tuur van Lijnden. Hij heeft geheel andere aspiratiëu. Hij wenscht als liberaal te spreken in het belang van den lieer Troelstra (applaus) om dat hij .tot dei overtuiging is geko men, dat het zijn heilige plicht is, zijn candidatuur te steunen. Waar er slechts 4 soc.-democraten en 27 anderen in den Raad zijn, d'aar is het een verkeerd' idee om hu reeds te denken, dat deze hervormingen in het gemeenltebestuur kunnen aan brengen. Vervolgens zette hij de redenen van liberaal standpunt uiteen, die hem zouden nopen den heer Troelstra te steunen. Ten eerste wat de persoon van den candidaat betrellt, de heer Mr. Troel stra is bekend als een hoogst kundig man, een uitstekend redenaar en van Baron van Lijnden weet hij, dat hij is een kerkelijk man, en verder vol gens de S. E. verschillende baantjes bekleed, maar meer ook niet Ook bij eene vergelijking der talenten van beide candidaiten laait spreker gaarne de beoordeeling aan de kiezers over. Op het gebied der beginselen moet spr. ook aanbevelen mr. Troelstra. j Ik sta tegenover beiden. Voor libera len en vrij z.-democraten bestaat geen enkele reden om met een con servatief mede te gaan, maar wel is er voor hen, volgens hun beginselen meer reden om mat de soc.-democra- ten mede te gaan. Voorts laat spr. de verschillende kiesvereenigingen de revuei palssee- ren en bespreekt de overwegingen, die deze er toe geleid hebben Baron van Lijnden candidaat te stellen. Spr. hoopt dat Burgerplicht nieit weder de hooge figuur van H.M. de Koningin zal gebruiken als mom voor hun politiek, zooals dat de vorige maal is geschied. Wat de liberale kiiesvereeniging aangaat, spr. kan zich niet begrijpen hoe de navolgers van Thorbecke haar candidaat kunnen zoeken in de meest conservatieve richiting. Zij heeft geen recht meer zich libe raal te noemen. Ze maakt een carri- catuur van het liberalisme (gelach). Voorts zegt spr. dat het hem wen- schelijk voorkomt, dat de uiterste linkerzijde in dien gemeenteraad wordt versterkt met een man als Troelstra, omdat er tegenwoordig nog veel klein-peuterige oppositie ge voerd wordt en andersdenkenden dikwijls worden gegriefd. Spreker's opvatting is, dat het peil der opposi tie door Mr. Troelstra zal stijgen, en daarom zou spr. alle kiezers willen toeroepen: „Stemt Vrijdag Mr. Troel stra" (applaus). De voorzitter, d'e heer J. Gerritsz, zeide hierop nog, dat hij hoopte dat de aanwezigen het niet bij geklap en gelach zouden laten, maar allen Vrij dag ter stembus zouden gaan om Mr. Troelstra te stemmen, en hun kame raden daartoe eveneens op te wek ken, als proltest tegen het conserva tisme, dat hier ter stede hoogtij gaat vieren. Daarna werd de vergadering ge sloten. Aan den uitgang werd een collecte gehouden tot dekking der onkosten voor dien verkiezingsstrijd. persoonlijk passende omgeving, die zich laat gelden vooral op het land op de eischen van rust en eenvoud, die oen landhuis in de eerste plaats stelt op de noodzakelijkheid in ons land ons aan te sluiten aan Hollandsche en niet buitenlandsche eenvoudige eventueel boeren- huizen, op het inwendige, dat voor alles rein en licht moet zijn. op den tuinaanleg, die nog te zeer naar éen systeem behandeld wordt. Kantongerecht. Overtreding leerplicht. C. Boltus te Heemskerk had zijn stief zoon Joh. Aardenburg van 30 April tot 1 OMei niet naar school gezonden, om dat deze volgens zijn bewering ziek was. Later bleek, dat het niet 't geval was geweest. Het O. M. vorderde f 5 op 5 d. hecht. De heer J. A. G. van der Steur, ar chitect alhier, nad zich te verantwoor den wegens het doen graven van een kuil en net spannen van prikkeldraad in de gemeente Bloemendaal. Daar niet bleek uit het getuigenver hoor. dat de heer van der Steur last tot het. d'oen van genoemd werk had gegeven, vroeg .het O. M. vrij spraak. De heer Beccari, aannemer, had zich te verantwoorden voor het bouwen van bcxen en een woning op het sport terrein „Woestduin", zonder dat daar ioe vergunning was gevraagd aan B. en YV. Ook in deze zaak bleek verder dat (le gedaagde geen last had gege ven tot het bouwen van die boxen, doch dat dit feitelijk was geschied door de bestuursleden van het sport terrein „Woestduin', die aan getuige hadden opgedragen de gebouwen ie zetten. Ook in deze zaak werd vrijspraak ge vorderd. Doopsgezind Zangkoor. Het eerste concert in dit seizoen zal door ..Doopsgezind Zangkoor' 'gege ven worden op een nader te bepalen datum in November a.s., bij welke ge legenheid als solisten zullen mede werken mej. Estella de Jong. concert zangeres te Amsterdam, die bij een vroeger optreden in cl.it koor tot eere lid1 benoemd werd1. Mej de Jong zingt behalve eenige liedeaen de sopraan-soli in „Gallia" van Gounod. Voorts zal zich de heer Joh. Steen man, onze stadgenoot, als violist doen hooren. Plet komt voorzeker zeldzaam voor dezen meester op een concert eener vereeniging te dezer stede ie mogen genieten en zijn optreden als dan mag dan ook wel eene attractie van dit concert genoemd worden Mej. E. Lohoff te Amsterdam is die begeleiding van soiisten en koor toe vertrouwd. De vereeniging zelve voert o. m. uit bet reeds aangehaalde „Gallia". voort: „Landsknecht'standchen" en „Jesu dulcis memoriam". een oompositie van den heer Otto W. die' Nobel te Am sterdam broeder van den directeur van Doopsgezind Zangkoor". Serenade. Ter gelegenheid van zijn 25-jarige dienstvervulling aan de H. IJ. S. M. werd Woensdagavond aan den heer P. J. Jansen, banierdra ger van ..Harmonie", door zijn mede leden eene serenade gebracht. Op het! Frans Halsplein stelde de stoet zich op. Voorop het publiek in rijen, dan volgde die muziek van „Harmo nie". bijgelicht door mannen met fak kels. en achteraan kwamen vele rijen belangstellenden. Om half negen ver trok men aldus in optocht naar woning van den jubilaris in de Frans. Halsstraat. Daar vatte de muziek post en werden verschillende nummers ten gehoor© gebracht., terwijl in de pauzen het bestuur en de leden den jubilaris hartelijk complimenteerden. Na afloop dezer ovatie vertrok ..Harmonie" om even verder weder halt te houden De fakkels werden nu gedoofd, en de stoet ontoonden. Voorzeker is de dag van gisteren voor den heer Jansen, door zijn vele vrienden en bekenden tot een onverge telijke gemaakt. Het landhuis. Bij goed ge slaagde afbeeldingen der villa'? van de heeren F. Eldering te Overveen en mr. F. Willekes Macdonald in den Aerden. hout. beide gebouwd door Jan Stuyt, geeft Emile Ercns in de rubriek „Be langrijke Onderwerpen" in de „Hol landsche Revueeen beschouwing over „Het landhuis" waarin wordt gewe zen op het wedesropleven van juistere begrippen over allerlei kunsten; opj de behoefte aan een voor ieder mensch I Arrondissements-Rechtbank. (Zitting van Donderdag 9 Oct.) Heden had zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden de Duit- scher Gustaaf Muller, die zooals meu eet, indertijd na de inbraak in de bier brouwerij ,,'t Haantje" aan het Spaarne door den adj.-inspecteur v. d. Broeke zwervende werd aangetroffen en gear resteerd, waarna hij opgaf Dedio te hee- ten, van beroep reiziger in vlekkenzeep. Niettegenstaande dien nacht 1 160 bekl. werden gevonden, werd hij 's mor gens om 9 uur weder door de politie in vrijheid gesteld, daar toen nog geen aangifte van inbraak bij haar was ge daan. Een half uur later werd echter kennis gegeven, dat uit het kantoor van boven genoemde brouwerij, na verbreking van de toegangsdeur met een breekijzer, dat later op het kantoor was gevonden, en dat juist paste in de inhammen in de deur aangetroffen, en na openbreking der lessenaar, een bedrag van f 160 was ontvreemd. Direct viel toen het vermoe den op Dedio, en aanstonds trok de po litie naar alle richtingen heen om hem weder op te sporen, doch de gladde vogel was gevlogen, en wist zich nog ruim een maand aan de nasporingen van po litie en justitie te onttrekken, voor hij in Katwijk aan Zee werd gearresteerd, ter zake van inbraak en diefstal in het Groote Badhuis te Zandvoort, waaraan hij zich in den nacht van 29 Augustus schuldig maakte. Bij de laatste inbraak stal hij alle zil veren vorken en lepels en andere voor werpen "uit het Badhuis, benevens geld an den ober-kellner. Voor deze beide bovengenoemde inbra ken had bekl. zich nu heden te verant woorden. Hij is een kort, gezet man, uit wiens geheele houding beslistheid en vastbera denheid spreekt. Kortweg en beslist ant woordt hij op de vragen van den pre sident. Op de vraag of Müller zijn eigen naam is, antwoordt hij dat dit even als Dedio is een aangenomen naam, maar dat hij niet bereid is zijn juiste naam te zeggen. Voorts verkaart hij dat hij met een ka meraad de inbraak in de bierbrouwerij heeft gepleegd, en wat die te Zandvoort betreft, dat hebben andere personen ge daan; hij heeft alleen buiten staan wachten en de voorwerpen in ontvangst genomen. In deze zaak waren 9 getuigen gedag vaard, terwijl als tolk optrad de heer G. Wesseldijk. Ook door de getuigenverkla ringen wordt het aan bekl. ten laste ge legde bevestigd, en blijkt daaruit tevens dat de inbraken in den voor nachtrust bestemden tijd hebben plaats gehad, het geen nu door het O. M. alsnog als ver zwarende omstandigheid aan bekl. ten laste wordt gelegd. Het O. M., vervolgens zijn requisitoir nemende, acht het bewijs voor beide in braken voldoende geleverd, wat die te Zandvoort betreft, in alle gevallen is bekl. daarvan mededader geweest; ver der wijst Z.E.A. er op, dat bekl. een zeer gevaarlijk persoon is, die tot eene in ternationale dievenbende behoort, welke Nederland in den laatsten tijd onveilig maakt en vordert ter zake van diefstal mot braak tweemaal gepleegd 7 jaar ge-i vangenisstraf. Diefstal van visch. YV. Visser te IJmuiden had zich te ver antwoorden ter zake, dat hij op den 2en Sept. 11. zich heeft toegeëigend een tong, althans visch, toebehoorende aan de visscherij-maatschappij „de Kotter' Beklaagde was in dienst van de maat schappij „de Kotter" en belast met het uitleggen van visch in het gebouw van vischafslag. Een der getuigen verklaarde te heb ben gezien, dat Visser een tong tus- schen zijn goed had gestopt. Later werd de tong uit een mand gehaald. Beklaag de ontkende. De officier van justitie vroeg schuldig verklaring aan verduistering en vorder de 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Jcost de Graaff be toogde. dat het ten laste gelegde niet als zoo ernstig is te beschouwen, riep de clementie der rechtbank in en vroeg veroordeeling tot een geldboete. Spaarkas. In aansluiting met ons bericht over de Spaarkas op het Zuider- Buitenspaarne in ons nummer van giste ren, dienen we nog te vermelden, dat tot iaat iu den middag nog menschen het perceel als 't ware bestormden. Die menschen klaagden er alleen over, dat ze leelijk waren beetgenomen. Men had hen weken lang laten betalen cn wilde nu hen dwingen allerlei artikelen mede te nemen, waarvoor dan naar hun zeggen aanzienlijk moest worden bijge past. De woede was groot. Vrouwen stonden in dichte groepen voor 't huis het geval te beredeneeren, de gang stond vol reclamanten en een reuzin van 'n vrouw, die behalve dat ze niet op haar mondje gevallen was ook flinke handen aan 't lijf heeft, verklaar de. hem lichamelijk haar woede te heb ben doen gevoelen Hoe het zij, het perceel is op het oo- genblik leeg, cn waar zit de bode? De Verkiezing. Volgens de'goe- de, oude gewoonte, vestigen wij den dag van te voren de aandacht op de verkiezing voor den gemetenteraad, die Vrijdag zal plaats hebben. Hoe wel de ervaring de hoop, dat eens alle kiezers als één man mochten op komen, bij ons vrijwel gesmoord heeflt. willen wij dan toch ons steen tje er toe bijdragen, dat de opkomst zoo groot mogelijk zal zijn. Hoe de uitslag ook wezen mag, hij be hoort zooveel mogelijk de uitdruk king te wezen van den wil van de meerderheid der kiezers. Moesten wij over den afloop van d'e verkiezing profeteeren, dan zou den we met de handen in helt haar zitten. Er is inderdaad' weinig van te zeggen. Het is waar, dat de can didatuur van Mr. Troelstra, door de D. A. P. en -ja VolkskiesMereeni- ging, staat tegenover het verbond van al de andere kiesvereenigingen; helt is ook waar, dat toen mr. Troel stra den vorigen keer tegenover Mr. Thijssen stond, die eveneens de can didaat der gezamenlijke kiesvlereeni- gingen was, de eerste slechts 632 stemmen en de laatste 931 stemmen verwierf. Maar wie daaruit conclu- deeren mocht, da|t baron van Lijnden dezen keer gemakkelijk een groote meerderheid zal krijgen, loopt o.i. kans zich zeer te vergissen. Vooral omdat hier alles in eenmaal afloopt. Tegenover de Arbeiderspar tij. die gewoon iis, reedis den eersten 'k&etr a^lle krachten <in! te spannen, om in herstemming te komen, sltaan de andere partijen, die, de een© meer de andiere minder, maar allen eenigs- zins, gewoon zijn het op de herstem ming te laten aankomen. Volgen zij dezen keer diezelfde tactiek, dan is de kans voor Mr. Troelstra groot, want een hqfrskemtming zal 'er niet zijn. Nog om een andere reden is de uit slag twijfelachtig. Een candidaat,die door een combinatie van kiesvereeni gingen gesteld wordt, staat daardoor aan den eenen kant sterk, maar aan den anderen kant ook zwak. Immers uit den aard van de zaak is hij bij ver schillende van de deelhebbers aan de combinatie, alleen om redenen van tactiek gewild. En wie voor rede nen van tactiek nieit gevoelen, of niet voldoende gevoelen, blijven derhalve allicht thuis. Het is om deze redenen, dat wij er niet aan denken, op den uitslag van dieze verkiezing vooruit te loopen. Binnen 24 uur zullen we er al wel meer van weten. Maar willen de vrienden van baron van Lijnden hem gekozen zien, dan zullen zij alle krachten moeten in spannen. stel vau B. cn YV. wordt dit voor ken nisgeving aangenomen met het oog op een te venvachten voorstel van een dei- Raadsleden. 4. De oproeping van een hoofd der O. L. S. stellen B. en W., na overleg gepleegd te hebben met den Distr.- Sehoeiopz.. voor, zoodanig op te stel len, dat gevraagd worden sollicitan ten niet beneden de 30 jaar, die min stens 3 jaar als hoofd' werkzaam zijn, geweestvakken ak. Aangenomen. I 5. B. en stellen voor toestem ming te verleer.en voor het bouwplan I woonhuis S. Kops volgens si/tuatietee. kening. 6. Tot onderwijzer aan de O. L. S. wordt benoemd mej. Leuben van Se- rooskerke op no. 2, mej. J. Rinkema, van Den Haag, waren 4 stemmen uit gebracht. 7. Met algem. stemmen werd de jaar wedde van C. Maaskant, als doodgra ver met f25 verhoogd. S. Op het adres van G. L. Crietée, om restitutie van beloopen schade aan zijn tuin wegens verbouwing van het postkantoor werd afwijzend" beschikt, daar de tijd van oplevering reeds lang verstreken, is en de schade dus niet op den aannemer verhaald kan worden Door den heer J. Guldemond wordt nog voorgesteld de helft, zijnde f 51,29. terug te betalen. Dit voorstel kreeg slechts 1 stem. 9. Het verzoek van G. v. d. Vugt. tot ophalen van asch en vuilnis van de nieuwe woonhuizen nabij het sta tion werd aangehouden. 10. In de vorige vergadering was de nachtwachtdieust op Oosteinde reeds -tér sprake gekomen. Werd besloten, de route' van den nachtwaker ook tot j daar te doen uitstrekken, zeker ook on der den indruk van den geweldigen brand Maandagnacht aldaar bij J. Tel- kamp. 11. Verandering van Kwakel over de Vinkensloot in een Hefbrug. Daarom trent was bij B. en YV. een teekening met onkostenberakening ingekomen van den gemeente-opzichter. De ra ming-kosten, f1700, vonden B. en W te hoog, waarom zij adviseerden in te gaan op een plan van den heer J. van Waveren Pzn., Dit gebeurde. Den architect zal het plan in handen ge geven worden, om te zien, of het tech nisch uitvoerbaar is. Hierna werd de vergadering gesloten. He moord te Stadskanaal. Door de doctoren YViersma van Gro ningen en van Olm te Winschoten, is op last van den heer officier van justitie een onderzoek ingesteld naar de geest vermogens van den gedetineerde Jan Woppenkamp van Stadsnanaal. Beklaag de die bij zijn gevangenneming een vol ledige bekentenis aflegde den moord op de weduwe Vos (bijgenaamd Blauw) te hebben gepleegd, kwam op die verkla ring nu terug en beweert thans aan het misdrijf onschuldig te zijn. Brand te Enschede. Gisterenavond 7 uur is het confectie magazijn der firma M. A. Cohen door feilen brand vernield. De ondergelegen confectiefabriek van bovengenoemde firma bleef behouden, evenals de slagé- rij, die een gedeelte van het gebouw uit maakte. De brandweer werkte met zes slangen op de hoogdruk-waterleiding, waardoor de brand werd beperkt, die aanvankelijk de belendende perceelen bedreigde. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de vrij aanzienlijke schade. binnen weinige minuten onder onbe schrijfelijk lijden den geest. Verdacht. De politie to Amsterdam heeft de hand gelegd op een persoon, verdacht van verduistering van een klein bedrag1 aan geld ten nadeele van den notaris Kempers aldaar. Zandvoort. Bij besluit van 13 September jl. no. 10 is door het college van B. en W. het verzoek van den heer A. Mole naar, om alhier een vischdirogerlj en rookerij te mogen oprichten, gewei gerd. Tegen die beslissing is door ge noemden Molenaar hooger beroep ingesteld bij H. M. de Koningin. Velsen. Heden zijn door den Commissaris der Koningin benoemd tot zetters van s Rijks directe belastingen, de heeren N. J. Zwanger en C. P. v. d. Does te IJmuiden en G. Handgraaf te Sant poort. Haarlemmermeer. Voor Iioofd van school VII te Haar lemmermeer hebben zich 30 sollicitan ten aangemeld, Door de bouwkundigen J. W. de Heij en Zn. te Hoofddorp is aanbesteed het bouwen, van een heerenhuis aldaar. I-Iet werk is gegund als volgt Metselwerk aan H. Bakker te Haarl' meer, voor f2190; timm erwerk aan C. Luik te idem, \ocr f1499 en schilder werk aan D. Meyer te idem voor f252. Tweede Kamer. De af deelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over hoofdstuk Buitenlandsche Zaken der Staatsbegrooting, de heeren Van By- land|t, Van Karnebeek, De Savomin Lohman, Van der Borch van Verwol- de en Zylma; voor hoofdstuk Justitie met de daarbij behoorende wetsont werpen, o.a. betrekkelijk de recht banken van Amsterdam, Rotterdam en den Haag, de heeren Van Veen, Van Sasse van IJsselt, VanNispen tolt Sevenaer, Lucasse en Rink. Electrische trams te Botterdam De heeren Bos en consorten hebben aan B. en W. van Rotterdam concessie aangevraagd voor eene electrische tram met bovengrondsche geleiding. De „bom." Te Cadier en Keer heeft bij het ver teren van de „bom" een geldsom door een hertrouwend weduwnaar gege~ ven om de in zoo'n geval gebruikelij ke ketelmuziek te doen ophouden een vechtpartij plaats gehad waarbij P. Schreurs messteken in den buik en in de zijde ontving, die zijn leven in gevaar brengen. De verwonde is in het gesticht Calvariënborg te Maas tricht opgenomen. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. J)e Bóeren-generaals De heer Fischer, lid der Zuidafri- kaansche deputatie, heeft zich giste ren naar Londen begeven. De Boerengeneraals zijn voorne mens, na hun bezoek aan Duitsch- land, naar Engeland te gaan om daar te lande, te beginnen met Lon den, den propagandatocht te onder nemen, dien zij thans in andere lan den maken iten bate van het generale Boeren-hulpfonds. Uit de ümstreKen. Heemstede. De petroleumlantaarns staande aan den Kleinen Houtweg onder deze ge meente, worden door gaslantaarns vervangen; dit geschiedt voor reke ning van de Naamlooze Vennootschap -Maatschappij voor Bouw- en Sport terreinen „Haarlemmerhoutpark, met eene jaarliiksche subsidie öer genieeri te. liennebrook. Het diraagt er alle schijn van als zoude het gerucht waarheid zijn, dat de nieuwe eigenaar van het huis ,.de Hartenkamp' betrekkelijk spoedig dit perceel zal betrekken. Een groot aantal werklieden is in het huis aan 't werk om veranderingen maar inzonderheid vei'betermgen aan te brengen. Het zal voor deze gemeente van belang zijn als het fraaie huis weer is bewoond. Door dien heer Commissaris der Ko ningin zijn tot zetters van -s Rijks directe belastingen benoemd de hee ren H. v. d1 Vossen J. H, YVentholt. Van de Commissie, belast met het inzamelen van gelden voor de Boe ren in Zuid-Afrika is de heer Mr. B. J. D. Zubli voorzitter en de heer H. J. Clarion secretaris-penningmeester. Nog zijn aan de commissie toege voegd de heeren J. Kuypers en J. W. Hulsbosch. De inzameling zal plaats hebben Dinsdag 14 October. Hillegora. Raadsvergadering van 7 October. 1. Ingekomen stukken Mededeeling van B. en YV., dat met het oog op de onveiligheid, waarop in de vorige zit ting was gewezen, een naamplaat is aangebracht, op het huis van Van I-Iouweningen, met de waarschuwing: „Let op de train". 2. Af- en overschrijving. Overeen komstig de voordracht, tot een bedrag van f245 goedgekeurd. 3. Adra? van de afd Hillegom van het A. N. YYr. V.. inzake de wijze van heffing van Hoofd. Omslag. Op voor- Hal fweg. De eerste scheepsladingen beetwor telen zijn aangekomen, terwijl uit de aangenzende IJpolders sedert Dinsdag wordt aangevoerd'. De campagne aan de fabriek begint zoo mogelijk Maan dag a.s. IJpolder. De torpedo-schietoefeningen in zij kanaal F zijn geëindigd. INGEZONDEN 1VI EDE DEE LINGEN. 30 cents per regel. ©eloi-Momlwater, een flacon 60 cent! Binnenland. Holbericht. De Koningin-Moeder met gevolg is te 12.18 te Apeldoorn aangekomen en werd op bet perron door de Koningin: hartelijk begroet. II. M. de Koningin-Moeder vertrekt •morgen voor een dag van Het Loo naar Bonn, om een bezoek te brengen aan de lectrice van H. M., mevrouw Ivreuz- ler, die zeer ernstig ziek is. Schalk Burger. De Londensche correspondent \an de Matin meldt, dat de heer Schalk Burger weldra naar Europa zal ko men. Vóór zijn vertrek zal hij een on derhoud hebben met. lord Milner over het repatrieeren van Transvaalsche burgers. Het mes. Eene hooggaande woordenwisse ling tusschen de stokers D. Spuy en J. Reinhout, aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, had het noodlottig gevolg dat Reinhout zijn mes trok en dit Spuy in de zijde drukte. Per brancard werd de ern stig gewonde onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd; men vreest voor zijn leven. Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft men bij den koperslager, tevens handelaar in koper en blikwerk en galanterieën, J. Snijders te Nieuvvkuik, de geheele uit stalkast leeggeplunderd. Ook zijn de die ven nog binnen geweest en hebben daar een kinderwagen omver geloopen, waar na zij zich waarschijnlijk uit de voeten hebben gemaakt. Van de daders is geen spoor te ontdekken. i PermitR voor Transvaal Naar aanleiding van ter zake inge komen aanvragen wordt de aandacht van belanghebbenden er op geves tigd, dat, ook nu in de Kaapkolonie en in Natal de Krijgswet is opgehe ven, reizigers niet worden toegelaten in Transvaal en de Oranj erivierkolo- nie. tenzij voorzien van een permit. Het consulaat-generaal der Neder landen te Pretoria blijft zich, gelijk tot dusver, op rechtstreeksch verzoek van belanghebbenden met het aan vragen dier toelatingsbewijzen belas ten. Accijns op het geslacht. In een gisteravond te 's-Gravenha- ge gehouden, zeer druk bezochte ver gadering van vleeschhouwers aldaar werd met overgroot© meerderheid! van stemmen besloten tot helt vor men van een comité, dat zal trach ten een beweging op touw te zetten over het gansche land omltegeraken tot afschaffing van den accijns op het geslacht. De knoeierijen te Koudekerk., Men schrijft aan het „ribld". „Het met de noorderzon verdwijnen van den gem. secretaris-ontvanger van Koudekerk, heeft aldaar eene groote ontroering teweeg gebracht, want vol gens geruchten moet het deficit zeer aanzienlijk wezen en zijn tal van men schen opgelicht en, is geld verkregen door valsche handteekeningen. Het is thans aan het licht gekomen, dat reeds voor een jaar of drie, door den voorma- ligen burgemeester van Koudekerk, een belangrijk tekort in de gemeentekas werd ontdekt, doch om het gezin te red den, genoemde burgemeester de wethou ders wist te bewegen, nadat het tekort vrij spoedig dioor den borg was aange zuiverd, ,er geen justitiezaak van te ma ken en de zaak geheim te houden. Bij het ontdekken van dat tekort kwam men toen tevens tot de wetenschap, dat die malversatiën reeds over enkele jaren liepen en een notabel aldaar reeds lang daarvan had kennis gedragen en tot die knoeierijen vrijwel had medegewerkt. „Bij de treurige gewoonte toch van al le gemeentebesturen ten plattenlande om den gemeente-ontvanger vooraf ken nis te geven wanneer de boeken en kas bij hem zullen worden opgenomen, leende de ontvanger bij dien notabel steeds het vereischte bedrag, zoodat bij de verificatie de vereischte gelden aan wezig waren. „Het is te hopen, dat Ged. Staten der verschillende provinciën thans eindelijk de gemeentebesturen eens zullen aan schrijven, die verderfelijke gewoonte niet langer te blijven volgen". Kind verbrand. UitLangeveen, gem. Tubbergen schrijft men aan de „Zw. Ct.": Terwijl Maandag F. B. en zijne vrouw op het land werkzaam waren, bevonden zich hun 3jarige kinderen (tweelingen) alleen in huis terwijl het vuur brandde. YY'aarschijnlijk is een der kinderen al spelende met het vuur in aanraking ge komen, althans de kleertjes van het on gelukkige meisje stonden in volle vlam. In haar benauwdheid en doodsangst snelde het naar buiten. De ouders vlo gen toe en doofden de vlammen, maar 't was helaas te laat; want het kind gaf Haarlem, 9 Oct. 1902. Geachte Redactie! Zoudt ge 't onderstaande in uw eerstvolgend nummer wiLUen opne men. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. In uw nummer van gisteren neemt ge den inhoud op van een strooibil jet der Protestantsche Kiesvereeni- ging, waarin die vereen, met onware beweringen haar candidaat, den heer van Lijnden tracht aan te bevelen. Zij zegt n.l., dat alle partijen op de socialistische na, de candidatuur van Lijnden steunen. In de eerste plaalts willen wij erop wijzen, dat de anti-revolutionairen, na terugtrekking ddr candidatuur- Florijn zich van alle verdere offici- eele aanbeveling onlthouden hebben. 2o. dat ook het Werkliedenverbond zich officieel onthield, maar dat het *1 iet-stetunen derr candidatuur-Troel- «tra vrij zeker alleen aan een toeval ligheid te wijten is. Bovendien mag het bekend veron dersteld worden, dat door dqn heer K. Reijne, lid der Liberale Unie j.l. Dinsdag in het openbaar gepro testeerd werd tegen de houding der Liberale Ktesvareeniging, die een conservatief stelde. Of hier dus spra ke mag zijn van steun der Li berale Part ij zal eersit na ope ning der stembus blijken. Achtend, Namens het verkiezingscomité der S. D. A. P. en Volkskiesvereen.: SIMON A. MAAS, Secretaris. DRANKBESTRIJDING. Men schrijft ons: De Chr. Geh.-Onth. Jon,ged. Veree niging „De dochteren Rechabs" (Je- remia 35) zal a.,s. Zondag 12 Oct. des avonds te half zeven in lokaal Park- aan No. 17 eene openbare tbeemee- ving houden. Het doel der vereeni ging zal door voordracht en zang nader uiteien&eziet worden. De toe gang is geheel vrij. De vereeniging wenscht dat deze geringe poging er toe moge medewerken, dat velen zich bij haar aansluiten opdat te eerder het groote en schoone doel bereikit zal worden, dat wij en veel anderen, zich voor oogen stellen, n.l. ons ge liefd! vaderland bevrijd te zien van de heerschende drinkgewoonte. Daarom, lezeressen van Haarlem's Dagblad, komt a.is. Zondag en helpt mee tot het welslagen der vergade- 1 ring. Dan hopen we met vereende krach ten onze vijand, koning Alcohol, te bestrijden en hem te verdrijven. U bij voorbaat dankende voor de verleend© bereidvaardigheid, Hoogachtend, S. M. VESTER, Secretaresse. 370e Staatsloterij. Trekkng van 9 Oct. 5e Klasse 16e Lijst. Nos. 1774, 9987 en 18053ieder/1000. No. 13775 1000 met premie van 30000. Nos. 4295, 18316 en 20924 ieder 400 Nos. 2336, 4729, 6122, 12804 en 15768 ieder 200. Nos. 3992, 6186, 7785, 9149, 9936. 10541, 12068, 12143, 15176, 18558, 19093 en 19805 ieder 100. Prijzen van 70. 63 3034 5887 9484125821552118738 109 3068 5966 9581126081562918815 117 3092 6012 9628 126181567618835 130 3256 6226 9864 12619 15687 18840 227 3265 6292 988312626156991-1940 335 3419 6311 9889 12629 1573818943 45634416365 99111281516107 18971 648 3482 6386 9958 L2945 16168 9038 6513577 6500 9993129481618019111 672 3674 6511 9995 130541624419168 778 3690 6549 100141323316276 19171 799 3794 664410027 133831630419447 805 3795 6695 10040135571630819471 9713867 6707 10226136551643819490 1003 3922 70881056013717 1656919504 1073 4014 7197 10667 1376916595 19687 1126 4267 7249 107091386016925 19900 1195 4335 7267 1121813960 1694019980 1240 4338 734911233 13963 17042 19987 14514403 7363112641407217170 20208 1512 4578 7768114491418817210 20345 1598 4590 7923114591424717354 20405 1729 4594 8116115691432817476 20501 1777 4675 8252117041436217513 20546 1909 4784 840211807 14511 1757020615 2080 4818 843211848 14617 17586 20625 2101 4875 848911895 14640 17696 20628 2127 5096 S5561189614773 17767 20641 2222 5170 860112060 14867 18031 20657 2525 5230 86471207114879 18034 20703 2292 5450 8906120801501618102 20763 2997 5646 899912083150361834120850 2548 5735 9024121061514218629 20884 26215757 920612179 1530818655 20949 300358119250121841533818679

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2