H. LAMP, Tafel- en Dessertmessen. Amsterdamsche Bears Onze Brievenbussen. Een Juffrouw GEVRAAGD Zang- Oud. hoffmann'sTerteuÏnTen Cursussen Toynbee- Vereeniging. penningmeester blijkt, dat 't voordee- lig saldo f 158 bedraagt. De contributie voor 't volgend ver- eenigingsjaar werd bepaald op l.'aa en Utrecht werd wederom aangewezen als plaats voor die volgende jaarver gadering. De heeren J. D. Hulden te 's Gra- venhage en C. de Witte t© Amsterdam traden als bestuursleden af en waren niet herkiesbaar. In hunne plaatsen werden gekozen die heeren E. J. van Braband1 en J. H. M. Lohmann, beiden te Amsterdam. Vervolgens hadden verschillende voordrachten plaats. De beer P. J. G. Vennik sprak over de bevordering van de commiezen der Telegraphie, vergeleken bij die van die commiezen dér posterijen, de heer A. Bech Jr. over „Eenige bladzijden uit het Vijftigjarig leven van dén N.ed. Rijkstelegraaf in het algemeen, en u.'t dat van het kantoor Amsterrsam en de ambtenaren in het hijzonder", de heer H. Groenendijk Jz., gaf eenige medadeetliagen, omtrent heit gebruik van den Centraal-telegraaf-commuta- tor te Amtserdam. Men schrijft ons uit Zaandam: Omstreeks twaalf uur brak Zaterdagmiddag brand uit in de timmer manswerkplaats van P. de Vries Gz. op het Schapenpad waardoor is onbekend. Natuurlijk dat het vuur in hout en krullen genoegzaam voedsel vond om zich snel uit te breiden. Zóo hoog sloe gen rook en vlammen op dat de Westzij- derkerk weldra begon te luiden en een stroom van nieuwsgierigen naar de plaats des onheils ijlde. Ook het nabij, zijnde perceel van den oliehandelaar A. de Vries Pz., werd spoedig aangetast, De vrouw van de Vries ging nog even naar boven om het een en ander te red den, maar zij was daar zóo door schrik overmand dat rappe handen noodig waren om haar weer in veiligheid te brengen. Geldswaarde is niet ver brand, maar voor de Vries, hoewel ver zekerd is de schade toch groot. Van de f 300 koopmansgoederen die hij op den zolder had opgeslagen zal hij niet rueer dan f 100 door de assurantiemaat schappij vergoed krijgen. Bovendien had hij pas een gedeelte aan zijn huis ge bouwd. De brandweer gaf met een groot aantal slangen water. Toch duurde het een anderhalf uur voor de brand geheel bedwongen was. Een vat olie dat den brand nog verder had kunnen verbrei den werd bijtijds in veiligheid gebracht, evenals de hond. Een paar katten ver brandden echter. Vrij belangrijke scha de kreeg ook het perceel bewoond door den onderwijzer, den heer J. Kool. Het perceel van de wed. Bakker, aan de an dere zijde der verbrande perceelen bleef evenwel gespaard. Naar aanleiding der Troonrede "De Tijd weet mede te deelen, dat met de in de Troonrede aangekondigde afschaffing der Staatsloterij bedoeld wordt een geldidelijke afschaffing welke zich zou uitstrekken over een niet te gering aantal jaren. En de „inperking" van den vaccinedwang zou hierin bestaan, dat aan de scholen die érom vragen, vrijheid zal worden gegeven, ook met-gevaccineerde kinde ren op te nemen. Het Vad'. verneemt uit welingelichte bron. dat de regeering met de ziekte en o u cl er d o ms v er z ek ering een goed eind is gevorderd. Derde Nationaal Coöperatief Congres. Nadat in de ochtendvergadering eenige huishoudelijke werkzaamheden waven verricht, waarbij o.a. besloten werd de dezer dagen door den voorzit ter d'r. Rutgers, gehouden rede in drun te doen verschijnen, en in plaats van den heer Eekhout de heer Van Min den uit Amsterdam tot lid van den Bondsraad werd benoemd, werd Zater dagmiddag te 2 uur 'in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra venhage net 3de Nationaal Congres ge opend door dr Rutgers, die echter we gens vermoeidheid het presidium over droeg aa,n den heer J. K. Jung. De heer G. J. D. C. Goedhart sprak over: Wat ons ontbreekt? Te weten een goede organisatie en aaneenslui ting zooals in Engeland en Schotland, en ook zooals in Denemarken en Zwit serland en een voldoende propaganda terwijl hij ook opkwam tégen het stre ven naar dadelijke winst. De heeren Van T Calmthout en De Ruiter wezen op Belgie, waar de socia listische coöperatiie grootea omvang heeft genomen, doordat het egoistiisch karakter daar op den achtergrond staat. De heer Goedhart meende dat de be- litiek buiten het debat moest blijven en het voorbeeld van België, waar men een katholieke en socialistische coöpe ratie heef!, niet navolgenswaardig is. De voorzitter was dit met hem eens. Door den lieer N. R. Kuperus werd over de zuivelcoöperatie gesproken. Dankbaar erkennende, dat veel is ver kregen, weeg deze spreker op het veile wat nog te doen overblijft, in het be lang der zuivelcoöperatie en de daarbij werkende arbeiders. Daarbij kwam ook ter sprake pensionneerinsr van werk lieden der zu'ivelvereenigingen, wat een vereeniging, bij een poging die daartoe gedaan werd, had afgewezen, omdat het niet op haar weg lag. Te gen dit antwoord werd geprotesteerd en voorts werd er op aangedrongen die leden van die vereeniging tot bete)' inzicht te brengen. Nog werd aangedrongen op een op leidingsschool voor directeuren van zuivelfabrieken, welke zaak d'e Coöp. Bond beloofde ter harte te neme Na dankbetuiging door den voorzit ter aan de aanwezigen, vooral ie vrouwen, werd bet congres gesloten. Gesnapt. Eenigen tijd geleden werd in, een der hotels in dé Doelenstraat te Am sterdam een Engelschman voor een aanzienlijk bedrag, bestaande uit. En- gelsche ponden sterling, die den beel denaar van wijlen koningin Victoria droegen, doch niet van een jaartal voorzien waren, bestolen. Van de-zen diefstal werd destijds aangifte gedaan bij de politie, die thans den dief schijnt gevonden te hebben en hem Zondag in hechtenis heeft genomen. De dief schijnt zich verraden te ne». ben door te trachten zich door inwis seling van d'e gestolen goudstukken te ontdoen. Bü den goudsmid F. Huissen, Vij zelstraat 1, kwam namelijk Zondag een -meisje uit een tapperij in de buuri. om een Engelsch pond te wisselen. Het gebeurde wel meer dat men met een dergelijk verzoek bh" den heer Huis-sen. die veel vreemdelingen in zïj-n winkel krijgt, kwam en daarom werd ook thans aan dit verzoek voldaan. Dit muntstuk droeg dén beeldenaar van Koningin Victoria en was niet van een jaartal voorzien. De politie schijnt nu hier de lucht van gekregen te hebben, en Zoncsag kwam een surnumerair in den winkel des heeren Huissen om op het munt stuk beslag te leggen, terwijl de dief achter slot en grendel zit. Sport en Wedstrijden Voetbal. Het bestuur van den N. V. B. vergader de Zaterdagavond. In behandeling kwam o. m. een voorstel om bij de Holdertbe- kerwedstrij-den de vereenigingen niet meer in. districten te verdeelen, maar de loting over het geheele land te doen ge schieden, welk voorstel werd aangeno men. Daarna werd een adres behandeld van 5 der oude le kl.veveenigingen dat bezwa ren inhield over de nieuwe indeeling der le kl. clubs. De voorzitter had toestem ming verleend dat een paar afgevaardig den der genoemde clubs het adres ter vergadering nader toelichtten. Na uit voerige en lange discussie werd met 7 tegen 2 stemmen besloten om de discus sies over de indeeling te heropenen. Daarna kwam in behandeling een voor stel om niet drie, maar zes 2e kl. veree- nigingen tot de le kl. te promoveeren en deze te zamen in eene competitie te plaatsen, waardoor dan de vroegere le kl. competitie onveranderd bleef.Dit voor stel werd met 6 tegen 3 stemmen ver worpen. Daarop kwam een voorstel ter tafel om eene andere indeeling te maken waardoor voor een gedeelte aan de ge opperde bezwaren tegemoet werd geko men. Dit voqrstel kreeg 6 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco, waarop door loting die volgende 2 competities werden inge richt. a. Quick, Amersfoort; Hercules, Utrecht: Volharding, Amsterdam; H. F. C. Haarlem; H. B. S.. "s-Hage; Rapiditas, Rotterdam. b.'Velöcitas, Breda: Ajax, Leiden: R. A. P., Amsterdam; Haarlem, Haarlem; H. V .V., 's-Hage; Sparta, Rotterdam. Zooals men ziet, is uitgegaan van het idee dat in geen geval twee clubs uit de zelfde stad in ééne competitie spelen. Over het algemeen is b. i. de indeeling eene juistere, te meer daar de noodza kelijk te begane onbillijkheid over die clubs wordt verdeeld. Donderdag 26 dezer zal de toer van de H. V. V. naar Oostenrijk een aanvang ne men. Daar de' onderhandelingen met Weenen en Budapest mislukt zijn, zul len alleen op Zaterdag en Zondag 27 en 28 Sept. wedstrijden gespeeld worden te Praag tegen de voetbalclub „Slavïa". De wedstrijden op het voetbalveld te Rotterdam om den Van Hasseltkrans tusschen Olympia en Rapiditas zijn om bijzondere omstandigheden niet doorge gaan. Een vriendschappelijk spel werd daar voor in de plaats gespeeld. Wielernieuws. Henri Meyers is naar Parijs vertrok ken om deel te nemen aan den „Grand Prix- de Neuilly" die dezer dagen op de Buffalobaan verreden wordt. Daarna hoopt hij nog den 2Ssten -aan de wed strijden te Rennes deel te nemen waar mede hij zijn renseizoen voor dit jaar denkt te sluiten. Amsterdamsche Wielerbaan. Zaterdagavond omstreeks half negen begonnen de tweedaagsche wielerwed strijden. De baan zag er goed verlicht uit. Wij brengen een woord van hulde voor de goede regeling, welke te danken was aan het bestuur van de sportclub „Olympia". In de eerste plaats zijn zeven serieën voor het kampioenschap over 1000 meter verreden. In deze serieën werden over winnaars: Mulder (1.47 m. 4/5 s.), Flipse (1.48 m. 2/5 s)., Slesker (1.54 m. 3/5 s.) Scbmalgemyer (2.14 m. 3/5 s.), Lubbe (1.57 ra. 1/5 s.Roos 2.8 m. 4/5 s s.) en Ettema (1.51 m. 1/5 s.). De repechage uit de tweede aangekomenen viel uit ten gunste van Sybrands (1.58 m, 4/5 s.) die dus heden als achtste man in de demi finales wordt geplaatst. Het tweede nummer gaf drie serieën (over 5000 M.) voor den kamp om het kampioenschap over een afstand van 25 KM. De resteerende 20 KM. worden mor gen in de finale gereden. In de eerste serie heeft gewonnen Slesker (7.14 m. 4/5 s.), in de tweede Mulder (7.8 m. 4/5 s.), en in de dex-de Lubbe (7.14 m. 1/5 s). Deze drie komen dus morgen in de finale te gen elkander uit. Een match tusschen G. Roos en J. D, Viruly over 1000 M. werd gewonnen door Viruly (le manche 1.57 m. 4/5 s., 2e man che 3.4 2/5 s.). Zondagavond was de baan beter bezet, dan Zaterdag. Het was heerlijk weer voor de wielerwedstrijden ten minste voor de rijders, voor de toeschouwers wel wat frisch. De wedstrijden hadden 't volgend verloop. le Demi-Finale Kampioenschap Olym pia, 1000 M. le W. Mulder, tijd; 1.46 4/5 2e J. Slesker. 2e Demi-Finale, le Lubbe, tijd: 1.34 4/5; 2e Roos. Finale: le Slesker, tijd: 1.50 3/5; 2e Roos, 3e W. Mulder, 4e Lubbe. Finale kampioenschap 25 KM. met le vende gangmaking, de Finale over 20 KM. 1ste Roos, tijd 30 min. 34 sec., 2de W, Mulder, 1 baan achter; 3e Lubbe, 1 baan achter. Match om den titel van kampioen der Amsterdamsche Sportclub „Olympia" over 5000 M. met levende gangmaking. le Slesker, tijd 7 min. 7 sec.; 2e Roos. Consolatie-wedstrijd over 1000 Meter, lste Sybrands, tijd 1 min. 34 2/5 sec.; 2e W. Jansen, 3e 'J. Lechner, 4e Ettema. Handicap wedstrijd over 1000 Meter. le. Sybrands, 0 M., tijd 1.36 4/5; 2e W. Mulder, 0 M.; 3e Lubbe, 10 M., 4e. Mole naar, 30 M. Paarden. Wegens het overlijden van de Koning in van België zijn de gewone wekelijk- sche wedrennen te Groenendael en Bois- fort uitgesteld. Zoo ook de automobiel meeting te Spa. Uit de Arbeiderswereld De roomsch-katholieke werklieden vereniging St. Joseph, te Utrecht, stelt pogingen in het werk, om naast en tegenover den Utrechtschen Be- stuurdersbond een federatie van werk lieden op Christel ij ken grondslag, m, a. w. een Christelijken Bestuurders- bond 'in Utrecht in het leven te roepen, om vereenigd te kunnen op tred' :i m sociale aangelegenheden, alsinstel ling of beantwoording van enquêtes, verkiezingen voör de Kamers van Ar beid, voorkoming of beslechting van arbeidersconflicten op werkplaaljsgn en fabrieken, hulp bij gewettigde werk stakingen, controle over de toepassing van wettelijke bepalingen van verschil lende sociale wetten, enquête- inzake werkeloosheid, eventueele verzekering tegen werkeloosheid, oprichting van arbeidsbeurzen, controle over de nale ving- van fabrie-kisreglementen, zieken fondsen in fabrieken, enz. BUITENLAND. Aan de ..Financial Times" wordt be richt, dat bij de trammaatschappij op Van Couverseilandi (N.W. kust van die Vereen. Staten) hiet geheele personeel in de winsten deelt. De maatschap heeft de bepaling goedgekeurd, vol gens welke van de- overwinst boven 4 dividend! een dlerde deel onder de beambten en werklieden wordt ver deeld naar gelang der dienstjaren. Al dus kreeg, bij de laatste uitdeeling hij die één jaar in dienst was, een toelage van f 70, na 2 jaren dienst f 120 en zoo stijgende tot 250 voor hen die 5 en meer dienstjaren had-dien. Het gewone loon is hetzelfde als ter plaatse ge bruikelijk is. Van deze regeling wordt voorkoming van werkstakingen en al- 'gemeene medewerking tot dien blo-ei der maatschappij verwacht. Vervolg Stadsnieuws. Grensregelingscommissie. Hedenmiddag ten 1 1/2 uur had de tweede vergadering der Commissie uit de ingezetenen aan. wier oordeel een wets ontwerp tot wijziging van de grens der gemeente Haarlem is onderworpen, ten Raadhuize plaats. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer G. Bos. Na opening der vergadering, worden de notulen der vorige bijeenkomst door den secretaris, den heer Mr. Brantjes, voorgelezen en daarna goedgekeurd. Hierna gaat de commissie op voor stel van den voorzitter in geheime zit ting over. Na heropening der vergadering worden de algemeen e beschouwingen geopend. De heer v. d. Mersch dankt den voor zitter voor de meded'eeling in gehei me zitting gedaan -en zegt dat het hem niet zoo -zonneklaar is bij het le zen van het voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad, dat -de grens regeling in het algemeen belang is, diait is het. belang, dat de omliggende gemeenten ook bij de regeling heb ben. Spreker zegt, dit omdat Bloe- mendaal en Heemstede zich beiden te gen de grensregeling hadden verklaard omdat deze niet in hun belang is. Het eigenbelang treedt hier dus op den voorgrond, of bejter het. finantieel be lang. Wanneer we- daarnaast be schouwen, de gemeenten Schoten en Haarlemmerliede, dan zien wij dat deze vooral Schoten met de grensregeling tevreden is, omdat ook dit is in haar eigen belang. Ook hier is dus het financieele belang op d;en voorgrond. Wat is dan het algemeen belang? Volgens het voorstel van B. en W. zal het politietoezicht, brandweer, reiniging enz. in de omliggende wij ken niet voldoende meer zijn.. Maar dat is toch niet in het belang van Haarlem, maar van de omliggende stadskwartieren. Spr. zou het derhal ve beter vinden, dat de gemeente Schoten bijv. een bedrag jaarlijks stortte voor politietoezicht enz. door Haarlem te leveren. De verordenin gen in de omliggende gemeenten zijn gebaseerd op die van Haarlem en niet minder streng dan bier. Bovendien- bestaat er een hinderwet, waaraan B. en W. v-a.n alle gemeenten zich moeten houden. Wanneer spr. dfus niet volkomen overtuigd is van het algemeen belang voor Haarlem, zoo zou spr. al werd er geene wijziging gebracht aan de Westzijde nog met de voorgestelde grensregeling kunnen medegaan, wanneer de finantieel? zijde daarvan niet zoo slecht was geregeld. Haarlem zal bepaald het slachtoffer van dit ontwerp wor den. De heer Troelstra zegt, d'ajt het al gemeen belang hierin ligt, dat stad» gedeelten zich meer uitbreiden dan plattelandsgemeenten. En dan moet het centraal gezag ingrijpen om den natuurlijken groei der gemeenten te bevorderen. Waar Haarlem reeds over üaar eigen grens groeit, is het in 't alge meen belano- dat Haarlem haar gren zen uitbrleicTt. Spr. juicht het toe dat Ged. Staten verder zijn gegaan dan B. en W. wenscbten. De grens wijziging aan d'e zijde van liet Scho terkwartier is urgenter dan die aan de Westzijde bij Bloemendaal. In bet Schoterkwartier staan thans reeds vele woningen van arbeiders, die te Haarlem werk vinden. Eene spoedige uitbreiding van die grens aan de Noordziidie is derhalve zeer dringend. Spr. betreurt het dat Ged. Staten niet aan het verzoek der comm. om inlich tingen 'o-mtrent de grens aan d:e W.-zij de, voldoen, doch gelooft dat men zoo veel mogelijk heeft willen te gemoet komen aan bezwaren van particulie ren aard. Er zijn aan de Westzijde tal van heeren, die villa's bezitten en niet gaarne onder Haarlem zouden komen. Ondanks diat men niet ver ge- noef gaat aan die zijde gelooft spr. toch dat het in 't belang der gemeente Haarlem is het ontwerp aan te nemen. En die prijs, dié, in geheime zitting ge noemd, voor de uitbreiding van net grondgebied' betaald moet worden Is volgens spreker zeer gering. D-e uitga ven van politie die behoeven niet naar gelang van de meerdere bevo-1- lcin~ toe te nemen; voor de genoemdle som kijgt men een stuk grond bijna zoo groot als Haarlem. Wij krijgen ook mettertijd -d!an belasting-inkom sten, zood'at. spr. hiet alleszins ge- wenscht vindt dlat waar Haarlem thans in nood verkeert het ontwerp van wet, in het belang van Haarlem wordt aangenomen. Wat dé financieele bezwaren betmeit, bij art. 4 van het wetsontwerp, zal spr. nadere voorstellen doen. Daarna werct bet voorstel van Ged. Staten in behan deling genomen. Tegen dé Noord)-. Oost- en Zuid grens wordt g?en bezwaar ingebracht. Bij d'e- Westelijke grens herinnert de heer Krelage aan dé bezwaren d'oor hem dé vorige maal geopperd. Om daaraan tegemoet te komen, stelde hij het volgende voor: De westelijke grens loopt m noorde lijke strekking langs de bestaande grens tusschen de gemeenten Bloemen daal en Heemstede, zijnde het midden van de Houtvaart, volgt, in westwaart- sche richting de Noordzijde van de Munsterlaan, zet zich in Noordelijke richting voort op een evenwijdigen af stand van ongeveer 100 Meter van de Aer'denhoutslaaii tot aan de Schcutjes- laan, volgt deze in westwaartsche richting tot een lengte van ongeveer 150 Meter, buigt naar he-t noorden en volgt in noordelijke richting een nage noeg rechte lijn. zooveel mogelijk de grenzen der kadastrale perceelen vol gende lot aan de Brouwersvaart, om na de Brouwersvaart te hebben over gestoken de oostelijke grens te volgen perceelen Sectie B. No. 52 en 2248, de zuidelijke en daarna de- oostelijke grens van No. 1161. Verder zegt spr. dat de weg langs de Houtvaart veel te wenschen overlaat Bovendien wettigt de aanleg van de viaduct een meerdere uitbreiding aan die zijde1. Het amendement van den heer Kre lage wordt ondersteund. De heer Parnet juichte het voorstel van clen heer Krelage ten zeerste toe, temeer daar het beter is, dat de Hout vaart in goeden toestand wordt gehou den door de gemeente Haarlem alleen, dan door •Haarlem1 en Bloemendaal. Het voorstel van den heer Krelage wordt zonder stemming aangenomen. De artt. 1, 2 en 3 worden nu goed gekeurd Bij art. 4 betreffende de uitkeering van een kapitaal als schadevergoeding aan de omliggende gemeenten merkt de lieer Troeifëtra op, dat het een wil lekeurige bepaling is om bv. Heetriiste. de wegens verlies van grond schade loos te stellen, en Schoten, dat in slechter conditie verkeert, niet. B. en W. gaan. wat Schoten betreft, uit van de opvatting, ..Schoten heeft op dit oogenblik geen besparing van uitgaven- Spr. ziet heel goed in, dat de gemeente Schoten binnenkort tot groote uitga ven zou moeten overgaan. Het be zwaar van B. en W. z'ou echter kun nen worden ondervangen, wanneer men berekent, welke voordeel en heeft de gemeente van dien grond te ver wachten en welke uitgaven heeft Scho ten nu en in de toekomst te verwach ten. En wanneer dit berekend wordt, clan zal er geen schadeloosstelling te ge ven zijn. Maar dan is niet zoo wille keurig gehandfeld als B. en W. nu wensc-hen. Wat Heemstede betreft, spr. neeft jelëzen, dlat d'aar dé commissie wenscht d'at van de tegenwoordige be woners nooit meer belasting zaï wor den geheven, dan op 't .oogenblik. Eene diergelijke bepaling ten Dale van particulieren is geheel in strijd' met dte bepaling van art. 130 der Gemeente wet. Eene dergelijke bepaling is dian ook geheel ongehoord. Enkele ingeze tenen zouden daardoor aan het g,e- meene recht worden onttrokken, nat is in strijd' met alles. De nieuwe inge zetenen moeten zich aan de bepalin gen van Haarlem onderwerpen, rt)j hebben nu reed's genoten van wat eene stad geeft en belasting aan de kleine gemeenten betaald, dus alleen van Haarlem geprofiteerd:. Het is wensche- lijk dat hieraan een einde koren. De heer Troelstra stelt enkele kïeine wijzigingen in art. 4 voor. De heer Timmer zou gaarne weten, waarom Ged. Staten hier kapitalisee- rïno- wenschen voor derving van in komsten. In d'e toelichting wordt daar over niet gesproken. Spr. gelooft dat dit denkbeeld niet te motiveeren is en zou gaarne eene nadere toelichting hebben. Wel kan spr. uitgaan van het dénkbeeld dat geleden schade moet worden vergoed Ged. Staten hebben zich bepaald geplaatst op bet. stand punt van eene civiele regeling tus schen burgers onderling. (De zitting duurt voort). INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 ceutg per regeL Odol-Mond water verwijdert den onaangenamen smaak j Barteljorisstraat 22-24. Merk: Rich. Abr. Herder en Fr. Herder Abr.Sohn. Burgerlijke Stand. Bevallen: 20 Sept, A. C. J. Barthel—de Haan, d. 19. J. Sikkink—Wapens d. 22. C. M .ter Poorten—Hoogkamer d. 21. A. C. van Hooijdonkde Graaff d. 22. L. C. Scholten—v. d. Laam de Vries d. 21. M. A. Hoogeveen—Hagedorn d. Overleden; 20 Sept. H. v. Zuthem 6 j., z., Gen. de Wetstraat.. T. Kerkhoff 14 d. d. K. Doelstraat. 19. J. BrinkersKees 80 j'., Brouwersstraat. 21. J. Stoop 59 j.. Gast1 huisvest. 22. H. Groenendaal—Thijssen 71 j., W. Heerenst. Faillissementen. Uitgesproken: Zwolle, 18 September. H. van Lente, vroeger koopman en winkelier in hoeden en mode-artikelen te Zwolle, thans wo nende te Kampen. Rechter-commissaris mr. P. C. A. Sichterman. Arnhem, 18 Sept. J. M. van den Berg, schilder, te Arnhem. Rechter-commissa ris mr. H. J. van der Poel Hiddingh. Geëindigd: H. v. Kessel, winkelier, wonende Vught. leiegrammen. BEGRAFENIS DER KONINGIN VAN BELGIE. BRUSSEL, 22 Sept. (R. O.) Toen koning Leopold bericht ontving van 't plan van koning van Engeland, om zich te laten vertegenwoordigen bij de begrafenis door den hertog van Con- naught, liet hij den koning van Enge land daarvoor dank zeggen en hem weten, dat alleen de ledén der konink lijke familie van België aan de ver schillende lijkdiensten zullen deel nemen. KONING LEOPOLD EN PRINSES STEPHANIE. BRUSSEL 22 Sept. (R. O.) Verschil lende geruchten loopen betreffende het gebeurde met Stephanie doch deze verschillen slechts in de bijzonderhe den. In hoofdzaak komen alle op het zelfde neer, behalve de lezing van de Etoile Beige, die aldus lu'idt „Het overhaaste vertrek van gravin Lonyay verraste zoowel de bevolking als de vreemdelingen. De gravin was le Spa gekomen, om te bidden bij het stoffelijk overschot harer moeder en deze stap kan onder deze omstandig heden nietanders dan natuurlijk wor den genoemd. De gravin is, vergezeld van haar eeredame, gravin Baselli, in een hofrijtuig naar het hotel terugge bracht en vertrok daarna met den ex- presstrein naar Brussel." BRUSSEL. 22 Sept. (R. O.) Dadelijk na de aankomst van de prinses te Brus sel werden maatregelen genomen orn haar zoo' spoedig mogelijk te doen ver trekken. De prinses zal waarschijn lijk lieden te 2.15 met den trein naar Calais vertrekken en zich in Engeland bij graaf Lonyay voegen. Zij zal aan geen der lijkplecbtigheden bij de be grafenis harer moeder deelnemen, maar zij zal hedenmorgen een bijzon dere mis laten celebreeren, die zij met haar gevolg zal bijwonen. Prinses Stephanie verzocht ontvan gen te worden door de gravin van Vlaanderen, maar deze was nog niet aangekomen. Zij is diep geroerd door het gebeurde, maar zij ulitte'geen en kele klacht. Gedurende de reis in den spoorweg schokte haar lichaam door bet snikken, zoodat het noodig was, den trein te Pepinster te doen stilhou den de (stationchef bracht haar in zijn bureau, waar zij snikkende in een stoel zonk. BRUSSEL, 22 Sept, (R. O.) Een redac teur van de „Chronique" werd door prin ses Stefanie ontvangen en vroeg haar wat er waars was in de geruchten over het gebeurde tusschen den Koning en haar. De prinses antwoordde: die geruch ten heb ik ook reeds gehoord. Maar dit is de waarheid: Ik bad bij de lijkbaar der Koningin toen men mij kwam mededee- len, tegen 4 uur, dat de Koning mij niet wilde ontvangen. Tk verliet onmiddellijk de sterfkamer. Tk had geen onderhoud met Zijne Majesteit. Marktnieuws. Haarlem, 22 Sept. 1902, Op de heden gehouden graan- en zaad- markt waren aangevoerd 30 HL. Roode tarwe 6.10; 50 HL. witte tarwe, f 7; 100 HL. Rogge, f 5,25—f 5.10; 350 HL. Haver t 3.80—J 3.50. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Merapi. van Rotter dam naar Java, passeerde 20 Sept., des middags, kaap del Armi. Het stoomschip Telamon, van Java naar Amsterdam, arriveerde 19 Sept. te Suez. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam, van de HollandAmerika Lijn, ar riveerde 20 Sept. van Rotterdam te New- York. Het duubbelschroefstoomschip Soest- dijk, van de HollandAmerika Lijn, van Newport News naar Rotterdam, pas seerde 20 Sept.. des nam. 7 uur 30 min., Lizard. Gister. Heden Zt. 20 Sepi. Kd. 22 SepL- 21 li pCt. Vod. Werk. 8cbaid -D/spCt. Porfcaeal 4 pCt. Venezuela Cert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum464 465 Aand, Moeara Euim Aand. l'erlak Petroleum 139 142 Aand. Schibaieif Aand. Soemalata Aand. Am. Car A Foundry Cy... Aand. United Steel Comp435/ia 42"/tó Aand. Atchison Topeka93u/i6 913/* Aand. Union PacificIHW/mIIO»/* 4 pCt. Conv. Union Pacific bda 101/g 1091/. Aand. Missouri Kansas Texas 33^/* 33s/ie Aand. New-York Ontario365/8 35i/s Gew. aand. Kansas Citv South. 37i»/iC 395/s Pref. aand. id. id5ft5/16 531/0 Gew. aand. Southern Railway. 39»h 39»/j Aand. Wasbash371^ 3133/j Aand. Denver Rio Grande49 431R Gew. aand. Erie41s/» 411Vis Advertentlën. V - ïTFir Heden overleed onze gelief de echtgenoote en moeder ROOSJE NIJKERK in den ouderdom van 61 jaar. L. ZWARTSER. E. ZWARTSER. M. ZWARTSER. Haarlem, 20 Sept. 1902. Oneven op Adverteritièn kunnen worden geworpen in onze vier eigen Brievenbussen te weten Groote Houtstraat No. 14oaan liethuis van den neer B. Langeveld bij het Proveniershuis Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heei enstraat aan de n winkel van den heer A. C. A. van Hemerten ian onze Bureaux, Zuider Buïtenspaarne No ti vlak bij de Turfmarkt en Bijkantoor Groote Houtstraat 55 DE ADMINISTRATIE. P. G. m. 1. bekend met de Fr. Duit- sche en Eng. talen, en huisel. be- zigh. zoekt plaatsing tijdelijk of voor vast. Fr. br. onder t. 0. aan J. F. BEIJERS, Boekhandel Haar lem. een net DAGMEISJE voor kleine huiselijke bezigheden. Adres Sta ten Bolwerk 26. gevraagd door een juffrouw, liefst van eene dame. Brieven met prijs opgave onder motto Zang. Ond. bureau van dit blad. Een goed beklante STRIJKZAAK TE KOOP. Br. onder No. 5309 bureau van dit blad. HAARLE1MSCHE Schouwburg-Maatschappij. Telefoon 579. NED. OPERA. Directie: C. v. d. LINDEN. Donderdag 25 Sept. Fantastische Opera in 4 bedrijven (5 tafreelen) van JULES BARBIER. Muziek van JACQUES OFFEN BACH. 10de opvoering in dit Seizoen GROOT SUCCES. Prijzen der plaatsen: Balcon 2.50; Stalles 2. lste Loge 1.75; Parterre ƒ1.50; 2de Loge 1 25; Gaanderij 0.60 Aanvang 8 nar. Plaatsen dagelijks te bespreken van '1012 en van 1—4 uur. Allen, die van October tot Mei een Cursus wenschen te volgen, worden opgeroepen zich vóór of op' 26 Sep tember a.s. schriftelijk aan te melden Zijlstraat 59, met opgave van leeftijd' en vooral duidelijke mededêeling van het doel waarom men les wenscht te ontvangen in een der volgende vak ken; Hollandsche Taal, Rekenen, Duit- sche Taal, Engelsche Taal, Fransche Taal, Eenvoudige Boekhouding voor Huishoudelijk- eu Winkelgebruik, Stenographic en Houtsnijkunst. De vereischte leeftijd is 14 jaar. De kosten bedragen 10 cents per les bij" vooruitbetaling over drie maanden. Voor het volgen der lessen in de Houtsnijkunst is de 12- 13-jarige leeftijd voldoende.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3