NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e ./aargang Maandag 2!) September 1902. No. Ó905 M S DAGBLAD ABONNEM ENTSPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, ZVLider BulteilSpaiirue No. Telefoonnummer der Redactie 600. feiernonnummcr der Administratie 122. Intei'communale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE TiA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère Go LDAUBE Co. JOHN F. JONES, SuccParijs 3P>» Faubourg Moncmwire. Sïit Busaxuner 'öestaat uit acht bladzijde ai. M aariem's Dagblad vau29 Sept. bevat o. a. Do Boerengeneraals te Gronin gen, Berlijnsche brief, De Amster- damsche Lantaarn, Najaarsexcursie der Uiatuurhist. Ver. te Haarlem. Bovendien behoort hij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 108 van ,,De Zaterdagavond", letterkundig weekblad voor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw: De Greep, Uit het leven eener huisvrouw, door S. het leven eener huisvrouw, door S. C K.L., benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen, oplossing prijsraad sel en een nieuw prijsraadsel. Buitenlandsch Nieuws Zuiü-Atïika. De „Fiancial News" deelt mede, dat. de Engelsche regeering besloten is de Charterred Company over te nemen; alle bijzonderheden zijn nog niet geregeld, doch bij terugkomst van den heer Beit uit Zuid-Afrika zal een algemaene ver gadering der maatschappij bijeen wor den geroepen om de aandeelhouders over het regeeringsplan te laten oordee- len. De regeering zal zoo noodig haar wil doordrijven; zij vond Rhodes, als vu rig imperialist, een zeer bruikbaar in strument aan het hoofd der machtige maatschappij, doch Beit, die van Duit- sche afkomst is, zou men uit vrees van Duitsche ambities, niet langer met zulk een invloedrijke positie bekleed willen zien. Central News" meldt dat Max Ernst Henschel, een Duitsch burger, in de vo rige week door de militaire rechtbank in Pretoria wegens hoogverraad tot tien jaren dwangarbeid is veroordeeld. Hen schel beproefde in Maart 1902, nadat bij de neutraliteitseed had afgelegd, naar Duitschland te gaan. Bij de grens werd hij aangehouden, terwijl op hem gevon den werd een brief van commandant Beijers aan Kruger en Reitz. Henschel beweerde dat hij den inhoud van den brief niet kende. Voor het overbrengen was hem een belooning toegezegd van duizend ponden sterling. Het testament van Rhodes is te Kaap stad onderzocht door de heeren Jame son, Beit en Michell. Het bedrag van de nalatenschap van den overleden finan cier en staatsman is nog niet bekend. In den laatsten wil wordt bevestigd, dat W. T. Stead, die eerst heette niet tot de executeurs te behooren en door d.r. Ja- meson vervangen was, toch tot de uit voerders van het testament zal behoo ren: evenwel 'betwijfelt men wel of dit de bedoeling van den overledene is ge weest; Stead heeft ten minste reeds aangeboden zich als executeur terug te trekken. Ttalië Generaal Morra, de Italiaansche ge zant te St. Petersburg, heeft aan een banket, aldaar den 20sten September door de Italiaansche kolonie ter eere van de bezetting van Rome gegeven, gezegd, dat de reis van koning Victor Emmanuel naar de Russische hoofdstad een uitgangspunt voor een nieuwe poli tiek van Italië vormde. Natuurlijk trekken "zulke woorden van een Italiaansch diplomaat de aandacht. En men zoekt onwillekeurig verband tusschen uitlatingen als deze en de op merkelijke vriendelijkheid, waarmede de Koning van Italië heeft geantwoord op een adres van gelukwensch uit Triest. Onder Crispi werd nog een minister tot 'heengaan gedwongen omdat hij op den voorspoed der irredentistische provin cies van Oostenrijk had durven drin ken! Nu worden de irredentisten zelfs van het Quirinaal toegelonkt. Oostenrijlt-Hongarije. Keizer Frans Jozef heeft een bezoek van een half uur gebracht aan zijne kleindochter, de aartshertogin Eliza beth, gehuwd met prins Windischgr&tz. De prinses, die op reis was naar Spa in verband met den dood der Belgische ko ningin, keerde in Keulen op telegra fisch verzoek van haar moeder, prinses Stefanie, terug, na het pijnlijk incident tusschen deze en koning Leopold bij het lijk der Koningin. Vandaar, dat 's Kei zers visite aan zijn kleindochter nu de aandacht heeft getrokken. Men weet overigens, dat keizer Frans Jozef in. te genstelling met koning Leopold II niet met Stefanie gebroken heeft wegens haar huwelijk. De oude Habsburgsche schoonvader heeft ondanks de midden- eeuwsche begrippen en toestanden aan zijn hof de weduwe van zijn eendgen zoon vergeven, terwijl de eigen vader, modern en mondain vorst van een ultra- democratisch koninkrijk, zelfs aan de haar zijner overleden gemalin niet.door de gemeenschappelijke rouw kon wor den verteederd. De „Neue Freie Presse" maakt alweer melding van een bergongeluk, nu in Ti- rol, Een zekere heer Konopasewitsj uit St. Petersburg, student aan de mijn- school te Leoben, beklom dezer dagen met den gids Niederwieser den Schaf- lanemock. Bij het passeeren van een ravijn liet het berghouweel, waaraan laatstgenoemde zich optrok, los en de ongelukkige deed een val van ongeveer 70 meter. Hij was onmiddellijk dood en zijn lijk werd deerlijk verminkt terugge vonden. Stadsnieuws. De gemeente als huisheer. De bewoners van de gemeentelijke huisjes bij het Proveniershuis zullen, naar men weet, 'in de huur. worden opgeslagen. Althans wanneer "de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt. Die woningen zijn van zeer diverse grootte en cius ook van verschillende prijzen. Er zijn er, éen kamer groot, die 80 cents in de week doen. Anderen van f 1.20 en zoo vervolgens. Natuur lijk zijn de voorgestelde verhoogingen ook niet even groot. Prettig vinden de huurders die plan nen van opslag natuurlijk niet, maar de meesten zullen er zich toch wel in schikken, omdat, al zijn de huisjes zeer ouderwetsch en missen ze daardoor modern gemak, voor de verhoogde prijzen, die gevraagd' worden, geen goede woning in de ,stad te krijgen is. Maar. er is een maar bij. De ge meente onderhoudt de huisjes wel van buiten, maar trekt zich van het inwen dige, naar ons gezegd werd, niet veel aan. Behangen en schilderen laat zij aan de huurders zeiven over. Allicht zullen de bewoners nu wen- scren, dat, wanneer zij dan toch op geslagen moeten worden, de gemeen te, zooa-s iedere andere huisheer, hun ook voor 't inwendige onderhoud wat te gemoet komt. Onbillijk zou dat niet wezen. Haarie m's O p e r e 11 e-G e z e 1 s c hap Naar aanleiding van het succes op 't jongste concours te Amsterdam behaald, gaf Haarlem's Operette-gezelschap Vrij dagavond een Feestconcert in de groote zaal der „Vereeniging". Dit concert ontleende voor een niet ge ring deel zijn belangrijkheid aan de om standigheid dat de componist Ludwig Felix Brandts Buys, schrijver van het verplichte koor ,,'n Stem in Rama", zijn toonwerk zelf zou dirigeeren. Zeker zij nerzijds een vleiend blijk van waardee ring voor wat dit gezelschap onder aanvoering van zijn wakkeren dirigent I. de Nobel te Amsterdam heeft gepres teerd. Ik acht het minder voegzaam hier in bijzonderheden na te gaan in hoeverre het den auteur gelukt is, bij de enkele door hem geleide repetitie, geheel zijn muzikale intentie te verwezenlijken. M.i. zal de volle werking der forsche en hartstochtelijk bewogen gedeelten van het werk eerst door een zeer sterk bezet koor zijn te bereiken. Maar toch, zoo als het hier werd uitgevoerd, maakte de warmgevoelde compositie een diepen in druk, en de hulde in woorden, tonen en bloemen, die na de uitvoering den groo- ten sympathieken kunstenaar gebracht werds was afgezien van al het andere waarom wij dezen Brandts Buys veree ren en liefhebben volkomen begrijpe lijk. Dit is een feest op zich zelf: een man van groote verdiensten en mis schien nog grooter bescheidenheid met warmte en oprechte geestdrift te zien huldigen. Voor 't overige bepaalde zich de taak van het koor tot de uitvoering van het mede op den wedstrijd gezongen koor: ,,Le Vendredi-Saint" van Gounod een mooi en dankbaar, maar ook op het stuk van voordracht vooral veeleischend werk. Voor wat de heer De Nobel in dit op zicht met zijn koor bereikt heeft ik zeg niet dat het de volmaaktheid is mag hem veel lof gegeven worden. Een zeer gelukkige keuze verhoogde nog het feestelijke van di feestc-oncert. Op de .eerste plaats was de kennisma king met mej. Estella de Jongh van Am sterdam een hoogstaangename. Mej. de Jongh verheugt zich in het bezit van een benijdenswaardig sopraangeluid en de daarbij beboorende natuurlijke muzika liteit. Bij deze gegevens moest haar blijkbaar uitmuntend geleide studie wel tot gelukkige uitkomsten voeren. De proeven van haar kunst, die zij ons te genieten gaf vonden dan ook billij kerwijze de warmste ingenomenheid. Van hare voordrachten noem ik slechts de aria uit Saint-Saens' ,.Samton et Da- lila en het teere wiegeliedje van Brandts Buijs als het beste onder het goede. Naast deze begaafde jonge dame trad onze stadgenoot, de heer Carel Phlip- peau, als tweede solist op. Verhulst's ,,Dies irae" leek mij voor zijn stemmid- delen niet bij uitstek gelukkig gekozen. De andere nummers: „Romance" uit Mignon en twee liedieren van Gounod vonden bij dezen gunstig bekenden zan ger een waardige behandeling en bij het publiek veel bijval. Laat mij ten slotte vermelden, dat be halve den componist Brandts Buijs, ook den directeur J. de Nobel een fraaie krans werd aangeboden. Na afloop van de uitvoering van het verplichte koor bestrooiden de dames van het H. O. G. den heer Brandts Buijs met bloemen. PHILIP LOOTS. zal naar wij vernemen, gedurende het winterseizoen de Zondagavondbijeen komsten van de afd. Haarlem van de Ned. Chr. Geh.-Onth.-Bond, weder ge regeld iedere Zondag avond van 8 tot 10 uur in het kerkgebouw Parklaan 17 ge houden worden. Deze bijeenkomsten zijn voor ieder vrij toegankelijk. teur is, om steeds stukken van Haydn en andere groote meesters uit te voe ren. Hoewel wij voortdurend ver-| zoeken om vroegtijdige inzending, zijn verschillende advertentiën weer zoo laat gekomen, dat wij die hebben moe ten laten liggen. Beleefd herinneren wij daarom bij de ze nogmaals aan ons verzoek om vroeg tijdige inzending van annonces. 2 a n g q n V r i e n d s c h a p. Nadat de dames van het Haarlemsch Operette Gezelschap Vrijdagavond den compo nist Brandts Buys met bloemen had- Jen oestrooid, hieven een aantal le den van de Koninkl. Liedertafel Zang en Vriendschap op de gaanderij een „Er lt.be hoch" aan, zeker tot groote verwondering van den gehuldigde, die aanvankelijk niet wist, waar dit van daan. kwam. De zangers waren ditmaal niet bij een om te zingen, maar om de huise lijke aangelegenheden van de vereeni ging te behandelen. Wegens ongesteld heid van Air. Loman presideerde de heer J. D. Franse. Uitvoerig bracht de heer T. C. Niep- haus ais secretaris verslag uit over 't afgeloopen boekjaar, waarbij natuur lijk ook de overwinning te Amsterdam en de daarop gevolgde feestelijke hij- eenkomsten werden herdacht. De heer K. van Ec'en, penningmeester, gaf zijn verslag over de finantiën, waaruit bleek, dat. dezen in bevredigenden toe stand verkeeren. Een derde verslag werd gegeven van de Spaarkas. De voorzitter bracht het denkbeeld ter sprake deze kas op te heffen, daar de bepaling in het reglement, waarhij ieder lid verplicht is, daarvan lid te zijn, toch niet door te voeren is. Na eenige gedachtenwisseling werd dit punt aangehouden. De heeren B. Langeveld. G. A. Oos tenbroek en K. van Eden werden als bestuursleden herkozen, en namen die benoeming aan, Tien nieuwe wei-ken de leden traden toe. Voor de ballotage op a.s. Vrijdag staan er weer drie op de liist. De vergadering liep laat af, want men had de leden niet bij elkaar kun nen krijgen vóór den afloop van 't concert van H. O. G. Zooals altijd heerschte er op de vergadering een aangename toon en een vriendschap pelijke geest. De Boerengeneraals gaan overal heen, ze zijn nu nas weer in Leiden en in Groningen geweest. Gaat er uit Haarlem geen uitno'odi- ging tot hen Tot dusver zijn, naar vij vernemen, daaromtrent nog geen plannen gemaakt. We vertrouwen, dat Haarlem niet achterblijven zal. Wij Haarlemmers zijn toch zeker pro-Boer bij uitnemend heid. Aan de Haarlemsche afd. van de Zuid-Afrikaansche vereeniging zij net initiatief B ij eenkomsten. Met. October a.s. Verkiezing Gemeenteraad. In ons nummer van Vrijdagavond ver meldden wij dat de afdeeling Haarlem van. het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond had besloten de candida- tuur van den heer J. W. Florijn te steu nen. Het blijkt ons achteraf, dat wij in deze verkeerd zijn ingelicht, en dat. het door ons gepubliceerde wellicht alleen de persoonlijke meening is van een of meer der leden dezer Vereen., die zich op een desbetreffende vraag tot hen ge richt, als bovengenoemd, uitlieten. Het Werkliedenverbond toch heeft be sloten zich te onthouden. Do or het classicaal bestuur van Haarlem is na gehouden examen Donderdag aan den heer P. Robijns Jr., de acte van godsdienstonderwijzer uit gereikt. Zondag zal in de Waalsche kerk alhier eene stemming plaats heb ben voor een predikant (vacature Prof. Muller). De keuze zal geschieden tus- sc-heni ds. Pi card van Arnhem en Ds. Martin Dupont van St. Pierre de Aléron eiland Oléron (Frankrijk). Vr ij da ga vond vergaderde de Protestantsche Kiesvereeniging tot na dere bespreking der candidatuur van Baron van Lijnden. De besprekingen waren van huishou- delijken aard, waarvan wij alleen mede-! deelen. dat met alle kracht zal gewerkt worden voor de propoganda van dezen candidaat. Tévens vernemen wij en deelen dit onder voorbehoud mede dat de Soc.- Dem. ditmaal geen eigen candidaat zul len stellen, doch de candidatuur steunen der a.-r. partij, terwijl vrij zeker mede gedeeld kan worden, dat de Roomsch- Katholieken den heer Baron van Lijn den zullen steunen. Ter aarde bestelling. Heden morgen had te Overveen onder tal rijke blijken van belangstelling de plieclrtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wij len den heer F. W. R. Grippeling, in leven wethouder van Bloem end aal. Tal van kransen dekten de lijkbaar Daar waren er o.a. van den Burge meester, van den Raad, van den Secretaris der gemeente en van Bloe- mendaal Commando, van welke ver eeniging de overledene vice-president was. Ten teefeen van touw was het Raadhuis hedenmorgen gesloten. De. deelneming in het dorp was alge meen. Alvorens het stoffelijk overschot des overledenen aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, werd in die R. K. kerk, in tegenwoordigheid van de familie, van den Burgemeester, vele Raadsleden en tal van vrienden en kennissen van den afgestorvene, eene plechtige Requiem-Mis opgedra gen. Na afloop hiervan had de begrafe nis plaats. Aan de geopende groeve werd niet gesproken. Om half elf was de plechtigheid af geloopen en verlieten alle aanwezi gen den doodenakker, overtuigd dat een eerlijk, rechtschapen, rondborstig en goedhartig man was ten grave ge daald. Zijn assche ruste in vrede! Vr ij dagavond is hier ter stere een. R--K. Dames Zangkoor op gericht, onder leiding van den heer N. H. Andriessen. 46 leden traden toe. Het voornemen van den direc A.s Zondagmorgen ie half elf uur zal onder de plechtige Hoogmis ter ge legenheid van het aanbiddingsfeest in de St. Jozefskerk alhier de Mis, gecom poneerd door den heer N. H. Andriessen, onder diens leiding door het „Te Deum Laudamuskoor ten gehoore gebracht orden. Naar wij vernemen is alhier opgericht een R. K. Mannenkoor, bestaande uit de koorzangers van Onze Lieve Vrouw,ekerk aan het Spaarne. Als directeur zal op treden den heer Jac. de Jong. In het douch«badhuis z ij u de afgeloopen week 489 baden geno men. N a a r w ij vernemenis de li eer Bouwer bij de viering van zijn 25jarig lidmaatschap van Haarlems Zangge not niet alleen tot lid van verdienste benoemd, maar is hem ook door de werkende leden een niet zilver gemon teerd' inktstel geschonken. En dat had hij waarlijk wel verdiend want van die 25 jaar 'is hij 16 jan- penningmeester geweest, gewoonlijk hij zangvereenigingen geen gemakke lijke functie 1-Iet onderzoek oveV de ver lofgangers uit Haarlem en omliggen de plaatsen, aan wie in dit jaar uitstel van deelneming aan de inspectie is verleend, zal plaats hebben in den Doe len alhier op Donderdag 4 December a.s. des morgens ten 11.30 uur. Naar wij vernemen is onze stadgenoot, den heer Wolfrath, het laatst werkzaam geweest zijnde aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. be noemd tot hoofdopzichter der Deli- spoorweg-maatschappij. Uil de Omstreken. Zandvoort. Met ingang van 1 October a.s. zal het Post- en Telegraafkantoor alhier geopend zijn op werkdagen des voor- middags van 8 tot 11.30 uur en des namiddags van 12.30 tot 2.30 en dan van 4.30 tot 7 uur. Op Zon- en feest dagen des voormiddags van 7.30 tot 8.30 en des namiddags van 12.30 tot 1.30 uur. De busl'ichtingen blijven onveran derd, behalve oie van 6.46 namiddags, welke vervalt. Tevens vervalt de bus- lichting der brievenbussen, die met die van 6.46 van het hoofdkantoor in verband staan. Vrijdag 26 September il. brachten de Zandvoortsche schuiten versche viscli aan. Besomming f6.50 tot f 11.50. De prijzen dier visch waren tong f 0.40 tot 1.20, malerei? f 0.15 tot f0.20 per stuk bakschol f 1.80 en scharren f2.30 per mand. Met het oog op de eventueele ver grooting van de Centrale „Kennem er- land" te IJmuiden der Eerste Neder- landsclie Electriciteiis-Maatschappïj is door de directie dier maatschappij aan de eigenaars van villa's en andere woonhuizen alhier een circulaire ge richt, waarbij gevraagd wordt, om hijald'ien eene electrische installatie voor het badseizoen 1903 wordt gc- wenscht, daarvan vóór 15 Oct. a.s. aangifte te doen aan het bureau in de Passage alhier. Deze vraag is gedaan I en einde een zekeren maatstaf voor de uitbreiding te hebben. Evenals in vorige jaren zullen ook in den aanstaanden winter in ,,Ons Huis" alhier een ti'ental lezingen wor den gehouden en wel door de navol gende heeren op den dag en over net onderwerp achter hunne namen ver- meld. Ds. J. A. Gertli van Wijk, predikant te Bennebroek, 30 October 1902, ,,De Wederdoopers". Dr. H. J. Poutsma, ex-directeur dei- ambulance van Ch. R. de Wet, 13 No vember 1902, ..Een Muziekavond". Ch. R. de Wet". G. I-I. G. von Brücken Fock, 28 No vember 1' Een muziekavond". Ds. S. Ulfers, predikant te Rotter dam. 11 Dec. 1902, „Een pastorale Novelle". Ds. G. Hulsman, predikant te Zand- voort, 8 Jan. 1903, „Tolstoï als karak ter". Prof. dir. C. H. van Rhijn, hoog leeraar te Groningen, 14 Januari 1903, ,Rome en Pompéji" (met lichtbeelden). R. P. J. Tutein Nolthenius, redac teur van de .Gids", 29 Januari' 1903, ..Iets over Amerika" (met lichtbeel den). J. Th. Schuhmacher, hoofdi der school B te Zandvoort, 12 Februari 1903. 't Pauweveerke van J. J. Cre- mer". Ds. J. J. van Nort, predikant te Am sterdam, 26 Februari 1903, ,,'t Is Oranje, 't bliift Oranje". II. van Breemen, piano; A. H. de Harto«- theol. doet.., piano; mej. II. Hulsman, zang; en dir. S. L. Scnou- ten, viool, 12 Maart 1903. Muziekavond. Uit bovenstaande lijst kan men zien. dat er variatie genoeg is en tevens dat ons genotvolle en leerrijke avon den wachten. IJmuideii. Heeft men in Bloemendaal Donderdag avond in het duister gezeten, den vol genden avond heeft men ook hier het electrisch licht weer eens plotseling zien uitdooven, gelukkig dat het ruim een kwartier later weer begon te branden. Beverwijk. De levering van 15000 lange turven ten behoeve der gemeente is bij publ. aan besteding gegund aan C. Verhorst alhier voor 4.80 per duizend; de korte turven aan de wed. .T. v. d. Does (30.00 stuks), voor f 5 per 1000. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1903, bedraagt Binnenland. Pest te Alexandrië. De minister van binnenlandsche zaken: Overwegende, dat, volgens ingeko men ambtsbericht, de Aziatische cho lera te Alexandrië voorkomt; Gelet op de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 35), laatstelijk gewij zigd bij de wet van 21 Juni 1901 (Stbl. no. 157); Heeft goedgevonden: lo. Alexandrië besmet te verklaren wegens Aziatische cholera; 2o. het aantal dagen, bedoeld in het eerst© lid van art. 8 van bovenge noemde wet, te bepalen op tien. De lieer Van Kol over Atjeh De heer Van Kol schrijft in het Volk een artikel, waaraan wij het vol gende ontleenen Zeker, in de beoordeeling der toe standen, vooral in net verre, nog veel te weinig bekende, Indië kon ik mij vergissen, doch in den regel werd ik versterkt in mijn vroegere inzichten. Alleen de vraag van oorlog of vrede on Atjeh maakte een Uitzonderingdoch met principes heeft dat niets te maken; dat zijn feiten, waarbij men zich moet neerleggen, evenals bij de nederlaag der Roeren in Zuid-Afrika. Mijn beginsel bleef onaangetastde A'jeh-oorlog blijft „onrechtvaardig", al zijn onze wapenen het sterkst geble ken. Het afwentelen der kosten van Nederlandsche veroveringsoorlogen op den. hongerlijdenden Javaan blijft „prostitutie der nationale eer", al er ken ik dat doch dit. alleen in de al lerlaatste jareu terugtrekken onmo gelijk is geworden en de oorlog in de gewesten, die ik bezocht, Groot-Atjeh, de Noordkust en de Oostkust 1) zijn einde nadert. Hoevelen hebben even zoo in de onoverwinnelijkheid der Boe ren geloofd, en mag men dezen be schuldigen van dien landenröof goed te keuren, nu zij eindelijk erkennen moeten dat de Boeren het onderspit moesten delven? Is echter blijkens de laatste gevech ten de vrede minder nabij dan ik door eigen oogen meende te zien Dat zal de naaste toekomst ons zeggen, Van misleiding door generaal Van Iieutz en een groot aantal officieren en soldaten is geen sprake. Wie een blik op de kaart werpt, en de door mij uevolgde reisroute nagaat, moet dadelijk gevoe len, dat het onmogelijk is. zulk uitge strekt terrein schoon te houden van vijanden. Meer dan 370 Kilometer, een afstand gelijk aan dien van den I-Iaag naar Parijs werd door mij, voor een gedeelte zonder dekking, ongewapend te paard afgelegd terwijl 240 kilometer langs zee werd gevaren. Die weg over

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1