wat menschen verschenen, om zich aan Wagners genie te vergasten. Daartoe is hun de gelegenheid ge geven. De heer Ivriens had voor di't concert zijn korps met bijzondere zorg geprepareerd. Uit de beroemdste com- positiën hoorden we fragmenten en het was dan ook een welverdiende hulde, toen aan it eind directeur en korps' een hartelijk applaus mochten hooren. De toehoorders begrepen, dat hier de traditioneel© hoempa- slotmarsch achterwege moest blijven. Het is inderdaad waardeering waard, dat de heer Kriens. hier voor die harnioniemuziek het. rijk in heb bende. den gemakkelijken slentergang vermijdt en zich inspanning getroost voor het geven van het beste, al zij dit dan ook meteen het moeilijkste. Het korps heeft onder zijn directie ons Haarlemmers dezen zomer weer tal van aangename uren verschaft. Tentoonstelling. De leden en oud-leden van het tee kenrolleee Kunst zij ons Doel hebben in de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid een tentoonstelling van kunstwerken georganiseerd. X'it den aard van de zaak een kleine expositie. Ru'im honderd nummers. Natuurlijk verschillende bekende plek jes uit Haarlem en den omtrek, wat een genoeglijken indruk geeft van thuis zijn. Op vier inzendingen na alle teekeningen of schilderijen. De vier uitzonderingen zijn een mooie collectie zilverwerk van den heer Elias Voet Jr., beeldhouwwerk vau de boe ren van den Eijnde en Neugde, van den eerste o.a. een aardige vestibule-fi guur Gastvrijheid, en van den tweede een typisch jongensportret in gips, be nevens meubeltjes van den heer Penaal, in hun rechte, strakke lijnen en practische degelijkheid den verdel gingsoorlog verklarend aan de kurke- trekkerige salonmeubeltjee van een bijna alweer vervlogen smaak. Onder de andere inzendingen vinden we van alles affe schilderijen, schet sen, teekeningen, in krijt en pastel, et sen. Van de laatsten niet minder dan zeven van den heer J. London, waar van een paar, 't Steegsken te Antwer pen. een typig stadshoekje. en de Wij zen uit het Oosten vooral de aandacht trekken. Een ander, Golfslag, zouden xve, om de voorstelling, niet licht in de kamer hangen, maar dat is voor het kunstige natuurlijk geen maatstaf. Anders zou ook de heer Van Blaaderen zijn somber schilderij Aan den Plas wel nooit in andere handen willen zien overgaan. Mejuffrouw Bosscha wenscht dit blijkbaar niet van haren ..Namiddag" een landschap uit den omtrek, de Meer of Iiaaiiemmeiiiede. Althans het ster retje, dat de Koopbaarheid aantoont, ontbreekt. Wel prijkt het bij ..Sche mer" zeer eigenaardig van kleur, de Grnote Kerk, gezien van den overkant van 't Spaarne. Van den beer Hendrik Savry een landschap met vee, deze en de heer E. Voet Sr. te Overveen met epn aantal stillevens, zijn zeker wel de veteranen der exposanten. Aan hun werk kan 't evenwel niet blijken. Van den heer Vaarzon Morel o.a. een zeer kloek gedaan boekje in het Beekhuizer Bosch, waaron een kloeke boom als een reus forsch naar voren komt getreden van den heer Az. Kos ter. vroeger hier, nu te 's Heerenberg, eer. Zanderij in den Gelderschen Ach terhoek en een achterbuurtje uit Heem stede van den heer E. C. van Son on der meer een mooi geteekenden molen te Zaandijk. Een huis met heel groen bleekveld en boomen van den heer H. A. C. Dekker stamt, naar we in den catalogus lezen, uit Vaassen. Elders hebben we ze zoo ook wel gezien. Mevrouw van TrigtHoevenaar heeft ook de Groote Kerk weergegeven, maar die bezien van den Zuidkant, blijkbaar op et-u oogenblik. toen lief reuzengebouw -door regenwolken zwaar werd verdonkerd. De heer Johannes Visser zond niet minder dan 20 versie- ringsontwerpen in kleur, die, naar t on© voorkwam, nogal verschillen in beteekenis. Wanneer wij aldus na een kort be-, zoek eenige vluchtige indrukken neer schreven, dan is dat zeker niet, omdat- er niet nog veel moois zou zijn, dat nog niet genoemd is, maar eenvoudig om op te wekken tot een bezoek aan deze tentoonstelling, die tot 5 October is opengesteld. Hedenmorgen omstreeks 12 uur geraakte een zesjarige jongen al spelende in de Burgwal. Door een knecht van den heer Riemsdijk aldaar werd hij op het droge gebracht, het geen niet zonder moeite gepaard ging, daar hij reedis zinkende was. Heden heeft J. Guskus, seinhuis wachter aan Blok E.. op de lijn Am sterdam Haarlem, de IT. IJ- S. M. met pensioen verlaten. In zijn plaats is benoemd A. de Vries, thans waarne mend seinhuiswachteir, en in diens plaats Langereiis. woonachtig te Haar- iemmerliede. Van v e r. Zondagmiddag om on geveer half vier, werd alhier bij de spoorlijn bij den Oudenweg een dwa lend knaapje aangetroffen. Nadat het bij iemand uitgerust had. vertelde liet dat het uit Heemskerk, kwam. Des morgens was het met zijn vader naar de kerk te Beverwijk geweest. Vader zou naar hulis gaan en het jon getje naar een kennis. Den geheele,n weg had het knaapje te voet afgelegd. Het kind werd naar de politie gebracht die aan de ouders kennis gaf, waar hun zoontje was. Voor de invordering van de Rijks directe belastingen worden al hier per jaar uitgereikt17000 waar schuwingen en pl. m. 7000 aanmanin gen Vrijdag 26 September geeft Haarlems Operette Gezelschap een con cert in de Sociëteit Vereeniging met medewerking van solisten. Gezongen zullen worden de werken, waarmede deze Vereeniging te Amsterdam op 't concou-ns van Orphéon den eersten prijs behaalde. Dinsdagavond wordt een repetitie. gehouden onder leiding van den heer Ludwig Felix Brandts Buys uit Rotter dam, den componist van 't sclioone verplichte koor, ,,*n Stem in Rama". Kon. Liedertafel Zang eu Vrieiidscliap. De talrijke fraaie prijzen, het rijk met lauweren omhangen vaandel van Neer- land's eerste zangerschaar en de platte-j gronden, aangevende het aantal zangers en de samenstelling van Z. en V., trok ken Zondag en heden veel bekijks in de met groen versierde etalage van het si garenmagazijn van den lieer B. Lange- veid in de Groote Houtstraat. Vele wan delaars, die voorbijkwamen,bleven eenige oogenblikken de keurige expositie in oogenschouw nemen en aardig was het aan te hooren de verschillende gesprek ken, waarin met enthousiasme over Zang en Vriendschap's schitterende over winning werd gesproken. Uit alles kon men afleiden, welk eene groote popula riteit de Koninklijke liedertafel onder de Haarlemmers geniet. En wij kunnen dat dan ook best begrijpen; want het strekt Haarlem bepaald tot eer, zulk een uitne mend mannenkoor te bezitten. Zij lean met recht trots zijn op een ko,or. dat on der de eminente leiding van den heer' Robert, getoond heeft, de grootste en meest geduchte mededinger in het bin nen- en buitenland te zijn. Bewust van deze groote populariteit, heeft het Bestuur der Liedertafel nu be sloten een Volksconcert te geven tegen een klein entrée, hetwelk zeker veel in stemming zal vinden bij hen, die zoo zelden in de gelegenheid zijn een uit voering bij te wonen, waarop natuurlijk de nummers worden gezongen, waar mede de Liedertafel in Amsterdam met goud bekroond is. Wij raden dan ook een ieder aan, die niet het voorrecht heeft gehad als kunst lievend lid de uitvoeringen bij te wonen van de zoo zeldzaam voorkomende gelegenheid gebruik te maken en Zondag den 5en Octo ber onze Liedertafel te gaan hooren in de concertzaal der Soc. Vereeniging, op dat een elk zich kan overtuigen van den schoenen zang. en van de met zooveel eer behaalde overwinning. Dat, het een avond van kunstgenot zal zijn, daarvan kan men verzekerd zijn, daar bovendien de heeren Fr. Phlippeau, tenor, en E. A. Cats, violist, hunne medeweiking reeds hebben toegezegd. I' eestconcert. Zaterdagavond werden ziangvereenigiiigen, dlie zich zuo kranig gehouden hebben op den zangwedstrijd van Orphéon. te Amsterdam, gehuldigd met een feest- concert in de sociëteit Vereeniging een zeer waardige huid© voorwaar. De zaal was feestelijk met vlagge- doek getooid en voor het podium was een smaakvolle groen versiering aan gebracht door de firma Bolderdijk. In de pauze had de huldiging plaats. Op het podium verschenen de bestu ren en directeuren der zangvereeni- gineen, wien de hulde gold, benevens liet comité dat dezen feestavond geor ganiseerd had. De heer Mr. Th. ds Haan Hugen- holtz voerde bij afwezigheid van den eere-voorzitter, dien burgemeester jhr. mr. "W. G. Boreel van Hogelanden het woord. Het. £s geen ongewoon verschijnsel, zeide d'e heer De Haan Hugennoitz, dat Haarlemsche zangvereenigmgen prijzen behalen in andere steden. Maar dat in twee dagen vijf veveeni- gingen met prijzen bekroond te Haar- tem zijn teruggekomen, mag een merk waardig verschijnsel genoemd wor den. Geen wonder dan ook, dat enkele besturen van vereenigingen de hoofden bij elkaar staken en besloten dat. er iets gedaan moest word'en. Het waren de besturen van Toon kunst, Bach van de Vereeniging rot Verfraaitner van Haarlem en Omstre ken en Bevordering van het Vreem delingenverkeer, van de vereeniging Koninginnedag, van Crescendo, het Doopsgezind Zangkoor en van d'e so ciëteit Vereeiiiginv. Namens deze nu en namens ae ?e- heele burger^ wilde de heer De, Haaai Hugenholtz die tolk zijn toen hij de zangvereenigingen van harte geluk wenschte met en dank bracht voor de wijze, waarop zij den naam van Haar lem hebben hooggehoud'en. en spraK den wensch uit dat d'eze overwinnin gen dbor no- schoonere mogen wor den rrevnl-^1 en. wat Zang en Vriend schap" betreft, d'at deze vereeniging zich zal moven handhaven op de hoo- "p plaats wellce zij thans inneemt. Onder toejuichingen werden aan de directeuren van ..Zan- en Vriend schap" Haarlemscli Operette-Gezel- schan Cecilia Onder On? en Zangge- not fraaie bloemkransen overhandigd. De heer Franse, voorzitter van Zang en Vriendschap", bracht, eem warm woord van dank voor ae be toonde hulde. Een jaar te voren werden wij ge huldigd, zei spreker, nu mogen we ons zulk een hulde wedlerom waardig maken, en daaruit blijkt die waardee- rin- en toegenegenheid van heit Haar lemse he publiek. We dragen die echter over O" on zen wakkeren leider, den heer Robert, die met zijn onbezweken trouw ons aanvoert als een tweede Christiaan d'e Wet. Waar hij ons aanvoert, is de overwinning zeker. De heer Van Gasteren, zich aan sluitend bij het d:oor d'en heer Fransen gesprokene, wees er op hoe ïn Haar lem de kunst steedis hoog gehouden wordt en sprak een hart el Ijk en wensch uit voor den -roei en bloei van Haar lem. de stad dii'e ons allen dierbaar is. Hierna, was het officieele gedeelte afgeloopen. Het. feestconcert werd voortgezet, waarna het bal aanving dat tot zeer laat ih den nacht hoogst geanimeerd bleef. Gevonden voorwerpen: Een bont boezelaar. Een blikken dek sel van een melkemmer. Een portemon- naie met geld. Een blauw koralen ket- tïngje met gouden sluiting. Een sleutel. Een palingfuik. Een rond gouden me daillon. Een blauw boezelaar. Voetbal. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag eene oefenwedstrijd worden ge speeld tusschen H. F. C. II en Haarlem II. Op welk terrein is mij nog niet be kend. Beide elftallen zullen dit jaar voor de H. V. B. spelen. Naar w ij vernemen z u llen voor de terechtzitting op Donderdag toegangsbiljeitten tot de Rechtszaal worden afgegeven. Wegens plaatsgebrek k u n n en de uitslagen van de courses gisteren Zondag te Woestduin gehouden, pas morgenavond in de courant worden op genomen. Uit de Omstreken. Beunebroek. Zondagmorgen geraakte van de tram, die om ongeveer 9 uur uit Haarlem komt, op een hooge walmuur, een wagen uit de rails. Het geval is goed afgeloopen, want was de wagen iets verder gegaan, dan was hij in de Bennebroeker vaart terecht ge komen. Op het punt waar een dergelijk onge val al eens meer is voorgekomen, werd gisteren druk tot onmiddellijke verbete ring gewerkt. Hillegom. D© vorige week had de aanbesteding plaats voor het bouwen van a'e pasto rie. Ingekomen waren ae volgende biljetten: R. Wereildma. Haarlem, f 6439; J. v. Vliet, Zoeterwoude, f 6296; A Gul- demondl, alhier, f .6240; J. v. d.'jagt. 'gi-Q- f 6170; E. Zwolsman, alhier, Naar we vernemen is dé firma l. v. Waveren en Co. alhier die hooge on derscheiding te beurt gevallen door II. M. die Koningin tot Hoogstderzelver Hofleveranciers benoemd te worden. De burgemeester dier gemeente Hil legom brengt ter algemeene kennisse, dat de afsluiting van de Molemhrug voor het publiek verkeer met rij- en voertuigen tot en met 13 Oct. a.s. is verlengd Zaterdagmorgen had alhier «en voorval plaats, dat noodlottige gevol gen had kuntten h,ebben. Eén werk man van, de firma V. Zanten en eu geraakte door een zenuwtoeval te wa ter, maar werd nog gelukkig op het droge gehaald. Eerst tegen een uur of 11 kwam die man weer tot bewustzijn. Zandvoort. Zaterdagmiddag werd in bijzijn van de plaatselijke commissie en van vele belangstellenden een proeftocht gehouden met de redding dier noord en Zuid-Hollandsche Reddmg-inaat- schaww .alhier gestationneerd, De boot bleek in alle opzichten goed te voldoen. Het in zee gaaji ging vlug en zondier eenige hindernis en ook het weder op d'en wagen brengen van de boot was spoedlig volbracht. Dat het debiet in postzegels op het postkantoor alhier enorm vooruit gaat. blijkt wel uit de volgende opga ven: In 1900 bedroeg de verkoop van 1 cents postzegels in Juni 3400, in Juli 6600 in Augustus 4800. totaal 14,800: in 1901 ïn Juni 10200. in Juli 20.400. in Augustus 21.400, totaal 52.000; in 1902 in Juni 19,000. in Juli 30,600, fn Augustus 38.000, totaal 87,600. Alzoo in 1902 35600 stuks meer dan in 1901 en 72,800 stuks meer dan in 1900. Zondag 21 dezer werd op het nieu we voetbal-terrein bij Bentveld een vriendschappelijken wedstrijd gehou den tusschen dé Zandvoortsche Voet- bal-vemeenigin"- en de Overveensche Voetbal-vereeniging. Eerstgenoemde vereeniging was niet gelukkig, want verloor ten slotte met 51. Voor de rust was de standi 30. Zaterdag 20 dezer vergaderde 's av. de Werklieden-Vereen! ging Onderling Hulpbetoon" in ..Ons Huis". Aanwe zig waren 61 leden, den beschermneer en 2 donateurs De voorzitter deelde mede dat een gift. groot f 10, was ingekomen van me; Taddel. Aan de orde was de besprekingen over d'en woningbouw en den aankoop van bouwterrein, voor dat doel. De Voorzitter gaf eenige inlichtin gen en deelde onder meer mede1, dat het bestuur na vele onderhandelingen er in geslaagd was een terrein van aen heer Veltman te Amsterdam in koop te krijgen voor f 3 per cA., onder voorwaarde dat vóór 26 dezer de ver eeniging een besluit nam omtrent het al of niet accepteeren van het terrein. De voorzitter dleed uitkomen, dat in deze zaak de beschermheer, ae heer J. Be uitm an, wel gedaan had' en deelde no«- medte, d'at toezegging was gedaan van een hypotheek op 8 te bouwen woningen. Over die zaak werden vele bespre kingen gehoud'en. vooral ook omtrent den huurprijs der woningen, die door het bestuur op f 1.50 f 1.60 peir week was bepaald. Sommige led'en acïitteu dien prijs te hoog. terwijl anderen het eens waren met het bestuur. De beer Koning vond' die zaak van te. ingrijpenden aard om: maar dade- 1:"'- eene- beslissing te nemen en stel de voor dien lieer Veltman 14 dagen uitstel te vragen nopens het nemen van een besluit. Hierover wera veel gediscussieerd en ten slotte het voor stel verworpen met 44 tegen 15 stem men. Daarna werd bet voorstel van het bestuur aangenomen met 46 tegen 11 stemmen, 2 stemmen werden niet uitgebracht. Alzoo was besloten den grond, ge legen aan de Koningstraat, ter grootte van pl m. 1600 cA., aan te koopen voor f 3 per cA. en d>aarop voorloop i? 8 woningen te bouwen. Daarna werd tot commissaris ver kozen de beer II. \an der Zee, die de benoeming aannam. Haarlemmermeer. De burgemeester dezer gemeente, jhr. W. Pli. Tedingvan Berkhout, zal 1 November as.. 25 jaar d'at ambt be kleed hebben. Door den grooten waterval in deze maand zijn Rijnlands stoomgemalen de geheele week in werking geweest. Dc kapitale hofstede ,,Op hoop van beter' met ruim 75 II A. bouw- en weiland, heeft in publieke veiling op- gèbiacht f 51134, koopens zijn de hee ren Bos en Ban alhier. Het finantiiee! tekort bij de commis si i der feestelijkheden ter herdenking van het bOjarig bestaan van den Haar lenimèimeerpolder, is in de eindverga- dering aangezuiverd. 75 H.A. 80 C.A. bouw- en weiland, met den opstal, gelegen aan den Spie ringweg (N.-Oostzij de) heeft in pu blieke veiling opgebracht f 51134. De loting der Nat. Militie voor de lichting 1903 zal te Hoofddorp gehou den, worden op 4 November a.s. In het bijzijn van vele belangstel lenden heeft de Feestcommissie voor de herdenking van het 50-jarig jubiléi der droogmaking van die Haarlem mermeer, rekening en verantwoording gedaan. Hoevel een aanzienlijk tekort is, was men nog zoo onder den invloed van den goeden afloop, dat dit staande de vergadering geheel ge dekt werd. Een woord van dank werd de ijverige commissie toege bracht, die veel gedaan heeft tot wel slagen van het feest. Evenals elk jaar herinnert het Pol derbestuur van Haarlemmermeer den ingelanden, dat het verboden is, mest of vruchten over wegen of dijken te vervoeren, met wagens waarvan de wielen niet ontdaan zijn van modder. Binne n I a n cl. Het nieuwbenoemde lid der Tweede Kamer voor bet 9e district van Amster dam, de beer Bijleveld, heeft zijne ge loofsbrieven ingezonden en zou heden in handen van. H. M. de Koningin de vereischte eeden afleggen. De minister van koloniën. Men bericht uit Arnhem Bij informatie is gebleken, dat het gerucht als zou den burgemeester van Arnhem de portefeuille van koloniën aangeboden zijn. volkomen onwaar is. Nederland en de Allianties. Het heden ontvangen nummer van de Temps" bevat het vijl'de interview over de mogelijkheid van een Nederlandsche alliantie, en wel met een der meest be kende Nederlandsche kooplieden, dr. R. P. Mees, lid der Tweede Kamer. De heer Mees begon met de verklaring, dat hij in Nederland niets had gemerkt, van een strooming ten gunste van eeni ge aansluiting bij een der groote mo gendheden. De voornaamste bladen, die het denkbeeld bespraken, verwierpen het geheel. En te recht. Wij hebben alles te verliezen, niets te winnen bij een derge- lijken afstand van onze onafhankelijk heid. Want hier is ons nationaal bestaan mee gemoeid. Eenmaal in de sfeer der; „overeenkomsten", der „toenaderingen" en der conventies geraakt, zullen wij er niet meer uitkomen en dat zou tot de inlijving van ons land leiden. En wij wil- jen blijven wat wij zijn: een onafhanke lijke natie. „Ingeval van een Europeeschen strijd zouden wij zoo mogelijk een absolute neutraliteit moeten bewaren", ging de heer Mees voort. „Ik zeg: zoo mogelijk. Want niemand kan voorspellen wat de gevolgen van zulk een conflict kunnen zijn. Worden wij aangevallen of be dreigd, dan moeten wij, als klein land, zien aan wellce zijde ons belang staat. „Maar voor het oogenblik zie ik er volstrekt geen nut in om te spreken over de vraag van een toenadering en nog minder van een verbond. Integendeel: spreken over die quaestie, is haar toe laten, en haar toelaten beteekent zich er gemeenzaam mede maken. En dat moe ten wij juist tot eiken prijs vermijden". De interviewer was met dit categori sche antwoord nog niet tevreden. Hij wilde weten, bij welke groep de heer Mees zich ingeval van nood het liefst zou aansluiten; bij het drievoudig ver bond of bij het Fransch-Russisch Ver bond? De heer Mees antwoordde: „Tot nog toe heb ik mij die vraag nog niet gesteld; en als tegenstander van elke „toenade ring" heb ik geen voorkeur. Al wat ik u zeggen kan, is dat de alliantie tusschen Frankrijk en Rusland, tusschen de Repu bliek en de autocratie, ons steeds iets onnatuurlijks heeft toegeschenen. En daarom zou een toenadering tot Frank rijk en Rusland en vooral tot Rusland nooit in ons brein opkomen." En tot Duitschland en het Drievou dig Verbond? „Laten wij over het Drievoudig Ver bond niet spreken, maar alleen over Duitschland, het land dat aan het onze grenst. Sedert eenige jaren zijn onze be trekkingen met "Duitschland die wel licht niet steeds hartelijk waren veel verbeterd. Wij leven als goede buren naast elkander. Daarom juist, en in het welbegrepen belang der beide volken, moet die buurschap niet overgaan in in timiteit. Bovendien heeft de verbetering,' onzer betrekkingen met Duitschland bij ons niet het minste verlangen doen ont staan naar een politieke toenadering. De Duitschers zijn wellicht minder tegen een verbond met ons. „Een Duitsch professor uit Jena, de heer Anton, heeft in een .redevoering te Dresden voor eenigen tijd op concrete wijze over een Hollandsch-Duitsch ver bond gesproken. De heer Anton is een Duitscher, die met een Hollandsche vrouw is gehuwd en heeft geruimen tijd in Indië doorgebracht, twee omstandig heden die hem zekere belangstelling de den krijgen voor ons land. „Met zijn lezing is deze geheele bewe ging begonnen, en ik wijs u er op( om u ie doen zien, dat het denkbeeld van een toenadering tot Duitschland niet hier is ontstaan. Wij hebben er geen belang bij. Als de kleinste en de zwakste der beide partijen zouden wij ons moeten voegen naar de eischen van onzen bondgenoot die steeds moeielijker te voldoen zou zijn. En het einde zou wezen ons opgaan in het Duitsche Rijk..." Vervolgens kwam het gesprek op de mogelijkheid van een douane-unie of van een postunie. Tegen het laatste had de heer Mees geen bezwaar; hij ziet geen gevaar in een wederkeerige verlaging der posttarieven. Het sluiten van 'n dou ane-unie acht hij bezwaarlijker, vooral daar de douane-tarieven der beide lan den zeer verschillen. Duitschland zou van ons allerlei concessies eischen en ons daarvoor niets in de plaats geven. Nederland is voor vrijhandel, Duitsch land is protectionistisch. Daarom is de heer Mees een beslist tegenstander van een douane-unie met Duitschland, die het begin wezen zou van onzen nationa- len ondergang. Bovendien zou een Zollverein met Duitschland, afgescheiden van elke poli tieke overweging, verderfelijk zijn voor de beide groote handelshavens, Rotter dam en Amsterdam, tenzij deze in vrij havens werden veranderd, zooals Ham burg bijvoorbeeld; maar ook dat zou zijn eigenaardige bezwaren hebben. Ten slotte zeide de heer Mees: om al de redenen die ik u heb opgenoemd en om honderd andere daarenboven., ben ik beslist tegen eiken maatregel die, onder welken vorm dan ook, onze nationale on afhankelijkheid zou aantasten. Doch ik ben daar heel gerust op. Zelfs als dr. Kuyper wat ik niet geloof onder handelingen aangeknoopt had' met vreem destaatslieden zou toch het Parlement het laatste woord hebben. Art. 59 der Grondwet zegt het uitdrukkelijk. „In en buiten het Parlement is er slechts één meening: wij eischen voor ons vaderland niets dan de algeheele on afhankelijkheid", besloot de heer Mees. De Boeren-generaals. Aan den maaltijd, die den Boeren generaals Maandag te Rotterdam wordt aangeboden, zijn ook genoo- digdi de burgemeester en de wethouder van onderwijs, Drost, die de ge-neu raals persoonlijk op de te bezoeken scholen zal rondleiden en uitleg ge ven. De generaals hebben Ite kennen ge geven dat zij de scholen, waarvan er uit de verschillende klassen een is uitgezocht, willen zien in hun gewo nen staat. Van versiering of feeste lijke ontvangst zal dus daar geen sprake zijn. Het bezoek aan elke school is op 20 minuten bepaaldl Al leen in de ambachtsschool zal iets langer worden getoefd. Het hoofdmoment der ontvangst ligt in de samenkomst in de Doelen, waar degeneraals zullen spreken. Overigens draagt alles een meer in tiem karakter, daar ook het gemeente bestuur niet aan de officieele ont vangst deelneemlt. Ned. Ver. voor wettelijke bescher ming der arbeiders. Voor de vergadering van gedele geerden der Internationale Vereeni ging voor Bescherming der Arbeiders die 23 dezer te Keulen zal samen komen, hebben tot nu toe de volgen de regeeringen vertegenwoordigers benoemd: Oostenrijk, Frankrijk, Bel gië, Italië, Nederland en Zwitserland zijn in het Comité der Vereeniging door permanente gedlelegeerden ver tegenwoordigd1, en wel: Oostenrijk door het bestuurslid van hetBureau voor Arbeïdsstatistiek Hofraad dr. Victor Mataja, Frankrijk door den directeur van arbeidsbureau, Fon taine, Italië door den oud-minister van financiën LuzzatJti, Nederland doo,r dien heer A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer der St.-Generaal, en Zwitserland door den departemients- chef dr. Kaufmann. Buitendien zijn er nog ter Keulsche conferentie als commissarissen gedelegeerd: door het Duitsche Rijk, de president van het Rijks-bureau voor statistiek, dr. Wil- helmi, de ministerial-clirektor Caspar en de Geheime Regeertngsraad Loh- man; door de Pruisische Regeering, de Geheime Regeertngsraad Frick en de Gewerberat Theobald von Dussiel- dorf; door de Landsregeering van Elzas-Loltharingen, de Geheime Re geertngsraad Wolff van Straatsburg. De Belgische Regaering vaardigde naar Keulen den directeur van heit arbeidsbureau Dubois af, de Franschie als commissaris den kabinetschef van den minister van handel en nij verheid Chapsal, Luxemburg dien Staatsraad Neumann, het kanton Ba- zel-stad zijnen arbeids-inspectenr dr. Blocher. De benoeming van gedelegeerden door andere regeeringen zal spoedlig plaats hebben. Dei Nederlandsche afdeeEing der Vereeniging zal, behalve door haar bestuur, nog worden vertegenwoor digd door jhr .mr, Ch. Ruys dc Bee- renbrouck, ambtenaar van het Open baar Ministerie te Maastricht, en den heer H. P. de Vooys, adjudant-in specteur van den arbeid te Bredla. Tot secretaris van het bestuur werd verkozen mr. J. D. van Ketwicb Ver schuur, adjudanlt-commies aan het departement van buitenlandsche za ken te 's-Gravenhage. Op het programma der gedelegeer den-vergadering staat die quaestie van vrouwen nachtarbeid, de quaestie van de regeling der voor de gezond heid gevaarlijke industrieën, voorna melijk van d'ie, welke phosphor en loodwit vervaardigen of aanwenden, en de quaestie eener internationale statistiek van de oorzaken van onge vallen. De onderwerpen van beraad slaging werden door het Internatio naal Arbeidsbureau voor 37 rapporten voorbereid, waarin dien gedelegeerden de ervaringen worden medegedeeld, die in ieder land op dat gebied wor den verkregen. Deze rapporten, die deels door rijksinspecteurs van den arbeidl, deels door bekende sociaal politici werden samengesteld, leveren een waarborg voor een vruchtbaar vemLoop dtar gedelkgeerdeai-vergade- ring. Zij zullen eerst na die verga dering worden openbaar gemaakt. Vechtpartij. Bij eene vechtpartij in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Hoefkade bij de Jan Blankenstraat te 's-Gravenhage zijn niet alleen messen getrokken, maar is ook een revolverschot gelost. De po litie zoekt den dader; een van diens vrien den werd reeds gearresteerd. Gevaarlijke dame. Gewapend met een groot mes sloop Zaterdagnacht een vrouw een café in de Warmoesstraat te Amsterdam binnen, ze verstopte zich onder een ledikant, doch werd ontdekt en aan de politie overgeleverd. Ze is voorloopig in bewa ring in het bureau St. Pietershal, totdat men. eenige helderheid omtrent de be doelingen die de vrouw koesterde, heeft. Het hospitaal-kerkschip De Hoop Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", Zaterdag 1.1. te IJmuiden binnengeko men, is Vrijdagmorgen, te halftwaalf van daar weer naar zee vertrokken. Het ver blijf te IJmuiden werd behalve door on gunstig weder enkele dagen vertraagd, doordat het schip, alvorens weer zee te kunnen kiezen, moest worden gedesin fecteerd. Ds. Barbas is aan boord vervangen door ds. Loeff uit Nootdorp, die het laat ste gedeelte van de campagne 1902 zal medemaken. De campagne was tot nu toe zeer vruchtbaar; de geneesheer zoowel als de predikant hebben dit jaar weer uitste kende diensten bewezen, Ds. Barbas bezocht een dertigtal log gers en bommen en gedurende de laatste reis ging de sloep nimmer met den dok ter naar een visschersvaartuig zonder dat deze door den predikant, werd verge zeld. Terwijl dan de dokter geneeskun dige hulp verleende, sprak ds. Barbas de bemanning toe. De geneesheer van „De Hoop" heeft sedert den aanvang der campagne 140 patiënten onder zijn behandeling gehad, terwijl 14 zieken kortoren of langeren tijd in. het hospitaal van „De Hoop" zijn opgenomen geweest. Toen het hospitaal-kerkschip den 13en September te IJmuiden aankwam, wer den nog 4 patiënten aan boord verpleegd. Drie hunner konden als hersteld ontsla gen worden, de vierde werd, als lijden de aan „febris typhoïdea", in de zieken barak te IJmuiden opgenomen. De visschersvloot nadert steeds dichter de Hollandsche kust, zoodat „De Hoop" haar op haar nu aangevangen reis spoe dig ontmoeten zal. Zaterdag 4 October valt het schip we der voor één of twee dagen te IJmuiden binnen, om daarna en dan voor 't laatst in deze campagne de vloot te gaan op zoeken. In de eerste dagen van November wordt het schip opgelegd totdat in bet voorjaar van 1903 een nieuwe campagne zal wor den aangevangen. Commiezen der telegraphic. Zondag hield, ond'er voorzitterschap van den heer W. P. Zeilmaker te Nij megen, de B'roiedlerschap van Commie zen der Telegraphie hare achtste alge meene jaarlijksche vergadering te Utrecht. Uit het jaarverslag blijkt het vol gende: De Broederschap deed zooveel mogelijk om den Zondagsdienst te be korten. Volgens het bestuur kan de nieuwe regeling der Zondagsdiensten voor de ambtenaren in de groote ste den. Amsterdam voornamelijk, als mislukt beschouwd worden, De nieuwe regeling komt echter wel gedeeltelijk ten goede aan de ambtenaren van kan toren in de provinciën. Het bestuur, hoewel dankbaar voor hetgeen reeds in zake Zondagsrust ge daan is, is van meening. dat afdoende verbetering alleen bereikbaar is in bet geval dat zijn ad)vi'es opgevolgd wordt, nl. om de kantoren naar geiang van hunne klassen of hunne belangrijk heid op Zon- en feestdagen open te stellen van 8 tot, 9 vm., van 8 tot 10 v.m.. van 8 tot 11 v.m. en van S tot 12 'sm.. terwiil buiten -Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage, dlie de nieu we diensten zouden kunnen behouden, aan die overige kantoren der le klasse Arnhem, Groningen, Leeuwarden en Utrecht, benevens aan die kantoren IJmuiden en Vlissingen nog één avonduur zou kunnen worden gelaten. In 't verslag wordit geklaagd dat som mige ambtenaren voortdurend vrijge steld worden van Zondagsdienst, De Broederschap heeft thans 276 ge wone en 30 buitengewone. In 't geheel dus 306 léden. Uit 't financieel verslag van den

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2