NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e Jaargang Donderdag 2 October 1902. No. 5908 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummerB0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J4 de omstreken en franco per poet0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Zuider Huileuspanriie No. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE Ti A MAR Azn. te Amsterdam. 2Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère €k L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Bangs 31b» Faubourg Monvmartre. DU nnuimer bestaat nit acint bladzijden. ïiminem'w Dagblad Tan I Oct. bevat 0. a. Uit Zuid-Afrika, Een sterk stukje De Haarlemscke Geuieeutereiui- ging, Nabetrachting en vervolg Gemeenteraad. Oilicieele Bericnten. TWEEDE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Gezien art. 26 der Militiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901); Gezien art. 24 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230); Gelet op eene aanschrijving van den Com missaris der Koningin in de provincie N.- Holland; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de loting voor de Nationale Militie, over de ingeschrevenen in deze gemeente in jaar 1902, voor de lichting van 1903, zal plaats hebben in den Doelen alhier, op Dinsdag 14 October 1902, over de ingeschrevenen geslachtsnamen op de alphabetische naam lijst beginnen met de letters A tot en met G; op Woensdag 15 October 1902, over de inge schrevenen wier geslachtsnamen op de alpha betische naamlijst beginnen met de letters H tot en met O; en op Donderdag 16 October 1902, over de overige op de alphabetische naamlijst genoemde jongelingen, telkens aan vangende des morgens te 9 1/2 ure. Voorts, dat op Donderdag en Vrijdag, 20 en 21 November 1902, aanvangende 's mor gens te tien ure, ten raadhuize dezer ge meente (2e afdeeling) door ol vanwege de lo- telingen aanvraag kan geschieden voor getuigschriften, vermeld m de artikelen 39 en 40 van genoemd Koninklijk besluit, ter be koming van vrijstelling wegens broederdienst ol op grond van te zijn geboren In hetzelfde jaar als een of meer broeders. Vestigen vervolgons de aandacht op de vol gende bepalingen: ,.Art. 51, lste en 2de lid. (Militiewet 1901). Om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe derdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den burgemeester, waar uit het getal zonen, tot het gezin behooren- de, blijkt". „Art. 42, lste lid (Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Het be wijsstuk, in de eerste zinsnede van art. 51 der wet vermeld, kan, zoo het niet reeds in gevolge artikel 39, derde lid, van dit besluit onder den burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van don Militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeen te, in welke de lotelmg, die vrijstelling ver langt wegens eigen militairen dienst of we gens broederdienst voor de militie ls inge schreven." Eindelijk wordt nog ter kennis van de langhebbenden gebracht, dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ont slaat van de verplichting om bij den Militie raad de reden van vrijstelling in te bren gen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor be stemde tijdstip. Haarlem, 30 Sept. 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Het ongewone feat van een Raadsver gadering op Dinsdagmiddag was zeker minder het gevolg van de proefneming des heeren Van Eden met onontplofbare vaten op Woensdag, dan wel van de om standigheid, dat Gedeputeerde Staten van Noordhollamd gaarne vóór 1 Octo ber het advies van den Raad wenschten te ontvangen over de plannen tot grens regeling. De heer Van de Kamp was daarover weinig gesticht. Hij vond, dat de Raad te weinig tijd had gehad de zaak te bezien en dat hem hier nu feite lijk een ultimatum werd gesteld. Der halve stelde hij' voor het voorstel te be handelen in de afdeelingen. Dat denkbeeld was zeker niet kwaad, zoowel om het belang van de zaait zelf als om eens te profile eren van de instel ling der afdeelingen, die ieder jaar met groote plechtigheid in den Raad wor den vastgesteld en nooit vergaderen, dan voor de begrooting. Vooral toen de burgemeester gezegd had, dat de da tum van 1 October geen wet van Perzen en Meden was en dat Ged. Staten dien alleen maar wenschten te zien aan gehouden, scheen er voor het, voorstel tot behandeling in de afdeelingen geen be zwaar meer. Toch scheen er nog be zwaar te bestaan en wel precies bij de helft van de leden. Het toeval, schalks op 't moment dat het juist het minst te pas komt, deed de stemmen staken, zoo dat er niets besloten was en de zaak tooh moest blijven liggen. De burgemeester evenwel verklaarde aan 't eind van de vergadering, dat de leden in spoedei- schende vergadering morgen (Woens dag) zouden worden opgeroepen voor nieuwe stemming. Hoe die afloopen. zal kan de lezer in dit nummer vinden. Maar raakte daarmee het belangrijk ste punt van de agenda af, de praatlust was allerminst van de baan. Dat bleek bij de regeling van de aanstelling van personeel aan de gemeentereiniging. Lang en breed werd gepraat over de vraag, of een goede hoofdopzichter voor f 1500, voor f 2000 of voor f 2500 te krij gen is. Academische studie werd daar- bijgehaald en chemische kennis. De bur gemeester en de wethouder van publie ke werken werden er kriebelig onder: de burgemeester raadde den wethouder aan, de verantwoordelijkheidniet op zich te nemen voor zoo maar in de verga dering gebracht amendementen en sub amendementen en de wethouder gaf een snibbig antwoord aan den heer de Braai, toen deze vroeg of het aan werklieden zal worden verboden, betrekkingen als bijvoorbeeld het secretariaat van een vereeniging waar te nemen. Ik zou zoo zeggen: dat zal wel van den aard van het secretariaat afhangen. Wanneer het een postje is, waarneem baar in eigen vrijen tijd, dan zal geen wethouder ter wereld er aan denken dat te verbieden, zelfs al had hij er lust in, wat ik van den heer de Breuk niet geloof. De publieke, opinie zou zulk despotisme gauw op de vlucht hebben .gejaagd.Maar wanneer zulk e<?n functie al te veelom vattend was, siel: een spreekuur vorderde op den dag, dan zou, dunkt, mij, er alle reden voor verbieden bestaan, 't Is na tuurlijk de bedoeling, dat het gemeente werk hoofdzaak blijve, de rest bijzaak. Ten slotte werd het voorstel van Mr. Rasch, om het salaris van den hoofdop zichter als minimum op f 2000 en als maximum op f 2500 te bepalen, aange nomen. Dat de quaestie van de Botermarkt een lange discussie zou geven, stond te voor zien. Lustig werden dan ook de twee denkbeelden tegenover elkaar gewogen: Botermarkt of Ged. Gracht. Nu, daar viel wat van te zeggen, dat begrijpt iedereen Botermarkt klein, Oude Gracht groot, orde en regel, drank en minder drank, kosten en geen kosten: de Raad had er weer over kunnen praten, zonder een stap verder te behoeven te komen. Het belangrijkste argument jtegien de ver plaatsing was wel, dat men niet moet ingrijpen in bestaande economische verhoudingen. Menschen die op de Bo termarkt wonen, zijn er gaan wonen of blijven wonen omdat de markt er drukte bracht; menschen die op de Gedempte Gracht huizen, doen dat. alhcht omdat het er rustig is. Die toestanden opeens op hun kop te zetten, gaat toch niet aan. Ik kan mij niet begrijpen, dat er Raads leden waren, die daarvoor niets gevoel den. Wat mij betreft, als ik onverhoopt een dergelijke marlet voor de deur kreeg, zou ik gauw met mijn buren eeni adres aan den Raad zenden, om ons daarvan asjeblief te bevrijden. Zoo verschillen de meeningen. Ze lie pen ook niet weinig uit elkaar bij de benoeming van een leeraar in 't boek houden. Vier stemmingen waren er noo- dig, vóórdat de. uitverkorene gebleken was. Wat ik ook had vermoed had, zeker niet dat No. 1 van de voordracht zou zijn gekozen. Vlak voor de benoeming toch deelde de heer Van Thiel mee, dat deze, de heer Van de Vliet, naar hij gehoord had niet van plan was, in Haarlem te komen won-en en de heer Van de Kamp bevestigde dat: de sollicitant had het. hem zelf gezegd. Zooals men weet, is het tegenwoordig voorschrift dat meehte-ambtenarendie meer dan f 300 's jaars verdienen te Haarlem wonen. En daar deze functie f 500 geeft, valt de functionaris wel degelijk onder de bepa ling. Toch koos de Raad den heer van de Vliet en deed daarmee onnut werk, daar wanneer de benoemde niet te Haar lem wil komen wonen dit met afwij zing der benoeming gelijk staat en een nieuwe benoeming dus zal moeten vol gen. Enfin, mij is het wel. De Raad maakt wel eens meer zonder nuttig doel den kostelijken tijd van kant. Wat meer of minder komt er niet op aan. De heer Rasch leverde met zijn opmer king over de onbewoonbaarverklaring van huizen (zie verslag onder punt 10) het bewijs, dat hij nog altijd goed van de gemeente-administratie op de hoogte is, ook van de nieuwe voorschriften. Buitenlandsch Nieuws Znid-Afrika. Een nieuwe poging om het beroep van de generaals tegen te werken. De correspondent. \an de Times te Kaap stad, wiens kwaadwilligheid onlangs van de Kaapsche regee-ringstafel ge brandmerkt te, komt met de mededee- ling dat er van de 62.778 nd. sterl., die er bij het Boertnconvilé te Kaapstad is ingekomen, 27.075 pd. st. voor de we duwen en weezen over is en uitstaat. Do correspondent verlangt verder een officiecle tegenspraak van de bewe ring in het beroep van de generaals, dat gebrek en ellende nugwel een tijd in de kampen zal voortduren. Cham berlain zal dus de wereld weer eens moeten verzekeren, dat het in die con centratiekampen nog altijd een best leven is. De heer Reitz beeft wel ge zegd. dat er heden ten dage nog epi- demiën in die kampen heerschen, maar wie zal den heer Reitz gelooven, ate Chamberlain het tegendeel beweert, niet waar? Ten slotte wijst de corres pondent er nog op, dat de generaals om schoolgeld vragen, ondanks het be wondetrenswaardige onderwijsstelsel" van Sargant. In de Sunday Sun deelt Arnold White, de tusschenpersoon tusschen Phipps en generaal Botha, mede, dat Botha hem onlangs zeide..Ik zou willen, dat het Engelsche volk begreep, dat ons bezoek aan het vasteland niets te doen heeft met een toekomstigen strijd tegen Engeland. Wij willen zoo goede onderdanen van Engeland zijn als wij in den oorlog hard tegen En geland gevochten hebben. Onze pote tiek'is laat hei. verleden verleden blij ven. at wij wenisehen is. dat de En- gelschen ons vertrouwen, en niet den zelfden misslag begaan, als, naar hun zeggen, wij voor den oorlog te Pretoria begingen, nl. ons het. kiesrecht te1 ont houden. Wat er gebeure, voortaan zullen Brit en Boer zij aan zij moeten leven." Tot recht begrip van de onderwijs kwestie in de Kaapsche wetgevei vergadering, nemen we het volgende over uit een Kaapstadschen brief van de Nieuwe Courant: Van onderwijzers gesproken, in het parlement heeft de heer Searie Don derdag j.l. voorgesteld om een comité van 6 leden aan te stellen, teneinde de salarieering der onderwijzers te onderzoeken. Dilt is niet kwaad, want niets is stelselloozer ingericht dan die salarissen, die varieeren van 25 p.st. tot 400 p.st. per jaar. De Bondispartij had daar niets tegen, al kwam het voorstel ook uit den hoek van dr. Sm a-rit. Maar bij monde van den heer Theron stelde zij voor om het onderzoek der commissie ook uit te strekken tot de macht en de bevoegd heid van de schoolbesturen." Daar waren de poppen aan 't dan sen. Iedereen begreep dat het hier +e doen was om een onderzoek naar de boitsingen, die er op verschillende plaatsen geweest waren tusschen schoolbestuur en superintendent van onderwijs, lelke laatste in de laatste maanden ongeveer 150 onderwijzers had doen afzetten. De Jingoparij haait alle onderzoek, zij weet wel, dat er tal van goede getuigen rondloopen die diaden van willekeur aan het licht kunnen brengen; dat vindt zij onver- dragelijk. De hoofden van scholen te Hopetown en Richmond zijn thans hier als schrijvers op 't Ons Land- bureau en een onderwijzer van Tar- kastad bij The News, terwijl nog vele andere in andere betrekkingen thans ook hier wonen. Duitsehlaiid. De opperpresident van-West-Prui sen, v. Gossler, minister- van staat, te gisterenavond overleden. Gossler. die den 13en April 1838 te Naumburg uit een aanzienlijke ambte naarsfamilie geboren was. werd in '65, na de voltooiing van zijn studiën land raad in het district Darkebmen in 1874 ging hij 'over naar het departement van binnenï. zaken, enkele jaren later kreeg hij een aanstelling tot Oberver- waltungs-gerichtsrat, om reeds een jaar daarna (1879) lot ondersecretaris bij het ministerie van onderwijs te worden benoemd. In Februari van datzelfde jaar werd v. Gossler gekozen tot voorzitter van den Rijksdag, en den 16den Juii 1*^1 werd hij, als opvolger van v. Putt'-:'- mer, die naar binnenlandsche zaken .overging, Pruisisch minister va "U derwijs. v. Gassier had zich als pre sident van den Rijksdag popum-r ge maakt, en ook als minister ba 1 :<ij piet te klagen over gebrek aan m-m werking, van verschillende ziteeu, c f- schoon hij als streng conservatief te boek stond. Voor de univerSiteite heeft hij veel gedaan; opz'eu \\>kie o.a. de rede die hij in 1883 in hot Uius van afgevaardigden hield tegen de be lemmering van het wetenschappelijk onderzoek naar aanleiding a.i de aii. tiviviisectie beweging. Hij lieo zkh "k veel gelegen liggen aan he vc'l>; n- derwijs en onder zijn bewind zijn ver scheidene nieuwe musea, voor kunst nijverheid land- en volkenkunde mu ziek enz. tot stand gekomen v. Gossler bleef bijna lb jna, mini? ter tot 12 Maart 1891. De 73-jarige groothertog Ener!'- .-li van Bader- heeft een tweeda-tjjsch be zoek gebracht aan de tentooi.sie mg te Dusseldorf. Nauwelijks is met groote stelligheid het bericht verspreid, dat keizer Wilhelm de Boerengeneraals ontvangen wil of de „Kölnische Zedtung", wier oneerlijk arti kel tegen de generaals men zich herin nert 't is niet 't eenige geweest draait bij. Wij zullen het ons makkelijk maken en het Handelsblad van Antwer pen daarover een hartig woordje laten zeggen. Wilt ge een staaltje hebben van het hatelijke der houding van de Duitsche reptielenpers? Nog over een drietal dagen lazen wij iu de „Kölnische Zeitung" een. artikel vol gai en venijn tegen de drie roemrijke Boerengeneraals, wien het blad het vooral euvel duidde, dat ze den rug niet hebben gekeerd aan den eerbiedwaardi- gen president Kruger, wiens edelheid van karakter en grootheid, wiens zie lenadel des te meer uitschitteren, naar mate kruipdieren en slangen met gif naar hem spuwen. Zoo deed de „Kölnische Zeitung", en ze liet de Boerengeneraals verstaan, dat het Duitsche volk voor de eer van hun bezoek bedankte, en eindelijk vroeg, van de Boeren nu eens verlost .te zijn; dat het werk genoeg met zijne eigen zaken had en verlangde gerust gelaten te wor den. Deze verklaringen waren de looche ning der waarheid, want. indien ergens den Boerengeneraals eene triomfante lijke ontvangst wacht, aan is 't wel in Duitsehland. Wat is er nu gebeurd in hoogere Duit sche kringen? Heeft men daar gezien, dat eene afwijzing der generaals zooals destijds Kruger werd afgewezen, op de bevolking eenen nog slechteren indruk zou gemaakt hebben, vooral nu de gene raals niet komen om eene politieke agi- tatiereis te maken, zooals de Kölnische schreef, doch enkel om de smeekende hand uit te steken -voor duizenden en duizenden ten onder gebrachte landge- nooten? Stellig is het dat, van hooger hand, een orderwoord moet gegeven zijn, want dézen morgend verandert de Kölnische totaal van toon en... wekt- heel de Duit sche bevolking op, om de drie beroemde veldheeren te ontvangen, zooals helden van hun slag het verdienen! Die ommekeer van. het Keulsche blad is enkel het gevolg van den ommekeer aan het hof, waar, uit redenen, die nog niet uitgelegd kunnen worden, maar die stellig hun doel moeten hebben, de Duit sche keizer geneigd is de drie generaals te ontvangen. En dan keert de reptielenpers onmid dellijk om, zoo glad als een handschoen, De woelmalters van gisteren zijn plots wijze en verstandige mannen geworden en men begrijpt, zegt de Kölnische, hoe zeer Wilhelm, de vorst eener militaire natie, er aan houden moet. persoonlijk de mannen te leeren kennen, die onder de moeilijkste omstandigheden en zon der eigenlijk beroepssoldaten te zijn, ja ren lang een welingericht. Europeesch leger schaakmat wisten te zetten en en kel wegens den honger van vrouwen en kinderen den strijd opgaven. Yereenigde Staten Over den toestand van president. Roosevelt geen nader nieuws. Het. verdient opmerking dat bij de tweede operatie alleen officieren van gezond heid. onder leiding van den surgeon- general der marine, Rixley, te pas ge komen zijn. -een burgerlijke genees kundigen. De presidient bleef kalm onder de operatie, en terwijl d'e dok toren met hem- bezig waren, zeide nij lachend: Het is alsof ik weer in den oorlog was". Na de kunstbewerking liet de presi dent zich naar de boekerij dragen en hervatte de lezing van een boek. waar hij aan bezig was. 's Nachts sliep hij goed, beter dain een dér vorige nach ten. Stadsnieuws. Haarlem, 1 October 1902. Verkooping. Heden had in het verkooplokaal ,,De Gouden Leeuw" de verkooping plaats van de buitenplaats Westerhout", ten overstaan van no taris W. K. Loeff. De veili'nir geschiedde in perceele.il en combinatiën. De Raa dis ver kiezing. Men meldt ons van officieele zijde: Op aandrang van verschillende zij den heeft de heer J. W. Florijn aan het bestuur der a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje" het verzoek gericht, hem van zijne candid'atuur voor den Raad te ontheffen. In ver band hiermede houdt deze Kïesvereeni- ging heden avond te half negen eene spoedeischende vergadering ln Ge Groen-van-Prinsterer-school. Het stedelijk museum van schilderij en en oudheden op het Raad huis is in die afgeïoopen maano. be zocht dóór 865 personen tegen oeta- ling en door 424 personen zonder be taling. Naar wij vernemen heeft de heer Lasschnit. ketelmaker aan de C. W. der H. IJ. S. M. alhier, die he den zijn 81en verjaardag viert. o;u maatschappij met pensioen verlaten. Ter herinnering ontving hij van zi]- pe kameraden een prachtigen wandel stok. Herdenking j u b i 1 A.s. Maan dagavond zal de liedertafel ,,Haarlem's Zanggenot", directeur de heer N. H. Andriessen, in de groote zaal van ue Vauxhal op feestelijke wijze herden ken het jubilé van den heer D. Bou wer. welke onlangs den dag herdacht waarop hij voor 25 jaar toetrad als lid' van bovengenoemde vereeniging. Koorwerken. Naar wtj verne men zal de maunenzangvereeniging ..Crescendo", dir. de heer N. TI. An. driessen, op het eerstvolgend concert a.s. ten gehoore brengen de omvang rijke koorwerken: Vineta. van Frans Abt. en Magnificat, van Riga. D. I. N. D. U. A. Het neutraal ge mengd Zangkoor D.Ï.N.D.U.A., direc teur ~d:e heer C.arel Phl'ippeau, geeft as. Zaterdag 4 October een concert ter her denking van het 5-jarig bestaan in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Hunne welwillende medewerking tot dit concert, hebben toegezegd de dames Man" van Wijngaerdt (sopraan), Fri da Sterck (begeleiding), de heer Carel Phlippeau (tenor) en het kwartet Zanglu st" te TIaarl em Een bij uitstek prachtig pro gramma is voor deze gelegenheid samengesteld, 't Belooft oen avond vol muzikaal genot te wordpn. H e t D e p a r t. v.Koloniënh eeft met de firma A. Resink alhier gecon tracteerd voor de levering van 5500 Kg. Babbits Metaal, waarvoor zij laagste inschrijver was bij de den I7den Sep tember jl. gehouden aanbesteding. Z o nd a g m orgen h a dv o o r de Vereeniging gewijd aan het onderzoek op geestelijk gebied, te Haarlem, in de gehoorzaal van het gebouw van den Protestantenbond, de aangekondigde- lezing plaats door den heer G. P. II. Zahn van Utrecht, over het onder werp: ..Spiritisten tegenover anders denkenden". Spreker verklaarde vooraf wat men naar zijn meening onder „Spiritisten" had te verstaan. Vervolgens deelde hij de tegenstanders van het Spiritis me in twee categoriën, nl. de ortho- dox-geloovigen en kerkgezinden, de zedekundig idealisten of modernen, de theosofen, de materialisten en ten slot te de beslist ongeloovigen of onver schilligen. Aan de door die verschil lende groepen van tegenstanders het Spiritisme tegengeworpen veroordee. len wijdde spr .zijne beschouwingen, om ten slotte aan te toonen, welke hou ding voor de Spiritisten.volgens zijn meening de meest gewenschte is. Een vrij talrijk opgekomen publiek van dames en heeren volgde met aan dacht de behandeling van het onder werp, waarvan blij leb aai door spreker een uitgebreide studie is gemaakt. Burgerplic h t. Dinsdagavond werd met algemeene stemmen besloten de candidaiuur Baron v. Lijnden te steunen. Inde Si. Gourantno. 299vi n- den we de Statuten der Naaml. Ven nootschap, Melkinrichting Hartenlust. welke kon. zijn goedgekeurd. Het doel der vennootschap is het koopen en verlcuopen van zuivere on- vervalsclite koemelk de vervaardiging en verkoop van alle melkproducten en het exploiteeren van 'inrichtingen, een en ander betreffend. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 1 October 1902. Heden werd voor het kantongerecht alhier behandeld d'e zaak van A. van Oosterzee, voorheen woonachtig te Haarlem, thans in België, beschuldigd van het in de maand Augustus te Zandvoort houden van een voor het publiek toegankelijk huis, waar gele genheid werd gegeven tot hazardspeL In deze zaak waren 8 getuigen ge dagvaard, waaronder 4 jongelieden, die op den avond van 23 Aug., toen de hulp der politie bij een twist werd' in geroepen, in villa Botha werden aan getroffen. Beklaagde zegt. dat hij zich niet be wust is een publiek buis van hazard spel te hebben gehad. Hij woonde daar in een particulier huis, waar hij verschillende personen bij zien vroeg. Er bestaat geen schijn dat het een pu bliek huis is, want hij had verschei dene personen geweerd. Daar men zich in Zandvoort dikwijls verveelt .heb ik, zei bekl. het doei ge had een vereeniging op te richten, om publieke vermakelijkheden te organi- seeren, zoowel binnen, als buitens huis. Bekl. was van die vereeniging, die eenmaal 4 leden telde, oprichter geweest. Geenszins heeft hij. gelegenheid ge geven tot hazardspel. Want zoodra bij hem heeren waren, zeide hij steeds: ,,ik ben geen bankhouder, wil len jelui soms de bank hebben?" En wie dan het hoogste bod deed, werdl bankhouder. Was er soms niemand toe bereid, dan zette bekl. maar f 100 in de hank. De politie zou nooit aanleiding ge vonden hebben zijn privé woning bin nen te komen, wanneer dien avond geen truc was gebruikt. Voorts ver klaarde bekl. op een vraag tot hem ge richt. dat met penningen werd ge speeld omdat de afrekening daarmede gemakkelijker was. Op een desbetreffende vraag van den kantonrechter antwoordt bekl. nog dat de genoemde vereeniging van de conversatiepost Holland, slechts eenige dagen heeft bestaan, en aat daarna de 4 leden zich bereid hebben verklaard hem nu en dan eens bezoe ken te komen brengen. Voorts beweert bekl. dat hij dikwijls niet meer was dan administrateur van den bankhouder. Reeds de in be slag genomen kleine roulette-tafel wijst aan dat het geen tafel voor liet publiek is. maai" voor het gezelscnap. Het is dus niets anders dan een gezel schapsspel. Uit het getuigenvernoor blijkt ver der dat op 23 Aug. eene woordenwisse ling was ontstaan tusschen eenige be zoekers en den heer Van Oosterzee, omdat laatstgenoemde weigerue ae ge wonnen jetons voor geld in te wisselen. Tijdens die woordenwisseling werd om politie geroepen, welke juist in ae nabijheid was en op het hooren der hulpkreten naar boven liep. Daar troffen zij toen eenige personen aan, die speelden op een roulette-tafel, die alsnu in beslag genomen werd. Voorts verklaarde de inspecteur dat in villa Botha eenmaal een concert was gege ven met vergunning van den Burge meester, doch van meerdere publieke vermakelijkheden wist hij niets af. De overige getuigen verklaarden verder dat het een huis van hazardspel was. dat steeds voor allen open stond. Zij waren dan ook geen van allen lid van den cercle privé. De deur stond altijd open en iedereen kon binnen gaan. zonder den heer Van Oosterzee of de aanwezige bezoekei-s te kennen. Overigens verklaarden zij op de rou lette-tafel te hebben gespeeld. De ambtenaar van het O. M. zijn requisitoir nemende, meentie dat bier voldoende bewezen was dat villa Botha een voor het publiek toegankelijk huig was; dat. de roulette een hazardspel ts, staat eveneens vast, en zeer veel ge noegen deed het spr.. dat de politie, die langen tnd op den heer Van Oos terzee had geloerd, hem op heelerdaad had kunnen betrappen.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1