. waarvan een de long heeft, geraakt. De toestand' van den getroffe ne is vrij geruststellend1; hij kon heden ochtend per rijtuig worden vervoerd. De dader heeft bekend, en wordt in arrest gehouden. - Bond van gemeente-ambtenaren Te Utrecht werd Woensdag door den afdeelingisvoorziitter, den heer J. H. Mignon, de algerneene vergadering van dien Nederl. Bond van gemeente-ambte naren geopend. De heer Mignon herdacht het 10-ja. rig bestaan van den Bond, en gaf een overzicht van de geschiedenis der afd. Utrecht, die ten nauwste samenhangt, met de geschiedenis van den Bond. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal leden op 1 Augustus 1902 be droeg 1174 tegen 801 in 1891 en 739 in 1890. De afdeeling Friesland ging met 100 leden vooruit. In Utrecht en Lim burg bleef het ledental hetzelfde. In de laatste provincie schijnt bat bondJs- leven te kwijnen. De finantieele toestand van den Bond mag bevredigend genoemd wor den. De rekening over het dienstjaar 1901 sluit, met een batig sjot va.n 132.78J, waarbij nog gevoegd moet worden de door de afdeeling Limburg verschuldigde bijdrage. Aan het hoofddoel van den Bond. het verkrijgen van een rijkspensioenrege ling voor den gemeente-ambtenaar en zijne weduwen en weezen werd even als vorige jaren ernstig de aandacht geslagen. De Nederlandsche Politie bond heeft zich ten aanzien van deze zaak met den Bond solidair verklaard Het verkrijgen van een wettelijke regeling van den rechtstoestand der ambtenaren, wordt eveneens door het hoofdbestuur steeds in het oog gehou den. De uitgave van het bondsorgaan heeft echter de verwachtingen daarvan niet verwezenlijkt. Een commissie heeft daaromtrent een rapport samen gesteld. In het orgaan hebben de ver schillende afd'eeilingen hieromtrent hai e meeningen neergelegd. Tot lid van'liet hoofdbestuur werd met 58 tegen 4 «temmen gekozen de heer P. N. van Nierop. De statutenwij ziging werd met 48 tegen 12 stemmen aangenomen, waartoe een commissie van voorbereiding werd benoemd van vii'f leden. Yreemde dingen. In het „Indisch Weekblad van het Recht" van 21 Juli 1902 vinden wij openbaar gemaakt een schrijven van het Hooggerechtshof van N.-I. (3e ka mer, vice-president mr. W. A. P. F. L. Winckel) gericht aan een ongenoem- den voorzitter van den landraad, en luidende als volgt, Bij ongedagteekend request wendde UEG. zich tot Z. Exc. den Gouverneur- Generaal van N.-I. met het verzoek om aan de persoon van welke bij vonnis van dc door u voorgezeten rechtbank tot tien jaren dwangarbeid in den ketting werden veroordeeld en in die zware straffen berusten, wegens gebrek aan wettig en overtuigend be wijs gratie te verleen en. Het was uwe blijkbare bedoeling om te reageeren tegen de beslissing in raadkamer genomen, waarbij met meerderheid van stemmen het bewijs dér ten laste gelegde feiten en van be- klaagder schuld daaraan werden aan wezig geacht. Het Hof acht het door u ingenomen standpunt te eenenmale oniuist en on gepast. Het verzoekt UEG. mitsdien ernstig zich in het vervolg van dergelijke han delingen te onthouden. Het Handelsblad teekent hierbij aan: Nu zegt art. 112 van het Indisch, Regeerings-reglement uitdrukkelijk „Ieder ingezeten heeft het recht, ver zoeken aan de bevoegde macht, zoo wel in Nederland als 'in Nederlandsch- Indiö schriftelijk in te1 dienen" Met welk recht, mogen wij vragen, wordt dat recht, voor een rechterlijk ambte naar verkort? Want een ernstig ver zoek" bet eekent in de taal der ambte naren. voor zoover mogelijk, een „uit drukkelijk bevel". Maar, zal men zeggen, het door d'ien ambtenaar ingenomen standpunt was „onjuist en ongepast", dat mioclif hem toch wel door een hooge autori teit aan het verstand worden gebracht. Wij kunnen dat „onjuiste en onge paste' echter geenszins toegeven. De landraad bestaat, uit een Euroneesch rechtsgeleerde als voorzitter en twee of meer inlandsehe hoofden zonder de minste juridische opleiding. Kan men zich dan niet voorstellen, dat de meer derheid. die de beschuldigden tot zwa re straf veroordeelde, ongelijk had Doordien zij in die straf berustten, was reviïsiie uitgesloten het eenige middel, om een, naar zijn meening on rechtvaardig vonnis voor zoover nog mogelijk, te niet te doen. was voor den rechtsgeleerden voorzitter, het in roepen der clementie van den Land voogd. Deed hij daaraan verkeerd? Naar onze meening bad' hij veeleer een hoo ge opvatting van zijn plichtde be scherming van den inlander tegen willekeur. Nu is het natuurlijk zeer goed mo gelijk, dat hij de quaestie verkeerd in zag, dat, na onderzoek, de Gouverneur- Generaal afwijzend op zijn request be schikte dat. hem oen krasse terecht wijzing toekwam over zijn averechit- sche beschouwingen. Wij kunnen ons voorstellen, dat zijn verzoekschrift werd ingegeven door een verkeerd be grip van „prestige" de inlandsehe le den van den landraad hadden immers den Europeeschen voorzitter behooren te volgen Kortom, mogelijk het, dat de requestrarit in alle opzichten ongelijk heeft en totaal ongeschikt lijkt voor zijn betrekking. Maar gebleken is dat niet: en niet aan hem alleen wordt gelast, voortaan te zwijgen, waar z.i. onrechtvaardigde vonnissen worden geveld, door die openbaar making van den brief in het „Week blad voor het Recht" wordt aan al zijn collega's bevolen zich bij de beslissing der meerderheid, al is die tastbaar on juist, kalm neder te leggen. Zij mo gen niet „reageeren" De Indische rechterlijke ambtenaren mogen, naar wij hopen, zooveel besef hebben van hun plicht., dat zij n i e t zullen zwijgen, waar genoemd artikel 112 hun de gelegenheid geeft te spre kenindien d'at. noodig is, om straffen, naar hun innige overtuiging uitgespro ken, te doen opheffen door den Gou verneur-Generaal, die, volgens art. o2 R. R„ het recht van gratie bezJit. En een openbaar gemaakte aan- schrijving als de boven besprokene, kan, dunkt ons, niet door den beugel. De familie Reitz. De „Nieuwe Ct" schrijft: Naar we vernemen, vertrekje en den 21 «ten September een 20-jarige en een 19-jange zoon van den heer Reitz, oud st aal «secretaris van Transvaal, over Marseille naar Madagascar, ten einde daar persoonlijk te onderzoeken, of do omstandigheden voor een vestiging van het gezin van den oud-secretaris op dat eiland gunstig zijn te achten. Met hetgeen de heer Reitz van zijn middelen wist te redden, denkt hij, in dien het advies van zijn zoons gunstig luidt, op bescheiden schaal grond aan te knopen, om zich weder als in zijn jeugd, met het landbouwbedrijf bezig te houden, Een onjuiste voorstelling van de feiten geeft dus het. bericht, in enkele huitènlandsche bladen, als zou een zending, georganiseerd door den lieer Reitz, en met diens twee zonen aan het hoofd, rapport uitbrengen over een Bóeren-emigratie derwaarts. Hoewel de verhouding van den heer Reitz tot de generaals uitstekend is, heeft hij een andere zienswijze dan zij omtrent hetgeen in de gegeven om standigheden het meest wenschelijk is. En heide partijen kunnen zeker nutti gen arbeid verrichten, zoowel zij, die im het land blijven, om thans op ande re wijze dan in den oorlog' de rechten der natie te verdedigen, als hjj, die, in isolement zijn kracht zoekend, de vrij heid' wenscht te behouden, onbewim peld te zeggen, wat hij wenscht, en weigert zich te krommen ondér het vreemde juk. De heer Reitz vertrekt zelf den 25en dezer per ss. „Statendam" naar Ame rika. waar hij, naar reeds gemeld is, redevoeringen zal houden. Yoor de Boeren. De heer P. Loopult te Schiedam, roept den steun der pers in om het volgende algemeen bekend te maken: Zooals bekend is, bestaat onder de plattelandsbewoners groote sympathie voor de van alles beroofde Zuid-AM- kaamsche Boeren. Die sympathie heeft daadwerkelijke uiting gezocht en bij de landbouwers van het Koegras (zeker niet de meest welva rende polder!) het eerst een bewegmg doen ontstaan om de Boeren van nieuw folcvee te voorzien. In hun eigen beperkten kring stonden zij reeds 15 stuks jonge runderen af. Een samenspraak met de voormannen der Afrikaanders in ons land, Wessels, Wolmarans en de drie generaals, heeft hem doen zien dat bij die mannen de grootste ingenomenheid met het plan be staat. Zij hebben reeds besloten een Zuid- Afrikaansche landbouwvereeniging op te richten, die zich zal belasten met de: ontvangst en verdeeling van dat vee in Zuid-Afrika en die verder de belangen van den vernietigden Zuid-Afnkaanschen landbouw zal behartigen. Ln de op 19 September a.s. te Alkmaar te houden algerneene vergadering vau de Hollandsche Maatschappij van Land bouw (waar gewoonlijk de pers toegang heeft) zal door hem een motie worden voorgesteld, waarvan het doel zal zijn een beweging op touw te zetteni om de veehouders in geheel Nederland op ;e wekken het goede voorbeeld van het Koe- gras te volgen. Voor de kosten van vervoer zullen ln overleg met bestaande vereenigingen maatregelen worden getroffen. Fiets-ougeval. Mej. W. uit Heerenveen, fietste over de klapbrug te Joure, toen deze opge haald werd. Dc wachter had haar niet gezien. Met het wiel viel de rijdster ruim twe meter hoog van de brug en kwam nog op het landhoofd terecht, Het rijwiel is erg beschadigd; de rijd ster was eerst sprakeloos van schrik, doch later blee kdat zij zich niet be zeerd had. Gemeente-ambtenaren. Door de afdeeling Noord-Brabant van den Ned, Bond van Gemeente-amb tenaren zal een verzoekschrift worden ingediend bij H. M. de Koningin, om bepalingen in het leven te roepen, vol. geus welke gemeente-secretarissen en gemeente-ontvangers niet anders door den raad zullen kunnen worden ont slagen dan op eigen verzoek en op met redenen omkleed voorstel van B. en W. Midderiatumlscongres. De hoofdredacteur van het Katho liek Sociaal Weekblad, de heer mr, P. J. M. Aalberse, geeft over dajt Con gres, waaraan hij zelf een werkzaam aandeel had, de volgende nabetrach ting: Het derde internationale feitelijk het eerste Nederlandsche Congres van den Handeldrijven den Midden stand, is wederom achter den rug. Wie er heen ging, onbekend! met congreswerk, verwachtend onmiddel lijk pracitisch resultaat, altham scherp omlijnde conclusies, is ont goocheld naar huis teruggekeerd. De schuld' lag echter meer bij hem dan bij het Congres. Het Congres zelf heeft een schitte rend verloop gehad. Tal van rappor ten waren vooraf gedrukt en rondge zonden. De algerneene aandacht ia gevestigd op vele punten, tot heden slechts door enkelen beschouwd. De mannen van het woord en van de daad, uit alle oorden des lands, heb ben gelegenheid gehad, met elkander kennis aan te knoopen men weige dit niet te licht. Er ïs wat enthousi asme gekomen in de beweging van den Middenstand. Woorden van ge zond verstand hebben geklonken, hoog boven uit het gewauwel van en kele debaters en het geschetter van een enkelen spreker. De Midden stand heeft vergaderd, heeft over zijn belangen beraad slaagd, over het geheel genomen, kalm en waardig. Hij heeft na zijn ontwaken zich flink in podtuur ge steld om den economischen strijd krachtiger aan te binden. Hij heeft geluisterd naar hen, die als goede vrienden hem de waarheid zeiden, hij heeft geluisterd naar de woorden van zijn eigen, kloekste vertegen woordigers, na dit spreken en luis teren volge (thans de krachtige, vrucht brengende daad! Die daad moet op de eerste en voor naamste plaats zijn de stichting van den Nationalen Federatieven Bond van den Handëldrij venden Midden stand. Men vereenige allen, die reeds vereeniigd zijn, in één Bond, met be houd van ieders zelfstandigheid, en hoe men overigens over de resul taten, van dit Congres oordeelen moge mén zal" dan moeten erkennen, dat het niet kinderloos, is gebleven. Thans genoeg gepraat voorloopig, Aan dén arbeid nu! Leger en Vloot. Onder vele blijken van belangstel ling werd Woensdagochtend op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gepensi- onneerden luitenant-genef-aal Haga, oud-commandant van het O.-I. leger. Tot de aanwezigen behoorden de oud minister van koloniën Bergsma, de oud-vice-adimiraal Mac Leod. voorts tal van gepensjonneftrdé) gleneraials en eenige oud-O.-I. hoofdambtenaren. Ds. Heering sprak, nadat dé kist, be dolven ondeir bloemen, in het graf was neergelaten, een woord van dlmb jegens generaal T-Iaga voor de van hem ondervonden trouwhartigheid en zelfopofferende goedheid. Rechtszaken. Mishandeling in vereeniging. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stonden gisteren in hooger beroep te recht J. G. van Doorn, glazenwas- echer en Fokje Dijkstra, een 27-jarige ongehuwdé vrouw, wonende op den Zeedijk, beiden thans gedetineerd. Aan de beklaagden was bij intro-! ductieve dagvaarding ten laste ge-1 legd, „dat zij ite Amsterdam samen vereenigd in den nacht van 10 op 11 Mei 1902 in of nabij de Nieuwebrug- steeg moedwillig en gewelddadig Ber- nardus Dikhout hebben aangegrepen, op dien grond geworpen, geslagen, ge stompt en met het ijzeren gedeelte van een deurkruk, althans met eenig ander hard voorwerp, op het hoofd hebben geslagen, daarbij den schedel bij de slaapstreek hebben gebroken, en doorboord en de gróótte hersenen hebben gebroken en verbrijzeld,waar door een hersenvliesontsteking ont staan is, tengevolge waarvan ge-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2