Tweede Blad, DE HARZ. behoor etide bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 0 October 1902 Mr. 5911. Stadsnieuws. Coöperatieve Werklieden- vereeniging Men schrijft ons: In d'e op Woensdag 1 Oct. gehouden jaar vergadering in „Weten en Wer ken" bleek uit het jaarverslag van d'en secretaris ein den adlm.inistrat.eur dat deze vereeniging, hoewel pas één jaar bestaande in bloei en ledental toe neemt. Hoewel zij hi 't afgeloopen jaar met zeer vele moeilijkheden te kampen had, vooral wat de administra tie betrof door het aftreden van d'e administratie© mevr. De Graaf van Eist, daar deze niet wilde meegaan op de besluiten van het bestuur, zoodat zij zich genoodzaakt zag als zoodanig te bedanken. Door deze besprekingen, welke nog al veel dliscussiën uitlokte, stelde een dar ledlen de volgende motie: De coöperatieve werklieden-vereeni- ging D. E. V. E., vergaderd op 1 Oct. 1902 in „Weten en Werken", gehoord hebbende het verslag van den secre taris van genoemde 'coöperatie, zijnde de handelingen van mevr. De Graaf (ex-administratrice), keurt ten sterkste genoemde houding af en gaat over tot de orde van den dag, besluit d'eze mo tie in alle bladen te publiceeren. Voor d'e periodiek aftredende leden Reiningh en De Boer werden dezelf den herkozen tevens werden gekozen two© leden voor de raad van toezicht: Blauw en D,e Haan. Ook bleek nog uit liet verslag van den secretaris dlat het bestuur een huis had gehuurd, in de Frans Halsstraat no. 24, waar de dokter spreekuur houdt en welk gebouw tevens dienst doet voor vergaderlokaal en kantoor voor administratie Arrondissement.s-Rechtbank. UITSPRAKEN. 1. N. M. Ivanovitch, koffiehuisbe- diende te Rotterdam, diefstal en ver duistering met oordeel des onder scheidis, 6 weken gevangenisstraf. 2. II. Duits, zonder beroep, te zaan dam, diefstal zonder oordeel des on derscheids. Ontslagen van rechtsver volging en last tot plaatsing in een Rijksopv. -gesticht tot 11 November 1907. 3. P. Pooijer. visscher t,e Volendam. mishandeling, f 12 boeten of 6 d. h. 4. J. Zwemmer, los werkman, te Zandvoort, wedérspannigkeid en mis handeling ambtenaar ln functie, een week gev.-straf. 5. ,T. van Dijk, bloemistknecht te Lisse, eenv. beleediging ambtenaar in functie .f 4 boete of 4 d. h. 6. J. Dikkeboom, schoenmaker, te Haarlem, 6 diefstallen, 3 maanden ge vangenisstraf 7. M. van Waarden, waschknecht te Haarlem, 3 maanden gev.-straf. 8. F. H. Rosier, smid. te Haarlem, gedetineerd, Afpersing. 12 jaren gev.- straf. Uit de Omstreken. Heemstede. Donderdagmiddag werden op het Wilhelminaplein aangetroffen een man en een vrouw die in dusdanigen beschonken toestand verkeerden, dat hun overbrenging naar het arrestan- tenlökaal noodzakelijk was de vrouw was niet in staat te loopen. zoodat zij als 't ware gedragen moest worden. Dat dit schouwspel vele nieuwsgieri gen lokte, laat zich begrijpen. Aan het postkantoor alhier en d'e daaronder ressorteerende hulpkanto ren is in September ingelegd f4664.82, en terugbetaald f 5055, 96, het laatst uitgegeven Spaarbankboekje draagt 't nummer 2318. Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins dek Nederlanden zullen zich vermoedelijk in het laatst van October of in het begin van Novem ber naar Mecklenburg begeven. Tweede Kamer. De commissie voor de verzoekschrif ten van de Tweede Kamer, is na intre de van het nieuwe zittingsjaar saam- gesteld uit de heeren De Waal Male- fijlt, Van Styrum, Fock, Van Nispen tot Sevenaer en Van Veen. „Re Hoop." Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is dezer dagen te Amsterdam' binnen gevallen. Atdeelingsonderzoet. Men zegt, dat in verschillende ai- deelineen der Tweede Kamer bij het onderzoek der Indische begrooting- het optreden van den minister van kolo niën den heer Idenburg. met ingeno menheid is begroet. In enkele sectiën is heden reeds het onderzoek van de eerste staatsbegroo- ting aangevangen. De overige afdee. lingen hebben de overweging der ko loniale begrooü'.ng voortgezet. President Krager. Mei, zekerheid kan het Hbld. mede- dealen, dat president Kruger Dinsdag 14 October's namiddags half zes (stads tijd) van Utrecht naar Menton zal ver trekken. Raad van Handel en Nijverheid Onderstaand schrijven werd' dezer dagen verzonden aan alle Kamers van Koophandel en Handelsverenigingen in Nederland namens den Bond van Industrieelen en Handelslieden, geves tigd te Rotterdam: Op de algemeene vergadering, den löen Maart 1.1. door onzen bond tel Amsterdam gehouden, werd o. m. door een onzer leden een onderwerp be sproken. hetwelk zeer de aandacht heeft getrokken niet alleen van de le den van onzen Bond, maar van allen, diie een open oog hebben voor den Ne- derlandschen handel en industrie. Het betrof namelijk: „Het verkrij gen eener betere vertegenwoordiging van hand'el en nijverheid in Neder land". Bij de bespreking van dit hoogst ernstig onderwerp werd er met na druk op gewezen, van hoe groote be- teekenis het is. dat een regeering, bij het opzetten van ontwerp-wetten. wel ke, hetzij direct of indirect met. han del of nijverheid in verband staan, ge bruik kan maken van de voorlichting van een „Raad van handel en indus trie". Immers, zoo'n raad zal moeten ver tegenwoordigen den Nederiandschen handel en industrie in den uitgenrei- den zin, en zal daarin plaats moeten zijn zoowel voor den groothandelaar, als voor den winkelier van beroep en den kleinhandelaar, terwijl hij zou moeten vertegenwoordigd worden zijn uit alle deelen des lands. Met allen eerbied voor datgene, wat de Kamiers van Koophandel praestee- ren, ineenen wij er tocli op te moeten wijzen, dat uit d'en aard der zaak, cue Kamers van Koophandel, als bestaan de uitplaatsëiijke vertegenwoordigers, meer haar belangstelling wijden aan plaatselijke en gewestelijke toestanden dan aan algemeene, die daardoor niet tot hun recht kunnen komen. 't Zal dan ook u en uw geachte vergadering meermalen zijn opgeval len, dat de behandeling van ingeko men adressen van andere Kamers niet alleen zeer tijdroovend is, maar ook niet tot zakeli jke afdoening kwam. om dat de persoonlijke toelichting van de betrokken Kamer bij de besprekingen ontbrak. Wij zullen het daarom op hoogen prijs stellen wanneer ook met behulp van den invloed, welke van uw Kamer of vereenigih- uitgaat, u ons wil steu nen tot het van regeeringswege ver- krijo-en van een Raad van handel en nijverheid". Die raad zou volgens on ze meening 't zakelijkst kunnen wor den samengesteld als volgt: lo. De voorzitters van de Kamers van Koophandel in Nederland. 2o. De voorzitters van alle koninklij ke erkende vereenigingen op 't gebied van handel en nijverheid, en 3o. Handelsautoriteiten aangewezen door den minister van waterstaat, han del en nijverheid. 't Ligt geenszins in onze bedoeling vast te houden aan de door ons voor gestelde wijze van samenstelling van bedoelden raad. .ofschoon wij het noo- dig achten, dat het grootste aantal le den van dien raad zal bestaan uit in dustrieelen en handelslieden man nen dius uit de praktijk. 't Zal ons aangenaam zijn vóór d'en Sen October a.s. van u te mogen verne men ,of uw Kamer of vereeniging in bovenstaande aanleiding heeft kunnen vind'en onze plannen te steunen. Op dit. schrijven zijn reedis verschil lende bewijzen van adhaesi'e ingeko men, ook van voornam© handelshui zen en fabrikanten, die toezegging de den de plannen van den bond te zul len steunen. Het bestuur doet een beroep op alle Nederlandschi©fabrikanten en handels lieden. wien het belang van den Neder iandschen handel en nijverheid ter harte gaat .om het te helpen, tot het verkrijgen van. een „Raad van handel en nijverheid". Gezondheids- en Woningwetten Op 1 Augustus reeds zijn de Gezond heids- en Woningwetten officieel in werking getreden; heden, twee maan den later, zijn, enkele groote' genreen- ten uitgezonderd, de plaatselijke ge- zondheidscommissiën nog niet samen gesteld en hebben de commissarissen der kpningin van den gezondheidsraad nog niet de voordrachten ontvangen, waaruit zij de leden moeten benoemen. Wanneer men nagaat, dat ook deze keuze onmogelijk met grooten spoed kan van stapel gaan, en daarna nog een honderdtal secretarissen voor deze commissiën mueten worden benoemd, zal het nieuwe jaar waarschijnlijk niet ver meer zijn, eer alles' voor het in werking treden dier wetten in orde is. Toch is de weinige voortgang, die gemaakt, wordt, licht te begrijpen, als men de groote moeielijkheden nagaat die verbonden zijn aan het vinden van geschikt personeel voor al deze com- missien. De. wet geeft aan burgemees ter en wethouders het recht, personen aan te wijzen, de minister heeft reeds laten weten, hoe op vele plaatsen van d'eze bevoegdheid tegen de bedoeling gebruik gemaakt is, door eenvoudig den burgemeester en den secretaris of den genees))eer op te geven. In bijna alle gevallen zullen de eersten evenals wethouders en leden van den gemeen teraad, minder geschikt zijn. omdat door de Woningwet vooral de taak de zer oommissiën dikwijls zal indfui- schen tegen hetgeen vele gemeentebe sturen beschouwen als hun naastl'ig- genden plicht, en ook uitsluitend of zelfs voor het grootste deel geneeshee- reu zitting te doen nemen in deze com missi én is van den beginne af minder raadzaam geweest. Bij deze gebrekkige of slecht begre- epn voorlichting der plaatselijke over lieden komt nog, dat waarschijnlijk slechts enkele leden, van den gezond heidsraad uit eigen ervaring de eigen aardige toestanden der bevolking ten plattenlande kunnen beoordeelen en dat de nieuwe inspecteurs de aange-l wezen personen om de meest geschikte leden in de onderscheidene kleine plaatsen en dorpen aan te geven, allen nog bijna zonder uitzondering vreemd zijn, in de provinciën, die hun als dienstkring zijn aangewezen. (N. R. Ct.). Leiden's ontzet. Geen Leidenaar verzuimde gisteren haring met huispot te eten. Met veel feestelijkheden is Leiden's ontzet, ge-, vierd. Indrukwekkende betoogingeo werden gehouden. Tappen op lotingsdagen. De gemeenteraad van Muntendam heeft besloten den verkoop van alcoho lische dranken op lotings- en inspectie- dagen in zooverre te beperken, dat op die dagen niet getapt mag worden voor i er zes uren na den aanvang van loting of inspectie zijn verloopeu. Maatregelen tegen de pest. De minister van binnenlandsche za ken en van. financiën brengen in de ,,St.-Ct." ter algemeene kennis, oat krachtens het koninklijk besluit van 24 September 1902 („Staatsblad" no. 179), met ingang van 5 October 1902, de in- en doorvoer van lompen, ge-' bruikte kleedingstukken en ongewas- schen lijf- en beddegoedi uit Bombay, Calcutta, Kaapstad' en Port Elisabeth (Kaapkolonie) verboden is. Bagages door reizigers medege bracht zijn onder dit verbod begre pen voor zoover betreft ongewasschen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod! niet toepasse- li'k: I. wat den in- of d'en doorvoer be treft: op goederen die wel van Bombay, Calcutta. Kaapstad of Port Elisabeth (Kaapkolonie) zijn aangevoerd, maar waarvan voldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn en die zoodanig znn vervoerd en verpakt dat zij niet in aanraking kunnen geweest zijn met besmette voorwerpen; II. wat den doorvoer betreft: op goederen die zoodanig zijn ver pakt dat zij onderweg geenerlei be werking of behandeling kunnen un- dergaan. Rechtszaken. De Rechtbank te Amsterdam ver oordeelde den colporteur van de,,Am- sterdamsche Lantaren", Abram Cor- netisse, ter zake van mishandeling van een herbergier, wonende in de Kerkstraat aldaar, en van diens huis vrouw, tot 1 maand gevangenisstraf. Letteren en Kunst. Het „Berliner Tageblatt" weet te ver tellen, dat generaal de Wet zijn boek over den oorlog voor f 120.000 heeft ver kocht aan den uitgever Siwinna te Kat- towitz. Sport en Wedstrijden Wiel eruieuTvs. Dé inschrijving voor Huret bedroeg Donderdag 2,439 francs 50 centimes. De Deensche sprinter Ellegaard is Donderdag ter keuring geweest bij de Deensche militie. Onnoodig te zeggen dat zulk een athleet dadelijk werd aan genomen. De minister van oorlog stond uitstel toe. De wielerbaan te Breda geeft hare laat ste wielerwedstrijden van dit seizoen op Zondag 19 Oct. Dit is de eenige baan in Nederland, die geregeld dit jaar wed strijden met veel succes heeft gegeven. De match k trois tusschen den Fransch- man Jacquelin en de beide Amerikanen Zimmerman en Bald, op den korten af stand, den Franschman Bouhours en de Amerikanen Eikes en Michael over den langen afstand, die Zondag op de Pare des Princes-baan zal plaats hebben, wordt reeds nu druk besproken in Ame rika. De New-York Journal" heeft reeds vers.clii.Hende weddingschappen aange nomen, voor meer dan 4500 dollars, en alle andere Amerikaansche dagbladen wijden groote artikels aan de Amerikaan sche rijders, terwijl zij de hoop uitspre ken, dat het jonge Amerika tegenover het. oude Europa zal triompheeren. Een paar wenken uit het weekblad „De Kampioen": Nu het seizoen aanbreekt dat hoopen afgevallen bladeren de wegen bedekken, dient er aan gedacht dat de kansen van slippen daardoor ook grooter worden. Goed uitzien, vooral op onbekende we gen, is dus raadzaam en vooral niet den ken, dat op onze waarschuwingsborden niet dient te worden gelet, Werkelijk, waar die worden aangetroffen, is op passen de boodschap! Ziet men dwars over het bord een rooden schuinen pijl. dan dient lang zaam en voorzichtig te worden gereden; wijst de pijl echter recht, naar beneden dan is het gevaar van dien aard, dat af stappen raadzaam is. Het Ned. Sïtif-lranipioetischap In het Hbld. lezen wij Morgenmiddag om 2 uur vangen de, voorwedstrijden voor het Nederlandsch championnaat in ..Single Sculling Out-digged" aan, waarvan wij de volg orde zooals zij geroeid worden, reeds eerder meedeeld'en. doch wij verna men. dat dieze niet geheel correct, was. en du? in een enkele afdleeling nog een weinig beteekenende wijziging zal ko men. De liefhebberij der buitenlanders, om ons het kampioenschap te betwis ten, blijkt hoe langer hoe sterker te worden, en mochten wij ons het vorige jaar reeds met een viertal vreemde skiffeurs verheugen, dit jaar telleu wij er 7 en 2 voor de Juniores-wedstrijd. O. Frank van Hamburg, dien wij ook verleden jaar hier begroetten, schijnt ditmaal in goede conditie te zijn hij sloeg o.a. te Frankfort den Duitschen kampioen en won verscheidene wed strijden. P. Schoppman, mede van Hamburg, de vroegere Deutsche Medsterruderer im „Einer", die met Frank dé nog niet verslagen „dubbel skif" ploeg vormt, zal ook weer eens een kansje im „Ei ner" wagen, en zijn tegenpartij zeker genoeg te doen geven. Max Sommer- feid van Danzig, die flinke 45jarige ve teraan. d'ie zich verleden jaar ons kam pioenschap zag toegekend, is met het zekere plan naar hier gekomen, om zijn schat zoo hardnekkig mogelijk te verdedigen en naar wij hoorden is hij ook in zeer goede conditie, evenzoo de jongeren A. Weber Munchhoff, de ath- letisch gebouwde vertegenwoordiger van de „Mainzer R. V." die hier het vorig jaar zoo'n flink figuur en aan genamen indruk maakte. De rij der Duitsche deelnemers wordt gesloten door Kon rad Haffner, van de R. V. Wiking, te Berlijn, een junior, dit dit jaar nog niet geslagen werd, en die Zich sterk genoeg schijnt te gevoelen om ook tegen seniores van beproefde krachten uit te komen. D. Clarembeaux van de Cercle aes Régates de Bruxel- ies, won dit jaar, behalve verschillende andere prijzen, ook het kampioenschap van Europa, dat te Straatsburg ver foeid werd, terwijl de En-gelschman ,T. Beresford, van de Kensington R. C. Hammersmith, dit jaar twee afdeelin- gen der „Diamond Scull's" te Henley won, waarbij hij den Canadeeschen kampioen versloeg en -in de demi-finale geplaatst werd. Volgens geruchten is hij na dien tijd nog heel wat sneller geworden. Hiermede hebben wij alle buiten- landsche deelnemers aan het kam pioenschap genoemd en zal ons land tegen hen over kunnen stellen onzen hekenden kampioen J. J. Brussé van de R. en Z. V. De Hoop" te Amsterdam en H. F. A. van de Deutsche Studen ten P.. V. „Lilga". De heer Brussé heeft, dit jaar ten speciale voorberei ding gehad onder leiding van onzen bekenden „Nerus" roeispecialiteit en wat wij van den Hooproeier dezer da gen zagen, kan ons niet anders dan veel vertrouwen geven in zijn praes- tatie. Ofschoon het waterwerk aan 't. emde van den siag nog wel niet geheel zuiver was. en wel eens wat diep, is daarentegen de lichaamsbeweging ontzaggelijk verbeterd en de slag veel langer voor- en achterwaarts. Van den Laga" vertegenwoordiger konden wij niet veel te zien en. te hooren krijgen, doch de serieuse wijze in aanmerking genomen waarop deze bekende roeier steeds zijn taak heeft opgevat, schen ken ons het volle vertrouwen, dat ook hij niet onbeslagen ten ijs zal komen en een waardige tegenpartij zal zijn. Wat de Juniores-afdeel'ing betreft, daarin zien wij drie buitenlanders, den reeds genoemden Konrad Haffner, C. E. Liles van Kensington R- C. en Geor ge Licot van C. R. Bruxeiles tegenóver wien wij dit jaar slechts éen Neder iandschen junior Skiffeur kunnen stel len. doel) wij hebben nogal vertrouwen 'in den i'linken. mooien slag en serieu se voorbereiding van onzen „Amstel"- roeier D. van Amstel. die zeker p-ma waardige partij zal geven. Het dubbel skiff nummer tusschen de alom bekende sterke ploeg Frank van Hamburg, die haast onverslaan baar is, en de Brusselsche ploeg Cla rembeauxLicot, die dit jaar te Straats burg het Europeesch kampioenschap won. belooft een mooi slot voor dieze zeker zeer belangrijke roeisportsdagen. als nu ook het. weer maar wat wil meewerken. Het Ilse-dal. (Speciale correspondentie. (Slot.) Het reisseizoen nadert zijn einde ook aan deze correspondentie moet. wil ze niet te langdradig worden, een einde komen. ln een vorig artikel besprak ik de sage van den Ilsenistein, ik zou meer dere daaraan kunnen toevoegen, doch wil it om dezelfde reden achterwege laten. Va)) uit Ilsenburg trekken we het Bse-dal in, een smal dal tusschen hooge bergen ingelegen. Rechts van de Ilse, is een breede promenadeweg aangelegd, links volgen we een voet pad. temidden van geboomte. Steeds enger wordt het dal, het voetpad schijnt den bergwand te naderen, bi'uinroode steenvarens wuiven tus schen de rotsspleten. Boomwortels spannen zich in grillige vormen om el mos bedekte rotsklompen, boven, op de bergen uitgestrekte dennenbos schen, waarin enkele alleenstaande beuken en eiken groene vlekjes vor men. De weg tot den Ilsenstein is meer lang dan vermoeiend, nu eens zigzag, dan als een uitgestrekte spiraal op en om enkele minder hooge bergen aan gelegd, tusschen de bassclien door of langs jenge aanplantingen, langs voortdurend naar beneden stroomende watertjes, doch immer stijgende. Zoo bereiken we ten slotte den top. reeds vormen opgestapelde rotsen een "verhe ven plateau van waar af onze bl'ik over Ilsenburg heen, de ten noorden van den I-larz liggende vlakte overziet, links wederom, opeengestapelde rotsen, waarop een kruis prijkt, ter nagedach. ienis van de in 1314 gevallene krijgers. Deze irotsopeenstapelïng is moeielijk te beklimmentoch gelukte het ons haar te bestijgen, en ons tot. het ijzeren kruis op te wérken. Het dal bood van hier een verrassend schouwspel, het voetpad en de Ilse geheel weggescho len in 't groen, de promenadeweg 07: enkele punten tevoorschijn komend uit de dichte bosschage, het grint hel derwit blinkend in 't tintelend zonlicht. Op die promenadeweg menschen, als kinderspeelgoed voor het bloote oog. menschen, die, zooals we door de ver rekijker. opmerkten, met tal van ge baren elkander opmerkzaam maakten op de waaghalzerij van die twee toe risten daarboven op het kruis. Meer benedenwaarts onder een schuinse!) afloopenden rotswand, is een klein pla te au, door een ijzeren hek omraairid een hek, afsluitende een bijna lood- jaq ^oj apuadoopioop 'puoxSje 'uo(pp9.i dal toe. Deze plaats wordt Heksenkeu- ken genaamd, Ons om geen pad meer bekommerend, dalen we in steeds sneller vaart in schuine richting den berg af, een afdaling, die in minder dan vijf minuten was volbracht. Den reiziger, die de waterval de Stei- nerne Renne al eens gezien heeft, zal de Ilse-waterval besliist tegenvallen in dezelfde geest toch als gene, mogen we dezen waterval hoogstens met den naam „Miniatuur Steinerne Renne" betitelen. Ook de Ilse maakt een grooten val, doch dez© is langer, uit gestrekter, en daardoor minder in 't oog loopend. Bezwaarlijk te passeeren heeft het ons mogen gelukken, door rotsblokken in de bedding der rivier te wentelen en daarover een boomstam te leggen, de overzijde, waar de promenadeweg loopt le bereiken. Kort is de afstand, die Harzburg van Ilsenburg scheidt. Maar welk eea verschilHarzburg, de parel van den Harz genoemd, een veelbezocht Kur ort. is een grootsche stad, in vergelij king met Ilsenburg. Tientallen huur rijtuigen, droschke's en hotel omnibus sen staan daar voor het station ge reed, prachtvolle parken, sierlijke, breede boulevards, met aan beide zij den schoone villa's sieren de stad. Winkels, wedijverende met die van den Haag en Scheveningen, uitstal lende vele mooie luxe-artikelen, des avonds helder clectrisch verlicht stel len den reiziger ruimschoots in staat tal van Hartz-souvenirs met- zich huiswaarts te nemen. En in het mid den der stad „Solbad Juliushall", sprookjesachtig schoon. Tusschen het Stadsbad en de Trinldialle een met grint bestrooide vlakte, waarop de elite 's avonds voortwandelt, onder de heerlijke muziek van de Kurkapel en 't olectriisch licht van talrijke boog lampen. Voort wandelen zeg ik, want naar de' muziek zitten luiste, ren behoort daar niet tot de bon ton. Evenals 's middags, wanneer „Un- ter die Eichen" concert wordt gegeven, ziet men hier een ivare tentoonstelling van rijke, prachtvolle costuums. het eene nog schooner en kostbaarder dan het andere. Opmerkenswaardig is bo vendien de zeer gereserveerde hou ding, die de dames tegenover de hee ren, zelfs tegenover hun intiemste ken nissen aan den dag leggen. De Trink- halle in Romeinschen trant gebouwd. 100 meter lang, op de wit marmeren zuilen 11a geheel open aan de zijde van den wandelbaan, is voor ieder toegan kelijk. Het bronwater daar geschon ken, wordt een ieder liefhebber, op be paaldo tijden van den dag geoffreerd. Var. uit ons Hotel Bellevue op den weg naar „Unter die Eichen" gelegen, ge niet we een prachtvol uitzicht op de talrijke villa's in den omtrek en het gebergte, dat ze aan de achterzijde be schut. Een ieder toerist zij daar een uitstapje aangeraden naar den Burg. berg, (483 m. hoog), waarop de Bis- mareksteen, een granieten zuil met het opschrift „nach Canossa gehen wir nichtis opgericht, naar de Senn htitte, en het Molkenhaus en naar de 23 meter hooge Radau-watervallen zeQr afwijkende van de beide, reeds door ons geziene watervallen, vormt de breede, luid klaterende Radau-wa- terval een frappant gezicht. Jammer, dat deze, zooals we, later bemerkten, kunstmatig was aangelegdook de Romkeriialle-^vaterval, 60 m. hoog, in het Okerdal, is op dezelfde wijze aange legd. De omstreken van Hartzburg zijn boschrijk, een dicht woud strekt zich uit tusschen het- Radau-dal en 't .Okerdal, een woud. waarin talrijke kudden herten in 't vrije ronddwalen. 1-Iet Oker-dal is bijzonder woest; wonderlijke, grillige rotsvormen slui ten het dal aan weerszijden in. de ri vier zelve stroomt bruisend tusschen duizende, in de bedding der livier lig gende rotsblokken door. Doch het meest frappante blijft de zooeven genoemde waterval, waarheen duizenden bij duizenden jaarlijks hun schreden richten. Ook het Okerdal behoort tot de om streken van Harzburg en is een be zoek overwaardig. In het kort is mijn indruk van den Harz deze, dat de bergen, die tot de hoogste van Duitschland worden ge rekend, meer indruk maken dan liet idyllisch Rijngebergtedat de hos sel) en en watervallen grootscher, for- scher zijn dan die men elders, niet uit zondering wellicht van 't Schwarz- wald, in Duitschland aantreftdat de verkeersmiddelen daar in de laatste jaren zoo zijn uitgebreid, dat ook meer bejaarden een excursie door den Harz kunnen ondernemen, zonder be vreesd behoeven te zijn, buitensporig vermoeid te wordendat de hotels net, zindelijk en niet duur zijndat het landvolk ten slotte uit gulle, sympa thieke hartelijke menschen bestaat. B. Gemengd Nieuws. De vrouwenbeweging. Een corréspondentie uit de Holland- selie Lelie, liet bekend© weekblad voor dailies Mevr. de. wed, G. G.,. te A. Er staat ergens in de brieven van Paulu? (tot mijn -schande moet ik bekennen, dat ik niet precies weet waar) iets over „vrouwtjes, die altijd willen lee- ren en nooit wijs worden" Paulus wist het wel. Na zooveel ecuwen doen de getrouwde en ongetrouwde emancipa- tiedames nog steeds precies zoo, en vervelen en vervolgen ieder met haar geleerd gekwaak, betoog en gerede, neer. zonder dat ze ooit wijs genoeg worden 0111 baar éigen belachelijkheid in te zien. Als uw dochten- een beetje gezond verstand bezit, houd ik liet voor't beste geneesmiddel, dat u haar •niet tegengaat in haar ..richting", maar juist vrijelijk, naar hartelust laat vergaderen en cursushouden, enz. enz. Mets is namelijk voor een mensch met gezond" hersenen belachelijker en typischer dan een deftige „dames-ver gadering" tot heil van dit of dat. De preek! en te kijkt, dan, alsof de zorg voor de geheele schepping op haar berust de secretaresse doet vreeselijk gewich tig met haar papierenbundei enz. enz. 'I Einde is gemeenlijk niz!ie. Maar daaraan is dan ook weer het genot verbonden, dat er twee besturen zich vormen kannen en er twee presiden tes en twee secretaressen noodig zijn. enz enz. Hollandscb. R. schriift uit Pretoria in 't. Nieuws De kennis van het Hollandsch van sommige (Afrikaansche) onderwijze ressen kan blijken u'it het volgende staaltje Op de onlangs te Johannesburg ge houden conferentie van onderwijzers en onderwijzeressen word ook een Bij belles behandeld, Het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis mag volgens de vredesvoorwaarden in de landstaal ge schieden. Als tekst welke met. de kin deren behandeld zou worden, werd op liet bond geschreven ..De 1-Teere is mijn eruei". Een Engelsche collega wist er blijkbaar meer van en zei ..Ik wist niet. dat de Hollanders de h weg lieten." Hard zal er gevochten moeten wor den om tegen dozen stroom op te roeien en wij hevelen de belangen van het vrije Christelijke nationale onder wijs ten zeerste bij onze lezers aan, zegt de schrijver. Een spoorwegongeluk. Deze week is bij Brandenburg een zeldzaam ongeluk in een rijdenden trein gebeurd1. Toen een reiziger het venster van een spoorwegcoupé slui ten wilde, ging het portier open, zoo dat hij uit den wagen viel. Eenige oogenbliltken hield hij zich aan den •riem vast en werd dus voortgesleurd maar moest eindelijk loslaten en viel bewusteloos op h&t ander© spoor. De machinist van een volgenden trein zag hem liggen en gagf er aan het eerste station kennis van. Men vond den reiziger echter niet. op die plek. Hij was bijgekomen en had zich naar het naaste wachthuisje gesleept. Hij werd' van daar afgehaald en verder verpleegd cn kon, ofschoon met zwa re wonden, huiswaarts koeren. Hij zal nu 'de spoorwegdirectie om ver goeding aanspreken, omdat het por tier of niet goed gesloten, of defect was. Een bom. Groote schrik deze week in het be kende Hotel Dvouot te Parijs, waar de openbare veilingen van meubelen enz. worden gehouden. Het was kijk dag en zeer vol. Daar opent een be zoeker een kast en springt melt een schreeuw acM,eruit, er lag 'n bom. in! Een algemeene vlucht der bezoekers, zoodra die vondst, bekend werd. De politie werd gewaarschuwd, die op hare beurt, van het geval kennis gaf aan de directie der artillerie. Met groote voorzorgen werd> een uur lalter liet. gevaarlijke voorwerp wegge haald en onderzocht. De bom bleek toen... leeg te zijn. Onheil. Bij het onheil dat den 'lGen Augustus op den Wetterhorn voorviel, is ook een jonge gids verongelukt., Samuel Knu- bel. Daardoor is nu de aandacht geves tigd op den vader van dien jongen rnan. Peter Knubel, wiens leven een eindeloo- ze reeks van rampen is geweest.. De oude Peter is nu 71 jaar, maar nog steeds leidt hij als gids onvermoeid de zwaar ste en gevaarlijkste bergtochten. Dit sei- .zoen nog heeft hij bij het ongunstigst denkbare weer den Monte Rosa beklom men, en na afloop van deze uiterst be zwaarlijke onderneming was hij maar weinig vermoeid. En dat voor een man, die zóóveel slagen te verduren heeft ge had. Bij de verschrikkelijke kaiastrofe op den Lyskamm in 1877 verloren drie van. zijn broeders het leven: het volgend jaar verongelukte een neef van hem, eveneens gids, bij den Ziegenhüten; kort daarop stortle zijn zwager bij een tocht in het hooggebergte in een afgrond. Nauwelijks was zijn graf gesloten of de tijding kwa.m dat zijn laatste broeder aan den Rohrberg was verongelukt.. Van zijn beide zonen stierf er verleden jaar een aan bloedvergiftiging, en de laatste, op uien de oude man al zijn hoop ge vestigd had, kwam bij het bovenbedoel de ongeluk op den Wetterhorn om 't le ven. Zola over zich zelf. Emile Zola was niet alleen een der .scherpste waarnemers van zijn tijd, maar ook een die openhartig veel open baarde van zijn eigen ontwikkeling en aard.' Bij verschillende gelegenheden heeft hij zichzelf over zijne liefhebberijen en zij ne werken uitgelaten, en hieruit heeft men steeds zijn karakteristieke karak tertrekken in overeenstemming kunnen brengen met zijne eigen persoonlijkheid. Zoo heeft Zola zich herhaaldelijk uitge laten, hoe hij zijne boeken schreef en hoe hij gewoon was zijn werk te doen. Het eerste wat hij van een nieuwen ro man nederschreef, was een schets. Met de pen in den hand zette liij zich en on der het schrijven verhelderden zijne ge dachten." H^t gebeurde veelal dat de eerste schets minstens zoolang werd als de geheele roman. Eerst hierna ontwierp hij 't plan van zijn boek, het karakter en zeer uitge breid de geheele intrigue. Aan het werk, dat Zola onder handen had. besteedde hij des morgens 3 of 4 uur, hij schreef nooit meer dan vier of zes blaadjes. „Ik schrijf langzaam en zelfs met eene ze kere moeielijkheid, en ilc denk zoo lang na eer ik iets nederschrijf, dat ik slechts zelden in. mijn werk vërbeterin-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5