Het voorgenomen bezoek aan Lei den is uitgesteld. Uit Rotterdam meldt men: Do drie Boeren-genev.-.ni?. ede, na reeds drie maal hiér m zijn geweest- Maandag voor de vierde maal worden verwacht, maar dan offic-v', zullen des morgens te 10.47 ud Brussel aan het station Delftsche P< ort aankomen en worden ontvangen door deputaties uit de besturen van de Ned Zuid-Afr Vereeniging, Algemeen Nedeviandsch Verbond, en Chr. Nat. Roe.encomité, die vervolgens met her. eenigc scho- len zullen bezoeken. Na gébruik van het twi-ede ontbijt heeft in de Groote Doexcnzaul de rff:- cieele ontvangst plaats, waarvooreen beperkt aantal kaarten heschikbear wordt gesteld. Een défilé beeft niet plaats en kaapten aan eieetvgingen worden niet verstrekt. Na het middagmaal wordt een be zoek gebracht aan de v'tvoering ten bate van weduwen en wrezer op de Plaats Doele vanwege vers millende christelijke zangvereemgnigen. De generaals vertrekken des avonds te 8.31 van D.P. Hollamlschr Maatschappij voor Landbouw. Te laat om liet nog in ons blad op te nemen, ontvingen we gisteren het volgende telegram: De algemeene vergadering der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd te elf uur in de Raadszaal ge opend door den voorzitter, den heer Vas Visser. Spr. heet allen welkom te Alkmaar en brengt een spec ialen groet aan de afdeeling Alkmaar en haat- voorzitter Mo ens. Spr. gaat na wat de Maatschappij tot stand bracht en ziet in het verleden de aansporing voor de toekomst. Altijd heeft op de verlang lijst gestaan oprichting van een minis terie van landbouw, vrijdom vanRijks- tollen. bevordering van Landbouwon derwijs. veekeuringen, proeven met hulpmeststoffen, meerdere toenadering met de diverse maatschappijen. Veel is verkregen, doch veel blijft er nog te wenschen. Hopen wij. zei spreker, dat de goede zorgen der Regeering zullen toenemen en de mannen van het vak voortgaan met energie (ap plaus). Verteegenwoordigd zijn 75 af- deelingen. uitbrengende 586 stemmen. Daarna brengt de secretaris Korte- weg jaarverslag uit. Het aantal leden steeg met 250 leden en bedraagt thans 8623; het aantal afdeelingen 92. Toene mend blijft de deelname in Onderlinge Brandverzekering. Voordrachten zijn gehouden in 42- afdeelingen, in 29 zijn proefvelden aangelegd, in 15 Land- bouwcursussen gehouden. Coöperatie vindt toepassing in 21 afdeelingen. Daarna zijn aan de orde mededee- lingen der zuivel-consulenten. Dr. Schey. Noord-Holland, deelt mee, dat er thans 85 kaasfabrieken zijn en de fabriekmatige bereiding nog meer zal toenemen, veel valt nog aan het pro duct te verbeteren, minder goede melk moet geweerd, controle op melk en le vering op gehalte zijn noodig. De zui- velconsulent Bos uit Zuid'-Holland be paalt zich tot enkele opmerkingen over melkcontrole. Daarna bracht rar. de Kanter ver slag uit over de onderlinge brandverze kering. Alsnu werd de begrooting vastgesteld op I 26053.94. Daarna was aan de orde het rapport der commissie omtrent het controleeren van melk door gemeente besturen. Deze commissie, bestaande uit de heeren G. Kruseman, Amster dam; K. de Boei-, Assendelft, komt tot de conclusie dat noch gemeentebestu ren noch Rijkswetgever in staat zullen zijn tegen het euvel voldoende op te treden. Zij wenscht zich te onthouden van eenig voorstel. Dr. Rinkes Borger is het oneens met de rapporteurs en toont aan, dat ge meentebesturen wel controle kunnen uitoefenen. Op voorstel der afdeeling Hoorn wordt het rapport gerenvoyeerd naar het hoofdbestuur tot het hooren van 't oordleel dor zuivelconsulenten Daarna, pauze. Per brief ontvingen wij nog het vol de: Alkmaar, 19 Sept. De vergadering wordt te 2 uur her opend. Uit de in de pauze gehouden verkiezing voor leden van het hoofdbestuur bleek, dat voor Zuid-Holland is gekozen de heer P. Loopuijt, te Schiedam, voor N.- HoUand de heer J. H. :M. Evelein, te Haarlemmermeer. Tot secretaris-penningmeester werd met algemeene stemmen herkozen de heer S. C. Korteweg, te 's Gravenhage, die onder luid applaus de betrekking op nieuw aanvaardde. Daarna was aan de orde de volgende motie: De vergadering, gehoord de mededee- lingen en plannen, betrekking hebbende op het kosteloos verschaffen van Jong fokvee aan de door den ooriog behoef tig geworden'Zuid-Afrikaansche Boeren, en hare volle sympathie daarmede be tuigende. noodigt het hoofdbestuur uit zich zoo spoedig mogelijk in. verbinding te stellen met de hoofdbesturen der zus terverenigingen van alle provinciën in Nederland, met het doel hen uit te noo- digen, gezamenlijk een hoofdcomité uit den Nederlandsehen landbouw te vor men, dat in overleg met de dezer dagen opgerichte Zuid-Afrikaanscbe Vereeni ging voor landbouw en veeteelt, zoo spoedig mogelijk uitvoering aan boven genoemde plannen zal geven. De heer P. Loopuijt (Schiedam) heeft zich over deze aangelegenheid in ver binding gesteld met de drie Bóeren-ge neraals. Daaruit is voortgekomen een landbouw- comité voor de beide Zuid-Afrlkaanscne gewesten, bestaande uit de generaals Botha en de Wet en de heeren Wessels en Wolmarans. leden der deputatie. De heer Loopuijt wekt op om hiervan een nationale beweging maken. Nu de zaak dezen omvang heeft geno men, wenscht hij de zaak. die hij zelve heeft- aangevat, aan een invloedrijk lichaam over te geven. De voorzitter deelt mee, dat het be stuur bereid is uitvoering te geven aan deze motie, zoo de vergadering het daar toe machtigt. De heer De Bruyne (Zwijndrecht) deelt mee. dat het Ned. Landbouwcomtté in October een vergadering over deze zaak zal houden. Het comité zal gaarne me dewerken. (Applaus). De motie wordt bij acclamatie aange nomen. Daarna is aan de orde het rapport van mr. De Kanter in het Ned. Land bouwweekblad van 26 Juli LL Het hoofdbestuur stelt naar aanleiding daarvan voor: lo. Behalve personen zullen ook ver- eenigingen kunnen worden aangenomen als lid der H. M. v. L.; 2o. Aan een commissie wordt opgedra gen het ontwerpen van wijzigingen in de wet der Maatschappij en van de voorwaarden en eischen welke voor de sub 1 bedoelde aanneming zullen be- hooren te worden gesteld. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen en in de commissie benoemd de heeren mr. De Kanter, Haarlem; jhr. Tijssens, Dordrecht; De Bie, Rotterdam; Grone- man. Anna-Paulowna-polder. en De Bruijne, Zwijndrecht. Daarna zijn aan de orde de voorstel len der afdeeling Zaanlandsche gemeen ten, waarvan no. 1 zeker niet van belang ontbloot is. Het betreft vergoeding van rijkswege voor aan miltvuur gestorven dieren, Na de toelichting van de hee ren Brinkman en Versluis, hoofdkeur meesters aan het abattoir te Amster dam, waarbij door laatstgenoemde met nadruk wordt gewezen op het groote ge vaar dat er bestaat bij de behandeling van miltvuur-cadavers, voeren nog eeni- ge heeren het woord, zoodat ten slotte een voorstel van den heer mr. De Kamer wordt aangenomen, waarbij aan de Zaanlandsche gemeenten zal worden verzocht tijdig met een goed geformu leerd voorstel bij het hoofdbestuur te ko men, dat dan met bekwamen spoea zal handelen om tot het gewensente doel te komen. Het tweede voorstel van de Zaanlandsche gemeenten, om niet meer dan 1.50 van de t 3 contributie aan de Maatschappij af te dragen worm van de agenda afgevoerd. De heer J. Brinkman (Zaandam) licht dit voorstel toe. Het ligt in den geest der wet al acht spr. persoonlijk het vleesch van een door miltvuur gestorven koe niet gevaarlijk, mits goed gekookt. De voorz. stelt voor de zaak cornmis- sariaal te maken. De heer Versluys, hoofdkeurmeester van het abattoir te Amsterdam, wijst oj» het gevaar van behandeling en vervoer van miltvuur-cadavers. Dat is een groot bezwaar. Mr. De Kanter stelt voor, dat de afdee ling het voorstel nader formuieere, in handen stelle van het hoofdbestuur, en dat dit een praeadvies uitbrenge, al of niet voorgelicht door een deskundige commissie. De heer Brinkman acht dit een beden kelijk uitstel: de zaak is te dringend. Het voorstel-De Kanter wordt door het hoofdbestuur overgenomen. De volgende algemeene vergadering zal worden gehouden in het Westland. waar eene tuinbouwtentoonstelling zal worden gehouden. Bij de rondvraag vraagt de afdeeling TJsseimonde hoe he-t staat met het grati verschaffen van inentingsstoffen voor menschen en dieren. De voorz. deelt mee, dat voortdurend kosteloos tuberculine wordt verstrekt. Met de menschen heeft de Mij. zich niet in te laten, wel met het vee. Leiden beklaagt zich. dat.de agenda zoo onbelangrijk was. De voorz. zegt. dat dit verwijt niet verdiend is; de afdeelingen moeten me dewerken om onderwerpen in behande ling te brengen. Verder vraagt Leiden of het niet moge- lijk is de- tentoonstellingen op Zondag te sluiten. Het hoofdbestuur stetl nadere overwe ging voor. Namens de afdeeling Middelharnis vraagt de heer De Graaf of het hoofdbe stuur bereid is de motieven mee deelen, waarom het niet op de agenda bracht het voorstel dier afdeeling om ad- haesie te betuigen- aan het adres aan de Regeering van de Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. De voorz. leest een nota voor, door hemzelf opgesteld, waarin uiteengezet wordt waarom het hoofdbestuur deze zaak niet wil entameeren, en waarvan de grondtoon is: het hoofdbestuur is te gen protectie. Discussie hierover heeft niet plaats. De voorz, wil de vergadering niet slui- ten alvorens een hartelijk afscheid hebben toegeroepen aan de aftredende bestuursleden, de heeren H. A. Nebbens Sterling en K. de Boer Cz. (de laatste niet aanwezig wegens ambtsbezigheden). Hij hoopt, daar ze nog jong zijn, ze eerlang in het bestuur te zien terugkee- ren en brengt hun dank voor hunne trouwe diensten. (Applaus). Dan brengt de voorz. een afzonderlijk woord van hulde aan den heer Westeyn adj-secr., de izijn 2-jarig jubileum viert, in dienst der Holl. Mij. van Landbouw Zijn ijver en trouw zijn boven allen lof verheven. Op voorstel van den heer De Bruijne wordt bij acclamatie besloten het. hooi-d- bestuur een blanco crediet toe te staan om den heer Westeyn een blijvend aan denken aan deze heugelijke gebeurtenis aan te bieden. Ten slotte brengt de heer De B e tien voorzitter dank voor zijne degelijke en prettige leiding der vergadering, waarna deze gesloten werd. Vele leden begaven zich nu naar de tentoonstelling, waar het, dank zij het mooie weer, vol en vroolijlc was, Te zes uur had in höt-el Toelast een gemeenschappelijke maaltijd plaats, Behalve de gewone jaarlijksche 3 Octoberfeesten, zal dit jaar de „Sport" dien dag goed vertegenwoordigd zijn to Leiden. Alle daar aanwezige sport- vereenigingen zullen aan deze betoo ging deelnemen. Gemengd Nieuws. Vergiftigd door schoenen. lil ,,Le Petit Parisien" van 16 Sep tember kwam het volgende bericht voor: Aniline is.naatr men weet, een ge vaarlijk vergift, en wij hebben her haaldelijk geivalLen van vergiftiging vermeld, waarbij personen het slacht offer waren géwordén van het dragen van schoenen, die met aniline zwart gemaakt waren. Dezer dagen heeft zich weer zulk een geval voorgedaan. De heer Jean Hélias, 19 jaar oud, handelsbediende, wonende 12, Rue Comines, had on langs door een schoenmaker een paar gele schoenen laten zwart maken. Zaterdagavond werd hij, na die schoenen den geheeJen dag te hebben gedragen, plotseling op onverklaar bare wijze onwel. Denkende dat 'twel door den slaap zou overgaan, ging hij te bed, maar kort daarop kreeg hij hevige braking-en. Een dokter werd gehaald en toen bleek dat men hier te doen had met een vergiftiging door aniline. De toestand van den patiënt werd zeer ernstig geoordeeld en hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. De politie heeft de sch-oene-n in beslag genomen en ze naar het la boratorium der gemeente gezonden. Een soortgelijk geval zoo meldt men heeft zich, gelukkig in veel minder ernstigen zin, nu hier voor gedaan. Een jongmensch van 17 jaar had even,eens zijn gele schoenen door een schoenmakeir laten zwart maken. Na ze een dag te hebben aangehad,voelde hij tegen den avond een ongesteldheid, welke hij zich nier kon verklaren; toevallig komt een kennis, die bovenvermeld geval uit ,,le Petit Parisien" had gelezen, en maakt er opmerkzaam op. De onge stelde nam toen een flink voetbad en gevoelde zich na een paar uren veel beter. Een waarschuwing aan anderen mag inderdaad nuttig worden geacht allereerst aan de schoenmakers, opdat zij zorgen, geen anilinekleur- middelen te gebruiken. geen andere in haar portemonnaie heb ben. Geen sovereign, shilling of penny komt de koninklijke beurs Dinnen zon der vooraf, dank zij de zorgen der hof houding, te zijn gepoetst en opgewreven als een stuk tafelzilver. Koopt H. M. iets in een winkel én geeft men haar geld terug, dan neemt zij het niet op, maar laat het liggen of noodigt een hofdame uit het voor haar te bewaren tot het oj>gepoetst zou zijn. De trouwe bondgenoot- van den Eng ei schen koning, de vorst, die op den Portugeeschen troon zit. heeft een an der zwak, Hij wil nooit tweemaal uit hetzelfde glas drinken en vooral geen glas tot up den bodem, ledigen, Zoodra dan ook ile koninklijke lippen den rand van een van een beker hebben gekust, snelt men toe, neemt dien weg en stelt er een ander voor in de plaats, die weder ten rande toe wordt gevuld. De Czaar heeft de manie der beddela- kens. Hij kan. niet anders slapen dan op zijn eigen lakens, die speciaal voor hem worden geweven. Oven" keizer Wilhelm's stokpaardjes doet men beter maar niet te beginnen, want waar zou het einde zijn? Sport en Wedstrijden Wielernienws. Major Taylor is uitgenoodiigd in Australië te komen rijden. Een Mel- bourn'sche club heeft hem f 15.000 geboden, als hij de reis wil doen. Op 1 Augustus van dit jaar blad men in Frankrijk aan heit hoofdbu reau van politie van het „departe ment de la Seine" aan 13.600 perso nen vergunning gegeven tot het rij den met automobielen. Wanneer nu eens wordt aangenomen, dat de helft van dat- aantal personen om de een of andere reden geen automobiel meer bezit, dan hqudt men over voor dat deel van Frankrijk, bijna zeven duizend automobielen. Zouden er in geheel Nederland in effectief gebruik een twintigste deel zijn, 350 stuks? Nog eens de prentbriefkaarten. In Duitschland, de bakermat der; Ansichtskarten, beleeft men hetzelfde, verschijnsel als hier en elders, dat nl. i van ezee aardige vinding op schro melijke wijze misbruik wordt gemaakt door allerlei schaamtelooze afbeeldin gen. De prentbriefkaarten leveren onder dit opzicht waarlijk zooveel schunnig materiaal, dat men de vinding haast betreuren zou. Tot een goed1 werk, dat navolging verdient, heeft thans de „Sittlichkeits- verein" te Liegnitz het initiatief ge nomen. Deze vereeniging richtte aan alle in die stad gevestigde handelaren in nieuwjaarskaarten een schrijven, waarin hun het verzoek wordt gedaan hij het kiezen der monsters voo*- de nieuwe kaarten al die exemplaren te weren, die aanstootelijke. onzedelijke en frivole voorstellingn te aanschou wen geven. De vereeniging legt er den nadruk op. dat vooral voor de jeugd deze kaarten een groot gevaar opleveren en bovendien een beleediging zijn voor hen, aan wie ze worden s-ezonden. „Ge zult het met ons eens zijn, zegt het bestuur in zijn schrijven, dat deze betreurenswaardige uitwassen dienen te verdwijnen, en wij koesteren het vertrouwen, dat gij bereid zult worden gevonden voor zooveel in uw vermogen is, onze pogingen te ondersteunen. Eenzelfde verzoek zou ook in andere steden niet te onpas komen. De speculatie op de ongezonde, om niet te zeggen bedorven neigingen van een groot deel des publieks, heeft i maar al te breede verhoudingen aange nomen. Een feest bij Roosevelt. 15 September is te Oystea-Bay, waar des presidents landgoed ligt, een feest geweest, waarop de bevolking uit den omtrek genoodïgd was. De georgani seerde arbetdérs verschenen met vaan dels en muziek, welke laatste het popu laire lied: There'll he a hot- time in the old) town to-night, d'at Roosevelt's cow- hoy's zongen toen ze de Spaansche batterijen op den heuvel van San Juan aanvielen. Het volksfeest verliep tot algemeene tevredenheid; er heerschte veel vroo- lijkheid en weinig formaliteit, Roose velt was echter ra.mdier tevreden over iemand, die zijn lof zong als een David die gekomen was om het land te reddlen. De president was met die honig minder tevreden en gaf daarvan na afloop van die rede op ondubbelzin nige wijze blijk. Den volgenden dag was er weer feest. Roosevelt drukte toen niet min der dan 10.000 handen. Kerkdiefstal. Onlangs hebben dieven op laag hartige wijze huisgehouden in de St. Petruskerk te Hamburg. Na te zijn ingebroken, doorzochten de schurken de kerk, maar nergens vonden zij geld of vervoerbare kostbaarheden. Daarover in woede ontstoken, scheurden de onver laten alle pracht-bijbels, welke zij in han den hadden kunnen krijgen, in stukken, waarna zij altaar en doopbekken be vuilden. F,«tl anto gestolen. Op listige wijze is bij Parijs een au tomobiel gestolen. Bij den eigenaar, die rijtuigen verhuurt, kwam Maan dag een jong man, als machinist- ge kleed, met de boodschap dat zijn mees ter te Corbeil was blijven steken en 150 francs bood voor hulp. De stalhou der achtte dit een aannemelijk voor deeltje, liet aanstonds zijn eenige auto gereed maken en reed met- den machi nist naar Corbeil. Daar vertelden hem twee personen, boeren naar "t scheen, dat de „Parijzen aars" eich zeiven had den geholpen en al weg waren. Het was inlusschen laat geworden en daar om liet de stalhouder zijn auto opber gen om den volgenden ochtend terug te keeren. Toen hij echter Dinsdag morgen aan dien stal kwam. moest hij vernemen dat het rijtuig al lang weg was. De „machinist" was het komen halen en daar men hem met den stal houder er op had zien aankoen. dacht men niet anders dan dat hij namens dezen het kwam meenemen. Er bleef clen bedrogene niet anders over dan aangifte te doen bij de politie. [Twee bommem- eefichiedeni8sen Uit Seattle bij Klondyke, wordt mel ding gemaakt van een brutale poging tot plundering van een bank. Een boos doener kwam het kantoor der Canadee- sche Handelsbank binnen met een revol ver in de eene hand en een dynamiev bom in de andere, en vroeg om ae,000 dollars. De klerken vluchtten als ha zen. Bijna onmiddellijk daarna liet de dief de bom vallen, met het gevolg lat het geheele gebouw vernield werd, een paar voorbijgangers licht gekwetst wer den en de man zelf levensgevaarlijk. Het andere geval speelde te Weenen, waar een ontslagen bediende een bom wierp naar baron Max von Gütmann, op het oogenblik dat deze laatste uit een spoorwegcoupé stapte. Bij de volgende ontploffing werd de baron echter slecht licht getroffen, doch de moordenaar en handlanger werden gedood. Uit- dankbaarheid voor zijn redding heeft Von Gütmann een bedrag van nljna twee ton aan weldadige instellingen vermaakt. wellicht spoedig een tweede dergelijke drijvende tentoontselling zal volgen. Anarchisten. Te Chicago doeit zich het merkwaar dig geval voor, dat in een Comité tot ontvangst van pu-esidefnt Roosevielt twee anarchisten zitting hebben. Een van hen, die nog wel voorzitter van het. comité i.s, de heer Rosenthal, is zelfs na den moord op president Mc. Kinley eenigen tijd in hechtenis ge weest. De aandiacht van de politie is op het zonderlinge feit gevestigd en deze onderzoekt het geval. Geheimzinnige reizigers. Aan het station Berny, nabij Cher bourg, stapten dezer dagen 's morgens vroeg twee als werklieden gekleede per sonen uit den Parijschen trein. Een hunner had een kaartje voor Cher bourg, de andere voor Saint-Brieux. Toen zij weder wilden instappen, was de trein reeds in beweging en zij moes ten achterblijven. In de coupé, waarin zij hadden gezeten, vond men later een zak van grof linnen, die een pak effec ten, bankbiljetten en een met goud geld gevulde portemonnaie bevatte, Men vermoedt, dat deze vondst ver band houdt met den in de Banque de France .gepleegden diefstal van 220.000 francs. Bedriegerijen. Evenals vroeger bij den aanleg van den spoorweg door Siberië zijn thans bij dien van den spoorweg om hetBai- kalmeer grootte bedriegerijen aan het licht gekomen. Klachten in de bla den hebben tot een onderzoek geleid, dat reeds het ontslag van een inge nieur heeft tengevolge gehad en waarschijnlijk nog tot meer dergelij ke maatregelen zal leiden. dat, waarop de oudste dochter van den heer Robert de behaalde medail le aan het reeds rijk melt lauweren behangen vaandel hechtte. Toen klon ken wederom geestdriftvolle toejui chingen. Dat Z. en V. ook bij alle zuster verenigingen in hoog aanzien staat daarvan getuigden de ontelbare tele grammen en brieven van geluk wensch welke van zusterverenigingen zoo wel in binnen- als buitenland; en van verschillende componisten waren in gekomen. Na voorlezing daarvan klonken her haaldelijk toejuichingen. Vooral de telegrammen van Verheij, Rotte'9 Mannenkoor, den dierden prijswinner in den wedstrijd, en van Richard Hol werden met daverende toejuichingen begroet Na afloop van het offic'ieele gedeelte erd de feestavond, zooals reeds ge zegd is, met zang en toasten heel ge zellig gepasseerd. Nog zij vermeld, dat tot eereleden werden gekozen de heeren J. W. Dau- dev, F'. J. van Kessel, Directeur van „Benedicamus Domino" en D. H. Blok, voer de groote verdiensten, der Vereeniging bewezen- Met luid applaus en daverende toe juichingen hechtten de zangers hunne goedkeuring aart deze mederiee-ling. Tyfos-epidemie. In liet kloosterpensionaat van de zusters van St. Ursula, te Dorsten, in Beieren, is de typhus uitgebroken. Van de 21 pensionaires zijn er reeds 7 over leden. Stokpaardjes. Het Engelsche blad Tit-Bits" beweert, dat er vorsten zijn, die stokpaardjes heb ben. Zoo vindt Z'. M. Eduard VII het bij zonder pleizierlg om, wanneer hij gas ten heeft ,deze_te wegen. Als hij er maar eventjes kans tóe ziet, laat hij zijn be zoekers, mogen zij van vorstelijken bloe de zijn of niet, op de weegschaal staan bij aankomst en vóór hun vertrek. Over liet algemeen nemen 's Konings gasten in gewicht toe. De tafel is dan ook erg gesoigneerd. 's Konings gemalin heeft ook een zwak, zij houdt namelijk van gave en blin kend opgepoetste muntstukjes en wil er De cholera. De slechte toestand in Alexandrië, door de cholera veroorzaakt, is nog niet veel verbeterd; men telt nog steeds 40 ziekte- ;evallen per dag, tegen 10 of 12 in Kaïro. Het totaalcijfer in Egypte sedert 15 Juli is geweest 25,377 gevallen, waarvan 20.746 sterfgevallen. T.n Konstantinopel is in. den Turkschen wijk Stamboel een pestgeval geconsta teerd; maatregelen, zijn genomen om een voortgang der ziekte tegen te gaan. In Odessa breidt, de ziekte, waarvan men vreest dat het de pest is, zich nog uit; sedert. 10 September zijn er 24 geval len voorgekomen, 6 met doodelijken af loop. Het eerste orgel. Op het stoomschip „Annam". dat (le zer dagen van Marseille naar China ver trekt, is een kerkorgel geladen, dat be stemd is voor de kerk der gezanten te Peking. Dit is het. eerste orgel van dien aard, dat in het Hemelsche Rijk wordt ingevoerd; tot dusver had de Chineesche regeering- zich steeds verzet tegen het gebruik van muziekinstrumenten in de Katholieke kapellen. Aanslag op een luchtballon. Bij het vullen van den luchtballon van graaf De la Vaulx, den bekenden Fran scherr luchtreiziger, te PaJavas, bemerk te men dezer dagen 's avonds dat de locomobiel, die voor de vorming van wa terstof dienst deed, hevig schokte. Bij onderzoek bleek, dat er geen water in die ketel was en dat deze op het punt was te springen, wat vernieling van den halfgevulden ballon tengevolge gehad zou hebben. Bovendien lag de stook- haard opgepropt met kolen en wa/ren de kleppen vastgezet. De machinist ver klaarde, dat dit de derde maal was, dat men tijdens zijn afwezigheid kolen m den haard had geworpen. Hij is onmid dellijk ontslagen. Een onderzoek is in gesteld. Overstrooming. De rivieren Brahmani en Banslat, in het zuiden van Bengalen, zijn buiten haar oevers getreden en hebben 25 dor pen weggespoeld, waardoor 6.000 perso nen zonder onderkomen zijn Al gauwer! Het stoomschip „Kronprinz Wilhelm" van den Norddeutschen Lloyd heeft het onlangs door het stoomschip „Deutsch- land' 'gevestigde record voor de reis van Europa naar New-York geslagen met 26 minuten. Keizer-fiigaren. Eenigen tijd geleden gaf de Duitsche Keizer aan een, werkman een sigaar, die deze zorgvuldig in zijn zak weg borg. Toen de Keizer hem. vroeg waar om hij de sigaar niet opstak, antwoord de de man, dat hij hem ais aandenken bewaren wilde. Waorop de Keizer nem een tweede saigaar gaf om op te rooken. Deze sigarenroyaliteit heeft, de Keizer bij de laatste legeroefeningen op ruimen schaal toegepast en telkens reikte de Keizer zijn koker aan sc-h.ildwacb.ten, uitkijken en andere soldaten, met wien hij een praatje aanknoopte. Deze keizerlijke sigaren, aldus in de wandeling gekomen, worden beschreven als van een dik model en langer dan een gewone sigaar; zij worden alleen voor keizerlijk gebruik gemaakt en wer den niet in den handel gebracht. Een drijvende tentoonstelling. Uit Seattle, een stad in den N.-A. noordt-westelijken Staat Washington, zal eerstdaags een groote stoomboot vertrekken, om een rondreis van 6 maanden langs de Aziatische Oostkust (Japan en China) en verder naar de PliiLppijnen, Singapore, Britsch-Indië en vermoedelijk, ook naar Zuid-Afrika en Australië te maken. Het doel is in de groote havens dier landen aan te leggen om de bevolking gelegenheid te geven kennis te maken met de voortbrengselen van het „verre wes ten". Een aantal fabrikanten zijn zei- ven mee aan boord en willen trachten handelsbetrekkingen aan te knoopen. De aanvraag was zoo groot, dat de boot geen ruimte genoeg opleverde en Vervolg Stadsnieuw.». Uit de Omstreken. Bennebroek. De heer J. C. Tuin. concertmeester van Haarlem's stedelijk muziekcorps, is benoemd tot kapelmeester van het alhier pas opgericht Harmonie-Gezel schap genaamd ..Kunst na Arbeid". Zand voort. In den dienst van het Postkantoor alhier- is itot 1 October a.s. eenige wij ziging gekomen. Het kantoor wordt thans op werkdagen te 7£ uur geopend in plaats van te 7 uur en op Zon- en feestdagen is het des voormiddiags van 7.308.30 geopend. Het bijkan toor in de Passage is gesloten. Amsterdamscbe Beurs Gister. Heden. Yr. 19 Sept. Zt 20 sept. 2i/opCt. V«>d. Werk. Schnlri 4i/o pCt. Portugal 4 pCt. Venezuela Gert. Nederl. Handel Maatij Aand Koninkl. Petroleum.459 464 Aand. Moeara Enim Aand. Perlak Petroleum139 Aand. Schibaieff Aand. Soemalata Aand. Am. Car Foundry Oy... Aand. United Steel Oomp42435/1G Aand. Atchison Topeka93t/i 9311/ig Aand. Union Pacific1107/g lll15/ia 4 pCt. Oonv, Union Pacific lids 1091/2 101/g Aaud. Missouri Kansas Texas 333/g 338/-i Aand. New-York Ontario351/2 35s/s Gew. aand. Kansas City South. 378/.i 371B/ic Pref. aand. id. id59 596/ie Gew. aand. Southern Railway. 40 39s/_t Aand. Wasbash36»/4 37i/t Aand. Denver Rio Grande49 49 Gew. aand. Erie4D/i 41 s/j Vervolg Nieuwstijdingen. De minister van koloniën. De Haagsche correspondent van het Handelsbl. bericht: „Ik verneem (maar heb mij nog niet kunnen vergewissen van de juisit- heid) dat de heer Sweerts de Landas burgemeester van Arnhem, is aange zocht voor het ministerie van kolo niën. „Men zal zich herinneren, dat do heer S. de L. een voormalig Indisch ambtenaar, ook i3 genoemd hij de laatste vacature voor het Gouverneur- Generaalschap." Zang en V r i e n dl s- ch a p. De Koninklijke liedertafel „Zangen Vriendschap" vierde Vrijdagavond haar schitterende overwinning in de Socië teit Vereeniging. Bijna alle leden waren aanwezig, den geheelen avond heerschte zooals te begrijpen valt eene feestelijke, vroolijke stemming, toespraken wer den gehouden, liederen gezongen en meermalen op het welzijn der vereeni ging gedronken, Eén der schoonste oogenblikken was dat, waarop de huldiging van den eani- nenten directeur van Neerland's eerste Zangerschaar plaats vond. Dit ge schiedde bij monde van den heer Se- venhuysen. die in eene kernachtige, met bezieling uitgesproken rede den heer Robert geluk wenschte met de door Z. en V. behaalde lauweren, en hem dankte voor de groote toewijding, die hij steed? voor de Vereeniging heeft getoond en waardoor het alleen moge lijk is. dat zij thans het liooge stand1- punt inneemt, waarop Z. en V. nu staat. Niet heter wisten de zangers dan ook hunne dankbaarheid te uiten, dan door hem een blijvend aandenken aan dleze schitterende overwinning te over handigen. En onder daverend applaus en stormachtige toejuichingen bood spr. den geachten directeur een bron zen beeld op piëdestal aan, voorstellen de de Triomf. De directeur bedankte hierop voor deze treffende bewijzenivan sympath e van zijn zangers ontvangen. Hij re kende het zich tot een eer aan het hoofd t,e staan van eene zanigvereeni- ging, die Haarlem's naam in den vreemde en in Nederland zoo hoog heefit gehouden, die zich een eervolle naam onder de zangvereenigmgen in het binnen- en buitenland heeft ver- worven.I-Iij sprak dan ook denweusch uit, dat, het hem nog tal va.n jaren ge geven moge zijn den dirigeerstok over Zang en Vriendschap te zwaai en. en wat meer zegt, haar nog vele malen als overwinnaar uit hiet strijd perk te voeren. Een tweede plechtig oogenblik was Het komende zittingjaar. Tot dusver verkeerde men in het onzekere 'ten aanzien van het tijd perk van indiening in de Troonrede aangekondigde wetsontwerpen. Twij felachtig scheen of bed'o'eld was, dat slechts enkele wetsontwerpen, die in het bijzonder voor dit jaa-r waren aan gekondigd, in dit zittingsjaar zouden wordien ingediend of d'at zulks op de gansche opsomming sloeg. Me\t vrij groote stelligheid echter kunnen wij mededeelen, dat de laat ste opvatting de. juiste is;. Zijn wij wel ingelicht, dan hoopt de Regee- ring al wat in de Troonrede is ge noemd, ook dit jaar in te brengen. Hbl. Adres van Antwoord. H. M. de oningin ontving; gisteren de Commissie uit de Eerste- Kamer der Staten-Generaal ter atfunbieding van het Adres van Antwooud op de Troonrede. H. M. heeft daarop het volgende weder-antwooirdi gegeven: ,,Mijn© Heeren! „Het is mij aangenaam van U de veirztekoring te onjtvang-en dut mijn beroep op Uwe toewijding ;aan de zaak van het vaderland niet tever geefs is gedaan. x „Dat Gods zegen op Uwen -arbeid ruste is Mijn oprechte wensch. „Ik verzoek u, mijne heeren,- aan de Eerste Kamer Mijnen dank te wil len overbrengen voor Haar Adres )van AntwoorcL Burgerlijke Stand. Bevallen: 1.9 Sept, C. J. Steml'sr Vork. d. G. GeerlofStouten d. 20. A. E. van NordeFabel d'.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2