CHR. FREIJER, H. LAMP, I reu. Van de BO opvarenden der beide vaartuigen zijn verscheidene gefunvd, zoodat het licht te begrijpen is. dat er een hartelijk gemeend Goddank aan menigeen ontsnapte, toen een der vaartuigen binnenkwam en van het andere tijding ontvangen werd. dat het op de thuisreis is. Haarlemmorliede eu Spaaruwoude In de gisteren gehouden voltallige raadsvergadering was de hoofdschotel: de begrooting voor 1903. Bij de behandeling daarvan werd (legen de heercn Hartgcrink en Ba- randregt.) de jaarwedde verbonden aan de betrekking van gemeente-opzichter van 100 gebracht op f 150. die van den marktmeester vastgesteld op f 10. van de veldwachters, naar aanleiding van een verzoek van dien Ned. Politie bond. gebracht van f 400 op f 450 (niet vrije woning) en zulks op voorstel van den heer Cos. kleeding der veldwach ters op f 60 (thans f 50), is_met 8 tegen 3 stemmen besloten de' f 75 voor ..be looningen en eereblijken" voor de schoolkinderen, van de begrooting af te voeren. Als nieuwe posten werd voor ge zondheids- woning- en ongevallenwet 300 uitgetrokken. In verband met de stijgende uitga ven stelde het dag. bestuur voor c-e hoofdelijke omslag met f 1000 te ver- hoogen en alzoo te brengen op f 4500; de raad overtuigd dat. de begrooting te zuinig was opgemaakt, ging evenwel verder en besloot met. 9 tegen 2 stem men (de heeren Vriesekoop en Van der Vlugt) tien opcenten op de personeele belasting te heffen, dat ruim f 330 geeft. De geheele begrooting werd daarop vastgesteld' op een bedrag van f 24,612.44 in ontvangst en uitgaaf. Nog werd aan mej. N. Klok met in gang van 1 Mei 1903 eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de school te Houtrakpolder Beverwijk. Bij de alhier gehouden hengstenkeu- ring vanwege het Paardenstamboek werden goedgekeurd Rut hard' II, van de vereeniging ..Hippos" te Beem- sterFrits III, van de vereeniging j.IJpoldcrsPrins Bismarck, en Her tog Hendrik, van J. D. G. van Gulpen. Spaarndammerpolder, Jupiter, van Mevr. Suermondt. IJpolder, Bullion, van P. J, Eima te 's Graveland. Twee werden afgekeurd. De gelden die overgebleven zijn van de som bijeengebracht tot oprichting van een gedenkteeken op het graf van ds. K. A. Gonlag, zijn door de mder- tijd gevormde commissie afgedragen aan de kas van de vereeniging Wijk verpleging. Heden werd' alhier de nieuw ge stichte R.-C. jongensschool aan de Hobbestraat plechtig geopend. De kerkelijke plechtigheid werd1 geleid door den vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, de hoogeerw heer Cal- lier. Te half 12 had' de feestelijke ope ning plaats, waarbij o .a. het diage- lijksch bestuur ,de arrond.- en district- schoolopzieners en de plaatselijke schoolcommissie tegenwoordig waren. Pastoor A. Waare alhier, hield de openingsrede, waarop door den Bur gemeester werd geantwoord. Vervol-, gerts voerden nog de d'istricts-schoolop-i ziener en da-. J- W. Schuit, voorzitter der schoolcommissie, het. woord; de laatste hoewel in principe tegen gods dienstonderwijs op school, bracht hul de aan de flinke wijze waarop in zoo korten tijd een diergelijke inrichting werd tot stand1 gebracht, hetwelk voor namelijk aan pastoor Waare is te dan ken. Nadat door nog enkele personen en twee leerlingen was gesproken, wer den de aanwezigen in de gelegenheid gesteld die school te bezichtigen en was de plechtigheid afgeloopen. Haarlemmermeer. Uit de vischkaar liggende in de Ring vaart van Haarlemmermeer, van den visscher Been, is door onbekenden 100 pond paling ontvreemd, De politie doet onderzoek. Het rooien der bieten heeft in Haar lemmermeer een aanvang genomen. De verzending te water is reeds begonnen. De verwachtingen zijn niet hoog. Op de veemarkt te Hoofddorp waren aangevoerd 46 koeien en 3 vaarzen. Han del vlug. Hel inenten van varkens, volgens de methode Lorensz. tegen de zoo zeer ge vreesde ziekte, werkt te Haarlemmer meer doeltreffend. Sloten. De vrije najaarsmarkten zullen al hier gehouden worden op Woensdag 15 en 29 October a.s. Binnenland. Prins Hendrik. Prins Hendrik heeft Donderdag een bezoek aan de Domaniale mijn te Kerk- rade (L.J gebracht. Te 2 uur reed de prinselijke wagen met 4 schimmels bespannen het plein op. Prins Hendrik zat achterin, met ba ron Von Pelzar Ihrensberg, directeur der mijn naast zich. Voorin zaten 's Prinsen adjudant en de Bergassessor Müller, commissaris der mijn. Ondanks het slechte weer werd met open rijtuig ge reden. Zonder veel oponthoud, na korte voor stelling der aanwezige mijn-autoriteiten en eventjes omkleeden, werd in de lift gestapt en ging 't langzaam naar bene den. Baron Von Pelzer, de ingenieur der mijnen Blankevoort en assessor Müller vergezelden den prins. De heeren Louis Regout, lid der Nederlandsche mijndi- rectle, en Ratzen, lid der Duitsche direc tie, die ook ter begroeting van den Prins aanwezig waren, bleven boven. De Prins en alle leden van zijn gevolg in de mijn droegen een mijnlamp. De tocht door de mijn duurde ander half uur. De mijnwerkers riepen „Glück auf", een „Bergkapellespeelde „Der Berg- mann kommt", dikwerf werd ,,Hoch" ge roepen. Veiligheid op de wegen. Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Holland hebben aan de Gemeen tebesturen de navolgende missive ge zonden: Bij Koninklijk besluit van 26 Augustus; 1902 (Staatsblajl no. 176) is bepaald dat de wet van 9 Juli 1900 (Staatsblad no. 118), „houdende nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend mei beperkte snel heid wordt vervoerd", op 1 November e.k in werking treedt. In verband daarmede meenen wij uwe aandacht te moeten vestigen op de be palingen dier wet en op de krachtens de artikelen 1 en 2- dier wet, bij Kon. Besluiten van 31 Juli 1902 (Staatsblad no. 170) voor die spoorwegen vastgestelde algemeene reglementen. Meer in het bijzonder wijzen wij u op artikelen 3, 3e alinea, der wet, waarbij aan den Gemeenteraad de bevoegdheid wordt gegeven om. indien bijzondere omstandigheden van plaatselijken aard in eene gemeente zulks noodig maken, onder Koninklijke goedkeuring, voor schriften vast te stellen omtrent den dienst en het gebruik van spoorwegen in de artikelen 1 en 2 der wet bedoeld, voor zoover zij spoorweggedeelten be treffen op openbare wegen aangelegd. Die voorschriften kunnen intusschen, daar de wet in de veiligheid van het ver keer op de spoorwegen voorziet, alleen betreffen de veiligheid van het gewoon verkeer op de openbare wegen. Met het in werking treden der wet en van de algemeene reglementen zullen dus een aantal in gemeenteverordenin gen voorkomende bepalingen, in welker onderwerp door die wet en de reglemen ten is voorzien, vervallen. Wij hebben daarom de eer u uit te noodigen. in dien in uwe gemeente eene desbetreffende verordening mocht be staan. tijdig de noodige maatregelen te nemen om deze met den nieuwen toe stand in overeenstemming te brengen. Officieel De Nederlandsche Regeering had tot nu toe noar e-een offieieele kennisge ving ontvangen van het ophouden oer onafhankelijkheid der beide Zuid- Afrikaansche Republieken. Naar wij vernemen heeft nu dr. H. P. N. Mul ler, na zijn terugkeer hier te lande, van die regeering afscheid' genomen als consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat. daar door het vredesverdrag zijn post stilzwijgend fs opgeheven. SnppletoireoorlossbegrootinerlOOS Ingekomen is een wetsontwerp tot nadere aanvulling en verhooging van het Hoofdstuk Oorlog der Staatsbe- grooting voor 1902. De verhooging vindt evenals ten vo- rigen jare haar oorsprong m oen maatregel, om de officieren wier pen sioen volgens de wet van 1S51 geringer zou wezen dan volgens de binnenkort in te voeren Pensioenwet voor de land macht 1902, in hunne non-activiteit te handhaven tot op het tijdstip waarop laatstgenoemde wet, in werking zal zijn getreden. Ter voorziening in het tekort moet. het betrekkelijke begrootingsartikel thans worden verhoogd met f 21.000, waartegenover evenwel bestaat, dat het bedrag der pensioenen bij een vol gend artikel uitgetrokken, met een ge lijk bedrag zal kunnen worden ver minderd. Een verdichtsel. ..Het Vaderland" deelde dezer da^ gen mede. dat er een combinatie Oos- terbaan— StaalmanTroelstraDe Vries zou bestaan, welke zich ten doel zou stellen, bestaande bladen aan te koopen of nieuwe te doen verschijnen. De heer Oosterbaan schrijft, dien aangaande aan ..Het Vaderland": ..Mag ik u beleefd: verzoeken, aan uw lezers te willen meedeelen. dat ik in dergelijke combinatiën niet betrok ken ben; nóch in een combinatie ..Oos terbaan—Staalman", nóch in een „Oos terbaan—Staalman—Troelstra". noch in de door u <re.noemde „Oosterbaan Staalman—Troelstra—De Vries", nöcb in welke andere combinatie ook. die met deze namen zou zijn te verkrij gen". „Het Volk' 'meldt thans ook, aar Troelstra's naam ten onrechte m uie combinatie wordt genoemd. Reinigingsdienst. Te Amsterdam is op feestelijke wijze het 25-jarig bestaan van dien stadsrei- nigingsdienst herdacht Inspecteurs van politie. Den I5en dezer zal te Utrecht in net Hotel Bellevue een bijeenkomst gehou. den worden van hoofdinspecteurs en inspecteurs van politie in ons land. In een huishoudelijke vergadering (die niet voor de pers zal toegankelijk zijn) zal dan overgegaan worden tot oprichting van een Centralen Bond van deze gemeente-ambtenaren en verdere noodige zaken worden besproken eu geregeld. De Tilburg8che moord. Omtrent, den Tilburgschen moord meldt het D. v. N.-Br.: De verdachte is ruim 50 jaar en ruim 25 jaar gehuwd met zijn 48-jarige vrouw. Hun huwelijksleven was niet al te best doordat de vrouw meermalen misbruik maakte van sterken drank De man is een werkzaam fabrieksar beider, die nimmer misbruik maakte van sterken drank en ook nooit met justitie of politie in aanraking is ge weest, Zijn superieuren.zijn zeer over hem tevreden. Zijn buren hebben me delijden met. hem, zelfs nu nog. ui] ontkent den hem ten laste gelegden doodslag. De buren hebben niets ge hoord. zelfs niets verdachts, maar men denkt dat zich de zaak als volgt heeft toegedragen. Zondagavond zou de vrouw weer be. schonken geweest zijn. De man had toen nog een paar maatjes jenever gehaald. Daarop zal. twist zijn ont staan. de kinderen waren nog uit, zoa dat man en vrouw heel alléén thuis waren. Van O. heeft daarbij waarschijnlijk zijn vrouw aangegrepen en tegen den grond geworpen. Met veronderstelt dat hij haar (oen in een vlaag van drift heeft eedood. Het slachtoffer had twee gruoie bloedende wonden op 't hoofd en do beenderen der borstkas bleken gebro ken. zoodat de borst bij de sectie met de band gemakkelijk kon wordén plat gedrukt. Het li'cham moet dus samengeperst zijn en wel met zooveel kracht, aai hart en lever zwaar beleedigcl' wei de: Het hart was gescheurd en de lever geheel gespleten. Vermoedelijk heeft v. O. met de knieën liggend op de borst zijner vrouw en daarop met ge weld: drukkend haar met kracht op het hoofd heeft geslagen zeer waar schijnlijk met een hard voorwerp De vrouw is terstond onder de mis handeling die Zondagavond moet ge pleegd zijn. bezweken, wat de omstan digheden verklaart dat de buren geen gerucht en ook geen hulpgeroep ge hoord hebben. De sectie heeft uitgewezen dat liet drama zich moet hebben afgespeeld tus. schen 7—9 des avonds. Zooals reeds gemeld, is v. O. al dien tijd met de vrouw tehuis geweest. Dat is een sterke aanwijzing tegen hem. Na den tijd waarop de mishandeling moet zijn gepleegd is v. O. uitgegaan en heeft aan de buren verteld dat'zijn vrouw niet wel was. Hij heeft nog waarschijnlijk om voor te geven dat zijn vrouw door een beroerte was getroffen een buur vrouw geroepen om even te Komen, daar zijn vrouw plotseling ziek was '-wordeaj. Deze buurvrouw is echter niet mede- gegaan. waarschijnlijk oindat ze niet durfde. De kinderen zijn om ongeveer 10 uur thuisgekomen en zeggen niet in de slaapkamer hunner ouders, waar het drama is afgespeeld, te zijn geweest. Ze hebben door de dë> openstaande deur wel iets op den grond zien liggen, maar hebben daar geen acht op gesla gen. Den volgenden ochtend is v. O. al zeer vroeg den dood zijner vrouw gaan vertellen aan een in de buurt wonenden kruidenier. Dokter Bloe men werd toen geroepen en deze neeft omstreeks 10 uur de lijkschouwing verricht. De politie is daarna'gewaar schuwd waarop een uitgebreid onder zoek volgde door hoofdinspecteur So ent j ens. Bloedvlekken zijn gevonden op den grond en ook tegen de tafel en een stoel, waaruit bleek dat bij de mishan deling het bloed is opgespat. Op de kleeren van den verdachte zijn moea- vlekken gevonden. De man was uiterst kalm ,hij toonde geen spoor van berouw. Hij ontkent aan uo;: trouwens alles en ook bij de confron tatie Maandagavond verliet hein an ijzige kalmte geen oogenblik. Straatbelasting. Te Utrecht is door een comité van vijf heeren een protest-vergadering be legd tegen de voorgestelde vernoogiug der straatbelasting met 100 Chr. Boud voor Ziekenverpleging Te Utrecht werd Donderdagmiddag opgericht een Christelijlcen Bond voor Ziekenverpleging, welke bedoelt de be vordering van de stoffelijke en geeste lijke belangen zijner leden. Militaire wetten. Naar men verneemt, zal de invoering van de militaire bevorderings- en pen sioenwetten niet voor 1 Januari 1903 plaats hebben. Een bloemenfeest. De 's-Gravenhaagschc Tuinbouw- Vtreeniging, afdeeling der Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantenkunde, heeft besloten lot het houden van een bloe- menfeest, op bescheiden voet, waarvan de netto-opbrengst moet strekken, tot bijdrage aan het te stichten Krelage- fonds. Daaraan zal verbonden worden eene lezing niet of zonder lichtbeelden, op de plantenwereld betrekking hebbende. Huisvredebreuk. Door een distillateur te Maastricht is bij den officier van justitie aldaar een klacht ingediend tegen den inspec teur. den chef van dienst en zes amb tenaren der accijnzen, wegens huis vredebreuk, als zouden deze zonder zijne toestemming, noch machtiging van den minister zijn distilleerderij op verschillende tijdperken zijn binnenge treden. (xouda. Men schrijft uit Gouda aan de Tel.: In een alhier gehouden vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeni- ging zijn pogingen aangewend om sa menwerking te verkrijgen tusschen de verschillende partijen aldaar, met het oog op de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer. Tot dit doel waren o. a. ook uitgenoodigd de Vrijzinnig-Democra tische Kiesvereeniging en de afdeeling der Soc.-Dem. Arbeiderspartij. Daar de laatste besloten heeft met een eigen, can- didaat uit te komen, was ze niet op de vergadering vertegenwoordigd. Men kwam op deze vergadering nog niet tot een eindbeslissing, aangezien nog verschillende buitenafdeelingen niet vertegenwoordigd waren. A.s. Vrijdag zal men opnieuw verga deren. De Vrijzinnig-Democratische Kiesver eeniging wil alleen officieel samenwer ken, wanneer een candidaat wordt ge steld, die verklaart te zijn voor algemeen kiesrecht of grondwetsherziening. De Centrale Anti-rev. Kiesvereeniging te Gouda vergadert, a.s. Vrijdagavond tot het definitief stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer. Ont wordt medegedeeld, dat de S. D. A. P te Gouda wederom als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer zal stellen den heer dr. H. Gorter te Bussum, zoo deze ten minste de can- didatuur aanvaardt. De stemming zal bij nieuwe beschik king plaats hebben op 22 October. Do Roeren-generaals. Te Dordrecht werden de generaals1 door dr. li. J. Kievviet de Jonge toege sproken. Aan het station stond een eerewaent van het weerbaarheidscorps Pro Pa tri a. In het stadhuis voerde de burge meester, mi'. A. R. Zimmerman, het woord. In de Groote Kerk hield ds. H. D. Broekhuizen een gloedvolle rede. Het Dordrecht's a capella-koor zong. Generaal De Wet is nog niet Her steld. Kind er moord. Men schrijft aan de „Tel."': Sedert Donderdag is bij de politie te Scheveningen een onderzoek aan hangig naar aanleiding van den dood van een kind van vier weken oud. het welk vermoedelijk niet den natuurlij ken dood is gestorven. Het resultaat van het onderzoek is nog niet publiek. Euii spul lebaas. Als historisch geeft de „Tielsche Ct." het volgende: Het loopt tegen de kermis en die hoofden van scholen ontvangen tegen dien tijd meermalen bezoek van reeds gearriveerd© kermisreizigers, als goo chelaars enz. verzoekende in de school voorstellingen te mogen geven. De1 kinderen zijn op de binnenplaats aan het spelen .terwijl het hoofd dei- school op en neer wandelt met den schoolopziener, die juist van plan is de school met een bezoek te vereeren- Een van de meisjes tot haren onder wijzer: „Mijnheer, van welk spul is uie baas nou?" II, h. Vakcongres. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van leden van het permanent© comité (samengesteld uit vertegenwoordigers van alle bis dommen) is met algemeene stemmen besloten, dat. in de maand September 1903 een R.-K. vakcongres zal plaats hebben. Binnenkort zal het comité opnieuw bijeenkomen en wel te Breda, tot vaststelling van nadere plannen. Tentoonstelling. De afdeeling Amsterdam van den Ned. Kapp.- en Barb.-Bed.-Bond is voornemens in December, ter gelegen heid van het éénjarig bestaan der vak school voor kappers, in het gebouw Velos een internationale tentoonstel ling van toilet- enluxe-artikelen te or- a-aniseeren. waaraan tevens vemonaen zullen worden internationale wedstrij. den in het dames-kappen. IN (I V.'/A JNIEN MEuEDEE- LINOEN. 30 cents per regel VIOLIST. ^ijlweg 64. SPREEKUUR: DINSDAGS 2-4 UUR. «MiaHnMNaMjMaBaiMgMAgiMmMBMnMn Barteljorisstraat 22-24. TaSel- en Desserlmessen. Merk: Rich. Abr. Herder en Fr. Herder Abr. Sohn. Rechtzaken. Misbaadeliug door een agent van politie Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Woensdag in hooger beroep Be handeld de zaak van den hoofdagent van politie N. van Meenen, die tea- za ke van mshandelng, door een ambte naar. misbruikende de middelen, hem krachtens zijn bediening geschonken, wérd veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. De ten laste gelegde feiten beston den hlèrin, dat de bekl. in den nacht van 25 Mei omstreeks half één, terwijl hij dienst deed aan den overkant van het IJ, op den Buiksloterweg een ze keren Steenbergen met de wapenstok heeft geslagen. Dit geschiedde zon der dat daartoe noodzakelijkheiid be stond, terwijl de agent in drift ver keerde, hetgeen hieruit moet worden afgeleid, dat hij den geslagene neeft toegevoegd de woorden „vuilak" en „ik zal je de hersens inslaan". De adv.-generaal baron Baud achtte deze zaak een moeilijke, in verband met den persoon, die terecht stond. Het komt vaak voor, dat de politiebe ambten velzet ontmoeten, waardoor een krachtig optreden hunnerzijds wordt noodig gemaakt. Noodig is dan ook, ter bescherming der politle-agen- ten. dat de personen, die verzet ple gen, daarvoor worden gestraft, en dan gebeurt het niet zelden, dat degenen, die verzet hebbem gepleegd, medelij den ontmoeten. Den agent, die zich vergeet, wordt dit kwalijk genomen; het moet hem kwalijk' worden genomen. Het is: dringend noodig. dat dé agenten zijn bezadigd, dat zij zich niet opwinden en zondiêr noodzaak niet overgaan tot; het gebruiken van wapens Missen zij die zoo dringend noodige eigen schappen, dan zijn zij voor hun be trekking ongeschikt. Een agent Kan zeer zeker een oogenblik van drift heb ben als ieder ander; het is voor hem evenwel veel erger dan voor een ander- persoon. omdat de gevolgen van zijl optreden veel ernstiger kunnen zijn. De adv.-generaal gevoelde volko men het moeilijke van de positie, waar de man die terecht stond, zich overigens steeds getoond heeft een goed beambte, en hetgeen hij deed toch ge straft moet worden. Gerequireerd werd bevestiging van het vonnis der rechtbank. Moord op (leu inarechaussée te Ommen. Donderdagochtend stond voor de recht bank te Zwolle terecht Jacobus van Groesen, 24jarig polderwerker uit Oos terhout., beklaagd, „dat hij in den avond van Dinsdag 5 Aug. 1902, onder de ge meente Ommen den suryeilleerenden ma rechaussee ArnoldU-s Hoekstra opzette lijk van het leven heeft beroofd, door hem opzettelijk met. dat doel met een met hagel geladen geweer moedwillig op korten afstand in de borst, een long, het hart en de lever te schieten, tengevolge waarvan genoemde marechaussee ten bloede verwond is geworden en kort daai'op is overleden". Als deskundige getuigen waren gedag vaard: dr. Warnsinck, te Ommen en dr. Franck en dr. Vitringa, te Zwolle. Zeer aangedaan nam bekl. op het bankje der beschuldigden plaats. Voor den rechter-commissaris verklaarde de beklaagde dat hij het geweer in jagen de houding onder den arm droeg. Door het schot, dat Hoekstra in de lucht loste, was hij toen zoodanig geschrokken, dat het geweer afging. Opzet had hij niet gekend Zijn collega's Winden en van Geloof waren bij hem. Toen zij vlucht ten maakte bekl. zich ook uit de voeten. Aan burgemeester Nahuys verklaarde bekl. dat hij een marechaussee gescho ten had bij ongeluk, Bekl. wist niet hoe de richting van het schot was. Den 3en September hield de beklaagde deze, oor spronkelijke. lezing van het geval nog staande. Mr, van Outeren, ambtenaar van het O. M., nam requisitoir. Spreker stelt zich de vraag of deze man opzettelijk op zijn slachtoffer ge schoten heeft, dan wel of hij zwaar li chamelijk letsel wilde toebrengen, dat den dood ten gevolge had. Bij nader onderzoek is spreker gebleken dat het tweede gedeelte der vraag, dat is te vens het tweede deel der aanklacht, bui ten beschouwing kan blijven. Wel is beklaagde schuldig aan doodslag, dait feit heeft reeds sedert 6 Aug. bij spreker vastgestaan en tijdens de terechtzitting is bet versterkt. De man is geen moor denaar, omdat hij niet met voorbedach ten rade gehandeld heeft. Wel heeft hij met opzet, in koel overleg, willens en wetens op den marechaussee geschoten en daarom valt hij onder art. 287 der strafwet. De opzei is bewezen. Twijfel, zoo die bestond, moet weggenomen zijn door de zoekende houding die beklaag de hier heeft aangenomen. Spreker wijst op vele tegenstrijdigheden in verklarin gen en houdingen. Ookzijn toestand sedert zijn inhechtenisneming versterkt sprekers meening. Berouw heeft hij niet getoond, geen traan heeft hij gelaten. De pertinente verklaringen van de Lange laten geen plaats meer voor de gedachte aan een ongeluk. Ook Kooiman hoeft verklaard dat beklaagde gezegd heeft: „ik heb een marechaussee geschoten, maar de marechaussee schoot eerst met een revolver", 't Bewijs acht spreker vol doende geleverd en met het oog op de omstandigheden en het jonge, brave leven dat hier is weggerukt, vraagt hij een tamelijk strenge straf: 10 jaar ge vangenisstraf. Beklaagde's verdediger, mr. J. van Set ten, te Zwolle, hield daarop een lang en krachtig pleidooi. Pleiter is innerlijk overtuigd dat hier van geen opzet, geen moedwil sprake kan zijn, op welke woordjes hier de geheele zaak feitelijk neerkomt. De opzet is niet bewezen en zoolang dat niet het geval is zal een ver oordeeling onmogelijk zijn. Zelfs als men den opzet voor het toebrengen van lichamelijk letsel aangenomen acht, is een vonnis nog ongerij'md, omdat hier in den zin van de wet niet van lichame lijk letsel sprake is, vermits de dood het direct gevolg van de verwonding is. Ook voor mishandeling is opzet noodig, en dien opzet ontkent pleiter. Van ver oorzaken van den dood door schuld kan evenmin sprake zijn, omdat dit niet ten laste gelegd is en de rechter zich aan de dagvaarding houden moet. Men heeft hier niet te doen met iemand die moed willig iemand het leven nenemen wilde, men heeft hier te doen met een slacht offer van noodlottige omstandigheden. Dat is pleiters besliste meening. Seht er aus wie ein mörder? vraagt pleiter. In tegendeel, te goeder naam stond hij be kend. Zijn goede hoedanigheden komen duidelijk uit als men weet dat hij zijn moeder trouw het 2/3 van zijn weekloon toezond. Dat is geen wreedaard, dat is niet iemand, die een moord kan begaan uit opzet. Zou het onheil gebeurd zijn als de ma rechaussees in uniform waren geweest, Alweer de omstandigheden die een groo te rol spélen in deze treurige zaak. Be klaagde is geschrokken en heeft in zijn oogenblikkelijke gewaarwordingen zich zelf verloren. Ook heeft held, in een. brief aan zijn moeder wel degelijk be rouw getoond over zijn rampzalige han deling. Ten slotte beriep pleiter zich op art. 41 der strafwet, dat niet strafbaar stelt een handeling die door buitenge wone gemoedstoestanden veroorzaakt is. Pleiter dringt mitsdien aan op vrijspraak voor beklaagde, subs, oplegging van een lichtere straf. Onleesbaar maken van een publicatie. Te Amsterdam heeft terecht gestaan die eigenaar van perceel N. Z. Voor burgwal 229, wiens inrichting door B. en W. verboden was en d'ie een publi catie daaromtremt aan de voorzijde van dit perceel hadden dben aanplak ken. Beklaagde had met zwarte verf die publicatie onleesbaar gemaakt. Deswege werd door den ambtenaar van het O. M. f 25 boete tegen ïiem ge. eischt. Het O. M. overwoog 0. a. dat B. en W volkomen bevoegd zijn dergelijke inrichtingen te verbieden. Beleediging door geschrifte. De rechtbank te Amsterdam deed Donderdag uitspraak in de zaak van A. C. Wessels redacteur-uitgever van „De Propagandist", orgaan van uen Nederl. Scheens- en B001werkersbond die in zijn blad had opgenomen een correspondentie uit Rotterdam, naar aanleiding waarvan door een aldaar wonend stucad'oor, die zich daardoor beleedigd achtte, een klacht was in gediend. De rechtbank verklaarde den bekl. schuldig aan beleediging en veroordeelde hem mitsdien tot een geldboete van 25. In hooger beroep. Door het gerechtshof te Amsterdam werd bevestigd het vonnis der recht bank aldaar, waarbij de voormalige koetsier en buffetchef in het Badhotel te Muiderberg Van Beerloo, die revol verschoten loste op den Kok van ge noemd Hotel door een waarvan die persoon in den oksel werd getroffen, werd veroordeeld tot gevangenisstraf voor d'en tijd van 1 jaar en 6 maan den. Uit de Arbëuierswereld BINNENLAND. Het bestuur der vereeniging van Po- litie-beambten te 's Gravenhage (afd. van den Bond van gemeente-werklie den) heeft aan B. en W. hare teleur stelling kenbaar gemaakt over het uit blijven van de reeds gevraagde loons verhooging. In dat adres wordt 0. a. gezega: Hoe kan een politieman met een weekgeld van f 10, f 10.50, f 11, f 12 en f 12.50 maximum, zijnde nachtelij ke uren inbegrepen, 12, 13, 14 en 15 centen per uur, met een huisgezin van man, vrouw en vijf a zes kinderen, wat niet zelden het geval is. onafhan kelijk zijn en blijven van de burgerij en de artikelen in zijn instructie vast gesteld. naleven? Een verzoek der Leidsche gemeente werklieden-vereeniging „Recht en Plicht" om verhooging van loon voor de gemeentewerklieden, is door den Leidschen gemeenteraad op advies van B. en W. afgewezen. i.et'er en Vloot. Kon. Mil. Akadeniie. Uitslag der herexamens. Van het le naar het 2e jaar gaan over: Inf. h. t. 1 A. R. van den Bent., jhr. A. D. Laman Trip, F. Plankeel, H J. van Steensel gezegd van der Aa, G. van Rosscm, W. Schut te. A. P. van Veldhuijsen, P. Weijs; Art. h. t. P. J. A. Bartols. L. R. Doorman. C. de Jongh, L J. de Decker, J. A Mussert, H. M. G. Higby, Genie h. t. 1. S. C. Sporry, J. J. S. Brandsma, Inf. O.-I H. C. Creutz Lech- leitner, F. Kroon, J. F. F. Götz. R P- R- van Riemsdijk. C. F. J. Pape, F. H. Gude. P W. M. Weber, W. Wessel: Oav. O.-I.: G W Boxman, F L. H Dessauvagle; Genie O.- I. W. R. H. van Aalderen. Van het -2e naar het 3e jaar gaan over Inf. h. t. 1.: E. A, van Poelvoorde, P E. Douwes; cav. h. t. 1.. A. Blussé van Oud-Al- blas, art h. t. 1,: H. J. A. van Son, O. L. Eschauzier, jlir. W. J. van der Goes, J H. Heffener, A. Numans, A. E. W. de Jong-, genie h. t .1 R. Bossert, W. P. C. Colthoff: inf. O.-I..- n. Behrens, F. M. Cowan. J Engel- bert van Bevervoorde, J. J Jense. W. F. de Jongh, G. F. van Hoogenhuijze: art. 0,-1.: L- H. C Horsting, C. E. Visser; cav. O.-I.: F. H. J. M. Buffart. Letteren en Kunst. Te Dresden lieelt op Zondagmiddag in den Koninklijken Schouwburg een eerst.e volks voorstelling plaats gehad, met toegangsprij zen van 1.50 mark tot 20 pfennig, Eenige per sonen. niet tot „het volk" behoorend. die toe gangskaarten hadden laten koopen, werden eenvoudig aan den ingang afgewezen. Den vorigen avond reeds waren alle plaatsen ge nomen. Schiller's „Maagd van Orleans" werd gegeven, Op het programma stond een kort opstel over stuk en dichter. De voorstelling was een groot succes. Onderwijs. Acad. examens. Groningen. Bevorderd tot doctor in de reebtswetesnehap op proefschrift getiteld „Bijdrage tot de geschiedenis en crltlek van het erfrecht ab intestato", de heer H. W. M. van Hellen, geboren te Rotterdam. Lelden. Geslaagd voor het candidaats-exa- men in de rechtswetenschap de heer O. J. .1. Blussé; voor het doctoraal examen in de rechten de heer B. F. Everts. Sport en Wedstrijden l)e meeting te Bnssum. Het weer heeft niet meegewerkt voor deze meeting, want de sterke wind die uit het Noorden woei was koud. De Amateurs-prijs werd gemakkelijk ge wonnen door Vetlok. De Carroussel-plate was voor Cleo, terwijl Controleur, door liet disqualificeeren van Avenir, eerste, werd geplaatst in den Octo- her-prijs. De Tally-ho was voor Talpa, en de Sluitings- prijs voor den stal v. d. Bergh, De Amateurs-prijs, harddraverij, handicap, was voor Vetlok. eig. J. Bakker, rijder G. F. Krüger, 1650 M. in 3.11 1/5. gevolgd door Ussanna, eig. A. A. v. d. Berg. rijder F. ten Hagen, 16S0 M. in 3.13 4/5 en door Colom- bine. eig stal Avanti, rijder J. Smulders, 1770 M. in 3.14. Tot. niets, placé Ussanna f 27, Colombine f 9. Vetlok was bij liet, passeeren der tribune aan het hoofd en had aan de overzijde een grooten voorsprong, terwijl Ussanna tweede was en Colombine derde. Hierna werden verkocht Dubio, voor 1 345 aan den heer v. Wickevoort Crommelin, Da- lia voor 750 aan De Mol en Didro voor /170 aan J. Koster. De Carroussel-plate was voor Cleo. eigen. Manége Bosch en Vaart, rijder Charles Kok, gevolgd door Perfect, eig. Manége Zandvoort, rijder J. v, d. Berg, en door Intrige, eigen. Stads-rijschool Den Haag, rijder G. F. Krü ger. Tot. J 18, placé 6, f 7 en 13,50. Hierna werden verkocht: Comeet, Blanda en Babolna, aan den heer v. Wickevoort Crommelin. resp. voor 210, 205 en f 210. De October-prijs, ree. harddr. was voor Controleur, eig. Glas (eig. rijder) 2560 M. in 4 45 2/5, gevolgd door Ussanna, eig. v. d. Berg, rijd. Ten Hagen. 2580 M. in 4.48 3/5 en door Vetlok. eig. Bakker, rijder Matze, 2560 M. in 4.58 2/5. Tot. f 27 placé f 12 en 34. Niet geplaatst: Don Quichot, 2540 M., Rita, 2460 M. en Taborl 2400 M. Gedisqualificeerd: Avenir le aankomende. Paris; 1/2 Avenir, 3 en 4/1 de overige. Hierna werden verkocht, een Shetland po- ney voor 52,50 aan den heer Wurfbain en sersant voor 1 550. aan den beer Boeschoten. De tribune passeerende was de volgorde: Tabori. Avenir. Rita. Don Quichot, Contro leur, Vetlok, Ussanna en Schabernack. Ten tweedenmale voorbij komende, was Avenir eerste geworden, terwijl Don Quichot en. Controleur naast elkaar gingen. Aan de overzijde bezette Controleur de twee de plaats en in de rechte lijn bond hij den strijd aan met Avenir. De ruin scheen te zul-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2