CHR. FREIJER, m* Overal verkrijgbaar, -w 25ijlwejs 64. DINSDASS 2-4 UUR. zouden weer zeggen: pensioneer de ouden van diagen. En is de 65-jarige leeftijd daarvoor te oud, dan vroeger want er is geld genoeg in de wereld. Verhoog daarvoor slechts de belastin gen, want mooie en schoone zaken moeten <tot stand komen. Vervolgens zette spr. uiteen, hoe ook een positieve uitspraak der Vrij denkers is: Brengt hulde aan de Waarheid, en betoogde verder, dat volgens de natuurwet over millioe- nen jaren de ontwikkeling toeneemt, en derhalve het menschelijk geslacht Bteeds vooruitgaat. Onze kinderen zullen dan ook meer worden dan wij al zien wij dit niet in de eerste gene ratie, dan toch in het 3de en 53e ge slacht;. De Vrijdenker, die dus weet, dat het menschelijk geslacht steeds zal winnen, moet zorgen dat zijn kind zich zooveel mogelijk zal ontwikke ien; derhalve moet de opvoeding ver standig, redelijk zijn. Ten slotte gaf spr. als zijne mee ning ie kennen, dat er in den Chris- telijken Godsdienst zooveel tegen strijdigheden zijn, en dat de denk beelden der vrijdenkers veel mooier on ruimer zijn. Aan het debat na men 5 personen deel. Aan den uitgang werd eene collec te gehouden voor het Vrijdenkers weezenfonds. 4 December as. zal naar wij vernemen, de heer Riphagen, opzichter le klasse aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij -die maat schappij in dienst trad. Het zal voorzeker den algemeen be minden opzichter dien dag niet aan be langstelling ontbreken. ïletcorps v a u Krieas. We le zen in liet „Leidsch Dagblad1' Er Viel gisteravond in „Zomnrzorg" weer te genieten, dank zi] het pogen van den lieer C. van Ast, gérant, van het sublieme orkest, onder leiding van den luitenant-directeur Ch. Kriens, met zijn 40 musici vau het strijkorkest van hei Haarlemsch muziekkorps. Het programma blonk uit d'oor een andan te voor violoncelsolo van Mann. uitge voerd door den lieer Chairlee Blaser. Een fluit-solo, door den heer George Schmidt, de Grande Fantasie de l'opéra Faust, en Ave Maria, waarin uitblon ken de solisten de heeren Berendes en Nel. Hulde komt toe zoowe' aan de solisten als aan don samensteller van het artistieke programma. De toon, de streek, de eenheid, het was alles geacheveerd. Zeer zeker kan dit orkest bogen op den naam van eerste-sangs orkest. Wij kunnen dan ook niet genoeg lof betuigen aan den dirigent Kriens Naar aanleiding van het succes heeft de heer Van Ast niet geaarzeld het ge zelschap opnieuw te engageeren voor een classiek concert op den ?lsten de zer ongetwijfeld zullen dan velen dit kunst-ensemble gaan bewonderen. Bij vonnis van de Arron- dissementg-Fechtbanh tel Haarlem, d.d. 14 October 1902 zijn in staat van faillissement verklaard: to. Jacobus Smit, boekhandelaar te HaarQem (Gierstraalt); Rechter-commissaris jhr. mr. R. de Mareez van Swinderen. 2o. J. van Veen, wonende te Zaan dam. Rechter-commissaris als voren. Inbraak. In den afgeloopennacht is ingebroken in de Lange Poellaan bij den heer P. van Poorten. De da ders zijn achter het tuintje ingeko men en hebben vier konijnen ont vreemd. Loting. Heden was höt de eer ste lotingsdag, die voor zoover ons bekend is zeer rustig en kalm is ge weest dank zij de getroffen maatre gelen ten opzichte der sluiting van café's en de verstrekking van brood, koffie en andere ververschingen op den Doelen. Raadsagenda. De Raadsagen- da voor morgen dient aldus (te wor den aangevuld-. Punt 1 bis. Onderzoek geloofsbrie ven nieuwgekozen lid. Maandagavond omstreeks hialf acht kon de ielectrische tram vanwege de gladheid der rails niet tegen de Jansbrug opkomen. Tot drie maal toe werden pogingeh. in het werk gesteld, doch deze waren vruch teloos. Nadait er zand gestrooid was, en met behulp van publiek slaagde men er in de tram over de brug te krijgen. Met ingang van 15 Octo- ber a.s. is voor den tijd van een jaar tot het verrichten van de dood- echouw aangewezen de heer dr. L van Walt van Praag en tolt diens plaatsvervanger de heer A. van Dam alhier. Uit de Omstreken. Overveen. Maandagavond omstreeks 7 uur brak er brand uit iu het huis van den lieer A. Blom op den Zijlweg Voor- bi jgangers d'ie den brand bemerkten, waarschuwden de bewoners. Snoedig waren twee spuiten aanwezig. welke den brand, na flink water te hebben ge geven. meester werden. De brand moet zijn ontstaan op de meidenkamer, welke dan ook geheel uitgebrand is't overige van hef huis heeft niet veel geleden, doch de wa terschade is nog al aanzienlijk. Heemstede. De gemeentevroedvrouw Mej. Stelte, is van verlof teruggekeerd en heeft hare practijk hervat. Yelseii lieden is tloor B. en W. aan de Naamlooze Vennootschap Stoomtraw ler visschcrij „IJmuiden" gevestigd te Amsterdam, vergunning verleend tot oprichting van een nieuw ketelhuis op het perceel sectie G. 783 te IJmuiden. Een zekere G- V. die een paar weken geleden er met een rijwiel van A. van Vrede te IJinuidem, hetwelk hij ge huurd had, vau door was gegaan, wordt verdacht van verduistering van dat rijwiel. Hi] werd Vrijdag jl. door een rechercheur uit Amsterdam, die hem had aangehouden, in handen van den Burgemeester gesteld. Het rijwiel had hij verkocht en is later ter beschik king der Justitie gesteld. De verkiezing (candidaatstelling) voor een lid van den Raad, hetwelk reeds was bekend gemaakt, en op 4 November e.k. zou plaats hebben, is door B. en W. ingetrokken. Maar op nieuw wordt bekend gemaakt, dat op 18 Novr. e.k. de verkiezing zal plaats hebben van twee leden van den Raad dezer gemeente en zoo noodig de stem ming op Dinsdag 2 Dec. d.a.v. en de herstemming op Dinsdag 16 Dec. 1902. IJmuiden. Een buitengewoon talrijke schare, waaronder men 't dagelijkscli bestuur der gemeente, de meeste raadsleden, den Havenmeester, den Loodscommis- saris en verscheidene andere ambte naren opmerkte, was op liet kerkhof alhier vereenigd, om getuige te zijn van het ter aarde hestellen van een al gemeen geacht ingezetene, den heer P. Roggeband. Een viertal kransen, waarbij éen van het Witte Kruis en een kolossaal groote van het arbeiderspersoneel der firma, die de heer Roggeband hier vertegen woordigde, bedekten de kist, waarin zijn stoffelijk overschot door de schip pers van het varend materieel der fir ma naar zijn laatste rustplaats werd gedragen. Behalve familieleden en vrienden bevonden zich in den lijkstoet niet min der dan acht leien der firma Volker en Bos, een zeker bewijs van de hoogach ting, die de overledene van zijn chefs genoot. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer J. C. A. Weerts, Burgemeester van Velsen, die het raadslid herdachtdoor den heer Wijnoldy Daniels, als vertegenwoor diger van het Witte Kruis, waarvan de heer Roggeband bestuurslid was en door den heer A. W. van Leeuwen, kapitein van een der stoombootjes der firma, die namens het werkvolk den goeden patroon herdacht, Niet alleen aoor hun aanwezighei 1 op het kerkhof, door de krans op de lijkbaar en door de woorden van den heer van Leeuwen toonden de geza menlijke werklieden hoe hoog de heer Roggeband bij lien stond aangeschre- venf maar bovenal bewezen zij d'it door de korte maar veelzeggende adverten tie in het IJmuider Weekblad, luiden de Heden overleed na een smarte lijk doch geduldig lijden onze geachte patroun, de heer P. Roggeband. Wie hem van nabij gekend hebben, als een man, die steeds het welzijn van zijn werkvolk verstond en behartigde, zul len begrijpen, dat zijn naam bij ons steeds in dankbare herinnering zal blijven. Het gezamenlijke personeel der Ha venwerken. Haarlemmermeer. Tot zetters voor 's Rijks directe belas tingen te Haarlemmermeer zijn benoemd de heeren P. de Breuk, C. Bos en J. H. M. Evelein. De collecte voor het Boeren-Hulpfonds heeft alhier opgebracht f 155.155. De landbouwers die dit jaar te Haar lemmermeer bieten geteeld hebben, hoort men over 't algemeen klagen. De opbrengst is verre beneden het mid delmatige, daar de biet te klem van Men rekent gemiddeld 20.000 kilo p- 1-1.A. Heit vórige jaar bedroeg die 30 000 kilo p. H.A. De suikerfariek Holland te Halfweg heeft alleen uit Haarlemmermeer de opbrengst van 800 H.A. bieten tot sui ker te verwerken, 't Vorige jaar was t getal 1/3 meer. Nu het koude weder voorloopig ge daan is, en de nachtvorsten en stor men zijn opgehouden, krijgt men te Haarlemmermeer een overzicht van de te weeg gebrachte schade. De vrucht- hoornen, toch al niet rijk beladen, staan nu over t algemeen reeds leeg. Heit pasgemaaide land heeft een win- teraanzien. Vooral in het noorden der gemeente, waar men zich veel toelegt op groenten- en bloementeelt, ter ver zending naar Amsterdam, is veel schade door storm en vorst geleden. Het vee, hoewel in gezonden staat, heeft ook reeds veel te lijden gehad van de koude, lange nachten. Het, sei zoen is reeds te ver genaderd, dan dat herstel der geledene schade te wach ten is. Binnenland. Hotbericht. De Koningin-Moeder heeft haren in tendant jhr, De Ranitz, opgedragen, Hare Majesteit te Bonn te vertegen woordigen bij ae begrafenis der lectri- ce, mevrouw M. Kreusler. President Kruger. President Kruger heeft afscheid ge nomen van de Ned. Herv. gemeente in Utrecht vóór zijn vertrek. Huwelijksrecht. Er heeft, zich een commissie gecon stitueerd bestaande uitprof. mr. Mo lengraaf f, voorzitter, rnej. E. C. van Dorp, jur. doet. secretaressemevr. II, C. van LoenenDe Bordes, mevr. W. Drucker en mr. II. Louis Israels ledendie zicli hoofdzakelijk zal be zighouden met het nagaan der noodza kelijka en thans reeds mogelijke ver beteringen van on© huwelijksrecht en hierover aan het hoofdbestuur dcrVer- eemging voor Vrouwenkiesrecht vei slag uit te brengen. Diefstal in het Centraal-Station Te Amsterdam werden gisteren uit de vestibule van het Centraal-Station ion nadcele van den heer Jac. H. del Wilde, Bloemgracht 164. een pakje aquarellen ea tegelstukken en een paar antieke borden gestolen. Uit de Staatscourant. De milliliter van financien maakt be kend 1., dat in die maand Februari 1903 kan worden aangesteld een sur numerair bij den dienst van 's Rijks schatkist2. dat op Dinsdag 20 Januari en Woensdag 21 Januari 1903, en zoo noodig op daarop volgende dagen, in het gebouw vau het Departement van Financiën te 's Gravenhage, zal wor den afgenomen het bij Koninklijk be sluit van 30 October 1386 no. 20 om schreven vergelijkend examen, en 3., dat vóór of uiterlijk op Maandag 15 December 1902 bij het Departement van Financiën (afdeeling Generale Thesau rie) moeten zijn ingekomen de verzoek schriften om tot dat examen te worden toegelaten, vergezeld van de bewijs stukken bedoeld bij art. 5 van het Kon. besluit van 30 October 1886 no. 20 (op genomen in de Staatscourant van 7 en 8 November 1886), zooals dit is gewij zigd bij het kon. besluit van 24 Decem ber 1S88 no. 22 \opgenomen in de Staats courant van 30 en 31 December 1888.) Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die hedenavond bijeenkomt, hoofdzakelijk tot het on derzoeken in de afdeelingen van de Ongevallen-Beroepsweit, waarvoor geen commissie van voorbereiding zal worden benoemd, en andere ont werpen, waarvan enkele nog in open bare vergadering zullen worden afge daan, zal tot het laatst dezer week bijeenhlijven. In het begin van December, wanneer zij voor het sec tie-onderzoek dér Indische begroo ting terugkomt, zou dan het evenge- noemde beroepswe'tje voor beraadsla ging in gereedheid zijn. Tweede Kamer. Drie afdeelingen van de Tweede Kamer zullen morgen het onderzoek der Staatsbegrooting voortzetten. Na beëindiging der sectiei-werkzaamhe den zal de Kamer niet vóór medio November worden bijeengeroepen. Arbeidswetten. De Haagsche Werkmansbode bevat het verslag van een audiëntie bij den Minister van Binnenl. Zaken van ver tlegenwoordigers van den Ned. Bak- kersgezellenbond; ,,St. Hubrecht", on- derafd. R.-K. Volksbond; Christ. Bak- kersgezellenvereeniging „Ons Begin sel" met den redacteur van De Bak kersbode J. P. A. ten Boekhorst, welke deputatie aan den Minister medewerking heeft gevraagd om den nachtarbeid voor bakkers, hij uitbrei ding der Arbeidswett, te doen ophou den, en dit te meer, omdat zonder opheffing van nachtarbeid van Zon dagsrust absoluut geen sprake kan zijn. De Minister zegde het volgende toe: Zeer waarschijnlijk zal nog in dit zittingjaar een wetsonltwerp in den geest als door de vertegenwoordigers wordt voorgestaan, de Staten Gene raal bereiken. Het wetsontwerp is klaar, doch moet nog, beltreffende en kele ondergeschikte regelingen, wor den gereed gemaakt. Gaarne zegde de Min. toe, de desbetreffende vakor ganisaties vooraf te hooren. Nog meldde hij aan de commissie, dat het wetsontwerp op de arbeids- en rust- Itijden niet is ingetrokken, doch dat het zijn streven is, de door haar be doelde veranderingen neer te leggen niet in een afzonderlijke, doch in een algemeene arbeidswet. Pro-Boer-teiitooustelling Te Amsterdam zal in het Stedelijk Museum van 1 tot 15 November een tentoonstelling worden gehouden van 5000 schilderijen enz. die dezen zo mer te Scheveningen te zien waren. Ook daar ter stede zullen loten ver krijgbaar zijn. Goed afgeloopen. Men meldt uit Zwolle Een ongeval dat uit den aard der zaak ernstige gevolgen na zich had kunnen sleepen. maar dat nogal goed afgeloopen is, bad gisterenavond inde Buiten-societeit te Zwolle plaats, waar het bekende circus Corty Althoff zijn- voorstellingen geeft. Ten einde de ruime zaal in een cir cus te herscheppen, zijn rondom eeni ge betimmeringen aangebracht, die nmphithtatersgewijs een groot aantal zitplaatsen aanbieden, waarvan de hoogste zicli ongeveer 3 tot 4 meter boven den vloer bevinden. Reeds vroeg stroomde het publiek naar binnen om zich tijdig van een plaatsje te voorzien. Maar velen zijn daan-door van een slechte reis thuisge komen. Ongeveer een kwartier vóór den aanvang der voorstelling werden de aanwezigen plotseling opgeschrikt door een hevig gekraak en gegil. Een der planken ballustrades was onder den zwaren last bezweken. De onge veer 200 personen, die op dit gedeelte een plaats hadden gevonden, geraak ten daardoor in een weinig benijdens waardige positie. Velen bezeerden zich aan handen en voeten en ook het Zondagsche plunje van enkelen werd leelijk gehavend. Naar een ooggetuige mededeelt, had het geval een ernstig verloop kunnen hebben, maar de betrokkenen bleven betrekkelijk nogal kalm, wat voor ve- ien een behoud was. De schrik, voor al onder de dames, was echter gewel dig. Enkelen vielen flauw, terwijl een tweetal personen per rijtuig werd weg gevoerd wegens kneuzingen aan de voeten. Natuurlijk heerschte er een oogen- hlik de grootste opschudding in het circus, maar de voorstelling leed er niet onder, daar op den vaatgestelden tijd kon worden aangevangen. De zaal was overvol Bedriegers. Op de weekmarkt te Hardingen twee personen met goedkoopen wijn! Möt de noodige welbespraaktheid werd het publiek medegedeeld, dat zij een groote hoeveelheid wijn en likeuren voor een prutsje van, de kommiezen hadden gekocht, die de dranken in beslag genomen hadden. De prijs per fiesch was slechts... 20 ets.! Door de gladde tongen der per sonen werd menig fiesch je aan het goedgeloovige publiek verkocht maajr ...voor de twee heeren had de wijn een slechten nasmaak. Toen den koopers bleek.dat de wijn slechitg bestond uit gekleurd water met .suiker, kwamen zij bij de bedrie ger» terug en eischten terugbetaling. Enkelen kregen dit. het publiek dreig de en hals over kop namen de markt schreeuwers ten slotte de vlucht. Voorschriften tot redding van drenkelingen. In het nabijgelegen Tjerkwerd werd door mannen, melt een bootje de Wor- kumervaart passeejrende, een jonge tje van ruim 5 jaren, zoontje van Meinders Rusticus te Tjerkwerd, drij vende gevonden, zonder eenig teeken van leven. De mannen namen dan ook het kind en lagen het op den wal met den uitroep aan mienschen aan de-overzij: „daar ligt een doode jongen op den wal." Eene moeder mist een harer kinde ren en het wordit de droeve waarheid dat het haar zoontje is. Dadelijk wa ren mannen bezig om te probeeren of het kind som© nog kon leven, terwijl uit Bolsward een dokter werd ontbo den. De „voorschriften tot redding van drenkelingen" werden geltrouw toegepast, maar alles scheen vruchte loos te zullen zijn. Na bijna ty uur werkzaam te zijn geweest, bleek dat het jongetje niet dood was, maar eindelijk begon te snikken. Er werd volgehouden en toen na verloop van 2 uren de dokter was gekomen, kon deze con^tateeren dat „alle gevaar," geweken was. Met twee dagen kon het kind weer naar school gaan en was er vreugde in het dorp. De medewerker© hebben groot suc ces gehad, de Maatschappij tot red ding van drenkelingen eveneens met de verspreide voorschriften. Les voor velen. Verbetering der voeding. Te Amsterdam heeft de Internatio nale Bond tct verbetering der miemsclie- lijlce en dierlijke voeding", zijn vierde internat, conferentie gehouden onder voorzitterschap van dr. Varbrugghen uit Gent, eerste geneesheer van her Belgische Roode Kruis, en onder eere- vcorzitterschap van den heer J. Maen- huut, lid der Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers en burge meester van Lembeke. Tot het bureau den- conferentie behooren voorts de heeren prof. de Nobele uit Gent, Louis de Vriese uit Gent, Edm. de Schamphe- laere uit Brussel, A. Vercruysse uit Deerlijk, G. Opdenberg, voorzitter dei- Belgische kamer van koophandel te Amsterdam en L. de Veen, secretaris dier Kamer. Aan deze conferentie is een kle'ine tentoonstelling verbonden van voedsel- monsters en eenige werktuigen, in het geheel 167 inzendingen. Als eerste spreker trad op Dr. J. Schrijver van Lier, met het onderwerp „De grondslagen eener rationeele voe ding." Onder rationeele voeding heeft men te verstaan een voeding, die onder ge geven omstandigheden doelmatig is voor het individu. Spreker ging de leer- der stofwisseling na en zette uiteen het correspondeeren van de voedingsstoffen, eiwit en vet ten, met warmtehoeveelheid. Professor de Nobele betrad vervol gens het spreekgestoelte om het nut te betoogen van de mierographie, ten op zichte van het onderzoek naar verval- echingen van voedingsmiddelen. De heer D. de Clercq van Bloemen- daal, bepleitte het nut eener vegetari sche leefwijze. Zijn betoog zette spr. kracht bij door het vertoonen van de kóp-skeletten van verschillende dieren en daarnaast het gebid van den mensch. Er over spre kende dat de mensch het vruchteneten ook wel mag uitbreiden tot het gebruik van groenten, als spinazie, andijvie enz. Men koke daarbij echter niet op de gewone wijze in open pannen mut water voor het aanbranden, waarbij met het kookwater vele voedingssap pen worden weggeworpen. Het koken geschiede liefst in een „stoomkoker". welk werktuig spreker nader demon streerde. De heer De Clercq bleef echter op den voorgrond stellen het gebruiken ven vruchten, wortelen, knollen en bollen, wijl dan, zooals algemeen ge schiedt in de natuur, niet gevoed wordt met doode cellen, doch met levende. Na den heer De Clercq sprak de heer Edm. de Schampkelaere uit Brus sel over: ..Methodes van conserveeren van voedingsmiddelen en verbetering dier methodes". Achtereenvolgens kwam spr. hierbij tot de volgende conclusies: lo. Iedere stof bestemd tot voeding, droog gecon serveerd, behoort in dien staat te wor den bewaard door middel van speciale verpakkingen hetzij ih bussen of doo- zen en wel zoo. diat terwijl zij in ge bruik zijn, de slechte invloeden van de buitenlucht worden geweerd. 2o Bij herziening der wetgeving op de voedingsmiddelen behoort men zich niet slechts te wenden tot mannen der wetenschap, maar ook tot hen, die van nabij bekend zijn met de praktijk der verduurzaming. 3o. Tot werincr der schadelijke in vloeden van de buitenlucht tijdens het gebruik der bussen met geconserveer de voedingsmiddelen is dc caoutchouc oen uitnemend hulpmiddel te achten. Nadat de tentoonstelling bezichtigd was. sprak do heer O, van Schove uit Antwerpen over „De wetenschap in hare betrekkingen met de toekomst der voeding". De hoer L Verbrugghen. president van den Bond hield een verhandeling over „Rationeele en goedkoope voe ding". Hierbij kwam hij tot de cóhclusie, dat waar de rationeele voeding te- ver krijgen is voor een uitgave van 55 centimes per hoofd en per dag. het Iersche volk, dat zich slecht voedt en toch 75 centimes per hoofd en per dag betaalt, jaarlijks millioenen zou kun nen besparen door zich een goede voe ding te kiezen. Vergelijkende het sys. teem der gemengde rationeele voeding bij dl© vegetarische voeding bleek spr. van oordeel diat deze laatste wel zeer goedkoop is te verkrijgen, doch niet voldoet aan den eisch dat het lichaam d'e noodige hoeveelheden eiwit, vetten en koolhydraten krijgt welke het noo dig heeft. Accountants en Boekhouders. In een Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering is definitief opgericht die Algemeene Nederlandische Bond' van Accountants en Boekhouders. De tier vergadering aanwezige notaris mr. P. J. van Wijngaarden uit Rotterdam, zal de vastgestelde statuten en regle ment voor de koninklijke goedkeuring gereed maken. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. E. J. Baudet, G. van Bleyswljk Sombeek, M. Geverdinrr C. Hageman. J. Sta kenburg W P d'e Vries (voorzitter), A. W. Wesselius. Weerbericht Verwachting- Zuidwestelijk tot Weste lijke wind, eenigszins buiig, veranderlij ke bewolking. Een vingerwijzing. Op de wijzerplaat van den toren dei- Nieuwe Beurs te Amsterdam, aan de Stationzijde prijkt heit fraaie motto „Duur uw Uur". X. vraagt of het niet wens chel ijk zou zijn met het oog op de verhuring van kantoorlokalen in de Nieuwe Beurs, als motto onder de wij zerplaat aan de Damziide te plaatsen: „Stuur Uw Huur". (Hbl.) Niet goed afgestempeld. Dat h&t afstempelen van brieven met eenig overleg behoort te geschieden, be wijst het volgende geval. Den 6en October werd uit Groningen ieen brief verzonden, bestemd naar Hulst. Op het postkantoor werd de stem pel zoodanig afgedrukt, dat de twee laatste letters van Hulst zeer slecht meer te zien waren. Daardoor ging de brief eerst naar Hull (in Engeland) en kwam hij eerst den 9en October des avonds te Hulst aan; ongelukkig te laat voor het doel, waarvoor hij geschreven was. Brandstichting. Te 's-Gravenhage heeft aan een der commissariaten van politie eene 23jarige dienstbode medegedeeld, datzij, ten hui ze van haren vader in het hofje van Nij verheid, aan den Z.-O. Buitensingel, op zolder het beddegoed met petroleum heeft begoten en met vuur aangestoken, om brand te stichten, uit haat tegen haren vader. Zij werd naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven overgebracht, en nadat het medegedeelde bij onderzoek was bevestigd in bet Huis van Bewa ring ingesloten. Ontslagen van rechtsvervolging. Uit Hilversum meldt men, dat de van kindermoord verdachte bleekersdienst- bode te 's-Gravenland is ontslagen van rechtsvervolging. Vermist. Een achtenswaardig burger van Bre da, de heer A, van Gils, die sedert eeni- gen tijd aan zwaarmoedigheid lijdende was, wordt sedert Donderdagavond, 9 Oct., vermist. Men' vreest dat hem een een ongeluk is overkomen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. SO cents per regel. Odol-Mondwater, bewaart de tanden tegen hol worden! In blikjes inhoudende G. 40 cent. (blikje wordt a 10 ct. teruggen.). Luxe doozen Speculaas 70 cent. VIOLIST. SPREEKUUR INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactiel Bij deze ben ik zoo vrij U te ver- zoekjeai onderstaand stukje in uwe courant te plaatsen (ten bate van H. kippenliefhebbers. Bij voorbaat" mijn dank. Ik was in het bezit van 9 flinke kui kens, oud 6 weken. Eensklaps kre gen allen zoo hevig 't snot, dat er drie in een minimum van tijd stier ven, en ik niet anders dacht of d'e overigen zouden helt ook niet lang meer maken. Ik probeerde allerlei middelen, tot dat een vriend mij den raad gaf eens Hartman's Antidiphtheritisch middel te probeeren. Dit deed ik dan ook en het succes was verrassend. In tijd van vijf dagen waren alle kuikens weer geheel normaal, zoodat ik ge noemd middel van den heer Hart- man niet genoeg kan aanbevelen, daar ik zonder dat, mijne kuikens ongetwijfeld had verloren, en het daarom in ieder kippenhouders be lang is te weten dat Hartman's mid del een beslist afdoend is. U, mijnheer de Redacteur, dank zegigend voor de verleende plaate ruimte, blijf ik met de meeste hoog achting, Uw Ahonné, B. KNOEST, Leidschestraat 147. Haarlem, 13 Oct. 1902. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Na een Zondag is het inoeielijk iets te vermelden over de feitelijke uitbrei ding van de werkstaking, de dag is rustig voorbijgegaan. Tie mijnwerkers van het Loiredepar. tement hebben zich tot den prefect ge wend om hem te verzoeken geen troe pen te willen zenden hij de begrafenis van Colombet, die te Tenre-Noire ge dood is door een gendarme. In den brief, opgesteld door het bestuur der federatie van mijnwerkers, wordt den prefect, verzekerd dat de federatie in staat voor de goede orde, maar dat zij de verantwoordelijkheid voor alles wat zou kunnen gebeuren, geheel laat voor rekening van den prefect, indien deze soldaten zou zenden bij de begrafenis. Vandaag wordt Colombet begraven. Uit Saint-Etienne1 wordt aan de Petit- Bleu gemeld dat de prefect zelf de be grafenis zal bijwonen. Te St. diamond hebben de mijnwer kers een motie aangenomen, waarbij zij hun afkeer uitspreken van de too- neelen, die te Terre-Noire zijn voorge vallen zij sluiten zich aan bij de sta kers, onder de verzekering het werk niet te zullen hervatten, alvorens zij volkomen voldoening hebben gekregen Te Montceau-les-Mines hebben de mijnarbeiders gisteren besloten het werk voort te zetten tot het uiterste, d.w.z. totdat zij feitelijk door hunne kameraden zullen worden gedwongen den arbeid) te staken. Te St Etienne daarentegen is een poging gewaagd alle arbeiders uit de streek te betrekken in de werkstaking der mijnwerkers. Er heeft een verga dering van vakvereenigingen plaats gehad in de arbeidsbeurs. De dokwer kers hebben hulp toegezegd, maar in welken vorm die hulp zal worden ver leend, zal nog moeten blijken. De af gevaardigden van cle werklieden in de bouwbedrijven hebben echter aan stonds besloten, met de mijnwerkers gemeene zaak te maken. Jules Roche, kamerlid voor Ardèche. xs te St. Etienne aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de gebeur tenissen te Terre-Noire in verband met de discussie, die Dinsdag in de Ka mer van afgevaardigden wordt tege moet gezien over dit geval. De dag van Maandag, ook onder gewo ne omstandigheden een dag, dat in de mijnen niet gewerkt wordt, is in de Fransche stakende mijndistricten kalm verloop en en een herhaling van. de bloe dige botsing te Terre Noire had niet plaats, hoewel het gebeurde niet geheel in verband met de staking zelf staat. Terre Noire is een klein dorpje op drie kilometer van Saint-Etienne gelegen en niet meer dan drie honderd mijnwerkers zijn er in de mijnen bezig; de gemoede ren waren natuurlijk verhit, maar er ontstond een oploopje, omdat een inwo ner een jongen, gewond had, die zich op zijn erf bevond. Eenige lawaaimakers werden naar het bureau gebracht en toen men opdrong en met steenen wierp schoot een gendarme met zijn revolver een vlak bij hem staanden betooger dood en verwondde met denzelfden kogel diens broeder. Daarop werd het bureau aangevallen. Den volgenden ochtend werd de haastige gendarme in verzeker de bewaring gesteld, Op de Arbeidsbeurs te Saint Etienne is een bijeenkomst gehouden van verte genwoordigers van alle werkliedencorpo- ratiën, om te zien of men het niet kon leiden naar eene algemeene staking in alle takken van nijverheid uit solidari teit met de mijnwerkers; men meent evenwel, dat deze poging niet zal ge lukken, hoewel de werklieden uit de bouwvakken te Saint-Etienne besloten gemeene zaak met de stakende mijnwer kers te maken. Op den spoorweg bij Loiretfie in het de partement van de Loire heeft men een stuk ijzer gevonden, dat over de rails was gelgd; men kon het verwijderen al vorens het misdadig doeleinde was be reikt. In den nacht van aterdag op Zondag hadden ook eenige aanslagen plaats; zoo werd een schildwacht bij een der mijnputten te Lens door een steen aan het hoofd getroffen en ernstig gewond; en in het plaatsje Sentinelle, bij Valen ciennes gelegen, liet men op het kerk hof twee dynamietpatronen springen, waardoor een graf behoorende aan eeni ge leden van het „gele" syndicaat, ver nield werd. Particuliere telegrammen uit New-York aan de Engelsche bladen bevestigen, de een met meer stelligheid dan de andere, het gerucht dat president Roosevelt den heer Morgan, dreigde alle mijnen van staatswege te zullen doen naasten, in dien hij aan de staking geen einde maakt. De Newyorksche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de demo craten hieruit munt slaan op politiek ge bied tegen president Roosevelt en de Republikeinsche partij; zij zeggen, dat voor een Regeering, welke de eigendom men eener vennootschap tot staatseigen dommen wil maken, ook het privaat-be zit niet meer veilig is.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2