VAN OIJK's niet berekend. uitmuntend ten gehoore gebracht. Voorts noemen wij de walsen ..Sanc- ta Lucia" en „Armida". die ook zeer worden toegejuicht. Vier malen gaf de heer Vrugt een komische voordracht ten beste, en telkens werden deze met luiden bijval ontvangen. ..Drieske de Schaereslie- per" van Abraham de Winter viel vooral zeer in den smaak. Na de Potpourri populaire no. 1 van F. Renaud. nam de heer baron Cöllot d'Escury als beschermheer het woord. Hij dankte de muziekkapel in haar directeur voor den genotvollcn avond, en wekte de aanwezigen op kunstlievend lid of donateur te wor den. Deze woorden verwierven luid applaus. Na de finale werd het goedgeslaagde concert gevolgd door een zeer geani meerd bal. Vel8en Heden nacht, omstreeks 3 uur, was er brand ontstaan in den hooiberg van de boerderij van N. Tromp, op de Hof- geest. Hoewel de brandspuit van Sant- poort, spoedig tegenwoordig was, is er nog een groot gedeelte verbrand. Het was een groot geluk, dat de hooiberg ten noorden van de boerderij stond, zoo dat de brandende vonken, door den har den Zuidwesten wind van de boerderij afwaaiden, anders was de geheele boer derij verbrand. De oorzaak is onbekend. De bijzondere school op de Heide (gem. Velsen), is onlangs voor het ge bruik afgekeurd. Heden is men begon nen met het bouwen van eene nieuwe bijzondere school aan den Kerkweg aldaar. Dinsdag j.l„ had een werkman, S. Swart, wonende op de Heide, bij het maken van de nieuwe spoorbrug, het ongeluk met zijne hand tusschen eene machine te geraken. Drie zijner vingers werden verbrijzeld, overigens liep het goed af. IJmuiden. De heer J. van Rugge, le onderwijzer alhier, staat op de voordracht voor hoofd der school te Oud-Karspel. Het hospitaal-kerkschip is Donderdag avond hier weder binnengekomen. INGEZONGEN MEDEUEE- LING IN. 30 rents por resrel. FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een kilo ©O cents. De Iraaie luxe trommels worden Binnenland. Zuid-Afrik. scliaileTergoeiliugen De Staatscommissie voor de Zuid- Afrikaansche schadevergoedingen kondigt met het oog op het groot be lang van velen bij deze, onderstaan de aan: De door de Staatscommissie voor de Zuidafrikaansche schadevergoe dingen naar aanleiding van de bij haar ingekomen bezwaarschriften herziene lijst v,an hen die, ingevolge de bepalingen van liet Koninklijk be sluit van 5 Febr. 1902, No. 23 voor eene uitkeering uit de door de Staats commissie te verdeelen som in aan merking komen, benevens van de be dragen welke aan bedoelde personen zijn toegeschat, zal voor belangheb benden ter inzage liggen ten bureele van den secretaris der Staatscommis sie, 3 Binnenhof, te 's-Gravenhage, op 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 27 October 1902 des voormiddags van 9 tot 12 uur. Verzoeken om schriftelijke medo- deeling betreffende den inhoud der lijst zullen onbeantwoord blijven. Belanghebbenden wordt er nog maals op gewezen, dat de op de lijst voorkomende bedragen niet in hun geheel zullen kunnen worden uitge keerd, aangezien de te veTdeelen som daartoe niet voldoende zou zijn. Bezwaren tegen de voorgestelde verdeeling kunnen alsnog schriftelijk bij de Staatscommissie worden inge diend tot uiterlijk 29 October 1902. De Staatscommissie voornoemd, E. N. RAHUSEN, Voorzitter. BEELAERTS VAN BLOKLAND, Secretaris. Werklieden-verzekering. Het reeds aangekondigde rapport van den Vrijzinnig-Democratischen Bond over de ontworpen proeve van een wetsontwerp tot verplichtte ver zekering van werklieden tegen gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ou derdom van den oud-minister Lely is thans verschenen. Het is bewerkt door de heeren mr. E. Fokker, mr. W. L. P. A. Molengraaff, dr. W. A. Poort en J. W. C. Telldegen en drukt over het algemeen instemming uit met het wetsontwerp van den vorige minister van waterstaat, handel en nijverheid. Yryz. Dem. Hond. Het bestuur van den Vrijzinnig- democratischen Bond zal achtereen volgens 'n 8-tal kleine geschriften uit geven met het doel om program es beginselen van dezen Bond beter te doen kennen. Behandeld zullen wor den de volgende onderwerpen: be ginsel, verklaring van den Bond met toelichting, algemeen kiesrecht, even redige vertegenwoordiging, de Eerste Kamer, wettelijke beperking van den arbeidsduur, staatserfrecht, landver- dediging en protectie. Ned. Hond van vereenigingen van den lïandeldrijv. Middenstand De commissie, bestaande uit de hee ren mr. A. Anema, A. A. Collenteur, J. Das Dzn., dr. Hubrecht, J. S. Meuwsen, prof. M. Noordtzij, dr. J. Kouwens, Th. Piet, mr. J. G. Schölvinek, E. G. Schür- mann en mr. J. P. de Wilde, door het 3e Internationaal Congres voor den Handeldrijvenden Middenstand be noemd .om als voorloopïg bestuur op te treden van den, door het besluit van genoemd congres, gestichten Bond, ver gaderde Donderdagmiddag le Utrecht, ten einde kennis te nemen van den in houd der door dr. Kouwens ontworpen statuten. Na ernstige beraadslagingen kwam men tot overeenstemming der hoofd punten, en besloot, ten einde de voorge stelde statuten grondig te kunnen be handelen deze te doen drukken en ten spoedigste den leden der Commissie toe te zenden. Het voornemen der Commissie is om in de eerste week van November weder te vergaderen, en alsdan de statuten nader vast te stellen opdat deze daarna aan elk der 117 vereenigingen, welke op het congres vertegenwoordigd waren, kunnen toegezonden worden ter beoor- deeling, ten einde bij de eerste samen roeping van de afgevaardigden der ver eenigingen welke vermoedelijk begin December zal plaats vinden, definitief te worden vastgesteld en een bestuur van den Rond gekozen kan worden. Noord-Holl. Katholiekendag. Gisteren werd ie Alkmaar de eerste Noord-Hollandsche Katholiekendag g?- houden. Hij werd geopend niet een plechtige Hoogmis in de' Sint Lauren- tiuskerk, die door een groote schare werd bijgewoond. Tegen 12 uur vereenigden de deelne mers" aan het congres, onder wii'e men opmerkt© den vicaris generaal Gallier al- vertegenwoordiger van den bisschap van Haarlem, plebaan Bosman, ue Kamerleden van Wichen en Passtoors het oud-Kamerlid Vermeulen, zich in de groote Harmonie-zaal, die (smaak vol was versierd met vlaggen en wa penschilden. Mr. Thyssen. lid van den Haarlem- schen gemeenteraad, presideerde de vergadering hij opende de zitting me' een woord van welkom aan allen, d;e hier tegenwoordig waren, aan Kenn meers en Westfriezen en ook aan d; Gooilanders, die kerkelijk tot Utrech* behooren. Spr. begroette den Vicaris niet slechts als voorman der geestelijk lie'id maar ook als voorman des volks en wees er op, dat de Bisschop de co 1 clusies heeft goedgekeurd, zooals ze thans worden voorgesteld. Na een bede om voorlichting tot den H. Geest, waarmee de vergadering door een amen instemde, zeide spr. dat de Provinciale Bond van Katholie ke kiesvereenigingen het initiatief tot deze bijeenkomst heeft genomen om tusschen de Katholieken meer samen werking, meer onderlinge aanraking! te verkrijgen en door wrijving mh overeenstemming van uiteenloopend e gevoelens te geraken. Het is nog maar een proeve, een vergadering op kleine schaal, waar de politiek is uitges.o'en Beier is het trouwens, éen zaak gced te behandelen dan twee oppervlakkig. Met ©en huldebetuiging aan Paus en Koningin, sloot de voorzitter onder luide bravo's zijne inleiding. Vervolgens gaf spreker het woord aan den heer Passtoors. Deze zag in dezen eersten Katholiekendag der cl a geraad eener nauwere aaneensluiting en krachtdadige actie van de Katholie ken, die ons voeren zal tot macht onno sociaal en politiek opricht. Het vereenigingslcven is een eiiscli des tijds, ook voor de patroons. Men fliene zich te herinneren, dat de maatschappelijke toestanden van vroeger of nu onderling een groot ve«*- si hil aantoonen. In den tijd van ne' giidewezen berustte de gansche arbeids regeling op degelijke wettener wa-j vastheid, orde en rust, die verbroke 1 zijn onder de leus wijheid, gelijkheid en broederschap. Daarbij kwam in 't einde der 18e eeuw de wettelijke 0/ schaffing van het giidewezen met zi'n privilegiën, en in de plaats daarvan is getreden een vrijheid, die geworden is een ijzeren boei voor den werkmans stand. Tevens ontstond een ongeooi- loofde concurrentie voor de burgerij, zoodat heiden God danken, dat door de wet een einde zal worden gemaaM aan de teugellooze vrijheid, die beM„ standen dreigde met ondergang, te genover Karl Marx trad Leo XIII op, en hier bracht spr. een welsprekende hulde aan den Paus, den grondlegger der sociale wetgeving. Spr. behandelde achtereenvolgens, ten betooge van het nut der vereenigin gen, de onderwijzersvereenigingen, de werkliedënvereenigingen in cte groot© steden, de Boerenbonden en de landar beiders. Verder toonde hij aan, dat de orga nisaties verplicht zijn de Kath. pers te steupen en haalde vele feiten aan uit het practische leven, 0111 de onhoud- baarheid van het socialisme aan te toornen. Spr. sloot met een warme opwek king. dat de troepen in de ure des ge- vaars de veldheeren niet in den steek zullen laten. De Katholiekendag in Noord-Hol land .de noodzakelijkheid' erkennende van het nut van Katholieke sociale vereenigingen spreekt de wenschelijk- heid uit. dat zoowel onder land- als onder industrie-arbeiders vereenigin gen worden opgericht, gebaseerd op Katholieken grondslag: le. ter bevordering van het gods dienstig leven; 2e. ter bevordering van de maat schappelijke belangen; 3. om een dam op te werpen tegen het socialisme. De rede, meermalen door applaus onderbroken werd aan het einde met luide bijvalsbetuigingen bekroond. Na eenige oogeriblikken pauze werd te 3 uur de zitting hei-vat met een rede van rector Hageraals van 's Graven- li age over ..Jongelingsvereeniging en", waarbij als conclusie werd; gesteld: „Waar eene mannenvereeniging noodag is, daar dient reeds de jonge ling voor het vereen igin§sleven te worden opgeleid, en moet dus eene jongelingsvereeniging worden opge richt. Die jongelingsvereeniging moet aan liet hoofd hebben een priester, door de bevoegde kerkelijke overheid daartoe aangewezen. „Lid van de vereeniging moeten worden jongelingen, die de school ver laten hebben Ze blijven lid, totdat zij tot de mannenvereeniging kunnen overgaan. ..'t ls wenscheJijk de leden naar hun leeftijd te verdeelen". Toen wees spreker er op, dat deze Katholiekendag getuigenis aflegt van het geloof, dat reuzenwerken sticht, getuige de vele kerken en scholen, die te Amsterdam, te Haarlem en elders zijn of worden gebouwd. Daarna teruggaande in het verle den. bracht hij in herinnering den arbeid der eerste geloofsverkondigers in deze gewesten, waar alles getuigt van hunnen arbeid, van hun strijd en lijden. Na de vervolging te hebben doorstaan, zijn wij thans kinderen van hetzelfde vaderland. Het erfdeel on zer vaderen moet het erfdeel onzer kinderen blijven. Hun geloof en deugd zullen bewaard worden door jonge- lings-vereenigingen. waar zij zullen worden opgeleid voor de mannen-ver eenigingen. onder leiding der pries- ters. De jongens moeten daar reeds ko men onmiddellijk nadat zij de school banken hebben verlaten en zij belmo ren ook voortgezet godsdienstonder wijs en zoo mogelijk vakonderwijs te ontvangen. Herinnerend aan den kloeken Pie- ter Jong van Lutjebroek, die zijn le ven liet voor den Paus besloot spre ker met de verklaring, dat, indien.wij aldus vaststaan op Petrus', rots. een volk zal worden gevormd, dat „credo" zegt in woord en daad (applaus). D© voorzitter bedankte de sprekers. Tot de ingekomen stukken behoor de een brief van pastoor G. W. Ko- nings te Amsterdam, die zijn beste wenschen zond voor het slagen van dezen Katholiekendag en wien weder keer^ een spoedig herstel werd toe- gewenscht. Een sehnttersquaestie. Te Oude Pekela (Gr.) hebben drie schutters geweigerd de hun aangeboden uniformen ie ontvangen, omdat deze reeds gebruikt waren. De schuttersraad oordeelde, dat zij met die kleeding ge noegen hebben te nemen of zichzelf an dere moeten aanschaffen. Van dit be sluit kwamen de schutters in hooger be roep en nu zullen Ged. Staten van Gro ningen a.s. Vrijdag uitspraak doen. Inbrekers. Een tweetal inbrekers, die te Winscho ten logeerden zijnbijna gepakt. Het tweetal is gekleed als heer en da me, de beer is niet groot, de dame van tamelijke grootte. Er wordt veronder steld, dat de dame ook een man is. Zij spreekt weinig en dan met mannenstem. Ze logeerden voor eenigen tijd ook reeds in 't café Meina te Winschoten, trokken toen naar Veendam, alwaar de heer zich met een revolver, die hij in een winkel wilde koopen, bij ongeluk in 't been schoot en kwamen deze week weer naar Winschoten, alwaar ze andermaal lo geerden bij genoemden Meins. Ook andere café's bezochten ze over dag en maakten daar grove verteringen. Woensdag hadden ze twee magazijnen van schoenen bezocht. Op beide plaatsen wei-den later een paar schoenen vermist. Donderdagavond gingen de marechaus sees op onderzoek naar Meins; de logé's waren juist naar buiten gegaan, maar zouden, wel weer terugkomen, althans er lag nog bagage aldus de vrouw van Meins. Meins zelf is afwezig. De marechaussees bleven wachten tot diep in den nacht, doch de loge's kwa men niet weer. Eindelijk dan ging de politie huiswaarts. Donderdagmorgen te half zes kwam vrouw Meins met een ruk de bel der ka- zern8 overhalen. De marechaussees 't bed uit; de verdachten waren juist van hun nachtelijk tournée in 't café teruggeko men. Doch ze vernamen lont: schoenen en sleutels waren verdweifen. En ook zij verdwenen spoorloos. Oogenblikkelijk toog de heele brigade op weg, maar nergens vond men iets. Jammer, voorzeker. HospltaaMcevkseliip .,T)e Hoop" Na een korte reis is het hospitaal- kerkschip „De Hoop", voor storm weer .schut zoekend, te IJmuiden bin- nengeloopen. In die korte spanne tijds heeft dit schip nog met succes hij de haringvloot kunnen arbeiden, 17 schepen werden bezocht en 3 pa tiënten behandeld van wie twee aan boord zijn gebleven, die nu nog te IJmuiden verder worden behandeld. Een van hen heeft zulk een gevaar lijke beenwond, dat ware niet zoo spoedig als nu geneeskundige hulp verleend, dat, been meer dan hoogst waarschijnlijk verloren had geweest. Haringspeetsters. Over het algemeen kon men zich blijkens he't afdeelingsverslag der Eerste Kamer met het voorstel wel vereenigen, daar het, tot wet gewor den, een einde zal maken aan eenen onwettigen toestand. Men betreurde heit, dat die toestand zoo geruimen tijd heeft bestaan zonder dat getracht was daaraan een einde te maken en prees het in dezen minister, dat hij daartoe was overgegaan. Enkelen waren zelfs van gevoelen dat meer uitzonderingen op de arbeidswet moesten worden toegestaan, voor het geval dat natuurkrachten het nako men der wetsvoorschriften onmoge lijk maakten, bijv. in het landbouw bedrijf als met het oog op de weers gesteldheid de oogst zoo spoedig mo gelijk moet worden binnengehaald. Bij enkele leden bestond twijfel omtrent de noodzakelijkheid van deze uitzondering. Onderscheidene leden wezen er op, dat door indiening van deze wets- voordra'cht het bewijs was geleverd, van het nadeel van generaliseeren bij het samenstellen der sociale wet ten. Zij verheugden ©r zich in dat de Reg. die dwaling thans goedmaakt Am der e leden duchtten van deze wetsvoordracht verslapping in het handhaven der beginselen van de ar beidswet. Dat werd anderzijds niet toegegeven. Integendeel, de wet kan versterkt worden, wanneer eene aan leiding verdween tot hare geregelde en voortdurende overtreding. Intusschen "wenschten ook de voor stander© daarop den nadruk te leg gen, dat gezorgd werd dat van de ïhans toe te stane meerdere vrijheid geen gebruik gemaakt werd de ver gunning tot nachtarbeid alleen, zou de verleend worden als dat voor de uitoefening van het bedrijf onmis baar is, omdat allicht het gevaar zoude rijzen, dat nachtarbeid anders inheemsch zoude worden, terwijl de ze hooge uitzonderin behoort te blij ven. Weerbericht Verwachting; Krachtige tot stormach tig! Zuidwestelijke tot Westelijke wind, buiig weer. Procureurs- en Pen» waarders- bediémlen. Door de onlangs opgerichte vereeni ging van Procureurs- en Deurwaar- dersbedlenden in Nederland is een cir culaire verspreid waarin door het voor ioopig bestuur in 't kort het doel der vereeniging wordt uiteengezet. liet doel der vereeniging is het be hartigen der belangen barer leden. Om daartoe te geraken stelt de ver eeniging zich voor, te doen al wat in haar vermogen zal zijn. om aan da vereeniging te verbindena E^.t plaatsingsbureau b. een éigen orgaan, c. een fond:- tot ondersteuning bij ziekte en uitkeering bij overlijden. Ook zal zoo spoedig mogelijk alles in het werk gesteld worden om te trachten cursussen te openen, ten einde de le den in de gelegenheid te stellen zich in de speciaal voor hen nuttige weten schappen te bekwamen Naar schatting zal de contributie voor iiet eerste jaar een bedrag va f2.50 niet overschrijden. Bespreking over het. ter vergadering van '13 September jl. van de zijde van den Nationale» Bond vaxx Handels- en Kantoorbedienden gedane voorstel dat de vereeniging zich als éen© sectie bij den bond zal aansluiten, is tot later aangehouden, met welk voorstel !-• Amri.erdam>sche en Rotterdaansche ccd- lega's alsook de voorzitter zich niet konden vereenigen. Voorzitter de:- vereeniging is A. V A. Goudaart. Vaartschestr. 12. Utrecht, in secretaris Wm. Groenhof, le Jam v. d. He ij denstraat 113, Amsterd bij wien zich kunnen aanmelden zij. die tot het lidmaatschap wenschen 10e te treden. Prins Hond rilt. Men schrijft uilt Aken d.d. 15 Octo ber aan de L. K.: Z. K. H. Prins Hendrik bezocht he denmiddag met zijn adjudant de stoe terij van Meulenbergh op het Land goed Hoffstadt bij Herzogenrath. In een gereserveerd tramrijtuig reed de Prins naar Herzogenrath, waar hij door den landheer en den consul van Nederland jonkheer von Pelser Be- rensberg werd onltvangen. Gisteravond waren da regeierings- president von Hartmann, diens schoonzoon landraad Pastoor entwee hoogere jachtambtenaren bij den Prins aan tafel genoodigd. Eergisteren bezichtigde Z. K. H. de glasblazerij van Gebrs. Siegwart en Co. te Stolberg. De Prins kwam om 3 uur 's middags, vergezeld door zijn adjudant en den landraad Pas toor, daar aan, alwaar de directie hem ontving, rondgeleidde en de noo* dige inlichtingen verstrekte. Bijzon der veel belang stelde de Prins in het maken van gekleurde signaalgla zen voor spoorweg- en marine-ge bruik. De bezichtiging duurde andetrhalf uur. Na nog eenigen tijd ten huize van den directeur, den heer Stang, vertoefd te hebben, keerde Z. K. H. om 6 uur naar Aken terug. Be Ned. nrukkersboud en (le Ongevallen-verzekering. De Nederl. Drukkersbond hield Donderdag 16 October eene buitenge wone algemeen© vergadering in het „American-Hotel" te Amsterdam, on der leiding van den heer A. H. Hol- dert, ter bespreking van een ontwerp reglement, ten doel hebbende het op richten van een „Onderlinge Onge vallenverzekering Maatschappij voor drukkerspatroons." Betoogd werd door verschillende sprekers dat onderlinge verzekering 36 a 37 goedkooper zou zijn dan de rijksverzekering, en dus de oprich ting der eigen verzekering-maatschap pij wel gewenscht is. Echter werd men het aanvankelijk er niet over eens of uitsluitend leden van den Nederlandschen Drukkers- bond of adle drukkerspatroons zou den worden opgenomen, doch ten slotte werd met 11 tegen 5 stemmen besloten alleen bondsleden toe te la ten. Er zal nuworden overgegaan tot het oprichten eener „Onderlinge Vei" zekering-maatschappij", hetzij in ei gen beheer, hetzij door aansluiting met andere maatschappijen. De be doeling van het bestuur is thans eene circulaire tot alle vakgenooten in Nederland te zenden met opwekking om later gezamenlijk te vergaderen en de quaestie in eigen beheer uitte maken. Rechtzak*, n. Moord op een marechaussée. De Rechtbank te Zwolle, uitspraak doende in de bekende moordzaak te Om men, heeft Jactjbus van Groesen schul dig verklaard aan opzeittelijken dood slag gepleegd op den marechaussee Hoekstra en hem mitsdien veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar. Leerplicht. De Rechtbank te Maastricht heeft in zake de Leerplichtwet een vonnis ge wezen dat voor de toepassing van die wet belangrijk kan worden geacht. Een vader te Roosteren die zijn beide leerplichtige kinderen naar een school te Maeseijck (België) had ge zonden, werd door clen kantonrechter te Sittard wegens overtreding der leer plichtwet veroordeeld' tot twee boeten, 'ieder van een gulden. Hiervan was bekl. in hooger beroep gekomen en werd hijdoor de Rechtbank te Maas tricht van alle rechtsvervolging ont slagen. De Rechtbank overwoog n, betreffende de vraag of, onder de in art. 7 110. 2 bedoelde inrichtingen van onderwijs, ook buitenlandscbe zijn t© rangschikken dat, terwijl art. 2 der Leerplichtwet het lag'ei- onderwijs, dat om te voldoen aan de bij art. 1 die wet vastgestelde leerverplichting aan leerplichtige kinderen moet worden verstrekt, omschrijft en door opnoe ming der vakken de scholen van lager onderwijs aanwijst, die in den zin der Leerplichtwet voor lagere scholen wor den gehouden, d'ie wet geen omschrij ving inhoudt van de art. 7 No. 2 be doelde 'inrichtingen van onderwijs, doch dezelve slechts aanwijst door niet ©enigszins onbepaalde, bewoordingen den aard daarvan aan te duiden dat hieruit valt af te leiden, dat de meer genoemde bepaling van art. 7. niette genstaande de betrekkelijke bepaling van erceptieven aard is, niet in stren gen zin moet worden opgevat; dat voorts in genoemde wet geen bepaling voorkomt, waaruit zou kunnen wov den afgeleid dat van de ax-t. 7 No. 2 bedoelde inrichtingen buitenlandische zijn uit ta slu'iteu en deze derhalve' daaronder moeten worden begrepen; overwegende, dat alzoo terecht tot b© klaagdes verweer is aangevoerd, dat hij verkeerde in een bij de wet voor zien geval van vrijstelling der leerver plichting en dat hij diensvolgens als niet strafbaar ter zake van de hem ten xaste gelegde en bewezen gequalifi ceerde feiten moet worden ontslagen van alle rechtsvervolging. Onderwijs. Acad. exauieiis. Leiden. Geslaagd zijn voor het candi- daats-examen in de rechtswetenschap de heeren C. de Graeff en L. L. van Wage- ningen. Utrecht: Cand. Theol. 2 de heeren W. Wesseldijk en B. G. C. Steenbeek. 2e Na- tuurk. ex. mej. R. Snuyff. .Amsterdam. Met gunstig gevolg is af gelegd: liet candidaats-examen in de plant- en dierkunde door den heer L. F. de Beaufort; het propaedeutisch exa men in de geneeskunde door de heeren C. H. Keunen en L. Weniink; lxet eerste natuurkundig examen door de heeren F. A. Haak Bastiaanse, J. B. A. de Roock en W. B. van der Meer. Uit de Arueiderswereki Staking in België. De algemeen© raad van bestuur der Belgische arbeiderspartij lxeeft Donderdag een vergadering gehouden iii Brussel. Hij sprak zijn sympathie uit over de staking der Fransch© mijn werkers en drong er.bij de Belgische broeders op aan geen overwerk te ver richten. opdat de markt het gemis der Fransche productie zou kunnen ge waar worden. De raad nam het volgende gewichti ge besluit: „De Raad is van meening, mèt de nationale federatie der Belgische mijn werkers, ,dat het rechtvaardig zou zijn van de zijde der mijneigenaars om een loonsverbooging te geven van 15 procent. Den werklieden worclt dus geraden aan te dringen op cleze ver hooging doch zij zullen zich moeten onthouden van elke partieel© staking". Intusschen is de staking in de mij nen van Grand-Hornu, Henegouwen, reeds geëindigd. De> 1200 arbeiders hebben Donderdag morgen het werk hervat. Stakingen worden bericht uit Cou ch ant- de Mons. Te Wasmes o. a sta ken 305 arbeiders, te Noirchaïn 225 te Flénu 460, totaal 1340. Staking in Frankrijk. Het heet, dat president Loubet zich be reid heeft verklaard als scheidsrechter op te treden in het gescliil tusschen de stakende mijnwerkers en de mijn-eige naars. Staking in de Tereenigde Staten geëindigd. Zoo is dus de werkstaking in de Ver- eenigde Staten geëindigd en hebben de mijnwerkers de voorstellen aangenomen. Voordat echter de staking officieel ge ëindigd kan worden verklaard, moet daartoe machtiging gegeven worden door de conventie van mijnwerkers, die tegen Maandag bijeengeroepen zal wor den. Het bericht, dat de werkstaking ge ëindigd is, meldt tevens de benoeming dei' commissie, die uitspraak doen zal in de geschillen tusschen patroons en mijn werkers. Naar gemeld wordt, heeft de samenstelling der commissie beide par tijen bevredigd. Sport en Wedstrijden Voetbal. De A. V. C. „Oranje Nassau" te Alme- 1 lo heeft een schrijven aan alle 2e klasse voetbal-vereenigingen gericht, met de mededeeling, dat zij, ten einde de twee de klasse vereenigingen in de gelegen heid te steJlen, meer dan tot nog toe, elkaar buiten de competitie te ontmoe-1 ten, een zilveren beker, zal laten ver spelen, (behoudens toestemming van den N. V. B.) De winnaar van den eindwedstrijd wordt onmiddellijk eigenaar, terwijl den verliezer in de finale een verguld zilve ren medaille wordt geschonken. Inschrij vingen moeten den heer S. Ledeboer, Groote Straat, NEE 109, te Almelo, voor Woensdag 22 October a.s. bereikt hebben, terwijl de wedstrijden gehouden zullen worden 2 en 30 November a.s. Wij juichen het idéé van deze Ooste lijke Vereeniging ten zeerste toe, maar wij betreuren het ten zeerste, dat deze Vereeniging 2 en 30 Nov. voor hare wed strijden gekozen heeft daar op deze dato's juist de wedstrijden voor den Holdert- I Beker worden gespeeld en voor deze wedstrijden hebben zich reeds vele 2e klasse vereenigingen opgegeven. Wij zou den Oranje Nassau in overweging wil- 1 len geven de wedstrijden op de beide l Kerstdagen te doen houden, daar dan J geen competitie-storing mogelijk is? Luchtscheepvaart Santos Dumont, de bekende luchtreizi ger, schijnt in het minst niet afgeschrikt te zijn door de ongelukken, die onlangs de Sevaro en Dinsdag nog de Bardsky overkwamen. Hij heeft het plan opgevat zoo spoedig mogelijk van dezelfde plaats 1 op te stijgen, van waar de vorige veron gelukten opstegen, terwijl hij zal dalen, waar men het maar wil, zoo zeker is hij van zijn welslagen! Voor Santos-Dumont hopen wij dat het spreekwoord: „Drie maal is scheepsrecht" niet bewaarheid wordt. Letteren en kuom. De grijze kinderdichter, de heer F. H. van Leent te Amsterdam, gedenkt den 24en October zijn 72en verjaardag. Ondanks dien hoogen leeftijd is de ju bilaris nog ijverig werkzaam als redac teur van het Weekblad voor de Jeugd, waarvan eerstdaags de 8en jaargang aan vangt, en die ruimschoots getuigt van zijn liefde voor het jonge Nederland". Wetenschap. Suiker bij koorts. Er is een tijd geweest, waarin aftrek sels, six-open en drankjes noodzakelijk schenen bij de behandeling van ziek ten en de eerste plaats innamen in de voorschriften der geneesheeren. Than® zijn hei de spu'iit van Pravaz, liet serum, de korrels enz., die bij dJ behandeling van ecu ziektegeval de hoofdrol spelen. Wat zou het beste zijn? Een Lyonsch geneesheer, dok ter Hugouneiiq, heeft zich deze vraag ook gesteld en hij is van meening, dat in geval van koorts zeker, de suiker houdende aftreksels en dranken van onbetwistbaar nut zijn. Wat toch gebeurt er in een ziekte geval, gepaard gaande met een hevige koorts? De zieke verbrandt, zooals men zegt, zijn eigen lakens, en dat is der redenen, waarom hij zoo snel ver magert. 1-Iij begint m;et zijn vet te verbranden, niet aiieen het vet, dat zich onder de huid bevindt, maar ook het vet om al de ingewanden, om her senen, longen, lever, hart enz. Dan. als die voorraad is uitgeput, gaat hij de eiwitstoffen verbranden, die zich nx zijn spieren bevinden. Maar terwijl de vetstoffen, door verbranding, zich omzetten in koolzuur en in water, pijn stillende bestanddeelen, die vlug wor den verwijderd door de nieren, is het heel anders gesteld met de eiwitachti ge stoffen. Deze, terwijl zij verwoest worden, doen ernstige vergiften ont staan, zooals het geval is bij verrotting of bederf, en die vergiften teruggehou den in het organisme, vergiftigen den patiënt, houden de koorts aan en ver oorzaken het ijlen. Men voelt dus wel, dat het van groot belang is, den zieke te beletten zijn spieren te verbranden en als 't ware zelf vergiften te fabri- ceeren, die zijn lichaam aantasten. Maar hoe dit te bei-eiken? Door hem suiker te geven, antwoordt ons dok ter Hugounenq. E11 hij beroept zich op de onderzoekingen die hij gedaan heeft met den heeirRagot, en <j|ie hem hebben geleerd dat de koortslijders, aan wie men suiker geeft, en men weet, dat suiker dezelfde samenstel ling en dezelfde voedingswaarde heeft als het vet zich daarmee tevreden, stellen en geen vergiften fabriceeren niet de eiwitachüge stoffen van hun spieren. Deze onderzoekingen zouden dus de wijze van doen der vroegere genees heeren rechtvaardigen, die een zoo groote waarde hechtten aan de sui kerhoudende aftreksels en aan de strooperige drankjes. Koloniën. Beperkende bepalingen. Beperkende bepalingen op het vervoer en bezit van koffie. Te Malang is on langs eene koffiebranderij, de eerste in Indië, opgericht. De directeur ervan is nu bezig voor net verpakte gebrande en tevens gemalen koffie van verschillende kwaliteit op Java een afzetgebied te zoe ken. Intusschen wordt hij hierin belem merd door enkele bepalingen, die door de regeering In het leven werden geroe pen om den diefstal van koffie uit de gouvernementstuinen tegen te gaan. Zoo bepaalt Staatsblad 1901, no. 210, dat

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2