NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 20e .laargang Donderdag 9 October 1902. No. Ó914 HAARLEMS DA6BLAD ADVERTENTIËN Van 15 regelffl 50 Ote.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem if de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Ztlïder BuitCSlSpaarue No. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem i6 het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE8, Succ., Parijs 3P»* Faubourg Monvmartre. Dit nummer toestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 9 Oct. bevat o. a. De Boerengeneraals in België, Over den oorlog in Zuid-Afrika, Werkstakingen in liet buitenland. Brandgevaar voor oude gemeente archieven, Een geschil, l)e raads verkiezing, Gemeenteraad van Be verwijk. Buitenlandsch Nieuws België. Gisteren zijn de Bóeren-generaals telkens en herhaaldelijk hartelijke ovaties gebracht. In den morgen bezochten de generaals het stadhuis, waar de burgemeester een toespraak hield. De "oudste koopvrouw van de bloemenmarkt bood mevr. de la Reij een bloemstuk aan. Heden bezochten de generaals het graf van Lucas Meijer. Frankrijk. In Toulon is een inschrijving ge opend om aldaar een standbeeld ter eere van Emile Zola op te richten. De stad is zeer Zolaiaanschop den dag van zijn begrafenis hadden een aan tal gebouwen en redactiebureaux de rouwvlag halfstof uitgestoken. Bijzondere moeilijkheden ontmoeten de uitvoerders van Combes' ministeriee- len wil te Chambord, de kleine gemeen te in Loir-et-Cher, die geheel toebehoort aan den hertog van Parana, erfgenaam van den graaf van Chambord. De ge meente telt 400 inwoners, die allen pach ters of bedienden van den hertog zijn, gevestigd binnen den 35 KM. langen muur, welke de 5400 H.A. omsluit. Er zijn zespoorten in dien muur en aan elke poort .staat een wachtershuis. Een land goed, dus, met een gemeente er in. Deze gemeente nu had twee bijzondere lagere scholen, van welke de eene door zusters, de andere door een onderwijzer werd bestuurd. Hoe met die school van de zusters te doen? Om haar door een neutrale school te vervangen, is er een lokaal noodig, hetzij staatseigendom, hetzij door den staat gehuurd. En alle lokalen, alle huizen, alle grond hoort aan den hertogEr zou dus eerst onteige ning moeten plaats hebben! Generaal Percin, chef van het kabinet van generaal André, heeft geduelleerd met een redacteur van den „Gaulois", om een bericht over een ontmoeting van hem met Dreyfus in het sterfhuis van Zola. Het was wel te voorzien dat een deel van de in Frankrijk verboden religieuse orden gaarne zich in Ca nada zouden willen vestigen.Verschil lende desbetreffende vejrzoleken zijn gericht tot den aartsbisschop van Ot tawa, monseigneur Duhamed. Deze heeft echter afwijzend moéten be schikken op deze vestigings-aanvra- gen, omdat, hoezeer hij ook meeleeft met het lot der religieusen, alléén leden van reeds gevestigde katholie ke orden in het aartsbisdom Ottawa gastvrijheid verleend kon worden. Niet veel beter ziet het er uit voor de Fransche broeders en zusters in Montreal en Quebec. Zij zullen al leen in de Noördwe&^eflijkëi provin cies Aniniboia, Albeirta en Naskat- chewan to egel alten kunnen worden. Duitschland. Uit naam van 70.000 koffiehuishouders, heeft bet bestuur van het Deutsche Gastwirtheverband" een verzoekschrift aan den Bondsraad en den Rijksdag gericht, in zake de vleeschschaarschte. Petitionarissen voeren bij hun verzoek om onverwijlde openstelling van de grens aan, dat de koffiehuishouders een aanzienlijk deel van de bevolking van vleeschspijzen voorzien. Als de regee- ring geen doortastende maatregelen neemt, vreezen zij dat vele restaurateurs enz. ten gronde gericht zullen worden. Zonder deze laatste overdreven bewe ring zou het verzoekschrift ongetwijfeld meer indruk maken. Het bestuur van de Pruisische staats spoorwegen heeft Dinsdagochtend te Of fenbach, op de plaats van het ernstige spoorwegongeluk van 8 November 1900, een gedenkteeken laten onthullen. Spoor wegautoriteiten, bloedverwanten van de slachtoffers en een talrijk publiek was bij de plechtigheid aanwezig. Thomé, president van den raad van beheer van de spoorwegen, legde een lauwerkrans bij het gedenkteeken neer met een toe spraak. waarin hij verklaarde dat het geen zoenteeken was, maar bij uitzon dering was opgericht, omdat het stoffe lijk overschot van de slachtoffers niet meer te herkennen was geweest. Te Wiesbaden heeflt de Bond van Duitsche vrouwenverenigingen gis teren verzet aangeteekend tegen arti kel 361 van het Duitsche wetboek v. Strafrecht, betreffende het aanhou den van verdachte vrouwen op straat Een paar uur later werd een van de gedelegeerden ter vergadering, mevrouw Hilda van D., uit Berlijn, op weg naar de vergaderzaal door een politieagent op de openbare straalt in hechtenis genomen en naar de wacht gebracht omdat zij te langzaam over straat liep". Nadat op het bureau van politie gebleken was, met wie men te doen had, werd zij; zonder verontschuldiging wegens de vergissing weer vrijgelaten. Italië Berichten over den toestand op het geteisterde Sicilië ontvangen, schil deren den staat van zaken aldaar als zeer treurig. De cycloon van 26 Sep tember was allerhevigst; de omvang van den regenval is niet te beschrij ven en zoo sterk waren de regenvla gen, dat bij Catania een goederen trein uit de rails werd geworpen en tegen een muur gesmeten. Modica werd1 overstroomd door een stroom modderwater die int de 'tweede ver dieping der huizen steeg, en Catania werd zoo woest door de rukwinden onder handen genomen, dat men er op dit oogenblilc geen enkel dak vindt. De officieele cijfers g'even: 500 lijken gevonden, 10.000 bewoners zonder onderkomen en 6 dorpen ge heel verwoest. De aangelichte scha de wordt op wel vijf millioen geschat Macedonië. De Morning Post verneemt uit Athene, dat reeds een (tweetal maan den geleden de regeeringen van Grie kenland en Roemenië een overeen komst hadden getroffen om een be roep te doen' op de groote mogendhe den, opdat maatregelen getroffen zouden worden, die de troebelen in Macedonië zouden kunnen afwenden Daar het beroep evenwel zonder ge volg bleef, moeten beide regeeringen nu overwegen het zenden van een gelijkluidende Tdfiploma|biekie nota over den toestand in Macedonië aan de Porte. Berichten uit Sofia wijzen op een steeds grooter uitbreiding van den Macedonischen opstand; zoo worden alle passen om Betolia door de insur- genten bezet gehouden, terwijl de- dorpen Zapan en Gawalti door de Turksche troepen bezet zijn, zonder evenwel veel verder te kunnen ko men, daar de opstandelingen zich in alle strategische punten hebben ge nesteld'. Om. Betolia staan vijftig stuks Turksche kanonnen, die de stad dreigen !te bombardeeren. In Monastir is de toestand niet minder «rustig; de opstandelingen staan hier onder bevel van Bulgaar- sche officieren en steeds heeft nieu we aanvoer van geweren en kanon nen plaats. De berichten uit Turksche bron blij ven echiter de geheele beweging als onbeteekenend kenschetsen; het aan tal opstandelingen wordt van uit Konstantinopel op niet meer 'dan 3000 geschat. Finland. In Finland ziet het er weer treurig uit. Die nieuwe wetten, waarover al sinds eenigen tijd geruchten liepen, zijn nu dus uitgevaardigd. De macht van den gouvernteur-generaal wordt uitgebreid, de senaat tot zijn werk tuig gemaakt. Het recht, dat de pro- curatuur van den senaat tot dusverre had, om den gouverneur-generaal op merkingen te maken en zich direct tolt den monarch te wenden en bui ten den landvoogd om, den Keizer te rapporteeren, wordt nu opgeheven. Dan wordt Finland verder voor Rus sische ambtenaren opengezet. Rus sische studenten zullen voortaan in Finland1 dezelfde rechten genieten als Finsche studenten. En dan de bepa lingen, waardoor de rechterlijke ver volging van ambtenaren, die zich schuldig maken aan plichtsverzuim, belemmerd wordt! Deze nieuwe wetten hebben een groote principieele betee- kenis, hoewel de russificeering der bevolking er direct niet door wordt voortgeholpen, ook niet door de nieu we bepalingen voor de Russen in Fin land. Hét nationale gevoel der Fin- ne is te sterk ontwikkeld, dan dat de Russische wetten de Finnen tot Rus sen kunnen maken. Het Nowoje Wremja is natuurlijk erg in zijn knollentuin en bewondert het ruétige beleid der regeering, die, zonder zich te laten afleiden, voortgaat op den eenmaal ingeslagen weg, en het lacht medelijdend om de Finsche pa triotten, die hun tijd verbeuzelen met allerlei nutteloos geprotesteer en geschrijf van leege adressen. Na vijf of zes jaren, meent het blad zal men nog tastbaarder resultaten van deze wijze politiek kunnen aan schouwen. Nog eenige zulke stappen en we zijn hier in ons eigen land, terwijl tot nu toe de Russen in hun provincie Finland zich een vernede rende behandeling van de Finnen moeten latten welgevallen. De bela gers der Finsche zelfstandigheid heb ben nu al zoo dikwijls van de Russi sche provincie Finland gesproken, d at ze er aan gelooven en haast zoo ver zijn, dat ze de Finnen van dief stal beschuldigen van een Russische pi'ovincie, terwijl de Finnen niets an ders gedaan hebben, dan te trachten met hun zwakke middelen hun land voor zich te behouden en hun goede rechtten te verdedigen. Spauje. .Als gevolg van een reeks aanvallen in het blad ,,Imparcial" zond de kapitein- generaail van Catalonië zijn getuigen aan den redacteur van de krant; een tweegevecht volgde, dqch geen der twee partijen werd geraaid. De kapitein-gene raal werd echter door den gouverneur naar Madrid ontboden en zag zich, we gens zijn duelpartij, een arrest van der tig uur opleggen. Stadsnieuws. Haarlem, 8 October. De heer H. Addens, klerk der posterijen en telegrafie alhier, is naar Baarn verplaatst. Dooreen fout in de correctie staat in het verslag van het 25jarig feest van den HoogEerw. heer Bosman. De jubilaris werd in 1877 door mgr. Michers tot priester gewijd, doch dit moet we zen door mgr. Snickers. Boerencomité. Naar aanleiding van de bekende cir culaire aan de Burgemeesters van de Boerengeneraals om een collecte te houden, had1 Dinsdagnamiddag, na 't afdrukken van ons blad. een vergade ring plaats op het Stadhuis, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Aan den Burgemeester werd uit du vergadering het ambt van president der Commissie aangeboden, maar de heer Boreel wees deze keuze af, waar na de keus viel op den heer Mr. W. A. 't Hooft, die zich met de functie ver klaarde te willen belasten. De burge meester aanvaardde het eerevoorzit terschap. Tot secretaris werd benoemd de heer Mr. S. H. Bloembergen en tot penningmeester de heer Ed. de Lanoy. Daarna werden besprekingen gehou den over de wijze, waarop de collecte zal kunnen plaats hebben, .en of dat zal geschieden in verband met de komst der generaals hier ter stede of afgescheiden daarvan. Verschillende denkbeelden werden daaromtrent ge opperd, sommigen verkozen het rond zenden van een circulaire, andleren een schooicollecte, weer anderen achtten samenvoeging van die denkbeelden geschikt, maar een beslissing werd niet genomen. Spoedig zal een tweede vergadering gehouden worden, waar in door het bestuur voorstellen zullen worden gedaan. Wij later, hier de namen volgen van de leden der Commissie, voor zoover wij die heden konden vernemen Het zijn. behalve bovengenoemd be stuur, d:e heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz, A. C. de Koek, Mr. C. M. Rasch, Mr. Joh. Enschedé, H. S. M. van Wickevoort Cronnnelin. Mr. A. A. Ppterin, Jhr. Sandberg, Dr. P. J. Mul ler, Ds. P. E. Barbas, J. C. Joekes, Mr. F. R. Crommielin. Dr. J. B. Sche pers, H. Figee. H. M. J. van Lennep, S. R. A. van der Meulen, Mr. A. A. van der Mersch, J. J. Zeewoldt, Dr. A. M. Garrer, Dr. Daniels, L. Cohen, over ste Schwartz, Mr. A. A. Land, G. van der Most van Spijk en G. P. A. G. H. Romer. Toonkunst. Door het bestuur van de afd. Haarlem van de Maats, ter be vordering der Toonkunst is een plan ge maakt tot het uitschrijven eener rente- looze leening. De steeds grootere en zwaardere ei- sclien die de laatste jaren werden gesteld, hebben de kosten van de jaarlijlcsche uit voeringen belangrijk doen stijgen. Een paar vroeger gehouden muziek feesten hebben eveneens aan de afdee- lïng veel geld gekost. Een gevolg van een en. ander was een toenemend jaarlijksch tekort op de ex ploitatie van de afdëeüng en de zang- vereeniging. Zoolang de muziekschool-rekening met batige saldo's sloot, was het bezwaar niet zoo heel groot, maar toen door de hoogst noodige reorganisatie van die school, de kosten van het onderwijs belangrijk ste gen, hield die bron, althans tijdelijk, op te vloeien, en moest er in de jaarlijk- sche tekorten voorzien worden door het leenen van igeld tegen vergoeding van rente. Het nadeelig saldo werd, mede daar door, steeds grooter, en is nu tot circa tienduizend gulden gestegen, Op voorstel van het bestuur heeft de aügemeene vergadering, gehouden 1 Au gustus 1902, besloten zoo mogelijk die leerling tot dekking van het tekort te converteeren in eene rentelooze leening, op de volgende voorwaarden: Er zullen tweehonderd aandeelen van vijftig gulden, genummerd van 1 tot 200, doch niet op naam staande, worden uit gegeven, waarvan het bestuur zich ver bindt elk jaar, in den zomer, minstens twee aandeelen af te lossen met eene premie van tien gulden op ieder aandeel. Door het bestuur, leden en niet-leden der afdeeling zijn reeds vijf en zeventig aandeelen genomen. Het bestuur heeft maatregelen van be zuiniging getroffen waardoor het ver trouwt dat het te kort niet zal toenemen, echter zonder op eenige wijze het muzi kale gehalte der jaarlijksche uitvoerin gen te schaden. Per circulaire is nu aan donateurs en leden medewerking gevraagd. Waar het Bestuur zich zooveel moeite getroost heeft en zal blijven getroosten en de uitvoeringen tot de beste in den lande gerekend kunnen worden, mag met reden verwacht worden, dat zij zich niet aan het verzoek zullen onttrekken. Door de Protestantsche Kiesvereeni ging, die het eerst de candidatuur-Van Lijnden stelde, is het volgende strooibil jet verspreid: Kiezers! Wien zult gij kiezen tot lid van den gemeenteraad? Een ernstige vraag voorwaar! Doch die vraag is thans opgelost, daar de keuze zoo gemakkelijk is gemaakt. Met algenieene stemmen toch, is door alle kiesvereenigingen behalve de so cialisten de candidaat van de Protes tantsche Kiesvereeniging, de heer F. M. baron van Lijnden overgenomen. Hieruit blijkt dus dat F. M. baron van Lijnden de gewenschte man is. Algemeen bekend zijn zijne werkzaam heden, voorliefde en ijver op het gebied van wetenschap, kunst, nijverheid, ker kelijke zaken, armenverzorging, weezen- verpleging, ziekenverpleging, onderwijs enz. enz., terwijl F. M. baron van Lijn den door zijne humaniteit de algemeene achting heeft verworven. Hij is zeer zeker de man, die de be langen van alle standen met de meeste onpartijdigheid zal behartigen, terwijl hij de man niet is, die de lasten der bur gerij onnoodig zal opdrijven. Wie gepaste zuinigheid en toch geen bekrompenheid wenscht in het beheer der gemeente, kieze F. M. baron van Lijnden. Nooit wordt bij hem te vergeefs voor eene goede zaak aangeklopt, In één woord: hij zal een waardig vertegen woordiger der Haaremsche burgerij zijn. Welnu! Komt allen ter stembus. Denkt niet, hij zal er zonder mij toch wel komen, maar toont uw aller sympa thie, door als één man ter stembus te gaan, opdat met overgroote meerderheid worde gekozen F. M. baron van Lijnden. Namens de Prot. Kiesvereeniging, B. F. WESTEROUEN VAN MEETEREN, Voorzitter. J. B. LASSCHUTT, Secr. Kiest! F. M. baron van Lijnden. Dinsdagavond hield de on langs opgerichte Voorslaandersvereeni- ging eene openbare cursusvergadering in de bovenzaal van den heer Smit, in de KI. Houtstraat, waar als spreker op trad de heer G. Elfrink, met het onder werp: Vakkennis in verband met vak organisatie. De president dier vereenïging opende de vergadering en wees er met een enkel woord op, dat het doel was door veree- niging een beteren toestand te verkrij gen en gaf daarna het woord aan den spreker van dien avond. Deze schetste in den breede de verhouding tusschen vuurwerker en voorslaander, en wees er op, dat door kameraadschappelijk sa menwerken beider toestand beter zou worden. Spreker merkte tevens op, dat na verloop van tijd èn vuurwerker èn voorslaander op een standpunt zouden komen te staan, door de voortdurende verbetering en uitvinding van nieuwe machines. Spreker toonde oolc aan, dat in bijna alle vakken de werkman van vroeger met vakkennis bijna niets meer was, door de. veelvuldige uitvindingen der machines. Een paar personen traden nog in de bat. Verder had de spreker nog in op dracht een excuus ter vergadering te brengen van den vuurwerker Lobman in zake de unfaire handeling tegenover zijne kameraads. Hij zeide dom en zon der nagedachte gehandeld te hebben. De voorzitter dankte hierna den heer Elfrink voor zijne leerzame rede en sloot te ruim 11 uur de vergadering. Bekeurd. Tegen een persoon is proces-verbaal opgemaakt omdat zijn hond ondër de wagen niet voorzien was van een muilkorf. Arrondissements-Reehtbank. De firma Nobels te Haarlem, uitgever van de „Wereld Tourist," had een con tract aangegaan met een jongmensch, Flörke genaamd, om voor haar op reis te gaan en fotografieën te maken. Daar die werkzaamheden niet naar den zin der firma uitvielen en deze ook nog had te klagen over andere zaken, zooals bv. het verloren gaan van een toestel, zocht zij het contract te verbreken en in April 1900 teekende F, te Cairo een stuk, waarin hij verklaarde van de firma te hebben ontvangen 500 fres. voor gemaak te foto's en verder afstand te doen van al zijne vorderingen op de firma en ein delijk dat de tusschen hem en haar ge sloten overeenkomst met zijn goedvin den was ontbonden, hebbende hij van de firma niets meer te vorderen en doende hij afstand van zijn recht op een levensverzekering door de firma te zijnen behoeve gesloten zoolang de reis duur de. De vader van Flörke nam geen genoe gen met dit ontbinden, beriep er zich op dat zijn zoon als minderjarige zoo'n ontbinding niet had kunnen bewerkstel ligen en sprak de firma aan tot betaling van schadevergoeding, en gisteren nam de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem conclusie in deze zaak. De conclusie strekte om eischer niet ontvankelijk te verklaren in zijn eisch, immers hem dien te ontzeggen en hem te veroordeelen in de kosten van het ge ding. Voor de gedaagde was gepleit door mr. 't Hooft te Haarlem en voor den eischer door mr. Biederiack te Amsterdam. Uit de Omstreken. Heemstede. Hedennacht zijn door de gemeente politie alhier aangehouden drie ver dachte personen, in het bezit van in- brekerswerktuigenzij zijn ter be schikking der Justitie te Haarlem gesteld. Op 15 October a.s. wordt de herha lingsschool alhier geopend, met 12 leerlingen (6 jongens en 6 meisjes) de Belangstelling is alzoo niet erg groot. Door den Heer Commissaris der Ko ningin zijn tot zetters van 'sRijks di recte belastingen voor deze gemeente benoemd de heeren A. die Wilde, en W. van Arnstel. Ten huize van G. Agtenhof in de Zandvoortschelaan is een geval van diphitheritis geconstateerd. Zaïidvoort. Door den commissaris der Koningin in deze provincie zijn tot zetters voor 's Rijks directe belastingen te Zandvoort herbenoemd de heeren J. van Duivehbo- den en H. C. Voet. Beverwijk. Openbare vergadering van den Raad. der gemeente Beverwijk op Dinsdag 7 October 1902, 's morgens 9 3/4 uur. Afwezig de heer Van der Werff. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Mededeelingen: lo. dat tot zetters der Rijks directe belastingen zijn benoemd de heeren Johs. Braun en B. Sluiter. 2o. dat het aantal leerlingen op de O. L. school 343 bedraagt, na opening van de R- K. school. In verband daarmee zal in eene volgen de vergadering een voorstel worden ge daan betreffende het daardoor overtol lig geworden personeel. 3o. de uitslag van eenige belasting- reclames voor Gedeputeerde Staten. Het adres van J. Ruurda c.s. tot be strating van den Munnikenweg, wordt besloten bij de begrooting voor 1903 in behandeling te nemen. Op het adres der H. IJ. S. M. en de Société Anonyme Beige de Tramways Neerlandais in zake overdracht der con cessie van de laatste aan de eerstgenoem de wordt gunstig beschikt. Vervolgens is aan de orde de benoe ming van personeel voor het herhalings- onderwijs; achtereenvolgens worden be noemd, tot hoofd: de heer J. van Lin- gen; tot onderwijzers de heeren R. Si mons en R. J. Zuidema; tot onderwijze ressen mej. A. C. Japikse en A. Smit, tot onderwijzers in het rechtlijnig teekenen de heeren G. J. Roozee en J. L. G. Niesse. Dr. E. M. F. Wierck van Rhijn wordt daarna benoemd tot geneeskundige be last met de armenpraktijk over 1903. Aan de orde is een voorstel van B. en W. een gedeelte van het terrein der alge meene begraafplaats, thans in gebruik voor graven lilde en IVde klasse, te be stemmen voor zg. eigen graven en dus over te brengen in de Ilde klasse. Dien overeenkomstig wordt besloten. Daarna komt in behandeling het voor stel van B. en W. om de O. J. school over te brengen uit het Raadhuis naar vrijge komen localen der O. L. school, aange zien de thans gebruikte localen onvol doende zijn. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. De thans gebruikte localen der O. J. school zullen dan ingericht worden tot secretarie, archief enz. waarvoor een uitgaaf van 800 k f 1000 vereischt wordt. Dit crediet wordt met algemeene stemmen toegestaan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Binnenland. Prins Heudrik. Prins Hendrik heeft gistex-en, naar Het Centrum mededeelt, een bezoek aan Rolduc gebracht, waar hij is ont vangen met klokgelui en saluutscho ten, terwijl leeraren en studenten hem een geestdriftige ontvangst bereidden. Met groote belangstelling bezichtigde de Prins het college. Zaterdag bracht de' Prins een bezoek ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ri (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur:

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1