Hei Huis nier üe Zee NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgel ezexi Dagblad, in Haarlem en Omstreken. .■ie Jaargang Woensdag 15 October 1902. No. J 1)19 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Ote.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 HEL plryj repffii/ 'voy Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers„0.02^ Jbq Bureaux: Gebouw Het Spaarne, iZuider MuitetlSpaarue No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend -recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bei Algemeen Advertentie-Bureau A, DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het BuitenlandCbmpggnie Générale de Publicité Etrangère G° Li DAUBE Co. JOHN F. J0NE8, Succ., Parijs 3V** Faubourg Mmmattre. Maarieiu's Dagblad ?an 15 Óct. bevat o. a. ^De Boerengeneraals te Parijs, Werkstakingen in Frankrijk en in de Ver. Staten, Goed afgeloopen, ArbeidswettenVerbetering der voeding. Buitenlandsch Nieuws Engeland. De „Press Association" bevestigt liet bericht, dat de Regeering binnenkort een wetsontwerp zal indienen houdende machtiging tot het aangaan van .een lee ning voor Transvaal van ongeveer dertig millioen pond, onder garantie van de Britse-hé Regeering. Frankrijk. De geestdrift waarmee de Boerengene raals te Parijs ontvangen zijn, is, al is het nu vrede, volstrekt niet minder ge-' weest dan bij de ontvangst van presi dent Kruger, toen in die geestdrift te vens lag uitgedrukt de hoop en het vertrouwen, dat het Boerenvolk in den worstelstrijd de overwinning zou be kampen. Bij aankomst van den trein werden de toejuichingen teruggehouden door een bijna godsdienstige stilte, maar nauwelijks stapten die generaals uit, of onstuimig klonk hetLeven de Boe ren Met moeite konden de generaais doordringen naar den ontvangstsalon, waarheen zij geleid werden door Pau- liat, president van 't comité pour l'In- dépendance des Boers. Voor de ont vangst waren verder aanwezig sena toren en afgevaardigden en de staats raad Herbette. In een niets bijzonders aanbiedende rede sprak Pauiiat zijn vertrouwen uit in de toekomstige onafhankelijkheid der Boeren. Botha herinnerde aan de ontvangst van president Krugerzijn woorden- werden vertolkt door jhr. Sandberg, die tevens dank bracht voor de bloe men, te St. Quentin ontvangen. Herbette sprak namens het comité voor het Boerenfohds, en bracht in herinnering, dat het Comité Franco- Boer edel moedig"! ijk een deel der in-: gekomen giften had afgestaan ten be--' hoeve van Martinique. Als de gene raals Frankrijk komen bedanken, dan zeggen wij op onze beurt dank. Madame Duraont presidente van de Vereeniging ,,Lo sou d'es Boers", hield een eenvoudige en treffende toespraak. Kolonel Hamel sprak zijn vertrouwen uit in de toekomst van de „Vereenigde Staten van Zuid-Afrika". Daarop volgde een triomftocht door Parijs waarbij de generaals met bloe men werden bestrooid. Vaandels waren verboden, maar de ontvangst, was er niet minder hartelijk om. Voor het Hotel de Hollaude in de rue de la Paix stond een onafzienbare me nigte. die om de generaals riep. Me vrouw Fauqueux, presidente van de Vereeniging ,,Vie aux enfant® Boers" kwam met twee kleine kinderen. Bo tha verscheen op het balcon met een meisje op dien arm. Men roept„Les Anglais, hou, hou afgewisseld met „La Calotte, hou, hou en die Mar seillaise. In antwoord op een toespraak zei de Wet complimenteus, dat de Boeren hun volhoudingsvermogen dankten aan het Fransche bloed, dat in hun aderen vloeit. Millevoye en kolonel Monteil hielden treffende toespraken, waarin herin nerd werd aan De Vilieboiis Mareuil. In drie landauers, geëscorteerd door een dozijn municipale garden, bega ven zich de generaals naar het Elysée, langs do rue Rivoli en de Avenue des Champs Elysées. Overal langs den weg juichte de menigte de generaals toe. In het Elysée schreven de gene raals zich in het register in en bega ven zich vervolgens naar het ministe rie van hinnenlandsche zaken, waar zij werden ontvangen door den presi dent van den ministerraad. Op het oogenbïik, dat de generaals op het Elysée aankwamen, riep een j mgmensch. Mort aux Anglais Hij werd gearresteerd. Van het ministerie van binnenland sehe zaken begaven de generaals zich naar het departement van buitenland sch e zaken, waar zij werden ontvangen door Delcassé. Heden werden de generaals ten Stad- huize ontvangen in liet kabinet van den voorzitter van den Gemeenteraad, door den voorzitter en de leden van den Raad. Duitschland. De Boerengeneraals hebben besloten geen verklaringen meer af te leggen om trent bet gehoor bij keizer Witóelm. De Wet heeft eenmaal uit naam van hun drieën gesproken, en daar willen ze het nu bij laten. Initusschen heeft het allen schijn dat men in Duitschland, als behoorend bij een Engelschgezinde politiek de gene raals tegenwerkt en opzettelijk verdacht makingen neerschrijft. De „Köln. Zeltung" beweerde o.a.: dat tegenover de bewering „dat de gene raals volstrekt niet geweigerd hebben de tusschenkomst van den Engelsclien gezant in te roepen", het stelligste bewijs gemakkelijk te leveren is, dat de gene raals da.t ondubbelzinnig geweigerd heb ben. Nu is dit wel weer een onoprechte be strijding van de Köln. Ztg„ want zeker hebben de generaals geweigerd de tus schenkomst va.n den gezant in te roe pen om een-gehoor aan te vragen. Zij willen geen gehoor aanvragen. Maar dat is de kwestie niet en dat heeft generaal de Wet, sprekende ook uit naam zijner mede-generaals, niet beweerd. Hij heeft beweerd, dat als de keizer zijn wenscb had te kennen gegeven de generaals te zien, zij geen bezwaar zouden hebben tegen de tusschenkomst van den Engel- schen gezant. Ee noneerliike bestrijding van de „Köln. Ztg." dus, maar deze en derge lijke aanvallen, hoe terecht door de ge neraals veracht, doen hun in Duitsch land. kwaad. De „National Zeitung" verneemt „uit goede bron", dat de meening, als zou de keizer de generaals uitgenoodigd heb ben, een bewuste of onbewuste onwaar heid is. Er is den generaals alleen te kennen gegeven, onder welke voorwaar den zij ontvangen konden worden. Dat is dus een bevestiging van wat generaal De Wet zelf heeft, verzekerd. Maar ziet het er niet uit, alsof de N.Z. zich tegen de Boerengeneraals zelf richt? Overigens is het komisch, zooals men in Duitschland tracht uit te wisschen, wat geen water van de zee uitwisschen kan, dat men van Duitsche zijde het eerst mei dat gehoor begonnen is De gene raals wenschten, om tegenover Engeland gedekt te zijn, een besliste uitnoodiging en die hebben zij niet gekregen, maar met dat al is hun het gehoor toch feite lijk aangeboden, De boosheid, dat de ge neraals voor die uitnemende eer niet aanstonds alle bezwaren overboord heb ben geworpen, .komt weer in de Kölni- sche Zeitung van Maandagochtend aan den. dag. Dat er aan de mededeeling in de Norddeutsche getwijfeld wordt daar moet men de schouders voor ophalen, meent het blad. En dan: „Als de Duit sche keizer eens vreemde onderdanen de onderscheiding verleent, ze onder be paalde voorwaarden ie willen ontvan gen, dan hebben ze die voorwaarden on voorwaardelijk aan te nemen of van bet. gehoor af te zien". Alweer bewust óf onbewust een valsche redeneering. De generaals nemen de voorwaarden onvoorwaardelijk aan, maar eerst moeten zij wetèn dat de ltei-1 zer hen wil ontvangen.En dan werpt I de „Köln. Ztg." weer de vraag op of het nog wel wenschelijk is, dat de generaals in Duitschland komen. De „Nordd. AUg. Ztg." meldt: Volgens mededselingen, d.ie zooals de „Leipziger Neueste Nachrichten" be weert. direct uit de omgeving der Boe- generaals afkomstig zijn, moet in op dracht der generaals een uiteenzetting der quaestie hunner ontvangst door den Keizer aan het departement van buiten landsch e zaken zijn toegezonden. Aan j Staatssecretaris Von Richthof en is in elk'1 geval in deze aangelegenheid een parti- j culier schrijven van den secretaris van i den „Burenhilfsbund", dominee Scho- j waiter, gericht. Afgezien daarvan, dat de inhoud van de zen brief slechts een gebrekkige en- ver keerde kennis van de feitelijke gebeur tenissen verraadt, hebben de generaals j inmiddels het departement van buiten- j landsche zaken op geenerlei wijze te kennen gegeven, dat zij in den iaatsten i tijd den heer Schowalter a.ls hun verte- j genwoordiger aangesteld hebben. Het departement van buitenlandsche zaken j kon en kan slechts van zulke verklarin-1 gen der generaals akte nemen, die zij zelf direct, of door een bevoegd bemid- j delaar afleggen. Turkije Een brief uit Konstantinopel van 7 October laat doorschemeren, dat de j Russen tijdens het bezoek van groot-1 vorslfc Nikolaas Nikolajewitsj met groote brutaliteit zijn opgetreden voor zooiver het althans de kwestie van het gebruik van het eerste klas se-slagschip George Pobjedonositjef betrof. Men was 'te Konstantinopel niets gesticht over de aanwezigheid van den grootvorst als vertegenwoor diger van den Tsaar bij de Sjifska- feesten, maar .men maakte bonne mi ne mauvais jeu toen bekend werd, dat de grootvorst van den Sjipka-pas naar den suzerein der Bulgaren te Konstantinopel zoude komen. Dat bezoek moest de gekrenkte trots en het gekwetst nationaal gevoel der Turken heelen en daarom spande men zich aan den Bosporus in hef be zoek door een zoo luisterrijk moge lijke ontvangst als een gebeurtenis en een eerbewijs van belang op te blazen. De Bussen hebben daarvan zeer handig gebruik gemaakt om zich met hun groote oorlogsschip een paar demonstraties te veroorloven, die te Konstantinopel meer opzien gebaard hebben dan men aanvankelijk kon bevroeden. Gebruik makende van de groote begeerte van den Sultan naar dót bezoek, dat hij voor zijn prestige hoogstgewenscht achtte, vejrojorloof- de Rusland zich de eene vrijpostig" beid na de andere. Eerst weigerde grootvorst Nikolaas op een desbetref fend verzoek vlakweg om op een klei ner schip dan de George Pobjedonost- sef te komen. Vervolgens meerde het groote vaartuig, het grootste oorlógs schip, dat ooit den Bosporus binnen- stoom.de, vlak onder de ramen van Jildiz-kiosk, wat ook al niet veelmin der dan een demonstratie was. Men dacht, dat het schip, evenals dat ge bruikt bij bdt bezoek van den groot vorst 4 jaar geleden bij die onthul ling van het monument voor de ge vallen Russische soldaten te San Ste- fano tenminste aan den ingang van den Bosporus zoude blijven. Maar, zooals wij reeds vroeger hebben medegedeeld, de Sultan vroeg telegrafisch aan den Tsaar, dat de grootvorst, inplaats van in de Rus sische ambassade te Pera, zijn intrek zoude mogen nemen in Jildiz-Kiosk. De Tsaar stemde toe en deRusisische diplomatie, hier in den persoon van den grootvorst, maakte ervan gebruik om de Turken een poets te hakken en kalmweg het oorlogsschip naar Jil diz-Kiosk te laten opStoomen. Deze handelwijze was zoo onverwacht,dat de Turksche overheid op de forten, doodsbang het bezoek in de war te sturen, of een misslag te begaan, in haar verlegenheid en verbazing ten eenenmale werkeloos bleef. Op Jildiz deed men of dat opstoomen van de George Pobjedonostsef de natuurlijk ste zaak van de wereld was en was alles slechts bezig om de ontvangst zoo- hartelijk mogelijk te doen zijn. Maar nauwelijks was de omgeving des Sultans werkelijk eenigszins over haar ontsteltenis over het optreden der Russen heen of ze kreeg een nieuwe schrik, doordat de grootvorst zijn gastheer in het Russisch aan sprak. Zooals men weet werd de komst van den grootvorst op een pantser schip verklaard geen inbreuk van de internationa&e overeenkomst betref fende den doortocht van oorlogssche pen door de Dardanelles, en den Bos porus ite zijn, op grond! van het arti kel, dat vreemden oorlogsschepen de doorvaart toestaat wanneer zij souve- reinen of hoofden van onafhankelij ke staten aan boord hebben. De groot vorst werd gezegd, hoewel geen ge kroond hoofd, door den Tsaar gezon den te zijn „en son lieu et place", en daardoor op het oogenbïik zijner komst te Konstantinopel met een ge kroond hoofd gelijk te staan. Een rui me interpretatie van het bedoelde artikel, die door niets gerechtvaar digd wordt volgens sommigen- Het bezoek kenmerkte zich otveri- gens door nielts bijzonders. De groot vorst maakte slechts een paar uit stapjes; de rest van den tijd was" be- stejed aan feestmailm en dergelijke. Het verblijf, dat op verzoek des Sul tans toit den 7den was verlengd, werd plotseling weer tot den 5en beperkt, omdat de Tsaar „den grootvorst moest spreken." Stadsnieuws. Haarlem, 14 Oct. 1902. Coöperatieve Vereenigingen. In de „St.-Ct." van heden vinden wij de statuten van de coöperatieve bouwver- I eeniging „Het Vliegend Wiel", te Haar- lem, welke Koninklijk zijn goedgekeurd. Het doel der vereeniging is aan hare le- j den eigen woonhuizen te verschaffen. I G 1st er en mi ddaggeraakte een kleine jongen met zijn voet tusschen de j lange brug bekneld. Het ongeval liep nog goed af. Met een gekneusde hiel ging hij naar huis. Sociëteit Vereeniging. In de Maandagavond onder voorzitter schap van den heer Mr, F. A. Bijvoet ge houden vergadering vanGecommitteerden der Sociëteit Vereeniging, zijn tot leden van het College van Gecommitteerden gekozen de hoeren G. Adrian, P. -J. de Loos, J. M. Noback, J. Koolhoven, C. Eekhout, Mr. H. Pli. de Kanter, J. Ratel band, A. Rinkema, J. B. A. Saeijs, M. Uitenbosch, J. van Voornveld en J. Wes tenberg. in den afgeloopen nacht te 3 uur stortte in een perceel in de Voor- Ihigstraat, bewoond door zekeren Rij broek het plafond naar beneden. Geluk kig sliepen de bewoners in de huiska mer, zoodat geen persoonlijke ongeluk ken voorvielen. Vele huismeubels wer den belangrijk beschadigd. Ter aanvulling van ons be richt over generaal Ben Viljoen, deelen we mede, dat op den 20en November a.s. voor de Haarlemsche Jongelingsvereeni- ging hoopt op te treden Ds. C. J. van Paassen, met het onderwerp: „Het boek Job", terwijl daarna mogelijk begin De cember, generaal Ben Viljoen uitgenoo digd zal worden. Voorts hebben zich nog bereid ver klaard lezingen voor de J. V. te houden in den a.s. winter Prof. P. J. Muller van Schevenlaxgen en Ds. G. Hulsman, van Zandvoort, de laatste met het onderwerp: „Tolstol als Karakter". De muziekafd. der H. J. V. houdt in 't midden van Novemner a.s. in 't Bron gebouw eene uitvoering. Maandagmiddag omstreeks half twee ontstond op de Burgwal nabij de Beeksteeg een hevig gevecht tusschen eenige beschonken personen, waarbij een der vechtenden een gapende wonde aan het hoofd bekwam. Door omstan ders werden zij met moeite gescheiden. De Dageraad. Vanwege de ver eeniging „De Dageraad" sprak Maan dagavond' voor een matig bezette zaal Dr. H. de Vries van Amsterdam over het onderwerp „De zedenleer der Vrijdenkers". In eene breedvoerige rede- behandelde spr. de leer der Vrijdenkers en maakte tevens eene vergelijking met de christelijke ze denleer, om aan te toonen, dat zijns inziens de eerste zedenleer mooier en ruimer was dan die van de christe nen. Zoo betoogde spr. dat volgens de leer der Vrijdenkers niemand het recht heeft een ander te dooden- De doodstraf mag dan ook niet worden ingevoerd. En waarom niet? Omdat, wanneer aan één het recht gegeven j wordt om te dooden, volgens de vrij- denkers, die uitgaan van het begin sel: „Rechten en plichten gelijk" ook anderen dit moeten kunnen doen «n zooi zou de Maatschappij verloren gaan. Zijn rede verbiedt die Vrijden kers iemand te dooden, zegt hem dat hij de wapenen niet tegen zij'! mede- mensch mag gebruiken. Daarom is het spr. ook onbegrijpelijk, dat per sonen, die gemoedsbezwaren hebben door de ChristelijkeRegeeringen wor den verplicht de wapenen op te vat ten. Door roof en diefstal zal de Maat schappij eveneens ten onder gaan en daarom is ook dit veroordeeld. Wan neer dan ook de geheele wereld uit vrijdenkers bestond, dan eerst zou i men een idealen toestand krijgen, al- dus volgens spreker. Z.i. heeft de christelijke zedenleer nog weinig uit- gewerkt, want thans geschieden nog vele ongerechtigheden in de Maat schappij. Wanneer de Engelsche soldaten vrijdenkers waren geweest, dacht ge dan, dat zij arme vrouwen en hulp behoevende kinderen meedoogenloos hadden vermoord en de hoeven ge plunderd en verbrand; neen, duizend maal neen Want de uitspraak der Vrijdenkers is ook: Gij zult de zwak ken steunen. Want steunden wij zwakken, zieken, kinderen en ouden van dagen niet, dan zullen zij ster ven en dan hebben wij zijdelings een. moord op ons geweten, en dat mag niei. Een vrijdenker is geen egoïst, hij voelt dieper dan een Chrislten, zegt spr. Hij wil alleen aan ieder individu het hoogste geluk bezorgen door aan allen gelijke rechten en plichten te geven. De liefde zal toenemen, de ouden van dagen zullen gelukkiger dagen hebben, wanneer er een Vrij- denkers-staat bestond. Want ook zij Feuilleton, door MAX PEMBERTON. 28) Hij trok het gordijn weg, om mij de vreeseiijke lucht te laten zien, die don der beloofde, waarp een orkaan zou volgende atmospbeer in de kamer scheen zoo drukkend, als in een ge vangenis. Een geelachtig lichtschijn sel buiten in de tuinen deed mij aan een Londenschen mist denken, zooals ik eens in Temple Bar had bijgewoond. Men kon niet langer hoornen, strui ken of zelfs het geheele woud huiden de poort onderscheiden. Van tijd tot tijd werd de schaduw der wolken ver broken en schoot een zonnestraal door waardoor ik een zonnig pad en betoo verende grasvelden en rozen zag, door de warmte neerhangend. Toen ver dween de lichtstraal weder en de gele damp kwam opnieuw te voorschijn. Zonder twijfel komt er storm, zei de dokter ten laatste, en een kwade ook. tein. Wij kunnen profiteer en, kap- Wel, de, wind zal de damp van Ken's Eiland doen optrekken, riep ik. Natuurlijk. Wij zullen weer kunnen ademen, en als gezonde mannen voor den dag komen. Ik hen er jonger van geworden, dokter, nu ik dat hoor. Hij antwoordde Ja, dat is goed. nieuws, en stopte toen wat latten in den haard en begon een vuur aan te leggen. De anderen sliepen nog. De kleine Gec-rge mompelde in zijn slaap een naam, dien ik meende meen ge hoord te hebben, zoo iets van Rosa- munda^ De dokter had het druk als een keukenmeid'. Ja, vervolgde hij, wij zouden dan aardig dóór den slaaptijd heen zijn en daarna ontwaken. Hebt ge iets noodig? Ik ging in den stoei zitten en keek hem oplettend aan. Zijn manier van spreken trof mij. O ja, zei ik, wij hebben iets noo dig namelijk gezelschap. Hij streek een lucifer aan en wachtte tot het hout in den haard vlamde. Een vuurtje geeft altijd iets vroolijks en het deel mij dien morgen goed. Czerny heeft meer dan honderd mannen, zeide-bij, na eenig nadenken. I Wij zijn met ons vieren, en éen dat maakt vijf, precies vijf. Dit was (ie eerste keer. dat hij toon de, wienis sympathie hij deelde. Gis teren had ik nog niet eens begrepen, of hij vriend of vijand was. Ik hoorde later, dat hij Kenrich Bellenden vroe ger gekend had te Philadelphia. Ik geloof, dat hij blij was, vier vrienden op Ken-s Eiland te hebben. Als gij daarbij blijft, doctor, dan zullen wij ons daarin zeer verheugen, was mijn antwoordgij kunt mij geen beter nieuws vertellen. Gij weet, waarom ik hier kwam en ook waarom ik hier blijf. Het. beteekent heel wat voor mevrouw Czerny zulk een vriend te li ebben ais gij. Wat op dit ver- w'enschte strand door vijf man kan ge daan worden zal gebeuren, dat zweer ik, maar ik ben blij dat gij met ons meegaat erg blij. Dat meende ik. werkelijk, en kwam mij uit- het hart. maar hij was oen- koen man, en hij antwoordde iemand zelden zoo gauw als men 't wenschte. Bij deze gelegenheid herinner tk mij. ging hij met zijn werk een wijl voort, voor hij sprak, .en niet eerder, dan na dat da koffie op de plaat kookte, kwam hij over mij zitten en op de leu ning van een stoel plaats nemend, vroeg hij plotseling: Weet gij wat voor een dollemans-' streek mij op deze plaats bracht? Ik kan het mij wel voorstellen, zei ik. Gij wildet de waarheid om trent den slaaptijd' weten. Hij lachte op een vreemden veeibe- teekenenden toon. Neen. zei hij, dat kan mij geen dollar schelen! Ik kwam juist om, mij zelf bekend te maken. Ken's Eiland en zijn geheimen zijn mijn nieuwsbla den. Wanneer ik naar New-York te rug ga, zal men zeggen: Dat Is de ge leerde Duncan Gray, die over bedwel mingsmiddelen en hun gebruik ge schreven heeft. Zij zullen mij komen zien, omdat die dagbladen hun dat ver tellen. In dezen tijd', kapitein, zijn wij beroemd of sterven onbekend, en hij die zich een voethoogte opwerkt, moet wat wagen. Ik onderwierp mij daar aan, toen ilc me met Ed-mond Czerny inscheepte. Het was een eerlijke bekentenis en ik hield des te meer van hem. ik bracht geen woord in 't midden, voor hij verder gin"- I-Iet geluk diende mij, vervolgde hij, nu hij eenmaal in de stemming was, en mijn zwijgen hem hielp, ik ontmoet Czexny's schipper in Frisco, die een prater was. Er is niets ge vaarlijker dan een losse tong. De man zeide. dat zijn meester het twee de menschelijke wezen was. die eem voet op Ken'c Archipel zette. Ik wist dat dit niet waar was. Honderd jaar geleden was Jacob Hoyt, een Hollan der op deze plaats aan landgegaan, en woonde hier om er de geschiedenis van te kunnen vertellen. Het gedenk schrift ligt in de bibliotheek te Was hington, ik heb het gelezen. Hij zei dit op een langzamen, ge- heimzinnigen toon. als was het een geheim, waaraan hij groote waarde hechtte. Toen zag ik er dit niet van in. doch later wel, zooals gij zult hoo- ren. Ja. praatte hij verder, Edmond Czerny is een verstandig man, en ook geslepen. Wii zullen zien wie 't slimste is. en wij zullen gauw beginnen, ka pitein Begg heel spoedig. De slaap tijd is voorbij gis ik, en dit beteekent dat men ontwaakt. Dit zeggend daclit hij echter niet aan den storm en het onweer buiten, en een hevige donderslag die op datzelf de oogenbïik ratelde, zette zijn woor den een zonderlinge kracht bij. Ik had hem nog veel te vragen, zooals: hoe hij Czerny overgehaald had om hem aan boord te nemen (want iemand die zoo. veel wist, zou een gevaarlijke gezet zijn) maar de rollende donder deed de anderen ontwaken, en Petre Biigh vroeg, half slapend' opspringend, of V iemand' klopte. Ik dacht dat het de duivel met heet water was en ik geloof het nog. nep hn. Is het huis getroffen, of droom ik. doctor? Het is waarlijk een angstig geluid. Ik geloof dat Peter het als een grap je meende, maar hij wist weinig noe dicht hij bij de waarheid was Het onweer, dat ons reeds in den vroegen morgen bedreigd had, barstte nu zoo krachtig los, als ik nog nooit gezien had. Een o-roote gloeiende vuurmassa scheurde de loodkleurige lucht vaneen. De knetterende donderslagen schudden de balken van liet huis zóó, dat men dacht, dat het geheele dak in zou val len. In d.e tuinen zelf. nu eens ver licht. dan weder duister, als een schil, derij in flikkerlicht, werden groote boomen gespleten en gebroken, de bos schages vatten vlam, liet grint dreef weg in een vreeseiijke hageljacht. Ik heb veel onweders in mijn leven ge zien, maar nooit zoo hevig en ang stig als die, vallende in dien slaaptijd. (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1