rekening ligt een week ter visie bij den heer C. H. N. Tatis van 12^ li uur des namiddags. Tot vice-president werd hei-kozen de heer 1- van der Werff, tot le secre taris de heer J- Th. Schuhmacher en tot 2e bestuurslid' de heer H. van Keeren. Zondagmiddag overwon de Zand- voortsche Voetbalclub V. I. O. S. de Overveensche „Oranje" met 10. De match had plaats op eigen Iterrein van V. I. O. S. bij de halte van de E. N. E. T. Klein Bendveld. Op een terrein daarnaast had een match plaats tusschen Z. V. V. en de Ben- nebtroeksche club. Eerstgenoemde club won met 51. Beverwijk. De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op Dinsdag 7 October a.s. des voormiddags te 9 3/4 uur. Tot stokers aan de gasfabriek zijn door B. en W. benoemd H. Beenders en P. Slotemaker, beiden alhier. Melt de keuring van het vee op de najaarsveemarkt op 1 November a.s. is belast de heer J. A. R. Avis, rijks veearts te Haarlem. Sloten De herbouw der afgebrande i>oer- clerij van jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg in den Lutkemeerpol- der is opgedragen aan J. Oliehoek, te Amstelveen, voor f 10.480. Haarlemmermeer. Te Hoofddorp heeft men reeds lang pogingen aangewend, om de markt zoo ruim -ein flink op oree. meer aan hare bestemming te doen beantwoor d/en. De eerste veemarkt in dit najaar, hoewel nog vroeg, heeft reeds plaats gehad en wel met succes. Het plan bestaat, gedurende eenige weken geregeld Donderdags den aan voer te doen geschieden. Te Hoofddorp is men reeds bezig met het doen van opmetingen voor het bouwen van een fort, waarmede in 't volgend jaar een aanvang zaï ge maakt worden. Bij Hoofddorp zal in het voorjaar worden aangehangen met de werk zaamheden voor den fortenbouw. De opmetingen hebben reeds plaats ge had. INGEZONDEN MEuEDEE LINGEN. 30 cents per regel Otiol-dloiid water alleen eeht in onze patentflacons! Binnenland. De Koningin-Moeder. H. M. heeft Vrijdagavond een be zoek eebracht aan de sterrewacht te Utrecht ,om de thans zichtbare komeet te zien. Het was een zeer heldere, maar vrij koude avond. Te kwart vóór 9 kwam H. M., met drie hofdames en jhr. De Ranïtz in haai- gevolg, aan het observatorium, waar Zij door den di recteur professor Nijland; en den ob servator. den luitenant ter zee 2e kl. v. d Bilt. werd ontvangen. Met groote belangstelling liet de Koningin zich een en ander omtrent het merkwaar dige hemellichaam door den hoog leeraar uitlevien, en nam de komeet herhaaldelijk in een horizontaal opge- stelden en op een spiegel gerichten kijker waar. Na vervolgens nog met den 10-duims refractor de planeet Ju piter te hebben waargenomen, keerde H. M. te kwart over tien per rijtuig met haar gevolg naar Soestdijk terug. Misdrijf tegeu de zeden. Op last van de militaire justitie te 's Gravenhage is dezer dagen een ka pitein der artillerie van het O.-I. le gen te Arnhem op zijn kamer gearres teerd en naar den garnizoens-comman- dlant aldaar geleed; vervolgens door 2 officieren van gelijken rang naar den Haag overgebracht en ter beschikking gesteld van den auditeur-militair al daar. Er schijnt sprake te zijn van een misdrijf tegen de zeden, aldaar ge pleegd. Kermispret. Bij gelegenheid van Bosschenlioofd'- sche kermis hebben eenige dronken pol- derongens o-nd'er Hoeven (N-Br.) er gerlijk huis gehouden. In de herberg van die- weduwe v. d. S. sloegen zi] de lamp stuk, waarop een algemeen© vechtpartij ontstond; men dreigde met stoelen, gooide met bierglazen in het b.-ffet en stelde zich aan als bezetenen. Later vond men een bezoeker be bloed op den grond liggen, met een messteek in den rug. Een dokter uit Oudenbosch heeft de wonde verbon den. Daar alles in het duister is gebeurd, zal het aanwijzen van den dader moei lijk zijn. Gouda. De liberale kiesvereentgingen te Gouda en te Lekkerkerk hebben mr. M. M. Schim van der Loeff, advocaat en procureur te Gouda, voorloopig candidaat gesteld voor de Tweede Ka- Tot candidaat voor de Tweede Ka mer in het kiesdistrict Gouda heeft de Centrale Anti-revolutionaire kiesver- eeniging gesteld den heer mr. 1. de Vries Cz. te Amsterdam. Snikeraccijns. Men deelt ons mede. dat in het mid den dezer maand te1 Utrecht eene ver gadering zal worden gehouden van de oprichters van dien Anti-Suikerac- cijnsbond1 (voorbereid door de heeren mr. H. F. Hesselink van Suchtelen. J. W. Sanders en F. J. Potter. Aan de uitnoodiging tot toetreding tot den bond gaven reeds verschillende perso nen van naam"en invloed' gehoor. Een protest. De redacties van eenige katholieke dagbladen hebben een protest gericht aan de Katholieke Kamerclub. waarin z;' opkomen tegen het besluit van de ze club om haar medted'eelingen voort aan alleen aan die Residentiebode toe te zenden op srondi dat een gelijkmati ge behandeline van de geheele katho lieke pers ten deze onmogelijk ls geble ken. De Roeren-generaals De geheele tocht door de noordelij ke provinciën is een zegetocht ge weest. Overal, te Leeuwarden voor al, zijn de generaals Botha en de la Reij hartelijk ontvangen. De Frie zen zijn geen volk van spontane lui de uitingen van hetgeen in hun ge moed omgaat. Maar dat doet aan de hartelijkheid en welgemeendheid hunner gevoelens niet af., en zoo hebben ook in het Noorden des lands de Boerengeneraals ervaren, dat zij in Nederland' te midden van warme Boerenvrienden zijn. Generaal De Wet is weer zoover hersteld, dat hij een bezoek aan Lei den had willen brengen. Tengevolge der viering van Leiden's ontzet kon aan dat bezoek echter niet de noodi- ge publiciteit gegeven worden, zoo dat het uitgesteld is, en mogelijk in den loop dezer week zal plaats heb ben. Zatphen. Voor een zetel ia den Zutphenschen gemeenteraad zijn candüd'aat gesteld door de liberale kiesvereeniging de heer S. T. lleeriuga en door eenige arbeiderscórpor&iies de heer J. Coen- ders, soe.-dem. Generaal Ben Viljoen's Geschrift In de Gartenlaube staartteerst© stuk van generaal Ben Viljoen's geschrift over „de Transvalers in oorlog met Engeland". Dit stuk behandelt Elandslaagite, Calenso, Spioenkop, Vaalkrans en den terugtocht van de Toegela. De nederlaag bij Elandslaagte wijt de schrijver aan generaal Koek, die te ver vooruitrukte, zonder voeling te houden met de hoofdmacht. Ben Viljoen, die als commandant van het Johannesburger commando er bij was, bracht den generaal Koek te voren het gevaar onder bet oog, maar de generaal zeide: Voorwaarts, mijn jong! Bij het stormen werden de Engel- sche soldaten met muziek aange vuurd. „Ik weet niet", zegt de schrij ver. „waarom de Engelschen in het verdere, verloop van den oorlog nooit meer met vliegende vaandels en standaarden in het gevecht trok ken, en ook nooit meer onder de to nen van de muziek tot den storm aanreden. Waren zij misschien hang dat hun met roem bedekte veldfeeke- nen in onze handen vielen?" (Wij we ten niet beter of in den geheelen oor log zijn de Engelschen zonder vlag en vaandels in het gevecht getrok ken: zij hadden die veilig in Enge land ge-laten.- Ben Viljoen ontkwam aan de slach ting na Elandslaagte. Op de vlucht hoorde hij en zijn metgezellen „dui delijk het roepen en smeeken van burgers, die door de landers doorsto ken werden." Generaal Joubert was woedend over Elandslaagte. „Een deel van je troepen", zeide hij tegen Viljoen, „is met commandant Pienaar tot New castle weggeloopen. Ik heb juist aan den dapperen commandant geseind, om daar even te wachten: ik zal hem een trein zenden, dan kan hij harder vluchten. En de Duitschers en Hol landers die ontkomen zijn moeten al len naar Johannesburg terug. Ik wil ze hier niet meer zien." Viljoen ant woordde: „Generaal, dat is niet bil lijk. Die mannen zijn vrijwillig meit ons in den oorlog getrokken en heb ben hun leven voor onze zaak ge waagd. Wij kunnen ze niet als laf- hartigen weer naar huis zenden." (Generaal Viljoen had er desnoods bij kunnen voegen, dat. bet. de Duit schers en Hollanders waren, die bij Elandslaagte het langst hebben stand gehouden). Generaal Joubert was nog niet be daard. Hij verweet Lucas Meijer, daJt hij te Dundee niet flink genoeg aan gevallen had,Erasmus, dat hij weg bleef inplaats van den vijand in den weg te vallen. En nu nog Elands laagte! Ten slotte vond Joubert goed, dat Viljoen de Hollanders en Duitschers in zijn commando opnam. De schrij ver meent, dalt Joubert's ongunstige meening vooral uit afkeer van de of ficieren der Hollanders en Duitschers voortkwam. Na Elandslaagte waren er dertig Jo- hannesburger.s, die. huis toe wilden. Zij gingen met een pas, waarin stond, dat zij wegens lafhartigheid verlof kregen. Het mislukken van den tocht over de Toegela verder Natal in is, vol gens den schrijver, aan de geheel on- noodige tegenwoordigheid, van gene raal Joubert te wijten. Te Estcourt moesten de Boeren weer terug. De eenige reden, die Joubert gegeven heeft is deze: twee nachten achtereen was er een zwaar onweer geweest, en twee burgers waren door den bliksem getroffen. Hierin zag Joubert een duidelijke vingerwijzing van God, dat de Boeren niet verder moch ten. Het is een feit, zegt de schrij ver. Dat de Engelschen aanvankelijk de Boeren bij Vaalkrans terugdreven, schrijft generaal Viljoen toe aan Jou bert, die ondanks Viljoen's uitdruk kelijk verzoek om versterkingen er geen zond. Daar heeft Viljoen's com mando een geschutvuur doorstaan, zoo zwaar zegt de schrijver als er den geheelen oorlog niet is ge- I weest. Eindelijk brachten een paar Long Toms en versterkingen onder Louis Botha uitkomst. Ziedaar eenige aanhalingen uit het stuk. Een ouderscheiding. Z. M. de Keizer van Rusland heeft aan de concierge van het Czaar Peterhuïsje te Zaandam een gouden horloge bezet met diamanten vereera. De concierge, mej. Van Houten, her dacht in de maand Juni hare Sójarige dienstvervulling 'en het keizerlijk ge schenk is bestemd als belooning voor den ijver dien zij betoond heeft voor de bewaring van een der schoonste mo numenten van de historie van Rusland. Men meldt uit Amsterdam a Vrijdagavond omstreeks 11 uur be merkten voorbijgangers, dat er brand was ohtstaan in bet drijvend café in den Amstel bij Schollenbrug, bet voormalig Amstelbadhuis, waarvan echter sedert den zomer nog slechts het café, gebouwd op een drijvendJen steiger, over was. De brandweer kon van den wal af weinig uitrichten. Toch slaagde men er in een slang, gekoppeld op de Nieuwer-Amstelsche bronwaterleiding, met een schuitje over te brengen. De drijvende stoom spuit „Jan van der Heyden" kon na tuurlijk tot vlak bij den brand nade ren en had het blusschingswerk zoo goed als geheel voor hare rekening. Het houten gebouw is tot op den Steiger afgebrand. Na zes uur was er niemand meer in bet café geweest. De oorzaak van den brand ligt dus in het duister, en daar tot laat in den avond noch de exploitant, de heer Tamé, noch de gérant, de heer Duivesteyn kwam opdagen, konden wij niet ervaren, of het, verbrand-a pand al dan niet door assurantie ge dekt was. De brand, midden op de rivier, le erde een schouwspel op, dat een me nigte menschen op de oevers staande hield. Hoor en Wederhoor. Het blad „De Christelijke o nu ei-wij zer' deelde onlangs mede, dat de heer J. B. Meerkerk uit Sappemeer bij het afnemen van bet examen hoofdakte a. die volgende vragen bad geaaaii: 1. Wat staat er in in bet zoovéelste hoofdstuk van .,De Delftsche Wonder dokter?" 2. Wat staat er In het zooveelste hoofdstuk van ..De Roos van Dekema-" 3. Zeg de reien van Vond'el's „Luci fer" op. 4. Zeg twintig sneldichten van Huy- gens op. De beer Meei-kerk, die daarover heel wat in de pers heeft moeten hooren, noemt in de „Prov. Gron. Ct." het be richt niet alleen lasterlijk, doch voegt er de korte opheldering aan toe: „Het kan zijn nut hebben, even te zeggen, dat die onderwijzers eenvou- d><- den korten inhoud van een boe* van huiten leeren .om dien op het exa men op te zeggen, zonder dat ze het boek zelf ooit in handen hebben ge had. Daaraan moet een einde worden gemaakt, want zulke studie is totaal waardeloos. Dat ik mij nu niet beet liet nemen, schijnt sommigen geergerd te hebben. „Nu zal i'ku nog eens vertellen, hoe de heeren aan zulke verhalen komen. Een der candidaten kon ais eiK ancser, precies opgeven, waarover hij wilde spreken. Hij moest maar zeggen wat. en als elk ander ried ik ook hem aan. alleen een boek te lviezen, dat. hij pas gelezen had en heel goed' kende. Best: °De Delftsche wonderdokter". ver tel u mij dan eens wat er in d&t hoofd stuk staat Dat herinnert u zich niet? Dat dacht ikwel. Ik zal t u ver tellen Ik deed dat. Vertel mi] nu eens .'hoe staat dat in verband met de geschiedenis van Juliaan en cien V* on der dokter. - Uit zijn antwoord bleek, dat hij 't heele verhaal met kencre. Ik zei: dan zullen we anders beginnen Waar speelt het stuk. in welke stad. Antwoord: Tiel. Bommel, Amsterdam Gouda. Ik weer: Er zal een feest plaats hebben, nietwaar, ter eere van wiens huweliik? Ik meen. dat de can didaat zei: van Prins Maurits. „Vermakelijker nog zijn tal van andere staaltjes; maar ik heb geen lust. er verder van te vertellen. Zooals ik u zei: men leert résumés van bui ten en heeft het hoek, dat men zegt gelezen te hebben, nooit in hancten ge- hadi. Positief vertelt u dezelfde me neer bijv., dat „Max Havelaar" zoo mooi begint n.l. met het slot. Enz. enz. Me dunkt .dal mijn zwijgen ge rechtvaardigd is. Meer zal ik dan ook niet zeggen." Verlenging van vaccantie Waarschijnlijk zal teAmste^rdam met iets nieuws 'n proef genomen worden een referendum onder de ouders der schoolgaande leerlingen der scholen 3e en 4e klasse, en wel omtrent ver lenging der vacantie (dit punt geldt alleen de scholen 3e kl.) en verkor ting der schooltijden. Sedert eenige maanden maken bei de zaken een onderwerp van over denking, bespfrekiing en correspon dentie uit, bij en tusschen de hoof den van scholen en de verschillende autoriteiten. De hoofden van scholen zijn met voorstellen tot wijziging gekomen, welke door de eene autoriteit te wei nig ingrijpende en niet voldoende aan de eischen des tijds werden ge oordeeld, terwijl door andere autori teiten de voorgestelde vermindering van den leertijd onnoodig werd ged acht; wat de een te weinig vond,was den ander te veel. B. en W. wenschen nu een beslis sing te nemen, als de ouders over deze aangelegenheid zijn geraad pleegd. Zij wenschen, dat aan de ouders der leerlingen een circulaire gericht wordt, waarin dezen ge vraagd wordt of zij een verlenging der vacantie en een verkorting der schooltijden (voor de laagste klassen) wensclielijk ack'ten, m zoo ja, aan welke vrij.stefling zij de voorkeur zouden geven: a. van het morgenuur 1112; b. van het middaguur 34. c. van het halfuur 1.30—2 uur (dit een en ander voor de beide laagste klassen of alleen voor de laagste klasse) of d. van alle middaguren voor de laagste klasse alleen, a De hoofden hadden voorgesteld, voor de laagste klassen den morgen schooltijd 'te 11 uur te doen eindi gen envoor alle klassen den middag schooltijd te 2 uur te doen beginnen inplaats van half twee. (Nieuw Schoolbl.) Verdwenen. Door den burgemeester van de ge meente Koucbekerke is kennis gege ven aan het hoofd van de politie te Amsterdam dat de gemeente-secreta ris, de heer Johannes van Egmond, vermist wordt en dat er vermoeden bestaat dat hij verduistering heeft ge pleegd en valseliheid in geschrifte. Outrouwe bediende. Door de firma Franken te Arnhem is aan de Amsterdamsche politie gis teravond kennis gegeven, dat een be diende sedert gisteren is verdwenen. Met hem is verdwenen een sommetje aan bankpapier ten bedrage van circa f 500. Daar de familie van den betrokken pjersoon in die Zwammeirdamstraat te Amsterdam woonachtig is, werd onderzoek in de woning gedaan, maar de gezochte persoon was niet aanwezig. Soc.-dem. gemeenteraadsleden. Te Zwolle is Zondag het tweede congres van soc.-dem. gemeenteraads leden gehouden. De voorzitter de heer P. L. Tak, van Amsterdam, hield een korte ope ningsrede en wee-s er óp hoe de tijd, waarop de sociaal-democraten eenige medezeggenjschap krijgen in de ge meenteraden samenvalt met een kri tieken toestand voor de gemeenten, wat de knellende bepalingen der ge meentewet betreft. Minister Kuyper heeft nu wel een herziening der ge meentewet aangekondigd, maar vol gens officieuse berichten zal deze rege ling meer bepaaldelijk een quaestie van administratieven aard zijn. Wat we het meest noodig hebben, een betere verhouding van de Rijks tot dé gemeente-financiën schijnt te zullen uitblijven, Zoo zullen dus de belangrijke sociale hervormingen oer sociaal-democraten voortaan nog steeds afstuitten op de onvoldoende ge- me ente-f i nanciën. De arbeid onzer sociaal-democrati sche gemeenteraadsleden heeft dus meestentijds slechts als protest eenige practische beteekenis. Een en axiaer bren<d intussehen mede, dat de Ver- eeniging van Soc.-Dem. Gemeenie- raadsled'en een zeer nuttig iets is. Ur gente zaken staan voor cie toekomst op de agenda en de propaganda eischt ook voortdurend'en ijver. Aangenomen werd na eenige discus sie de omschrijving van net doel eter vereenigin- dat als volgt geformu leerd wordt: De Vereeniging van Soc.- Dem. Gemeenteraadsleden heeft ten doel een verhand te vormen tusschen die soc.-dem. gemeenteraadsleden in Nederland en tusschen dezen eu cie leden der. S. D. A. P., die in gemeen tepolitiek belang stellen. Zij beougt d:e eenheid van optreden der soc.-dem. gemeenteraadsleden te bevorderen; voorts dat de soc.-dem. gemeenteraads leden elkander op de hoogte zullen houden van hunne handelingen in die functie, en kennis verspreiden aan gaande de eischen van de S. D. A. P., ten aanzien van bestuur en beheer in d'e gemeenten, en cLo verwezenlijking dier eischen naai' vermogen nevortsa- ren. Tot voorzitter der vereeniging werd daarna gekozen de heer P. L. Tak, ter wijl als bestuursleden werden aange wezen de heeren: H. Spiekman, J. F. Ankersmit, J. G. Jansonius, Jos. Loop. uit, J. Oudegeest en G. Schotveld; Het informatie-bureau werd bij ac clamatie samengesteld uit de heeren Tak, Loopuit en Ankersmit. De heer Schaper hield1 een inleiding over „De taak der soc.-dem. gemeen teraadsleden tot uitvoering van de Woningwet". De woningwet is op zichzelf niet slecht, maar de waarborg ontbreekt dsat de gemeenteraden er zich aan houden zullen. Het is niet voldoende oude krotten af te breken, men moet nieuwe wo ningen bouwen en dit kan het best geschieden door d'e gemeente zelf. De heer J. F. Ankersmit sprak over „Winst uit gemeente-bedrijven." Bij de steeds grooter wordende uit gaven voor woning- en schoolbouw en tal van andere zaken bekruipt de ge meenten wel eens de verleiding deze uitgaven voor een deel te bestrijden uit de winst uit gemeentebedrijven. Een belangrijke veriiooging van ge meentebelasting toch heeft, ten gevol ge dat de rijken gaan verhuizen. Bv. in Amsterdam heeft men tal van meer- gegoeden zien verhuizen naar het Gooi of Haarlem. Daardoor is de druk op de andere d'eelen dier bevolking zwaarder gewor den. want nieuwe en groote werken moeten worden uitgevoerd. Winst uit gemeentebedrijven is een indirecte belasting en wel op de eerste levensbehoeften. Als iemand 9 cent voor gas betaalt, wordt daarbü niet gedacht dat daar soms 3 cent winst bij ls. Een zakkenrollerspolitiek dus. De eerste levensbehoeften maakt men dius minder toegankelijk en dlrukt daardoor den-levensstandaard. Het is langzamerhand een gewoonte geworden, maar daarom ls het niet minder te veroordéelen. Verlaging van de prijzen van de producten uit de gemeentebedrijven komt bijna niet voor. Beslist tegenstander van winst uit gemeentebedrijven is spreker met, want er is aan die bedrijven ook een zekere risico verbonden, maar u© ge meente mag die winst niet opdrijven om daaruit alles te kunnen nestrijden De Rijkswet moet zoo veranderd worden, opdat de gemeenten meer in komsten krijgen. Bijv. een progres sieve grond- en bedrijfsbelasting. Spreker geloofde niet dat conclu sies genomen behoefden te worueu eü bepaalde zich tot een eenvoudige uit eenzetting van zijn onderwerp. De heer Schaper was het met in elk opzicht met spreker eens. De overige leden vrij eenstemmig. Als laatste punt werd nog de Straatbelasting behandeld. Het werd ingeleid door den heer Treffers. Over diit ontwerp heerscht nog geen eenstemmigheid onder de soc.-demo. craten. Inleider is er niet tegen, omdat pro gressief kan worden geheven. De schaduwzijde is, dat de eigena ren van huizen den druk dier belas ting zullen afwentelen op de huurders. De huurders kunnen zich daartegen in massa verzetten. Deze keerzijde is ten minste niet groot genoeg om spre ker tegen de straatbelastïng te «.«oen zijn. Een dierenbende gepakt. De „Limburger Koerier" meldt: Sedert maanden reeds werd de driehoek, gevormd door VaalsMaastrichtLuik, onveilig gemaakt door ontelbare diefstal len. Geen plaatsje is onbezocht gebleven. In Gulpen stal men nog eenige weken geleden bij den jager van het kasteel, in Meerssen, in Eijsden, ja bijna in alle dorpen van den omtrek werd diefstal met braak gepleegd, zonder dat politie of justitie eenig spoor van de daders kon ontdekken. Nu werd in Augustus op den Heerder- weg te Maastricht door zekeren L. een revolverschot gelost. Door den brigadier der rijksveldwacht Pus'enbroek achter volgd, wist de dader te ontsnappen. Den brigadier mocht het echter gelukken L. den 12en Augustus te Maastricht, na een verwoeden wedloop, te arresteeren. In het bezit van L. werden gouden en zilveren voorwerpen gevonden, vermoe delijk van diefstal afkomstig. Door de politie werd in de stad, dooi de marechaussee in den omtrek, door de Belgische gendarmerie in België een on derzoek ingesteld. De herkomst der voor werpen kon niet gevonden worden. De brigadier der rijksveldwacht Huyen- broek bovengenoemd, gaf het onderzoek niet op en het mocht hem gelukken te ontdekken, geholpen door den commis saris van politie uit Visé, dat de voor werpen ontvreemd waren te Haccourt. Daar L. broeders heeft, wanende te Haccourt, werd daar ten huize een on derzoek ingesteld en het bleek daar een depot van gestolen goederen te zijn. Met vrachten tegelijk werden kleed eren, le vensmiddelen, kerkgewaden, gouden en zilveren voorwerpen daar gevonden. Natuurlijk werd de geheele familie L. onmiddellijk gearresteerd en naar de ge vangenis te Luik overgebracht. Intussehen werd bij L., wonende in de Stokstraat te Maastricht, 1.1. Zaterdag huiszoeking gedaan, met. het gevolg, dat hij en de vrouw, die bij hem inwoonde, gearresteerd en naar de gevangenis werden overgebracht. Door papieren, gevonden op de aan gehoudenen, op het spoor gebracht, wer den nog een tweetal personen gearres teerd, terwijl van het bed werd gelicht zekere B., wonende in de Gapuzijnen- straat. Rechercheerde onze politie in België, de Belgische- justitie stelde hier een on derzoek in en dank zij de samenwerking, werden in Luik en omliggende plaatsen nog een aantal personen, medeplichtigen gearresteerd, zoodat in het geheel nu veertien personen, waaronder een paar vrouwen, hetzij te Maastricht, hetzij in de gevangenis zijn ondergebracht. Het geheele aantal diefstallen met braak moet meer dan veertien bedragen. Als een staaltje van brutaliteit moet ge meld worden dat ingebroken werd niet tegenstaande de waakzaamheid der waakhonden, terwijl voorwerpen in de slaapkamers, waarin personen waren, ontvreemd werden. Onder de aangehoudenen te Luik be vinden zich ook opkoopers en z.g. an tiquairs. De bende bekent natuurlijk niet. doch nu is de politie druk doende om de her komst der gestolen voorwerpen uit te visschen. Een woord van hulde moet den briga dier der rijksveldwacht Puyembroek ge bracht worden, die de draden vasthield, waardoor het mogelijk werd de geheele •dievenbende te vangen. Een honderdjarige. Te Oud-Beierland (Z.-H.) hoopt N. de Voogd van der Straten den 6en de zer zijn honderdste levensjaar in te treden. Hij heeft nog de beschikking over al zijne zintuigen en is nog zeer goed ter been. Brand. Dezer dagen ontstond brand in d'e Waag, onder het raadhuis te Grave. Het oude archief werd deerlijk door vlammen en waterschade aangetast. Ongelukken. Eergister, is te Maarheeze (N.-B.) een tre.urig ongeluk gebeurd. Een reeds 92-jarige landbouwer bracht zijne koe uit de wedde naar den stal, onderweg schrok het beest en wierp den geleider omver, met het gevolg, dat hij reeds des avonds over leed. Omgewaaid. Uit Stadskanaal schrijft men: Juist met het passeeren der post- tram van 12 uur waaide bij den Nij- veenschen mond een boom om. De zware stam kwam op het voorhalkon van den wagen terecht, die erg be schadigd werd. De koetsier M. deed tamelijk ernstige kneuzingen op. Moord. Zaterdagnacht had in de Molenstraat tc Enschedé een vechtpartij plaats, tusschen een aantal personen, waarbij de '19-jarige Engberts S. door iemand die zich als deelnemer aan hei gevecht in hinderlaag had gelegd, dermate met een mes ever de borst en in den buik werd verwond, dat hij eenige oogen blikken later dood was. De vermoedelijke dader werd gister morgen gearresteerd. Hij blijft echter ontkennen. Brand. Zondagmiddag te twee uur is te Rot terdam brand uitgebroken op de zolder verdieping van het politiebureau der 3e afdeeling, aan de Meermanstraat. Vier spuiten werkten en beperkten den brand tot den zolder. De waterschade is groot, vooral in de woning van den commissa ris, die onder den zolder is gelegen. Op de eerste étage, waar het hulpbu reau, van het bevolkingsregister is geves tigd, en in het politiebureau, moest al les in haast in veiligheid gebracht wor den. Sport en Wedstrijden Wedrennen te Woestduin. De talrijke bezoekers die Zondag de cour ses bezocliten, hebben niet te klagen gehad over het- slechte weer. omdat de gunstige lig ging van Woestduin een beschutting aan biedt tegen den guren najaarswind, die de zer dagen heerscht. I. Voethalprijs: Handicap-harddraverij voor Nederl. paarden. Prijs 250, 75 en 25. Belle Bay (2300), Ducaat (2250), Anton (2175), L'ssanna (2150), Electricity II (>2150), Premier II (-2150), Herman (-2125), Anna (2125), Vetlok (21-25), Jonge Wllkes (2075) en Prinses Wanda (2000). I. Anna van J. Koster, rijder eig. in 3 m. 55 2/5 s.; 2. Prinses Wanda van J. Rooden- burg, rijder elg. in 3 m. 56-4/5 s., en 3. Du caat van A. R. v. d. Hilt, rijder Noordzij in 3 m. 57 s. Totalisator 2.50 119. placé: f 9.50, 1 20 en f 26.50. II. Hockey-prljs, wedren vlakke baan voor inlandsche paarden, afstand 1200 meter, prijs 1 300. J 50 en 1 25. Billlton 69 l'/2, Diamant 64, en Golden Lilly 51 KG. Billiton heeft de lei ding, dadelijk gevolgd, door Diamant, terwijl Golden Lilly met eenige lengtes volgt. In het rechte eind komt Golden Lilly naar voren en wint gemakkelijk met 1 lengte. Totalisator f 3.50; Paris; l 3/4, Diamant, 2/5 stal Hobokeu. 1. Golden Lilly van A. v. Hoboken v. Hoe- dekenskerke, rijder Garrard; 2. Diamant van Jhr. L. Boreel. rijder Turner eu 3. Billlton van A. v. Hoboken, rijder Wienert. m. Toekomstprijs, fokharddraverij, afstand 1000 meter, prijs 1 600, 250, f 100 en 50. Mar tha en Ella van stal Glas, Allaward II van J. d. Hilt, Bella van J. Koster, Gouddraad van A H. v. Wickevoort Crommelin, Ghilouey van W. A. Ockhorst en Carmen van Adolf Catz. Paris: 12/1 stal Glas en Ghilouey, 16/1 Carmen en Allaward II. 4/1 Bella 1/5 Goud draad. Na verschillende valsclie starts neemt Gouddraad de leiding, dan Bella, Martha en de anderen. In de laatste bocht passeert Martha, Bella en wordt tweede. 1. Gouddraad van A. H. v. Wickevoort Crommelin, eig, in 1.57 3/5; 2. Martha van H. K. Glas, rijder ,T. Ensing, in 1.59 1/5; Bella van J. Koster, rijder elg.. in 2.4 3/5 en 4. Allaward II van J. v. d, Hilt, rijder Schön- ï'Ock, in 2.6 3/5. Totalisator f 2.50 f 3.50, placé 1 7.50 en 1 18.50. IV. Tennisprijs, verkoopswedren vlakke haan, gewicht volgens schaal, prijs 450, f 50 en f 25, afstand 1800 meter. Equerry (55 1/2), Tintagel Castle (54), Daupnlné (51), Zamiella (49 1/2), Glasnevin (49). en Something (49). 1. Glasnevin van A. van Hoboken van Hoe- dekenskerlce, rijder Garrard, 2. Tintagel Castle van baron Creutz, rijder Turner, en 3. Equerry van W. Jochems, rijder LehmfuU; met 1 P2 en 2 lengten. Totalisator 2.50 1 11.50. placé; f 16,50 en f V Bandyprijs. Recordharddraverij. Prijs 450. fl 00 en f 25. Waschfrau ex Laundry Girl (3375). Eiber (3325), Robert See Steele (3325) Abdul Ameer (3300), Moquette (3275), Sersant (3200) en Isabella (3200). l. Abdul Ameer, van J. W. Schuyl, rijder Schuyl Jr., in 5.22 2/5; 2. Moquette van Stal Unitas,. rijder Oppelaar in 5,22 3/5; 3 Robert See Steele van Joh. de Mol, rijder Schippers in 5.23. Totalisator 2.50 t 54, placé 5 22 en 10. ITT. Golfprijs. Steeple-chase, afstand 3500 M. Prijs f 450, 1 50 en /25. Dusky Duck (77), Ne- ris (74). Marine (74) en Muggins IT (72). Ma rine en Dusky Duck het eerst voorbij de tri bune, dan Neris en Muggins II te gelijk. Van de hoogte af is Dusky Duck voorop, dan Ma rine, terwijl Neris en Muggins II ver achter zijn. De muur wordt geweigerd door Muggins, maar toch wordt ze er over gebracht. Dusky Duck wint gemakkelijk met vele lengtes. Ma rine blijft tweede. 1. Dusky Duck van P. J. Eyma. rijder Vic tor; 2. Marine van J. J. Korthals van Schoo- ten, rijder Hartmann; 3. Neris van W. Jo chems. rijder Eltzbacher. Totalisator 14, placé 11.50 en f 8.50. Voetbal. Dor de le klasse B. speelde Zondag te Rot terdam ..Rapiditas" tegen „Quick", Amers foort. De Rotterdammers spelen eerst met wind mede en doelpunten voor de rust vier maal. Den eersten keer binnen twee minuten uit een hoekschop door Theeling genomen en door Maas prachtig ingestopt. De drie an deren kwamen met geregelde tusschenpoo- zen, aangezien de vroegere groenzwarten het spel in handen hadden. Wel brachten de gas ten eens een bezoek bij de Rotterdamsche ach terspelers, doch de verdediging, gesteund door den wind, was niet tot wijken te bren gen. Na de rust ls het „Quick", welke den wind weet te benutten, en aangezien de Rot terdamsche verdediging danig verslapt, heb ben de bezoekers gewonnen spel, hoewel zij door erg talmen met schieten niet voldoende .weten te profiteeren. Toch is in korten tijd de bal reeds driemaal langs van Wijk gepas seerd en zeven minuten vóór tijd wordt het doel van „Rapiditas" belegerd, waaraan bij na alle spelers deelnamen, totdat opnieuw na herhaaldelijke hoekschoppen de Rotter damsche verdediging een bal te machtig wordt en de stand aldus 44 geworden is; dan ls het tijd en is deze beslist onbelangrijk gewor den wedstrijd geëindigd. Voor de le kl. competitLe B. won ,,H. B. S." 'Den Haag) te Utrecht van „Hercules" aldaar met 2—0. De competitie van den Nederl. Voetbalbond begon Zondag te Amsterdam op ,,R.A.P."s nieuwe veld tegeu „AJax" uit Leiden. Het terrein is uitstekend, hard en gelijk zooals wij nog nooit een veld in onze hoofd stad zagen. De afzetting ijzeren palen met ijzerdraad lijkt ons zeer practisch. Op een der lange zijden ls een deel gereserveerd voor de leden. ,,R. A. P." heeft dus wel zijn best gedaan om wat terrein betreft eens goed voor den dag te komen. Jammer dat de moeite niet beloond is door eene overwinning. Met twee invallers begon ,,R. A. P." den strijd, die voor de pauze .rij gelijk was, ,,R. A. P." een weinigje sterker". „AJax doelpunt het eerst maar kort daarop maalct ,,R. A. P." gelijk. Beide zijden hebben intussehen een paar kansen verknoeid. Tegen het einde van de eerste helft denkeu wij ,,R. A. P." leder oogenbllk te zien doelpunten. De bal hangt als het ware in „AJax's" doel, maar de stand blijft l—l. Groot is dus onze verbazing, als na de hervatting ,,R. A. P." zoo zeer afvalt. Over alle linlën wordt geknoeid, de achter hoede en middenspelers zien zich den hal af nemen en door het doel Jagen. Alle samen spel ontbreekt. „Ajax" daarentegen verbetert merkbaar en maakte uitstekend gebruik van de slecht geplaatste ballen der tegenpartij. Het verwondert ons dan ook niet „Ajax" nog

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2