NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN tüi iiuw uuuui uu nu 20e Jaargang Zaterdag 4 O tober 1902, No. ">910 LEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofca.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën ran 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 T|y flu-_ rWK Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zttider Buiteil9paarue No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. u fi de omBtreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 311** Faubourg Monvmartre. Haart ©na's Dagblad tan 4 Oct. bevat o. a. De Keizer en de Boerengene raals. Prins Hendrik in de mijnen, De Tilbnrgsche moord, De moord op den marechaussee te Ommen. Wegens een defect, aan het vonwapparaat kwamen gisteren en Bieden de Cou ranten iets later. Wij her stellen de fout en roepen Intusschen eeuige toege vendheid ïn. DE ADMINISTRATIE. Ullicit-ele Beruiken. NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK OVER VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, geven bij deze kennis aan de ver lofgangers van de militio te land, ln deze ge meente verblijf houdende, aan wie uitstel rail opkomst voor do inspectie is verleend, dat het onderzoek over hen zal plaats heb ben op den Doelen alhier, op Donderdag, den 4en December 1002, des voormiddags ten 11 1/3 uur en dat zij alzoo op den bepaalden tijd en plaats zich zullen moeten laten vinden, gekleed in uniform en voorzien van de ver dere kleeding en uitrustingsstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, benevens van het zakboekje en den verlofpas. Haarlem, '2 October 1902. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De Daily Chronicle verneemt uit Ge neve, dat men cle generaaLs op het eind dezer maand in Zwitserland ver wacht. Zij zouden met name in Zurich en Geneve komen, en dan ook een be zoek brengen aan president Steyn te Clarens. Wij maken uit de verschillende be richten op, dat de generaals na bun [bezoek aan Brussel, a.s. Maandag, naar Frankrijk gaan, en daarna naa- Berlijn, waar zij den 17den verwacht worden. Het heet, dat zij daar vijf dagen blijven misschien bezoeken zij nog een paar andere steden in Duitsch- land, en dan zou Zwitserland aan de beurt liggen. Het kan zijn, dat de Europeesche rondreis daarmee afgeloopen is. Oos tenrijk lag althans eenigen tijd gele den niet in het reisplan. En we weten niet, of er iets gebeurd is, dat wen ;schelijk maakt er wel heen te gaan. Blijft Rusland. Men spreekt van een gehoor bij den tsaar. Als 't daartoe komt, wordt de reis natuurlijk incog nito ondernomen. Van optreden voor ;een Russisch publiek kan moeielijk sprake zijn. En dan zou Amerika aan dc orde zijn. Over het gehoor bij den Duitschen Keizer staan de Engelsche bladen vol. Verscheidene van die bladen stellen het zoo voor, dat het gehoor niet zal doorgaan, als de Engelsche regeering bezwaar maakt, en dat de etiquette meebrengt, dat de meening van de En gelsche regeering in deze wordt ge vraagd. Zijn die bladen goed ingelicht en schrijven zij maar niet wat zij wen schen, dan zou het gehoor door den Britschen gezant aangevraagd zijn vervolgens moeten de generaals den gezant om een aanbeveling vragen als deze daartoe te Londen machtiging heeft gekregen, kan de gezant, den ge neraals een permit, geven om naar den keizer te gaan. Het is pleizierig voor ze Engeland. Meer en meer blijkt het, dat de liberale unionisten, de partij van Chamberlain, op het punt van de onderwijswet sterk verdeeld zijn. Er is een krachtige-groep, die geen staatsgeld aan de kerkelijke scholen gegeven wil zien zonder dat de belastingbetalers voldoende over die scho len te zeggen hebben. Vergeefs heeft Chamberlain den opstand in zijn leger trachten te dempen. Hij heeft er ten slotte toe moeten besluiten een partij ver gadering bijeen te roepen. Te Birming ham zal de kwestie den 9en dezer aan de orde komen. Men had gedacht, dat nu Sir John Gorst als onderminister van onderwijs uit het ministerie was getreden, hij zijn scherpe crltiek op de onderwijswet niet zou sparen. In de October-aflevering van de Nineteenth Century komt een ar tikel voor van hem over het wetsont werp, maar hij blijkt het. met de strek king van de wet volkomen eens te zijn. België. Van der Meulen, de gevangen geno men schrijnwerker, verdacht van de dader te zijn van den dynamietaanslag op het huis van den afgevaardigde Carton de Wiart, blijft steeds ontken nen. niettegenstaande een direct onder zoek pen ernstige verdenking op hem rechtvaardigt. Zoo is ook in zijn wo ning geA'ondeu groen kruit en een chemisch onderzoek bracht aan het licht, dat het kruit, voor den bom ge bruikt, van dezelfde soort was. Bovendien was van der Meulen lid van een anarchistische bende, waarop de politie sinds tijden een waakzaam oog hield. Het is niet onmogelijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Dnitschiand. De socialisten te Mannheim hebben 20 zetels in den gemeenteraad met groote. meerderheid weten te verove ren. Reuter verneemt, met betrekking tot het voorgenomen bezoek der Boeren generaals aan Berlijn, en het gerucht dat de Engelsche gezant hen aan den Keizer zou voorstellen, dat over die voorstelling tot nog toe langs officiee- len weg geen mededeelingen zijn ge daan. In officieel© kringen hier wor den de Boeren-generaals als particu liere personen beschouwde Er is heel wat geschreven over de vraag of de Duitsche Keizer de Boe- ren-generaals bij hun komst naar Ber lijn al of niet zal ontvangen. Thans geeft de heer Kekule von Stradonitz in het ..Berliner Tageblatt" wat hij noemt de eenige juist© beschouwing over deze aangelegenheid. In de eerste plaats merkt hij op dat een Keizerlijk hof in Duitschlana niet bestaat, alleen <een Koninklijk Prui sisch hof. Voor dit hof zijn de Boe ren-generaals vreemdelingen en wel Engelsche onderdanen. Het hofgebruik wil dat elke vreemdeling die een audiëntie hii een vorst verlangt, bij de betrokken hofdignitarissen moet. wor den ingeleid door zijn gezant. Tot de zen heeft hii zich te wenden om een audiëntie aan te vragen, tegen diens zin wordt zij nooit, of althans zoo goed als nooit verleend. Zoo verkreeg in 1892 Bismark bij keizer Frarn Jo seph niet d'e gevraagde audiëntie, om dat de Duitsche gezant deze voor on- gewenscht had verklaard. In het onderhavig geval behooren dus de generaals zich te wenden ioi den Britschen gezant te Berlijn, cüe voor hen een audiëntie moet aanvra gen. Verklaart deze zich tegen de ontvangst, dan krijgen zij naar alle waarschijnlijkheid de eventueel ge vraagde audiëntie niet; heeft deze geen bezwaar tegen hun verzoek. aan brengt hij het over en hangt de inwil liging nog slechts van den Keizer, of juister van den Koning af. Worden zij niet ontvangen dan volgt daaruit dus volstrekt niet, gelijk enkele heethoofdige bladen gelieven te beweren, dat de Keizer hen niet om vangen wil. Worden zij wel ontvan gen dan hebben de Londensche bladen nog niet het recht daarvoor den Kei-, zer verantwoordelijk të stellen. Oostenryk-Hoogarye. De Oostenrijksche Rijksraad 'is tegen 15 October bijeengeroepen. Men wilde deze spoedige bijeenroeping toeschrij ven aan het succes waarmede op h?t oosenblik de onderhandelingen over den Ausgleich gevoerd werden en aan de verwachting, dat deze weldra zou den zijn afgeloopen. Fan telegram uit Weenen brengt echter een groote ontnuchtering in dit opzicht. De Keizer, die eerst zijn ver trek naar de gemzen jacht had uitge- steidnnidat onk hij dacht, dat de tot standkoming van den Auisgleicli nog slechts een'kwestie van een paar da- een was. heeft nu andermaal zijn af reis moeten verschuiven, wegens een heftig meeningsverschd tusschen de be-de kabinetten, dat de gemeenschap pelijke minister van buitenlandsche zaken Goluchowski, moet pogen te be slechten op last des keizers. Met recht mag men hier spreken van een ramp in liet gezicht der haven. Ondanks door hem zelf gepresideerde minister- en kroonraden moet Frans Jozef ervaren, dat het economisch an togonisme cn de zelfzuchi der beide Janden zoo groot zijn, dat zelfs zijn persoonlijke tusschenkomst niet meer in staat is op het laatste oogenblik een crisis als deze te verhinderen. Dit moet voor den ouden vorst geen gun stig voorteeken zijn voor de toekoms tige onverbreekbaarheid der monar chie, vooral wanneer de factor van zijn persoonlijk aanzien door zijn dood ook eenmaal zal zijn vervallen. Te Weenen is deze crisis echter niet onverwacht gekomen, zooals blijkt uit de laatste berichten van daar. Eergis teren liepen er reeds geruchten van nieuwe moeielijkheden de beide mi nister-presidenten werden afzonderlijk door den keizer ontvangen, die daarna Goluchowski ontbood, welke tevoren met von Koerber en Szell samen ge confereerd had. En d'e Neue Frcie Presse schreef dezer dagen: ..De be raadslaging over don Ausgleich is eer. ernsiig stadium ingetreden. De Keizer heeft de gemzenjacht. opgegeven. De inoeieüjkheid zit in de kwestie van de staatsfinanciën, in welke de Oosten rijksche minister van financiën, rtr. Bohm von Bawerk, op zijn standpu blijft staan". Ook de correspondenten van Dui>- sche en Fransché bladen gewagen van moeilijkheden in hun telegrammen, maar zij voegen eraan toe. hoe men tevens officieus verzekerde, dat de af loop der onderhandelingen geen ver traging zoude ondervinden. Thans blijkt, dat de Neue Freie Pre^ se niet haar pessimisme geen ongelijR heeft gehad. Stadsnieuws. Haarlem, 3 Oct. 1902. Het Bestuur der Huishoud- en In düstriescbool wenscht nog eens in 't bijzonder de aandacht te vestigen op de cursussen, die aan genoemde school gegeven worden in Fröbelen en in Hvgiëne en verzorging van het jon ge kind. Het zal zeker veel jonge moeder: aangenaam zijn, te kunnen leeren, hoe hare kinderen nuttig bezig te houden en ook hoe zeer jonge kinderen \.-r- zorgd moeten worden. Ook voor kin derjuffrouwen zijn deze beide cursus sen zeer aan te bevelen. 2 Voor haar, die reeds den cursus in Kennis van het menschelijk lichaam bijwoonden, is deze cursus een ver volg. Hel leergeld bedraagt voor beide cursussen f 10. per cursus. De cur sus in liet Fröbelen vangt aan den 7en October a.s., die van de verzorging van liet jonge kind den 14den October. Aangifte Vrijdags en Maandags van 2 tot 4 uur, Spaarne 110. Beknopt driemaandelijksch overzicht van den toestand der Onder linge Brandwaarborg-Vereeniging voor de gemeente Haarlem. Aantal deelhebbers op 1 Juli 1902 719 Vermeerderd door toetreding met 45 Aantal deelnemers op 1 Oct. 1902 764 Verzekerd kapitaal op 1 Juli t 38023.80 Yerm. door toetreding met 1489.50 Verzekerd kapitaal op 1 Oct. 39513.30 J. S. van Rooien te Lisse, door de rechtbank alhier veroordeeld tot 14 dagen hechtenis wegens het iemand over rijden met een fiets is tegen dat vonnis in hooger beroep gegaan. Als eengroote bij zonderheid kan worden medegedeeld, dat door de commissionairs George Busé en P. Busé, wonende aan de Turfmarkt, de eerste versche bokking aan de groentenmarkt zijn gebracht, dat is 5 weken vroeger als het vorige jaar. On tvreemd. Eenigen itijd gele den werd een parapluie vermist bij een winkelier in de Spaarnwouder- straat, zonder dat men den dader van dezen diefstal kon opsporen. Gisteren nu kwam een vrouw voor bij het politiebureau en daar men vermoedens tegen deze vrouw had, werd zij binnen geroepen. Het toe val wilde echter, dat zij juist be doelde parapluie bij zich had en na haar hierover ondervraagd te heb ben. bekende zij ten laatste deze weg genomen te hebben. Het is dezelfde vrouw, die een paar weken geleden een gangmat heeft ontvreemd. Tegen haar is proces-verbaal opge maakt. Bij de Donderdag alhier gehouden verkiezing is tot lid van het bestuur van den Houitrakpolder (gem. Haarlemmerliede en Spaarn- woude) gdkozen de heer G. Kruse- man te Houtrijk en Polanen. De heer P. Vi eer kant al- hie» is gekozen tot bes', turslid der Vereenigin.g voor Kadaster en Land meetkunde. De heer J. Barbas, theol. cand. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Midlum. Opheffing School. De sinds vole jaren bestaande school van liet Ger. Weeshuis op het Klein Heiligland, alhier, zal. met het oog op het zeer ge ringe aantal leerlingen, het volgende jaar worden opgeheven. Het hoofd dezer school de heer Ser- ne' zal dan in het genot van pensioen worden gesteld. Geslaagd. nOze stadgenoot, P. N. Kluft Jr., reserve-korporaal bij het korps génietroepen te Utrecht, is jl. Dinsdag 30 Sept.. in zijn examen ge slaagd en bevorderd tot onderofficier bij genoemd wapen. Wandkalender. De Berlitz, school heeft een aardige pakkende re clame de wereld ingestuurd. Het is een fraaie, steevige, van blik vervaar digde wandkalender, die bepaald in den smaak zal vallen. Aan de voor zijde van het schild prijkt een wereld- hol, waarop de woorden ..Talen-Berlitz- School Overal', verder wordt od dit schild verkondigd, dat de School 2 gouden en 2 zilveren medailles heeft behaald, in 1900 te Parijs, en voorts, dat er ongeveer 200 scholen ziin met 100 000 leerlingen jaarlijks. Met Haar lem meegerekend, zijn er hier te lande 12 scholen. Zooals men weet, is de Berlitz-school hier tor stede gevestigd in de Lange Veerslraal 32, hetgeen zeer duidelijk met witte letters op een roode strook wordt aangegeven. Voorts is de hoofd kleur van iiet schild blauw, terwijl de wereldbal in geel met rooden rand en vorder alle woorden mot witte letters zijn aangebracht. Het geheel maakt een goeden indruk en is zeer practisch, daar elk jaar een nieuwe blokkolender op het sterke schild kan worden aangebracht. Tuinbouw. Vrijdag 10 October 1902, heeft in de bovenzaal van het Brongebouw (ingang Restauratiezaal), 's avonds 7 1/2 uur eene vergadering plaats. Als punten ter behandeling bevat de agenda: 1. Ingekomen stukken; 2, Ver kiezing hoofdbestuur: 3. Benoeming van een lid van het bestuur der af dee ling Haarlem, 4. Rekening en verantwoor ding vaaa den penningmeester; 5. Voor stellen en mededeelingen. 's Avonds 8 1/2 uur, voordracht van mej. A. G. de Leeuw (Geertruida Carel- sen) van Berlijn. Onderwerp: Planten- aesthetiek in de Tuinkunst. Vorming Commissie'. Even als aan verschillende hoofden van gemeenten in Nederland, is dezer da gen ook aan den Burgemeester van Haarlem door de drie Boerengene raals het verzoek gericht eene com missie te vormen tot het inzamelen van gelden. De burgemeester heeft zich hieirtoe bereid verklaard en tot dat doel eenige ingezetenen bijeen geroepen op eene vergadering, welke 7 October a.s. ten Sltadhuize zal wor den gehouden. Dit treft toevallig samen met een plan van het bestuur der Zuid-Afrikaansche Vereeniging alhier om de generaals Za terdagmiddag persoonlijk op te zoeken ter bespreking van hun eventueel bezoek aan Haarlem. Samenwerking zal in deze wel de aan gewezen weg zijn. Uil de Omslreken. Feuilleton, door MAX PEMBERTON. [13) Dat kan Harry Doe zijn, die ons [waarschuwt, riep ik. Denkend dat it poor ons gevaarlijk is naar beneden [te gaan. t Hij zag weggegaan zijn en de toep gered hebben. Morgen vroeg Jzullen wij hem praaien en kijken, *aar het schip is. Zij hooren mij in de stilte aan. iHet loeide stormachtig om de toppen [boven de tooverachtig wilde streek. dan te weten, dat daar beneden |ffiannen zijn, het vreemde gesprek den ouden Franschman geen wonder, dat onze oogen wijd open stonden en wij ver van slapen wa- len. Wij wachtten op den dageraad, den vreeselijken nacht, dien wij hadden doorgebracht. Ik denk soms it, als wij geweten hadden wat ons 'g voor den boeg lag, wij God zou den gebeden hebben ons den dag niet te latten beleven. HOOFDSTUK IX. Den geheelen nacht woei de wind gelijk een orkaan en er was in den morgen nog een flinke bries. Dat nie mand van ons sliep is vrij duidelijk. Het getier der branding tegen de rif fen beneden ons, de brokken steen, die van de hoogte neerstortten, de vreeselijke geluiden als waren het menschensltemmen op de heuvels, deed alle slaap verdwijnen. En al tijd moesten wij aan het schip den ken. Wat was er mee gebeurd? Waar lag het? Wanneer zouden wij het te rugzien? Ja, hoe dikwijls vroegen wij elkaar dat, terwijl de wind huilde en het lichten ons de goede havenplaats aantoonde, de gierwind' over de hoog den woei en'n zoutstuiving op onze ge- gezichten viel. Was het goed met 't schip of niet? Wij wisten dat mijn beer Jacob een goede zeeman was, er bestond geen betere. Hij zou be sluiten het ruime sop te kiezen of iets voor onze redding te wagen. Als hij berekende dat hij voor de red ding van het Zuiderkruis het zeesop moest kiezen, zou hij dat wel doen. en konden wij dat morgen zien. Niet temin was ik angstig, want als het schip weg was, ,,dan moge God ons op Ken's Eiland bijstaan," zei ik. De oude Franschman was bij het aanbreken van den dag heit eerste op den been, en zoo gauw hij de ladder had opgezet en ons den weg naar den top gewezen had, zagen wij de hoog ste spitsen in het morgenrood glin steren prachtig en indrukwekkend om te aanschouwen. Gij moet een signaal geven en het schip trachten te bereiken. Zee lui gaan naar heneden langs plaat sen waar landrotten bang voor zijn. Dan komt een sloep en de scheepslui vertrekken. De oude Clair-de-Lune ziet het reeds. Maar de wind is van daag afschuwelijk slecht. Op een anderen dag is het een heel gemak kelijk iets maar vandaag zal 't niet gaan, hoog water, alles schuim, geen mensch te zien. Heit was wonderlijke taal en wij zouden om hem gelachen hebben, als wij vergeten hadden, dat hij gisteren, nacht ons leven had gered en ons nu weer hielp. Maar gij zoudt niet om een vriend lachen, hoe vreemd hij ook zou spreken, en daarbij wa ren wij allen te opgewonden om over I iets anders te denken, en wij haast- ten on9 om naar den top te klimmen en hem naar de hoogte te volgen waar wij de waarheid zouden leeren het beste of het ergste. Wij had den nu geen zorg over het pad of de gevaarlijke plekken. De rotsen, die aan alle zijden om ons heen stonden, benamen ons het gezicht. Wij klom men als in een groot bassin in het midden van den berg. Men kon de blauwe lucht boven en den bodem- loozen afgrond beneden zien maar niets van water. Stel u dan voor, hoe wij renden om den kruin te be reiken; nu eens op onze voeten, dan ook op de handen als honden, tel kens elkander toeroepend zich te haasten; dan weer denkeaid dat haasten ons toch niet helpen zou. En geen wonder, dat onze harten hevig klopten, en onze handen on machtig waren, want voorbij het bas sin zouden wij de zee zien, en erva ren of wij zouden blijven leven of sterven. Oude Clair-de-Lune was het eerste boven, maar ik was hem dicht op de hielen, en George Venn niet ver van mij af. Wie helt eerst een woord zei, herinner ik mij niet recht meer; maar ik was nog geen tien seconden op de hoogte of ik wist, dat. het uit gesproken was, en begreep er de ware beteekenis van: Het schip was weg! Alle oogen der wijde wereld zou den het op de onstuimige zee bene den ons, niet hebben teruggevonden, of waar ook aan de zwarte, ver ver wijderde horizon. De nacht had het meegenomen. Het schip was weg. Wij mochten hopen, elkander opbeu ren, en met elkaar over andere din gen spreken het ware feit bleef, dat het. Zuiderkruis weg was ge stoomd van Ken's Eiland en ons aan het lot had overgelaten. Hij zal het zeesop gekozen heb ben, en binnen loopen wanneer de storm bedaard is, zei Peter Bligh, toen wij 'te zamen stonden, zoo moe deloos als er dien dag niemand bij de Stille Zuidzee kon zijn. Vertrouw dat mijnheer Jacob voorzichtig is hij is een Schot, en zal 't allereerst aan het schip denken. Voor een goed loon zou hij alles doen, al lag het schip ook 60 vademen diep en al was hij er in! Dat is waar, riep George Venn, al heeft uw oude vader dat niét ge zegd, mijnheer Bligh. Het schip is weg, maar het zal terug komen. En Heemstede. Door den arrondissements-schoolopzie- ner is aan tien leerplichtige kinderen, uit deze gemeente in de maanden Juli, Aug. en Sept., vergunning verleencf de school voor den tijd van hoogstens zes weken niet te bezoeken, ten behoeve van werkzaamheden in 't landbouwbedrijf. De gehouden collecte alhier voor het Nederlandsch Weezengesticht te Vianen bij Utrecht, heeft opgebracht de somma van vier- en dertig gulden vijf en der tig cent. Veisen. Thans is officieel bekence, dat tot predikant der Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen dr. De Sopper, pre dikant te Iloogmade. IJ maiden. De vletterman P. v. d. Wiele zou Donderdag bij het binnenkomen van den stoomtrawler Simon in de Vis- schershaven behulpzaam zijn, maar kwam ongelukkig in aanraking ,iiet den trawler, zoodat zijn vlet zwaar be schadigd werd. Hij zelf geraakte te water en ging zelfs onder de boot door. Hij werd evenwel spoedig geholpen en weder on het droge gebracht. Gedurende verscheidene dagen had men zich hier ernstig ongerust ge maakt over liet lot van een paar stoomtrawlers, die naar IJsland ter vischvangst waren en reeds meer dan een week geleden terugverwacht wa- toen zei hij heelernstig tegen mij: O, het moet terugkomen,kaptein. Ja jongen, antwoordde ik, laait het maar uit den storm blijven, en het zal gauw genoeg iterug zijn. Mijn heer Jacob is er niet een, die zijn vrienden verlaten zal. Hij zal van Harry Doe gehoord hebben, hoe het ons gaat, en dan juist beslissen. Ik heb er in het geheel geen angst voor. Ik ben alleen verwonderd waar wij zullen blijven (tot wij het schip in 't gezicht hebben. Zij keken wel een beetje treurig, maar niemand klaagde. Dat is zoo zeemansmanier. Breng ze in doods gevaar en sommigen willen nog la chen, andieren vloeken, en weer an deren onzin uitkramen, maar nie mand zal de moed in zijn schoenen zinken, of vertellen, dat hij bang is. Zoo was hek ook dien morgen. Zij be grepen, geloof ik evengoed als ik, wat de gevolgen van den storm zou den zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1