NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Het Huis oMer 38 Zee Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. e Jaargang Woensdag 8 October 1902. No. 5913 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regelfl 50 Ots,; iedere regel meer 10 Cts: Buiten het Arrondissement Haarlem is de prjj® der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. BnreauxGetouw Het Spaarae, Zoider Buitenspaarue ISO. 6. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiere. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. E Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G* L, DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31W« Faubourg Monvmcaire. ilaariem's Dagblad van 8 Oct. bevat o. a. Zola's begrafenis, Moord, In braak te Elskout, Grensregeling te Heemstede, Veiling goederen. üftieieele benciiten. STEMMING VOOR DEN GEMEEN TERAAD. De BURGEMEESTER van Haarlem maakt, bekend, dat op Vrijdag den lOen October 1902 eene stemming zal plaats hebben ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad voor het tweede kies district der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende candidaten: F. M. baron Van Lynden, Wagenweg 66 en P. J. Troelstra, Frans Halsstraat 8. De stemming vangt aan des morgens te 8 uren en duurt tot des namiddags te 5 uren. De stembureaus zullen zitting houden als volgt: dat in het stemdi-strict A: (hoofdstem bureau), in het schoolgebouw aan de Nassaulaan, plaatselijk gemerkt no. 37 (thans 2e Burgerschool); dat in het stemdistrict B: in het school- gebou waan de Fr. Varkenmarkt, plaat selijk gemerkt, no. 38, (thans le Tus- schenschool. De inhoud van art. 128 van liet Wet boek van Strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met'gevange nisstraf van ten hoogste een jaar. Harlem, den 4en Oct. 1902. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL en FABRIEKEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, Gelet op art. 10 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76); maken be kend, dat op Vrijdag den 14en November 1902 eene verkiezing (periodieke) zal plaats heb ben van 5 leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in deze gemeente, waar toe door kiesgerechtigden voor die Kamer stembriefjes kunnen worden ingeleverd ten Raadhuize, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Haarlem. 6 October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJN ACKER. VERKIEZING van drie leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haarlem en Heemstede. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem. Gezien het Koninklijk Besluit van 26 Sep tember 1902 no. 12, brengen ter algemeene kennis, dat bovenbedoelde verkiezing zal plaats hebben op Donderdag, den 30en Octo ber a.s. en de eventueele herstemming op Dinsdag den llen November d.a.v. Het stembureau zal zitting houden op het Raadhuis, van des voormiddags 8 tot des na middags 3 uren, om daarna onmiddellijk over te gaan tot de opening der ingeleverde stembriefjes. Haarlem, den 3en October 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlofganger Cornelis Hubertus Piët uit de gemeente Haarlem, van de lichting 1901, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, om zich op 20 October aanstaande, des namiddags vóór vier ure, te bevinden te 's-Gravenhage bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde over eenkomstig art. 124 der militiewet 1901, Voor den tijd van acht dagen in werkelijken dienst te worden gesteld. Haarlem, 4 October 190-z. De Burgemeester voorn., BOREEL. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De ..Standard' 'bevat een bericht, dat prachtig illustreert hoezeer er een vredelievende geest in Zuid-Afrika beerscht, nu al zoo lang na het teeke nen der vredesvoorwaarden. Uit Durban n.l. verneemt dat Mad, dat er 41 Boeren, voornamelijk Kaap- kolonisten. in hechtenis genomen zijn b" hun terugkeer uit het krijgsgevan genkamp op Ceijlon, oncrer bescnui- digin? van hoogverraad. Engeland. Wanneer binnenkort over veertien dagen de parlerneovtszittingen weer aanvangen, zal hevig den strijd ont branden over onderwijswetten. die slechts ten deele behandeld zijn en die de regeerino- nu voltooien wil. Zeven artikelen zijn reeds behan deld, er blijven er nu dertien over, die op zichzelf reedis een werk van belang zijn doch hot geval wordt nog gecompliceerder, wanneer men weet dat staatsliedten van alle partijen ver. klaard hebben zich bij de reeers geval len besluiten niet te zullen neerleggen. Het verzet schijnt zoo krachtig te z"n dat het ererucht reeds heeft geloo- pen als zou de regeering geneigd zijn de onderwijswetten uit te stellen, d. w. z. in te trekken. België. Toen de Boerengeneraals Maan dagnamiddag te 6 1/4 uur aan het Noorderstation tei Brussejl aankwa men, stond het perron, dat eigenlijk uitsluitend gereserveerd was voorde generaals, het comité van ontvangst en de pers, zoo vol dat die generaals tien minuten noodig had'den om uit het station te komen. Builten het station stonden meer dan drie duizend menschen opeenge pakt, die de generaals luide toejuich ten. De menigte wilde de paarden van de' rijtuigen spannen; aan het geju bel scheen geen einde te willen ko men. De gendarmes waren niet in staat de menigte tegen te houden. De bou levards waren zwaijt van de men schen. Overal werden den generaals bloemen en ruikers toegeworpen. De Vlaamsche varaenigingen (stonden langs de boulevards, Bengaalsch vuur werd ontstoken en overal klonken de kreten: Leven De Wet, Botha en De la Rey! De generaals groetten naar alle zijden. De stoet trekt naar het hotel du Grand Monarque. Toen de generaals op het balcon kwiamep., wejideto. weer hartelijke ovaties gebracht en beurtelings dank ten zij voor de geestdriftige ont vangst. Het Journal de Bruxelles meldt,dat in de Rue Fossé aux Loups de me nigte zich op een Engelschman wierp die schijnt geroepen te hebben: weg met de Boeren. Een toeschouwer slaagde erin hem te ontzetten, waarop hij in een win kel moest vluchten. Na een collation in het hotel du Grand Monarque had er een meeting plaats in de Grande Harmonie, waar de Boerengeneraals spraken. Duitschland. In Berlijn beschouwt men met be langstelling het aanstaande bezoek van den koning van Portugal aan Enge land, welke nu in verband wordt ge bracht met de Delagoabaai-geruchten. Want in weerwil van de tegenspraken die ten doel hadden de vaderlandsche gevoeligheid in Portugal tot bedaren te brengen, is men in Duitschland vrij wel overtuigd, dat Engeland zijn zin nen heeft gezet op het verkrijgen van een goede haven in het Lorengo Mar nu es gebied. Tusschen den Engelschen en Porta- gesschen koning zou ook het veel ge noemde geheime Engelsch-Duitschs verdrag ter sprake komen en naar me\ in Berlijn wil, zou de koning van Por tugal in Londen blijven tot keizer Wil helm zijn bezoek aan de Ergelscke hoofdstad bracht, om met zijn drieën te overleggen. Op een vergadering van Duitsche pomologen en vruchtenkweekers, die te Stettin in verband met een tentoon stelling van fruit wordt gehouden, heeft de geheime Oberregierungsrat Carnp er de aandacht op gevestigd, dat Duitschland bij lange na niet m zijn eigen behoefte aan vruchten kan voorzien. Tegen een invoer van fruit ter waarde van 33 1/2 millioen ink, staat maar een uitvoer van 1 1/2 mil lioen m.k. Voor de opbeuring van de vruchtenteelt in Duischland is noodig dat men de keus van het zaad, naar het voorbeeld van Amerika, beperkt, en verder dat men den ooftbouw uit de voorsteden overbrengt naar het platte land. Overigens wordt nog een prijsvraag over de quaestie uitge schreven. Een Duitsch journalist in Slees- wijk, zeker© Strackerjan, die reeds vroeger zoogenaamde onthullingen heeft gebracht over de Deensche pro paganda in die streek, beschuldigd in de Schleswigsche Grenzpost Jens Jessen, sedert het begin van dit jaar lid van den Duitscheu Rijksdag, van landverraad. Strackerjan beweert na melijk, dat er in Denemarken een vereeniging is, die ten doel heeft mid delen op te brengen voor liet ophitsen van de bevolking vanNoord-Sleeswijk tegen Pruisen. Tot deze vereeniging, den naam dragende van Danebrog, zouden een aantal Deensche ambte naren behooren. Met het bijeenge brachte geld wordt de Deenschgezin- de partij op Pruisisch gebied ijverig ondersteund. Over de bijeenkomsten van de vereeniging en die daarbij ge houden redevoeringen bewaailt de Deensche pers, voorzichtigheidshalve zooveel mogelijk het stilzwijgen. Jens Jessen wordt nu verweten, dat hij niet alleen sedert vele jaren tot de vereeniging in nauwe betrekking staat, maar ook nog na den ,8s)ten Maart 1902, dus na den dag dat hij zijn mandaat als hd van den Rijks dag heeft gekregen, deel heeft geno men aan de vergaderingen. Stracker jan daagt Jessen uit zijn beweringen te weerleggen; anders zullen nieuwe onthullingen volgen. Bladen als de Köln. Ztg. nemen de beschuldiging van Strackerjan over on knoopen er beschouwingen aan vast over het Deensche gevaar. ,,Het is, meent de Kölnische, iets heel an- derjs, wanneer de Noord'sleeswijkers als werkelijke, overtuigde Deensche patriotten voor hun overtuiging strij den en offers brengen, dan wanneer delzo beweging kunstmatig met vreemde middelen aan den gang wordt gehouden.... Wij leven met Denemarken in vrede en vriend schap, en behoeven daarom niet te dulden dat van Denemarken uit een partij ondiersteund wordt, welke de •afscheiding van een Duitsche land streek nastreeft." Rusland De politie te Kopenhagen heeft mededeeling ontvangen van helt be staan van een anarchistisch complot gericht tegen da Keizerin-weduwe van Rusland Men meent te weten, volgens Reu ter, dat verschillende Italiaansche anarchisten op weg zijn naar Dene marken, me(t de bedoeling om. een aanslag te plegen op het leven van den Koning. Russische politiebeambten zijn in Kopenhagen aangekomen om met hun Deensche collega's te wakenvoor het leven der Keizerin. Zwitserland. De Zwitschersche Bondsraad heeft onlangs bevel gegeven, dat een dui zendtal dienstplichtigen onder de wa penen zullen geroepen worden om te gemoet te komen in het gebrek aan ar- üeidskrachten, ontstaan door de tram- stakingen. De chef van het militaire departement, de heer Thiebaut, heeft echter geweigerd dit bevel uit te voe ren, daar hij als socialist het rechtrna- tige ervan bestrijdt. De Bondsraad heeft daarop niets beters weten te doen dan de oproep zelf uit te vaardigen, maar een groot aantal dienstplichtigen beeft geweigerd onder de wapenen te komen. Oosteurijk-Hongarije. In 1905 hoopt de Oostenrijkscne ma rine in het bezit van 9 moderne slag schepen te zijn en daarmede sterk ge. noeg voor ©en goede kustverdediging en de handhaving van haar gezag in do territoriale, wateren. Van de drie divisies waarin deze linieschepen ver deeld zullen worden, zijn er twee ge reed, terwijl voor de derde divisie drie schepen op stapel staan, die in 1905 klaar moeten zijn. Behalve de 7 nieu we reeds in dienst zijnde kruisers is de kiel gelegd: voor twee zeer groote kruisers met een inhoud elk van 7400 ton.. Verder zijn 12 nieuwe torpedo booten in de maak, en zal binnenkort de hand geslagen worden aan de ver nieuwing van het riviermateriaal, waaronder twee Donaumonitor's en 5 patrouillebooten. De vernieuwing dei- vloot heeft zoowat een kwarteeuw ge duurd en is in 1882 begonnen. Keize-r Franz Jozef moeit, naar het heet, zeer verontwaardigd zijn over het gedrag van koning Leopold je gens zijn dochter gravin Lonyay hij gelegenheid van den dood der koni- gin. De keizer moet er zelfs over ge dacht hebben den lijkdienst niet bij te wonen, Turkije. De Turken, onaangenaam getroffen door de opmerkzaamheid buitenslands ook aan de onlusten in Macedonië ge schonken. beklagen zich, dat men daar erg overdrijft. Er zijn geen 3000 op standelingen. zooals het Macedonische comité opgeeft, zegt men te Konstan- tihopel. Ook hebben deze geen ge weren van Turksche troepen afgeno men. De Sultan heeft voorts 60,000 man troepen met 500 kanonnen in Ma cedonië en Albanië en hij kan dit ge tal desnoods gemakkelijk verdubbelen. Europa heeft dus niets te vreezen van een opstand ,die zonder moeite ge dempt zoude worden. Men houdt er speciaal te Wee*en van om de nieuwtjes uit Turkije een sensationeel tintje te geven. Maar zoo gevaarloos zoude toch een alge meene opstand in Macedonië en Al banië niet zijn omdat het Mohamme- daansche fanatisme bij een geweldda dige actie tegen de christenen tot las tige verwikkelingen zoude kunnen leiden. Frankrijk. Zola's begrafenis. Uitvoeriger zijn nu tot ons gekomen de verslagen van de begrafenisplechtig heid van Emile Zola. Wat het meest treft is, dat vooral l'affaire het hoofdmotief is geweest van alle herdenkings- en hulde-redevoerin- gen. Hoezeer ook vervuld men moge zijn van bewondering voor den moed waar mede Zola, toen hij zijn ,,3'accuse" neer- flitste, zijn roem, zijn eer, alles waagde in den strijd voor waarheid en recht, liet doet eenigszins pijnlijk aan, wan neer men ziet dat deze bewondering het alles overheerschen.de sentiment was; dat aan de geopende groeve de haat weer gevoeld is en de oude vijandschap tus schen voor- en tegenstanders in een zaak die in een beschaafde natie zelfs nooit had mogen voorkomen Wij willen nu uit de redevoeringen, die gehouden zijn nog een en ander aan halen. Chaumié heeft deze woorden gezegd: „De kleinen, de ongelukkigen, de ont erfden, aan wier lijden Zola zijn bijzon dere aandacht gewijd heeft en die zijn medelijden hadden, voelend dat ze een vriend verloren hebben, mengen hun dankbaarheid en droefheid bij de droef heid, en de bewondering van hen, die het onmetelijk verlies betreuren, dat de letteren geleden hebben, en zóo gevolgd door een indrukwekkend eere-escorte te midden der hulde-betuigingen, daalt de meester in het graf neer, nalatend een gloiiieuzen naam en onovertrefbare blad zijden. Abel Hermant heeft de waarde van het naturalisme zijner werken geschetst. Ook sprak Anatole France, die o.a. Zola'^ houding in l'affaire herden kend, zeide: „Er is geen land dan het onze, waar zulke groote dingen zouden kunnen ge beuren. Wat is het genie van ons vader land' bewonderenswaardig! Wat is zij schoon, die ziel van Frankrijk, dat in de vervlogen eeuwen aan Europa en de geheele wereld het recht getoond heeft. Anatole France zei o. a. ook: Zola, jong nog, was op het toppunt van zijn roem. Kalm genoot hij van de vruchten van zijn arbeid, toen hij zich aan die rust onttrok, aan het werk dat hij liefhad, aan de mogelijke vreugde van zijn leven. Men moet bij een graf slechts ernstige en serene woorden spre ken en niet anders uiten dan zachtheid en harmonie, maar gij weet, dat er geen kalmte is dan in de rechtvaardigheid en geen rust dan in de waarheid. Ik spreek niet van de philosophische waarheid, voorwerp onzer eeuwige gedachtenwis- seling, maar van die moreele waarheid, die wij allen kunnen tasten omdat ze voelbaar is en zoo conform onze natuur, dat het kleinste kind haar met de hand kan grijpen. Ik zal de rechtvaardigheid geen geweld aan doen, waar zij mij ge biedt te prijzen, wat prijzenswaardig is. Ik zal de waarheid niet verbergen in een laf stilzwijgen. En waarom zouden wij zwijgen? Zwijgen zij, de lasteraars? Ik zal bij deze geopende groeve slechts zeggen wat gezegd moet worden, maar dat zal ik ook zeggen." Abbé Gayraud, afgevaardigde van Finistère, heeft aan Combes geschre ven, dat hij dezen interpelleeren oou over den nieuwen ..aanslag op de vrij heid" der geestelijkheid, waarbij aan deze is verboden, in Bretagne gods dienstonderwijs in dialect' te geven. Stadsnieuws. Haarlem, 7 October. Bazar Tesselschade. In het Brongebouw wordt heden de algemee ne bazar geopend van de vereeniging Tesselschade, ui samenwerking met de vereeniging „Arbeid Adelt". Geen plaatselijke bazar dus, doch een algemeene, zooals door Tessel schade om de twee jaar gehouden wordt. Men vindt er, behalve handwerken in de meest uitgebreide soorten, waar onder zeer schoon© en kunstige, ook prachtig mooi kantwerk, kunst- en Feuilleton. door MAX PEMBERTON. 16) Zij sloeg hare oogen hierna neer en deed echt als een kleine coquette. Haar grappig verhaal had mij iets geleerd, maar wel honderd vragen waren in mijn hoofd opgekomen, en even zoo veel nuttelooze antwoorden. De gou verneur was weg. Het. eiland haatte en vreesde hem om beurt. Wat of de slaaptijd ook mocht zijn, hij scheen tien dagep te duren. Wij moesten weg en aan boord ^ijn, of er zou iets vree- selijks gebeuren. Zelfs bij deze meis^ jes was Ruth Bellenden's ongeluk be kend en zij vermoedden evenais de an deren, dat wij aan land waren om haar te helpen. Verder, dacht ik, zou den de menschen op Ken's Eiland ons nacht en d'ag vervolgen, totdat wij weg waren. Daar vergiste ilc mij niet In. Wij hadden nauwelijks ons maal ge nuttigd toen er ver beneden in het dal een geweerschot klonk, en daar de oude Clair-de-Lune op dezen knal op sprong, waren wij in een oogenblik op de heen om over het gevaar te spreken. Hallo, kindergeweertjes, riep Pe ter Bligh op zun Iersche manier uit, wie zou nu op dezen tijd in den mor gen kindergeweren afschieten Dat is om naai- je gezondheid te vragen, Petei-, zei ik fluisterend. Waarvoor zou iemand vuren, als hij je niet voor een konijn aanziet Wil je naar beneden gaan, en hem vrien delijk bedanken? Hij trok zijn broek op en haalde zijn pijp uit den zak.. Alls het een moordschot is, laat mijn persoontje het dan maar zijn. Ik ben zoo jong niet meer, makkers! Een geweerschot van uit zee deed on9 zwijgen. Oude Clair-de-Lune, die zich aan de ladder vastklemde, ver zocht ons hem te volgen, terwijl hij de meisjes toeriep Allez-vous en Ge heel ons rustig praatje en onze tevre denheid was 'in een oogenblik verdwe nen. Ik antwoordde George niet eens, toen deze mij vroeg. Denkt u dat er gevaar ismijnheer? maar na achter den Franschman den heuvel te zijn op gerend, hielp ik hem de ladder dragen, die wij naar den top sleepten, vóór xk nog wist of hij hem noodig had. Wat is het, Clair-de-Lune Waar cm vuren zij vroeg ik, terwijl hij voort rende. De gouverneur is thuis was zijn antwoord. Gouverneur thuis, groot gevaar, capitaine HOOFDSTUK X. Wij renden den heuvel op als men schen, die voor hun leven loopen. De meisjes raapten hun zakken en mand jes op, wisselden vlug een woord met Clair-de-Lune en haastten zich toen naar" de bungalow. Ons pad leidde over moeielijkc rotsen, steile hellingen en afgronden, arigst'ig om te zien. Voor onzen gids scheen dit alles niets te zijn, en wij gingen steeds voort, tot dat de weg ons ten laatste recht naar dien hnogsten top voerde, waar wij als gemzen tegen de wanden van den rots klommen. Hier, op een smallen rand, hoog hoven de zee, stopte de Franschman eerst, Scheepsmakkers, zei hij, toen hii op adem gekomen was. d.e reis is ge daan, geheel en al, hier ben je veilig, hier blijf je. Ik ga naar beneden, om den gouverneur te zien, maar kom weerterug 'ik kom weer met brood en vleescli terug, messieurs. Ik denk, dat niemand stem genoeg had .om hem te antwoorden. De plaats zelf, de rots b'oveu de zee en de kleine, lage, moeielijkc grot, gaven ons genoeg te denken, 't Was waar, men lag lxier veilig genoeg, maar toch. in welk een toestand. Opende men de ee-nige deur van het huis, dan zag men wel duizend voet naar beneden in een afgrond. We hadden de zee vóór ons. onder ons, en aan den verwijderden horizon. Dag en nacht donderden de golfslagen tegen de zwaardv'ischrif, de wind huilde om de machtige spitsen van die geduchte x-otsen. Wij waren als menschen, die plotseling boven op den spits van een toren geplaatst wa- en daarna aan 't noodlot overgelaten, of wij blijven leven of vallen zullen. Ik vertel U dit duidelijk en oprecht, omdat wij vijf dagen op die vreesdijke plaats doorbrachten en er, behalve éen dag, niets anders van kan verteld worden dan een zeemanspraatje, vra gen en antwoorden, en ijdelehoop. Elk uur van den dag vond een onzer met de oogen naar het verloren schip uit kijken, met moedelooze harten vol te leurstelling. Wees verzekerd, dat wij elkaar wel opbiechten, wat in onze hoofden omging of hoe wij in de toe komst moesten leven. Wij waren naar Ken's Eiland gegaan om de kleine Ruth Bellenden te hslpen, en deze vreeselij ke toestand was er het einde van. Het schip weg, het eiland vol met duivels, die ons om niets den hals wild'en af snijden, en dachten goed gedaan te hebben, geen uitkomst, hoe klein ook, geen enkele weg tot ontsnapping wei nig voedsel, da: wel leek nog minder te zullen worden. Wij hadden vrien den, ware vrienden, 's Avonds en 's morgens kwamen Clair-de-Lune en de meisjes ons opzoeken met brood en vleesch en vertelden het nieuws dat er gebeurd was. Den vijfden dag kwamen zij niet meer en ten laatste Wist ilc, dat zij nooit meer zouden terugkomen. Jongens, zei ik, er is het een of ander gebeurd. Of zij zijn bewaakt ge worden en gevolgd, of de tijd, waar van zij ons vertelden, is gekomen. Ik vertrouw dien ouden Franschman ais mijn eigen broer. Hij weet, hoe het zal gaan met vier mannen op een een zame rots zonder eten of drinken ach tergelaten. Als hij vandaag niet komt. is het, omdat hij niet durft, of omdat hij ergens and eis vastgehouden wordt. Zij dachten erover na en George Venn sprak het eerst Gisterennacht hoorde ik tijdens mijn wacht een bel luiden, mijnheer. Eerst dacht ik, dat 't vei-beelding was, de zee, die tegen de ï'otsen sloeg of de wind, die over de heuvels loeide, maar ik ging naar de laddei*, en klom den heuvel af, toen hoorde ik het dui delijk en zag lichten aan de noordzij de. Ik weet zeker, dat er booten voor- hijgingen en wat verwonderlijk was. de geheele zee om het rif was zoo geel, alsof er heel beneden in het midden een groote lantaren brandde. Ik kon menschen op de rotsen zien loopen, en toen de maan ging schijnen, verdwenen de figui-en, alsof zij rechtstandig in de vaste rots omlaag gingen. U mag het niet gelooven, kaptein, maar ik ben er zeker van wat ik zag, en als Clair- de-Lune vannacht niet komt, wilde ik u vragen, met mij naar den heuvel rand te gaan en zelf te zien. De jongen sprak als in een droom, en omdat ik wist, dat het iets bijzon ders was voor iiem, verbaasde het mij niet, dat de: anderen naar hem luister den daar zeelui altijd gereed zijn, hun oor te leenen aan de een of ande re sprookjesgeschiedenis. Bijgelo'ovig waren ze, of zij zouden geen. matro zen geweest zijn. en hier was de echte stof om alle ooren open te zetten, als kinderen, die een sprookje hoorden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1