Hill's niet berekend. .Vliet uii Koog aan de Zaan, had het ongeval van zijn schuit af gezien en was aanstonds met zijn roeibootje den drenkeling te hulp gegaan, en had nog juist het geluk, den man,die reeds zinkende was, binnenboord te halen. Spoedig werd de bewusteloo- ze nu naar den wal gebracht, waar de voorschriften voor drenkelingen op hem werden toegepastt en mocht het den omstanders gelukken Har tendorp weder tot bewustzijn te bren gen. Weldra werd zijn ronddrijvend schuitje weer opgevischt, waarna de schipper zich huiswaarts begaf. Het ongeval is dus nog zeer goed afge- loopen. Met een nait pak en met den schrik is de man er dus afgekomen; maar het had ook erger kunnen zijn- En daarom roeiers, onthoudt u van het aankoppelen aan sleepbooten. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht Uit de Omstreken. Bloemeudaal. Dr. Van Deventer, directeur van hert. gesticht „Meerenberg" te Bloe- mend&al, zal den len Nov. 10 jaar in die functie werkzaam zijn. Bentiebroek. De collecte ten bate der Boeren, alhier den 14en October j.l. gehouden, heeft op gebracht t 258.10. De burgemeester, voorzitter der col lecte-commissie, heeft de ingezetenen bij publicatie voor hunne vrijgevigheid be dankt. Hedennacht heeft diefstal plaats ge had van konijnen ten nadeele van P. Bergman, alhier. Vogelenzang:. Ook zelf in onze buurtschap doet de zoo gevreesde febris typhoidea zich voor, en ook weer aan de Leidsehe vaart. Zand voort. In het Kurhaus werd Dinsdagavond door de redjerijkejrskamer „Sandee voerde" de jaarvergadering gehou den. De kas van den penningmeester 6loot meit een batig saldo van 1 5.57. Aan de heeren Deinum, Schumacher en v. Rijnberk wetrd opgedragen de rekening te controleeren. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat er drie uitvoeringen hadden plaats ge had, en dat er 8 aandeelen van het renteloos voorschot, ten behoeve van het tooneel waren uitgeloot. Door ruiling was dit laatste veel verbe terd. Als president werd herkozen de heer Heil, als bestuursleden de hee ren Deinum en Schirneck. Ongeveer te elf uur werd d© vergadering ge sloten. Donderdag as. zal de muziekkapel „Paul Kruger" in het Kurhaus te 8 uur ©en openbare uitvoering geven. Op het programma zullen o.a. prij ken een fantaisie uit de opera ,,Le Khedive" en de Scottish „Sans Fa- Con." Ter afwisseling zal de heer Vrugt uit HaaJrlem eenige voordrachten hou dien. INGEZONDEN MEUKDEfc:- LINGEN. 30 cents per rerreL ©tlol-flowdwater, zuivert den mond van slijm! FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een l/2 kilo 6© cents. De traaie luxe trommels worden Binnenland. Parlementaire Praatjes. Een korte zitting der Eerste Kamer, gisterenavond, ter hervatting van den arbeid, vooral in de afd'eetingen, Slechts enkele kleine ontwerpen, van de Tweede Kamer met de beroepswet ingekomen, zullen nog deze week wor den afgedaan. Onder de ingekomen stukken be hoorde 't bericht van het overlijden van den heer Coenen, het lid voor Lim burg, dat slechts vijf maanden zitting had en slechts twee vergaderingen had begewoond, te weinig, zooals de voor zitter zei, om veel nut te stichten, ge noeg om zijn vroeg beengaan te be treuren. Heden en morgen Sectie-vergaderin gen met onderzoek van 't nieuwe pant serschip, 't haringspeetsters-ontwerp. de beroepswet en het mJilitair straf recht. Vrijdag te 11 uur openbare zit ting. Hof vaii Arbitrage In tegenwoordigheid van een groot aantal leden van het corps diploma tique en hunne dames, de vertegen woordigers van paptijen en leden van het Permanent Hof van Arbitrage had gisterenmiddag te 5 uur de uit spraak plaats in het bekende geschil tusschen Mexico en de Vereenigde Staten van Amerika inzake de gods dienstige fondeen in Californië. Mexico is bij het door den secr.- geneiraal Ruyssenaers voorgelezen vonnis, veroordeeld "tot betaling aan de V. S. van Amerika van 1.420.682.67 dollars, doch in de munt in Mexico gangbaar (zilver). Gedeukteeken voor Van Asch van Wfcek. In Onze West komt een opwekking voor om bij te dragen voor een monu ment (te Paramaribo) voor wijlen den minister van koloniën jhr. mr. Van Asch van Wijck, teneinde der nakomelingschap |in herinnering te brengen, wat zij den „weldoener van Suriname verschuldigd is. Kruger's vertrek. President Kruger is gisteravond te halfzes over Emmerik naar Menton vertrokken. Een groote menigte was op bet perron te Utrecht en juichte deu grijsaard, die zich voor een der vensters van den salonwagen ver- Itoonde, geestdriftig toe. Onder de aanwezigen aan het station werden verschillende autoriteiten opgemerkt. De besturen van de afdeelingen der Ned Zuid-Afr. Vereeniging en van het Christelijk Nationaal Roerenco mité namen afscheid in het salonrij- |tuig. De president was vergezeld van de heeren doctor Heijmans, Bredell en ds. Van Broekhuizen en de familie Eloff. Onder luide hoera's zette de trein zich in beweging. Kruger be antwoordde de juichkreten door wui ven meit zijn hand. Politieke rede. Te Rotterdam heeft mr. A. Kerdijk, uitgenoodigd door een comité dat zich ten doel stelt aldaar een vrijz. dem. kies- vereeniging op te richten, een politieke rede gehouden, waarin hij de noodzake lijkheid van algemeen kiesrecht betoog de, en in 't licht stelde hoe daarvoor al lereerst grondwetsherziening noodig is. Spreker ziet er geen natuurrecht in, doch is de meening toegedaan, dat ge lijk in elke vrijwillige vereeniging aan elk lid medezeggenschap wordt gegeven, dit te eerder gegeven moet worden aan leden eener gedwongen gemeenschap, die Staat heet. Spreker zette het Vrijz.-Dem. werkpro gram uiteen en hoopte dat te Rotterdam een Vrijz.-Dem. kiesvereeniging zal wor den opgericht. Een berucht sujet. Te Sneek heeft een zeer berucht su jet, W. Cn.. in een kleine woorden twist, twee gevaarlijke messteken in den buik toegebracht aan een zekeren J. L. gehuwd, en vader van zes kin deren. De toestand' van den patiënt is zeer zorgelijk; de dader is geboeid, naar Leeuwarden getransporteerd. Diefstal. Sedert eenigen tijd vermiste de pach ter van het stationskoffiehuis te Tiel verschillende goederen uit de1 wacht kamer 3e klasse. Maandagochtend be trapte de brigadier-majoor der rijks- veldwacht den hoofdconducteur J. M. op diefstal van eenhanddoek. Braudstichting. Te Winschoten heeft men gepoogd brand te stichten in de behuizing van den timmerman EI. II eik ens. Het ach terdak had reed's vlam gevat, toen «et werd opgemerkt. Lappen, met petro- leum gedrenkt, werden op het dak gevonden. De Pro-Boertentoonstelliiig. Met het oog op de vele buitenland- sche bestellingen van loten (heden o. m. twee bestellingen van tezamen 21.000 gulden) heeft het bestuur der Haagsche Pro-Boer vereeniging beslo ten de trekking van de bekende loterij ten bate van de slachtoffers uit te stellen tot Februari in het belang dor goede zaak. Vooraf zullen de te Scheveiiingen tentoongesteld geweest zijnde 5000 kunstvoorwerpen voor deze verloting nog eens tentoongesteld worden in het gemeentemuseum te .Amsterdam tegen een toegangsprijs van 25 cent. Het Amsterdamische gemeentebestuur beeft de vergunning daartoe veirleend. Gevaarlijke proef. Een onderwijzer te Colijnisplaat kreeg bij het vóór den aanvang der lessen in de openbare school nemen van een natuurkundige proef, tenge volge waarvan een kleine hoeveel heid gas ontplofte, een stukje glas in een zijner oogen, waarvan hij hoe ge bruik daardoor hoogstwaarschijnlijk zal moeten missen. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben tot rapporteurs gekozen: over Hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting voor 1903 (Financiën), de heeren Mees De Stuers, Merckelbach, Arts en Kete laar; over Hoofdstuk VIII der Staatsbe grooting voor 1903 (Oorlog), de Vesiing- begrooting voor 1903, en de wetsontwer pen tot verhooging der Vestingbegroo- ting voor 1901 en tot nadere aanvulling en verhooging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1902, de heeren De Waal Malefijt, Janssen, Van Heemstra, Van Vlijmen en Marchant. Weerbericht Verwachting: Zuidwestelijke tot Wes telijke wind, eenigszins buiig en regen achtig. De heer Ch. Frech, de bekende gewezen trappist uit Tilburg, heelt zich te Zut- phen als handelsreiziger gevestigd. De Christen-Democraat. Verschenen is het eerste nummer van het weekblad „De Christen-Demo craat", onder redactie der heeren Siaahnan en mr. T. de Vries. Over dit blad is, vóór het verscheen, zooals men weet, al heel wat gefan taseerd en allerlei combinaties, de meest ondenkbare (bv. Staalman. He Vries. Troelstra, Oosterbaan) zijn ge noemd in verband met het verschijnen van een blad als „De Christen-De mocraat Nu is het er, en we halen uit het eerste artikel het volgende aan Sedert jaar en dag hebben naast ...De Standaard', het algemeen geëerd hoofdorgaan van Dr. Kuyper, "eener- zijds de mannen van aanzienlijke hui ze in de Protestantsche „Noordbra bander" en later in de „Nederlander"' hun orgaan gevonden, anderzijds de „kleine luyden' in verschillende bla den uiting gegeven aan hun gevoelens. Dat de „Christen-Democraat" tot de laatste groep van organen wenscht te worden geiekend, behoeft wel geen betoog. En die groep van organen, waarin de rechten der „kleine luyden" inzonder heid bepleit worden, lieeft metterdaad dringend behoefte aan versterking. Vooral sinds de hoofdredacteur van „De Standaard" als premier zitting heeft genomen in een Coalitie-Mini sterie als wij thans hebben. Die behoefte aan versterking van de Christelijk-Democratischc Pers is dan ock in de laatste maanden sterker dan ooit openbaar geworden. Zelfs voor de oprichting van een Christelijk-Democratisch dagblad zijn van meer dan éen zijde ernstige po gingen aangewend. Er wordt dan uiteengezet, dat er voor dé Christelijke „kleine luyden" groote belangen op het spel staan. De Christen-Democraat zal de leuze „tegen het conservatisme en tegen hef socialisme" tot richtsnoer hebben. De Roeren-generaals Naar gemeld wordt, zullen de Boe rengeneraals ook een bezoek brengen aan Maastricht. Er heeft zlich daar reeds een commis sie voor de ontvangst gevormd. Een merkwaardige yöndst. Visschers te Porthleven aan de En- gelsche kust hebben een wrak opge haald van een oorlogsschip, dat daari '•15 jaar geleden zonk. Het is de1 Anson die aan den strijd van de Engelsche vloot tegen de verbonden B'ransche en Spaansche in 1878 deelnam. De Anson leed 29 Sept. 1807 schipbreuk met 66 matrozen aan boord. Er zijn nog oude koperen ka nonnen aan boord gevonden. Ook hoopt men oude Spaansche ducaten op te visschen, d'ie de boot op den vij and had buit gemaakt. De boot had nl. juist het eiland Curasao bemach tigd. In 't Volk werd, naar aanleiding van het Haringspeetsterswetje, ge sproken van een „dooie bokking". Wie heeft ooit een levende bokking gezien vraagt de ,,N-Brab." Overvloed van aanbod. Als een bewijs, dat er overvloed van onderwijzers is, meldt men aan de Midd. Ct„ dat een jongmensch uit bet eiland Tholen. reeds maanden in het bezit eener onderwijzersakte, eindelijk, na herhaaldelijk vergeefs gesolliciteerd te hebben, het onderwijs den rug toe gekeerd heeft en schippersknecht is geworden. Uit de Arbeiders wereld BUITENLAND. Staking in do Vereenigde Staten Het belangrijkste nieuws blijft het feiit, dat de mijn-eigenaars die eerst niet voor scheidsrechterlijke beslis sing te vinden waaien, toegegeven hebben, nu het voorstel van presi dent Roosevelt afkwam. Men zal opgemerkt hebben, dat de men mag wel zeggen onverhoopt, ge vonden .schikking, slechts een der partijen: die der eigenaars, beltreft. Maar het lijkt wel zeer onwaarschijn lijk, dat Mitchell en de andere leiders der arbeiders, deze oplossing zouden verwerpen, omdat zij naa.r den vorm niet ten volle hun zin krijgen; en ook dat, al ware dat zoo, de werkstakers „en bloc" zouden volhouden; immers de ellende die zij reeds doorstaan en die zij nog te wach]ten zouden neb ben, stelt, hen op een harde proef. Het was toch vooraf zoo goed als on denkbaar, dat een openlijke, triom fantelijke erkenning der „gelijkge- rechtigheid" van de stakers de uit komst zou zij a van den grooten dtrijd Er zijn echter nog wel bedenkin gen. Toen president Roosevelt eeni ge dagen geleden aan Mitchell voor stelde dat de .stakers den arbeid zou den hervatten, waartegenover hij zou trachlten de beslechting van het ge schil door een nog in te stellen com missie bindend te maken, weigerde de leider der werklieden, begrijpelij kerwijze, met een beroep op de ge ringe waarborgen die een dergelijke schikking zou opleveren voor zijn partij. De waarborgen zijn thans onvergelijkelijk veel grooter gewor den, en van het meeste belang schijnt ons de bepaling toe, dat de beslissing der scheidsrech|Öerlijke commissie drie jaren lang patroons en werklie den zal binden. Intusschen ligt ook hierbij weer een kwestie van ver trouwen in de samenstelling der com missie. Wat voor mannen daarin zit ting zullen nemen blijkt nog niet: zul len de werklieden niet, alvorens met de schikking genoegen /te nemen, wil len weten of de samenstelling der arbitral© commissie hun genoeg waar borgen geeft? Maar het is te hopen dat zij in deze zullen vertrouwen op president Roosevelt, die nauurlijk in dat opzicht zedelijk gebonden is. Veel werkstakers willen de voor stellen van de eigenaars dier mijnen verwerpen, maar velen ook willen ze laannemen, waarschijnlijk zal de kwestie ter beslissingaan Mitchell overgelaten worden. De steenbolennoöd is thans zeer hoog gestegen. De voorraad in het kapiltool is nog slechts voldoende tot half November. Algemeen worden proeven genomen om olie te gebrui ken inplaats van steenkool. De win- termanoeuvres van de marine in de Westindische wateren zullen hoogst waarschijnlijk niet plaats) hiebben omdat er geen zekerheid bestaat dat een voldoende hoeveelheid kolen kan aangekocht worden. Duizenden uit de arme bevolking van New-Orleans visschen in de Harlem-rivier naar drijvend hout. Vele zoeken op de plaatsen waar af val neergeworpen wordt door fabrie ken en groote industrieele onderne mingen naar sintels. De Erie-spoor- weg heeft echter zelfs d'it verboden. Staking in Frankrijk. Dinsdag is de toestand te Valen ciennes aanmerkelijk gewijzigd. De ..gelen" zijn het eens geworden met de ..roodien", de niet-stakende mijn werkers met de stakers, hetgeen zeg gen wil d'at thans overal in de kolen bekkens van het Noorder-departement en van het Pas-dë-Calais de arbeid neergelegd is. Er hebben zich, zegt, een bericht gever ,geen rustverstoringen voorge daan. In den loop van den avond ont stond, er twist tusschen twee werklie den, waarop er een vrij ernstig gewond werd door een revolverschot: maar met de werkstaking schijnt dit voor val'slechts in verwijderd verband te staan. Te Anzin en Denain is niets bijzon ders gebeurd. Overal worden bijeen komsten gehouden, en de stakers loo- pen in troepjes rond. maar er is voor de politie geen aanleiding om tus- schenbeide te komen. Het gereenzshof van Valenciennes heeft Dinsdag de eerste werkstakingszaak behandeld: een man die ruiten ingegooid: had te Lourches is tot drie maanden veroor deeld. onvoorwaardelijk. Dit strenge vonnis veroorzaakt wel eenige opge wondenheid. Een later telegram maakt intussciien melding van vrij ernstige rustversto ringen in deze streek Bij htjt uitgaan van een vergadering te Denain uok- ken een duizendtal stakers naar de putten te Lourches en l'Escaudin. Zij hoopten zoo naar de mijn van St. Markus te Abscon te komen, maar de weg daarheen werd hun verspert: door dragonders en gend/armes. Toen de troep stakers aangroeide, werden de rustbewaarders teruggedrongen, en bij de eerste huizen van Abscon ontstond er een botsjn- De paarden werden in gang o-ezet. en verschelden personen omvergereden en gekneusd, maar er wordt niets gemeld, van zware ver wondingen. Laat op den avond was het echter te Denain zeer woelig. Donderdag zal te Anzin een groote meeting gehouden worden. De afge vaardigden Basly en Selle en de gede legeerden Evrard en Rexant zullen daar spreken. Alle mijnwerkers uit de sieheele streek zijn uitgenoodigd, saam te komen, en men berekent dat er minstens 5000 aanwezig zullen zijn. Basly en Lamendin zijn Dinsdiag uit Lens naar Parijs vertrokken. Rechtzaken. HilversGiiische inbrekers. Voor de Rechtbank te Amsterdam stonden terecht Leendert van 't Velt. 29 jaar, tapijtwever, en Hendricus Ver leg, 39 jaar, zadelmaker, beiden wo nende te Hilversum Beiden zijn recidivist. De tweede beklaagde werd door den president aangeduid als „een welbekende dief" de man is 28 maal veroordeeld. Zij stonden nu terecht wegens dief. stal in een perceel in het Munsterpark. te Hilversum, Zij hadden zich toegang verschaft door een venster en onder scheidene zilveren voorwerpen gesto len. Het O. M. vorderde tegen elk vijf jaar gevangenisstraf. Oplichtiug. De Amsterdamische Rechtbank, uit spraak doende in de zaak van H. T. A. van der Vliet, die zich op valsche volg briefjes, en onder valsche voorgevens zich voordoende als handelde hij na mens een te IJmuiicten wonend visch- handelaar, deed afgeven verschillen de bedragen in geld, o.a. door den di recteur van het Café Parkzicht, en door de firma Gebr. Suijver. De Rechtbank, den beklaagde schul dig verklarende aan de hem ten laste gelegde oplichting, veroordeelde hem tot 2 jaar gevangenisstraf. Zaak-Max Stern. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen Max Stern, commissionnair in effecten, door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf ter zake van verduistering van effecten ten nadeelé van ds. Geselle Meerberg te Watergraafsmeer en dr. Holleinan te Amsterdam, Evenals voor de rechtbank hield bekl. zijn onschuld vol, bewerende, dat niet aan hem, doch aan Wytman de waarden waren toevertrouwd, en de boeking m bekl's boeken heeft plaats gehacl buiten hem om door Wytman. De adv-generaal, Baron Baud re- quireerde dat het Hof het vonnis der Rechtbank zou bevestigen. Mr. Van Gigch, evenals in eerste in stantie als verdediger optredende, con cludeerde tot vrijspraak. Land- en Tuinbouw. Het trok de aandacht dat in Ameri ka reeds voor de tweede maal prach tige paarden uit Rusland zijn aange voerd. Dit heeft thans ook ten on zent plaats gehad. De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging,. onder bescherming van H. M. de Koningin en bet eere voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, heeft toft den aankoop van deze Orloffs het initia tief genomen. Eene commissie, be staande uit de heeren J. van Stolk, secretaris der Nederlandsche hard draverij en renvereeniging te Haar lem; majoor K. D. Punt te *s-Graven- hage en G. J. Hoogland, rijksveearts te Utrecht, heeft eenige weken in Rusland verblijf gehouden en de voornaamste stoeterijen ajdaar be zocht. Het gevolg is geweest dat 18 Orloffs zijn aangekocht. Sport en Wedstrijden Voetbal. De heer P. A. de Haan. Comm. N. V. B„ heeft bedankt voor zijne benoe ming als 2en secretaris der A. C. en V. V. Volharding. H. B. S. eaat waarschijnlijk met Kerstmis te Liverpool spelen tegen de Old) Xaverians. Onderwijs. Acad. examens. Utrecht. Doet. Staatsw. de beer J. A. A. H. de Beaufort. Groningen. Het tweede natuurkun dig examen is met goed' gevolg afge legd door den beer J. Wouters. Voor het eerste natuurkundig examen is ge slaagd mej. Tj. Postma. Examens wiskunde enz. M. 0. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, lo. dat de commissie, aan welke wordt opgedragen bet examineeren van hen die eene akte van bekwaam heid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zee vaartkunde en boekhouden, voor het jaar 1902 zitting zal houden te 'sGra- venhage; 2o. aan die commissie tevens opge dragen het examineeren van hen die in 1902 de akte van bekwaamheid ver langen voor de wiskunde, bedoeld in artikel 65 van de wet tot regeling van het lager onderwijs; 3o. benoemd tot lid en voorzitter dier commissie: dr. J. Campert, inspec teur van het middelb. onderwijs te 's-Gravenhage; tot lid en onder-voor zitter dr. P. Zeeman, hoogleeraar aan de Rijks-univeirsdteit te Lei dén; tot leden: dr. C. K. Hoffmann en dr. K. Martin, hoogleeraren te Leiden; dr. J. de Vries, hoogleeraar te Utr.; dr. F. de Boer, hoogleeraar |te Gro ningen; dr. H. de Vries, hoogleeraar te Amsterdam; dr. G. Schouten en P. van der Burg, hoogleeraren té Delft; dr. J. H. H. Hiilsmann, directeur d. openbarje handelsschool té) Amster dam; L. Roosenburg, directeur der fi liaal-inrichting van het Kon. Ned. Met. InJstliJtuut te Amfetelrdam; J. IJ zerman, leeraar aan de openbare handelsschool te Amsterdam; W. Noorduijn, leeraar aan de Zeevaart school te Rotterdam; L. Bonman Jzn., leeraar aan de 2e H. B. S. met 3-jar. cursus te Amsterdam; J. van der Bruyn, oud-leeraar aan de H. B. S. te Schiedam, wonende te 's-Graven hage; W. C. GeLton, leeraar aan de Nederlandsche school voor nijverheid en handel te Enschede; C. Knapper Kz., oud-leeraar aan de openbare handelsschool te Amsterdam; wonen de te Hilversum; J. C. F. Frikken, oud-leeraar aan de Rijks H. B. S. m. 3-jarigen cursus te RotterdamjJK. Bes leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg; W. A. M. Schavers, leeraar aan de H. B. S. te Maastricht; D. Stigter, leeraar aan de openbare handels school Ite Amsterdam; L. van Zanten Jzn. leeraar aan de H. B. S. te Tiel; dr. G. J. M. Cöolhaas en C. J. Fran cois, leeraren aan eene H. B. S. met 5-jar. cursus te ls-Gravenhage; A. J. Goedkoop van Nelle, leeraar aan de H. B. S. te Delft; mr. P. G. H. Dop, lid van het Instituut van accountants te Utrechjt; P. Poot, hoofd eener op. lagere school te 's-Gravenhage. Sloom vaartbei'ictiien. lief, stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Oct. van Port Said. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naair Amsterdam vertrok 14 Oct. van Perim. Het dubbelseliroefstoomschip Noor dam, van de HollandAmerika Lijn. arriveerde 14 Oct, van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriveerde Woens dag te Marseille. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Oct. van Southampton. Faillissementen, Uitgesproken: Alkmaar 9 Oct. A. J. Textor, stuka door te Enkhuizen. Rechter-commissa. lis mr. Van "Nes van Meerkerk. Bredla, 10 Oct L. Gouverneur, koop man te Rosendaal. R'echter-comm/is- saris jhr. mr. A. J. J. van Sasse van Ysselt. Almelo. 9 Oct. IE. J. Langkamp, van beroep venter en koopman, te Ensche- cé. Rechter-commissaris mi-, W. ten Bruggecate. 's-Gravenhage, 10 October. W. J. van Unén, schoenenwinkelier te Leiden. Rechter-commissaris mr. H. A. van Kees. Utrecht, 8 Oct. B. van Tol, bouwon dernemer en schilder, te Utrecht. Rechter-commissaris mr. M Cromme- lin. Vernietigd!: Faillissement dier naamlooze vennoot schap JLampong Cultuurmaatschappij gcvestlgdMe Amsterdam. Geëindigd: S. Kps. te Anna Paulowna; j. H. Limper. te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Prettig vooroitzicht. Professor Ledochowslii, te Weenen, een bekend meteoroloog, voc rspelt, dat de komende winter waarschijnlijk de koudste en strengste zal zijn. die men sedert 50 jaar heeft beleefd. Alles wijst er op, dat men zlich kan voor bereiden op de laagste temperatuur.de •ijzigste winden en dén zwaarsten .sneeuwval, al welke surprises lang zullen duren over geheel Europa. Het is te hopen, dat een andere weerprofeet spoedig het tegendeel zal voorspellen. Van Parijs naar Peking per spoor Te Parijs is een vergadering gehou den van vertegenwoordigers van Fran- sche, Belgische, Nederlandsche, Duit- sche Engelsche en Oostenrijksche spoorwegmaatschappijen en van de Gompagnie des v\ agons Lits, ten einde te beraadslagen over de mogelijkheid van een direeten spoorwegdienst van Parijs naar Peking en andere steden, in het Uiterste Qosten. Wij lezen Risico van het huwelijk. In de kan. tcngerechtszaal. Do deurwaarder leest van de rol, de zaak van tegen Een jonge vrouw, frisc-h gelaat, met van t schreien roodomrande oogen. in een blauwe japon met blauwbont voorschoot, verschijnt met een papier in de hand de dagvaarding. De gedaagde. d)ie niet verscheen, is haar man, kleermaker is hij van beroep, bijverdienste maakt hij met trommelen bij de schutterij. Begin vorige week heeft hij tractement ge beurd en heeft zich sedert niet weer thuis laten zien. Hij drinkt wel eens een borrel, is de toelichting der vrouw. Geen cent in huis. Medelijdende buren helpen de vrouw en het ander half jarig kindje aan eten. Tot hoe lang De verhuurder vroeg uitzetting uit dei woning; de huur weird niet be- taald. En zoo moest gevonnist worden. Iu gijzeling. De Romeinen bi-achten Run schul denaar over den Tiber en sneden hem daar in stukken. Ons land) is iets menschelijker en heeft de „gijzeling". Een jonge Duitsche groothandelaar, die in tijdelijke geldverlegenheid was, is van dit oude gebruik de dupe geworden. Een Amsterdamsen© hout firma, die eene aanmerkelijke som van hem te vorderen had, lokte onder, val sche voorspiegelingen haar schulde naar naar Amsterdam, waar hij kort na zijne aankomst op d'en openbaren weg door een deurwaarder, bijgestaan door twee politieagenten, gearresteerd en in gijzeling gezet werd. De redacteur van dé „Deutsche Wo- chenzeitung in den Niederlanden". de heer August Prell, in den gegijzelde iu zijn Kamertje op g-aan zoeken en geeft van dat bezoek het volgende verhaal: ..Voordat de "schuldenaar zijne cel wordit binnengeleid, worden nem alle aard'sche goederen, tot zelfs potlood en notitieboekje afgenomen en om de fouilleering gemakkelijk te maken moet hij zich geheel ontkleedien. De cel waarin vijf personen bij elkaar zit ten is ongeveer 5 meter lang, 2 1/2 M. breed en 2 M. hoog en is van het ..slaapbol" door een sterk ijzeren hek gescheiden. Dit hek wordt voor straf gesloten, wanneer de gegijzelde tegen de ge- vangenüsvoorscbriften gezondigd heeft Hij moet dan zijne wandelingen tot den omtrek ziiner cel bepalen. Het bed bestaat uit een stroozak, een kapok kussen en een wollen deken. Het eten dat door den gevangenisdirecteur, een zeer bumanen man, geleverd wordt, laat niet veel te wenschen over. Roo- ken is verboden, evenals het lezen van dagbladen; daarentegen kan men den bijbel, gezangboeken en vrome lectuur zooveel krijgen als men maar/ hebben wil. Ook bevat de gevangenisbiblio theek eenige onschuldige romannetjes. Om den tijd dood' te slaan en niet gek te worden van bet nadenken over zijne „wederrechtelijke gevangenhou ding" hield de Duitscher zich bezig met boonen uitzoeken, waarvoor zijne medégegijzelde eene vergoeding ont ving. Gelukkig is dit middeleeuwsche fol termiddel voor onzen landsman niet zoo verderfelijk geweest, dank zijne krachtige constitutie, zijn aangeboren gevoel voor humor, die gesprekken met zijne vriendelijke bewakers en vooral de tegemoetkomingen die hij ten ge volge van zijn voorbeeldig gedrag van het gevangenispersoneel mocht onder vinden. Maar wat staat, den vreemde ling te wachten, die niet zulk een goe de behandeling mag ondervinden? Hem is hetzelfde lot beschoren als den armen Hollander, die zich in 't gezel schap van onzen landsman bevond. Deze ongelukkige had tot voor korten tijd te Zaandam een klein boterzaakje gedreven. Toen kwam opeens eene vlektyphus- epid'emie. Een zijner kinderen werd door déze ziekte aangegrepen: Nie mand kocht nog bij hem. Hij kon zijn leverancier .een boterhandelaar te Leeuwarden niet betalen en deze liet hem voor eene schuld van tachtig gul den gijzelen. Op d^n dag van mijn bezoek zat de man al zes weken. Juist had lil] be richt ontvangen dat ook zijne vrouw en zijn tweede kind door typhus waren aangetast. Na langdurig en krachtig aandringen bij een zeer vermogend' en"zeer godvruchtig bloedverwant te Zaandam had! hij van aezen een brief mogen ontvangen, dien ik hier laat volgen: Waarde Zwager, Gij schrijft mij over de smarten, die gij ondervindt. Maar wat ontbreekt u? Gij hebt goed eten, eene warme eer en bovendien den bijbel. Lees in liet heilige boek, vertrouw op God en denk, dat hii dengene liefheeft dien hij beproeft Voor uw lijdende familie keer ik wekelijks twee gulden uit. God zal verder helpen." enz. Het is een waardig werk en waard te zijn geprezen, God'zalig en daarbij ook rijk te mogen wezea. Cats). De arme man zag er uit als een schaduw. Onze landsman verzekerde dat hij heele nachten door bad. Ook nu verdeelde hij zijne aandacht tus schen het heilige boek en eenen zak boonen waaruit hij de slechte uitzocht en waarmee hij zooveel verdiende dat hij nu en dan aan zijne vrouw kon schrijven. De godvruchtige zwager verbood hem zich failliet te doen verklaren.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2