NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ';)e iaareaaa Maandas 13 October 1902. No. 0917 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJSADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 va Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Zuider Bïlitenspaarae No. ït. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Y, Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing Yan Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère GLi DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3fw« Faubourg Monmiartre. üit nummer bestaat uit tieu bladzijden. Aiaariem's Dagblad van 13 Oct. bevat o. a. De Boereukwestie uit een juri disch standpunt beschouwd, Sport- praatje, De kolewcrisis in de Ter. Staten en in Frankrijk, Eraile Zola en onze sport. Bovendien behoort bij dit nummer on zer courant als gratis-bijvoegsel no. 110 van „De Zaterdagavond", letterkundig weekblad vor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes, Licht en Schaduw; Ten goede ge keerd, Van Boek en Tijdschrift, De ver loren Hond, Clara Viebig en de Eifel, benevens de gewone rubrieken en af beeldingen, oplossing prijsraadsel en nieuw prijsraadsel. Buitenlandsch Nieuws Frankrijk. De Panische bladen bevatten een bericht over die ontvangst van de Boe rengeneraals. Na de ontvangst aan bet Noor der station op Maandag a.s. te 12 u. 50 begeeft men zich dadelijk naar het Hotel de Holland® in de Rue de la Pais, gaande door de Rue Maubeuge. Te half drie zullen die generaals de delegaties ontvangen van de verschil lende Boerenvereenigingen en andere belangstellenden. Te 4 uur worden eenige bezoeken afgelegd. De groote bijeenkomst ten bate der slachtoffers van den oorlog wordt Dinsdag te nalf negen in het Nouveau-Théater gehou den. De hernieuwde proefneming in de sterfkamer van Emile Zola, waarvan gewaagd werd!, heeft tot resultaat ge had, dat van de vier vogels, die in kamer werden achtergelaten twee door het inademen van vergiftige dampen gestikt waren, die twee anderen leef den nog, evenals eenige Guineesche biggetjes. Spanje. Vrijdag heeft de Koning het decreet veteekend, waarbij de Cortes worden bijeengeroepen. Het parlement zal zitten tot half December. Op liet me nu staan o. a. de kerkelijke kwestie, een wetsontwerp betreffende het m eenteb estuurki e sr e chth er vorming en arbeidscontracten. Zwitserland. De Zwitsersche procureur-generaal heeft den Franschen anarchist Sébas- tienFaure onderhanden genomen over zijn redevoering te Génève, waarin hij tot de stakinr aanspoorde; hij dreigde den agitator over de grens te laten zet ten indien hij niet met zijn practijken ophield. Faure heeft daarop uit eigen beweging het kanton als gebied ver laten. deeling, ter sterkte van 120 man, werd verrast door de opstandelingen, die in de wijngaarden verscsoien zaten. De Turken vluchtten met achterlating van 30 dooden. Nadat zij versterking vehaald hadden volgde er een iweeüe gevecht waarbij aan beide kanten ernstige verliezen werden geleden. In verband met deze botsingen zijn een groot aantal boeren in den omtrek ge arresteerd, verdacht gemeen© zaak met de opstandelingen te maken. Gelijk het telegram heeft medegedeeld is de verbinding met Caza-petrick verbro ken. De Turksche divisie-generaal Husni- pasja, aan wien het bevel is opgedra gen over ds nieuwe reserve-divisie, die haar hoofdkwartier te Koprulu heeft, is naar zijn post vertrokken, en gaat de troepen inspecteeren en zq indeelen om de verbindingen te handhaven. Een adjudant van den Sultan is naar Wodena, om daar den stana van za ken op te nemen. Van het klooster Rilo, op den gelijk- namigen berg in den zuidwesthoek van Bulgarije, is Vrijdag bericht ont vangen te Sofia ,dat overste Nikolof, die onlangs met den bekenden agitator Zontsjef gevangen werd genomen, maar naar Macedonië wist te ontsnap pen, den opstand heeft uitgeroepen ten oosten van de Vardar, in het ge- lieele wilajet Saloniki tot aan het Rhodope-gebergte, met name in UUs- kub, Strumitza Demir-Hissar en Ne- vrokop. Zooals men weet, heeft zijn chef en vriend kolonel Jankof ten wes ten van de Vardar hetzelfde gedaan. De spoorweg van de' Servische grens naar Saloniki' die voor 't grootste deel door het Vardar-dal loopt, zoude üus aan beide kanten door de opstande lingen bedreigd worden. Maar... men vertelt er in verschillende telegram men uit Sofia dadelijk bij, dat net bericht van het klooster Rilo uit geen enkele andere bron bevestigd is, zoo- diat het zeer de vraag is of Nikolofs heldendaden niet voor een deel al thans enkel maar bestaan in de leven dige verbeelding der brave klooster lingen op den berg. Er is nog iets, dat aanmaant tot voorzichtigheid bij het geloof hechten aan de sensatileberichten uit het Oos ten. De binnenlandsche organisatie van de anti-Turksche beweging m Ma cedonië erkent nog steeds Sarafof als haar leider. En Sarafof is voorshands een tegenstander van de door Michaï- lofski en diens comité z. i'. ontijdig wakker geroepen onlusten. De Port© heeft tot de mogendheden een zeer krachtige nota gericht over de handelingen van de Macedonische comités. De toestand is overigens aan zienlijk verbeterd Een bloedige botsing had bij Ku- manovo plaats tusschen Serviërs en Araauten. waarbij aan weerszij dien dooden en gewonden vielen. Stadsnieuws. Ras] and De Ind. Beige" verneemt uit Pe tersburg. dat de drie Bóeren-generaals binnenkort een bezoek zullen brengen aan Sint-Petersburg Moskau, Kief en Odessa, om aan het Russische volk de dankbaarheid der Boeren over te bren gen voor hunne offervaardigheid en bewijzen van belangstelling in ae zaaiï van het ongelukkig Afrikaansche volk. Turkije. De opstandige Macedoniërs weren zich druk, en het orgaan van het Ma-1 cedonische comité te Sofia, de „Rifor-j mi", zorgt, dat de wereld niet te ge ring zal denken van de behaalde re sultaten. Nu is de beweging m Noor delijk Turkije stellig een onaangenaam en lastig geval voor den Sultan, die toch al zooveel te beredderen heeft, maar dat de onlusten, door het Ma cedonische comité van Michaïlofski te Sofia aan gene zijde der Bulgaar- sche grens uitgelokt, Macedonië een stap verder tot zijn bevrijding van het Turksche juk zullen brengen, gelooft geen Turk. De Sultan heeft troepen genoeg tot ziin beschikking om een opstand te kunnen dempen, die bo vendien nof niet de sympathie heeft van het buitenland, met name van; Rusland en Oostenrijk, de meest be-: Ianghebben.de staten, die om politieke redenen den status quo op het Balkan schiereiland niet wenschen verstoord' te zien. Reuter heeft een telegram uit Salo niki verzonden ,diat aantoont hoe de opstandelingen intusschen niet stil ztiten, maar aan hun woorden de daad toevoegen. Het gevecht, waarvan Keu ter spreekt, had Zaterdag jl. plaats bij het dorp Bojarsko. De Turksche af- Haarlem, 11 Oct. Gemeenteraads verkiezing. Het resultaat van de gemeenteraads verkiezing op Vrijdag is als volgt: Stembureaux Nassaulaan: Uitgebracht 1030 stemmen. Van on waarde 12. Hiervan verkreeg de heer Van Lijnden er 577, de heer Troelstra 441. Stembureau Fr. Varkenmarkt. Uitgebracht 664 stemmen. Van onwaar de 5. I-Iiervan verkreeg de heer Van Lynden er 39S, de heer Troelstra 261. Zoodat de totale uitslag is: F. M. baron Van Lijnden 975. Mr. P. J. Troelstra 702. Derhalve is de heer Van Lijnden geko zen. Daar er in het tweede district 2517 kie zers zijn, n.l. in het stembureau Nas saulaan 1476, en in dat aan de Friesche Varkenmarkt 1041, zijn er nu 823 kiezers thuis gebleven, ongeveer een derde. Dit resultaat is ongeveer gelijk aan dat van de vorige verkiezing, toen Mr. Troelstra in herstemming kwam met Mr. Thijssen. Destijds behaalde eerstgenoem de 632, laatstgenoemde 931 stemmen. Hebben dus nu de verbonden kiesver- eenigingen ditmaal wat meer inspanning getoond, daar de gekozene er nu 975 op yZich vereenigde, ook Mr. Troelstra heeft zeventig stemmen meer verkregen dan den vorlgen keer. De uitslag van de stemming, die wij op ons bord in de Houtstraat publiceer den trok daar bijzonder de aandacht. Het stond er zwart van menschen. Wij brengen nog in herinnering, dat de heer Van Lynden in den Raad den heer Klein opvolgt. Als zoodanig moet hij reeds in 1903 weder aftreden. PI an ten-a esthetiek. De be kend:© schrijfsterMej. A. G. de Leeuw van Berlijn, ons allen welbekend! onder den naam van Geertruida Carelsen, trad Vrij dagavond; in het Brongebouw op voor de Natuurhistoriscne Verecm- jing alhier, met het onderwerp ï-Tan- tenijaesthetiek in de tuinkunst. Zij had een verzameling eigenge maakte teekeningen meegebracht, die rondgingen en ten doel hadden te la ten kijken hoe dikwijls de wansmaak in den tuinaanleg zich uitte en hoe het naar de meening van d'e spreek ster, wezen kon of wezen moest. Allereerst liet zij de gesneden zil- verspar zien, zooals wij die ook. wel in den omtrek zien. Waarom laat men die niet uitgroeien? Ze wordt er zooveel mooier door, evenals de hulst, die we nu dikwijls tot pyramiden ver minkt zien. Dan zijn er de acacia's met schijnguirlandes ertusschen. die de mensche/n nogal gracieus vinden, maar het niet zijn. Bloeiende doorn tjes worden gesneden ln den vorm van bijenkorven, oranjeboompjes m dien van kogels. Dat moet niet, het is on natuurlijk. Geen figuren maken, maar groepeeren. Het levend mate riaal ma gniet behandeld worden als het doode, het heeft zijn eigen eischen en een uitgangspunt, dat niet uit het oog verloren mag worden. Het is al bij 't walletje langs als men van een struik een boom wil ma ken. Wil men enten, dan gaat dat op laagstam evengoed als op hoogstam. En wat de kleine planten betreft, bij een aparten bloemtuin kunnen ze al len wel goed! uitgroeien als ze gegroe peerd worden maar als men er figuur tjes van gaat leggen, wordt het heel eentonig. Te Bussum zag d'e spreek ster aldus een divan gemaakt van groen en bruin. In de villa-dorpen zijn alle tuinen nagenoeg geliik aan elkaar. In plaats van zelf aan 't werk te gaan en zijn eigen smaak te vormen, laat men het maar 'over aan den tujnman, die er onveranderlijk geraniums, begonia's en een stuk of zes andere dingen in brengt. Wil men eens een aardig effect heb ben, dan kan men honderd tulpenbol len le-^en tusschen rhabarber en he- recli'um in, dat staat zeer mooie. Over 't algemeen wordt nog te veel aan de kroon alleen gedacht, maar de vra- tie zi't in de geheele plant. Als type van wansmaait net spreek ster een bloementaart, zooals zij het noemde, zien die in Berlijn om het standbeeld' van koningin Louise is ge legd. Het figuurtjes leggen is een over blijfsel uit den tijd, toen de bouwkunst baas was in d:e tuinen. Bacon in En geland: heeft daarin verbetering ge bracht door den Engelschen parkaan- le" den zoogenaamden landschaps tuin. Nergens is dat consequenter doorgevoerd, dan in Nederland en men was in de tuinkunst aardig op weg, toen er in 1860 weer een achteruit gang kwam. Men ging weer figuur tjes leggen volgens Le Nötre, daarna kwamen er veel plompe bloemen uit Frankrijk en toen de zoogeheeten mengde stijl, die nu nog veel aanhan gers vindt eui tot allerlei wansmaak aanleiding geeft. Gras is in Nederland een zeer goede plant. al is men in de verfijning daarvan wat ver gegaan. Maar we moeten er geen doode mat van maken, en geen figuurtjes in gaan leggen. Liever zou spreekster de bloemen naar den rand dringen en maken wat de Engelschen „borders" noemen. Van dergelijken aanleg liet zij aardige ont werpen rondgaan. De gratie van den natuurlijken groei moet tegemoet komen aan de stijfheid, die de bouwkunst van zelf meebrengt. En wat zien we nu gebeuren? Dat de leeliike mozaïkbedden wel verdwij nen, maar ook dat er een terugkeer merkbaar is naar de rechtheid van de oud-Hollandsche tuinen. Dat is ver keerd, de planten doen zoo goed als niets recht. Het is niets d'an valsch patriottisme. D© stijve stadstuintjes ,die we zoo vaak zien, zouden door groepeering zooveel aardiger kunnen wezen. En niet duur ook want bij groepeering is nu en dan het bijvoegen vaneen enkel plantje voldoende. Spreekster zou willen, dat er van de wetenschap eens een flinke impuls uitging tot verbetering der tuinkunst, van Haarlem bijvoorbeeld, de bloe menstad biï uitnemendheid, ciie cian haar uitwerking in binnen- en buiten land zou doen gevoelen. De losse voordracht van mej. j_»e Leeuw vond veel bijval, en de tamjKe hoorders lachten dikwijls om bare aar dige boutades. De voorzitter, dr. H. J. Calkoen. bracht baar een woord van hartelijken dank. Aan de voordracht was nog een huishoudelijke vergadering voorafge gaan. Daar waren door de vereeni ging candidaat gesteld als li'd van net hoofdbestuur d'e heeren TI. Heukels, prof. J. Mac Leod, dir. H. W. Hein- sins, dr. TI. J. Calkoen, prof. E. Ver- schaffelt, TI. Ouderkerk, J. Sturing, dr. H. Burger en E. Hei mans. Tot lid van het afdeelingsbestuur werd. in de plaats van den heer J. Sturinsr. die bedankt had', gekozen de heer J. Jeswiet, die de benoeming aan vaardde. Door de ouderlingen der Nad. Herv. Kerk, de heeren A. W. TIaksteen en J. 't Hart zullen vanaf den23sten Oct. a.s. wekelijks om beuri bijbellezingen houden in het wijklo- kaal van Dis. Knottenbelt. De commissie voor de welbekende samenkomsten op Zaterdagavond be staat voor dezen winter uit de hee ren Ds. J. W. Knottenbelt, van Arke! Bervoets, Bremer, ten Boom, van Daa- lcn, van Dam, Gijsbers. P. van Looy. Kapt. Meyboom, Schakel, Ds. d'e Blocq van Scheltinga, Schoevaart en Snelle- man. CP. B. Uitgaan. Zooals uit adverten tiën in dit nummer van ons blad blijkt, bestaat er Zondagavond weer volop gelegenheid tot uitgaan. In den schouwburg wordt opgevoerd „De Grenadier van Napoleon Bona parte of de veldtocht van Moscou naar Elba", een zeer sensationeel, hoogst boeiend stuk, dat zeker een volle zaal zal trekken. In de sociëteit. Vereeniging treedt 't gezelschap van den heer Strengholtz dat zon komen met nieuwe num mers en nieuwe aftasten. In de be treffende advertentie worden er enkele genoemd. Ook dit belooft zeer veel. Aangehouden. Door de politie is een persoon aangehouden, die ver dacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Bedoelde persoon had op naam van een groen tekoopman hier ter stede 4 HL."aard appelen gehaald, terwijl later bleek, dat die koopman van niets afwist. Naar'men verneemt hebben zich voor het examen in de vrije- en or- deoefeningen waarmede 15 dezer hier zal worden begonnen 330 dames en heeren aangegeven. Zondag 19 dezer zal op de schietba nen onder Overveen de jaarlijksche onderi- schietwedstrijden worden ge houden d.oor do Schietvereeniging „Generaal van Merlen" van de afd. Haarlem van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren. Opeeninaanbouwzijndhuis aan de Nassaulaan kregen gisteren de gebroeders S. twist, waarbij een nogal verwond werd, en aan het hoofd ver bonden moest worden. Een damescomité zal Dins dag een collecte langs de huizen doen ten behoeve der bij de wet verordende verbouwing in de Groen van Prinste- renschool. Tegen een bi er huishouder is proces-verbaal opgemaakt wegens het na bezetten tijd openhouden zijner tapperij en ziin mede de aldaar zich bevindende personen bekeurd. Gevonden voorwerpen, een bruid, fluweelen zak, ring, waar aan sleuteltjes en een knoopenhaak, een elastieke speelbal, een gouden een zilveren dames-remontoir-horloge een gouden ring met wit steentje in een doosje gevonden. Bij Koininkl. besluit van 7 October is, met ingang van 1 Februari '1903, benoemd tot directeur van het postkantoor alhier de heer W. II. Moll, tlians in gelijke betrekking te Alkmaar. Den 7d-en November a. s. zu len de jaarlijksche cursusvergaderin gen van de heeren Saeys en Grabbiia evenals vorige jaren weder geregeld gehouden worden des Vrijdagavonds in liet gebouw „Weten en Werken" aan de Oude Gracht alhier. Ditmaal zal behandeld worden geologie en kunstgeschiedenis. Deze vergaderin gen worden door ongeveer 80 personen bijgewoond. Hieruit blijkt, dat het werk der bovengenoemde heeren ten zeerste gewaardeerd wordt. Naar w ij vernemen, zal de Hoog Eerw. Heer Bosman, pastoor der nieuwe kathedraalkerk St. Bavo, aan de Leidschevaart alhier, a.s. Dinsdag avond den koorzangers zijner kerk een feestavond aanbieden ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest, op 7 October jl. gevierd. Den 12denNovember a. s. zal naar wij vernemen, de heer J. Prinsen, werkzaam in de wagenmakerij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M.. n dag herdenken, waarop bij vóór 25 jaar in dienst trad bij bovengenoem de maatschappij. H. F. C. „Haarlem."' Zondag valt er hier in Haarlem op het terrein van de roodbroeken weer iets op 't gebied van voetballen te genieten. Haarlem zal haren eersten wedstrijd wederom aan den Doodweg nabij de Kle verlaan tegen R. A. P. uit Amsterdam spelen. Het is te verwachten, dat er een vin- nigen strijd zal gestreden worden. Daar R. A. P. in het afgeloopen seizoen niet veel succes tegen Haarlem heeft behaald, zal zij er alles opzetten om de kranige roodbroeken de twee puntjes te onthou den. Haarlem daarentegen zal wel oppas sen, dat zij niet verslagen wordt, want als 't moet dan gaat 't wel, dat hebben ze nog in Rotterdam tegen Rapiditas gezien. De vele toeschouwers, zullen tevens in de gelegenheid wor den gesteld, het fraaie geschenk, wat verleden Zaterdag aan het bestuur van Haarlem is ter hand gesteld, het is n.l. een mooi stel zijden vlaggen, rood en blauw met de letters der vereeniging; kunstig door eenige jonge dames be werkt, in oogenschouw te nemen. Dit is nog een geschenk, voor de over winning der beker. Wedstrij dprogramma H. V, B.: le klas Comp.: 19 Oct. Haarlem II K'land I; 26 Oct. H. F. C. II—H. F. C. III. 2e kl Comp.: 12 Oct. E. D. O.K'land III. H. F. C. IV—O. V. V.; 19 Oct. K'land II—H. F. C. IV; E. D. O.—Haarlem— III; 26 Oct. TI. F. C. IV—K'land III; K'land II Haarlem III. In het douche badhuis zijn in de afgeloopen week 460 baden geno men. 18. Verslag opzichter gasverlichting Augustus 1902. Uit de Omstreken. Gemeenteraad. Vergadering van dien Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 15 Oc tober 19ü2, 's namiddags te half twee. I. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W.W. adres Re- stuur Vereeniging verfraaiing Haar lem en omliggende gemeenten en tot bevordering vreemdelingenverkeer, straathenannng en nummering percee. len Florapark. 4. jd. id vergunning demping sloot bij Kleverlaan. 5 Id. id. wijziging plan bebouwing gronden Leidsche Vaart. 6. ld. id. id. id. gronden ten zui den Leidsclie Straat, 7. ld. id. id. raadsbesluit 29 Sep tember 1897 no. 10. 8 ld. id- adres A. W. Weissman, logenstraffing geruchten. 9. Id. id. id. TI. Warmerdam, om toekenning schadevergoeding. 10. ld. id. vaststelling instructie ambtenaren belast met beteekening stukken plaatselijke belastingen. II. Id. id. adressen Commission we ring schoolverzuim om presentiegeld. 12. Benoeming gemeente-geneeskun dige. 13. Aanbeveling B. en W.W. benoe ming Bibliothecaris. 14. Id. Curatoren Gymnasium be noeming leeraar wiskunde. 15. Id. B. en W.W. henoerning- leer aar Burgeravondschool. 16. Voordracht id. id. onderwijzer Vierde Tusschenschool. 17. Benoeming stembureau verkie zing leden Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven. Heemstede. Vergadering van den Raad op Vrij dag 10 Oct.. 1902, des avonds te half 8. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de lieer Roozen. Punt 1. Aan de orde komt het x-ap- port der Beurscommissie inzake de grensregeling met Haarlem. De voorzitter bracht een woord van dank aan de speciale Raadscommissie, die zoo spoedig met haar rapport ge reed was. Spr. acht het genoeg he kend en derhalve niet noodig het nog eens uiteen te zetten. Na een kleine bemerking van de heeren Crommelin en v. d. Berg wordt het rapport der commissie met 64 stemmen aange nomen. Tegen de heeaien Preyde, v. dL, Tlorsi, Peeperkorn en Crommelin. Punt 2. B. en W. .stellen voor een kleine wijziging aan te brengen in ds voorwaarden van aansluiting op de ri den en wel om daarin in 't vervolg te spreken van „gemcenterio'en"te vens acht spr. het wenschelijk, de on kosten van aansluiting niet langer op f3 te bepalen, doch op 2 pet. van de kadastrale huurwaarde met een maxi mum van f 3. Voor nieuw te bouwen perceelen zal 2 pet. worden geheven, zoolang tot de kadastrale waarde in den legger is vastgesteld. Wordt goedgekeurd. Punt 3. Tot hoofd van de herhalings school wordt benoemd de heer P. J. Staal, tot onderwijzeres mej. Tb. M Kenma. Feitelijk zou ejr eerst 1 onderwijzer en 1 onderwijzeres worden benoemd, doch daar er slechts 6 jongens en 6 meisjes zich hebben aangegeven, stel len B. en W. voor 1 onderwijzeres t@ benoemen. Benoemd worden in het stembureau voor de verkiezing van 3 leden van de Kamer van Arbeid voor de Confectie bedrijven op 30 October e.k. de heeren Wickevoort Crommelin; Beelen en Preyde. Punt 5. Daarna komt in behandeling de gemeentebegrooting over 1903. De finantieele commissie brengt bij monde van den lieer Preyde verslag hierover uittegen de algemeene strekking heeft de commissie geen be zwaar, alleen bij de post schoonhou van lokalen verzoekt.de commissie deze met f30 te verhoogen, en vervolgens de begrooting op f 36544.54 in ontvangst en uitgaaf vast te stellen. Daarna wordt de begrooting behan deld, te beginnen met de uitgaven. De voorzitter stelt voor de post jaarwedde wethouders van f 50 op f 100 te brengen. De heer Peeperkorn, wethouder, meen! dat. dit hun niet toekomt. Hij beschouwd het wethouderschap als een eere-post, en merkt tevens op, dat de voorzitter ook een groot gedeelte van hun werk doet, zoodat hun deze ver hooging niet toekomt, De voorzitter zegt. dat het hem voor komt, dat de waardigheid van de wet houders medebrengt, dat hunne jaar wedden worden verhoogd. De heer v. Houten acht f 50 uresentiogeld ook t weinig voor de1 2 wethouders. De voorzitter zegt, dat de wethouders een groote verantwoordelijkheid heb ben en dat zij ook wel eens liern heb ben moeten vervangen, en toch steeds de stukken moeten teekenen. Spr. zou gaarne zien dat zijn voorstel wordt aangenomen. In stemming gebracht wordt het aan genomen met algemeene stemmen. De beide wethouders bleven buiten stem ming. Bij de post schoonhouden van het raadhuis, waarvoor f75 is uitgetrok ken, stelt de finantieele commissie voor, deze met f 30 te verhoo- hoogen, hetgeen hun, met het oog op de vele werkzaamheden, die daaraan verbonden zijn, alleszins billijk voor-: komt. De voorzitter kan zich daarmee best vereenigen. Ook hij acht f 1 per week voor hei schoonhouden der lokalen veel te weinig. De heer v. d. Weyden acht het be drag dan nog te weinig, wanneer er zoovele werkzaamheden voor worden gevorderd. Hij stelt voor de post met f40 te verhoogen. Dit wordt goedge keurd. Tegen slemmen de heeren v. d. Berga v. d. Horst en Peeperkorn. De post onvoorziene uitgaven wordt na de behandeling der inkomsten, ge steld op 'f 1073.91 en de begrooting daarna goedgekeurd. De heer Preyde, verslag uitbrengen-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1