PRESIKBEÜRTEN gvamnta staan, in d© blijspel- en vaudeville-schouwburgen als Resi- denz-, waar bij voorkeur Fransche kluchten worden opgevoerd, Thalia-, Apollo-. Mjeiti'opol-Theatör, overal wordt uitmuntend gespeeld en aan het samenspel de groots'te zorg be steed. Nóg altijd trekt in het Berliner The ater het kasstuk Alt-Heidelberg, dat nu ook door de Rotterdammers wordt gegeven, tal van kijkers. Het zou in teressant. zijn, te vergelijken, in hoe- vejrre de vertolking der Rotterdam mers van die van het Berliner Thea ter verschilt. Men kan moeilijk van Hollandsche acteurs vergen, dat zij volkomen vertrouwd zijn met het Duitsche studentenleven, zoo hemels breed afwijkende van het individueel meer vrije, Hollandsche studenten leven. Volgens de kritiek, welke ik in de bladen las, was van de typee ring der 'tallooze studententooneelen bitter weinig terecht gekomen, het geen geen wonder is. Het geache veerde spel van alle spelers, die hier in Berlijn aan een opvoering mede werken. is 'dikwijls oorzaak, dat men aanvankelijk over de fouten van een stuk heenziet. Alt-Heidelherg" met zijn romanti sche liefdesgeschiedenis tusschen een kellnerin en een jongen Duitschen Prins, die tengevolge van den vroeg- tijcLigen dood van zijn oom plotseling den joligen studententijd moet afbre ken om thuis in heit kleine vorsten dommetje het bewind te aanvaarden, is een echt stuk voor het Duitsche pu bliek. „ctwas für 's Herz". Geen won der, d)at het al meer dan 200 opvoe ringen heeft beleefd. Of hel Holland sche publiek er op den duur evenveel belang in zal stellen, zal nog te be zien staan. Geacheveerd tot in de kleinste dé tails is het spel in het Deutsche The ater, waar Heijermans' ,,Hoffnung" (Op Hoop van Zegen) zich op heit. re pertoire heeft weten te handhaven en ook dezen winter nu on dan zal worden gegeven. Van een anderen Hollander, mr. Paap, die zich metter woon in Berlijn gevestigd' heeft, zal in den loop van het nieuwe seizoen een anouyme vertaling van „Konings recht" worden opgevoerd in de intie me schouwburgzaal van „Schall und Raueh", Unter den Linden. K. i Wij kunnen er echter niet genoeg I op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen, want gelijk 1 alle goede produkten worden ook de Pink pillen reeds op eene grove ma nier nagemaakt, zelfs zoodanig dat zij j uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn, doch de heilzame en ge nezende bestanddeel en bezitten ze in geenen deele. Koopt ze slechts bij de depothouders d/ie onder de attesten I zijn aangegeven of zoo gij maar eeni- I gen twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofddepothou- der komen, de Heer Snabilïé. j Prijs J 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed'. W. PLAAT- ZER v .d. HULL. Drogerijen. Jans- straat 28. INGEZONDEN MEDEDEE- UNGEN. cent,a per regel Een wederopstanding. Toevalligerwijze vernam onzen ver slaggever tijdens zijn verblijf te Gou da dat ook daar ter stede zich won dervolle gevallen van ongehoopte ge nezing door het gebruik der Pink Pillen hadden voorgedaan; o.a. ver nam hij, dat in de familie J. W. de Bruyn, kuiper, wonende Bogen O. 135a, zich een treffend geval had voorgedaan. Aan de kuiperij aanko mende', trof hij iemand aan die juist bezig was eenige hoepels om een ton te slaan. De man stond verbaasd een bezoek te krijgen, maar. nadat onze verslaggever eenige uitlegging had gegeven, omtrent zijn bezoek, ant woordde die werkman, welnu, ik ben de persoon zelf, dlie U zoekt; hij liet zijn gereedschap terstond leggen en zeide gaat met. me mee naar mijn ouders, want ik ben de zoon van den kuiper en kan in het bijzijn van mijn ouders U van alles op de hoogte stel len. Hierop nam hij zijn stok, die hij bepaald noodig had om te loopen, want zijn ziekte was van dien aard, geweest, dat hij wel voor immer kreu pel zal blijven. Al wandelende en pratende kwa men wij aan zijn ouders woning en na het doel van mijn bezoek aan zijn ouder uitgelegd te hebben, antwoord de zijn vadér en moeder, die ge- wenschte inlichtingen zullen wij U met genoegen geven. Met een opge ruimd gelaat van dankbaarheid be gon de vad'er dat zijn zoon thans 28 jaar oud voor ongeveer 6 jaar ten weinig pijn begon te gevoelen in de linker knie, de pijn ging van lieverle de naar beneden en vervolgens naar boven, het geheels linkerbeen zwol op vreeselijke wijze op, het bekwam een donkerblauwe kleur en dit alles ging gepaard: met vreeselijke onuit staanbare pijn. De ziekte was zelfs zoo erg, dat dé nagels der voeten van zelf afvielen. Doch ongelukkigerwij ze, daar bleef het niet bij; het kwaad ging al hooger en hooger en hij klaagde over maagpijn. Gedurende dien tijd wag mijn zoon verplicht te bed te blijven en wel ge durende anderhalf jaar, met vijfman moest hij geholpen worden om hem ie verbedden en daar hij zelf in het Dagblad1 van Gouda eene genezing van maagpijn gelezen had door het gebruik der Pink Pillen, zoo besloot hij er ook eens mee aan te vangen en werkelijk niet alleen dat de maagpijn verdween, maar zijn been werd dun ner, bekwam eene gewone vleesch- kleurige kleur, begon van lieverlede uit zich zelf op te staan en thans is de wond niet grooter dan een spel denknop en kan hij we'dier gelijk voorheen mij de behulpzame hand bieden in mijne kuiperij. Dat een ieder er verwonderd over staat behoef ik U nauwelijks te zeggen en wij zelf ook ofschoon het wel ongelukkig is dat hij kreupel is gebleven kunnen wij onze dankbaarheid niet uitdruk ken over dit ongehoopt resultaat. Want, het mag met recht eene ware opstan(Kng genoemd worden. noordelijke club nog wel eens in onzen bond zouden komen, om hun spet hier ite laten bewonderen. Alweer eene te leurstelling. Ik zet verleden, dat R. A. P. geen elf menschen had, maar dat is toch niet zoo, ze hebben zelfs wel met |3 elftallen in de diverse plaatselijke i bonden ingeschreven. Naar zeggen gaat Haarlem morgen I Zondag een oefening houden met H. I B. S. in den Haag. en R. A. P. tegen de H .V. V. ook in den Haag. Ze moe ten nu hier in Haarlem ook maar weer gauw beginnen. Wie looft er bijvoor beeld eens een goudèn kruis of zoo 'tets dergelijks uit: net zoo als dat in Am sterdam' gebeurdi Dat geven dian wellicht heele aardi ge wedstrijden, want we zijn hier in Haarlem lang niet verstooten van voet bal-clubs. Alleen de H. F. C. heeft nog wel 5 elftallen: Haarlem 3 misschien 4; Ken- nemerland 3, en dan nog een paar kleinere dus clubs genoeg. Nu eerst maar een uitlover. AMATEUR. n n. t» Sportpraatje. De mooie zilveren voetbal is dan ook al weer gewonnen en nog wel. door H. V. V., wel wat brutaal, maar ze hebben er voor moeten vechten om hem voor dé tweede maal tn den Haag te verkrijgen. Verschillende uitslagen van wedistrijdlen hebben mij vreemd dloen opkijken. Dat Haarlem een ne derlaag zou lijden was te voorzien, ten minste, ik zat zonder dat ze 't zelf wis ten achter in zoo'n derde klasse coupé, terwijl er een negental jongelui achter me zaten. Ik kon niet zien wie of 't waren, maar aan hun spreken kon ik hooren, dat ze naar Rotterdam gingen om te voetballen tegen D. F, C. Nu toen begreep ik 't, wel dat 't de Roodlbroeken moesten zijn, want H. F. C. kon 't tocli niet wezen, ze waren ten eerste al afgespeeld en dan, dio gaan toch ook maar niet zoo met el kander op houten banken in een derde klas zitten. Ze waren zoo aan 't praten over 't spel, maar ze schenen toch ook wel een beetje bang te zijn. want 't elftal was niet erg compleet. Ze zaten te tel len of er nog wel 11 spelers waren, er waren er nog maar negen, maar in den Haag, toen we daar stopten, hin gen zoo'n stuk of wat hoofden uit de trein, en in eens komt er nog een spe ler bij, toen waren er tien en in Rot terdam 1. 't Spel was volmaakt, er wa ren ten minste alelf menschen. of 't. voetballers waren, was mij nog onbe- bend. dat kon ik pas op 't veld zi'en. 't Terrein in Rotterdam zag er zeer goed uit en was geheel met vlaggen •getooid, maar er waren geen men schen; 't was ook nog te vroeg en dan op Zaïerdag moeten toch ook de meeste menschen werken. Om elf uur waren de twee elftallen opgesteld. D. F. C. in een roodie shirt en in witte broek, een raar gezicht, en Haarlem in 't ge wone costuum. De heer Willing was weer de verdienstelijke scheidsrechter. Nu toen ik 't elftal van Haarlem zag waren 't meest jongelui, die je anders nooit ziet voetballen, maar nog wel eens zoo op straat tegenkomt als ze zoo op hun gemak loopen te wandelen. Dat die het hebben verloren is niet te verwonderen, want eerlijk, 'hun spel was treurig; een paar flinke spelers waren er nog wel bij, maar die kon den ook niet voor 11 werken. Ze werk ten hard, maar 't ging toch niet. Het publiek wat nog was gekomen, om te kijken en om te spelen vond' 't naar het scheen niets aarclig, dat Haarlem met 31 verloor, ze stonden ten minste maar: „haal op, Haarlem, doe net zoo als 't elftal verleden week tegen Ra pid! tas deed". Het spel van D. F. C. was bepaald zeeir aardig, maar nu toch niet. om een eerste elftal te slaan. Ik begrijp me daarom ook niet, waar om ze nu de wedstrijden ook op Zater dag houden, waarom niet op Zondag, dan kan ten minste ieder spelen, maar 't is toch te gek om van te praten, orn je werk op zij te leggen en dan te gaan voetballen. Ik vind 't spel zeer aardig, maar men moet het als bijzaak en niet als hoofdzaak beschouwen. H. B. S. is eveneens het kind van de rekening geworden, ook zij moest het afleggen tegen een mindere club tegen Volhar ding, met 20. H. B. S. was ook lang niet in. de puntjes. De verdere uitsla gen zijn nog al volgens verwachting afgeloopen. Maar de wedstrijden, wel ke Zondag gespeeld werden, waren in geenen deele spannend te noemen. Zooals de uitslagen dan ook wel heb ben aangetoond. Nu gaan de spelers zich maar weer eens bezig houden met wat oef en-we distrij dennu 't is ook nog wel noodig. Waarneer de competitie een aanvang zal nemen is mij nog on bekend; 't hoeft ook nog zoo vroeg niet. want de wedstrijden zijn toch 'met 4 veirmindierd. De IiaarQemschen Voet balbond is ook al weer druk bezig ge weest om de tweede elftallen te laten spelen. De verschillende commissies zijn alweer benoemd. Het is toch maar een geluk, dat er nog zoo'n bond is, want wat moesten anders al die 2dè en 3de elftallen van de clubs beginnen, liet 2e Haarlem had toch ook zoo graag in de een of oudere Ned. competitie willen spelen, maar de groote heeren van de bond vonden 't niet goed en 't mocht dus niet zoo wezen, nu hebben ze toch maar, om dan nog iels te heb ben, voor den beker ingeschreven. Wie weet of ze hem nog niet krijgen. Er is nu nog een bond opgericht, nl. de Noord-I-Iollandsche Voetbalbond, ik voor mij had nog altijd1 hoop, dat die Letteren en Kunst. Uit Maastricht schrijft men aan het Jlbld. van Antwerpen De Mastreechter Staar, de zoo guns tig bekende zangvereeniging alhier, heeft in den zangwedstrijd' te Amster dam ditmaal weinig onderscheiding behaald. Het algemeen gedacht hier was. dat zij den eersten prijs zou be haald hebben eilaas, zij is er met den vierden slechts uitgekomen. Men zegt, dat bijna alle ander© maatschap pijen leden van andere zangvereeni- gingen hadden aangeworven om den slag tegen De Staar te kunnen leveren. In alle geval wordt hevig gesproken tegen die ongelijkheid in de wapens door de andere zangvereenigingen betracht. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat. die Mastreechter Staar zich in haar spijtigheid niet ontzien heeft overal rond te vertellen, dat Zang en Vriend schap zestig betaalde zangers in het strijdperk had gebracht. Het is een kleingeestig idee van deze zangvereeniging te meenen, dat alle andere zangvereenügingen het roerend eens waren, om tegen haar 3amen te spannen. Maar zoo gaat het, alls, de verwach tingen te hoog gespannen zijn. Een beetje zelfkennis zou voor de Mastreechter Staar niet ongepast zijn. Raskin veroordeeld. Een onderwijstij dschrift in Enge land schreef onlangs een prijsvraag uit voor een opstel over „De bergen en hunne schoonheid". Een lezer zond in een afschrift van een prachtig stuk van Ruskin over dit onderwerp, niet om een prijs te krijgen, maar om de jury eens op de proef te stellen. En deze doorstond dito proef niet: Ruskin kreeg 41 van die 100 punten, de prijs- winner 97. Bovendien schreven de hee ren van Ru skin's werk: ,,De stijl van het werk is niet buigzaam genoeg, de beschrijvingen zijn zonder leven' en te journalistisch". Armejuryleden! Rechtszaken. De kattenmepper. De Rechtbank te Amsterdam veroor- deeldte F. L. van Roon, den man die/ het „meppen" van katten beschouwde als een geoorloofd bedrijf, ter zake van diefstal tot 3 maanden gevangenisstraf Bij verstek was hij reeds veroor deeld tot diezelfde straf. Vv etenseliap. Tuberculoosheid onder de Koeien Hierover schrijft het tijdschrift La semaine médicale, dat in Frankrijk een groot gedeelte der koeien tubercu leus zijn. Door de melk dezer koeien verspreidt zich deze ziekte; de nffers, welke jaarlijks tengevolge van hit ge bruik dezer melk ten gronde gericht worden, bedragen duizenden. Het bind vermeldt een merkwaardig geval, d; tevens een waarschuwing voor ons helst. Op een der beste meisjeskostscholen van Frankrijk werden binnen enig weken kort na elkander 22 pensionai- res ziek, de symptomen der ziesre wa ren van een slepend' longlij oen zelfs stierven eenige leerlingen na de terug keer in hun vaderland. Het op hooger gezag ingesteld onderzoek constateer de, dat de gelijksoortige ziektever schijnselen bij de jonge meisjes veroor zaakt waren door het gebruik van melk een er tuberculeus© koe eener na burige boerderij, welke de kostschool de melk leverde. Zooals bekend is. heeft de afgevaardigde Renger reeds in het voorjaar tijdens een zitting van de begroofingscommi'ssie in het huis van afgevaardigden over deze zaak ge sproken. Toen heeft de minister van landbouw geantwoord, dat de regee ring zich met deze zaak zal bezighou den en harerzijds aan de afgevaardig den een daarop betrekking hebbend stuk ten grondslag zou voorleggen. Tot nu u>e is echter nog niets gedaan. Kinderbescherming in Engeland De enquête naar den arbeid van schoolplichtige kinderen heeft ten gevol ge gehad ,dat de staatssecretaris van binnenlandsche zaken, de heer Ritchie, in een wetsontwerp verschillende bepa lingen heeft neergelegd betreffende het gebrukien van kinderen tot meer of min zwaren arbeid. Zoo mogen kinderen niet gebruikt worden om zwaï© lasten op te heffen, en over het algemeen niet voor zulke bezigheden, die schadelijk zijn voor het leven, de veiligheid of de gezondheid, en waarbij men de imdivi- dueele lichaamskracht van elk kind in aanmerking nemen. moet. Een door een dokter op aanwijzing van de plaatselijke overheid opgemaakt, at test, 't welk inhoudt, dat een bepaalde arbeid voor een bepaald kind nadeedig is, geldt als 'bewijs tegen den onderne mer, wanneer het tot een proces mocht komen. Kinderarbeid tusschen 9 uur 's avonds en 6 uur 's morgens is algemeen verbo den (tot nu toe was dit alleen maar in enkele beroepen, in overeenstemming mot de wet tot verhindering van wreede behandeling van kinderen). Ook zijn ue gemeentebesturen bevoegd het venten van waren langs de straat door school kinderen beneden de 14 jaar te verbie den of ten minste te beperken. Het plaatselijk bestuur kan met toestemming van het ministerie bepalen, da.t een be paald© arbeid slechts op een bepaalden leeftijd mag beginnen, het kan den ar beid gedurende zekere uren verbieden, den maximum tijd van arbeid per da® en per week vaststellen, bepaalde soor ten van werk geheel verbieden of onder bijzondere regels stellen. Ook worden aan de plaatselijke besturen vechten toe gekend tot het regelen of eventueel ver bieden van. het venten door kinderen tot het 16e jaar. De grondgedachte van deze bepalingen is het venten, door kinderen tot een be roep te maken, waarvoor vergunning noodig is. De hoofdzaak, bij al de-ze po gingen tot kinderbescherming, its niet om mooie voorschriften op het papier te maken, doch te zorgen voor een ingrij pend toezicht op deze zoo moeilijk te controieeren takken van arbeid. Hoe dringend noodig een bij de wet bepaald toezicht is, zien wij aan, de door het, de partement van binnenlandsche zaken medegedeeld© cijfers. Volgens deze op gaven verrichten 300,000 kinderen, behal ve hun dageiïjksche lesuren, een, weke- lijkschen arbeid van 2072 uren, aat wil dus zeggen, dat de dagelijksche school tijd van pi. m. 5 uren medegerekend, in het ergste geval zoo'n kind 17 uur per dag werkt. Van deze 11- tot 14-jariige ■kinderen werken er 45,000 in fabrieken en publieke werkplaatsen, 50,000 doen 1,andbouwwerk, 100,000 zijn in winkels en magazijnen, 15,000 verrichten huis werk, 25,000 dienen als loopjongens, en 40,000 als courantenjongens. En dat is mogelijk, niettegenstaande de reeds zeer lang in werking zijnde wetsbepaling, dat kinderen onder de veertien, jaar minstens één dag per week vrij moeten zijn van beroepsarbeid. Een troost. Aan de hand van „The Lancet" wijst bet „Tijdschr. v. Gen." op een licht zijde van heit donker© weer. dat den zomer van 1902 voor geheel Europa heeft berucht gemaakt. „De menschen, nog steeds de meer derheid, d'ie niet op reis kunnen gaan hebben in de steden eien zuiverder lucht kunnen inademen dan gedurende an dere zomers, doordat de milliarden vallende waterdroppels stof, rook, mi croben met zich ter aarde hebben ge stort. Misschien hebben zij ook 'in hun val het potentiaal-verschil tusschen dampkring en aarde eenigermate ver effend, waardoor een oorzaak van hoofdpijn kan verminderd zijn. Ook kan bij de snelle beweging der drup pels door de lucht een gedeeltelijke oxydatie van het water tot waterstof- peroxyde plaats vinden, welk l'ichaam tot vernietiging van onzuiverheden in de lucht kan bijdragen. Al deze mo gelijkheden zullen ongetwijfeld ruim opwegen tegen de teleurstellingen, op reizen en uitstapjes ondervonden. Kwikzilver in Mexico. Mexico bezit een groot© hoeveelheid kwikzilverhet meest komt van Huit- zuco, een klein stadje, 18 mijlen ooste lijk van Iguala. waar de mijn Cruz en Anexas ligt. Deze mijn werd ontdekt in 1874 en is sedert zondier ophouden geëxploiteerd. De machinerieën verte genwoordigen een waard© van 250.000 dollar, Maandelijks wordt 3500 ton ruw erst geproduceerd, evenveel als 250 tot 300 flasschen kwikzilver. D© productiekosten zijn in Mexico kleiner dan in ander© landen, in Rusland kost het per pond' 39 Am. ct., in de Ver. Staten 37 Am. ct.., in Spanje 31 en in Mexico 27 Am. ct. Spanje pro duceert het meest. 50.000 flesschen jaar lijks, dan de Ver, Staten 30.000 fles schen, Rusland' 20.000 flesschen en Mexico 5000 flesschen. Het erts te I-Iuitzuco wordt niet. in een ader gevon den maar in een misachtigen kegel van kalksteen. De behandeling is zeer primitief. De kalksteen wordt gebro ken ;in stukken van 5 tot 6 poncL en dan in een hoogoven gelegd en. gebak ken. De rook wordt door lange buizen geleid naar een afgesloten ruimte. Eens per maancl moet het roet opgeza meld en op een heeten vloer van plaat ijzer gelegd, en door het roet zachtjes te bewegen loopt, het kwikzilver in een ijzeren pot. waaruit het weer in fles schen wordt overgedaan en naar de markt gebracht. Exn. bldl ners carrière gekend hebben en heeft voor hem een lijst vóór vrijwillige bij dragen ter teekening gelegd. 1-1 uret begon zijn loopbaan als bak kersjongen te Soissons en kwam in 1893 voor het eersi in een zes-uiirs wedstrijd uit, waarin hij echter niet veel pres teerde. Daarna won hij een achtdaag- sche met veel voorsprong en van dien tijd dagteekenen zijn grootste overwin ningen. De 24-uurs en record-wedstrij den. ook die over 56 en 100 kilometer gaven hem langen tijd1 gelegenheid als eerste over den eindstreep te gaan. Hij won den „Bol d'or" (24 uur) in 1894, '95, '98 en 1902. Het 100 kilometer we reldkampioenschap in 1900 en 't Fran sche kampioenschap over denzelfden afstand in 1894. In 1899 won hij cl©n Bordeaux-Parijs wedstrijd (585 kilome ters), wel is waar achter een automo biel, in 16 uur 35 min. En nu is het met den wielersport voor den 33jarigen Constant Huret, die na een paar jaren rust weer in zeer goede conditie' kwam, „fini pour toujours". Gemengd Nieuws. Sport en Wedstrijden Het eiude van een kampioen. Eenige dagen geleden vermeldden wij het treurige ongeluk den ook in ons land welbekenden gewezen Fran- schen wielerkampioen Const. Huret op de Pare des Princes-haan overkomen, terwijl hij bezig was zich tegelijkertijd met Michael achter een motor-tandem te oefenen. Iluret werd' toen door het springen van een der luchtbanden te gen den grond geworpen en stond weer op, toen hij door de naderende motor van Michael verschrikt op zij sprong en Michael hem niet meer kunnende ontwijken, hem in volle vaart met een 70 kilom. gang tegen de beenen reed', waardóór hem door een der pedalen het been bij den enkel letterlijk werd' doorgesneden. De ongelukkige werd naar het hospitaal vervoerd, waar hem onder verschrikkelijke smarten het, been zoo goed mogelijk weder gezet werd. Met het deelnemen aan wedstrij den zal het nu voor hem, die zoo me nigmaal kampioen was, zelfs al komt het been goed terecht, voor altijd ge daan zijn. en men vreest dat hij steeds kreupel zal blijven. Huret heeft in dei- tijd zeer veel geld verdiend, zelfs in een jaar 60.000 francs, doch zoo als 't velen ging „zoo gewonnen", „zoo geronnen", en op dit oogenblik bevindt hij zich in vrij berooide omstandigheden. De di recteur van de „Auto-Velo" doet een beroep op de goedgeefsheid van alle sportliefhebbers, die Huret in zijn ren Eantaslischo kroniek De Zangers. Onder grauwe h©m»len; Zag men Maandag wemelen, Eene bontgevoerde schaar, Zangers allen bij elkaar, Zingend© choraal en lied En dat alles zoo om nieit. Franschen, Belgen en Maastrichters, Duitschers, Oude- en Nieuwe Lichters, Haarlem, Amsterdam en Gent, In een broederlijke bent, Rotte's koor, Mastreechter Sitaar, Een schoon menschen-allegaar Zingende choraal en lied En dat alles zoo om niet. Hooge hoeden, witte dassen Overhemden, zwart© jassen, Lage boordjes om de keel, Groote bron van zoet gekweel. Vaandels, oriflams, banieren, Die medailles rijk versieren, Amsterdam, die sitad op palen, Draagt nu boven op dat woud, Alderhande nachtegalen, Als waar' het een Haarlem's Hout. Bassen, baritons, tenoren, Ilooge C's, haast niet. te hooren, Lage A's nog nooit gezongen, In t Paleis om glorie dongen, 't Zij in solo, 't zij in koren, En de jury, fijn van ooren, Na elk lied keurt wit op zwart, Wie de koek krijgt, wie d© gart. Zangers, maak ons land! wat blij In deez' lange regentij, Breng ons 't vroolijke vertier Van uw aangenamen zwier, Breng' nw zingen in 't Paleis, Allen u een eereprijs. Willt; wat zingen en wat dansen, Al te droef zijn onze transen, Maak de Amstelstad, zoo grijs, Tot een zangers-paradijs. Bassen, baritons, tenoren, Laat uw zangen vrij lijk hooren, Heel den lieven, hellen dag, En des avond® zelfs het mag, Maar na twee uur gaan wij slap©n, (Wij zijn hier soliede knapen), Om twee uur na middernacht, Eindige uw zingen zachit, Een tenor met hooge c, Evengoed als 't grootst café. Na twee uren, mijn kornuiten, Moet men keel als kroegjes sluiten. BAC. In „De Telegraaf'. Het weder. Velen hebben gehoopt, in een mooi najaar of een zachten winter vergoeding te vinden voor den slechten' zomer, die achter oiis ligt. Hoop is schoon, maar de ervaring heeft gedeerd, dat elkaar op volgende jaargetijden op eikaar gelijken, d .w. z. dat een slechte zomer gemeenlijk gevolgd wordt door een strengen win ter. Git het vroege vertrek der zwaluwen dit, jaar, voorspelt, men een vroegtijdi- gen winter en uit Siberië, waar de win ter reeds begonnen is, komen weinig geruststellender berichten. Te Krasno yarsk vriest het, dat het kraakt, en te Kamsk woeden hevige sneeuwstormen. In de Vereemgde Staten is de tempera tuur sedert eenige dagen abnormaal laag. Op verscheidene plaatsen heeft het gevro ren en zelfs gesneeuwd. De koude doet zich tot in de zuidelijke streken van Texas gevoelen. Deze temperatuur doet meer dan ooit, verlangen naar een oplos sing in de anthracietmijnen, daar de koienprijzen voortdurend stijgen, In vele plaatsen is geen anthraciel te krij gen en in Chicago betaalt men het te gen 25 dollars per 1000 KG. Een spoorwegtrnst is in Amerika gesticht tusschen de Van- derbilts ©n de spoorwegen van Pennsyl- vanië. Het bedrijfskapitaal bedraagt 2 milliard dollars. De nieuwe trust be schikt over 50,000 KM. spoorlijn tusschen de Atlantische Oceaan en Chicago en van de Canadeesche grens tot de Poto- mak. Door een stier gedood. Te Pressigny, in Frankrijk, is een man van 76 jaar, die vee hoedde, door een dolle nstier aangevallen. De man werd zóó ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. De Trans-Siberische spoorweg. Sedert de Transsiberische spoorweg in exploitatie as, is de bevolking van Sibe rië, vooral op het platteland, toegeno men, doch de sleclite oogsten van 1900 en. 1901 hebben de kolonisten veel kwaad gedaan. De veestapel heeft zich aan merkelijk uitgebreid en de uitvoer van melkproducten, vooral van boter, is steeds stijgende, In weerwil van de cri-1 sis in de goud-industrie is 'deze toeti krachtig gebleven in het van den spoor weg afhankelijk gebied, maar vooral de kolen- en de petroleum-industrie blijven zich ontwikkelen. Daarentegen is de scheepvaart op de riveiren en het vervoer per kar én met karavaan evenals de opbrengst van vele fabrieken en jaarmarkten zeer afgeno- len. De exploitatie van den spoorweg lever de ©en tekort op van 3 millioen roebel, var de netto-opbrengst van de spoor wegen in Europeesch-Rusland steeg met 8 1/2 tot 16 millioen roebel. De cholera. Sedert 15 Juli zijn in Egypte voorgeko. men 25,377 gevallen van cholera, waar van 20.746 met doodelijken afloop. Verdronken. Vier Deensche zee-officieren, die tot het voor Karlskrona geankerde eskader behoorden, zijn op hun terugkeer van de stad aan boord, op nog niet verklaar de wijze verdronken. Twee lijken zijn reeds gevonden. Ongeluk op de jacht. Nabij Ozon, in Frankrijk, hebben twee. arbeiders, di© in een wijngaard op pa irijzen jaagden, per ongeluk een werk man aangeschoten, die in den wijngaard aan den arbeid was. De man, wiens ge laat door de hagelkorrels verminkt is, ligt hopeloos gewond in het ziekenhuis. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 23 Sept. 1902, des namid dags van 12 uur, dloor den lieer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga, van A. Hess©, 2. Canzonetta, van J. Rheinberger. 3. Sonate No. 4, van Mendelssohn. a. Allegro con brio. •b. Andante religioso. c. Allegretto. 4. Consolation, van Fr. Liszt. 5. Melodie, van Guilmant. Burgerlijke Stand. VELSEN. Ondertrouwd: K. Goos en M. A. de Zwarte. Getrouwd: A. Braam en A. Zwanen burg. Bevallen: C. VisserBlok d'. M. J, HeiligBarthel, 2 z.; H. Beentjes— Witteman d. C. E. VermeulenKo ningstem z. M. van GeelenNieuwen- huijsen d. Overleden: A. Olij, 27 j.; S. van der Kolk 18 j. SCHOTEN. M. H. van Stijnvan Nimwegen d.; O. B. I-IeijneinanCampier z. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Getrouwd: J. Ivuyper en A. W. Veelo. Bevallen: W. M. Engel—Kok z.; M. Mienesvan Rijn d. BEVERWIJK. Ondertrouwd: P. G. v. Zutphen en O. Noordman. II. G. Vriend en A. J. M. E. van Leeuwen. Getrouwd: J. Hijboom en E. J. v. d. Linden. Bevallen: K. H. WesterBruijns, z. G. BurgerLiefting d. A. Rumping— Rooym&ns d. Overleden: Th. Bruijns wedr. van C. II. Kamper, 75 j., G. Hoogland, 9 m. HAARLEMMERMEER Ondertrouwd: B. G. Scholten en F. Smit; J. M. de Graaf en N. Buurman; D. Baas en C. S. Loon; J. Vogel® en J. Doorn. Bevallen: T. T. BakkerLuit, d.; G. L. v. d. HeiuvelDanens, z.; T. 'die GrootStapel, d.; M. v. DijkCom mandeur, z.; B. Kiebert—Koppert, d.; J. Vallentgoed—Willemse, d.; E. Eve- leens—Nuyt, d.; K. .Toostenv. Stey- nen, d.; S. v. d. MeijBakker, z.; T. ,T. Jansen—v. Diemen, d. Overleden: J. Jansen, 3 mnd.; C. c Raadt, 55 j. op ZONDAG 21 Sept. 1902. te HAARLEM. Eglise Wallonne. Voorin. 10 1/2 uur, Mons. S. Cler. pasteur a Leyde. Gereformeerde Kerken. Ged'. Oudegracht. Voorm. 10 ure, Mulder. Avonds 5 1/2 ure, Mulder. Zui der straat. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5 1/2 ure. Dezelfde. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ringnalda. Klein Heiligland, 's Morgens 10 uur en :s avonds 5 1/2 uur, Tibben. Ev. Luthersche kerk. Voorm. lz ure, Poolman. Nam. 1 ure, Zondagschool (Nassau- laan).- Doopsgezincie Kerk. Voorm. 10 ure, Jo. de Vries. Remonstrantsch-Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Dr. A. II. Haentjens, Kerk dier Broeder-Gemeente1. Voorm. 10 ure, deBlocqv. Scheltinga,. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure. Gerth van Wijk HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure. Jonker. HOUTRAK EN POLANES. Voorm, 10 ure. Heeringa. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Baljon. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, J. de Vries. 's Avonds 6 uur, dezelfde. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond, voorm. 10 1/2 uur in Hotel Nommer Een, A. D. Wempe. Luth. pr©d. te Haarlem. Apostolische Zendinggemeente. Voorm. 10 ure.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6