Onontplofbare vaten. Een tweede herkenning. Naar wij vernemen kwam feenigen tijd gele den een persoon zich bij eene dame in het Kenaupark aanmelden, onder voor wendsel, dat hij 'familiezaken met haar had te regelen. Deze dame, die het een en ander verdacht voorkwam, wenschte den ongenooden bezoeker toen niet te woord te staan, doch nam hem desniet temin ongezien op. En hoewel zij tot dusverre geen aandacht meer op de zaak geslagen had. kwam het gebeur de verleden week Donderdag, toen zij de rechtszaak van Frans Rosier bijwoon de en in hem herkende den persoon, die indertijd zich bij haar had aangemeld, weder in haar gedachte. Met het een en ander heeft zij nu den Rechter-commis- saris in kennis gesteld. Als z e 1 tl z a a m h e i d kan w o r- den medegedeeld, dat bij d,en heer Mij- land, veehouder in de «Lange Poellaan. aldaar in zijn tuin een kersenboom in volle bloei staat. Rinnenkort zal door de genie alhier worden aanbesteed: Het maken van bomvrije gebouwen in het fort Zuid- wijkermeer (5e gedeelte'. Raming /32000. Nederlanden Oranje. In de gisterenavond gehouden 'spoedeischen- difi vergadering van de antir. kiesveree- niging ..Nederland en Oranje" werd na der besloten, bij de komende Raadsver kiezing zich officieel te onthouden en mitsdien den heer 3. W. Florijn, met diens toestemming, te ontheffen van zij ne candidatuur. Tot bestuurslid in plaats van den heer 3. de .Tong, werd gekozen de heer 3. w Florijn. Arrondissements-Rechtbank. 7iiting van Donderdag 2 October. V i' r o o r d e e l d. De Rechtbank al hier deed heden uitspraak in de zaak tegen Fran? Rosier, verklaarde hein schuldig aan dé ten lasie gelegde af persing en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 12 jaren. De rechtbank overwoog eerstens omtrent de door den verdediger opge worpen nietigheid -der dagvaarding, dat deze als in geen enkele wetsbepa ling steun vindende, behoort te worden verworpen. Omtrent <!e hoofdzaak oordeelde de rechtbank het wettig en overtuigend bewijs van beklaagde» schuld geleverd door de verklaringen der le getuige in verhand beschouwd met en bevestigd door d'e aanwijzingen, voortvloeiende uit de verklaringen der overige getui gen. dat echter niet is bewezen, dat beklaagde gedreigd heeft, het 13-jarig zoontje der ie getuige op te lichten en evenmin dat de bedreiging dat hij op haar leven zoude loopen als hij na zijn vertrek vernam, dat zij toch over het, gebeurde had gesproken, door be klaagde lis geuit vóór de afgifte van het geld, dat voorts het oogmerk, om zich wederrechtelijk te bevoordéelen. uit dezelfde bewijsmiddelen voortvloeit. Frans Rosier zag er zeer slecht uit nog slechter dan verleden week. Zeer kalm hoorde hij het vonnis aan. Daarna wendde bij zich tot zijn ver dediger, mr. F. C. de Geer, die op een bank achter hem was gezeten, en zeide tot hem. dat hij in hooger beroep ging. Daarna werd Rosier, die ongeboeid was. door de Rijksveldwachters weg geleid. Martin us van Waarde werd terzake van vernieling van ruiten en andere voorwerpen in zijn cel veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Voor de verduistering der rijwielen werd hij de vorige week veroordeeld tot -maanden gevangenisstraf. Van Waarde zeide dat hoewel hij de vorige week in hooger beroep wilde gaan, hij thans daarvan maar had afgezien, omdat het tegen de bierkaai slecht vechten is. Voorts riep lnj wieder tegen het pu bliek, toen hij naar beneden-werd ge bracht ,,3 maanden maar, 't is win terdas"". Verzet Tegen E. J. C. A- Vunde- rink werd terzake van verzet tegen de Politie 6 weken gevangenisstraf ge vorderd. Diefstal. Tegen A. R. Kuyper. die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een busje. inhoude,ncle f 10. u'it het bierhuis van .T. A. Wen nek es op het Plioenixten-ein, werd: een maand ge vangen i S9tra f gevord ér d. V. d Voort. d:ie volgens het O. M. reeds voor de meeste strafbare feiten in het Welhoek van Strafrecht omschre ven. in de gevangenis had doorge bracht, had zich nu weder te verant woorden ter zake van mishande ling van den lieer Hagemans. Bekl. bleef zijn onschuld! volhouden d'e mis handelde bleef v. d. Voort als de dader aanwijzen. De e'lsch was '1 maand gevangenis straf. Gestoken. Na afloop van een twist in een bierhuis op 30 Aug. 11. had zekere H. v. cl. Moolen den persoon. Waarmede' hij ruzie had gehad, ge naamd Zonneveld, bij het, verlaten van het bierhuis met een hard voorwerp eenige steken toegebracht, waardoor Z. bloedende wonden aan hoofd en borst bekwam. De met bloed bevlekte kleederen, die 7. oo den bewusten avond droeg, wa ren als overtuisingsstukkem ter te rechtzitting aanwezig. Beklaagde beweerde niet te hebben gestoken,"hij bad alleen Zonneveld een duw gegeven, waardoor deze met. zijn hoofd' was terechtgekomen op een ta feltje waarop glasscherven lagen. I-Iet O. M. hechtte aan dit verhaat weinig waarde, doch schonk meer ge loof aan de pertinente verklaringen dei- getuigen, die beklaagde hadden zien steken. Daar beklaagde reeds vele malen jï veroordeeld geweest, vorderde het O M. thans terzake van mishandeling 3 maanden gevangenisstraf. Tegen L. J. van Oste Wijk aan Zee en Duin werd wegens mishandeling en beleediging van den rijksveldwachter Stroober gevorderd 9 maanden gevan. genisstraf. Op den lsten September des mor gens te 3 uur ongeveer was beklaagde te ÏJmuiden naar den rijksveldwach ter, die daar met nog eenige collega's surveilleerde, gegaan. Hij had hem toen aangepakt en de woorden ^smeer lap, ploert, stroopev" enz. toegevoegd. Beklaagde stond als recidivist le- •echt. .1, 11. Bakhuis Rozebooir. en J. P. Duin beiden te Haarlem, hadden zich te verantwoorden ter zake van mishan deling. Beklaagden hebben op 11 Augustus een groenteboer, dié met een hondenkar reed te l-Ieenistede mishan deld door dien man te slaan en te trap pen. Bekl. Duin beweerde te zijn aan- •eclen door den groenteboer, hetgeen "door dezen werd ontkend. Tegen ieder hunner werd gevorderd 14 dagen gevangenisstraf. G e r e d. Woensdagmiddag omstreeks half een geraakte een schipper in de Leidsche vaart nabij de Leidsche straat, doordat hij van de schuit gleed, daar zijn vaarboom in de modder vastraakte. Hij werd met moeite door zijn kameraad gered. AHuiskens te Aalsmeev is in hooger beroep gekomen van het vonnis der arrondissements-rechtbank alhier, waarbij liij wegens mishandeling van zijne echtgenoote is veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Woensdagmiddag omstreeks half twee geraakte een "jarige jongen welke stond te visschen tegenover de Bakkerstraat in het Ruiten-Spaarae. Een voorbijganger schoot op zijn hulp geroep toe. en slaagde er in door middel van een hengelstok dié kleine drenkeling op het droge te brengen. Loting. Aan de loting voor de mili tie zullen ditmaal uit de gemeente Haarlem 611 ingeschrevenen deelnemen. Het is dit jaar voor het eerst dat eeni ge wettige zoons niet zullen worden vrij gesteld en dat de bepaling zal gelden, dat wegens broederdienst bij een on even getal broeders slechts de kleinste helft wordt vrijgesteld. Zondagsrust. Van een slagers gezel ontvingen wij een schrijven, waarin wordt medegedeeld dal. de Zondagsrust voor hen met 2 maanden ,'lengd is. en nu van 1 October tot 1 Mei "zal worden doorgevoorcr. Tevens wordt in dat schrijven een verzoek ge- j daan aan het Haarlemsche publiek om j hen i'n deze zooveel mogelijk te steu-j nen een verzoek, dat o. i. alleszins i billijk is. te meer wanneer men na- •aai zooals in het schrijven, gezegd j wordt dat de slagersgezellen den; langsten werktijd hebben en "s Zater-' dasavonds de winkels, tot 12 uur ge mend zijn. waardoor er voldoende ge legenheid bestaat, de inkoopen in plaats van op Zondag op Zaterdag te doen. Wegens tot mi toe gerin ge deelname is, naar wij vernemen d'e aangifte voor het herhal ïugsond er wijs alhier nog opengesteld tot Maandag. Wij vermelden dit. om hen die van dit nuttige onderwijs wenschen te profiteeren en nog verzuimden zich aan te melden, aan te sporen dit als nog ten spoedigste te doen. Gelegenheid: tot aangifte bestaat dan nu nog tot. Maandag, op eiken werkdag van 12-1 uur aan school A (Schoterwevl hoofd de beer de Boei. school B (Beekstraat) hoofd' de heer Jansen, of school C (Wijdie Geldelooze Pad) hoofd de heer Saey». Uit 3e Omstreken. Zand voort. Bij B. en W. is ingediend een bouw plan voor 10 villa's aan de Zeestraat al hier en wel aan de Noordzijde tusschen café Wilhelmina en den weg, die naai de losplaats van den spoorweg voert. Het plan is ontworpen door den. heer W. F. Doeglas, architect te Haarlem. De villa's zullen een waar sieraad voor die straat worden. Beverwijk. Onderscheidene ingezetenen alhier zijn door den Burgemeester uitgenoo- ■dlgd met hem eene commissie te vor- nun ten einde gelden in te zamelen tot leniging van nood in Zuid-Afrika. Ongetwijfeld zal de commissie, wan neer ze haar taak aanvangt, bij de in gezetenen groote 'instemming ondervin den. Naar wü vernemen bestaat er groote waarschijnlijkheid dat de schoolgelden te Wijk aan Zee en Duin zullen worden verhoogd, m verband met. de nieuwe regeling, door die ge meente met Beverwijk getroffen in za ke schoolgaande kinderen alhier. Bij die alhier gehouden hemgstenkeu- ring voor het Ned. Paardenstamboek werden 2 paarden afgekeurd. Goedge keurd werden: ..Ruthard 11". van de vereeniglng ..Hippos" te Beemster; Frits III, van de vereen. IJpolder; Prins Bismarck en Hertog Hendrik, van J. van Gulpen, te Spaarndam: Ju piter van Banka. van Suermontit, te Haarlem, en Bullion, van P. J. Eyma, te 's Graveland. Aan den onderwijzer J. Klomp is we gens familieomstandigheden 1 maand verlof verleend, onder voorwaarde dat door hem gedurende dien tijd in de tij de li jke vacature worde voorzien Stérk aangevochten werd het voor-1 stel allereerst door den heer Mei- citers, die betwistte, dat het. bedrijf den nachtarbeid der vrouwen vor derde. rloch die, al ware dit zoo,haar belang stelde boven het winstbejag van rookers en opkoopers der haring. Hij ontkende evenwel beslist, dat het handhaven der arbeidswet aan de nijverheid, die het hier gold, den doodsiteek zou geven. Tegen de re actie op den weg die de Arbeidswet had ingeslagen, kwam vooral de heer Drucker op. die, met. eenige anderen, voorstelde om de uitzondering van dat wetje slcehts tot 1 Jan. 1905 toe te gtaan. Hij was n.l. van oordeel, dat lang niet in alle deelen des lands in gelijke mate nachtarbeid wordt gevorderd. Principieel werd1 nachtarbeid van vrouwen bestreden door den heer Artz, vooral voor de gehuwde vrouw, omdat het gezin daaronder lijdt. Nachtarbeid der gehuwde vrouw wil de deze spreker dan ook verboden zien. Al betreurde ook de heer De Vis ser den nachtarbeid der vrouwen, een onderzoek had hem geleerd, dat die onmisbaar was, waar voldoende mannenhanden ontbraken en waar zonder nachtarbeid het bedrijf zou te gronde gaan. Men kon zich niet, gelijk de heer Drucker deed, op de builienlandsche wetgeving beroepen, omdat met name in Duitschland juist het ontbreken van nachtarbeid scha delijk is voor de qualiteit der haring en invoer van onze haring dienten gevolge mogelijk. Met andere sprekers had oolc de heer van der Zwaag dit ontwerp niet verwacht van dezen Min. van Binn. Zaken. Hij mocht meerdere eerbied voor do wet onderstellen en meende, dat het haringrookersbedrijf 10 jaren gelegenheid had gehad om zich naar de wet te richten. Hij betwistte dat het werk dat het hier gold. en dat zeer slecht wordt betaald, niet on aangenaam en niet ongezond zou zijn. En ook hij was tegen dit ont werp, dat. ons op den weg der reac tie voerde. De heer van Löben Seis achtte den voorgedragen maalbregel in het belang van het bedrijf, maar wildé dien toch slechts als over gangsmaatregel zien beschouwd. Ook de heer Talma erkende de noodzake lijkheid van onderzoek van dezen maatregel, hoewel hij dien geen stap in de goede richting vond en deze in dustrie ook mogelijk zonder nacht arbeid der va-ouwen. Die moert dus weder geleidelijk worden opgeheven. De Min. Kuyper zette uiteen, dat de arbeidswet, in de haringspeterijen in 10 jaren eenvoudig niet is nage leefd. Dat moest ophouden en de wet moest voor de praktijk wijken, wilde men niét voortdurend den toestand van overtredingen doen voortleven. Na een overzicht van de buitenland- sche wetgeving op dat stuk, betoogde de Min. dat vele vrouwen op allerlei wijze' nachtarbeid verrichten zonder dat de wet er zich mede bemoeit. Het was een zaak van het gezin. Zoo lang geen mannelijk personeel geoe fendheid bezat voor het hier bedoelde werk, moest dit noodwendig door vrouwen geschieden. De Min. wil de bij de vergunningen rekening hou den met de locale omstandigheden. Hij hoopte vóór 1905 met een nieuwe arbeidswet- te komen. Op dien grond had hij geen bezwaar tegen het amend.-Drucker c.s. Doch was het de bedoeling der voorstellers om de arbeidswet na dien termijn in volle gestrengheid toe te1 passen, dan moest die Min. dat ontraden. Het amend, werd verworpen met 42 tegen 35 stemmen (leden der lin kerzijde en enkele katholieken stem den vóór). Hel ontwerp werd goedgekeurd met 50 tegen 26 stemmen (vrijzinnig en sociaal-democraten en eenige li beralen). INGEZONDEN MEÜEDEE- I.INGEN. 30 cent» per rest,!. Odol-Mon«lwater alleen echt in onze Patentflacons! Binnenland. Parlementaire Praatjes. Helt wetsontwerp, dat voor de ha- ringspeetsters den nachtarbeid ge doogt, in afwijking van de Arbeids wet. zal niet zonder strijd in het Staatsblad zijn gekomen. Den gan- schen dag, tot op een laait namiddag uur, was de Tweede Kamer er giste ren mede bezig alvorens zij de ,openbare vergaderingen Vooirloopig kon eindigen om eenige dagen in de afdeelingen te gaan voor het begroo- tings-onderzoek. Naar de N. R. Cl. verneemt, beefi de minister van waterstaat, handel en nijverheid,et gevoelen van de Gede pu teerde Malen der onderscheidene provinciën gevraagd aangaande een wetsontwerp tot regeling der land- bou w-vertegemv oord! gi ng, w TVildsti oopers. Men schrijft uit Zuiddorpe aan de Vli'ss, Crt De Belgische pensjagers en wïldstroo- pers hebben voor hun verregaand bru taal optreden gedurende de maand September weer veel van zich dóet. spreken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mid clen op den dag trekken ze onversaagd gewapend met een tweeloopsgeweer, t veld door,, als ware de jachttijd reeds gekomen en als waren zij voorzien van een geldige, jachtacte. Niet dat ze als jachtveld afgelegen polders kiezen, neen verre van daar, want ze wagen zich zelfs dicht bij de kom der gemeen te. als zij maar verzekerd zijn,' dat het veld rijk aan wild is, zoodat ze alle kans of bijna zekerheid hebben, dat ze met een goed vrachtje wild huis waarts keeren. Wij hoorden van een paar dier luid- jes van de naburige Belgische gemeen te Stekene, die hij een landbouwer al hier een paar dagen bij het aardappel- rooien hun diensten verleend en tege lijk het terrein verkend hadden. Op den avond van den tweeden dag vroe gen ze hun verdiend loon en den dor den dag kwamen ze even het verkend terrein afjagen, 's Avonds keerden ze huiswaarts, beladen met 6 hazen,3 pa trijzen en 1 fazant. Oimoodig t,e zeg. gen. dat ze er den volgenden dag weei als de kippen bij waren. Toen de rijks- en gemeentepolitie den derden dag een klopjacht op hen georganiseerd had, stuurden ze hun kat. Avonds en 's nachts wordt ook mev nig haasje door hel ven-aderlijk licht van dén lichtbak verschalkt. Wanneer zullen wij aan de grenzen toch een sterker politiekorps krijgen Hoe actief en onvermoeid de tegen woordige politiemannen ook optreden het is met hun gering aantal ganseh1 onmogelijk, aan deze brutaliteiten paal en perk te stéllen. l'akloozo. Maandag trok een deurwaarder we der naar St. Johannesga (Fr.) om krachtens vonnis der rechtbank te He renveen een gezin uit een woning te verwijderen. Deze woning is het eigendom van het burgertijk armbe stuur. was erg verwaarloosd, doch niettemin, wederrechtelijk betrokken door een gezin, bestaande uit man, vrouw en kindje van ruim vier we ken. Het weinigje meubels werd uil de woning gebracht en op den open baren weg geplaatst en toen werd het bouwvallige huisje afgebroken. Het zin is dakloos, tenzij anderen er zich over ontfermen. Do Boemi-generaals. Te Goes kwamen de Boeren-gene- raals Dinsdagavond te halfelf aan. Hoewel het laat was, bevond zich toch een talrijke menschenmenigte aan het. station. In de wachtkamer werden zij toegesproken door den beer J. M. Kakebeeke. Den volgenden morgen bijeenkomst in de Groote Kerk, waar de he er en J. Donner en Ds. Lelyveld toespra- ken hielden. j Ook te Middelburg groote geest drift. Daar werden zij toegesproken door mej. Berdenis van Berlekom. Op het stationsplein waar vele veree- nigingen met hun vaandels zich op gesteld hadden, zong men den gene- raals een koraal toe. Op het stadhuis werden de gene-i raals officieel ontvangen door ge meentebestuur en gemeenteraad. Jhr. mr. L. Schorer, burgemeesteren eere- j voorzitter van het comilté van ont- j vangst, heette den generaals in een' hartelijke toespraak welkom. j Generaal Botha antwoordde. Hij i dankte voor de ontvangst, en dankte het Middelburgsch Damescomité voor steun en hulp, aan zijn volk verleend. Overleden. Te "s-Gravenhage is overleden de heer G. H. Boelhouwer, oud-lid van de Aigemeene Rekenkamer. Pensioen vei eeuiging. De Nederland'sch© Pensioen ver eeui- ging voor werklieden houdt Zaterdag 1 November hare aigemeene vergade ring in het Nutsgebouw te Amster dam Behalve het uitbrengen van het jaarverslag en de rekening en verant woording is aan de orde de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur ter voorziening In die vacature, omstaan door het aftreden van den heer W. Spakler, die zich niet herkiesbaar stelt, Suikeraccijus. De heer en T. Rijnsburger, A. J. Hoose A. van Leeuwen en ongeveer 1 600 anderen allen landbouwers en I veehouders .hebben een acmes genent aan clen minister van waterstaat. I waarin zit hoewel bij de suiker-in dustrie en d;e bietencultuur niet direct I betrokken, ook om de belangen van 1 de veehouderij (pulpe-voedermg) en j van den arbeidenden stand aandrin- I gen op het nemen van al zulke maat regelen, als t.ot het voortbestaan van bovengenoemde industrie noodzakelijk worden geacht; terwijl zij tevens de hoop uitspreken, dat de minister zal willen medewerken tot het heffen van een surtaxe bij den invoer van vreem de' suiker en voorzoover zulks niet. strijdig is met andere belangen tot de grootst mogelijke verlaging van den suiker-accijns. Een lastig geval. Een weduwe, door den kantonrechter te Rotterdam lot geldboete veroor deeld. was niet bij machte dat te beta len en werd dus ontboden tot het on dergaan der drie dagsU vervangende hechtenis. De vrouw kwam. en bracht hare zes kinderen, waarvan het oudste '12 jaar, mede, want zij kon hen toch niet alleen thuis laten Als de heeren de kinderen zoolang wilden hier hou den. Daarin hadden d'e heeren niet veel z'm en zagen evenmin kans aan het geval een goede oplossing te ge ven. Moeder werd met haar kroost dus weer naar huis gestuurd. de daders zijn ingelicht door Van der Heijden, die ook in de inbraak bij de firma Van I.ohe is betrokken. Bijna verhongerd. Op Ameland was sinds Dinsdag de 76- jarige D. J. Gorter verdwenen. Nadat reeds eenige malen onderzoekingen naar hem waren gedaan, ging men er Zondag weer op uit. Een vijftigtal man nen, van wie 25 te paard, ging de dui nen in en vonden den armen man, die sedert Donderdagmiddag spijs noch drank had gebruikt, op het meest Oos telijke en onbewoonde deel van het ei land. Hij verkeerde echter in deernis- waardigen toestand. Nadat hem door de vinders eenig voedsel was verstrekt, werd hij per wagen naar zijn woon plaats teruggebracht. Een avonturier. Een 16-jarige hoogere-burgerscholier te Utrecht heeft Zaterdagavond de ouderlijke woning verlaten en is goed uitgerust de wijde wereld ingegaan, liet geld voor zijn equipementstukken. heeft hij van de spaarbank gehaald. Onder cle uitrusting, d'ie hij zich had aangeschaft, bevonden zich ook ver- schit lende wapens, als een. buks, dolk messen enz. Zijn schoolkameraden, die slechts dachten aan een avon tuurlijk toelitje, deden hem Zaterdag avond uitgeleide to-t aan het station Geen. hunner heeft getracht hem van zijn onzinnig voornemen af te brengen Met een D-trein vertrok hij in de rich ting Duitschland. Het moet zijn be doeling zijn, zich naar Konstantino- pel te hegeven. De moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam. Uit zeer vertrouwbare bron verneemt het „Hbld." dat door de justitie een spoor is gevonden inzake, den moord ge pleegd aan de Dubbele Buurt op de we duwe Dijxhoorn. Zooals men weet, zit geruimen tijd in voorarrest zekere Van Schlette, verdacht van het vervaardigen van valsch bankpapier, in eene drukke rij aan het Damrak in beslag genomen, Deze heeft voor den officier van justitie de verklaring afgelegd, dat Kootje Rijf en Frans de Groot, recidivisten, beiden veroordeeld in zake een brutale inbraak in perceel 290 N. Z. Voorburgwal bij de firma Van Lohe, aan den moord schul dig zijn. De misdaad is gepleegd met een ha mer, zooals men zich herinneren zal, en deze hamer is in beslag genomen niet alleen, maar de justitie heeft ook eenige draden in handen die de verklaring van Van Schlette schijnen te bevestigen. Op zijn beurt zou Van Schlette omtrent Nog iiip'T Boer^nofficieren op reis Kritzinger, Fouche en Jonbert zijn naar Engeland vertrokken met het doel lezin gen te houden in cle Vereenigde Staten. Kritzinger ontkent dat hij voordrach ten gaat houden. Hij verklaart dat hij louter voor zijn genoegen naar Enge land gaat en waarschijnlijk zes of twaalf maanden zal wegblijven. Daarna keert hij naar zijn hoeve in het district Rouxville terug. Hij ver ld aarde zich vol komen verzoend met den nieuwen staat van zaken. Oplichting. Te Amsterdam werd op volgbriefjes aan verschillende fabrieken suiker afge haald door een persoon die daartoe niet gerechtigd was. Daar de partij nogal groot was, werd door de politie een ern stig onderzoek ingesteld en Woensdag is het aan de rechercheurs Bedeke en Kreunen gelukt die personen aan te hou den, verdacht van deze oplichterij. Het zijn een los werkman van den handel, een handelaar in suiker en een „koop man in alles". De man die de suiker af haalde, Is reeds door de betrokken per sonen herkend. De suiker is verkocht niet bij zoogenaamde „sneesen", op- koopers van. gestolen goederen, maar bij twee winkelhouders, die te goeder naam en faam bekend staan, die de volle waar de voor de suiker betaalden en door het handig werken van het drietal niet het minste besef hadden dat de suiker van diefstal afkomstig was De drie aangehoudenen zijn ter be schikking gesteld van den officier van justitie. Uit 'le \rhetflenswerelH BINNENLAND. Hen congres van den Bakkersgezellen- bond wordt, naar de Bakkersbode be richt, gehouden met de Paaschdagen te Arnhem. O. a. zal besproken worden de zaak van den bondsvoorzitter Mol, die zich het optreden in het openbaar door bet bestuur der coöperatieve bakkerij De Hoop te 's-Gravenhage liet verbieden. Gemeenteraad. Vergadering van Woensdag 1 Oct. (Vervolg). Te half vier wordt de vergadering heropend. De aigemeene beraadslagingen worden gesloten. Plet ontwerp van wet wordt arti- kelsgewijze in stemming gebracht Niemand' verklaart zich er tegen. De heer HOFLAND zegt, dat tegen deze wijze van stemmen bezwaren zijn ingebracht. Heit. geheele ont werp is niet in stemming gekomen. Was dit geschied', dan zou het ver moedelijk niet eenparig zijn aange nomen. De VOORZITTER zegt, dat men zich gisteren daartegen had moeten verzetten, (toen spr. delze wijze van behandeling voorstelde. De heer WILLINK acht deze ge heele stemming overbodig, dat is het werk cleir Tweede Kamer. De VOORZITTER antwoordt, dat gisteren niemand zich tegen die be handeling heeft verklaard. De heer SPOOR verklaart, dat men alleen over een voorstel stemmen kan en. dat is hier niet. D'e heer RASCH meent, dat hier miisverstand bestaat, 's Voorzitters bedoeling was niet daarover te lalten stemmen. Het ontwerp-advies aan Ged. Staten komt thans in stemming. Aangenomen wordt, het eerste ge deelte met het amendément-Rascb, (zie ons nummer van 1 Oct,) Op het tweede gedeelte is een amendement voorgesteld. Het tweede gedeelte luidde aan vankelijk in zijn geheel als volgt: Is de eigenlijke grenskwiestie be trekkelijk gemakkelijk te beoordeelen niet alzoo de financieele gevolgen. Juiste becijferingen waren uit den aard: der zaak niet te maken, maar toch hebben zoo nauwkeurig moge lijk opgemaakte ramingen de zeker heid doen ontstaan, dat de door Uw College aangegeven vergrooting van Haarlem's gebied aan die gemeente althans in de eerste jaren, nog afge- scheid'en van art. 4 van het wetsont werp, belangrijke sommen zoude kosten. Vooral het bij Haarlem te voegen gedeelte van Schoten zal een schadepost van beteekenis vormen. Dat gebied toch zal onze gemeente onmiddellijk voor openbare werken, politie, reiniging, armenzorg en voor namelijk voor onderwijs tot groote uitgaven verplichten, terwijl daarte genover slechts op geringe baten voor de gemeentekas kan worden ge rekend. Ons College kan dan ook in dit verband voor de schadevergoeding bedoeld in aidikel 4 van het wetsonlt- werp, weinig voelen. Schoten schadeloos te stellen, om dat het zoude worden ontheven van zeer zware lasten, is niet wel te bil- I lijken. Doch ook voor de kapitaal-uiltkee- ringen aan andere gemeenten is o.i. de rechtsgrond zwak. Dat in de eerste tijden, teneindie schokken in de begrootingen dier ge meenten te voorkomen, eene billijke vergoeding worde uitgekeerd, bijv. gedurende 10 jaar de volle schade, vervolgens gedurende 10 jaar 2/3 en daarna 10 jaar 1/3 daarvan, is wel tie verdedigen; niet echite)r, dat die gemeenten een kapitaal verkrij gen dat hun aan rente dat bedrag voor altijd waarborgt. Was er in den aanvang, toen op eene minnelijke schikking rnetHeem- stede werd gehoopt, voor zulk eene regeling walt te zeggen, vooral ook omdat hij het door die gemeente over te dragen deel, de lusten de lasten waarschijn/lijk zouden overtreffen, thans, nu de Raad van Heemstede heeft getoond tot geene minnelijke schikking bereid It© zijn, dient ge vraagd, is zulk eene- uitkeeiing in billijkheid verschuldigd en dan luidt net antwoord daarop, naar onze mee ning. ontkennend. Tal van voorbeelden van gvenswij- zigingswetten zijn trouwens aan te halien, waarbij in het geheel geene uifkeering werd geëischt. Overigens geeft het. ontwerp ons tot geene opmerkingen aanleiding. De. veranderingen, daarin nu ge bracht zijn deze: Vervallen zijn cle volzinnen gele gen tusschen: ,,Dat in de eerste tij den"... en „ontkennend!". Daarvoor in de plaats is gekomen: „Daargelaten de vraag of er in eenige vorm termen zouden kunnen bestaan voor eene uiitkeering aan één of meer gemeenten, achten wij in ieder geval voor eene kapitaalsuit- keering geen rechtsgrond aanwezig." en dan volgt: „Tal van voorbeelden van grens- wij'zigingswetten zijn trouwens aan te halen waarbij in het geheel geene uitlkeeping weird geëiscliit. Wij mer ken tevens op, dat eene bepaling om- Itrent eene uitkeering op den in art. 4 aangegeven grondslag, en in dien vorm, ons niet bekend is. Overigens geeft het ontwerp ons tot geen opmerkingen aanleiding". De heer SPOOR stelt nog een re dactiewijziging voor, om n.l. die woorden ,,is de rechtsgrond zwak", le vervangen door: „ontbreekt de rechtsgrond." Dit. wordt goedge keurd. Het tweede gedeelte, aldus geamen deerd, wordt goedgekeurd. Op het. derde gedeelte is eveneens een amendement voorgesteld. Dat derde gedeelte luidde aanvan kelijk: „Resumeerende, spreken wij nog maals als ons, gevoelen uit: dat zoowel in het belang der ge meente Haarlem, als in het algemeen belang, spoedige wijziging der gren zen noodzakelijk is voor de eenheid en de stelselmatige uitbreiding onzer stad; dat door vaststelling van de ons voorgelegde grenslijn, vooral wan neer die in den door ons aangegeven zin is gewijzigd, aan tal van mis standen een einde zal worden ge maakt en nog erger misstanden zul len worden voorkomen; dat desnoods aan die gemeenten, die door afstand van een dleel van hun gebied aan Haarlem schade zou den lijden, tijdelijk die schade in billijkheid zoude kunnen worden ver goed; doch dat tegen bet kapitaliseeren die>r schade hij onzen Raad ernstige bezwaren bestaan. Wij hebben mitsdien de eer, U be leefdelijk en met aandrang te ver zoeken, de in dit schrijven geopper de bezwaren in welwillende overwe ging te nemen en bij de Regeering die sftappen te doen, welke er toe kunnen leiden, dat liet ontwerp van wet aan de goedkeuring van de wet gevende macht worde onderworpen." Bij het amendement werden voor gesteld de woorden van: „dat des noods" af tot en melt „bezwaren be staan", weg te laten en daarvoor te lezen: „Daargelaten de vraag of e,r in eenigen vorm termen zouden kunnen bestaan voor eene uitkeering aan- een of meer gemeenten, in ieder geval te gen de voorgestelde kapitalisatie ernstige bezwaren bestaan." Dit wordt goedgekeurd. De héér HOFLAND stelt een redac tiewijziging voor in den aanhef van deed III. die evenwel geen steun vindt. De beer VAN DE KAMP kan de wijzigingen nog niet overzien. Deel TIT geamendeerd wordt, goed gekeurd. Besloten wordlt de resumptie over te laten aan B, en W. en bet geheele voorstel aangenomen. De vergadering wordt gesloten. Ver-vnlfr Stadsnieuws, De le luitenant James van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen is dezen winter belast met de leiding van het voorbereidend militair onder richt in Haarlem en omliggende ge meenten. De drogisten mogen, zooails men weet, een bij de wet bepaalde hoeveelheid ben zine ter verkoop aanwezig hebben. Kon. men met dezen voorraad vroeger de clientèle bedienen, thans nu het getij verloopen is, moeten ook hier de bakens verzet worden. Want wanneer bv. een tuf-tuf voor den drogistwinkel stil houdt, clan wordt door deze machine reedis meer

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2