Tweede Blad, behoorende bij „Ksaariem'c, Dagblad" vati Vrijdag 19 Sept. 1902, Ho. SS97 Gemeenteraad. (Vecpvolg). Ingekomen Stukken, lo. dat is gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om ad vies een adres van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij en de Société Anonyme Beige de Tramways INêerlaiidais, om goed te keuren de overdracht der tramconcessie van de tram HaarlemBeverwijk, b. een adres van J. Roes oui den [weg langs de Leidsche vaart vanaf het [Station Vogelensang tot aan de z.g. spoorbrug te doen beharden een adres van het Bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrie school, om een lokaal voor de schei kunde in de Hoogere Burgerschool voor jongens voor het jaar 1902/190:1 ten gebruike af te staan, dat is ingekomen (een schrijven van de hoofdén der herhalingsscholen houdende dankhe luiging voor huime benoemingen b. een schrijven van het Bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Indus jtrieschool dankbetuigende voor de ver- Jeende subsidie een schrijven van den heer L. C. touinont, dank betuigende voor zijne benoeming tot Directeur van Openbare jW'erken d. een schrijven van den heer Ed. fiel.anoy, houdende mededeeling, dati hij (le benoeming tot lid der commas-1 lie van Bijstand in het beheer der gc- jnieentefinantiën aanneemt eeu adres van het Bestuur van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Bnderwijzers Propaganda-club voor Brankbestrijding, om in liet leerplan voor het herhalingsonderwijs ook op te hemen het onderwijs in het alcohol vraagstuk en daarvoor éen uur per peek te bestemmenvoorstellen ge in handen van B. en W.W. Ier afdoening, die voornemens zijn bij Be vaststelling van het leerplan met pet verzoek zooveel m o g e 1 ij k re belling te houden f. een schrijven van den heer J. J. neltjes. houdende mededeeling, dat lij de benoeming tot lid der Comrnis lie van Bijstand in het beheer der ge alsmede de benoe-i tot l'id der Commissie van Voor-1 voor de oprichting der ge- peentelichtfabrieken aanneemt, f. een amendement van den heel de Braai, op hel voorstel B. en W. patstelling regeling enz. ambtenaren, werklieden gemeentereiniging (punt [agenda) |h. rapport Raadscommissiën 27 Deo. §'J5, pensioencommissie rekest Weilssman; [Vervolg discussie punt 4. EORGANISATIE VAN DEN HOUT. [De heer WILLINK kan na het voor- kort zijn. Het karakter van den put als rij- en wandelbosch zou door net van heharde rijwegen veran- zoo zou het een modern park woord reorganiseeren heeft den irgers den schrik om 't hart doen pn Reeds nu zijn er vele verharde pgen. Rechts de weg langs Scholten, 't midden de binnenwegen, oostelijk Kleine Houtweg. Er zijn nu rustige stille plekken in den Hout, wa.ar 300 a 400 M. van eiken verharden verwijderd is. Meet men nu op 't to van den architect, dan kan men pi rustige plek vinden verder dan 100 van een verharden weg af. Willen harde wegen in den Hout, dan maar idelijk klinkerwegen, omdat nergens grintweg onder hoornen goed te hou- is. R is daarom voor het voorstel van tn W,, die de- harde wegen terugne- b en alleen hier of daar verharden, mneer dat onafwijsbaar noodig is. is tegen de verharding, die de ar- voorstelt in zijn tweede plan. van het beukenrond naar den zal die groep hopeloos ont- len de bestaande wegen wel verbe terd hebben, maar als rijwegen, opge heven en dus auto's enz. verboden. Juist op het verharden van rijweg 7 was de heer Springer zoo gesiteld en hij stond er voor in, dat dit den Hout zou verfraaien. Spr. kan niet aannemen, dat de heer Springer dadelijk berouw zou hebben gehad over de gedane con cessie. Hij heeft hem hooren zeggen, dat de heer Springer over het behar den van de wegen onverschillig was. Wel kan spr. zich voorstellen dat de Comm. die nadere voorstellen niet) goed achtte. Het nadere plan bevordert de rust, weert fietsen, rijtuigen, en auto's in den Hout en bespaart kosten. Op die gronden beveelt spreker zijn voorstel aan. De heer VAN THIEL noemtheit ei genaardig, dat ieder verandering wenscht, maar bijna niemand wil dat er met een vinger aan den Hout ge raakt wordt. Zoo ging het ook met de hoornen aan de Dreef. Toen spr. ervoor gestemd had*, die, nog een jaar te behouden, viel men hem daarover nog hard. Zoo zal het nu ook gaan. De heer GROOT zegt, daft vele le den wel verandering willen. Men be hoeft geen tuin-architect te wezen om te beoordeelen, of een bosch van ka rakter zal veranderen. Spr. althans kent den Hout en durft zijn oordeel noemen. Alleen omdat de heer Sprin ger heftig is aangevallen, verandert spr. zijn meening niet. Hij is 't met den heer De Breuk eens en kent he harde grintwegen, die na een regen bui er verschrikkelijk uitzien. Zoo o. a. de Rustenburgerlaan, die nog niet eens onder de boomen ia De heer SCHRAM heeft ook met den heer Springer door den Hout ge wandeld en constateert dat deze zijn concessie zonder eenige pressie heeft gedaan. Hij wenscht het karakter van stil wandeloord niet prijs te ge ven voor een druk modern war.del park. Geen gemeente in ons vader land heeft, zooveel goede rijwegen m j en om de gemeente. Aan nieuwe rij wegen is geen behoefte en dat is vol mondig door den heer Springer be kend. Met den heer Modoo is spre ker dan ook verwonderd, dat de hr. Springer daarop nu weer terugkomt. Als spr. zich overgeeft aan een arts, dan is hij daarom diens blinde werk tuig nog niet. De heer WINKLER heeft niet gespro ken van pressie op den heer Sprin gen uitgeoefend. Onder den indruk der tot hem gerichte aanvallen wenschte hij de zaak te beëindigen. Zes jaar is een lange tijidl, waarin men van opinie kan veranderen. Spr. wijst er op. dat toen de eischen an ders waren en dat hij de zaak be keek uit een natuurhistorisch oog punt. Het hakhout is aan de Span- jaardslaan al lang vernield, de flora, weggevangen door botaniseerende monschen. Vandaar sprekers veran derde meening. 't Is treurig te De heer DE BREUK zegt, dat de heer Springer beaamd heeft, in de Raadsvergadering, dat een grintweg onder de boomen niet goed kon blij ven (geroep neen 1) Jawel, de heer Springer wilde dat verbeteren door ze rond te leggen (geroep o juistMaar die wegen liggen geen van alle zoo rond. De concessie van den heer Springer is gedaan uit eigen, volle, vrije verkiezing. De heer WILLINK constateert, dat algemeene adhaesie is geschonken aan het plan in 't algemeenwaar het al leen bestrijding vindt, op grond der beharding, mag men niet zeggen, dat de architect wordt liardgevallen. Al leen dat net van grintwegen verwekt de oppositie en de heer Springer kon er zich bij neerleggen, om die weg to laten. Bovendien kosten dié f 17.000. De heer LAANE is verbaasd geweest bij de wandeling in den Hout over den augst, in de brochure uitgedrukt voor de mooie hoornen. Er behoeven er geen twintig te vallen. Dien dag wa ren het zeer modderige wegen, men kon er bijna niet loopen en het -tas groeide er dan ook welig in. üe heer Springer noemde toen. ae f 6300, die B. en W. voorstellen, wegge worpen geld, waarmee de rijwegen niet in orde kunnen worden gemaakt. In de Spanjaardslaan was de toestand zoo, dat de Raadsleden op den berm moesten loopen. In 't verlengde van de Spanjaardslaam dat verhard is, kon men goed wandelen. Is het bij de uitbreiding van de stad niet goed een flinken weg door den Hout te maken? De rust zal het niet benadeelen. I De heer ROOG zegt dat men zich ver gist over de beliarde wegen. Zonder boomen blijft liij vaak niet goed, maar met boomen, die vocht geven, wel. dc brandende zon gaat hij juist kapot en verstuift. Een beharde weg heeft boomen noodig. Dc VOORZ. erkent, dat de commissie de Napoleonslaan niet heeft opgemeten Zij beschouwde het als een beginsel- quaestie, is het een weg voor allen, dan zal daarmee rekening worden gehouden. Men wil maar niet roekeloos een weg op 6 M. brengen, als daarvoor boomen moeten vallen. Het aantal boomen dat nu vallen moest, zou 13 bedragen en niet eens alle mooie boomen. De heer GROOT vreest, dat veel boo men moeten vallen tengevolge van de beharding. Een deskundige heeft spr. verzekerd, dat het een zoo verkeerde boel is omdat de paden zoo. hol liggen. Wa ren ze bol gelegd, dan zou beharding on- noodig wezen. Spr. gelooft, dat de heer Springer pas op zijn concessie Is terug gekomen, toen hem op het verkeerde daarvan is gewezen. Na een opmerking van den heer van Styrum over de volgorde dor stemming, wordt in stemming gebracht het o o r- s p r o n k e 1 ij k plan van den heer Springer. Dit wordt aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Voor -de heeren Sneltjes, Stolp, de La- noy, van de Kamp, van Linden Tol, van den Berg, Spoor, Rasch, Thijssen, Roog, Bijvoet, Beijnes, van Lennep, Laane, Winkler, van Thiel en Leupen. Tegen de heeren Schram, Welsenaar, Groot, Hofland, de Braai, Willink van Styrum, Hugenholtz, de Breuk, Nieu- wenhuijzen Kruseman, H. D. Kruseman en Modoo. (Daverend applaus). iet voorstel van B. en W, heeft de óriteit, omdat het 't eerst ingediende anders krijgt men geen zuivere stem- Ie heer BEIJNES meent, dat zou blij- I, dat we onzen deskundige niet meer hebben. Aan alle kanten in en ten den Raad zijn er deskundigen, ji kan den deskundige wel afdanken, polemiek in ide bladen heeft spr. zeeT inderd, men heeft hier personen en niet zaken besproken. De en de goede naam van den heer inger zijn aangetast. Spr. wil zich aan de Commissie en .r adviseur. De Raad is varplicht, i lieer Springer in staat te stellen oonen wat hij kan tegenover zijn he lders. heer ROOG meende, dat de heer genoeg bekend was dat niet gezegd te worden wat gezegd heer de Breuk heeft den heer Inger voorgesteld als een man, die - weet wat hij wil. Hij kent hem Springer is een onwrikbaar man, al lij toegankelijk voor goeden raad. kan men zeggen, dat hij er belang zou? De Bekslaan is een be- dal een grintweg onder boomen wel goed kan zijn. Men moet. zijn gang laten gaan, grijpen in, dan komt er een knoeiboel, liever zijn denkbeelden rustig laten uit ten. e heer MODOO had van den heer een uiteenzetting verwacht, al die harde wegen noodig De storm tegen de reorganisatie om die rijwegen, waarvan van het karakter van Hout werd gevreesd. Onze ge nt© wordt meer en meer bezocht dubbelen zin) door automobielen, 'ker en zijn medevoorstellers wil-; zien boe d*e Hout vernield wordt, dat gaat het plan der Comm. ook verbeteren. De heer LAANE vraagt, of de Raad wel helt recht heeft een rijweg als rij weg af te schaffen. De heer SPOOR zegt, dat de heer Springer altijd getoond heeft een goe den blik t,e hebben op hoe een zaak worden zal. Dat wordt slechts door jaren ervaring verkregen. Daarom wil spr. zich liever houden aan dien deskundige, dien men nu bezit- en zal stemmen voor het oorspronkelijke plan. De heer DE BRA AL zal het stand punt van den heer Beijnes niet inne men, dat hij niet het gemeentebe lang, maar het persoonlijk belang van deh architect acht. Worden diens plannen voetstoots aangenomen, dan is er geen Raad noodig. Die Raadi heeft toch ook over de financieele zijde te beoordeelen en daarom is spr. het eens met den heer De Breuk. De VOOPZ. zegt, dat de critiek op Je plannon zoo ontaard is. dat spr. daarop geen critiek zal houden. Het is niet aanmoedigend, voordat plannen bekend zijn, daarop zulke critiek t - ondervinden. De heer Modoo geloofl niet aan dc- spijl des heeren Springer over de door hem gedane concessie welnu, spr, kan verzekeren, dat de heer Springer die diep betreurde. On der den druk der critiek heeft hij. hoe wel het plan vasthoudende, de conces sie gedaan in de hoop, dat dan althans een deel van het plan tot uitvoering komen zou. De strijd loopt over de beharding van cle wegen. De heer Springer heeft de redenen daarover reeds aangege ven. Op "t plan van den ouden heer Zocher was die beharding al voor zien. Wat de praktijk betreft, men w'il het bezoek in den Hout er door vermeerde,ren. Hoe men zeggen kan, dat de rust er door verminderen zal, is spr. een raadsel. Het zijn immers grintwegen. Straatwegen zou ,spr. zelf niet wenschen. Het schrikbeeld zijn de automobie len. Zes jaar geleden was de beer Winkler nog geen lid van de Com missie en dus niet zoo goed op de hoogte. Laten we ons nJiet ongerust maken over de automobielen, Die kur- nen daar geweerd worden. Dit ge schiedt elders en gaat best. Er zijn thans nog grintwegen in de gemeente waren die altijd in zoo pi- fovabelen toestand» dan zou er wel een voorstel zijn gekomen om die te bestraten. Vanmorgen heeft spr. nog juist een grintweg'in den Hout gezien, die nog zoo slecht niet was. Grintwegen zullen geld kosten, maar dat zal vergoeding vinden in de ver booging der aantrekkelijkheid van den Hout. De vraag van den heer I.aane kan spr. niet positief beant woorden. PUNT 5. Schadevergoeding. Indertijd heeft de aannemer van de lichtfabrieken, de heer Van Rhijn, aan den Raad ge vraagd hem een som van 25000 toe te staan, als vergoeding voor de vele te genspoeden bij den bouw. De meerderheid van B. en W. was daartegen, maar na herhaald aandrin gen van den verzoeker stelt het College thans voor, in dit bijzondere geval een uitzondering te maken en den aannemer een premie van 12.750 te verleenen. Tot deze wijziging van inzicht heeft meegewerkt de uitstekende wijze, waar op de werken zijn uitgevoerd en den doorslag heeft gegeven de overweging, dat de heer Van Rhijn een vergissing bij de inschrijving begaan heeft, n.l. 850 M' metselwerk niet in rekening heeft ge bracht. De waarde daarvan stemt over een met het bedrag der voorgestelde premie. De waardigheid der gemeente, zeggen B. en W., gedoogt niet, dat zij door een vergissing komt in het bezit van werken, die zij niet betaalt. De heer BIJVOET betoogt, dat de i Raad een zeer gevaarlijken weg be-1 wandelt wanneer hij hierin meegaat. I Bovendien begaat hij een onbillijk heid tegen den (tweeden inschrijver, die had de heer van Rhijn zich niet vergist de laagste zou zijn ge weest. Een aannemer zei schertsend dat men voortaan twee begrootingen zou maken, één met en één zonder vergissing. Als een aannemer te hoog inschreef, zou dan zijn waardigheid meebrengen de gemeenite schadeloos te stellen? Zeker niet, maar dan is ook de gemeente daartoe niet ver plicht. B. en W. hebben zelf de klem van hun argument niet zoo dadelijk ge voeld. Eerst na lang wrijven is dat argument, voor dén dag gekomen. Be trof het werkelijk haar waardigheid, dan zou de Voorzitter in wiens han den die waardigheid zoo veilig is, daarmee eerder voor den dag zijn ge komen. De heer BEIJNES acht dat stands- punt, minder j ui sit. Het metselwerk is geleverd. B. en W. hebben dat onder zocht en daarom willen B. en W. dat betalen. Spr. vereenigt zich hier mee. Uit een onderzoek is hem geble ken, dat reeds voor de gunning den aannemer bekend was, dat hij zich had vergist. Hij heeft daarvan toen aan de auitoriteiten kennis gegeven en toen is hem door den directeur der lichtfabrieken ontraden daarom toen reeds te vragen. Maak het werk goed af, zei deze, dan zal daaraan la ter wel een mouw gepast worden. Spreker had gewen,schjt, dat die som hem was betaald omdat, ze hem toekomt. Hij moest er niet om behoe ven te vragen. De aannemer vraagt evenwel geen f 12.750 maar f 25.000, wegens tegenslag door de werksta king. Dat is de premie, waarover de heer Bijvoet spreekit. De heer ROOG staat op een ander standpunt, dan de heer Bijvoet. De aannemer vraagt niet om recht, maar om een billijkheid. Het voorstel valt spr. nog (tegen. Spreker had een voor stel verwacht om geheel aan het ver- zoek te voldoen. Toen spr. niet op de hoogte was, vond hij ook dat hij met den bouw niet te maken had, maar toen de vraag kwam, heeft spr. de zaak onderzocht en hem Is geble ken, dat de fout vóór de gunning ont dekt was. Toen heeft men tot de aan nemers gezegd: Ga niet naar B. en W. om te vragen die som er bij te doen, toon eerst wat ge kunt". Hier uit kan worden afgeleid, dat die f 12750 terecht, zou komen. Zij had den zeker voorzichtiger gedaan met direct bij B. en W. te komen. Het is billijk, dat hun het bedrag nog gege ven wordt. De werkstaking heeft veel tijdverlies gegeven, dat zij met veel inspanning hebben moeten inha len. En de tijd was al zoo kort. In weerwil daarvan hebben zij getoond dat ze er mee klaar konden komen, Geen geld is door hen daarvoor ont zien. Hadden ze voor 1902 de gebou wen niet. onder dak gebracht, dan zou men 1903 geen gas hebben kunnen le veren. Om dit wel te bereiken heb ben zij veel geld uitgegeven. Boete opleggen was hier een was sen neus. Wat zij niet konden, kon de directie nog veel minder. Dan zou den we in 1903 pas klaar gekomen zijn en aan de „Imperial" overgele verd geweest zijn. Het is juisit de heer Bastiaans geweest, die zooveel tot den bouw heeft bijgedlragen. Moet. die schade nu alleen op hun ne schouders rusten? Geen oogenblik hebben ze er aan gedacht, door de mazen heen te kruipen! Spr. ver trouwt, dat de Raad het niet op hun schouders zal schuiven en zal straks voorstellen het gevraagd1© bedrag te verhoogen tot f 25.000. Aan de aannemers is het te danken dat nu reeds electrisch licht in de straten brandt. Het voorstel-Roog wordt onder steund. De heer HOFLAND bestrijdt deze opinie. Was de aannemer ingegaan op de billijke eischen van de stakers, dan zou dit den aannemer f 2800— b f 3000.— meej gekost hebben. De VOORZITTER roept spr. tot de orde, omdat de werkstaking niet aan de orde is. De heer HOFLAND zegt. dat de hr. Roog daarover ook gesproken heeft. Spr. meent, dat hij onrechtvaardig tot de orde wordt geroepen en be roept zich daaromtrent op de verga dering. De VOORZ. wenscht dit volgens het reglement van orde schriftelijk te ontvangen. i De heer HOFLAND voldoet daar aan. zeggende: ,,je mag praten wat je wilt, ik vind het brutaal!" De lieer VAN DE KAMP acht liet ont nemen van T woord onreglementair, daar de heer Van Rhijn vier gronden iiuemt, o. a. de werkstaking. Daarom meerit spr. dat ieder ï&ri "ver ae werk- staking mag 6prekea. De heer DE BRAM. velt hem bij; de heer SCHRAM eveneens; de heer BIJ-1 VOET was 't aanvankelijk met den Voorz. eens, maar acht hei niet geheel butien de orde, nu adressant het argu ment in zijn verzoek zelf noemt, dai de heer Hofland ook de zaak ter sprake brengt ,al beziet hij die ook van een an deren kant. Spr. is dus verplicht tegen het voorstel van den VOORZ. te stem men. De VOORZ. wil de discussie niet smo ren, maar betoogt dat de heer Hofland te ver gaat en men zoodoende midden in de werkstaking terecht zou komen. De heer VAN DE KAMP zegt opnieuw, dat de discussie erover mogelijk is om dat van Rhijn het punt noemt in zijn request. Bij stemming wordt hot beroep den heer Hofland op de vergadering aangenomen met IS tegen 9 stemmen. De heer HOFLAND, voortgaande, zegt dat men de gemeente niet aansprakelijk kan stehen voor 't geleden verlies. De heer Roog spreekt van tact en kennis, maar die zijn niiet te verwonderen ais men nagaat, dat voor de gunning de fout bekend was. Van Rhijn verkeerde min oï meer in een zeer afhankelijke positie. Hij zou immer de in 't vooruit zicht. gestelde vergoeding hebben kun nen misloopen. Nu de fout vóór de gun ning bekend was, had een nieuwe in schrijving moeten worden gehouden. Het nadeel uit de werkstaking ge sproten komt voor een zeer groot ge deelte voor risico van den heer Van Rhijn; bovendien is de som van 12750 n,iet te verhalen op de gemeente, zoo lang niet is tegengesproken, dat de heer Rlom gezegd zou hebben tot den aanne mer: ..ga je gang maar, die som komt, wel terecht". De heer NIEUWENH. KRUSEMAN licht het'standpunt van B. en W. na der toe. Voor de opinie van den heer Bijvoet is veel te zeggen, maar B. en W. hebben gevraagd: ,,is hier een vergissing, waarvan de gemeente voordeel heeft?" En zoo ja, dan mag de gemeente daarvan niet profi- teeren. Het argument van de waardigheid is niet ter elfder ure opgekomen,maar direct in het College genoemd' door den Voorz. en een deel van 't College. Dat was toen evenwel de minderheid van B. en W. Naderhand is iets nieuws gebeurd. Van Rhijn heeft toen meegewerkt om de opening der Centrale mogelijk te maken en dat deedl een wethouder van meening veranderen. Van een belofte van den lieer Blom aan Van Rhijn is noch bij B. en W. 1 noch bij de Comm. voor de lichtfa brieken iets bekend. Toen hij had in geschreven, bleek, dat die inschrij ving zeer laag was. Daarop is her haaldelijk door spr. en den dir. gewe zen, die hem zei: denk er nog eens goedl over, er is nog tijd om u terug te trekken." Van Rhijn beweert, dat de heer Blom gezegd heeft: „dat komt wel te recht", de heer Blom ontkent dat per tinent. Al was het gezegd, dan is dat nog geen grond voor eenig recht voor Van Rhijn. De heer SCHRAM zal tegen de beide voorstellen stemmen. Van Rhijn was zich bewust van de vergissing vóór ae gunning. Had hij toen zijn inschrijving terug gevraagd, dan zou dit zeker zijn toegestaan. Nu dat niet geschied is, be hoort hij ook alle risico zelf te dragen. Tegenover dit nadeel zijn andere posten meegevallen. Voor een aannemer is al tijd snel afleveren voordeelig. Hij heeft dat dus niet gedaan voor de gemeente, wel in zijn eigen belang. Zes jaar ge leden wou geen enkel raadslid vergoe ding geven aan den aannemer van de sluis te Spaarndam. Voor de toekomst acht spr. het toestaan van dit verzoek J niet gewenseht. De heer BEIJNES zegt dat hier een duister punt heerscht. Hij heeft de zaak onderzocht en den aannemers gevraagd, hoe zij tot die 25,000 zijn gekomen. Zij hebben verklaard. dat direct na de besteding vóór de gunning de fout is gevonden en dat op het bureau in 't Proveniershuis bij een confrontatie door de aannemers met den heer Blom de vergissing is geconstateerd Vergist spr. zich niet, dan is de voorzitter der Licht- commissie bij een van die conferenties tegenwoordig geweest. Toen moet de aannemer hebben ge vraagd: „zal ik naar B. en W. gaan met die mededeeling?" waarop de heerj Blom hem dit heeft ontraden, zeggende dat hij vertrouwde, dat de zaak terecht komen zou. De heer BIJVOET is niet voldaan met het. antwoord van den heer Nieuwenhuij- zen Kruseman, die slechts een van zijn argumenten heeft getracht te weerleg gen en daarmee nog niet eens is ge slaagd. Dat de gemeente proriteert is eenvoudig een gevolg van het aanne- merscontract, waarbij de aannemer alle risico op zich neemt. Ware dat z,oo niet, dan zou het toch zonderling wezen. Het verschil met. don derden inschrijver is maar f 4000. Heeft deze zich nu ook ver gist? Dat is toch niet. aan te nemen. Waar dikwijls opgezien wordt tegen het bestemmen van geld voor nuttige doel einden, gaat. het niet aan op deze wijze een cadeau t.e geven. Vast, staat, dat de heer Blom den aannemer herhaaldelijk, heeft gewaarschuwd en aangeraden de zaak nog eens goed na te gaan. Datl heeft hij niet gedaan en moet de gevol gen daarvan dragen. De heer ROOG dringt er op aan, dat men practisch zij. Wie de minste in schrijver is, trekt, zich voor een fout niet zoo gauw terug. De aannemers hebben spr niet gezegd, dat B. en W, of cle commissie er van wisten, maar dat de heer Blom het hun gezegd heeft. Een misverstand in deze is zoo licht mogelijk. Spr. heeft altijd gehoord, dat men als het werk aan Van Rhijn niet gegund was, dat zou zijn- geschied aan de firma Wejjers te Tilburg, die 17,000 hooger De boekhouder moet borgtocht stel- m. B. en W. stellen verder voor in te trekken wat thans bepaald is over de uitbetaling van percenten der ont vangst aan de ambtenaren, te bepalen dut liet in diienst zijnde personeel wordt geacht te zijn benoemd overeen komstig de nu voorgestelde regelen en een en ander te doen in werking tre den op 1 Januari 1903. Hierbij is ingekomen een amendement van den heer Modoo, om den hoofdop zichter te beloonen met 1500 tot 1S00, den boekhouder van 900 tot 1200 en den opzichter voor den beltdienst van 900 tot 1100 met vrije woning en de op zichters van 900 tot 1200. Aangehouden. PUNT 7. Wegens een bezwaar van Ged. Sta ten stellen B. en W. voor, In verschil lende artt. der politieverordening de woorden „den Burgemeester" of „den Commissaris van Politie" te vervangen door Burgemeester en Wethouders. Aangehouden. PUNT 8. Aclves van de bestuursleden der Haar lemsche Koetsiersvereeniging om maat regelen te nemen, dat voortaan niet meer, zooals tegenwoordig geschiedt, zeer jeugdige personen zullen kunnen worden gebruikt om rij- en voertuigen te besturen. Dit is schadelijk voor de be langen van adressanten als volwassen werkkrachten, maar bovenal hoogst ge vaarlijk voor de veiligheid van het pu bliek. De Comm. voor de strafverordeningen meent, dat de eerste reden (de concur rentie) bezwaarlijk kan leiden tot het vaststellen van een strafbepaling en dat de tweede reden (de veiligheid) voor we reldsteden misschien juist, voor Haar lem minder toepasselijk is. Bovendien heeft de gemeente het in haar macht, desgewenscht, strengere eischen te stel len in de verpachtingsvoorwaarden der standplaatsen van de snorders. Dientengevolge adviseert de Commissie tot afwijzing van bet verzoek. Aangehouden. De heer NIEUWENHUIJZEN KRUSE- MAN constateert, dat de Lichtcommissie zeer tevreden is over het werk van de aannemers, geen concurrent had het be ter kunnen doen De heer VAN DE KAMP weet nof, alet hoe te stemmen. Hij vraaüt of óe heer heer Blom het hun gezegd heeft. Een a, dan is de Raad daarvoor aansprajse- 'Kroep: neen. neen!) Spr. wenscht te weten, of de aannemer vóór de ver gunning tot den lieer Blom heeft gezegd' ik heb mij vergist. De beer NIEUWENHUIJZEN KRUSE MAN heeft niet alle conferenties bijge woond, weet dus niet of van Rhijn aan den heer Blom gezegd heeft, aat hij zich vergist heeft. Dat kan zijn, maar wat spr. niet kan aannemen is, dat de neer Blom daarop zou hebben gezegd: Spreek er maar niet over, dat komt te recht!" De VOORZ. zegt, dut als de heer Bij voet beweert dat de gemeente geen cadeaux kan geven, <j:e ge meente die ook niet mag ontvan gen. Het zou geen recommandatie zijn voor de gemeente. De heer WILLINK zegt, dat hij iets voor de vergoeding voelen zou, als die fout naderhand gebleken was. De heer SPOOR acht de waardig heid der gemeente voldoende be- j schermd, wanneer zij hare contrac ten behoorlijk nakomt en acht haar niet aansprakelijk voor vergisingen van anderen. Het voorstel-ROOG wordt verwor pen. Voor de heeren Welsenaar, Roog, Stolp. Daarna ook verworpen het voorstel van B. en W. Tegen de heeren Schram, Groot, Hofland, Tol, van Thiel. Bijvoet, de Braai, Thijssen, Spoor, Rasch, van den Berg, Willink, van Styrum, Laa ne en Modoo. PUNT 6. Voorstel tot vaststelling eener ver. ordening tot regeling van de aanstel ling van ambtenaren en werklieden bij de reiniging en dë jaarwedden der ambtenaren en van den tonnenwer- kersbaas. Daarbij zullen die hoofdopzichter en de boekhouder door den Raad worden benoemd, geschorst en ontslagen. de andere ambtenaren door B. en W. De ambtenaren genieten de volgen- oe jaarwedden: Hoofdopzichter f 2500. Boekhouder 900 tot f 1200. Opzichter beltd'ienst f 900 tot f 1100. met vrije woning op liet terrein. Opzichters dienst in de gemeente 900 tot 1200. Tonnenwerkersbaas f 700 tot f 900. Bij de aanstelling wordt in den re gel het minimum verleend, om de 2 jaar telkens met f 100 te verhoogen. tenzij B. en W. ernstige grieven heb ben over de wijze, waarop het ambt i's waargenomen. Zonder schriftelijke toestemming van B. on W. mogen door de ambte naren geen andere betrekkingen be kleed of werkzaamheden voor derden verricht, worden. PUNT 9. Voorstel van B. en W. om voor het transport van ernstige zieken twee naar de eischen des tijds ingerichte transport wagens aan te schaffen, waarbij een spe ciaal voor lijders aan besmettelijke ziek ten. Kosten f 1800. Voor leder transport zal dan in reke ning worden gebracht een bedrag, ge lijk aan de kosten van een verpleegdag in de klasse, waarin de patient wordt op genomen. De heer BEIJNES acht dit voorstel loffelijk, maar de som die daarvoor uitgetrokken wordt, te laag. Spr. wenscht o.a. caoutchouc-banden, stelt dus voor het principe goed te keuren maar de som nog niet vast te stellen en een ontwerp te vragen aan Gebr. Kimman. De heer WILLINK zou de zaak wil len overlaten aan de prudentie van B. en W. (applaus). Op dezen weg voortgaande, komt er geen eind aan do discussies. Is het. geld niet vol- d'oende, dan zullen B. en W. meer vragen. De VOORZ. is het hiermee eens. B. en W. hebben dit rijp overwogen en verzoeken nu beslissing. De heer v. d. KAMP vraagt, waar de wagens zullen worden geplaatst. D© VOORZ. kan hierop geen ant woord geven. Denkelijk bij een stal houder. Het voorste] wordt goedgekeurd. PUNT 10. Voorstel van B. en W. om aan da Alg. Noordholl. Maats, van Levens- verz. een stukje grond te verkoopen, aan het Prinsenbolwerk gelegen, b f 10 per vierk. M. Goedgekeurd. PUNT 11. Voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op een adres van J. B. Engelenberg en 10 andere be waarders van gemeentescholen, om verhooging hunner jaarwedden. Aangehouden. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot intrekking: van de onbewoonbaarverklaring van het perceel Zomervaart 32, eigenaar C. Rutte, daar de reden der onbewoonhaarverkla- ring vervallen is. Goedgekeurd. PUNT 13. Adres van H. Warmerdam om scha devergoeding. Adressant werd, zoo schrijft hij, 10 Febr. 1901 geschorst op vermoeden van diefstal, waarvan de op zichter Boerkoel door een anoniemen brief kennis kreeg; hij werd in eersten aanleg te Haarlem, zoowel als in hooger beroep te Amsterdam vrijgesproken, beide malen 60 aan rechtsbijstand moest betalen en vijf maanden zonder werk was. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken, daar de schorsing terecht heeft plaats gehad. Aangehouden. PUNT 14. Voordracht voor leeraar in de klas sieke talen aan het. gymnasium: lo. Dr. J. G. van Pesch. Tiel. 2o. Dr. K. Hofstee, Winschoten. Benoemd wordi Dr. Van Pesch. PUNT 15. Verslag van den opzichter over de gasverlichting over Juli 1902. Voor kennisgeving aangenomen. Niets meer aan dé orde zijnde sluit de Voorz. de vergaderinc.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5