Het Huis enter te Zee Tweede Blad," hehonm-m lui -■Hem1 Öaojblarf'* va ii Donderdag 2 Oct. 1903. Mo. 6908 Gemeenteraad. (Vervolg). Mededeelingen en ingekomen stukken. A. dat in handen is gesteld van B. en W. om advies: 1. een adres van het R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Joseph, houdende verzoek om de Klopperpoort op het Begijnhof aan den openbaren dienst te onttrekken en voortaan of af te sluiten of in koop af te staan; b. dat is ingekomen: 1. een schrijven van W. A. van der Voort, houdende opmerkingen aan gaande bergplaats bij het openbaar slachthuis. 2. zeven processen-verbaal van afkeu ring van vleesch als ongeschikt voor de consumptie; 3. Adressen vaar de Commission A. B en C, tot wering van schoolverzuim, hou dende verzoek haar presentiegeld toe te kennen. 4. Een adres van de afd. Haarlem van het Aiig. Ned. Werklieden-Verbond, om bepalingen op te nemen in de Alg. Politieverordening ter voorkoming van ongevallen op bouwwerken. Dat as ingekomen een adres van P. A. Zadelaar te Den Haag, de strekking hebbende, dat door den Raad wordt uit gemaakt of B. en W. terecht hebben be slist, dat er bedenkingen bestonden te gen den voorgenomen bouw van tien woonhuizen met afzonderlijke boven woningen op een terrein aan den Aelbers- bergstraat., omdat die woningen niet zouden hebben de minimum-huurwaarde voorgeschreven bij raadsbesluit van 29 Nov. 1899 no. 7. Aangezien volgens art. 179 lett. B, der gemeentewet het -beslissen der over de uitvoering der verordeningen van den Raad gelezen geschillen is opgedragen aan het dagelijksch bestuur der gemeente stellen B. en W. den Raad voor dit adres in hunne handen te stellen ter afdoe ning. (Zie dehat, in vorig nummer). PUNT 5. Voorstel tot vaststelling eener ver. ordening tot regeling van de aanstel ling van ambtenaren en werklieden bij de reiniging en de jaarwedden der ambtenaren en van den tonnenwer kersbaas. Daarbij zullen de hoofdopzichter en de boekhouder door den Raad worden benoemd', geschorst en ontslagen, de andere ambtenaren door B. en W. De ambtenaren genieten de volgen- ue jaarwedden: Hoofdopzichter f 2500. Boekhouder 900 tot 1200. Opzichter beitdienst f 900 tot f 1100, met vrije woning op het terrein. Opzichters dienst in de gemeente f 900 tot f 1200. Tonnenwerkersbaas f 700 tot f 900. Bij die aanstelling wordt in den re gel het minimum verleend, om de 2 jaar telkens met f 100 te verhoogen, tenzij B. en W. ernstige grieven heb ben over de wijze, waarop het aimbt is waargenomen. Zonder schriftelijke toestemming van B. en W. mogen door de ambte naren geen andere betrekkingen be kleed of werkzaamheden voor derden verricht worden. De boekhouder moet borgtocht stel len. B. en W. stellen verder voor in te trekken wat thans bepaald is over de uitbetaling van percenten der ont vangst aan d'e ambtenaren, te bepalen dat het in djienst zijnde personeel wordt geacht te zijn benoemd overeen, komstig de nu voorgestelde regelen en een en ander te doen in werking tre den op 1 Januari 1903. Hierbij is ingekomen een amendement van den heer Modoo, om den hoofdop zichter te beloonen met t 1500 tot f 1800, den boekhouder van 900 tot f 1200 en den opzichter voor den beitdienst van 900 tot 1100 met vrije woning en de op zichters van t 900 tot 1200. Voorts is ingekomen een amendement van den heer de Braai om den hoofdop zichter te salarïeeren met 1800 en de bepaling aangaande het niet mogen ver vullen van andere functiën enz. geheel te laten vervallen. Algemeene beraadslagingen worden niiet gehouden. Bij art. I stelt de heer MODOO een re dactiewijziging voor, n.l. daaruit te la ten vervallen de woorden: „en een ton- menwerkersbaas". Hij behoeft niet speci aal in de verordening genoemd te wor den en een aparte regeling van zijn sa-i laris is onnoodig. Zijn diensten zijn on geveer gelijk aan die van de andere op zichters. De heer DE BREUK zegt, dat deze man beneden de opzichters staat. Hem daar mee gelijk te stellen is de bedoeling van B. en W. niet. Het voorgestelde salaris wordt hoog genoeg geacht. De heer MODOO vat het verschil niet tusschen den tonnenwerkersbaas en bv. den opzichter de Jong. Diens functie was niet gewichtiger. De heer DE BREUK zegt, dat het werk van de opzichters is na te gaan, of alles wel behoorlijk zindelijk en rein is en wat er verbeterd kan worden. De ton nenwerkersbaas moet alleen de tonnen- karren nagaan en de menschen, die deze bedienen. De heer VAN DE KAMP is het daar mee niet eens. Een opzichter als de Jong had geen financieele verantwoordelijk heid, de tonnenwerkersbaas wel. Binnen enkele dagen is hij 25 jaar aan de rei niging en spr. is er voor, hem het pluim pje te geven door hem opzichter te noe men. De heer DE BREUK zegt, dat hij het maximum van f 900 direct krijgen zal. De heer VAN DE KAMP meent, dat hij nu ai f 864 heeft. De heer GROOT zegt, dat de man ja renlang feitelijk de functie van opzich ter heeft vervuld. Het amendementModoo wordt met 20 tegen 7 stemmen verworpen. Art. 1 wordt- goedgekeurd. De heer DE BRAAL neel't bezwaar te gen het op proef werken voor een jaar. In de weriemanswereld wordt 2 a 3 da gen proef gewerkt en dan is er daarbij het verlies van zijn betrekking niet in begrepen. Wel na een jaar proeftijd, als hij dan blijken mocht niet te voldoen. De heer DE BREUK wijst op den term hoogstens een jaar. Voor een be kwaam man zal dat korter zijn. Ook bij de politie is dat regel, evenals bij de lichtfabrieken. Van dien regel hier af te wijken achten B. en W. biet gewenscht De heer MODOO zegt, dat de tijd al leen bij uitzondering korter wezen zal. Voor de gemeente is het secuur, maar waarom alleen voor de arbeidiers en •niet voor de ambtenaren? Voldoen deze laatsten niet, dan is men er mee opge scheept, Bij een hoofdopzichter is dat nog veel erger, dan bij een arbeider. De heer WILLINK meent-, dat die proeftijd ook op ambtenaren kan wor den toegepast. De maatregel in 't alge meen is billijk, omdat de gemeente niet zoo gauw ontslaat als bv. een- particu lier. De heer DE BRAAL stelt nu voor, d,en proeftijd van een jaar op allen van toe passing te verklaren. Dit wordt ondersteund. De heer HOFLAND voelde ook wel iets voor het aanvankelijk bezwaar van de Braai, vooral voor boerenarbeiders, maar met het amendement van de Braai wordt het heelemaal onzinnig. Een proeftijd van een maand voor een. arbeider zou spr. goedkeuren. De heer MODOO geeft een sub-amen dement aanT hiertoe strekkende, dat B. en W. den hoofdopzichter en de op zichters benoemen en de hoofdopzichter de arbeiders. De heer DE BREUK meent, dat er geen- opzichter of hoofdopzichter te krijgen zal zijn als hij gevaar loopt over een jaar op straat te staan. De heer WILLINK acht het gevaarlijk, •amendementen en sub-amendementen zoo staande -de vergadering te beslissen. De VOORZ. heelt daarop meermalen gewezen. Spr. geeft den heer De Breuk den raad, de verantwoordelijkheid -daarvan niet -qp /Zich te nemen. Er is tijd genoeg geweest om -di-e amendemen ten in te dienen. Het amendement—de Braai wordt- in getrokken, evenzoo het sub-amende- ment-Modoo. ITet amendeonent-Hofland aangaande proeftijd van hoogstens een maand wordt verworpen. Art. 2' wordt aangenomen. Tegen de heer en Hofland en Groot. Art. 3. De heer MODOO licht zijn amendement toe. Een salaris van f 2500 voor een hoofdopzichter acht spr. te veel. Verkoren genoot 1600 en f 860; percentengeld. Bijzondere voorbereiden de studie is voor de functie niet noodig. Er zullen sollicitanten genoeg komen en f 2500 staat in geen verhouding tot de andere voorgestelde traktementen-. Een prikkel van minimum -en maximum is voor een hoofdopzichter ook wel goed. En voor de financiën is f 700 niet on verschillig. De heer STOLP is het daarmee on eens. Een hoofdopzichter moet wel de gelijk voorberadende studie hebben ge- Font 11 eton. door MAX PEMBERTON. 11) Ik had besloten te beproeven door den weg van het dal naar de zee te gaan, en dan, eenmaal aan It strand zijnde, zoo mogelijk aan Harry Doe een signaal te geven, enanders het schip zelf als een laatste toevlucht aan te roepen. Iedere weg scheen mij beter dan deze valstrik, van een huis met gewapende mannen daar omheen, en een pistoolschot gereed voor ied'eren vreemdeling, die zich vertoonde. Aan boord van het schip, zeide ik, zullen wij hun onze hielen laten zien als wij naar Frisco gaan en daarna aan helt, Amerikaansche gou vernement vragen, wat te doen voor Ruth Betlenden en haar echtgenoot. Wij waren met ons vieren, mis schien tegen honderd en hadden woe dende menschen tegen ons. Als wij heelhuids uit de klem kwamen, zou den wij zoo gelukkig zijn met cuslot als ooift iemand geweest was, die op de Stil-le Zuidzee gevaren had. Maar zouden wij dat konden wij? Het was duizend tegen 'een. Ik zeide dit, toen wij ons in net bosch begaven, on toch kon ik getui gen, dat ik meer opgewonden was dan van iets anders buiten dit avon duur, en ik geloof niet, dat do anio- ren minder waren. Met ons vieren traden wij door de struiken, vertrap ten het kreupelhout, nu eons platlig gend, dan w'eer hard loopend, en nie mand die er voor een tweeden keer door zou -gaan ter wille van Ruth Bel lenden. Als deze nacht ons helt leven zou kósten, wel, dan zou schreeuwen toch niet. baten en die tegen ons waren, waren mannen van vleesch en bloed, zooals ik gezegd heb. die een mensch niet zouden sparen. Daarom zette ik het mij uit mijn hoofd om er zoo 'onbesuisd en roeke loos op af te gaan. Het bosch zelf was vol menschen ik kon hen itus- schen de takken door zien, en wij moeten er al wel twintig voorbij ge- loopen zijn, voor er een juist tegen ons aanliep en ons toeriep halt te houden. maakt. Een goed salaris is voor den chef van zulk een zich steeds uitbreidende Lak van dienst noodig en in 't belang der gemeente. De lieer WILLINK vreest, dat men met het voorstel van B. en W, aangaande den hoofdopzichter eenigszins in 't la- hyrinth zal komen. Tot het denkbeeld van een premie heeft geleid het idéé, de illusie in den Raad, dat men van de reiniging een zaakje maken kon:, als men maar den goeden man kon vinden. Dat is faliekant uitgekomen en ieder zal wel willen breken met die percenten aan den hoofdopzichter. Wel hebben ook B. en W. daarmee gebroken, maar tev-ens het percentengeld bijgeteld en zijn daardoor tot een volgens spr. te hoog cijfer gekomen. Aanvankelijk dacht spr. dat de nieuwe titularis op de hoogte zou moeten zijn van chemische manipu- latiën enz., maar dat schijnt niet in de bedoeling van R. en W. t-e hebben gele gen. Kon men den tijdelijken ambtenaar in zijn functie bestendigen, dan gaat deze nog vooruit, en is er geen reden het traktement tot f 2500 te verhoogen. De heer DE BRAAL zegt, dat de ver antwoordelijkheid van den hoofdopzich ter niet zoo groot zal zijn als die van den vorigen titularis, die komt op den boekhouder in hoofdzaak neer. Vandaar, dat spr. het amen-dement—Modoo vol doende acht. De heer STOLP acht het nu den tijd' niet om over personen te spreken. Meur moet een eminent man hebben, de stad groeit vo ort durend! en f 2500 is daarom -gewenscht. Ook de hoofd opzichter moet waarborg stellen en hoeft wel degelijk verantwoordelijk heid!. De heer SCHRAM meent, dat de ti tularis ook eminent kan zijn voor 1800. Bepaalde studie is er niet vuor noodlig de hearten Gunning en Bellaar Spruijt hebben f 2000 en d'aarom is een. aanvangssalaris vam f 1800 vol doende. De heer HOFLAND heeft ook y'S'^ opgezien van een salaris van -oUU. De commissie voor de gemeen tebedrijven achtte ook dat cijfer te hoog en praktisch niet noodzakelijk Bij oproeping voor 1500 tot1800 zul len er zeker geschikte sollicitanten ko men. Bij dten groei der gemeente wordt de tak van dienst niet belangrij ker, alleen d:e hoeveelheid vuil wordt grooter en daarvoor zal het personeel moeten worden uitgebreid!. Ook over nieuwe machines zal hij niet. behoeven te- beslissen. Daan-oor zijn onze directeur en ingenieur van openbare werken Welke handels- en warenkennis heeft d'e hoofdopzichter noodig? Het eerst© alleen m zeer ge ringe mate, het laatste volstrekt niét. Een som van f 2500 zo-u hem gelijk stellen met -academisch afgerichte per sonen. doctoren, dominés, leeraren en dergelijken. Di© wethouder zelf heeft het voorstel nog niet eens verdedigd, en deze stond in de commissie aan spiv- lceir's kant, dat zoon hoog traktement niet noodig was. D© heer MODOO wijst op het rap port waarin staat dlat de verantwoor delijkheid! thans over meerdere perso nen is verdeeld. Hier is een vacarure. een buiten-gewone -gelegenheid om- het. salaris terug te brengen tot juist© ver houdingen. Dat er niet zoo'n buiten gewone man voor noodig is, blijkt uit den tegenwoordigen toestand. De betrekking van hoofdopzichter wordt uitstekend vervuld door een on der-opzichter, waaruit blijkt dat de betrekking niet. zoo belangrijk is. D© heer DE LANOY zal ook tegen liet voorstel van B. en W. 'zijn, omdat hij in een mini-mum en maximum- een goeden prikkel vindt voor den titula ris en een gelegenheid om hem kwijt te raken als hij eens niet voldeed. Spr. zou daarom gaarne een minimum van 1500 zien en een maximum van f 2500. De heer RASCH acht het minimum 1500 t& laag, te Arnhem is het salaris f 2200. te Zaaudam f 2500, te Gronin gen 2000, te Leeuwarden 2400. spr. stelt voor ee-n traktement, van 2000 tot 2500. Dit wordt ondersteund. De heer DE BREUK, den heer Hof land antwoord,én de, zegt dlat hij in de- commissie niet met vermindering is medegegaan en wel met hei voorstel van B. en W. De hoofdopzichter heeft wel degelijk verantwoordelijkheid en over nieuwe machines zal hij moeten beslissen. In verband, met die salaris sen elders en het werk. dat. men van hem vordert, is f 2500 niet overdreven. Verlaging daarvan zal ten. gevolge heb ben, dat men minder geschikte men schen krijgt. Tegen het amend,ement- Rasch heeft spr. niet zooveel bezwaar, maar voor geen enkelen chef van dienst bestaat een minimum en maxi mum. Die VOORZ. ontraadt het amende- ment-Rasch. Een oproeping op j 2000 zal niet dezelfde sollicitanten doe-n ko men, als op 2500. De cijfers van den heer Rasch heb ben spr. gefrappeerd', vooral dat van Zaandam, dat een kleine gemeente Ha.lt, halt, schreeuwde hij. Beu jij het, Bob William? Jawel, het is Bob William, zei ik, en me/teen gaf ik hem er een tu?- schen zijn oogen, en hij viel neer als een getroffen stier. De man die bij hern was, en tegen Seth Barker aan viel, kreeg een slag met den knuppel die aankwam als een steen op een vlieg. Hij deed een sidderend ge kreun hooren, en viel achterover, ter wijl hij naar de takken greep. De kleine George Venn lachte j®, zijn op gewondenheid hardop en Peter Bligh vloekte eens in zijn Iersch, maar de -duisternis had' dit alles in een mi nuut verborgen, en wij gingen weer verder, naar de kust foe, alsof w:j een wedstrijd voor ons leven deden. Zie je den een of anderen weg, Peter Bligh? vroeg ik, want, ik begon kortademig te worden. Zie je een weg? Mijnheer, ik voel me als lood. Je zal wel minder wegen als wij naar beneden gaan. Peter. En weer wat drinken! Was dat een geweerschot of een neervallende slteen van dien heuvel? vroeg ik hem een oogenblik later. George Venn antwoordde mij nu: Een geweerschot, kaptein. Zij is. Er is in de reiniging kans op winst en verlies, maar spr. wenscht zooveel mogelijk winst en zoo weinig mogelijk verlies. De eerste gemeente die winst behaalde met haar compost was juist Zaandam. De heer ROOG acht f 2500 niet te veel. Men- stelt hier het werk en de verantwoordelijkheid d'etr functie te laag. De wethouder van Publ. Wer ken besteedt een groot deel van zijn tijd aan die-n tak van dienst en het is wenschelijk, dat hij zich daarvan wat losmaakt. Daartoe is een emi-1 nent chef van de reiniging noodig. De heer MODOO zegt, dat het zoo den schijn heeft alsof Boerkoel tekort schiet en de heer De Breuk hem aan- - vult. Dat is volstrekt niet waar. De1 heer De Breuk komt er w-el vaak, maar verlicht de taak van het perso neel niet. Was het tractement teZaan- dam lager, dan zou de compost even goed zijn geweest. De heer RASCH heeft gemeend, dat te Zaandam een oude hoofdopzichter was, die allengs een hoog traktement, heeft gekregen, 2000 als aanvangs- traktement acht hij voldoende. De heer SCHRAM betoogt nog na der waarom hij 2500 onnoodig acht, de VOORZ. dat een hoog salaris de best© menschen lokt. Het voorstel-Modoo, 15001800, wordt verworpen met 16 tegen 12 stemmen. Het voorstól-R-asch 20002500) aangenomen met 21 itegen 6 stemmen en daarna de andere salarissen, zoo als die door B. en W. zijn voorgesteld De heer MODOO stelt voor, het t-a- laris van den tonnenwerkersbaas >e bepalen op f900f '1100. De heer DE BREUK zegt, dat B. en W. het salaris voldoende achten voor het werk. Hij had verleden jaar ƒ811 en zal spoedig 900 hebben. De heer MODOO achlt het merk waardig, dat voor deze lagere func.e het salaris nu weer voldoende geacht wo-rdit. 't Is ook van belang, een igoed-en tonn-eimjerkersba|as te heb ben. De lieer DE BREUK zegt, dat in de tegenwoordige maatschappij verschil is Itu-sschen een opzichter en een ar beider. Van ee-n hoofdopzichter wordt groo'ter ontwikkeling, moeilijker werk verlangd. De VOORZITTER heeft voor le eene klasse niet grooter voorkeur dan voor d'e andere. Een, goede hoofdop zichter is moeilijker te krijgen dan een lagere beambte-. De heer MODOO geeft dlat toe,maar daarvoor behoeft liet verschil zoo groot niet te zijn. Het voorstel-Modoo wordt verwor pen. Vóór de hee-ren Hofland', De Braai, Tol, Groot, Modoo, de Lanoy, Laane, Winkler, Schram, van de Kamp. Ah*t. 3 wondlt goedgekeurd, daarna 4 en 5. Ail 6. (Geen andere betrekkingen). De heer DE BRAAL zal hieidegen stemmen, omdat z.i. de gemeente géén recht li-eeft hesl-ag te leggen op den eigen tijd1 der werklieden. Nu kunnen B. en W. wel zeggen, dat zij zich op een breed standpunlt zullen plaatsen, maar de strengen kunnen met dit ar tikel ook te stijf worden gehouden, bijv. ver-boden secretaris van een ver- eeniging of zoo iets te zijn. De heer DE BREUK acht, dit artikel noodig. Ieder hijzonder geval zullen B. en W. lieoordeelen. Op de vraag van den lieer De Braai kon spr. dus niefr antwoorden. Art. 6 wordt "in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de- heer De Braai. De overige artikels en daarna het geheele voorstel worden goedgekeurd. PUNT 6. Voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op een adres van .T. B. Engelenberg en 10 andere be waarders van gemeentescholen, om verhooging hunner jaarwedden. De heer GROOT heeft in de toelich ting op -de begrooting gezien, dat B. en W. aanvankelijk deze (traktemen ten wel hebben willen verhoogen, en nu niet me-er. De VOORZITTER antwoordt, dat de zaak bij B. en W. vaak ter sprake is gekomen, maar geen bepaalde be slissing genomen is. Daarom is liet vast. op de begrooting gezet. Aanvan kelijk meenden B. e<n W., dat er wel iets voor was, maar 'ten slo-tte was 't college van oordeel, geen verhooging aan den Raad te moeten voorste''.en. De heer GROOT acht op zichzelf zullen, er nog wel meer schieten. Kijk uit jongen, of je zult val len! riep ik, zie je niet, dat daar wa ter ia? Ek riep hem de waarschuwing toe en stond stokstijf aan de oevers van een poel, zoo zwart, als ik nooit ge zien heb, in welke streek ook. De weg had -ons aan den voet van de heuvels geleid, bijna tot aan den afgrond, waarover de tuinbrug liep, en wij ontdekten ver hoven ons de brug, als een zwart touw in d'e schemering. In het water groeiden klimopplanten en was vol met leelijke kronkelende slangen, waardoor een vreemd licht uit, de poel scheen op te stijgen, ter wijl een vreeselijke, doodende en ver stikkende lucht er uit opdampte. Nog erger was het dicht geboomite. dat den poel aan deze zijdie om,ring de, zoodat wij óf er door moesten bre ken, óf terugkeer en. Aan het. laatst genoemde viel niet te denken. Ik kon reeds voetstappen hooren en takken, die werden afgebroken, op eenige el len afstand» van ons. Om het water door te gaan zou zelfs den dappersten man 'hebben afgeschrikt. Ik zou lie ver mijn leven verliezen dan een van die slijmerige slangen aan te raken, die ik over de bladeren op den bodem eenige verhooging niet onbillijk. Voor man en vrouw samen is de ver goeding 11.98. Spreker stelt voor, dit salaris met 100 te verhoogen. De heer MODOO zegt,, dalt veel wei-k aan de -scholen -rust op de vrouw. Bij de vorige rondvraag is spr. het verschil tusschen de scho len opgevallen, de eene was zeer goed onderhouden, de andere veel minder. Zou eene instructie niet noodig we zen? Dan weet ieder precies, wat hij of zij te doen heeft. Overigens is spreker voor het voo-rsJtel-Groot. De heer N. KRUSEMAN zegt, dat de eene bewaarder de school voel net ter onderhoudt dan de ander. Er is wel een instructie, maar die is opvol doende. Aan een nieuwe instructie is men aan het bureau van gemeente werken bezig. De heer VAN LINDEN TOL beveelt een verhoogi-ng van de salarissen der bewaarders aan; de heer THIJbbEN meent, dat een groote grief van adres santen- zou zijn vervallen, als het hun toegelegde bedrag voor de groote schoonmaak werd verhoogd. De heer DE BREUK zegt, dat het salaris 500 is plus vrij wonen, vuur en licht en teruggaaf der personeel© belasting, te zamen zeker vormende 700. Voor extra-diensten op Zondag worden zij extra beloond. Of de schoonmaak hun geld kost, zal nader kunnen worden onderzocht en daar over beslist als die nieuwe instructie wordt ingediend. De discussie wordt gesloten. Het voorstel-Groot komt in stem ming en wordt aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. PUNT 7. Wegens een bezwaar van Ged. Sta ten stellen B. en W. voor, in verschil lende artt. der politieverordening de woorden „den Burgemeester" of „den Commissaris van Politie" te vervangen door Burgemeester en Wethouders. De heer VAN DE KAMP vraagt, of een spoedige geheele herziening van de po litieverordening kan worden verwacht. De VOORZ. antwoordt, dat de zaak sinds lang bij de Comm. een onderwerp van beraadslaging uitmaakt. Haar rap port is nog niet ingekomen. Verschillende onderdeelen worden aan genomen. De heer VAN DE KAMP meent, dat in art. 149 aangaande hooibroei de „Bur gemeester" moet blijven staan en niet B. en W. De VOORZ. zegt, dat er hier wel ver schil van gevoelen over kan bestaan, maar het is voorgesteld juist om ver schil van m-eening af te snijden en te verhinderen, dat iemand door de mazen kruipt. Overigens zet spr. zijn meening over de theorie uiteen en verschilt met den heer van de Kamp van meening. Na repliek van den laatste wordt het onderdeel aangenomen. Tegen de heer Van de Kamp. Daarna wordt het geheele voorstel goedgekeurd. PUNT 8. Adres van de bestuursleden der Haar- lemsehe Koetsiersvereeniging om maat regelen te nemen, dat voortaan niet meer, zooals tegenwoordig geschiedt, zeer jeugdige personen zullen kunnen worden gebruikt om rij- en voertuigen te besturen. Dit is schadelijk voor de be langen van adressanten als volwassen werkkrachten, maar bovenal hoogst ge vaarlijk voor de veiligheid van het pu bliek. De Comm. voor de strafverordeningen meent, dat de eerste reden (de concur rentie) bezwaarlijk kan leiden tot het vaststellen van een strafbepaling en dat de tweede reden (de veiligheid) voor we reldsteden misschien juist, voor Haar lem minder toepasselijk is. Bovendien heeft de gemeente het in haar macht, desgewenscht, strengere eischen te stel len in de verpachtingsvoorwaarden der standplaatsen van de snorders. Dientengevolge adviseert de Commissie tot afwijzing van het verzoek. Wordt zonder discussie goedgekeurd. PUNT 9. Voordracht van E. en W. tot verhoo- ging van de huurprijzen van de wonin gen van het voormalige Proveniers huis. daar deze thans te laag zijn. De gezamenlijke opbrengst zal daardoor van f4126 tot f 5442 stijgen. De heer SCHRAM zal vóór stemmen, maar acht de voorgestelde prijzen nog niet in overeenstemming met andere huren in de stad. Het. voorstel wordt aangenomen. PUNT 10. Ongeschikt tot bewoning. B. en W. stellen voor om de percee len aan de Olieslagerslaan 21 en 23 ongeschikt tot bewoning te verklarex.. De heer RASCH wijst op een gebrek- van het stille water kon zien kruipen. Ik dacht nictft anders te kunnen doen dan den dood af te wachten. Het is het einde, Jasper Begg, zei ik tot mijzelf, van jouw avontuur. Maar ik wilde niet denken aan Ruth Bellendien. Hoe kon vk dat. wanneer ik bedacht, hoeveel menschen er op d'e been waren op Ken's Eilandl? Stel u voor een nacht, zoo zwart als inkt: -mijn gezelschap in 't hartje van een bosch rondom met groote teakboo- men. en klippen aan onze rechterhand die steil als bergen zich in de lucht verhieven, Voor ons een poel met inktzwart water, vol met vreemde lich ten en stralen van blauwachtig vuur. al9 pliosphorusvonken. en bezaaid met wel honderd sissende' slangen. Aan onze linkerhand een dicht woud, en een poel daar heneden: de d,uivels van Czerny op onze hielen, en wij slechts met ons vieren tegen e enigen van nun. Zou iemand ged'acht hebben, dat hij in zulk een val kom loopen en er onge deerd uit komen? Als dat zoo was. dan niet Jasper Begg. noch Peter Bligh, noch George Venn, noch Sett Barker met de knuppel in zijn hand. Zij had den het. zoo <*oedi als opgegeven toen w>i bij de poel kwamen en daar als mannen stonden die alle hoop hebhen laten varen. in den vorm. Volgens de 1 Sept. in wer king getreden woningwet moet in het voorstel nog een termijn worden opge nomen, waarop een woning moet zijn ontruimd. De VOORZ. geeft (le juistheid van deze opmerking toe. B. en W. zijn soms zeer clement geweest en hebben den ter mijn dikwijls verlengd. Wordt aan den wensch van den heer Rasch voldaan, dan zal dat niet meer gaan. De heer RASCH zegt, dat hij niets wenscht, maar dat de wet het voor schrijft. De Raad kan clement zijn door een langen termijn voor te stellen. De VOORZ. stelt voor 2 maanden. De heer THIJSSEN meent, dat de on willige menschen altijd den termijn kalm zullen afwachten en daarna om termijn- verlenging zullen zeuren. Is daartegen geen middel te vinden? De VOORZ. bevestigt, dat dit de moei lijkheid is. B. en W. waren vaak cle ment, bijv. bij een hoogzwangere vrouw of zieke kinderen. Dat zal dan nu niet meer gaan. De heer THIJSSEN wil daarom juist elk geval afzonderlijk beoordeelen, maar buiten dergelijk bijzonder geval een zeer korten termijn stellen bijvoor beeld van veertien dagen. De heer SPOOR wil deze voorstellen tot onbewoonbaarverklaring alle tot de volgende vergadering aanhouden, op dat B. en W. na onderzoek dan voor elk geval een passenden termijn kunnen voorstellen. De VOORZ. hieraan voldoende, ver klaart dat B. en W. dit, voorstel terug nemen. Evenzoo nemen B. en W*. punt 11 en 12 terug tot eene volgende vergadering. PUNT 11. Idem idem aangaande de perceeleu Donkere Begijnhof no. 2. 8 en Srnod. ♦oebehoorend aan den heer C. J. Pau- len. PUNT 12. Voorstel van B. en W. om het per ceel Ged. Voldersgracht van der, heer B J. van I.iemt. wegens onvoldoend drinlcwatei ongeschikt te verklaren voor bewoning. PUNT 13. Adres van M. II. Mok en 50 anderen, om de Haarlemsche weekmarkt te be houden op de Ged. Oude Gracht, om dat de ruimte er grooter is. dan'op de Botermarkt en er veel minder kroegen zijn dan daar terwijl bovendien de Ged. Oude Gracht netter is. zoodat het gehalte van de koopers er reeds verbe terde Adres van A. van Markenstein en 37 anderen, nm de markt op de Boter markt te behouden. B. en W stellen voor, het eerste adres t.e wiizen van de hand. en op het. tweede te berichten, dat aan het ver zoek reeds is voldaan. De heer GROOT acht de Ged. Oude Gracht beter. Als op de Botermarkt een school gevestigd is, zal de markt ge vaar voor de kinderen, opleveren. De heer DE BRAAL acht de Botermarkt te klein, niet vatbaar voor ontwikkeling. Daarom is de Ged. Gracht beter. Wel zijn de kosten een financieel bezwaar, maar in de toekomst zullen ze een voordeel worden. De heer SCHRAM vraagt, of bij de markt op de Ged. Gracht, de markt n,iet beter voldeed en beter afliep, dan op de Botermarkt, Dit is aan spr. meegedeeld, en tevens dat op de Botermarkt veel meer dronken menschen moesten wor den weggevoerd, dan op de Ged. Gracht. De heer HOFLAND heeft in de vorige vergadering meer licht, gevraagd en kan zich niet voorstellen waarom die. in richting van de Ged. Gracht voor markt terrein zooveel geld moet kosten. Liever had spr. een beschouwing gelezen over cle voor- en tegen aangevoerde argu menten. De considerans van 't, voorstel' is wat mager. Verleden Maandag is spr. gaan kijken en heeft gezien, dat er te weinig ruimte voor die goederen op de Botermarkt is waardoor ze vertrapt worden en kooper en verkooper elkaar niet kunnen bereiken. De heer BIJVOET is voor het voorstel van B. en W. en acht de bezwaren te gen de Botermarkt niet zoo overwegend, als die bestaan tegen de overplaatsing. Men moet niet ingrijpen in de economi sche verhoudingen en dat zou door ver plaatsing geschieden zoowel wat be treft de waarde van perceelen aan de Botermarkt, d'e soort van personen die er gevestigd zijn enz. Het bezwaar van den heer Groot kan worden ondervangen als de schoolkin deren door de Breestraat gaan. Bij de marleters zelf bestaat verschil van gevoe len. Daarin ligt dus geen gewichtig ar gument. De heer DE BREUK kan na het voor gaande kort zijn. Het niet ingrijpen heeft bij B. en W. gewogen, maar eveneens Bij alle heiligen, 't is met ons gedaan! zei Peter Bligh. en keerde zich. van den vijver af. als wi'lldle hij 't vree- selijk schouwspel niet zien. Ik heb ge wone en buitengewone slangen ge zien, maar d'aar zou ik van griezeien... Bang of niet, de andleren zullen hier binnen vijf minuten zijn, en wat hen je dan van plan te doen, Peter Bligh. wat dan? vroeg ik want ik zag werkelijk geen uitkomst. Van alle kanten werd ei- nu ge schreeuwd. Van wijd en zijd hoorde ik vracen en antwoorden en een wei- felendi gejoedel zooiets als de Zwi,t- sersche jongens in de bergen maken. Het kon geen minuut meer duren, voor de eerst© ons op 't spoor was, en ik had gelijk, want één kwam uit 't bosch en liep juist Peter Bligh tegen 't lijf, voor ik nog een woord kon ge sproken hebhen. Arme kerel het was ziin laatste uur op deze wereld! want Peter vervolgde hem. en hij viel hals over kop in de vijver, zonder dat iemand, het kon voorzien. Ik hoop, dat ik nooit meer van zulk een ellen dig uiteinde mag hooren, en God wist, dat hij het zichzelf berokkend had. Wat Peter Bligh lie treft, hij stond' als een vrouw over c«e diaad te snikken. Ik had veel moeite hem v ear te doen ophoud'en.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5