Tweede Blad, Teijler van der Huist. bekoorende bij „Ifsartem's Hoefblad"5 van Maandag 22 Sept. 1902. mg. 5899 Haarlemsche Han deli ver een i gin g. goef3cel hij kon. besluit van 12 nov. no. 22. 1899. De Haarlemsche Handelsvereenüging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892 heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen, in zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar deeren door als lid der vereen'igmg toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemische liandelsver- eenièjing steeds opneemt als doende, wat'hare hand vindt orn te doen. De voordeelen. die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanb'iedt, zijn zeer vele. en zeer groot tegenover de geringe jaar lij ksche contributie van f2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informailliën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenhol'tz en H. Ph de Kanter ter. Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en van Bemrnel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden n'iet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe- ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mui en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f2248.36 behaald. 15 vorderingen wor den afbetaald, en 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur, en 'sxiamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen- Men wordt geraden alvorens te le veren aan Kops. Donkere Begijnhof 8rood. Johannes Rang. Haarlemmer- li'edestraat 2, Nicolaas Rang, Haarlem- merliedestraat 2 boven, zich om inlichtingen te vervoegen aan liet Bu reau. HET BESTUUR. In de dezer dagen verschenen stam boom van de familie Teijler wordt, door mij voor verschillende biografische en historische mededeelingen van dit ge slacht verwezen naar de inleiding van de door mij geraadpleegde stamboom van Maria van Geleyn en naar een arti kel in .Eigen Haard" van 1885 van de hand van den heer Ds. J. Craandijk. Ik meende dit kortheidshalve te moe ten doen, te meer daar het mij voor kwam dat deze mededeelingen niet van bijzonder belang konden worden geacht voor de belanghebbenden. Het blijkt echter dat ik mij vergist heb, want van verschillende zijden ontving ik het verzoek deze alsnog mede te dee- len in dit blad, waaraan ik gaarne vol doe, zoo althans de redactie hiervoor eenige ruimte wil afstaan. In het gemelde voorbericht lezen wij: „Thomas Teyler, van een Adelyk Ge slacht, wiens Vader een Edelman was, in 't Westen van Engeland, dewelke ver scheiden Zoonen had, waarvan. Thomas de jongste was, resolveerde met nog eenige Engelse Heeren, om de Belydenis van het Geloof, te vluchten naar Hol land, hebbende niets koranen mede nee- men ais een weinig geld en een Byber: eir zynde nagejaagd, en ontdekt van een van zyne Broeders, zo koos hy liever te sterven als wederom te keeren, waar op zyn Broeder, ziende zyn resolutie, nem aan den Heere beveelde. Tn Holland ge komen zynde Ao. 1580, oud 18 Jaaren, en na eenige Jaaren aldaar gewoout te hebben, is hij komen te trouwen, .net, Pryntje van de Kerkhoven, welke mede om de Belydenis van, haar Geloof, uit, Vlaanderen gevlucht was, Aotot Haarlem of Bloemendaal, en heeft zich gevoegt bij de Gemeinte van de Doops* gezinden, genaamt de Vlaamse, tot Haar lem, en van God gezegent zynde met tydelyke goederen, heeft hy nagelaten 6 Kinderen, en is oud geworden over de 93 Jaaren, en gestorven Ao. 1655, in Haarlem, en begraven in de Nieuwe Kerk, zyn eigen Graft, welk Graft noch toebehoort aan de Erven van Jan Tho- masz. Teyler, die kleinzoon was van Thomas Teyler, den Engelsman". De 18-jarige Engelsclmiaii van adellij ken huize kwam alhier dus in 1580 aan. in het bezit van een weinig geld en een bijbel, terwijl hij in Trijntje van ae Kerkhoven, een Vlaarnsche van geboorte en eveneens uitgeweken om des geloofs wille eene levensgezellin vond. Ondernemend en voorspoedig aldus verhaalt Ds. Craandijk won hij als fabrikant een aanzienlijk vermogen, en van de Vlaarnsche Doopsgezinde Ge meente te Haarlem was hij een ijverig lid. Pieter Teyler van der Hulst was (le achterkleinzoon van Thomas' tweeden zoon Izaak. Zijne moeder was Maria van der Hulst. Hij werd in 1702 te Haar lem geboren, hoewel een en ander door verschillende „erfgenamen" wordt be twijfeld. Wat mijne meening in deze aangaat, moet ik zeggen dat ik daar geen bepaald oordeel over kan velren. Tot nog toe bleek mij niet uit eenig authentiek stuk, dat hij wel te Haariern is geboren, alleen is een en ander op te maken uit de huwelijksakte met Helena Wijnanda. Verschaaven te Amsterdam, alwaar in wordt vermeld dat hij is ko mende van en wonende te Haarlem. Door m- zou hierop niet de aandacht zijn gevestigd, ware het niet een punt van onderzoek van velen, en mogelijk is er onder de lezers wel iemand, die het tegendeel kan bewijzen. Gedurende vele jaren diende Pieter Teijler van der Hulst de Doopsgezinde Gemeente alhier als diaken. Hij was zeer rijk, en zijn vermogen hem door erfenis toegevallen, werd nog vergroot door eene bloeiende fabriek. Doch zelf leefde hij eenvoudig, ja men beschuldigde Hem zelfs van karig te zijn. Doch h1J moge zelf hoogst ingetogen geleefd hebben, voor anderen was hij niet gierig. Op het Klein Heiligland bouwde bil m 1729 een aanzienlijk hofje, dat in 1786 ten ge schenke werd gegeven aan de. Regenten van het Vrouwe en St. Anitobi e Gasthuis, bij gelegenheid dat het nieuwe gesticht op den Koudenhora gereed was. En een bewijs dat hij niet eng van opvatting was, is wel dat deze inrichting niet uit sluitend open staat voor vrouwelijke le den der Doopsgezinde Gemeente alleen, doch voor vrouwen van alle godsdien stige gezindten. Zijn vrouw en beide kinderen verloor hij door den dood, en daardoor was zijn huiselijk geluk verwoest, doch niette min bleef hij levendig belang stellen in de behandeling van onderwerpen en vraagstukken op het, gebied van gocls dienst, godgeleerdheid, wijsbegeerte, ge schiedenis, letteren, kunst, natuurkunde enz. En de kostelijke erfenis die hij ons heeft, nagelaten Teijler's Stichting bewijst zulks volkomen. Ook zijn tes tament, waarvan voor eenige dagen een extract werd medegedeeld in dit blad toont ons dit meer dan vol doende aan. Ik meen thans aan het verlangen, om eenige historische gegevens meae w. deelen. te hebben voldaan. Gaarne erken ik geen nieuwe bijzon derheden openbaar te hebben gemaakt, maar boe bekend ze ook mogen zijn, toch is het mij gebleken dat ze voor velen wederom nieuw zijn. Moge de Teijler's quaestie spoedig tot het verleden behooren! Zeker zullen er dan ettelijken in den lande zijn, die een meer gerust en. tevreden leven leiden, et telijken zullen er dan zjjn die niet meer gekweld worden door m. i. dwaze tllu- siën, en ook zullen er velen zijn, die hun veelal met moeite verdiende pen ningen in den zak zullen houden. Het tot dusver aan deze zaak verknoei de geld, zal waarschijnlijk reeds meer bedragen dan het gedeelte der erfenis 't, welk zou moeten verdeeld! W. P. J. OVERMEER. C) Weet iemand mij ook mede te dee len, waarom hij alleen Teijler van der Hul st wordt genaamd! Zijn bei de zusters heetten alleen T e ij 1 e r. Stadsnieuws. Toonkunst. Onze Haarlemsche afdeeling van Toonkunst heeft voor hare eerste uitvoering Mendelssohn's Oratorium „Eliasi" gekozefn, zooals uit achterstaande advertentie blijkt. Als solisten zijn reeds geëngageerd1 onze beroemde baszanger Joh. M. Messchaert en mejuffrouw Elisabeth Wilhelmy uit Wiesbaden, een jeugdi ge en uitnemende sopraanzangeres, dochter van mevouw Maria Wilhel my, die hare medewerking tot ons laatste groote* driedaagsch muziek feest en de uitvoering van Messias in de Groote Kerk verleende. Mejuffr. Elisabeth Wilhelmy zong met groot succes re.cds het vorige jaar in vele groote steden van Duitschland. Wij gelooven diat het Afdeelings- Bestuur, zoowel wa;t de keus van het werk als van solisten betreft, bij voor baat den dank der leden van Toon kunst verdient. Uit de Omstreken. Beniaebroeli. Het inschrijvingsregister der Nat. Militie, lichting 19U3 met d'e daaruit op gemaakte alphabetische naamlijst is voor een ieder van 18 tot en met 27 September ter inzage op het Raadhuis. Tot deelname aan het herliali'ngson- derwijs hebben zich slechts 5 manne lijke personen aangemeld', waarvan er nog 2 buiten de gemeente wonen, voor waar een treurig verschijnsel in een tijd waarin men zooveel voor het on derwijs doet. De begrooting dezer gemeente voor het jaar 19U3 bedraagt in ontvangst en uitgaven f 9151.68 1/2. De post voor on voorziene uitgaven is groot f 292.81. binnenland. Interviews met iNederlandsche staatslieden. De medewerker van de Temps" heeft nu den heer Talma, lid der Tweede Ka mer voor Tietjerksteradeel, naar zijn meening gevraagd over een verbond of samengaan van Nederland met een an dere mogendheid. De heer Talma begon met te zeggen dat de houding der groote mogendheden in den laatsten tijd (Armenië, Finland, Zuid-Afrika) bij de kleine natiën de over tuiging heeft gewekt dat er noen gevoel noch moraliteit bestaat ter zake van in ternationale politiek. Bovendien bewees die houding dat overwegingen van. oeeo- nomischen aard de politiek der regeerin gen beheerschen, wat Marx gelijk schijnt te geven (hoewel de heer Talma de the orie van Marx niet deelt). Van Marx gesproken zoo viel de heer Talma zichzelf in de rede of lie ver, van de Marxisten gesproken, weet u wel dat de politieke partij die bij ons misschien het, minst afkeerig zou zijn van het denkbeeld eener alliantie met Duitschland, de Marxistische is? En dat is. menschelijkerwijze gesproken, vrij natuurlijk. ïn geen land van de oude of nieuwe wereld is de sociaai-aemocrali- sche partij numeriek zoo sterk en zoo krachtig georganiseerd als in Duitsch land. Het denkbeeld eener Internatio nale samensmelting van hun partij, niet met woorden alleen, maar jnderdaao. heeft voor de Marxisten wel Iets verlei delijks. Ik erken dat uit een strict, par tij-oogpunt beschouwd, de zaak niets ab surds heeft. Maar aangezien ik, wat mij betreft, geen Marxist ben, en er in mijn oogen nog heel wat andere beweegrede nen zijn buiten den „oeconomischen factor", die de evolutie der samenleving beheerschen, voel ik niets voor een ver hond met Duitschland. noch voor andere verbonden, die vroeg of laat, op onze inlijving zouden moeten uitloopen De overgroote meerderheid van de Ne- derlandsche natie wil, ook volgens den heer Talma, van geen verbond en van geen toenadering tot eetiige mogendheid iets weten. Niet tot de Engelschen, „die natie van piraten", niet tot de Fran- schen, het. volk van de groote revolutie: de sympathieën, van ons volt; met Frankrijk zijn niet meer, gelijk vroeger, van politieken aard. Wat een verbond met Duitschland be treft, dat zou een nationale zelfmoord zijn. Wij zouden langzamerhand in het. Duitsche rijk opgeslorpt, worden. In oeconomisch opzicht zouden wij ten gronde gaan. Fen douane-unie met het. protectionistische Duitschland zou al heel spoedig onze vaderlandsche nijver heid ruïneer en. Er is- zeide de heer Talma, nog een overweging, hoogst belangrijk in mijn oogen. die mij alle gedachten aan een verbond of een staatkundige overeen komst met Duitschland doet verwerpen Ik ben een beslist tegenstander van de staande legers, ik wensch voor het land een burgerwacht, ongeveer zooals die in Zwitserland bestaat,. In afwachting van d evolkomen afschaffing van alle verde dig! ngsstelsel als het eene voik het andere niet meer wil aanvallen wil ik niets van militaire kaste of van kazer nes weten. Nu ligt het toch voor de hand dat wij, ons met Duitschland ver bindende. ons leger en onze verdedi gingsmiddelen zouden moeren vei ster ken. De militaristische geest, dien ik zou willen vernietigen, en die overigens vanzelf uitdooft bij ons te lande, zou on vermijdelijk weer opleven. Daar wil ik niet toe meewerken. Gevraagd naar de mogelijkheid Qat 's lands onafhankelijkheid gevaar liep, zei- de "de heer Talma: Om onze onafhankelijkheid te waar borgen, kunnen wij eigenlijk maar iwee dingen doen. Op internationaal politiek gebied: de meest volstrekte onzijdigheid in acht nemen, en deze zoo noodïg. - de gewapende natie laten verdedi gen. Op oeconomisch gebied: onzen landbouw en onze nijverheid voortdu- j id ontwikkelen en verbeteren. Een hoefdenkwestie. Onder het opschrift: ,,Een hoofden- kwestie" schrijft het „Handelsblad' Stel u gerust, lezer! We zullen u dit maal niet lastig allen met een quaes tie tussche-n hoofden en onderwijzers ai speelt de historie ook aan een paar scholen af. Waart ge Dinsdagmiddag tegen den tijd in dien omtrek van de Plantage geweest, het zou u opgevallen zijn hoe vele moeders, druk gcsticuleerende, met haar respectieve spruiten zich in dezelfde richting bewogen. En haar verontwaardiging had re den van bestaan. Verbeeld1 u: de hoofden van een paar openbare scholen hadden besloten dien middag van het gewone werkprogram af te wijken en de uren, bestemd tot opleiding voor christelijke en maat schappelijke deugden, te doen beste den aan het knippen der haren van de discipelen. Een tweetal politie-agenten en een 4tal „scheerders" waren gerequireerd en hadden post gevat in d'e lokalen, waar slechts gewacht werd op de slachtoffers,' die voor d,e operatie wa ren bestemd. Maar de moeders waakten. Krach tige betoogen tegen zulk een ingrij pen in de ouderlijke macht moesten de onderwijzer# hooren een vader schreef een „pootigen" brief met ver zoek van zijn protest goed' nota te ne men. En het resultaat was... dat de on derwijzers den verontwaardigden moe ders konden mededeelen, dat zij dupe waren van een grappenmaker, die veel succes van zijn inval heeft gehad. I)e Staatsloterij, Iri „De Nieuwe Financier en Kapita list" wordt onder den titel: „Adieu. Staatsloterij?" een .lans gebroken voor het blijven bestaan dier inrichtingen. De schrijver meent, dat de argumen ten voor en tegen de Staatsloterij zich van zelf rangschikken en twee groe pen, waarvan men do eene de moreele of politieke, de andere de financieele zou mogen noemen. Het blad meent, d'at dë loterij, zoo als die door den Ned'erlandschen Staat geleid wordt een „onschadelijk kwaad" is. Natuurlijk, zij behoudt den. aard van dobbelspel, en dobbelspel, aldus wordt geleerd, is verderfelijk. Maar waar het een zoo zwak, bijna saai. dob belspel geldt als dit., fs het kwaad bij zonder gering, zoo het al werkelijk be staat,. Van lieden die zich hebben gc- mineerd wegens hoog spel in d© Staatsloterij hoort men nooit iets.en zal men ook nooit iets hooren zoolang de kansen zoo klinkklaar tegen den spe ler zijn als in hot spel met onzen Staat het geval is .Ook verneemt men nooit, iets van gevallen waarin „mindere lui" hun gezin van behoeften versto ken houden om een „twintigje" te kun nen koopen. En gesteld al dat er wer kelijk geld aan de briefjes wordt, be steed dat met meer vrucht in voedsel, kleeding, onderwijs of liefdadigheid zou kunnen worden gestoken, het. zou de toch nog m strijd, zijn met moderne economisch-psychologische opvattin gen te beweren dat dat geld verkwist is. Duizenden in den lande hebben in vuil voor liet geld dat zij volgens de kansrekening moeten verliezen hoop hoop op een prijs; en zij die niet weten welke ruime plaats hoop op lotsverbe tering bekleedt in de harten van het groote volk, hoe die hoop liet steunt, en schraagt, kennen de wereld niet, en zijn derhalve aan de ministertafel' niet, op hun plaats. De groote volks massa hoopt en wil hopen: haar hoop is haar leven. En dan wordt er op gewezen, dat bii afschaffing van de Staatsloterij een veel grooter practised kwaad zou ont staan, doordat, het wedden en dobbelen op allerlei andere manieren zeer zou toenemen. Het eenige gevolg van den voorge stelden stap zou dus zijn dat in plaats eener eerlijk beheerde loterij met, matig goede kansen, die jaarlijks een aardig bedrag aan \s rijks schatkist toevoegt, loterijen zullen komen over het beheer waarvan men geen controle heeft, die slechter kansen bieden, en waar het land niet mede gebaat is. Voornamelijk buitenlanders zullen van het ophouden dei- Staatsloterij partij trekken. Even als thabs in Engeland gebeurt zullen vooral Duitsche „Lotterïeschwindler" ons land met circulaires overstelpen; en van de lieden die nu fatsoenlijk een briefje spelen zullen duizenden een ander „gokje" zoeken dat waarschijn lijk van minder respectabelen aard zal zi]'n. Bekroningen tentoon stellig te Turijn. Ter aanvulling van de lijst der be kroningen reeds in ons Avondblad vermeld, volgt hier een meer uitvoe rige opgaaf: 8 Eerediploma's: Amstelhoelt Am sterdam (aardewerk), H. P. Berlage, Amsterdam (arch, ontwerpen), A. Le- comte, Delft (ontwerpen van aarde werk), Joost Thooft en Labouchchère Delft (aardewerk), G. W. Dijsselhof, Amsterdam (medewerking aan meu belen van Van Wiselingh Cie.), J. Mendes da Costa, Amsterdam (deco ratieve figuren in grës), Rozenburg, 's-Gravenhage (aardewerk en porse lein), K. Sluyterman, Delft, (ontwer pen va meubelen). 10 Gouden Medailles: „Het Binnen huis", Amsterdam (geheel© kamer inrichting). F. W. Braat,Delft (smeed werk). J. Eisenlöffel, Overveen (me talen voorwerpen), J. B. Hïllen, Am sterdam (eetkamer), J. L. Schouten, Delft, (geschilderde vensterglazen, W. Stevens en Zoon, Rotterdam (ta pijten), John. Th. Uiterwijk en Co., (arts and crafts), 's-Gravenhage, (ge meubelde had), E. J. van Wisselingh en Cie., Amsterdam, (meubelen), F. Zwollo, Amsterdam (zilveren voor werpen), en de collectieve inzending van graphische kunst, bijeengebracht door den heer Ph. Zilcken. 7 zilveren medailles: J. Altdorf, C. J. Begeer, Utrecht (medailles, zilver werk), W. G. Brouwer, Leiderdtorp (aardewerk), Wm. Hoeker, Amster dam (ontwerpen voor meubelen), J. A. Pool Jz. Zalt-Bommel (slaapkamer) Het Koloniaal Museum te Haarlem, (dir. dr. Greshof), (batiks). 18 diploma's van verdienste: J. P. van den Berg, Haarlem (binnen-ar- chitectuur), Erven F. Bohn, Haar lem, (boeken en boekbanden) H. J. Bouheuys, Deventer (ontwerpen voor tapijten), A. Falise, Wageningen (me daille»), Haagsche Smyrna Tapijtfa- briëk (tapijten), Hack, Amsterdam, (modellen voor beeldhouwwerk), John Jacobson, Parijs (decoratieve stoffen. S. Jessurun de Mesquita, Am sterdam, (gedrukte en gebatikte stof fen). G. Kleinmann en Co., Haarlem (boeken en boekversiering), A. L.Kos ter, 's-Heerenberg (gravures). S.Lank- hou't Co., 's-Gravenhage (affiches), C. van Leer Co., Amsterdam, (af fiches en illustraties), F. J. van Mans veld, 's-Gravenhage. (decoratieve tee-' keningen), George Rueter, (boekver siering), J. B. Smits, Heemstede (boekbanden), J. G. Veldheer Bergen (teekeningen en houtsneden), Agatha WegerifGravestein, Apeldoorn (ba tiks), J. P. Wormser, Ams/terdam, (teekeningen voor boekbanden.) Er in geloopen. Onlangs stond voor een perceel op de Leidsche straat te Amsterdam, een rijwiel even onbeheerd. Hiervan maak te een jongmensch gebruik om dit weg te nemen. Hij werd echter door eenige voorbijgangers opgemerkt, die hem ondier liet Bekende geroep van „hout- tedief" achtervolgde. Ofschoon de jon geman vrecselijk hard trapte, werd hij in de Raadhuisstraat gegrepen en door de politie naar het posthuis N.Z. Voor burgwal geleid; aan het politie^bureel Gymnasium werd tegen hem proces verbaal opgemaakt. De „redder" van de fiets, die, dank zij het feit, dat zijn snelheid belang rijk grooter was dan die des matig dravenden paard-, de voldoening had) den dief te achterhalen en aan te hou den, beleefde bij deze gelegenheid een zonderling avontuurtje. Tijdens de bij. eenkomst ten politie-bureele van dief, gestolen voorwerp, redder en bestole ne, meende deze laatste in dien voor laatste den dief te1 zien. Natuurlijk werd deze on-Lombrosiaansche ver sing spoedig gevolgd door een aan doenlijke en berouwvolle amende ho norable. A an geran Be landbouwer G. v. d. K. te Barne- velcl heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hij door vier militairen uit het schietkamp te Harskamp is aan gerand en voor een bedrag van f 300 aan geld beroofd. Bij confrontatie met de militairen uit het kamp, wist hij de daders echter niet aan te wijzen. Daar het later gebleken is dat v. d- K. denzelfden avond ook nog een be zoek gebracht heeft aan een verdacht huis daar in de buurt, vermoedt men dat hij zijn geld op eene andere wijze is kwijtgeraakt. Baldadige rekels. Op 11 Juli maakten drie jongedames een reisje per fiets naar Schiebroek. Drie deugnieten, B. V. en De J.. zou den dién dames eens den weg versper ren. Dame no. 1 wist 't gevaar te ont snappen, zoo ook mej. no. 2. maar de laatste, mej. Maria Elisabeth van B„ werd omvergeworpen en kwam met haar fiets in dë sloot terecht. De jon gens deden niet de minste moeite om hulp te verleencn. Een andere knaap was galant r en haalde eerst de juf frouw uit de sloot en daarna de fiets. Zoowel het kostuum der juffrouw als haar fiets zijn totaal bedorven. Drie getuigen werden in deze zaak, die voor den kantonrechter te Rotterdam dien de, gehoord en het O. M. requfreerdë tegen J. 15 en tegen de beide overigen ieder 10 boete. Nadat het vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, zal de juffrouw een civiele actie instel len tegen de vaders der bengels. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). TERUG IN HET WOELIGE BER- LIJNSCHE LEVEN. Berlijn, 18, IX, '02. Volgens ouder gewoonte waren in het begin van den zomer diverse kof fers reismanden te voorschijn ge haald voor de jaarlij ksche reis, hoe wel er ditmaal eigenlijk geen aanlei ding bestond, een benauwde, duffe stad 'te ontvluchten. Feitelijk was het er tengevolge van het koele, re genachtige weer best uit te houden. Maar er viel nu eenmaal niet aan te veranderen. Wat zouden de bevrien de families wel gezegd hebben, als men geen aanstalten gemaakt had! Zouden e niet dadelijk allerlei praat- i je> geloopen hebben in den grooten vriendenkring, dat men een klap mee had gekregen in den grooten Bank- krach! Neen. gereisd moest er wor-j den. En weken lang hadden de mei den het rijk alleen gehad in de groote leege woning, waar haar Schatz nu niet zooals anders alleen in de keu ken te goed werd gedaan, terwijl de families tengevolge van het druileri ge regenweer veel meer dan in an dere zomer= waren aangewezen op de paar gehuurde kamers in de Sommer- frische, op de bergen of aan het strand. Vroeger dan anders is men naar stad teruggekeerd, nu op den koelen. regenachtigen zomer een dito herfst is gevolgd. In de eindelooze straten van het Westen zijn overal de jalou- zieën weer opgetrokken van de mo numental© woonhuizen. Beneden, ge lijkvloers, links en rechts van den grootscheepschen hoofdingang, heb ben de eigenaars van de kleine win kels, waar men alle dagelijksche be- noodigdheden kan inslaan, de „Herr- schaften" van een-, twee-, en drie trappen hoog met vreugde zien thuis komen. De schrale zomermaanden zijn gelukkig achter den rug. Nu zal er weer geld in het laad je komen. Achter de vensters van de verschillen de verdiepingen worden de bewoners zichtbaar, wien het ditmaal niet erg veel moeite heeft gekost, van de Som- merfrische afscheid te nemen en naar Berlijn terug te keeren. De natuur huiten moge nog zoo heerlijk en de lucht nog zoo frisch zijn, op den duur kan een echten Ber- lijner niet buiten „Grossstadtluft". Hij voelt zich pas weer in zijn ele ment. als hij dë duizenderlei geluiden hoort van de woelige straat rondom, het. onafgebroken klik-klak der paar denhoeven op het asphalt, het. rollen der zware omnibussen, het klingelen der trams, het luide zenuwachtige bellen der voorbijhollende brandweer wagens. het schrille fluiten van de pijpers aan het hoofd van een troep soldaten, gevolgd door een vroolïjke marsch van de kapel, het. luidkeels venten van briefkaarten, bloemen, hondjes, klein speelgoed, etctra-bla den aan den rand der trottoirs. Slenterende *s avonds langs de schitterend verlichte winkels in de Leipzïger Strasse met, haar illumina tie-perspectief van eindelooze reeksen booglampen, hoog boven het midden van de straat zwevende, voelt hij zich lekker, to midden van de vroolijke drukte, blij wper thuis te zijn. Schön ist. doch in Berlin. Op zijn eerste boemeltocht, door de stad na de zomerreis constateert hij, dat. er alweer heel wat veranderd is en klaargekomen in dien tusschen-i tijd, zoowel wat straten en openbare. gebouwen betreft als particuliere on- diernemingen. Op de nieuwe, breed e j trottoirs van de veranderde Linden is nu plaats genoeg voor de pantoffe-1 lende voorbijgangers; builen, aan j gejne zijde van de Brandenburger Poort heeft men den Königsplatz ge- metamorphozeerd. zoodat van de Sie- gessaule een vrij uitzicht is verkre gen naar de vier hoofdrichtingen,aan de eene zijde naar de Siegesallee, aan de andere zijde naar de Spree met het oude station van den spoorweg op Hamburg in het verschiet, links naar het geweldige Rijksdagsgebouw met het groote Bismarck-standbeeld er voor en rechts Kroll's Theater, waarvoor binnenkort het Moltke- standbeeld zal worden opgericht. In de Leipziserstrasse is het nieuwe, gebouw Eerste Kamer, vlak tegenover het groote Waarenhaus Wertheim zoo goed als gereed) waardoor deze bazaar een voornamen huurman heeft gekregen, die geen concurrentie aan- doet. Aan de Kaiser-Wilhelm Ge- dachtniskirrhO', waar alles rondom in romaanschen stijl wordt opgetrokken1 tot de gecombineerde, op bisschops-' staven gelijkende lantaarn- en electri- sehe trampalen. en zekere discrete huisjes toe, welke in de straten van een groote stad niet mogen ontbreken rondom deze kerk voor den „rijkdom" is eindelijk de deftige rust weerge keerd. nadat tengevolge van den aan leg der Untergrundhalin maanden lang de hier beginnende Hardenberg- strasse opgebroken was geweest, en op een woestenij geleek. Nu de tunnel al bijna, tot de RerlineT Chaussee in Chariot ten burg is doorgetrokken en de vroeger vrij smalle Hardenberg- strasse twee maal zoo breed is gewor den door de naasting der groote voor tuinen van de villa's aan den rand, is het plein om de Gedachtniskirche een middelpunt geworden, van waar- Hit vier riante, breede boulevards uitloopen naar tegenover liggende richtingen. Een eind verderop, waar de ver- breede Hardenbergstrasse met het dubbele tramspoor in het midden bo- van de Untergrundbahn en de ruime asphalt rijwegen en trottoirs links en rechts, de Isachimstaler Strasse kruist vlak bij het station Zoologischen Gar ten, werd het nog eens zoo druk, sinds de Untergrundhalin hier hene den ook haar station hoeft aangelegd. Donderend rijden de spoortreinen van het Fernverkehr en van de Stadit- bahn over het ijzeren viaduct, bene den op straat glijden de electrisc.he tranis en onder door en er langs, rij tuigen en omnibussen rijden af en j aan en in de beide openingen in den grond vlak vóór het viaduct op de plaaJjS, waar Vroeger een popujlaire kapel in een biertuin speelde, ziet men onophoudelijk menschenkoppen verschijnen en verdwijnen Aan den eenen kant „borrelen" van heel vroeg tot diep in den nacht men- schenmassa's uit de diepte op. Omge keerd dalen aan den anderen kant zonder ophouden gehaaste menschen- massa's de trappen af, na aan het yoorloopige ijzeren loketje een kaart je te hebben genomen naar de rich ting Potsdamer Platz of naar <j.e rich ting Stralauer Thor in het uiterste Oosten. De bewoners zelve zijn aan het nieuwe vervoermiddel al volko men gewend en maken er druk ge bruik van. De trappen afdalende zien ze heneden op het helder verlichte perron onmiddellijk aan de transpa rante verlichting van het station van bestemming of hun trein aan de beurt van vertrekken is, dan wel die voor 'd:e andere richting. Zoodra de trein in den donkeren gang ïg wegge gleden. verdwijnt de verlichting in dit gedeelte van het chassinet en komt daarnaast de naam van het. andere eindpunt in vurige letters t© voor schijn. Tot in de kleinste bijzondei" heden is de dienst practisch geregeld. In volle vaart komt een trein het station binnen stuiven. Met een ruk staat hij plotseling stil, wacht hoog- stens een halve minuut, en gaat dan weer met dezelfde snelheid verder. Het publiek moet. zich zelf helpen, evenals in de treinen van de Stadt- bahn. Wie niet bijtijds zorgt, vooraan te staan in het middeldar van den wagen, zoo dicht, mogelijk bij de schuifdeur, kau wel eens kans loopen een station te ver te worden meege nomen. Dit zal den bewoners niet licht overkomen, die geregeld gebruik maken van de lijn en geen oog meer hebben voor de wondere techniek van het beroemd1© „Gleiédrefiak", ectrder misschien den velen vreemdelingen, die niet karig zijn met hun lof voor het grootsche werk. Er valt voor hen op het interessante traject zooveel onderweg te zien, dat zij allicht hun station voorzij zouden sporen, als de meesten niet doorgaans een tochtje ondernamen van het eene uiteinde naar hef ander, die dus zonder agita tie kunnen genieten van de aardige kijkjes op een groot gedeelte van de stad. Een landgenoot, die lange jaren in Parijs gewoond had. en kort geleden een tiental dagen hier doorbracht, was verbaasd over de drukte op straat 1-Iij had zich het Berlijnsche loven niet zoo grootsteedsch voorgesteld en maakte vanzelf vergelijkingen tus- schen de beide steden, welke in veel opzichten gunstig voor Berlijn uitvie len. Wel waren gebouwen, huizen, monumenten dikwijls zwaar, overla den, pronkend, maar daarentegen was hij niet uitgesproken over de groote orde en. regelmaat, welke over al heerschte. Nergens wanorde, veel meer zindelijkheid op straat, in pu blieke gebouwen, in treinen en trams, dan daar ginds; een politie, welke zich overal weet te doen gehoorza men; punctialiteit. op elk gebied, bij de spoorwegen, in de schouwburgen, in de variété's, overal vertrek, aan komst. of aanvang precies op^ dl© mi nuut; een kolossale verscheidenheid in restaurants van allerlei soort, van de bierpaleizen tot de luerieus inge richte „Wernlokale", waar voor be trekkelijk weinig geld een ekquis di ner geleverd wordt; prachtig samen spel in de verschillende schouwbur gen en last not least frisschc, veel minder geschminkte vrouwen op straat dan in Parijs. Vooral voor iemand, die aan onze Iiollandische' schouwburgen gewend' is, waar de goede krachten doorgaans door zeer middelmatige geassisteerd worden, en waar dikwijls de noodige eenheid ontbreekt, moet het zeer in teressant. zijn, kennis te maken met de Berlijnsche tooneelspeelkunst. Waar men ook komt, in de ernsti ge schouwburgen als Deufsches-, Bei- liner-, Lessing-, Schiller-, Neues-The- ater, waar gedeeltelijk de oude stuk ken van het vorige seizoen op het pro-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5