GHR. FREIJER, Zijlweg 64. DINSDAGS 2-4 UUR. R. K. Kiesvereeniging. In plaats van den heer J. A. de Lobel, die bedankt heeft als lid van het bestuur, werd als zoodanig gekozen de heer I. H, W. Gründemann. Een nieuwe zaak. In de Groote Houtstraat 109 is thans een winkel geopend waarvoor de dames niet zullen kunnen voorbijgaan zon der even stil te staan en waar ze naar te verwachten is wel zullen bin nenwippen. Ook om allerlei begeer lijke en noodige arikelen voor de toi lettafel in te slaan. Wie, zooals wij, een kijkje geno men heeft in den winkel, zal den goe den smaak bewonderd hebben, waar mede de verbouwing van het perceel is geschied. En tevens tot de overtui ging gekomen zijn, dat men er te kust en te keur allerlei parfumeriën en andere toiletartikelen vindt. Vooral in eau de cologne, zoowel van de bekende ollandsche firma Bol- doot als van de voornaamste Fran- sche firma's is men iruim gesorteerd. Wij radlen alle dames aan hier een bezoek te brengen en wenschen den heer F. W. Martin succes niet zijne onderneming. Sma ad!schrift. Op 10 October a.s. zal voor de rechtbank te Amster dam behandeld worden de aanklacht ingediend tegen den heer C. B. Her mann te Amsterdam, door een vijftal personen door hem op smadelijke wij ze besproken in zijne brochure ,,De oplichterijen van aandeelhouders tn stoomvisscherii-maatscbappijen. Nieuw licht in de Teyler- z,aa-k? Naar aanleiding van het gister door ons medegedeelde codicil, hetwelk w.i een zeer belangrijk stuk achten, vroe gen wij inlichtingen aan den heer W. P. J. Ovenneer, die over deze zaak een studie maakt. Hij deelde ons mede. dat hein deze zaak thans nog niet geheel helder was. en wel naar aanleiding van het vol gende Mr. R. Meijer Wiersma te Gron'in gen, die in 1S95 en 1S96 de Teylerzaak in handen had voor belanghebbenden, deelt mede, dat door Pieter Teyler van der Hulst bij codicil aan de erfge namen van moederszijde f 100.000 ver maakt werd, naar men zegt onder be paling, dat dit geld eerst na 100 jaren verdeeld mocht worden. Dat stuk heeft Mr. Wiersma n i e f kunnenvinden. Wel wordt in het testament van 17 Mei 1756 f 100.000 toe gezegd aan de erfgenamen van moe derszijde, doch van bewaren geduren de 100 jaren spreekt dat testament niet. Den I7en Juni 1776 is echter die ma king door Pieter Teyler van der Hulst ingetrokken, 'tgeen blijkt uit den in ventaris opgemaakt door den notaris J. H. Froichen te Haarlem op 9 April 1778 en cle volgende dagendaarin staat, dat. cle making van die f 100.000 (in het afschrift van het testament dat bij zijn dood in zijn boedel gevonden werd), is herroepen in deze woorden ,,de making vernietigd en ingetrokken den 14 Juni 1776." Het codicil en de intrekking zijn dus van denzelfden datum, dit eerste was niet bekend aan Mr. Wiersma. De heer Overmeer meende, dat zoo dit codicil echt is. er z-i. een nieuw licht in deze zaak komt. Want dan zou de bedoelde intrekking in onmiddellijk verband met den op dienzelfden dag gemaakte bepaling van het bewaren gedurende 100 jaar. En die bepaling zou steeds zoek zijn geweest. Denkt men over deze redeneering na. zeide de lieer O vermeer, dan ligt er ze ker veel aannemelijks in, ja ze ligt dan zelfs voor de hand, Wij deelen het dan ook mede, opdat belangheb benden er profijt van zouden kunnen trekken, D'it. is zeker hoe meer men zich verdiept m deze zaak, hoe duis terder en moeielijker zij wordt. Onteigen ings procedure. Heden deed de Rechtbank uitspraak in de onteigeningsprocedure tusschea den Staat d'er Nederlanden als eischer en Mr. Delcourt van Krimpen te Vel- sen als gedaagde. De Rechtbank bepaalde de schade vergoeding als volgt: voor de werke lijke waarde van den te onteigenen grond f 7927.20; voor heit missen van een heuveltj e f 500 en van een over weg f 100; totaal f 8527.20. De Rechtbank overwoog bij het be palen van deze schade, dat de te ont eigenen grond niet voor tuingrondge- schikt is, dat liet hooi- en weiland van inférieure kwaliteit was, het hak hout van middelmatige hoedanigheid en de lanen, heuvels en wegen niet productief zijn, terwijl de bodemzeer droog is, en de grond ook niet ge schikt is voor bloembollenteelt. Voorts ging de Rechtbank niet mede met het Rapport der deskundigen om 725 vier kante Meter als bouwterrein te be schouwen, en achtte zij ook dat er geen waardevermindering was van het overige terrein. Daar het bedrag, van f 8527.20 hoo ger is dan dat door den Staat aange boden, werd de Staat in de kosten van het geding veroordeell De eisch van gedaagde was f 20840.66. Bij vonnis van de Arron- dissements-Rechtbank alhier, a d. 30 September 1902 is in staat van faillis sement verklaard: Willem Hu'shoff, zonder beroep, wonendie te Haariem. Rechter-commissarïs Jhr. Mr. R. de Marees van S win deren. Onze stadgenoote, mej. Jenny Stolp, heeft te Amsterdam in et gunstig gevolg het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd. Tot assistent van den Hoogleeraar dr. L. Bolk aan he1 Ana tomisch Laboratorium aan de Univer siteit van Amsterdam, is vosr het nieuwe studiejaar 1902/3 benoemd de heer A. J. P. v. d. Broek, arts alhier. Ter tere/chtizatting van de Arrondissementsrechtbank alhier van 30 September 1902, is de lieer G. van Holk, beëedigd als plaatsvervan gend kantonrechter te Zaandam. Uit de Omstreken. Overveen. Een voerman, die een wagen met stee- nen vervoerde, had hedenmorgen het ongeluk onder den wagen te geraken. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en ui de melkinrichting van den heer Koelen gebracht. Nadat dokter Bornwater de eerste ge neeskundige hulp had verleend werd de gekwetste naar Haarlem vervoerd. Heemstede. Donderdag 16 October a.s. zal schouw worden gedreven over de wateringen en scheislooten van d.en Schouwbroeker- polder onder deze gemeente. Benuebroek. Ten nadeele van een bloemist is op zijn bollengrond gereedschap ontvreemd ter waarde van ongeveer f 30. De Raad dezer gemeente stelde in zijne openbare vergadering van 29 September jl. met algemeene stemmen de begroo- ting voor het jaar 1903 vast in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 9151.6S5. In dezelfde vergadering geschiedde mededeeling van de goedkeuring der rekening, dienst 1901, met een voordeelig saldo van 768.27 IJmuiden. Met den aanvang van den winter- dienst zullen in den voormiddag van het postkantoor alhier slechts tweemaal brieven enz. verzonden worden, waar voor de laatste buslichtingen zullen plaats hebben om 5.55 en 10.20 Greenw.- tijd. In den namiddag daarentegen vijf maal, en wel om 1.35, 4.10, 5.25, 7.05 en 8.58 uur. Den vorigen winter zijn de slagers winkels alhier Zondags gesloten ge weest, maar dezen zomer weder open: nu hebben de slagers weder besloten van 19 Oct. 1902 tot 1 Mei 1903 opnieuw hun winkels Zondags te zullen sluiten. Zandvoort. Zaterdag 27 dezer had in Hotel Drie huizen alhier de openbare verkooping plaats van een huis en erf, gelegen aan den Duinweg, kadastraal bekend onder sectie C, no. 613, groot 90 c.A., en zulks ten overstaan van den heer C. H. Moens, notaris te Beverwijk. Het perceel werd opgehouden op t 1675. Zondag ontstond bij T. Z. alhier, een begin van brand, die door flink optre den van de huisgenooten spoedig ge- bluscht werd. De schade is gering. Zondag 3.1. hield de Zandvoortsche Vo etbalvereenigimg een match met de Haarlemsche Voetbalvereeniging ,,A. D. V. E. N. D. O", op het terrein te Bent veld. De strijd was hevig. Beide clubs deden hun best om zooveel mogelijk te doelpunten. Het slot was, dat Z. V. V. met 4—2 won. Zaterdagavond hield de Zandvoort sche feeisteommi&sie eene vergadering in het café „de Gekroonde Valk". De penningmeester deed rekening en ver antwoording. waaruit bleek, dat er een nadeelig saldo was. Besloten werd aan het Harmoniegezelschap der werlclieden- vereeniging „Onderling Hulpbetoon" f 15 uit te keeren voor gemaakte onkos ten en zulks ongevraagd. Aanleiding gaf daartoe omdat het ge zelschap „Paul Kruger" eene rekening had ingezonden. Aan de heeren Van Toombergen, van den Bos en .T. Visser werd opgedragen de rekening na te zien. Haarlemmermeer. Het rooien van aardappelen in Haarlemmermeer is thans in vollen gang. Over bet algemeen laat kwali teit en kwantiteit niets te wenschen over. Men is thans tot de ontdekking ge komen dat die vroegst gepote aardap pelen het meeste beschot geven en van die beste kwaliteit zijn. Door eene onbekende oorzaak is bij G. v. Klaveren aan de Nieuwe Meer te Haarlemmermeer, afgebrand een schelf 'hooi van ongeveer 50.000 pond. Huis en schuur zijn gespaard geble ven. De veehandelaar J. M. Moons van Gou da is yam» plan Donderdag a.s., met eene groote boot koeien te arriveeren en die te Hoofddorp aan de markt te brengen. Bij het probeeren eener nieuwe hak selmachine, geraakte een der voeten van M. v. Tol voor de messen; 2 zijner tee- nen werden geheel afgesneden. De begrooting van Haarlemmermeer, die der gemeente zal aangeboden wor den, bedraagt in ontvangst en uitgaaf t 95416.98. Binnenland. De Boeren-generaals. Ook te Arnhem is de ontvangst der Boerengeneraals vlammend van geest drift geweest. Op het stationsplein, waar talloos velen zich hadden geschaard, waar onder een 14-tal veveenigingen met hare banieren, weerklonken bij bet verschijnen der generaals luide toe juichingen. Een bloemengave werd hun hier overhandigd. Vervolgens werd door de volle straten, waar de driekleur wapperde, naar de Groote Kerk gereden, waar de nre.sident-kerk. voogcl, mr. Scheidius d'e generaals in de garfkamer welkom heette. Onder het spelen van het oude Wilhelmus traden de generaals het gebouw bin- nen. Hier sprak ds Creutzberg hen het eerst toe. De vereeniging „Kerkzang" bracht daarop Ps. 27 7 ten gekoore, waarna dr. Schroeder bet woord voerde. Bij het verlaten der kerk werd een lauwerkrans aangeboden. Na een korte rijtoer volgde bet be zoek ten gemeentehuize. In de raads zaal waren vele raadsleden en het da- gelijksch bestuur samengekomen. De burgemeester E. C. baron S weert s de Landas Wyborgh richtte het woord tot de generaals. Jleden zijn de generaals te 's Herto genbosch en morgen Woensdag gaan zij naar Middelburg. Liefdesdrama Een liefdesdrama heeft zich dezer dagen omstreeks zeven uur afgespeeld op de liuysdaelkade te Amsterdam. Daar stonden op dat uur een man en eene vrouw met elkaar te praten, en uit den toon van het gesprek viel op te ma ken, dat de vrouw zich in een hevige ge moedsbeweging bevond. Na een poosje nam de man afscheid van de vrouw en keerde zich om. Plots haalde nu de vrouw een revolver te voorschijn en los te daarmee twee schoten op den heen gaande. Een der schoten trof doel, drong door de kleeren heen en veroorzaakte een. gelijk later bleek, niet ernstige vleeschwond. De vrouw werd onmiddellijk gegrepen, doch slaagde er nog in de revolver in het water der Ruysdaelkade te werpen. Zij werd overgebracht naar het bureau Ferdinand Bolstraat daar kwam de oor zaak van deze misdaad aan het licht. De man, een gepensionneerd adjudant van het O.-I. leger, had geruimen. tijd op goeden voet geleefd met de vrouw. Aan die betrekking werd echter kort ge ledien door den man een einde gemaakt, en nu had de vrouw alles in het werk gesteld om die betrekking weder aan te lcnoopen. echter zonder gevolg. Ten ein de raad kocht zij een revolver (waar wilde zij niet aan de politie meedeelen) en loste daarmede Zaterdagavond de schoten op haren vroeger en geliefde. De toestand van den man is goed; hij is reeds weer op de been. De vrouw, zekere Sïentje G., is ter be schikking van den officier van justitie gesteld, (N. v. N.) Kermispret Bij gelegenheid der Oirschotsche ker mis is er Zondag geducht gevochten. In de nabijheid van de herberg van Van den Broek is zekere Vriens met een ge weer geslagen, zóo, dat het leven er mee gemoeid schijnt. Als vermoedelijke dader is Maandag naar 's-Hertogenbosch ge transporteerd en daar in voorloopige hechtenis gesteld zekere A. v. d. P. Vermoord. Te Tilburg werd Maandagochtend in hare woning in de Goirkestraat gevon den het lijk van vrouw v. 0„ ongeveer 50 jaar oud en moeder van drie kinde ren. Daar er vermoeden bestond, dat de vrouw niet haar natuurlijken dood was gestorven, welk vermoeden door een uit lating van haren man niet weinig ver sterkt "was, werd de politie hiervan ver wittigd, die- de huisgenooten aan een streng onderzoek onderwierp. Uit het ge neeskundig onderzoek is gebleken, dat de vrouw werkelijk een gewelddadigen dood is gestorven. Maandag is het ge recht uit Breda te Tilburg geweest tot het instellen van een onderzoek. De ver dachten blijven tot dusver hardnekkig ellce schuld ontkennen. Vrouw v. O. was aan den drank ver slaafd en kwam deswege meermalen met de politie in aanraking. Gesnapt Hier te lande is uit Weenen bericht ontvangen, dat het lijk van '.Tellink, den man, die de Centrale Kas aldaar bestal voor 4,600.000 kronen, gevonden is. INGEZONDEN ME DE DEE- LINGER SO cents per regel. Oiloi-Mond water verdrijft den vuilen adem VIOLIST. SPREEKUUR Rechtzaken. Overrompeling en berooving. We deelden reeds gisteren mede, dat voor de Haagsche rechtbank terecht stonden Bootsma en Oskamp, die den heer v. d. Pet, gewelddadig in de wo ning van eerstgenoemde beroofd hebben. Zooals men weet heeft het geval zich aldus toegedragen: Toen v. d. P. in den omtrek van het Spui aan het wandelen was, is hij een proeflokaal binnengegaan en heeft daar iets gebruikt. Onderwijl maakte hij een praatje met den kastelein over verschil lende zaken, waarna v. d. P. bij vertrek aan den kastelein vroeg om een bank biljet van zestig gulden te wisselen, waaraan deze voldeed. Toen de kas telein zich hiervoor verwijderde, kwam een als heer gekleed persoon binnen met een hond bij zich en mengde zich na de terugkomst van den kastelein ook in het gesprek, en vertelde o. a. dat hij ook kastelein was en indien hij van daag of morgen eens in Haarlem kwam, ook bij v. d. P. eens een glaasj'e zou ko men drinken. Toen v, d. P. bemerkte, dat 't tijd werd naar het station te gaan, wilde hij vertrekken, waarop de als heer gekleede persoon hem vertelde, dat hij met hem zoover inedeging, omdat hij ook dien koers uit moest; ook de kastelein van lie tproeflokaal ging mede, omdat deze toevallig ook een boodschap dien weg uit moest doen. Onderweg ontmoetten zij een koetsier en de als heer gekleede persoon, welke die koetsier goed scheen te kennen, zeide tegen hem: „Je moest ons even naar het station rijden, maar rijdt dan eerst éven naar mijn huis", waar de koetsier genoegen mede nam Aan het café van den onbekende geko men, stegen zij uit, en werd voor hen allen een glaasje ingeschonken, waar voor v. d. P. evenwel bedankte, doch door het opdringen vanigenoem.de heer, het vocht ten slotte in zijn mond nam en daarna uitspuwde in een waterkraan, wat zeker door den als heer gekleeden persoon werd opgemerkt. Hierna zeide v. d. P. dat hij thans ging vertrekken, maar hiertegen kwam de ander op en zeide dat hij niet meer mocht weggaan, voor hij nog een andere afdeeling van zijn huis had gezien. Hieraan voldeed v. d. P. ten slotte na herhaaldelijk aan dringen. Doch nauwelijks was hij den drempel van de bedoelde afdeeling over schreden of hij werd bij de keel gegre pen en op den grond geworpen. Driest kwam er nu een tweede persoon bij, die v. d. P. de hand op den mond' hield en hem trachtte te bedwelmen, waarna de overvallens van zijn portefeuille beroofd werd. Nog werd om een mes geschreeuwd blijkbaair om v. d. P. het leven te bene men ,doch aan dit voornemen is geluk kig geen gevolg gegeven. Tn een onbe waakt oogenblik, terwijl de bandieten het gestolene wilden verbergen, heeft v. d. P. gelegenheid gezien om te ont vluchten en zich direct in verbinding ge steld met de politie. Bootsma en Oskamp worden te ruim half twee binnengeleid. Bootsma is een vierkant man, niét groot, vrij fatsoenlijk uiterlijk. Oskamp is een schraalbleek man met ook geen ongunstig uiterlijk. Acht getuigen worden gehoord. Van der Pek geeft als eerste getui ge een omsftandig verhaal van het ge beurde. Bootsma beweerd, dat bij naar bo ven was gegaan om naar zijn kat te kijken en dat hij later wel leven in het benedenhuis hoorde, hij hoordé n.l. druk loopen, doch was toen juist een verdieping hooger gegaan omdat hij op de eerste zijn. kat nielt zag en het heest hem zoo lief was. V. d. Pek moet dwalen, zegt hij, hij/ dwaalt ter góéder trouw, want hij heeft mij waarschijnlijk aange zien voor den man. dde hem mishan delde. Oskamp, de tweede beklaagde, be kende volmondig, dat hij zijn hand had gehouden op den mond van den heer Van der Pek, om Booltsma te helpen. Hij had ook een gedeelte van den roof gehad en daarvan een zekere som hij zijn vader thuis ge bracht. Ook Oskamp dwaalt volgens Boots ma. Hij wilde zijn echten medeplich tige verschoonen. om redenen die be klaagde Bootsma niet wist. op te ge ven. Aan een zekeren getuige Wolf had Bootsma gezegd, dalt hij den man be stolen had, doch dat niet zou hebben kunnen doen zonder hulp. Ook deze getuige loog natuurlijk volgens Bootsma. De koetsier, die de personen gere den en naai' de kroeg in de Bagijne- straat had gebracht, had niets, hoe genaamd niets, van een diefsltal ge merkt of gehoord. Hij was voor het bierhuis blijven wachten, had den bestolene wel met gejaagden stap naar buiten zien komen, maar er niet aan gedacht om hem iets te vra gen. Hij had buiten met zijn zweep staan klappen volstrekt niet om 't geschreeuw daar binnen in de herberg niet te doen hooren, zooals dé presi dent meende, maar zoo spelender wijze. Een dertienjarige knaap die buiten op het raamkozijn van de kroeg was geklommen en beweerde, alles gezien en geboord te hebben, verklaarde dat de kroeghouder een man op den grond wierp, hem trapte en een porte feuille ontnam. Ook had hij hooren roepen: geef mij een mes, dan snij ik hein den strot af, waarop de man die op den grond lag antwoordde: snij me nou m'n hals maar af, je hebt me nou toch m'n gelxl afgenomen. Ook had het knaapje herhaalde malen moord hooren roepen, waarop de koetsier die voor de deur stond met zijn zweep begon Ite klappen. Ook deze verklaring werd door den eerste bekl. uitgelegd. De jongen was vroeger bij hem geweest als hoodschapsjongen, had: hem bestolen en was door hem weggejaagd. Daar over was hij boos en legde uit wraak zulk een bezwarende verklaring tegen hem af, of, hij vergiste zich, hetzij dan te goeder of te kwader /trouw. Het bleek evenwel dalt de bekl. zich ver giste, want niet d'it jongetje, maar diens broertje was in zijn dienst ge weest. Een tweede knaap, die ook gedempt moord had hooren roepen, en die ook in het. kozijn wilde klimmen, was dit door den lcoétsier belet. Deze jongen verklaarde dat ook de koetsier naar binnen was gegaan en dé deur ge sloten had, hetgeen deze ontkende. Een bewoner van de Bagijnestraat, die in de nabijheid van de kroeg woont, verklaarde, echter ook dat hij den koetsier zelfs tweemaal de herberg had zien binnengaan. Ter wijl er gegild werd, is hij naar bui ten gekomen, meeft een der jongens, die in het kozijn stond, weggejaagd en is toen hard mèt zijn zweep gaan klappen, net als in een paardenspel. Toen de politie kwam had getuige den eersten, bekl. in het rijtuig zien stappen, en wegrijden, afdeeling, de heer Dietz, deelde eeni- adfeeling, de heer Diétz, deelde eeni- ge bijzonderheden mede omtrent de verklaringen voor hem afgelegd. De eerste bekl. was onmiddellijk, zonder eenige aarzeling, door den bestolene als den dief aangewezen. Nog deelde de commissaris een en ander mede omtrent bet verleden van den lsten beklaagde, die, zooals men zich her inneren zal, destijds veroordeeld werd tot 6 jaren gevangteniisstraf wéjgens het lossen van revolverschoten op een publieke vrouw. Volgens den. commissaris was de vrouw, met wie deze bekl. leefde, voor een groot deel oorzaak van zijn levenswijze. Sedeitt hij weer hij haar was teruggekeerd, was zijn hu/is in de Bagij nestraat weer een roofhol geworden, waar men zelfs zijn leven niet zeker is. Van den aanvang af had de le held. ook bij den commissaris ontkend' bij den diefstal betrokken te zijn ge weest. De Off. van justitie bracht, in zijn requisitoir allereerst een woord van warme hulde voor zijn energiek op treden. Aan zijn actief optreden, is het te danken, dat een echt roofnest wordt uitgeroeid en de maatschappij voor geruimen tijd van he)t geboefte zal worden verlost. Wijzend op het ernstig karakter van deze misdaad aarzelde het O. M. niét een maximum-straf te eischem en wel voor Bootsma 9 en. voor Os kamp 4 jaar gevangenisstraf. Mr. Ed. Belinfante, die voor den eeréten be.kl. optrad, achtte het be wijs van den diefstal niet geleverd. Subsidiair vroeg- pleiter het opleggen van een lichtere straf. Mr. Franken, die voor den tweeden bekl. optrad, betoogde dat nog bewer zen moet worden dalt zijn cliënt den bestolene een hand op den mond heeft gehouden om het 'stelen te bevorde ren. Zelfs met de bekentenis van zijn cliënt achtte pleiter hét bewijs niet geleverd van hetgeen hem. ten laste wordt gelegd-. Subsidiair vroeg ook pleiter het op leggen van een lichtere straf. Hooger beroep. Een koopman die- te Haarlem ge legenheid kadi gegeven op den open baren weg om miet d'obbeisteenen te werpen naar voorwerpen regen oeta- ling van een kwartje, was ontslagen van rechtsvervolging omdat de ten laste legging gegrond was op de. po litieverordening te Haarlem tegen het houden van verlotingen, terwijl het feit beschouwd moet worden als gele genheid te geven tot hazardspel. Door den ambtenaar van het O. M. te Haar lem was casatie aangeteekend, doch adv.-generaal ma'. Noyon kon zich met diens opvatting vaar verloting niet vereenigen en meende dat alleen als verlotin^ Ls te beschouwen het afstaan- van een of meer voorwerpen tegen een prils door 'eenige personen gezamen lijk bijeengebracht, terwijl het lot be slist wie de bezitter zal worden. Hij achtte d'e casatiemiddelen ongegrond en concludeerde tot verwerping. Doodslag. Voor de rechtbank te "s-Gravenbage had zich gisteren te verantwoorden een 30jarige melkboer beklaagd in den ochtend van 5 September eene vrouw opzettelijk van het leven te hebben be roofd, althans, met het doel om haar van het leven te berooven, te hebben geworgd. Het getuigenverhoor ving aan met het hooren van cle juffrouw bij wie ae bekl. met bedoelde vrouw geruimen tijd. had boven gewoond-. Volgens deze cel. leefden beiden gelukkig en had. den, althans in huis nimmer ,-azie. Later bleek aan de juffrouw dat haar bovenbewoonster haar „man" niet ge heel trouw was en op die vraag van dén bekl. waarom zij hem dit nooit verteld kacl antwoordde zij dat. zij zich daar liever buiten hield. Reeds oaags tevoren had) hij aan getuige gezegd clat als zfi d'e vrouw met wie hij leef die en die- hem ontrouw was gewor den thuis kwam, hef. niet goed met haar zou afloopen. De man die vroe ger nooit, dronk, was in den laatsten tiid meermalen onder den invloen van sterkedrank, zoo ook toen hij die woor den bezigde. Aan bekl. was bekend dat de vrouw vroeger met een andér had geleefd. Met zijn toestemming was zij op den len September nog met d'ien persoon uit geweest, maar laten- weerzonder zijn medeweten. Daarover, was hij woedend geworden en gaan drinken, waardoor hij opgewonden ge raakte. Hij was altijd zeer goea voor! haar geweest en daardoor trof haar, ontrouw hem. te meer. Het bepaalde voornemen om de vrouw te dood'en' had hij niet. Wel wilde hij op de een of andere manier een einde maken aan een toestand', die voor hem onhoudbaar was geworden. Op den ochtend, van den 5en September, toen de vrouw hem aan de fabriek de Hoop was komen halen, had hij nog het voornemen niet om haar leed te doen. Hij ging met haar naar zijn kamer, om haar d'e haai- toebehoorende kleederen terug te geven. Boven gekomen, is hij ia drift ontstoken, heeft d'e vrouw bij liaar keel gegrepen en niet meer los gelaten voor de levensgeesten geweken waren. Daa^s tevoren had held. nog tot zijne buurvrouw gezegd: ik zal miini handen niet aan haar vu li ma- kén, hetgeen gelijk de president op merkte toch niet klopte met de woorden: „dat als zij thuis kwam, het niet goed met haar zou afloopen". Het O. M„ waargenomen door mr. Maclaine Pont, vorderde wegens dood slag. tien jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Röell, achtte het opzet om te clooden niet beweze.n en was van oordeel dat men hier met een ruwe vechtpartij heeft te doen gehad. Pleiter meende dat ,het feit te qualifi- ceeren was als mishandeling met doo- delijkcn afloop. Sport en Wedstrijden Paarden. Meeting te Cruys-Bergen, op Woen; dag 1 October. I tl 1/2 uur). Amateurs-prijs. Handicap, Hard draverij voor paarden gereden door heeren die van af het Jaar 1899 aan geen openbaren wedstrijd tegen beroepsrijders hebben deel genomen. Minimum afstand 1600 M. Als minste snel heid zal 1.5S worden aangenomen. Prijs 225, waarvan f 150 voor den eerste, f 50 voor den tweede en 25 voor den derde. 1 Abdul Ameer, 1840 M.; 2 A Mountaineer, 1830 M.; 3 Dobrina, 1790 M.; 4. Colomblne, 1770 M.5. S.ersant, 1770 M.-, 6 Continent, 1750 M., 7 Ceres 1710 M., 8 Ussanna, 1680 M., 9 Nelly II, 1670, M., 10 Miss O'Brien, 1670 M., 11 Vetlok. 1650 M., 12 Herman. 1650 M., 13 Jonge Wllkes, 1630 M., 14 BeUwood (v. Pul- laway), 1600 M. III. (2 1/2 uur). October-prijs. Record Hard draverij 2e en 3e klasse, voor Nederl. paar den met geen beter record dan 1.50, Afstand 2400 M. Prijs f 450, waarvan de eer ste 1 300, de tweede 1 100 en de derde 50. l Antoinette. 2600 M., 2 Anna, 2600 M.. 3 Schabernack. 2600 M., 4 Debutant, 2580 M., 5 Ussanna, 25S0 M., 6 Vetlok, 2560 M 7 Con troleur. 2560 M., 8 Miss O'Brien, 2540 M,, 9 Don Quichotte, 2140 M., 10 Cekwa, 2500 M„ 11 Avenlr, 2480 M 12 Jonge Wilkes, 2460 M., 13 Rita 2460 M., 14 Souci, 2440 M., 15 Tabori. 2400 M. V. (3 1/2 uur.) Sluitingsprijs. Handicap le en 2e klasse. Als minste snelheid zal 1.49 wor den aangenomen. Afstand 3600 Meter. Prijs 1 700, waarvan de eerste 400, de tweede 200 en de derde 100. I Anselor. 3925 M., 2 Georgia H. 3825 M., 3 Sierra, 3750 M., 4 Isabella, 3700 M., 5 Lady B, 3700 M.. 6 Sersant, 3650 M-, 7 Nettie Bruen, 3650 M., 8 My Love, 3650 M., 9 Sigfrida, 3650 M., 10 Ducaat, 36-25 M., 11 Continent, 3625 M., 12 de Luitenant, 3625 M„ 13 Atlantic, 3600 M. II (2 uur). Carroussel-plate. Prijs f 275, waarvan f 175 voor den eerste, 75 voor den tweede, 25 voor den derde, of kunstvoor werpen van gelijke waarde ter keuze van den winner. Afstand circa 1000 Meter. l Sonja. eig. Manege Zandvoort, 2 Patri arch. eig. Manege Zandvoort-; 3 Calfface, eig. Stadsrijscbool den Haa; g4 Intrige, eig. Stads- rijschool den Haag; 5 Wick, eig P. A. G. van Beerenberg, 6 Ivinnersly, eig. mr. H. Visser, 7 Cleo, eig, Manege Bosch en Vaart; 8 Piccolo, eig. Hilversumscbe Manege; 9 Hat- ta, eig. dezelfde; 10 Wildeman, eig., dezelfde; 11 Perfect, eig. Manege Zandvoort: 12 Emma, eig J. Trapman. IV. (3 uur). Tally-ho, 500 M„ stap, 500 M, draf, 500 M galop. Prijs 225, waarvan 150 voor den eerste, f 50 voor den tweede, f 25 voor den derde. 1 Tulpa, eig. M. H. Vlamings; 2 Arrestant, eig. Amstelstal; 3 Hannie, eig. D. v. d. Werf, 4 Sioux, eig. Stadsrijschool den Haag; 5 Ein- nersly, eig. Mr. H. Visser; 6 N. N., eig. Ma nege Bosch en Vaart, 7 Arnolda, eig. D. A. v. Stralen; 8 Beauty, eig Hllversumsche Mane ge, 9 Hatto, eig. dezelfde. 10 Carmen, eig. Th. Reic.helt Koopman; 11 Perfect, eig. Manege Zandvoort; 12 Emma, eig. J. Trapman, VI. (4 uur). Jachtparcours. (met eigenaar dige hindernissen). Prijs 225, waarvan 150 voor den eerste, t 50 voor den tweede, J 25 voor den derde. Afstand circa 600 M. Er wordt gereden op tijd en door ieder der deelnemers afzonderlijk. Hindernissen: Boom circa 80 cM. hoog; Brug 11/2 M. hoog, 11 1/2 M. lang (niet over het water); Berceaus circa 2 Meter hoog: Hek hetwelk openge maakt moet worden; Doolhof. Bij berceaus en hek mag afgestegen worden. 1 Cobby, eig. Stadsrijschool den Haag; 2 Kinnersly, eig. Mr. H. Visser; 3 Freddy, eig, i Manege Bosch en Vaart. 4 Cora, eig, irilver- sumsche Manege: 5 Piccolo, eig, dezelfde; 6 Wildeman, eig. dezelfde; 7 Max, eig. D. J. A. A. Rijnbende; 8 Selim, eig. jhr. C. de Pesters, 9 Emma, eig. J. Trapman. Onderwijs. Acad. examens. Leiden. Geslaagd voor het eandidaats-exa- men in de godgeleerdheid de heeren B. Rete- laan en C-. Kroon Azn.; voor het prop. ge neeskundig examen de heeren P. A. Streng en W. F. Pfeiffer, voor het doctoraal examen in de rechten de heer A. J. Fokker. Groningen. Bevorderd op Stellingen tot doc tor tn de rechtswetenschap de heer E. van Tuinen, geboren te Jorwerd. Lelden. Bevorderd tot. doctor in de rechts wetenschap de heer F. H. Gerritzen, geb. te Batavia, op Stellingen. Kerknieuws. Dr. A. W. Bronsveld, op één na de oudste predikant bij de Nederd. Hervormde Ge meente te Utrecht, zoowel wat leeftijd als dienstjaren betreft, vierde Zondag zijne 40- jarige Evangelie-bediening. Dr. A. W. Bronsveld, 16 Januari 1839 te Har derwijk geboren, studeerde aan de Utrecht* sche hoogeschool en promoveerde in 1S62 tot doctor in de theologie op proefschrift: „Oor zaken van de verbreiding van het rationa lisme m de 18de eeuw in ons land". Na in 't zelfde jaar candldaat in Gelderland te zijn geworden, aanvaardde hij reeds 2S Septem ber 1862 't predikambt te Ophemert, ging van daar in 1866 naar Chariots, van waar hij ln 1863 naar Haarlem beroepen werd, welk be roep hij aannam, en waar hij geruimen tijd het Evangelie verkondigde. Den 7den Maart 1880 deed hij zijn intrede als predikant te Utrecht, waar hij nog steeds met onverzwak ten ijver en jeugdige ondernemingskracht zijn ambt op veelzijdige wijze vervult. In 1891 heeft dr. Bronsveld voor 't kerkelijk professoraat aan de Amsterdamsche univer siteit bedankt. Thans geeft hij privaat-col leges aan ütrechtsche studenten. Dr Bronsveld ls, behalve onder-voorzitter der synode van de Nederl. Hervormde kerk, secundus-lid van 't provinciaal kerkbestuur en scriba van 't classicaal bestuur van Utrecht. Bovendien ls hij eere-voorzitter, eere-lld, voorzitter van verschillende vereenlgingen en colleges. Letteren en Kunst. Am8t. Lyrisch Töoneel. In den HoUandsclien Schouwburg heeft Woensdag de eerste opvoering te Amsterdam plaats van Messager's operette „De Kleine Michu's", waarin zullen medewerken de da mes Denijs-^-Kruijt (Marle-Anne), C. Engelen Sewing (Anne-Marie), S. Heilbron (Juffrouw Harpoen), Antoinette Sohns (Juffrouw Michu) en de heeren J. Schmier (De Generaal), Aug. T. C. Kiehl (Michu), Jules Boesnach (Aristide), Thomas Denijs (Gaston), J. Grootveld (Bag- nolet). Stoomvaartberichten. Het stoomschip Solo, van Java naar Rotter dam, vertrok 28 Sept. van Padang. Het stoomschip Salak, van -Java naar Rot terdam. passeerde 29 Sept., des vcormiddags, Beachyhead. Het stoomschip Prinses Amalla, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 28 Sept. te Southampton. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Sept, te Ge nua en zette de reis voort. Het stoomschip Rhipeus arriveerde 28 Sept. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Van der Capellen (Kon. Paketv. Mij.), arriveerde 28 Sep/, des mid dags 12 uur. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Soestdijk, van de Holland— Amerika Lijn, van Rotterdam npar Newport News, passeerde 29 Sept., des tun. 1 uur 20 min., Lizard. Het stoomschip Sloterdijk, van de Holland— Amerika Lijn, arriveerde 98 Sept. des nam., van Rotterdam te Newport News. Faillissementen,. Uitgesproken: Amsterdam, 24 Sept. Hendrik van der Veen,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2