GHR. FREIJER, Zijlweg 64. DINSDAGS 2-4 UUR Amsterdamsc.be Beur* en augurken in hun opdringen stuk, om het geval beter te kunnen aanga pen. Een jongensmond hapt in 'n ..augurrek'ie". Koopman moedeloos, huilend en snikkend' leunt hij, het hoofd in de hand, op de kar. Dan lier. haaldelijk: ..O, o, wel voor tien guide augurrekiesl O, o!" Een paar ruwe, maar welmieenendle gasten, bedtuiden hem dat ..snotteren" niet helpt, rapen de "vruchten voor hem op en gooien ze in de mandfles op de kar. Een jongensstem: ,,'t Zijn tranen van de uien!" Neen, jongen, ..hoe sne- di"" je opmerking ook. 't zijn werke lijke, pijnlUke tranen van spijt over 't armzalig kapitaaltje dat die arme drommel nu te vergeefs in zijn nego tie gestoken heeft. Stem van 'n ieeg- looper: ,,0, een joodi! Wel 'ns goed; dat vee verdient het!" Zoo, vriend, als nu eens op Uilenburg of Mar ken "-eboren waart. dat kón toch. nietwaar? was 't dan ook „wel 'ns goedl?" En weet je wed zoo zeker aat jij nl'et tot ..vee" behoort, dat 't niet verdient?" Toen, nit de omstanders naar voren komend, een heer die den nog altijd' niet met zijn lot verzoenden augurro- kiesman een achterwiel in de hand doet "Unden. Kalm. zond'er één onna tuurlijke beweging trekt hij zich weer even vlug terug, gaat met zijn dame verder. De letterlijke praktijk van bet .doe Wet en zie niet. om!" zonder ook maar één ^roe°nt courtage.! Gelukkig, er zijn toch nog nwn- schen. die niet ;'n de allereerste plaat- naar de krommins van iemands neus kijken of hem zijn doops. of lidmaat- formulier te zien vragen om hem dddrnaeen goéden raad te geven! Krneer's eredenltsr.hriften. De correspondent van de N. R. Ct. te Munchen deelt mede: „Ik ben in de gelegenheid geweest Eniger's gedenkschriften hier gedeel telijk in te zien en kan bevestigen, dat zij in vele opzichten zeer belang rijk zijn en een nieuw l'icht werpen op personen en gebeurtenissen in Presi dent Kruger's veelbewogen leven, op zijn zienswijze betreffende den oorlog en de toekomst dier Boeren. Kruger beschouwt zijn gedenkschriften als het testament aan zijn volk." Scheidsgerecht. In de Maandag voortgezette zitting van het scheidsgerecht van het Hof van Arbi trage in zake het geschil tusschen Ame rika en Mexico, zette mr. Enerney voor de Vereenigde Staten zijn pleidooi voort, waarin hij betoogde dat de Jezuïeten hun rechten om liet fonds in quaestie te ad- ministreeren, door verjaring verloren hebben. Spanje, vervolgens Mexico, daar na de bisschoppen van Californië zijn hun in die administratie opgevolgd. De aartsbisschop van Californië, sinds 1842 door Mexico met de administratie be last, heeft als zoodanig recht op den in terest der kapitalen van. het fonds en is gerechtigd in rechten op te treden om het verschuldigde op te eischen. De be slissing van de vroegere arbitragecom missie in 1896, die Mexico tot betaling veroordeeld heeft, moest meende plei ter als gewijsde zaak geëerbiedigd worden. De zitting werd Maandagmiddag voort gezet. Spoorloos verdwenen. De postbode Dielissen te Beek (Br.) is spoorloos verdwenen. Op 't gewo ne uur ging hij gisterochtend naar Prinsenhage, om de brieven voor Beek af te halen, nam ze daar in ontvangst en g'ing weer terug naar Beek. Later werd de taisch met inhoud door een voorbijganger gevonden aan den kaait van den weg, vlak bij Beek. Gebleken is echter, dat D. een bedrag van 60 gulden aan de directie der pos terijen moest afdragen. Hij moet ech ter aan kennissen hebben te verstaan gegeven, dat hij geen kans zag, dat- op den bepaalden tijd te doen. Men vermoedt dan ook, dat de man zich aan die verplichtingen heeft trachten te onttrekken door de vlucht. Voor eenige maanden heeft D. een bankbiljet van f100 verloren; althans hij heeft dat bedrag niet kunnen ver antwoorden. De zaak is toen gesust, D. zou de sqm aanzuiveren door kor tingen op zijn tractemeint. De man is gehuwd en vadier van jeugdige kinderen. H. IJ. S. DL De vastgestelde ontwerp-winter dienstregeling voor de lijnen der Holl. IJzeren Spoorwegmij. bevat, wat het traject Utrecht lïiiversum Amsterdam betreft, de volgende wijzigingen in den treinenloop. De trein vertrek Utrecht (M.) 3 uur nam. zal aan 2.54 nam. dit station ver. laten en te Hilversum aankomen 3.17 nam., vertrek Hilversum 3.21 met aan komst Amsterdam (C. S.) 4.06 nam De om 5.53 nam. van Utrecht (M.) naar Amsterdam vertrekkende trein zal dan eerst 6.02 nam. dit station verlaten en te Amsterdam aankomen 7.17 in plaats' van 7.16 nam. Het oponthoud te Hil versum is enkele minuten minder dan hij de tegenwoordige dienstregeling. Omgekeerde richting. De eerste trein van Hilversum naar Utrecht is 2 minuten vroeger gesteld. Ingelegd is een trein vertrek Amsterdam (C. S.) 5.20 nam., aankomst Hilversum 6.04 namvan daar zal een trein loopen vertrek 6.11 nam. met aankomst te Utrecht (M.) 6.50 nam. De trein ver trek Amsterdam (C.S.) 10.10 nam. zal da.ri 9.37 nam. dit station verlaten en te Utrecht aankomen 10.51 nam.; even eens is de laatste trein aanmerkelijk vervroegd. Deze trein, thans naar Am sterdam vertrekkende 10.57 nam., zal dan reeds 10.30 nam. dit station ver laten en te Utrecht (M). aankomen te 11.29 nam. Gedurende de maanden November. December, Januari en Februari zullen des Zondags niet loopen de personen treinen vertrek Utrecht (M.) 6.28, 10.22 voorm. en 4.32 en 11.13 nam. richting Hilversum en vertrek Amsterdam (C. S.) 12.44, 1.09, 3,06, 4.42 en vertrek Hilversum 10.27 nam. richting Utrecht, Leger en Vloot. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen iok hij het reservekader der hereden korp- en de gelegenheid open te stellen om gepas- porteerdi; onderofficieren en korporaals toe te laten tot eene verbintenis op den voet zooals reeds geschiedt hij het reservekader der in fanterie en vesting-artillerie en hij de genie. Bij de helft der le, 2e, 3e 4e, 5e en 6e bat terij van het 2e reg. veld-art., te 's-Graveu- hago en te Lelden, komen heden de miliciens dor lichting 1899 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Letteren en Kunst. Het „Berl. Tagebh" deelt mede dat Jozef Israels dezen zomer het portret heeft geschil derd van den orkestdirecteur Rebicek die te Sclieveningen de concerten dirigeerde, en dat de musicus het portret van den schilder ten geschenke heelt gekregeu ,,in dank voor hem bereid muzikaal genot". Land- en Tuinbouw. Men leest in „Sempervirens" Uit. Engeland wordt het zeker hoogst be langrijke nieuwtje medegedeeld, dat ik hier onder laat volgen. Het ls niets minder dan dat het middel zou gevonden zijn, om ae kleur der hyacinten-bloemen naar willekeur te wiizlgeh. De hollen van witbloemige hya cinten worden ln plaats van In zuiver water, ia water met een verdunde oplossing van ani line (kleur naar verkiezing) gezet, waarin men zo haar bloemen laat ontwikkelen. Het ge kleurde water wordt door de wortels opge- sluipt eu kleurt de bloemen. Zooals verzekerd wordt, heeft men door deze behandelingswij ze hyacinten-bloemen met zeer prachtige kleu ren verkregen, zelfs kleuren die overigens onder deze bloemen nog niet in de natuur worden aangetroffen. Men koestert de hoop, dat door dit middel ook de kleur der bloe men van andere gewassen naar willekeur ge wijzigd zal kunnen worden. De proef is gemakkelijk te nemen, hoewel ik haar welslagen ten hoogste betwijfel. Im mers voor vele jaren heb ik met een mijner vrienden die een zeer bekwaam chemicus was. wel 4—5 jaar achtereen proeven genomen met talrijke, hyacinten-bollen en met verschillen de kleurstoffen en daaronder zeer onschade lijk, gekleurd water. In weerwil van de nauw- lettendste zorg. die wij daarbij in acht na men, was het meest in het oogloopond resul taat, dat verreweg de bloei der meeste bollen mislukte: hij die waar zulks het geval niet was, moet ik eerlijk bekennen nooit de min ste verandering in de natuurlijke kleur der bloem te hebben waargenomen. Met anillne- kleuren hebben we echter geen. proeven kun nen nemen, om de eenvoudige reden, dat bet gebruik daarvan toen ter tijde nog niet het dagelljlcsch leven was doorgedrongen. Sport en Wedstrijden Paarden. Courses <e Woes (duin. De Zondag gehouden courses zijn, ln menig opzicht interessa.nl geweest, en, dank zij het prachtige weder, bijgewoond door een talrijk publiek. Twee nummers vooral zijn spannend geweest nl de Snoek-prijs en de Bliek-prijs. In den Snoek-prïjs, door zeven paarden betwist, is de strijd lievig geweest en op vijftig meter van den eindpaal was het resultaat nog niet te voorzien. Toen ging evenwel Dauphine, krach tig door Chanly ondersteund, beslist naar vo ren en won vrij gemakkelijk. In den Bliek-prijs heeft Fanfare eene uit muntende course gemaakt en is eerst dicht voor den eindpaal, met zeer klein verschil, door Belle Bay verslagen. Het programma opende, met den Voornprijs, harddraverij voor Ned. paarden, die was voor Nelia. elg. stal Jan Steen (A. C. v. d. Alcker), 2750 Min 4 57 4/5, gevolgd door Anna, elg. •T. Koster (eig.). -2650 M., in 4.59 1/5. en door Ducaat, eig. v. d. Hilt, (Noordzij: 2800 M. in 4.59 2/5. Tot. voor t 2.50; 1 IS, placé voor 5 t 12, I 8.50 en li. Niet geplaatst: Anton, 2725 M Ideaal, 2700 M. Tfssanna. 2075 M. Miklós, 2650 M. Prinses Wanda. 2500 M. en Cyclone, 2S00 M. Prinses Wanda heeft haar voorsprong van 150 M. ingeboet, daar er hoegenaamd geen gang in de merrie zat. Aan de overzijde werd zij door Nella gepasseerd, die, hoewel in de rechte lijn een kleine, opwekking noodig heb bende, toch nog vrij gemakkelijk de eerste plaats behield. De karper prijs, wedren vlakke baan voor inlandse he paarden, afstand 1.000 M., was voor Diamant 55 kg. elg. jlir. Boreel (Smith), met veel lengten voor Billiton. 70 kg. elg. A. van Hoboken van Boedelcenskerke (Wienert) Niet geplaatst: Valerie, 60 kg. 4.50, placé f fi en 7. Diamant heeft, aanstonds de leiding geno men, terwijl Billiton hem vruchteloos op zij de trachtte te komen. Valerie heeft hare plaats tsachterhoede geen oogenblik verlaten, ue Baarsprijs, record-liardraverii voor Ned S™ •,?',wa'l!oor Mollv. eig. J Koster, (eig.) 292S M in o.ll 1/5, gevolgd door üssanna, B fI Ber£- 'ten Hagen) 2850 M. in 5.11 2/5 en door Swaska II, eig. Glas (J. Enslng), 2800 M.. in 5.14. Tot. f 6, placé I 6 en. f i2. Niet geplaatst: Mikla, 2875 M. en Cyclone. 3025 M. Swaska II, werd spoedig door üssanna ge passeerd, die op hare beurt Molly achter zich kreeg. De zware merrie naderde meer en meer, doch eerst in de rechte lijn, dicht voor den eindpaal, kwain zij beslist aan het hoofd en won, Swaska Jl bezette de derde plaats. ue Snoek-prijs, verkoopswedren vlakke baan, afstand 2000 M., was voor Dauphiné, 43 1/2 pi. m. 1 Kg., eig. mr. John (Chandly), gevolg ddoor Tintagel Castle. 54 kg., elg. ba ron Creutz. (Smith) en door Revue. 40 1/2 pl. m. 3 kg., eig. v. d. Berg (Cockerton). Niet ge plaatst: Europa, 50 1/2 kg., Zamiella, 50 1/2 kg. Jue. 50 1/2 kg. en Dusky Duck. 47 1/2 kg. pl. ra. 6 1/2 kg. Tot. f 8, placé f 8.50 en f 8.50. Dauphiné die te koop was gesteld voor f 500 werd voor I 1200 door graaf van Bylandt ge kocht. Na een aantal valsehe starts ging het veld weg, met Jue aau het hoofd, gevolgd door Dauphine). Europa en de overigen. Aan de overzijde werd Dauphiné naar voren gebracht; en ging zijde aan zijde met Jue. In de bocht naderde Europa. In de rechte lijn waren de concurrenten dicht bijeen. IJlt den ..knauel" kwam Dau phine to voorschijn, weerstond den aanval van Tintagel Castle en won gemakkelijk Revue, in een rush, doch wat laat, naar voren ge bracht, bezette de derde plaats. Bij do verkooping werd tot f 1200 opgebo den, voor welk bedrag de zoon van Adana- paar het eigendom werd van graaf van By landt. De Bliek-prijs, harddraverij voor Ned. paar den. was voor Belle Bay, elg. v. d. Berg (ten Hagen) 2150 M. in 3.35 4/5. gevolgd door Fan fare, elg. ,T F. de Boer. (eig.) 2100 M. in 3 36 en door Robert See Steele, elg. de Mol (Schip pers). 2300 M. in 3.39. Niet geplaatst: Sersant. 2150 M.. A, Moun taineer, 2275 M. en Bellwood. 2300 M. Fanfare heeft hare plaats aan het. hoofd van het veld tot het- laatste toe behouden en is eerst vlak seerd d°n dpaal door Be,le BaF gepas- >oï)nüi?oeI'"T)rils- VPrkoopshordenren. afstand •i300 M. was voor Mayfly, 76 1/2 kg. eig II La- nono Eltz,lacher) gevolgd door Hoh- nella, 72 1/2 kg., eig. baron Creutz (Hill) en door Golden Fruit. 74 1/2 kg., elg. A. van Ho- boken van Hoedekenskerkó (Wienert) Tot. 9,50. placé /7.50 en f 12.50 m ïrïKÏÏ?"' ,s fallen, Manilas 82 kg. Mumias heeft de leiding genomen door voi^y,T>'BoB,en Fruit, Zei,bus en Hobnella ge- SUS wer(I Ze- tweede ronde kwam Mumias aan de SonTfl i? en ,va'' z°hder letsel voor ruiter of liv nn^ r bestond thans alleen uit. May- v%hatJÊl£l'o en ,Golrte" Fruit. Golden Fruit bHwlr 6 lare plaats H" scheen een oogen- ffiigSZlnsetril.a^'e 7,"U"n kr|!g^ doch week s ter t'de uit. Hobnella leidde thans au hoof,,.015 Met,'r den eindpaal tal Se? 5,,""' "Wy «'«hup hoer Mayfly, die voor f 1000 te koop was gesteid, vond geen kooper. ook niet toen de prijs met f 500 werd verminderd. Wiel ernieuw8. De „Grand Prix de Neullly". waarvan Zon dag op de Buffalobaan te Parijs de beslissing werd verreden ln drie afdeellngen tussehen Meijers, Momo en Piard, gaf een gemakkelij ke overwinning aan onzen landgenoot, die in de 1000, 900 en ÏOOO meter telkens eerste aan kwam, Momo tweemaal tweede. Voetbal. Wedstrijd om den zilveren Lauwerkrans. Dordrecht D. F. C.—II. V V. II. H. V. V. II is meer dan volledig. D. F. C. mist Brewer en Horst. De wedstrijd begon om twee uur. na opnamen door den heer S. Iss- brQcker, onder de hoede van den heer H A. C. Vermeulen. De eerste helft is beslist voor D. F tdat de leiding krijgt door Milo, die den bal ln zijn eigen doei trapte. Uit een hoek schop maakt H.V.V. II gelijk. Voor de rust krijgt D.F.C. de leiding door een mooi schot van Goedhart. Tot 12 minuten voor tijd ls de stand 3/i, daar Goedhart na de rust nog een doelpunt heeft gemaakt. Dan gaat J. I-Iey- ning naar voren en H.V.V. I[ weet nog gelijk te maken. In het kwartier verlenging" krijgt H.V.V. IL eeu voorsprong en als het tijd ls heeft II V V. II verdiend, en dank zij een tac tische fout der Dordtenaars gewonnen. Den Haag: Oefenwedstrijd tusschen H.V.V.— R. A. P. Beide elftallen zijn onvolledig. H.V.V. begint met 10 man te spelen, en doelpunt het eerst, Vlak hierna komt een prachtig schot van Lot- sy tegen de paal en dan is het R.AP.'s beurt om aan te vallen. Kampscheur weet gelijk te maken. Dan komt H.V.V. s elfde mau in het veld en nemen de Hagenaars het spel bijna geheel ln handen. Vóór de rust doelpunten zij nog tweemaal, zoodat met 3—1 van terrein ver wisseld wordt. Na de pauze is de bal groo- tendeels op R.A P.'s helft. H.V.V. weet nog tweemaal te doelpunten en wint dezen vrlend- schappel ijken wedstrijd met 5—1. De heer H. J. Willing was scheidsrechter. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 17 Sept. S. van Galen, hande laar in boter, aldaar-, G. van de Linde, schoenmaker en winkelier, aldaar; 19 Sept, J. J. Hoogland, winkelier in tabak en siga ren, aldaar: M. Agstertbbe. koopman in schoenen, aldaar. In al deze faillissementen rechter-commissaris: mr. A. Fentener van Vlisslngen. s-Gravenliage, 19 Sept. Ph. J. Ketner, jour nalist. Rechter-commissaris: mr. H. A. Rees. C. S, Wolf, vroeger koopman, te Rotter dam, thans zonder beroep te 's-Gravenhage. Rechter-commissaris: mr. R. H A M. Romme, Utrecht, 19 Sept. B. de Haan, winkelier, te Driebergen. Rechter-commissaris: mr. R. D. Baart de la Faille: Geëindigd: J. de Granje, bakker en winke lier te Ziërikzee: D .Diephuis, vroeger boek houder te Winschoten. De afd'. Delft van den Algem. Ned. Typografenbond, gelet, op de anarchis tische strooming in hei hoofdbestuur van d'ezcn Bond. heeft een voorstel overwogen tot afscheiding. De stem men staakten echter. De leden dier afd. Delft zijn meerendeels aangesloten bij d)e> S. D. A. P. en het gevolg is ge weest, dat. meerdere leden uit het ver- eenigingsverband treden. Het hoofd bestuur doet pogingen om d'e afd. voor d'en Bond te behouden. BUITENLAND. Te Monza hebben 5000 wevers het werk nedergelegd. Zi-j zouden giste ren een bijeenkomst houden. In het geheel zijn 13 fabrieken ge sloten, wier eigenaars elke concessie weigeren. Daar de onverzoenlijke so cialisten te Monza de overhand heb ben, heerscht er bij de regeering eeni ge bezorgdheid over deze staking. IN GEZOND FN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. ©dol-Mondwater alleen echt in ouze Patentflacons! Stoomvaartberichten. Het stoomschip Gedé, van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Sept.. te Southampton. Ilet stoomschip ICediri, van Rotterdam naar java, passeerde 21 Sept., des voorm., Pantel- laria. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 21 Sept. te Suez. Het stoomschip Koningin Wilhelmina, van .Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Sept. Perim. Ifet stoomschip Myrmidon, arriveerde 15 Sept. van Amsterdam en Liverpool te Batavia Het stoomschip Koningin Regentes, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 20 Sept. Gi braltar. Het stoomschip Prins Willem V vertrok 20 Sept. van Newyork naar West-Indlë. Het stoomschip Prins Willem II, van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 22 Sept. des voorm. 9 uur te Havre. Het stoomschip Prinses Sophie arriveerde 21 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het dubbelschroefstoomscliip Potsdam, van de Holland—Amerika Lijn, van Newyork naar Rotterdam, passeerde 22 Sept. des middags 12 uur Prawlepoint. Het stoomschip Amsteldijk, van de Holland Amerika Lijn. vertrok 21 Sept. van New port News naar Amst. en Rotterdam. Het dubbelschroefstoomschip Soestdijk, van de Holland—Amerika lijn. van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, arriveerde 22 Sept. te Amsterdam. Het stoomschip Salak. van Java naar Rot terdam, arriveerde 22 Sept. te Marseille. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in klas sieke ietteren op proefschrift „Quaestiones Euhemereae". de heer P. J. M. van Gils, priester van het bisdom Roermond, geboren Le Waalwijk. Leiden. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechten de heer M. A. G. Harthoorn. Stunrmans-exameu. De Rijkscommissie voor de exa mens ter verkrijging van een diplo ma als Stuurman aan boor dl va/nkoop- v aar dij schepen, zal, aanvangende 14 October te uur, zitting houden te Rotterdam in het gebouw der Loge aldaar. In de aanvraag, om toegelaten te worden, welke den voorzitter der commissie den heer A. E. Arkenbout Schokker, Van Vollenhovenstraat 58 te Rotterdam, vóór 6 October postvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat ondier toezending van eenig authen tiek geboortebewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: Groote of Kleine, voor welk diploma: Zeil of Stoom, en voor welken rang, hij verlangt geexamineerd te worden. Mocht hij het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting nog een aanvullingsexamen wenschen af te leggen, of bewijzen wenschen te leveren van zijn kennis der Duitsche, Engelsche of Fransche taal, dan zal hij ook dit moeten ver melden. Tot het erlangen van de benoodig- de verklaring omtrent gezichtsscherp- te en klemrei^-ondenscheidingsvermo- gen zal de candlidaaJt zich ter zijner keuze kunnen aanmelden bij dr. M. E. Mulder, hoogleeraar in de oogheel kunde aan de Universiteit te Gronin gen, die daartoe 11 October van 9—11 uren in de inrichting van ooglijders zal vaceeren; bij den officier van ge zondheid der Kon. Ned. marine, wel ke iecleren dag, des namiddags te li uur, in de raadkamer van het marine- hospitaal te Willemsoord tot dait ein de zal zitting houden; alsmede dage lijks op de gewone spreekuren bij dr. J. F. X. Hamer, geneesheer en oog arts te Leeuwarden, dr. M. Juda te Amsterdam, of dr. F. D, A. C. van Moil-1 te Rotterdam, en bovendien ook nog op d'en dag van het examen bij den daar gevesiigden oogarts van 's morgens 8 tot 8.30 uur. Nadere bij zonderheden bevat de St.-Ct." no. 222. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De „Nedl Bakkerscourant" meldde, dat de Ned. Bakkersgez.-Bond afd. Rotterdlarn, aan de patroons het ver zoek had gedaan om een uur schaft tijd! per dag meer. Daarvan zegi ae „Bakkersbode'': Zoo te lezen ..een uur per dag meer" zou men denken aat er rusttijd bestond, en men dit met een uur vermeerderd wilde zien. De zaak is: dat de gezellen vragen om een uur rusttijd, daar als regel in ons iak van bedrijf van rust- of schafttijd geen sprake is. VIOLIST. SPREEKUUR: INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, uiordt de copy den inzender niet teruggegeven. Aan de Redactie van Haarlem's Dag blad, Haarlem. Mijnheer de Redacteur! Tot mijn verwondering las ik in uw nummer van Woensdag 17 dezer, dat Maandag 15 dezer te Hamburg storm moet gewoed hebben. Ik was Maandag 15 September juist in Hamburg, maar tus schen 8.30 's morgens en 11 uur 's avonds was van een storm niets te bemerken, de wind was zeer matig en een groot deel van den dag heeft de zon geschenen. Het omwaaien van boomen, storing van tramverkeer, het verdrinken van paarden, enz. zijn dus fantasieën geweest la zeeslang. Uw abonné, B. Leipzig, 18 September 1902. Wij danken den heer B. voor zijne me- dedeelingen. De bron, waaruit het bericht geput is, was dus blijkbaar niet goed in gelicht. RED. dan voor andere lijnen, doch ook voor stamlijnen zal de eigendomsbeper king niet in haar geheelen omvang blijven, maar zullen voortaan d'e af gesloten tuinen en erven, welke met bewoonde perceelen een geheel vor men, bevrijd blijven van den last van het plaatsen van steunpunten en het leggen van kabels. Aan ieder wordt opgelegd ite gedoo- gen het zich bevinden van draden van voor het openhaar verkeer bestemde telegraphen en telephonen boven zijn eigendommen, gronden, gebouwen of wateren, evenwel zonder bevestiging of aanraking. Voor het leggen van kabels of het plaatsen van steunpun ten zal overeenstemming noödig zijn en moet eene beslissing worden ver kregen door de daartoe in de wet aan gegeven macht, met recht tot schade loosstelling. Blijft een geschil bestaan, dan doet de Minister van Waterstaat uitspraak KG.; S15 Runderen, vet vee 60—73 ct. per KG.; 35 paarden; 208 vette kalveren 6585 ct. per KG.; 188 nuchtere kalveren t 13— 24; 176 vette varkens 4550 ct. per KG.; 82 magere idem 16—26; 313 biggen t 7 li; 3923 schapen en lammeren, 600 HL. peren f 2.504; 725 HL. appelen f 1.50— t 3.50: Eieren f 3.75f 4.50 per 100 stuks. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk. In het station Wachtersbach, aan den spoorweg Frankfurt-Bebra, is on langs een goederentrein op een ande ren, stilstaanden goederentrein gere den. De locomotief van den stilstaan- den trein, hoewel zwaar beschadigd, bleef in het spoor, doch de volgende 5 goederenwagens, van welke c-r twee. met licht ontvlambare stoffen gelaaen. in brand geraakten, derailleer dien. Het vuur greep m>et razende snelheid om zich heen. zoodat dë twee wagens geheel verbrandden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Een hevige brand is gistermorgen te Londen uitgebroken in een opslagplaats van hout in de Victoriadokken. Hoewel kort na het uitbreken van den brand een twintig tal stoomspuiten aan het hlusschen waren, woedden de vlammen tot in don avond. Een geweldig groote hoe veelheid-hout werd vernield de scha de wordt begroot op 100.000 pond ster ling. Twee pijpleiders werden gewond. Vervolg Stadsnieuws. Vervolg Nieuwstijdingen. Wetsontwerp. DeMïnister van Waterstaat, acht het voorbarig thans over de quaestie van het opnemen in die wet van het beginsel van Staatsaanleg en ex ploitatie eene beslissing uit te lok ken. Wordt het later wenschelijk ge acht door aanleg, overname of naas ting van locale netten tot toepassing van het beginsel van, Staatsaanleg en exploitatie over te gaan, dan zal de beslissing daartoe bij eene begroo- tingswet genomen kunnen worden, waarbij tevens de financieels gevol gen aan de toepassing van het be doelde beginsel verbonden, beter over zien kunnen worden dan thans mo gelijk zoude zijn. De bepalingen van het ingediende wetsontwerp strekken «tot handhaving van de bestaande regelingen zoowel met betrekking tot die telegraphie als de interlocale en locale (telephonie. Zij laten de bevoegdheid open om van StaaJtswege tot aanleg en exploi tatie van locale netten over te. gaan wanneer dat wenschelijk wordt ge acht. In heit ontwerp wordt onderschei den tusschen concessie en machti ging. Concessie moet verkregen worden voor den aanleg en de exploitatie van telegraphen en telephonen, welke zijn bestemd en dienen voor het open baar verkeer. Machtiging is het vereïschte voor den aanleg van alle andere telegra phen en telephonen, waarbij de over heid krachtens politiezorg heeft toe te zien, dat het algemeen belang geen schade onde-rvinde. Het ontwerp geeft voor den aanleg van voor het openbaar verkeer be stemde telegraphen en telephonen de beschikking over de openbare wegen, gronden en wateren, welke „tot ge- meenen dienst van allen" bestemd zijn. Aan de eigenaren en alle andere rechthebbenden op die gronden, wel ke met den last van openbaren weg bezwaard zijn, wordt in het algemeen de verplichting opgelegd: in en op die openbare gronden den aanleg Ite ge- doogen. De aanleg zal dus zonder onteige ning kunnen geschieden in en op alle Rijks-, provinciale-, gemeente-, wa- t&rschaps- en polderwegen, gronden en wateren als ook in en op de open bare gronden, wegen en wateren, waarvan particulieren eigenaar zijn. De spoorwegen worden voor dit doel met openbare wegen uitdrukkelijk gelijk gesteld. Het ontwerp geeft voor aanleg van stamlijnen een ruimere bevoegdheid Onteigeningsprocedure tusschen den Staat contra Mr. Delcourt van Krim pen. Heden nam de officier van Justitie requisitoir inzake den voor den aan leg van den spoorweg HaarlemAlk maar te onteigenen grond, onder oe gemeente Velsen. Het O. M. kon zich bijna geheel met het rapport der 3 laatste deskundigen vereenigen. Alleen niet omtrent de schadeloosstelling voor het gemis van een overweg, waarvoor de deskundigen niets wilden toestaan, terwijl het O, M. den eisch van gedaagde om daar door f 1386.66 schadevergoeding te ge ven, wilde toestaan. Het geheele bedrag der schadeloos stelling, dat het O. M. aan Mr. Del court wil toestaan, is nu als volgt voor den te onteigenen grond f 7840.80; voor het gedeelte, dat voor bouwter rein geschikt was, f720, voor waarde vermindering van den overigen grond 1 1000 en voor het gemis van een over weg f 1386.66, te zamen f 10947.46. De Rechtbank zal de volgende week uitspraak doen. Gevonden voorwerpen: een wit beenen rozekrans in een rood fluweelen etui, een hondenmuil- korf. een koperen rijtuigdop, een zil veren armband, een ijzeren beugel, twee buigtangen, een lederen kinder schoentje, een ovaal gouden medail lon. twee sleutels aan een touwtje, leerboeken in een zeiltje, een pantof fel een eeel metalen ring, waarin drie glazen steentjes, een trommeltje met sponzend'oos en kopje. Burgerlijke Stand. Bevallen: 23 Sept, A. H. Zwart—Stef- fers z. 21. W. G. J. van der MeerWaar- deloo 7. 22. C. A. StouteBel z. Overleden: 22 Sept, J. C. Boogaard 1 m. z. K. Houtstraat, 21. A. v. Andel 4 m. z. Harmenj answeg. Gister. Heden Mi 22 Sept. Dd. 23 S6pt. 21/spCt. Ned. Werk. Schuld. 4i/o VjCt. Portugal 4 pCt, Venezuela Cert. Nederl. Handel Maatij... Aand Koninkl. Petroleum465 469 Aand. Moeara Enim Aand. Perlak Petroleum142 Aand. SchibaiefF Aand. Soemalata Aand. Am. Oar Foundry Cy.. Aand. United Steel Oomp.4-2"/io 42:!/ic Aand. Atchison Topeka91s/.| 9Zi/2 Aand. Union PacificllOVi 4 pCt. Conv. Union Pacific lids lOiR/o IOIU/4 Aand. Missouri Kansas Texas 333/jg 32is/ie Aand. New-York Ontario35>/a 3#/g Gew. aand. Kansas City South. 39% 3!i'/., Pref. aand. id. idóS'/o 58!/2 Gew. aand. Southern Railway. 39'/.t 38T/g Aand. Wasbash36% 36«/xu Aand. Denver Rio Grande.... 48V4 47% Gew. aand. Erie41i%0 40% Marktnieuws. Haarlem, 22 Sept. 1902, Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Aardappelen 370 HL. 370 HL. 1 1.90—f 2.75, Appelen 164 HL. 120 HL. f 6—f 12, Peren 315 HL. 290 HL. f 7—f 30. Heerenboonen 820 m. 82 Om./ 0.40—/0.90. Snijboonen 230 m. 230 m. 0.50—/ 0.90. Bloemkool 3000 sr, 2000 st. 3—8 cents. Wortelen 800 bos S00 bos 3—5 cents, Artikelen. Aangevoerd. Verkocht. Prijs. Boter 93 KG. 93 KG. 1.40—/ 1.30. Biggen 63 st. 58 stuks 13—/ 8. Schrammen 9 stuks 9 stuks 22—/ 17. Purmerend, 23 Sept. 1902. Aangevoerd: 236 stapels kaas 27 per 50 KG.; 1486 KG. boter, 1.201.30 per 370e Staatsloterij. Trekking van 23 Sept. 5e Klasse 5e Lijst. No. 99, 1421. en 4,575 ieder f 1000. No. 2367. 5226 en 536S ieder f 400. no. 7592, 7745, S173, S697 en 13302 ieder f 200. No. 300, 496, 7081, 8162, 12399, 155SS en 19953 ieder f toO. Prijzen van t 70. 3927585909 96121181514951 18180 4227845914 9615118401521318238 1652847 6037 9636119541528818315 1832848 6083 9686120-511553918390 2682955 6173 9717121141554913091 313 2968 6180 972412120 15901 18462 4463048 6229 9814122311601S 18470 5933206 6338 989812341 1604918518 6153383 6345 9940123571608818573 642 3502 6352 995112397 16334 18777 747 3566 644210257 1241616477 18854 9813589 6488 10284 1253816502 18893 1006 3698 64901029 12597 16514 19107 1036 39616543102981259916546 19160 1117 4025 659910390126001654s 19178 14094089 6802104281262116558 19343 1452 41616870104791270316590 19371 1489 4197 6887 10577 1283016637 19546 1555 4356 711710627 1291016702 19588 15834389 7174106001309116882 19627' 1592 4441 7198 1073213166 16927 19739 1715 4458 62231075013326 16961 19903 1740 4580 728210817 13548 10965 19923 1820469174181087213718 16975 19053 1885 4748 7435108861379617134 20117 1987 4822 7496 111341398917189 20151 20694889 7525 11199 14292 17273 20607 20914915 7621 1122514477 17429 20560 2099 5040 8260112361462117480 20683 2402 5044 8354112801162917521 20720 2446 5178 8469113501468417588 2454 5400 8525 114041468617659 2488 5424 8619114411472317824 2498 5520 869211467 1375017832 2564 55549037 114961480417933 2573 5736 9296115441481918071 2632 5957 94881162114887 18134 2757 5878 9457 11696 1493118145 Op onderstaande nummers zijn geen prijzen gevallen. 9 2s365830 813o113571413917147 7124466337 81431188 1415617r62 7924565376 8168113901420117154 88 2,68 5390 818211395142151,173 9624705431 8217114601423917264 108 2480 5434 8262 114o81424617270 1292489 5438 827411489J436917293 16324905487 8327115101441211370 20426185490 8329U5291446417u87 211 2649 6852 83501168514483174U3 236272056,9 837811601 144S6176U7 8U127675693 8396116261418817609 318 2771 6704 8398116921450917611 32527765713 84291171U145201Ï63U 34128116743 8431117-61452817593 357 2819 579,1 «458 11794 1453917619 36028465828 Söol118141456117620 377 2897 6s54 8598118221466317661 378 2898 5865 864 1186614.57717654 399 29315866 8656119391460417676 405 2936 5944 8673 119661461117733 41229645957 8782119711465617743 4322967 6084 8783120301466317874 4753007 6124 8995120651468117874 50430246134 9032120671471517950 5103116 6147 9059 120901483717979 52331,86176 908512UUS14869ISOeO 56 3108 6204 911412101149U618099 63731916278 9123121721491818121 732 3 zlH 6327 9129122ÜO1441918161 74632506343 9134122441492218188 780 3257 6347 9194 122761512518197 798 3371 6371 9199122851516218214 8133436 6376 92171229015169,8218 82835786384 92641234816427 18230 836 3626 6148 9290124021543318269 8403627 6468 9365124281541218296 85336406487 93701245115486le300 956 3769 6539 93711246115-187 18302 910 3809 6586 9388124701550818379 959 3815 6587 93931254215522184U1 1U413829 6625 9396125661563418422 10483842 6642 942812;,861568218443 106738636643 9439126361569318463 1069 3915 6689 9545126481573418504 1084 3950 6702 9571126681677118511 111139706724 96341267415817 18620 11.839786,37 9650126751583018524 11223993 6749 9661126831583918540 1123 4023 6750 9667127oü1686718547 1138 4051 6761 967312714 15947 18585 12114119 6858 9712127161596018587 1222 4182 6886 9713127481596418643 1223 4205 6904 9721127671597018703 1367 421o 6934 9755129621599118796 138142167029 9772130031599918824 1397 4234 ,o32 977513009X604318841 1442 4293 71172 9782130521607618862 15354294 7113 9784130661608318896 1557 4318 6151 9831130671608918961 1695 48337160 9855131131612918992 16264350 7180 9859132241614219023 1647 4360 7189 9922132551615019053 17064362 7210 99541327U 1617619056 1724 4135 7238 9975132821620819066 1769 4467 726010034132961626119086 1,734486 7298100471348616.8419173 17804511736a1, '14413501 1635219209 1804 4.570 737710294135181641219263 1811462373881031613626164519313 18404631741610329135341645219319 1845 4650 7449103401351316497 19333 1847 4659747510353135511653519349 19U2 4(172 74851054813604 1665919368 19204723 754310725186141663b19384 19584747 7608107561364216657 19391 2036 4762 762510797136751672219410 2039 4823763210910157161677019430 21694937 773010925137481678619433 2178 4964 773610931 137641680419.544 21S2500777581098213S031685619550 2197 6011790310992138731686619621 2204 5052 79201100618S78 16872 19641 221660627991111251388616916 19658 2217 5136 80071114213893 1695419689 22oO 5146 80261116913924 170( 11 19746 2269 5150 80631132019829 1702819849 23225160 S077 1132613952 17036198,33 2334 5167 81131132814044 1707019937 2362 5196 81301134 141021709319969

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3