2. Cactus-dahlia Mrs. M. Kergow, alsboven, dezelfde firma. Getuigschriften van verdienslte aan 3. Castus-Dahlia Khaki, als hoven, van dezelfde firma. 4. Miltonia Regnelli citrina, als minbekende plant, ingezonden door den heer C. J. Kikkert te Haarlem. 5. „Peristeria elata" als zeldzaam bloeiende plant, ingezonden door den heer C. W. R. Scholten Jr., te Am sterdam. Getuigschrift voor cultuur, aan: 6. Bougainvillea glabra Sande<ria- na," als uitmuntend gekweekte plant Ingezonden door de firma Tetzner en Co. te Groningen. Als nieuwe plant ontving deze reeds een Getuigschrift le kl. op de vergadering der Commis sie van 11 Juli 1900. Aan een aantal tappers, wier inrich tingen gelegen zijn in de nabijheid van den Doelen, alwaar de loting voor de nationale militie op 14, 15, 16. 20 cn 21 October a.s. zal worden gehouden is door den burgemeester bevolen, hun tapperijen te doen gesloten houden van half 10 voorin, tot des nam. half 5 uur. Uit de Omstreken. Zandvoort. Zaterdag brachten de Zandvooxtt- sche schuiten versche visch aan. Be somming 8—15. De prijzen der visch waren: tong f 0.350.95 p. stuk; scharren f 2.60, bakschol f 1.70 en garnalen f 1.10 tot f 1.50 p. mand. Zondagmiddag 12 October had er op het veld hij Bentveld de voetbal wedstrijd plaats .tusschen „Emtoia" van Haarlem en „V. I. O. S." van Zandvoort. Voor de rust was de stand 20 in het voordeel van „Em ma" en na de rust nog een goal te hebben gemaakt, ging laatstgenoem de club huiswaarts niet een» over winning van 30. Dienzelfden middag had een mattch plaats tusschen de H. F. C. „Ajax" en de Z. V. V. Laatstgenoemde club won met 40. Yel8en De vereeniging van landbouwers al hier heeft de levering van pl.m. 80.000 kilogr. murwe lijnkoeken franco sta tion Velsen, opgedragen aan den heer A. van der Straaten te Bergambacht, voor f9.35 per 100 kilogr. Bloemendaal. Naar we vernemen, is het bouwen van een dubbele villa aan den Bloe- mendaalschen weg te Bloemendaal on der beheer van den architect J. v. d. Berg te Haarlem opgedragen aan den heer P. Hoetjes te Haarlem voor f16600. Halfweg De drukte, die de campagne aan de suikerfabriek meebrengt, is begonnen een deel der Brabantsche arbeiders en arbeidsters is gearriveerd en heeft een woning op liet fabrieksterrein betrok-1 ken een 15tal schepen met beetworte len zijn reeds aangekomen, en worden iederen dag aangevuld en vermeer-! derd uit de omliggende polders heeft de aanvoer per as plaats. Vijf rijks ambtenaren zijn voor het toezicht der fiscus hier gedetacheerd- De werkzaamheden beginnen a. s. Dinsdag. G'ilsteren (Zondag) had alhier eene openbare vergadering plaats als pro test tegen „de Bloedwet" als spreker trad op I. i. Samson van den Haag. De zaal was goed bezet, meestal door jongelieden uii Amsterdam en Haar lem, te voet of per trein hierheen ge komen. De bijeenkomst, waarin de spr. op de gewone wijze de Rijkswet laakte, had een kalm verloop ze ging uit van de „vrije jongeliedengroep, uit Am sterdam. Sloten. In den Grooten IJpolder is Zaterdag nacht ingebroken bij den timmerman Lievaart, waar de spaarpotten der kin deren zijn ontvreemd en een paar ko nijnen zijn meegenomen, bij den land bouwer Van Breugel meenden de d'ie ven hun slag beter te slaanreeds was een kast, waarin meerdere zeldza me voorwerpen opengebroken toen v. Breugel, die ooven sliep, ontwaakte, en, gewapend met een geladen geweer naar beneden ging drie personen zag hij nog wegvluchten en daar de die ven per rijwiel waren, kon de onver schrokken landbouwer ze niet meer „onder schot" krijgen, ofschoon hij ze een paar kogels nazond. Bij twee ander© personen is mede weinig of niets ontvreemd. De 17-jarige v. G. was met enkele kameraden bezig een roeiboot uit de Schinkelvaart op den wal te trekken, waartoe hij een touw om zijn rechter pols had gebonden door het teruggaan van de boot werd zijn hand als het ware afgesneden en in het gasthuis te Amsterdam afgezet. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Odol-Moml water, een 1/1 flacon 60 cent. Binnenland. Een onderscheiding. Minister Kuyper heeft Vrijdag in ge zelschap van deu commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant mr. A. baron van Voorst tot Voorst, persoonlijk aan Cornelia Heer,akkers (te 's Hertogembosch.) en ten huize van hac-rn heer de heer Hupsch, de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nas- sau uitgereikt, voor 50-jarige trouwe d'.ensten in betrekking bij den heer Hupsch bewezen. Te Bonn is overleden mevrouw Mithilde Kreuslev, lectrice van Hare Majesteit de Koningin en de Koningin Moeder. Hare Majesteit verliest in de overle dene, die met Haar in Nederland kwam, een harer ge trouwste dienaren, aan wie de Vorstin bijzonder gehecht was. Accijns op gedistilleerd. Het heet zegt het Vad. dat de af deelingen der Tweede Kamer het plan van den minister van financiën om tot verhooging van den accijns op gedistilleerd over te gaan zóó ongun stig hebben ontvangen, dat het opge ven van dat plan niemand zou vei- wonderen. Verdacht. Sedert eenip© maanden bevindt zich te Amsterdam in voorloopige hechte nis, als verdacht van oplichting, een man, zich noemende Frans van Erve of Van Erven, en volgens zijn opgaaf den 23en Augustus 1851 te- Nijmegen geboren en reiziger in sigaren van be roer» Tot nog. toe mocht het den rech- ter-commi'ssaris niet gelukken, 's mans identiteit vast te stellen, al werd ook reeds in logementen, slaapsteden, bij sigarenhandelaars, enz. een uitgebreid onderzoek ingesteld. Thans is door tusschenkomst van den hoofdcommis saris van politie het portret van den verdachte, wiens gegevens omtrent naam en afkomst, alle valsch zijn ge bleken, rondgezonden naar directeu ren van gevangenissen, ten einde langs dien weg te beproeven, door mogelijke herkenning van «et portret door gevangenisambtenaren, licht te verkrijgen. Zonderlinge armlastigen. Den len Mei van dit jaar werden als armlastigen van Pruisische zijde naar Denekamp over de grens gezet de wed. Striedelmeijer met 4 kinderen, de oudste een jongen van omstreeks 24 jaren, de tweede een van omstreeks 16 jaren, de derde ongeveer 14 jaren en een meisje van omstreeks 8 jaren. Geen huisvesting hebbende, bleven zij op de berm van den rijksweg liggen, in regen en wind. zooals toen ter tijd het weer dag op dag was. Hun huis raad bestond uit een paar kisten, een kachel en een paar stoelen zonder zit ting. Het beddegoed dat zij bij zich hadden is door den regen in een on- bruikbaren toestand geraakt. Door iemand werd hun een. kap van een wa gen geleend, waar ze toen eiken nacht onder kropen. Ongeveer 1 Juli jl. wer den ze door den veldwachter van de berm van den rijksweg gezet, om on gelukken te voorkomen, daar de paar den ervan schrokken. Van daar zijn ze toen getransporteerd naai? een (stuk je marke-grond op de z.g. kolonie, waar ze nog steeds verblijven, 's nachts verblijvende tussclien twee kisten op den grond, in weer en wind, daar de wagenkap door v. B. is teruggehaald toen ze vernuisden. Hel is een wonder dat de kleinste kinderen er zoo gezond uitzien. Daar de vrouw van haar oud sten en haar tweeden zoon een flinke ondersteuning per week erlangt, 'is bet geen nooddruft, die tot deze ellen de leiidt. Niemand is er od gesteld, haar een huis te verhuren en 't op slaan van een keet, waarvoor ze de middelen wel bezit, schijnt haar over bodig. Eostelooze rechtsbijstand. Naar wij vernemen, is tegen 24 Oc tober een vergadering der „Orde van Advocaten" uitgeschreven, ter behan deling van een voorstel van mr. J. A, Levy, waarbij de orde zich bereid ver klaart, de werkmanspartij bij rechtsge dingen inzake de ongevallenwet koste loos bij te staan waar dit wordt ver zocht terwijl de Raad van Toezicht der Oorde is opgedragen bij die overige Ra den in Nederland .stappen te doen, ter verkrijging van een soortgelijk besluit en van samenwerking. In zijn toelichting wijst de heer Levy er op, dat de Tweede Kamer geweigerd heeft, in de Beroepswet dien kostelooze rechtsbijstand voor t.e schrijven sn dat. zoo niet anders hierin voorzien wordt, de stelling van die werkman partij verzwakt wordt en, zegt hij, tedere werkman is in belrekkelijken zin steeds onvermogend. (Het Volk.) De Verklaring van de Wet. Het Utrechtsch Dagblad geeft het volgende verslag van wat generaal De Wet te Utrecht heeft gezegd: „De onafhankelijkheid is verloren. Wij hebben vrede gesloten met de re geering van den koning van Engeland. Wat is nu ons voornemen? Kwaadge- zinde couranten trachten ons. eenvou dige Boertjes, verdacht te maken om onze politiek. Elkeen weet de quaes- tie. Men heeft gezegd, dat wij, gewei gerd hebben den Duitschen Keizer te bezoeken, hetgeen ik ontken. De Duit- sche keizer heeft ons niet uitgenoodigd om hem te bezoeken, en wie het nog anders mocht willen vertellen, dien brandmerk, ik met het zwartste brand merk. Ik geloof dat de keizer zelf niets weet van hetgeen die kwaadgc- zinde couranten schrijven. Al wat ik weet. is dat er een zekere politiek gaande is om ons bij onze regeering verdacht te maken. Doch diegene die probeeren wil ons den weg te versper ren, God leide hem in dien valstrik. Genoeg daarvan. Met een kort woord wilde ik slechts wijzen hoe kwaadgezinden ons trachten dien weg te verspeiTen. Wij hebben slechts één doel. waarop wij afgaan, geheel en al afgescheiden van eenige politiek: de phitanthropïe alleen. Dat is onze zen ding en daarbij blijven wij. Wij blij ven in ons rechte pad: al zouden Beël- zebul en al zijn discipelen ons daar van af trachten t© lokken. Als wij echter de verzekering krij gen dat een hooggeplaatste persoon, koning, keizer of president ons wil zien. dan zal ons dat een verbazende eer zijn. Onze eerste plicht zal dan zijn ons bij den Engelschen gezant te gaan aanmelden, om ons aan dien vorst of president voor te laten stel len. Maar ons den anderen weg op te drijven, daarvoor zouden meer cou ranten en kwaadgezinde personen noo- dig zijn dan er op de wereld zijn. „Ons drie het harde koppen, wij blij maar in ons rechtuitpaadje, ons collecteer maai'." President Kruger. Aan het Utrechtsch Dagblad ont- leenen we de woorden, door president Kruger in de Domkerk gesproken. Zij luiden: „Vrienden, broeders en zusters, ik moet beginnen met te zeggen, &at ge mij misschien niet goed verstaan zult. Ik spreek niet Hollandsch, maar Hol- land'sch-Afrikaansch en ik ben ook geen taalkundige, geen letterkundige, en ik ken geen onderwerp of leidend voorwerp en andere dingen. Maar ik zeg u dan ook: let niet op de taal, maar let op de zaak waarover ik spreek. In de eerste plaats wil ik iets zeg gen omtrent onze commandanls-^ene- raal, die tot het uiterste voor vrijheid en recht hebben gevochten. De oor zaak waarvoor ze de wapenen hebben nedergelegd. is de wensch tot behoud van ons geslacht, dat niet mag wor den uitgeroeid. „Zij komen kier als bedelaars, beeft een. der sprekers gezegd Zeker, zij ko men in Europa om steun te vragen voor vrouwen, kinderen en gebrekki- gen. "Zij hebben niet geaarzeld be delaars te worden, opdat de gevange nen kunnen worden opgezocht, de hongerigen gespijzigd en oen dorstige kan worden te drinken gegeven". „En voorwaar", zegt de Beere, wie dit aoet. heeft het aan mij gedaan". „Generaals arbeidt in uw vernede ring tot bedelaars, arbeidt om uw pli'cht te doen, en handelt in alles naar het Woord van God, die u dan zal hij- stand geven. ..Gij Nederlanders hebt steeds voor ons de beurs geopend gehouden, heb steeds alles gedaan om de hongerigen te spijzen en die naaüten te kleecten. Houdt die sympathie sfceedis warm, blijft steunen. Wat gij' aan de armen doet. doet gii aan den Heere. Zegt, niet alleen dat gij sympathie met ons hebt. maar toont dat ook opdat een maal niet tot u gezegd zal worden, wanneer de Heere de schapen van de bokken zal scheiden: „Den hongeri gen hebt ge niet te eten gegeven, den dorstigen niet te drinken gegeven, de naakten niet gekleed" en gij zult wor den geworpen i'n het eeuwig verderf. ..Ten slotte: ik zou nog over de po litiek kunnen spreken, maar dat is mijn plan niet. Ik zeg u nogmaals, broeuers, ge neraals. gaat voort met uwen heerlij ken arbeid, draagt dien arbeid over aan uw lu-oost en gedenkt steeds bij alles wat gij doet, dat zij. die in tra nen zaaien, met gejuich zullen maaien." Krugers gedenkschriften. Het „Hbl. van Antwerpen" publL ceert een uittreksel uit ue voorrede (Schowalters werk) van de binnenkort verschijnende „Gedenkschriften van Paul Kruger". Het volgende is er aan ontleend: 'Men heeft dikwijls geloofd, zegt ds. SehowaLter. dat Paul Kruger uit per soonlijke heersch zucht of uit wan trouwen en 'haat tegen Engeland de ziel van den strijd in Zuid-Afrika ge worden was. Hij in zijn „onverzoen lijkheid!" zou de eigenlijke hinderpaal voor een vreedzame oplossing geweest zijn. Neen, niet Kruger was de ziel van den tegenstand tegen ae opper heerschappij van Engeland in Zuid- Afrika, maar de ziel van zijn volk ver zette zich tegen de vreemde heer schappij. Kruger's gedenkschriften zullen bewijzen hoe hij juist de man was, die den haat tegen Engeland suste, dier er naar streefde, een vreedzaam samenwerken tusschen Boeren en En gelschen te maken. Ik weet non- hoe hij zelfs, nog na het einde van den laatsten oorlog, die hem als banneling uit bet vaderland verdreef, een Boerenleider, die zijn verontwaardiging over Engeland lucht gaf, de woorden toeriep: „Gij moet niet den haat wakker roepen tegen een geheel volk". Ik weet verder van hem, dat hem Engeland als een tucht roede Gods verschijnt in dienst van denzelfden God, door Wien hij zich den plicht voelde opgelegd, voor de vrijheid van zijn volk te werken. Daarom ook kon hem niet persoon lijke hartstocht, maar alleen beroeps plicht dwingen tot dien strijd tegen Engeland. Ook wanneer hij thans zijn gedenk schriften laat uitgeven, doet hij het niet, om anderen in zijn strijd mee te sleepen, en hun den weg te wijzen, of hen zelfs te dwingen, den weg te gaan, dien hij gegaan is. Integendeel, tot het laatste oogenblik heeft hij zich verzet tegen zulk een openbaarma king daar hii vreesde, dat daardoor de dienaar tot heer en de knecht tot meester gemaakt zou worden. Jaren lang aandringen was vergeefs geweest, totdat hij eindelijk den tijd der ge dwongen rust benutte, om zijn ver trouwde vrienden zijn herinnering te dicteeren. Hij heeft liet niet noodlg, zich te rechtvaardigen, God zal zorgen voor d© personen die Hij noodig heeft, dat is zijn vertrouwen: dat zich op de ge- heele geschiedenis zijns volles grondt, en zijn ei^en rechtvaardiging zou hij het liefst bij al zijn handelingen in deze woorden samenvatten: Ik voelde mij daartoe door God verplicht!" Dat weet iedereen d'ie Kruger kent, hoe ongaarne hij afgezien van plech tige gelegenheden over principïeele quaesties, over „gezichtspunten" spreekt, hoe levendig hij ook over practische vraagstukken disputeert. Velen hebben he mover dergelijke din gen willen ondervragen en zijn met een lang o-ezicht afgedropen, daar zij niets dan een droog „ja" of ,,neen" of een antwoord kregen, waaruit zij niets wijzer werden. Een leerboek van politiek mag men d'us van d'en president niet verwach ten, een voorschrift op, en een aanwij zing over den aard, waarop de strijd om Zuid-Afrika zal worden voortge zet, evenmin. Hij schildert eenvoudig wat hij beleefd heeft en hoe hij het beleefd heeft. Paul Kruger stond als een koppel, teéken tusschen het oude en het jon- 9© geslacht van zijn volk: uit het oude geslacht stammende en daarmee voe lend! en denkend het nieuwe geslacht door "'in zedelijke grootheid en in wendige kracht imponeerend, dwin- gend met hem te worstelen en over eenkomst te zoeken. Zoolang hij er- was kon geen andere leider naast hem opkomen. Heden is hij een bijna tach tigjarige grijsaard', in den ooriog zijn andere leiders te voorschijn getreden, die niet tot de ouden des volks behoor den. Maar de oude tradities zullen zij, zooals De la Rey verklaarde, hoog houden. Kon Kruger meer willen? Niet zijn werk wil hij voortgezet heb ben, maar het werk, dat hij zich door God voelde opgedragen. Zullen de nieuwe leiders in den ouden geest ai- beiden? Hier weidt Schowalter uit over de beteekenis van Steyn, Botha, De la Rey. De Wet en Reitz, mannen ten volle waar die- om het groote werk voort te zetten. En dan vervolgt hij Aan zijn geschiedenis heeft een volle leen sterk houvast en een wegwijzer, jde geschiedenis der Boeren ls cjoor den 'laatsten oorlog verbazend rijker ge- worden. En daarvan zal ieder Boer 'zich bewust blijven, indien hij de her. inneringen der mannen leest, uie m 'deze groote tijden in het midden der gebeurtenissen stonden. Het is daar om van niet te onderschatten betee kenis, dat naast Kruger ook De Wet, Botha, De la Rey, Viljoen en anderen hun herinneringen openbaar maken, die den zelfbewusten Boer in zijn ver trouwen zullen sterken en dén god- vruchtigen Boer de zekerheid geven, dat God i'n ziin geschiedenis heerscht en zijn volk nog een plicht heeft toe gewezen. Binnenkort zullen door de pen van Christiaan de Wet de Vrijista- ters, door die van Ben Viljoen de Transvalers en door die van Andries de Wet die Kaapkolonisten in hun deel neming aan den laatsten oorlog ge schilderd worden Viljoen en De Wet geven alleen nun persoonlijke ervaringen, terwijl een officieel verslag later, wellicht na een jaar, door Botha en De la Rey zal wordten uitgegeven. Viljoen. een dei- belangwekkendste mannen van Zuid- Afrika. gevreesd om zijn scherpe tong, heeft zijn herinneringen in de gevan genis op St. Helena geschreven, nacat hij drie maanden vóór het eindigen van d'en oorlog in handen van den vijand was gevallen. In de gevangen schap ellendig mishandeld, heeft hij toch onbevangenheid genoeg, om alles van Engelsche zijde goed te keuren, wat slechts goedgekeurd kon worden. Hij gaat hierin misschien zelfs te ver terwijl hij in de critiek over de ver houdingen van zijn eigen land' geen toegevendheid kent. Maar juist om zijn koene, eigenaardige persoonlijk heid is zijn boek in het bijzonder be langwekkend' en er bestaat geen twi j fel. dat generaal Viljoen in den strijd om Zuid-Afrika no" een rol zal spejen Gemeenteraad te Koudekerk. Aan het verslag van de jongste zit ting van den Raad van Koudekerk, voorkomende in het „Leidsche Dag blad" ontleent men het volgende: De voorzitter deelt den leden van den Raad mede, dat deze vergadering geldt het ontslag van dien voortvluch- tigen gemeente-secretaris en ontvan ger; hij ontvouwt hun de reden welke tot dit ontslag heeft aanleiding gege ven en zegt, dat hem op zekeren dag van verschillende zijden werd mede gedeeld, dat het uitbetalen der trac- tementen aan het onderwijzend! per soneel op zeer ongeregelde wijze plaats had, en het zelfs meermalen voorkwam, dat de mandaten werden geteelcendi zonder dat daarop betaling volgde. De ontvanger, hierover on derhouden, wist hem door allerlei uit vluchten om den tuin te leiden. De burgemeester evenwel verzocht het hoofd der school hem te waarschu wen, wanneer de ontvanger weder niet geregeld uitbetaalde. De heer Avenarius voldeed echter niejt aan dit verzoek, want de burge meester moest later weder van ande ren vernemen, dat de ontvanger zich weder aan hetzelfde euvel had schul dig gemaakt. De burgemeester kreeg nu argwaan en belegde een vergade ring van B. en W. In deze vergade ring verzocht hij den ontvanger melt zijn boeken en kas ter vergadering te verschijnen, waarop bleek dat de kas geheel ledig was. Den volgenden dag wederom vergaderende, bleek hij on derzoek, dat het tekort toen ongeveer f 1300 bedroeg. Het plan van den burgemeester was den Zaterdag daar op weder een vergadering van B. en W. te beleggen, ten einde voor te stellen J. van Egmond ontslag te ge ven als ontvanger en tevens als se cretaris, doch door zijn vlucht was zulks onnooddg. Intusschen was gebljekeoi, dalt op mandaten Verschillende handteeke- ningen vervalscht waren en dat de knoeierijen al sedert jaren hebben bestaan, waarom de burgemeester het betreurt, dat hij door zijn voor ganger en door den oudsten wethou der niet op d)e hoogte gebracht is van dingen, die reeds vroeger waren ge schied. Daarna wordt het voorstel van B. en W. om aan J. van Egmond ont slag te verleenen als ontvanger en secretaris dezer gemeente, in stem ming gebracht en met algemeen© stemmen aangenomen. Vervolgens stelt de voorzitter voor zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het benoemen van een tijdelijk se cretaris en tijdelijk ontvanger. Door B. en W. zijn daarjtoe opge maakt de volgende aanbevelingen,die den Raad worden aangeboden; voor -tijdelijk secretaris: no. 1. G. van der Vallc Bouman Jr., no. 2. W. Steen. Bij stemming wordt met algemeene stemmen benoemd1 de heer Van der Valk Bonman. Voo,r tijdelijk ontvan ger: no. 1. W. Steen, no. 2. G. van derValk Bouman. De hr. D. Reyneveld vraagt of bij" aan dit tweetal gebon den is, waarop de voorzitter ontken nend antwoordt. Bij stemming wordt met algemeen© beramen benoemd de heer W. Steen. Daarna legt de heer Van der Valk Bouman in handen I van den Burgemeester de vereischte e&den af, waarop de voorzitter hem geluk wenscht met zijn benoeming. De voorzitter druktt vervolgens zijn leedwezen uit, dat de verschillende werklieden en leveranciers der ge meente hem niet in kennis gesteld hebben met het feit, dat zjj Itot op heden de gelden, welke zij van de gemeente te vorderen hadden, nog niet haddien ontvangen, terwijl hij tevens te kennen gaf, dalt hij er nog niet voor in staat dat degenen, waar van de mandaden vervalscht zijn,hun geld nog zullen ontvangen, daar hij van meening is dat niet voor deitwee de maal door de gemeente behoeft betaald te worden. Verder deelt hij medie, dat nog niet kan worden opgegeven, hoeveel het tekoolt werkelijk bedraagt, aangezien nog moet worden nagegaan, hoe het met het innen van den hoofdelijken omslag gegaan is. Nadat door den voorzitter gevraagd is of nog een dei- leden iets- te vragen of te zeggen heeft, vraagt de heer Qualm, of het niefc noodig is, dat ook door dien tijdelijken ontvanger een borgtocht wordt gesteld, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit niet noodig is, doch dat die borgtocht bij een definitieve benoeming opnieuw zal geregeld' worden. Een minister-redacteur? Blijkens den omslag van de 10e af levering van het ..Tijdschrift voor Ned.-Indië" den lOen October ver schenen, is de heer A. W. F. Idenburg, ook na zijne benoeming tot minister van koloniën, lid der redactie van dat maandschrift gebleven. Onderwijzer-redacteur. Begin Mei kreeg de heer J. A. Berg meijer van B. en W. van Dordrecht een missive, waarmede dit college als zim wensch te kennen gaf, dat de neer Bergmeijer zich te rzai&e van zijn re dacteurschap van die „Volksstem" tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moest wenden om zich te vergewissen of hij voor dat redacteurschap vrijstel ling noodig heeft of niet en zoo ja, dat hij dan de vereischte vrijstelling móést aanvragen. De heer Bergmeijer wendde zich met een desbetreffend! verzoek tot Ged. Staten en dezer degen nu ontving nij van dit college een weigerend ant woord. In den brief van Ged: Staten stond1 o. m.: „Overwegende, dat, daargelaten nog of niet het zijn van redacteur van de „Volksstem" valt, onder de verbodsbe paling van art. 35 der wet tot regeling van het lager onderwijs, van welke verbodsbepaling door Gedeputeerde Staten geen vrijstelling kan worden verleend, in ieder geval het gelijktij dig bekleeden van de betrekking of be diening van redacteur van dat week blad met die van onderwijzer bij het openbaar onderwijs, in het belang van heit openbaar lager onderwijs niet wenschelijk is, hebben besloten: ae gevraagd© vergunning niet te verlee nen". ..Het Volk" deelt mede. dat de heer Bergmeijer in hooger beroep gaat, en zijne zaak in handen gesteld heeft van den Bond! van Nederlandsche Onder wijzers. Inmiddels beert Hij de redac tie van de .Volksstem" tijdelijk aan een ander partijgenoot overgedragen. Als de beslissing in hoogste instantie gevallen is. zal hij ten opzichte van het redacteurschap een definitieve be- slissing nemen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Uit Amsterdam meldt men: De uitslag der stemming over de in de Bondis-vergadering der Diamant bewerkers van Donderdgg geopperde vraag is thans bekend. Vóór eene ac tie ten gunste van verkorting van den arbeidstijd tot 55 uren per week, ver klaarden zich 1846 leden; 155 stemd'en tegen. Ook de vereeniging Bethsalel en de afdeeling van Patrimonium hebben zich vóór verkorting van den arbeids tijd. verklaard'. Thans moet nog d'e katholieke groep St. Eduardus zich uitspreken. Door d)e werklieden in de bouwvak ken te Zwolle is een beweging op touw gezet om het loon per uur met 2 cent te vetrhóogen en te brengen op het minimum dat cüoor de gemeente in haar bestekken wordt aangegeven. Een comité, bestaande uit de Algen». Zwo'lsche Werklieden-vereeniglng, ae afd. Patrimonium en de R.-K. St. Jo- zef-vereeniginf is reeds geruimen tijd te dezer zake werkzaam geweest, maar zonder succes daar de patroons o->. geneigd bleken met de gezellen te on derhandelen. Door de Algemeene Zwolsche Werk- la'edenvereeniging was nu Zondag avond nogmaals een openbare verga dering uitgeschreven, om het goede recht der werklieden in het licht te stellen. Patroons en aannemers waren uitgenoodigd. De heer P, Nolting, lid der Tweede Kamer, voerde het woord. BUITENLAND. Donderdag schreef men uit Genève: Het openbare leven is als afgesne den. Dat komt vooral omdat er geen enkele krant verschijnt, waardoor we zelfs niet weten wie er gestorven zijn. Tegen den middag bewoog zich een ongeregelde massa stakers door de straten en dwong de arbeiders, die nog werkten, ook die van het elec- trisch bedrijf, mee te trekken. Maar aanvankelijk werd de orde niet ver stoord. In slechts een enkele werk plaats wordt gewerkt; het bouwbe drijf staat sedert twee uur stil sta kers op rijwielen en automobielen zorgen voor de controle. De gemeen teraden van de omliggende grens plaatsen hebben bij de Fransche Re geering geprotesteerd tegen het af breken van het tramverkeer, waar door zij geïsoleerd zij'n. Het tramweg personeel blijft rustig; zij manifes teeren niet mee met d© massa, die zich bij hen heeft aangesloten,en bun aanvoerders manen voortdurend toit kalmte aan. Er is veel militair ver toon in de stad, maar hoewel er tel kens samenscholingen ontstaan, la ten de officieren voorloopig betoogen. 's Middags te 3 uur werd er een al gemeene vergadering gehoud©n;meer dan 3000 man wachtten buiten de vol le zaal. De voorzitter van den Arbei dersbond deelde mede, dat er op dat. moment 10.000 man staakten; des avonds zou hun aantal 20.000 zijn. Er was een comité van 30 man sa mengesteld, zonder voorzitter echter, alleen met een secretaris en penning meester. Hij zei dat de algemeene werkstaking zou duren tot de eischen van het trampersoneel volkomen wa ren ingewilligd; dat zag hij binnen Itwee, drie dagen tegemoet. Na afloop gingen de staker© weer trekken door de stad; zij hadden hun Zondagsche kleeren aan en er waren veel vrouwen en kinderen hij, 'twas een emdelooze stoet. De politie licht alle vreemdelingen uit de beweging op en zet ze over de grenzen. Op eenige werkplaatsen is gevochten; er zijn talrijke arrestaties gedaan. Een deputatie uit de stakers begaf zich naar den burgemeester om te vragen' hun makkers weer in vrijheid te stel len, doch deze antwoordde: niet vóór de staking uit is. In de Brasserie Handwerk is höt centraal-comité ge- stationneerd; het weet precies waar nog gewerkt woTdt en dirigeert daar afdeelingen stakers heen, die echter telkens op den voet gevolgd worden door peletons infanterie. Er zijn nu reeds drie duizend man (troepen on der de wapenen geroepen; zij klagen over groote vermoeienis; automobie len halen ver uit den omtrek het pro viand. Ook de telefoondienst is ge staakt. De kantonnale regeering was per manent vergaderd. Dg soldaten wor den telkens uiitgefloten. De guides maakten daarop een charge; staters manifesteerden voor het dagblad Ge- nèvois. Van een fabriek, waar ge werkt wordt, werden de vensters in gegooid. De gemeentelijke en kanton nale bureaux zijn vrijwel ontvolkt omdat bijna heit geheele personeel onder de wapens staaf. Vele winke liers vroegen bescherming van de politie doch kregen ten antwoord, dat dit onmogelijk was en den raad om maar liever te sluiten. In een mon stermeeting, 's avonds gehouden,werd een felle motie 'tegen de regeering met opwinding aangenomen, wjegens de vele arrestaties en uitzettingen. Heele transporten vreemdelingen worden over Bern, te Chiasso over de gren zen gezet; het zijn allen Italianen. 's Avonds om 7 uur waren er 16000' stakers geteld. Tegen 10 uur werden enkele trams omsingeld, en de be stuurders uitgejouwd. Militairen wis ten handgemeen te voorkomen. Gui des omsingelden de( gemeentelijke electrische installaties, de waterlei- dingwerken, enz. Om half elf heeft de kanltonnale regeering de Tram wegmaatschappij gelast alle wagens in de remise terug te trekken. "Tel ken© komen nieuwe troepen de stad binnengerukt; d,e soldaten logeeren in de scholen. Alle openbare gebou wen worden door infanterie bewaakt, ook het kruitmagazijn. Er verschijnlfc op rood papier, een stakerskrant, het eenige blad dat het licht ziet. Vol gens dit blad staken de hoedenma kers, dé water- en -vuur-neringd'o en den, de timmerlui, beeldhouwers, metselaars, opperlieden, glazenma kers, kantoor- en winkelbedienden,, boekhouders, metaalbewerkers, stu kadoors, boekbinders, schilders, meu- beLmiakelrs, schoenmakers, kappers, tyP'Ografiejn, wagenmakers, kleerma kers, machinisten, varkensslagers. Het comité maakt bekend, dat het zich voor heit proclameeren van de algemeene staking, tolt de tramdiirec- tie heeft gewend, doch die weigerde haar te ontvangen. De gemeenteraad heeft besloten d;e schouwburgen te gelasten te sluiten. Te itien uur wa ren reeds honderd anarchisten over de grenzen gezet. Een nachtvergade ring werd, wegens den opruienden geest, uit elkaar' gedreven. Voor de tramremises kwam hef Donderdagavond tot een botsing. Stakers wierpen met steenen. Troe pen trokken er heen, uit de vensters werden zij met water en steenen ge worpen. Met den blanken sabel char geerde de cavalerie; er ontstond een gevecht van twintig minuten, waarbij vele gewonden vielen. Toen er bloed gevloeid was, was g(isite!r!einochtend de verbittering he vig. De cavalerie, die dat veroor zaakt had, werd overal met steenen gegooid. Infanterie ontruimde de straten. De stakers trekken rond met omfloerste vlaggen en vaandels, dlie hun telkens in gevechten worden ont nomen. Op het uur van het middag maal liet de regeering 40 aanvoer ders arresteeren. De stakers zijn zóó opgewonden, dat men voor vannacht het ergste vreesde. Er hebben meer dan 300 miliciens dienst geweigerd. Vele winkels zijn gesloten. Intusschen iis die werkstaking ge ëindigd. Nadere berichten omtrent de oorzaken ontbreken tot nogtoe. De vertegenwoordigers der mijn eigenaars in Pennsylvanië en der tv oom aamiste sp o oirwegmlaatschappij- en, hebben een onderhoud gehad, waarin zij besloten 1500 ton anthra- ciet te verkoopen aan de airmen Itegen transportkosten. Wanneer het mocht blijken noodig te zijn, zal deze ver strekking door andere gevolgd wor den.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2