GHR. FREIJER, H. LAMP, Zijl weg 64. DINSDAGS 2-4 UUR. Tafel- en Desserimessen. avond haar schitterende overwinning met een merfuif, aangeboden door den heer Mr. B. Lomun. voorzitter der Vereen i ging. Talrijk zijn de gelukwenschen ,die haar bij dit succes zijn toegezonden en waarvan de secretaris, de heer Niep- hao.s. met zijn gewone accuratesse de zen avond voorlezing zal doen. De huishoudelijke (.jaar-) vergade ring, die dezen avond plaats zou heb ben, is verzet op den 26sten dezer. Aprondissements-Bechtbank. Vervolg zitting Rechtbank. Donderdagmiddag stond een deug niet van Tl jaar. Jacobus Vermaas, in de bank der boosdoeners. Hem werd ten laste srelegd dat hij op 13 Aug. uit de toonbanklade in de bodega van J. van Rooyen om de hoek van de Nas- saüstraat een bakje met f5 en bij G. Bonnier in de Zijlstraat een portemon- neie eveneens met geld heeft wegge nomen. De vader van den beklaagde beweer de, dat de jongen niet erg wijs is; dit komt. omdat hij voor twee jaar ge leden gevallen is en een gat in zijn hoofd heeft gekregen. Sinds dien tijd is er niets met diezen jongen le begin nen en hij gaat maar steeds zijn gang zonder naar zijn ouders te luisteren. De Off. van Justitie achtte het ge- wenscht om den deugrüiet tot zijn 18e jaar naar een verbeteringshuis te'zen den. Uitspraak over 8 dagen. G. "Westerhoven stond terecht, om dat hij in den avond van 16 op 17 Aug bij een winkelier aan den KL Houtweg een rol zeil voor de deur vandaan heeft gehaald. Dadelijk is de eigenaar hem achterna gegaan, en door tusschen- komst der "politie is het zijl weder in zijn bezit gekomen. Tegen beid, werd 2 jaar gevangenis straf gevraagd, daar bekl. reeds ver schillende malen wegens diefstallen heeft terecht gestaan. Mishandeling. P. Hoede van Zaandam stond alhier terecht omdat hij een vrouw te Zaan dam een stomp tegen 't hoofd heeft ge geven, waardoor een. bloedende wonde ontstond. Bekl. zegt, dat hij in staat van dron kenschap gehandeld heeft. Het O. M. vorderde 14 dagen hecht. UITSPRAKEN. 1. H. Schipper, koekbakkersbediende te Beverwijk, dierenmishandeling, f 12 boete of 12 dagen hechtenis. 2. J. TI. van Rooyen, arbeider te Lis- se, verwonding door schuld, 14 dagen gevangenisstraf. 3. G. Schoen, werkman te Zaandam, feit als voren, 5 dagen gevangenisstraf en f 10 schadevergoeding. 4. A. Huiskens, kleermaker te Aals meer, mish. zijner echtgenoote. een week gevangenisstraf. 5. C. Roose, werkman t© Haarlem mermeer, mishandeling, opz. vernie ling en mish. van een ambtenaar, 3 we ken gevangenisstraf. 6. L. Zwanenburg, arbeider te Zand- voort, dierenmishandeling f 8 boete of 8 dagen hechtenis. 7. A. S. Driehuijzen, zonder beroep te Zandvoort, eenvoudige beleediging f 8 boete of 4 dagen hechtenis. 8. J. W. Barend, werkman te Haar lem, diefstal, 4 maanden gevangenis straf. 9. J. Dikkebootn, slagersknecht te Haarlem, diefstal 14 diagen gevange nisstraf. 10. D. J. Stiphout, schoenmakers- knecht te Haarlem, diefstal met in- klimming, 3 maanden gevangenisstraf. 11- A. C. Peperkoorn, arbeider te Heemstede, mish. een maand gevange nisstraf. 12. T. C. Schoen, stoker te Haarlem, diefstal. 3 weken gevangenisstraf. 13. M. van Es. livs. K. Schouten, winkelierster te Aalsmeer, mishande ling 1 w-eek gevangenisstraf. 14. J. T_erol. koopman te Haarlem, bedelarij. 5 dagen hechtenis en 1 jaar plaatsing in een Rijkswerkinrichting. 15. J. A. Best, zonder beroep te Haar lem, bedelarij, 5 d'agen hechtenis. Bij eene, deze week door het Minis terie van Koloniën gehouden aanbe steding voor de leevering van schenn- reedschappen, werd het laagst inge schreven door het Nederl. Wapenma- gaziin voorh, S. de Jager alhier, voor ƒ2085.20. Heden waren wij in de gelegenheid de groote bronzen medailie te zien, door de gymnastiek en sciierrnvereen. Con cordia" alhier behaald in den vereeni- gingswedstrijd', uitgeschreven door het Nederl. Gymnastiek verbond, gehou den in Juli 1.1., te Rotterdam. 't Is een mooie medaille, 52 m.M. in doorsnede. De voorzijde vertoont in hoog relief een klimmenden Nederl. Leeuw daarom heen is gegraveerd „Nederlandsch Gymnastiek Verbond' Op de achterzijde zijn de woorden XVIIIe Bondsfeest te Rotterdam 1902, 3e Prijs" gegraveerd, omgeven door! een krans met lint waarop de spreuk „Mens sana in corpore sano". Drenkeling. Donderdagmid dag is een jongetje van 6 jaar al spe lende aan de Houtmarkt in het water gevallen, doch door het toesteken van een stok spoedüg daaruit gered door een politieagent en een werkman. Presentiegeld. De dlrie Com missies tot wering van Schoolverzuim die aan B. enW. hebben verzocht om presentiegeld voor hunne vergaderin gen en daarop een afwijzende be schikking ontvingen, wenden zich nu tot den Raad met hetzelfde verzoek. Wagner-C oncert. Het laatste concert van Haarlemsch Muziek korps in dit seizoen, dat Donderdag om 't weer was uitgesteldi, zal nu Zondag i nden tuin van het Bronge- bouw plaats hebben. Men weet, dat het uitsluitend een Wagner-program- ma zijn zal. De uit te voeren werken zijn gedeelten uit Tannliauser, Meis- tersinger, das Rheingold, Walküre, Parsifal, Göttedammerung en Flie- gende Hollander. De uitvoering is met veel zorg voor bereid en verdient dus de algemeene aandacht. Ze zal, als het weer mee werkt. zeker Zondagavond niet ont breken. Trouwe plichtsvervulling! beloon d. Donderdag herdacht C. B. Kuipers onder vele blijken van be langstelling den dag dat hij 25 jaar geleden voor het eerst bij de heeren C.ohen en v. d. Laan aan de Boterfa- briek aan de Leidschevaart in dienst trad'. Daar de jubilaris gedurende al dien tijd met lust en ijver zijn plicht hoeft vervuld en zich de achting van zijn patroons als van zijn medearbei ders heeft verworven, was het geens zins te verwonderen, dat deze dag niet onopgemerkt voor hem zou voorbij gaan. Met een rijtuig van den heer Roode werd de jubilaris van zijn huis gehaald en naar de fabriek gereden, waar hij werd ontvangen door zijn patroons, die hem, na een hartelijke toespraak een enveloppe ter hand stel den. Vervolgens werd de jubilaris door den meesterknecht uit naam van al zijn kamerader, geluk gewenscht en hem een prachtig cadeau aangeboden. Nadat de jubilaris voor de ontvangen bewijzen \an sympathie en hoogach ting een woord van dank had gespro ken, vertrok hij weder per rijtuig naar zijn woning, om daa.r verder den dag met zijn huïsgènooten gezellig door tc brengen. Fee st Noor der kwartier. Hoe wel het weder zich Woensdagmiddag slecht Tiet aanzien, hield het zich des avonds toch zoo goed, dat het feest in het Noorderkwartier niet alleen voort gang kon hebben, maar zelfs uitste kend geslaagd is. Het verlichte Frans Halsplein bood in het heldere maanlicht een fantasti- schen aanblik. Een lange kring lampions en vet potjes bracht door een kleurig, blij licht vroolijkheid, vriendelijkheid en gezelligheid aan. En nog meer werd het lichteffect verhoogt "door Ben- gaalsch vuur, dat zoo nu en dan door dp omwonenden werd' afgestoken en aan het geheel iets kleurigs, iets too- veracMigs gaf. In 't midden was een muziektent ge plaatst, waar de muziekvereeniging „Willen is Kunnen" en een gemengd koor, onderafdeeling van Haarlem's Noorderkwartier, zich beurtelings de den hooren en o. a. de vad'erlandsche liederen speelde en zong. Het was een mooie avond, zoodat van 7 tot 11 uur een overtalrijk pu bliek het anders zoo stille plein vulde om getuige te zijn van het feest door het bestuur en de leden van de veree niging ..Haarlem's Noorderkwartier" georganiseerd. Uit de Omstreken. Heemstede. De levering van een nieuwe brand spuit voor deze- gemeente is opgedra gen aan de firma Otterbein en Co., te Amsterdam. Zandvoort. Zaterdagmiddag 3 uur zal een proef tocht gehouden worden met de red dingsboot van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Beddingsmaatschappij alhier gestationeerd. Het lijkje van den verdronken jon geling iis Donderdag door den vader uit 'sTIage herkend. Vrijdagmorgen is het op de Roomsch-Katholieke be graafplaats alhier ter aarde besteld. De Zandvoortschc Voetbal-Vereen. Z. V. V., begint wederom te spelen. Ze heeft van den heer Enschedé uit Haar lem een terrein ten gebruike gekregen. Zondag a.s. zal alsdan de eerste match plaats hebben tusschen de Z. V. V. en de Overveensche Voetbal Vereenigïng, V. V. Telsen. De loting voor d© Nationale Militie! voor de lichting 1903 zal alhier plaats: hebben in de Rijksnormaalschool, op: 24 Oct. a.s. des voormididags half tien. Het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie, voor de lichting 1903, met de daaruit opgemaakte al- phabetische naamlijst, zal gedurende acht dagen van den 19en Sept. tot en met 27 Sept. a.s. ter gemeente-secreta rie voor een ieder ter lezing liggen. IJinuiden. Binnenkort zal door het Prov. Best. van Noord-Holland worden aanbe steed Tiet maken en leveren van be tonblokken, voor de golfbrekers van de havenhoofden alhier. Raming f 6800. De Harmonie-vereen'iging Concor dia. directeur de heer N. Gonlag, heeft Donderdagavond aan haar donateurs in de bovenzaal van het hotel Cycloop een feestavond gegeven, ter viering van het succes, dat de vereeniging ge had heeft op de concoursen gehouden te IJmuiden en te Purmerend. Nadat hei tweede nummer van het programma gespeeld was, overhandig de de voorzitter der vereeniging, de heer J. van Vrede, met een toespraak een keurig gouden horloge met in scriptie aan den directeur, ten teeken van dank voor zijn uitstekende leiding. Beverwijk. De loting voor de nationale militie voor dezo en de omliggend© gemeen ten zal alhier plaats hebben op 22 en 23 October a.s. De groote najaarsveemarkt zal al hier plaats hebben op 1 Nov. a.s. Haarlemmerliede en Spaarnwonde Gisterennacht is bij die Liedie het aangespannen paard van den groen- tenkoopman V. uit Haarlem te water geloopen de bestuurder wist zich te redden, doch eer voldoende hulp aan wezig was, was het paard verdronken. Het d!ier was verzekerd. Haarlemmermeer. De Rijks-hengstenkeuring te Hoofd dorp, zal plaats hebben 2 October a.s. Door het ongunstige koude wed'er verwacht men te Haarlemmermeer, dat het rooien der bieten eerst een aan vang zal nemen ongeveer half October, dius een maand later dan gewoonlijk. Te Haarlemmermeer neemt de ge vreesde vlekziekte onder de varkens weer een onrustbarend' karakter aan. Reeds zijn er velen afgemaakt. In de sedert tal van jaren vacante kerkelijke gemeente Kage en Abbenes is tot predikant beroepen de heer J. Barbals te Haarlem. De St.Ct. bevat de statuten van den Nederlandschen Boerenbond te Haar lemmermeer. Deze vereeniging stelt zich ten doel door wederzijdsche voorlichting en op wekking, alsmede door eendrachtige samenwerking, het welzijn van de le den onder stoffelijk en zedelijk opzicht te bevorderen, en dit onder de leuze ..Allen voor éen en éen voor allen" zoodat de groote landbouwers voor de kleine, en de kleine voor de groote staan. Dit doel tracht men te bereiken door a. het bestrijden van slechte ge woonten en misbruiken en door het bevorderen van spaarzaamheid b. het streven naar een rechtvaardige en doelmatige hervorming van de wet geving ten voordeele van den boeren stand c. het verbeteren van het landbouw kredietwezen door oprichting van spaar- en voorschotkassen d. het stichten van vereenigingen in het belang van den landbouw, zooals aau- en verkoopvereenigingen, verze keringsfondsen en dergelijke. e. het uitbreiden van voor den boe renstand nuttige kennis f zoo mogelijk verzoening van strij dige belangen en beslechting van ont stane geschillen g. het verleenen van steun met raad en daad bij (Sterfgevallen h. het houden van vergaderingen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Odol-Momlwater parfumeert den mond VIOLIST. SPREEKUUR: Barteljorisstraat 22-24. Merk Rich. Abr. Herder en Fr. Herder Abr. Sohn. Binnenland. Parlementaire Praatjes. D© beide Kamers der Statm-Gene- raal kwamen gisteren in korte zittin gen bijeen. De Tweede Kamer haa haar herbenoemden Voorzitter te be groeten. Dat geschiedde door den waarn. voorzitter van Alphen in ds volgende bewoordingen: „Hooggeachte heer Mackay: Toen bij den aanvang der vorige zitting de Kamer u aanwees als de gewenschte man voor het voorzitter schap in haar vergaderingen ten keuze door H. M. die Koningin be krachtigd tastt© zij niet in den blinde. Immers de leden dezer Ka mer, althans de ouderen onder hen. waren niet vergeten de verdiensten, die gij in een vroegere periode ten bate van het voorzitterschap u wist te verwerven. En nu, gij hebt de ten vorigen jare gekoesterdie verwachtin gen van uw talenten, van uw werk kracht en van uw toewijding aan de- zaak niet beschaamd. Be voordracht dezer Kamer voor het nieuwe tijd perk heeft daarvan getuigd en Hare Majesteit heeft bij vernieuwing den wensch der Kamer gesanotio leerd!. „Ik zal u daarmede uit naam der Kamer mogen gelukwenschen. „Wil met denzelfdien onverdroten ijver de taak hervatten, ons dienen met uw harde, maar toch vastbera den leiding. De Heere God onthoude u daartoe niet. Zijn licht ©n Zijn kracht ,,Ik heb de eer u te verzoeken den voorzittersstoel van mij te wilier: overnemen." De heer Mackay nam toen zijn zetel in, zeggende: .Mijne Heeren! „Op uw vereerende voordracht an dermaal door Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin belast met de leiding van vergaderingen, aan vaard ik die taak met nieuwen moed, nu ik. bij de vervulling daarvan in het afgeloopen zittingsjaar, in ruime mate uw welwillenden steun mocht ondervinden en in het vertrouwen dat gij mij dden ook in dit jaar niet zult onthouden. „Waar de kring, waarbinnen zich onze wetgeving beweegt, zich voort durend uitbreidt en de medewerking de"* Volksvertegenwoordiging meer en meer gevraagd wordt om te voor zien in sociale nooden en behoeften, is het voorzeker niet vreemd, dat bij de behandeling dier belangrijke en gewichtige onderwerpen, die belang stelling de,r leden zich uit in een stddds «talrijker deelneming aan de openbare diebatten. ,,Bij de groote mate van vrijheid van spreken echter, die ons Regle ment van Orde in deze huldigt, en waar de enkele middelen die het aan geeft, om een steeds wassenden stroom van sprekers te keeren,slechts zeer zelden door deze Kamer worden toegepast, blijkt m.i. de wenschelijk- heid dat een ieder, gedachtig aan het hora ruit, de noodige zelfbeperking betrachte (bravo's) en het laat zich aanzien dat bij de behandeling van de vele wetsontwerpen die ons in de Troonrede worden toegezegd, ruim schoots de gelegenheid zal worden aangeboden zich daarin te oefenen (gelach en teekenen van instemming) opdat ook op die wijze totstandkoming der wetten zoo min mogelijk worde vertraagd. „Maar hetzij onze discussies van langer, hetzij van korter duur zijn, mogen zij in ieder geval zich ken merken door een bron van onderlin ge waardeering. ..Onzen zeer geachten tijdelijken voorzitter hartelijk dankende voor de vriendelijke woorden, die hij tot mij heeft willen richten en met de bedle dat Gods zegen ruste op onzen ar beid. aanvaard ik het voorzitterschap dezer Kamer." (Daverende toejuichin gen). Het nieuwe lid. mr. Dolk werd de zaal binnengeleid en nam na door den voorzitter te zijn gelukgewenscht plaats. Na ontvangst van mededeeling van ingekomen stukken ging de Kamer in de afdeelingen tot onderzoek van het concept-adres van antwoord op de Troonrede. Inmiddels schorste de voorzitter de vergadering tot des namiddags 3^ uur, ten einde den Minister van Fi nanciën in de gelegenheid te stellen d'e Staatsbegrooting van 1903 aan te bieden, waarvan wij de hoofdcijfers gisteren hebben medegedeeld. De middag-vergadering was tot geen ander doel bestemd. Dinsdag: Adresdebat. In de Eerste Kamer weTdi, gelijk wij reeds meldden, het concept-adres van Antwoord op de Troonrede onveran derd goedgekeurd. De heer van Zemmicq Bergmann gaf den Min. van Buitenl. Zaken ge legenheid. door een desbetreffend^ vraag, de bedoeling in het licht te stellen van die zinsnede in de Troon rede, die verklaarde, dat de betrekkin gen tot de mogendheden bleven wat zij waren. Dit in verband! met de loo- pende geruchten van alliantie. Noch van verwijdering, nóch van nauwere aansluiting was sprake zeide de Minister. Het antwoord was catego risch en afdoende. Deze Kamer is tot 13—18 October uiteengegaan en zal dan in de secties gaan om de van de Tweede Kamer ontvangen wetsontwerpen tei onder zoeken. De pers over de Millioenenrede Naar aanleiding van het geraamde te kort van 3 4 millioen op de gewone uitgaven, merkt de„N.R. Ct." het vol gende op: „Verleden jaar .toen hij een tekort op de gewone uitgaven van 1 millioen raamde, verklaarde de minister a], dat hij daarin niet kon berusten. Maar hij zegde geen onmiddellijke voorziening in dit tekort toe. In het vooruitzicht wer den slechts (gesteld maatregelen, die binnen enkele jaren tot herstel van het. verbroken financieel evenwicht zouden leiden, en die tevens zouden strekken om de geldelijke middelen te verschaf fen, noodig ter verwezenlijking van de hervormingen op wetgevend gebied, die in de bedoeling der Regeering lagen. „Van die groote plannen wordt thans niet meer gerept. Ook de Troonrede zweeg daarvan. Blijkbaar is in dit zit tingsjaar op dat punt; de herziening van het tarief onzer invoerrechten, niets te wachten. „In het geraamde tekort van 3 4 mil lioen zal nu voorzien worden in de eer ste plaats door de verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f 63 op t 70 per H L met 1/9 dus. en verder door een wijziging van de wet op de vermogensbelasting, om ontduiking door te lage aangifte tegen te gaan. „Het eerste middel is vroeger meer malen toegepast en viel toen niet en zal ook nu niet vallen in ieders smaak. Als men de raming der opbrengst van, een middel voor het loopende jaar, 26.7 mil lioen, tot grondslag mag nemen, en niet moet aannemen, dat het verbruik door den hoogeren accijns zal verminderen, dan zou de voorgenomen verhooging on geveer 3 millioen in de schatkist bren gen. Wat de wijziging der wet op de vermogensbelasting zou opleveren, is na tuurlijk niet te bepalen. „Ten slotte nog eene opmerking. Ge lijk men weet ligt het in de plannen der Regeering het bedrag der bij bekrachti ging der suiker-conventie vrijvallende suiker-premiën aan te wenden tot verla ging van den suiker-accijns. De Regee ring heeft zich daarbij de beslissing voorbehouden over de vraag, of zij niet nog een belangrijker verlaging van den accijns zou voorstellen In de heden door den minister van financiën genou- den rede wordt van die quaestie met geen enkel woord gerept. Moet daaruit opgemaakt worden, dat die vraag m ont- kennenden zin is beantwoord en dat men dus geen omvangrijker verlaging van den suikeraccijns te wachten heeft?" De „Nieuwe Courant" maakt zich over1 de cijfers der thans ingediende begreo- ting voorshands niet ongerust;. De heer Pierson heeft het op 7 September jl. te Amsterdam nog zoo duidelijk gezegd: een begrooting geeft geen uitkomsten; zij is niets anders dan een Kasstaat. „Begrijpelijk is het niettemin, dat de minister van financiën afgezien van de tariefwijziging, waarop in deze mil lioenenrede, in tegenstelling met de vo rige, zelfs niet gezinspeeld wordt naar „onverwijlde versterking" uitziet. Wij hopen, dat zulke versterking genoeg zaam te vinden zal zijn in de aangekon digde herziening der vermogensbelas ting, welke, als gericht tegen fraude en ontduiking, onze volle sympathie heeft. De resultaten voor de schatkist, welke de minister Sprenger van Eyk met zijn verscherpingen van het toezicht op de invordering der belastingen bereikt heeft, zijn. in dat opzicht bemoedigend. „Of de verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 7 gulden niet nog wat kan wachten, is een andere vraag, al hangt haar beantwoording met wat de herziening der vermogensbelasting zal opbrengen, natuurlijk samen. Men herinnert zich, dat in 1898 een dergelijke accijnsverhooging door minister Pierson nodig geacht en voorgesteld, werd. Er is niets van gekomen. Een jaar later, bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1900, verklaarde die bewindsman; De noodzakelijkheidis later verval len, en thans hoewel de /behoeften geklommen zijn bestaat zij evenmin". „Het Vaderland" meent dat het tekort, het moet den Minister worden toegege ven, niet als van toevalligen en voorbij- gaanden aard kan worden beschouwd. De oorzaken zijn blijvend. „En het is begrijpelijk, dat naar dek king is uitgezien. Maar de manier waar op wekt verbazing. ..In de vorige Troonrede werden met nadruk de invoerrechten genoemd: de hoogere uitgaven door de nieuwe wetten veroorzaakt, zouden in de allereerste plaats door ruimer opbrengst van het tarief van inkomende rechten moeten worden bestreden. „De Troonrede bracht reeds een ver rassing. Herziening van personeel en vermogensbelasting worden daarin aan gekondigd en van de invoerrechten werd gezwegen. ..Terwijl het bekend was. dat sinas eenige maanden reeds aan Financiën de nieuwe tariefwet in schema gereed ligt. ..En nu zingt waarlijk de Millioenen rede. slechts twee dagen jonger dan de Troonrede, al weer een ander liedie. Niet meer van het personeel, maar van den accijns op 'f, gedistilleerd is thans de rede. Daarvan gewaagde de Troon rede in het geheel niet. „En hiernaast is thans een nadere om schrijving gegeven van het doel, dat met de herziening der vermogensbelas ting wordt beoogd: de schatkist te vrij waren tegen de gevolgen van ontdui king door te lage aangifte. ..Daartegen kan geen bezwaar bestaan. Wie den fiscus bedriegt, verdient een gevoelige les. ..Of tegen de verhooging van den ac cijns op gedistilleerd evenmin mag wor den gemopperd, is echter de vraag. ..Naarmate daardoor het verbruik van alcohol vermindert, wordt tevens de op brengst van den accijns geringer. „Meer nog staat te vreezen. dat wel die opbrengst stijgen zal, maar dat de knoeierij op drankgebied toeneemt en ons volk met nog slechter jenever zal. worden vergiftigd dan nu reeds het, ge val is." Het „Handelsblad" merkt op: De begrooting levert, voor zoover wij x! de milliuenenreefe Kunnen nagaan, geen reden tot groote bezorgdheid op, nu het geraamd tekort kan worden ge dekt door een wat verhoogde jeneverbe lasting en door beteugeling van ontdui kingen. Een belangrijk lichtpunt, ls nog nierin gelegen, dat van 1892—1902 aan buiten gewone werken (spoorwegen en Kana len) 33 1/4 millioen is besteed en aaar- van 26 1/2 millioen uit de gewone mid delen zijn gedekt. Dit is een toestand als weinig landen kunnen aanwijzen, en die moed geeft dat. bij geleidelijke her vormingen, aan de stijgende uitgaven zonder aanmerkelijke algemeene ver zwaring van lasten het hoofd zal kun nen worden geboden. De ..Residentiebode" vangt haar arti kel met deze vergelijking aan: Onder de gezelschapsspelen die wel eens worden aangegeven, behoort: door dezelfde zinsnede een aangenamen en een onaangenamen indruk te vestigen. Indien de zaak er niet te ernstig voor ware, zouden wij zeggen, dat- de Minis ter van Financiën er in zijn Millioenen rede uitstekend in geslaagd is, dit ge zelschapsspel ten uitvoer te brengen. Het verslag toch van onzen lord der schatkist maakt gelijktijdig een. aangena men indruk door de duidelijke, de cor recte en de openhartige voorstelling der feiten, een weinig aangenamen door die feiten zelve. Om met de deur in het huis te vallen, begrootten wij ten vori gen jare in een artikel, aan de Algemee ne Beschouwingen over de Staatsbegroo-, ting gewijd, het tekort in ae gewone uitgaven voor het komende dienstjaar 1903 op circa 2 millioen, de heer Harte van Tecklenburg stelt ons thans voor de vierkante mededeeling .op glasheldere, niet pessimistische en niet optimistische becijfering gegrond, dat dit tekort tus schen 3 4 millioen gulden zal bedra gen. Het blad geeft dan een overzicht van de millioenenrede, en besluit aldus: Hebben wij te veel gezegd, toen we beweerden, dat de Minister van Finan ciën in deze Millioenenrede de opgave heeft volbracht ,in dezelfde uitlating aangenaam en tevens zeer onaangenaam ie wezen? Aangenaam in den vorm, maar verbazend hinderlijk in het wezen der zaak! Met name de voorgestelde verhoo ging van den accijns np het gedistilleerd zal veel kwaad bloed zetten. Niet het minst waar' de Troonrede gewaagt van de kwistige „Prinzipienreiterei", welke mer zich ten opzichte der inkomsten uit de Staatsloterij veroorloven wil. Evenwel, het was te voorzien, dat, het tot zoo iets komen moest. In het midden gelaten voor het oogenblik of er niet een beter object te vinden geweest ware om t,e treffen, geld moet er wezen om het lek te stoppen, dat Pierson In unze schatkist geschoten heeft. En dat de heer Harte van Tecklenburg ook die taak te vervullen heeft, wezen lijk, dat is noch zijn schuld, noch die van regeering of meerderheid. De heer Yan Kol. De „Preangerbode" meldt dat de heer Van Kol. na een lioi*t verblijf in Nederland, dit jaar nog met zijn vrouw naar Suriname zal vertrekken, waar hij clan zijn intiemen vriend den heer Lely. ais gouverneur zal terugvinden. Mevrouw Van Kol blijft gedurende de tochten van haar man naar het binnenland 'in Paramaribo. Na een verblijf van twee maanden keert de heer Van Kol met, zijn echt- genoote naar het vaderland terug. De heer Van Kol, was zeer ingeno men met d% benoeming van den oud- minister Lely t.ot gouverneur van Su riname. Hij geloofde, dat de heer Lely juist de man is, die daar als bestuurs hoofd en ingenieur groote bekwaamhe den kan doen, wat deze kolonie ten goede kan komen. Hij stelt zich daar van veel voor. lu de diepte verdwenen. Men meldt uit Vlissingen: Loods B. is in den afgeloopen nacht op die reede bij het verlaten van het stoomschip Zaandam, komende uit zee naar Antwerpen, tusschen het schip en de loodsboot gevallen en in de diepte verdwenen.' B. laat een talrijk gezin achter. Een trouw partij. De ,,N. Arnh. Ct." meldt: Gelukkig en vol zalige gevoelens, over het pas voltrokken huwelijk, liep een bruidspaar de Kerkstraat te Arn hem in. Daar zoo'n dag zonder een stevigen borrel geen trouwdag is, had onze bruidegom voor de plechtigheid reeds eenige keeren aan Bacchus ge offerd, wat maar al te zeer aan zijn gang en zijne gesticulaties merkbaar was. Daar nadert van uit d'e Pastoor straat eene lage meiubelmakershand- wagen, geduwd door een tweetal jon gens, belust op een „.grapje", die, na dat zij het paartje in de gaten kregen, reeds een plan gevormd hadd.'en, Nabij hun slachtoffers gekomen gaat fluks de kar naar beneden en onze bruigom, een zwenking makend, ligt in een om mezien met zijne bruid op de kar. die onder groote hilariteit der toeschou wers, door de hengels een eindweegs werd gereden, waarna zij de kar weer lieten vallen en bruid en bruigom on der protest van de kar kropen. Een nieuw blad Aan „Het Volk" wordt uit Deventer geschreven: Van verschillende zijden hoorden we alhier, dat tot oprichting van een Volksblad voor Deventer en omstre ken, onder redactie van den heer Mar- chant, lid der Tweede Kamer, besloten zou zijn. De Hersteramingeu. In Amsterdam IX is bij de herstem ming voor de Tweede Kamer gekozen de lieer Tl. Bijleveld met 3330 stemmen; op Mr. P. J. Troelstra waren 3231 stem men uitgebracht. Het was den ganschen avond zeer druk en woelig in Amsterdam. Voor de bureaux van liet Handelsblad had een manifestatie van Bijleveld's voorstan ders plaats, terwijl socialisten als te genbetoog het vrijheidslied zongen. Voor de woning van den lieer Bijle veld had eem groote betooging plaats, de heer Bijleveld die buiten kwam zei 0. a. dat op strooibiljetten gestaan had „Troelstr.a moet in de Kamer", doch God had het niet gewild: hij ci teerde de regels: Zij zullen het niet hebben, de goden dezer eeuw", welk lied toen door de menigte gezongen werd. Voor het hoofdverkiezingsbureau van de S. D. A. P. werd. het na het bekend worden van den uitslag spoedig stil. Er is blijkbaar van alle kanten hard gewerkt, met rijtuigen en per fiets zijn de kiezers afgehaald en aan het vêr- kiezingsbureau gebracht. „Het Volk" schrijft over de actie der socialisten: Gisteravond hebben we groote din gen gedaan. We hoorden dat de Bijle- velders plan hadden op een watertocht met verlichte gondels, wij zouden ze met een straatoptocht voorlichten. Ze lieten ons alleen, maar we hadden er geen sp.ijt van. Als een schrobnet trok ons stoetje het district door en haalde de menschen bij elkaar. Voorop een sleeperskar met thanspa- ranten. In reuzenletters lichtte 't vu rig voor ons uit: Kiest Troelstra. Dat liet aan duidelijkheid!niet te wenschen. Dan volgde een kolossale stembus met zilverpapier beplakt, beschenen door zes brandweerfakkels. En boven uit dïe bus. waar twee man in zaten, kwa men in den loop van d'en avond hon derdduizend biljetjes met motto's en den naam van onzen kandidaat de lucht inflakkeren: Kiest Troelstra in allerlei toonaarden. In deze stembus was voor Bijleveld geen plaats. Het slot was een verhuiswagen met biljetten beplakt.. Daar bovenop ont staken we Bengaalsch rood. Binnenin stond een sciopticon en af en toe ble ven we op een moofen stratenhoek, waar de menschen bijeenliepen, staan, en gaven een voorstelling. We had den jammer genoeg niet zooveel plaat jes beschikbaar, maar waf we hadden bezorgde ons succes. Zooveel, dat we in de Kinkerstraat een escorte kregen van kiezers in. den dop, die uit volle borst zongen: ..Bijleveld moet zakkies plakken" en daarmee zorgde voor de noodige muziek om. de lui uit hun hui zen te trekken. We hebben een mooien tocht met deze vertooning gehad en honderden en duizenden nog eens .den naam Troelstra onder den neus geduwd. Ze zullen hem. niet vergeten. Intussehen de uitslag heeft zeker velen verbaasd. Terwijl de heer Troelstra zijn tegen- candidaat de vorige maal 400 stemmen voor was, en de op den heer Bijleveld volgende Candida at do vrijzinnig-de in okraat was, terwijl d'e heer Pierson slechts een achthonderd stemmen op zich vereenigde, d:acht ieder, dat de beer Troelstra met glans uit de stem bus is gekomen. I-Iet schijnt echter dat vele liberalen den beer Bijleveld stemden en hem zoo doende de overwinning bezorgden. De uitslag dier te Amsterdam in dis trict IX gehouden herstemming voor de Prov. Staten is: gekozen de heer K. C. Wiersma (vrijz. dem.) met 3117 steromen. De heer J. M. dé Bont (r, k.) had 2242 stemmen. De uitslag dér gehouden herstem ming voor de Prov. Staten in het dis-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2