StremmingVerkeer Onze Brievenbussen. vervoer van koffie op Java niet zonder pas mag geschieden (hoeveelheden van minder dan één kattie zijn uitgesloten), met enkele uitzonderingen; terwijl arti kel 13 van de ordonnantie der residenten de bevoegdheid geeft het maximum vast te stellen van de hoeveelheid koffie, die men in zijn bezit mag hebben, welke hoeveelheid varieert tusschen 10 katties en '1 pïkol. De directeur van de bewuste koffiebranderij verzoekt nu, volgens het So er, Hbld., in een rekest, dat het ver voer van de koffie, zooals die door hem (en anderen) in den handel wordt bracht, vrij mag geschieden, en verder dat de beperkende bepaling op het bezit voor het product wordt ingetrokken. De rekestrant vraagt niets onredelijks, zegt het So er. 1-Ibld. Toen het Staatsblad 1901, no. 210 geboren werd, rookte de fa briek van de eerste Indische koffiebran derij nog niet, en kon zoodoende met de eischen der nieuwe industrie geen reke ning worden gehouden. Aangezien de ge brande en gemalen koffie in een aparte verpakking onder een gedeponeerd han delsmerk wordt afgeleverd, en bovendien in geringe hoeveelheden, zal de inwilli ging van gemeld verzoek wel niet voor fraude de deur openzetten. De gezondheidstoestand te Semarang. De „Locomotief" van 1,5 September schrijft: De regens blijven weg. Over dag is 't heet en de nachten en ochtenden zijn koud. Op Petolongan en Djagallan kre gen twee Chineezen gisteren de cholera en op Darat werd ook een inlander aan getast. AUa drie werden in het cholera- hospitaal van Kali-Baroe dood binnen gebracht. In de buurt van Ambengan stierven gisterenmorgen twee inlanders aan die gevreesde ziekte. De politie was er dadelijk bij en zorgde voor behoor lijke desinfectie. Ook waterpokken doen zich momenteel in enkele inlandsche kampongs voor. Gisterenmorgen werd een inlander van de kampong Petekan met die ziekte in het hulp stadsverband opgenomen. De cholera te Soorabaja. Van 17 Sept. wordt gemeld: De cholera schijnt de laatste week weer wat te minderen, men hoort ten minste weinig van gevallen. Intusschen blijft het up and down gaan, zonder dat uit zicht op spoedig verdwijnen schijnt te bestaan. Stoom vaart berichten. Het stoomschip Bogor, van Java haar Botterdam, vertrok 16 Oct. van Padang. Het stoomschip Oengaran, van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Oct. van Mar seille. Het stoomschip Priam, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Oct. van Port Said. Het stoomschip Prinses AmaJia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Suez. Het stoomschip Rhipeus vertrok 15 Oct, van Amsterdam naar Java. Het dubbelschroefstoomschip Rotter dam. van de Holland—Amerika Lijn, ver trok 16 Oct. van Rotterdam naar New York. sten graad bij hem constateerde. Ikl hem onder behandeling en wat denki ge radicaal genezen is ie. Hè. wat zegt ge daarvan Kranig, kranig! zei meester. Ik ledig mijn glas op dat schil, terend succes van de medische weten schap, sprak de notaris. En ik bekla&g den kastelein, zei de rentenier. Natuurlijk, hernam dokter PI', heb lik de kwaal dia-eet bij den wortel gevat en ben begonnen den man alle gebruik van spiritualiën te ontzeggen. Ik kon niet genoeg waarschuwen tegen het misbruik van alcohol Het is de pest van de maatschappij en verwoest de gezondheid. Ja, het is t schadelijkste wat bestaat voor ons li chaam. Eén glas bier, desnoods twee per •lag, is genoeg. Het onmatige drinken verstoort de functien van de maag. Wandelen, lurnen, fietsen, zwem men, dat sterkit lichaam en geest, maar dut plakken en drinken. in bedompte lokalen, in kroegc-n, dat is een zeker dvodende bacil En ook li-et rooken is slecht. De ni cotine, hetzij ingezogen door pijp of sigaar, is zoo mogelijk nog schadelij ker dan alcohol. Ja, meester, al schudt ge ook het hoofci, het is een feil Het rooken van een pijp is net zoo slecht als een sigaar. Denk eens aan, wat de longen, dat voorname or gaan. bij het rooken niet hebben te Tijden De systematische toevoer van een der gevaarlijkste vergiften moet noodwendig treurige gevolgen hebben Dal zal iedereen toch inzien A's een pijp gelijkstaat ni de gevolgen met een havanna, zei de rentenier, dan stop ik voor de goed koopte een lange PM, Jan, m'n Gouwenaar 'k Begrijp waarachtig niet, begon de dokter weer, wat je daar nu aan hebt, om den heelen dag te zitten dampen Zoo preekte de heer Pil door met een vuur, dat een professor tot eer gestrekt zou hebben. Was er een uit liet gezelschap, die wat tegenzei, dan kreeg hij den wind van voor. Daarom liet men dien dok ter maar praten. Allengs begonnen dë heeren te ver dwijnen, totdat eindelijk alleen met den arts nog de rentenier achterbleef Deze zei niets doch luisterde toe, va: tijd tot tijd leuk glimlachend. Als zijn pijp uitgerookt was, stopte hij met veel beweging een versche, dat den dokter steeds ergerde ert hem aanlei ding gaf tot nieuwe vertoogen. Toen het bruingerookte vertrek ii: een dichten walm gehuld was. zooclat de beide laatste bezoekers elkaar nau welijks meer konden zien, werd er op het venster getikt, en een stem clie van den veldwachter, riep 't lts tijd van sluiten, heeren l'ot groene ergernis van dokter Pil, verscheen Jan, de bellner onmiddellijk om af te rekenen, Hoeveel krijg jevan me vroeg de Vreeselyk duel. Te Karloeza, in Hongarije, heelt eer. duel op het pist® plaats gehad tuö- scbeiL den Oosten,rijkschen luitenant Schwartzkopf en den Hóngaarsciien tcctro-mgenieur Bayer, omdat de eerste, in een restaurant te Pest. waar Bayer door Zigeuners Hongaarsche lie-.iëren liet spelen, diens daad „Hon gaarsche zwijndcrij" had genoemd waarop een islag in het gelaat van den officier was gevolgd. Het duel had plaats onder zeer ern stige voorwaarden. Eerst werden vier kogels gewisseld zonder resultaat Daarop drong een kogel Bayer in lik voorhoofd en kwam achter aan het hoofd uit. Nauwelijks was de bloed vloeiing; door deze wond veroorzaakt gestelpt, of de getuigen gaven het tec- ken tot voortzetting van het tweege vecht mei, de cavaleriesabels. De ge wonde ingenieur bracht zijn tegenstan der een sabelhouw toe, welke diens horst en een gedeelte van zijn gelaa spleet. De officier viel bewusteloo- neer. Zijn toestand is zorgwekkend. Een geheel regiment wegens dietstal gearresteerd, In de kazerne van het le regiment Hon- yèds te Budapest werd den laatsten tijd zoo schrikbarend gestolen zonder dat men de daders kon ontdekken, dat militaire autoriteiten gemakshalve het eheele- regiment, bestaande uit 1000 manschappen en onderofficieren, heeft gearresteerd. Hun kazerne is in een ge vangenis herschapen en alle gemeen schap met de buitenwereld is verboden. Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage. 13 Oct.. F. E. C. A. Elite;, koopman, wonende te- Rotter dam. Rechter-commissaris mr. C. O. Segers. 14 Oct. Joh. Ch. Theys, caféliuu- d'er te) Wassenaar-. Rechter-comm mr. R. A. IT. M. Romme. Utrecht, 15 October. R. H. van Coo- ten, koopman, aldaar. Rechter, comm. mr. R. D. Baart de ia Faille. Almelo, 15 Oct.. De nalatenschap •van TI. B. van Alsté,gewoond hebben de te Ambt-Delden en aldaar overle den. Rechter-comm. mr. A. CroocKe- wit. 's He-rtogenbosch, 15 Oct. De han delsvennootschap ondea' de firma wed. L .van Cromvoirt Zonen, gevestigd te Baardwijk, schooenfabrikante, en de led-en dier vennootschap L. van Cromvoirt. C. van Cromvoirt en de wed L. van Cromvoirt, allen wonende te Baardwijk. Rechter-comm. jhr. mr F. X. A. Yerheijen. Geëindigd: C. J. cle Regt, te 's-Gravenhage. C. F. Hazenberg, handelaar in pho- tographische artikelen te Leiden. L. .J. Davidse, vroeger winkelier te Amsterdam. G J, Prins. (Stct.) Gemengd Nieuws. Theorie en Praktijk. Om de groote tafel jn de soos zaten, als gewoonlijk geschaard, de burge meester, de notaris, de dokter, het hoofd der school en de eenige rentenier uit den omtrek, te zanten vormend de haute-volée, het notabele deel van het dorp. Het ging er gemoedelijk toe aan de klets-tafelmeester rookte zijn lange Gouwenaar en dronk zijn biertje, de andere heeren dampten soos-sigaren en consumeerden daarbij hun fleschje roodlak of hun grogje. De burgervader was aan 't woord en hekelde hij kon het doen in dien intiemen kring de schanddaden van het perfide Albion, zijn brutaal optre den in alle deelen der wereld en de laksheid der groote mogendheden die lijdelijk de veroveringspolitiek van het Britsche rijk aanzagen. Ilier onderbrak dokter Pil eensklaps de enthousiaste rede van het gemeen tehoofd. Mijne heeren, ik heb u wat beters mede te deelen dan dat eeuwige poli tieke ge-bazel, een wetenschappelijke overwinning Ge kent allen Hannes, zooals ge weet. was- hij de meest onverbeterlijke likkebroer van het dorp. Welnu, de kerel had het gelukkig zoover ge bracht, dat ik dilirium in den hoog- vijancl van nicotine en alcohol barsch r. -- - - U hebt vanavond vier «ratje* onderwijzend personeel alle redenen ïmM gedronken dan anders en 'in goh eel vier sigaren gerookt.. Een gescheurde japon. De rechtbank te Berlijn heeft on langs den directeur van een schouw burg veroordeeld de schade te verg den, welke een dame had geleden doordat haar japon was blijven haken aan een spijker die dicht hij ham- plaats uitstak, zoodat zij een scheur in haar kleed' had gekregen. De directeur beweerde niet aansprakelijk te zijn omdat hier een toeval in het spel was en hij bovendien geregeld op gezette tijden door daartoe geschikte perso nen de geheele zaal liet nazien. De -rechter oordeelde echter, d'at die perso nen dian niet alle voor hun taaie ge schikt zijn gebleken. Toeval is hier uitgesloten omdat de directeur te zor gen heeft dat degenen die de schouw burg bezoeken, geen schade aan hun gezondheid1 of .eigendommen lijden en tot !t geen hij in dit opzicht voorziein moet en waarvoor hij dus aansprake lijk is, ook behoort dat men zich zon der kleerscheuren op zijn plaats kan heigeven e-n bewegen. Uitbarsting in de Antillen. Er valt vulkanische asch van St. Vin cent. De zaken staan stil. Inbrekers. Een internationale dief en inbreker Harmens genaamd, uit Hamburg, is te Mainz tot 15 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. In vele. steden van Duitsch- land en ook in- Frankrijk en Engeland heeft hij met zijn stadgenoot. Schroder talrijke inbraken gepleegd, waarbij zij zien liefst van geld en coupons meester maakten, Te Maixiz bemachtigden aldus 95.000 mark aan coupons en ta lons en 7000 aan geld. Zij werden daar als daders aangewezen -door de naam- looze aangifte van een vrouw uit, Brus sel; maar aan Schroder gelukte het te ontvluchten, terwijl- Harm-ens uit een venster sprong en zijn been brak en al dus in handen der justitie viel. Bij het onderzoek bleek dat hij le Brussel bij een bankier groote bedragen in bewaring had gegeven. Een moordaanslag Een caféhoudster uit de Keizers straat te Parijs, ging met een harer kinderen door de Tirlemonstraat, toen eensklaps een persoon de moeder van het kind voor dien grond sloeg en haar een steek met een slagersmes in den nek gaf. De schurk, die echter meteen dë vlucht nam, was niemand anders dan den man van het slacht offer. Hij heet Vandenhroech en is zeer bekend te Louvain, alwaar hij een vischhandel heeft. Men denkt dat hier d!e jalousie een hoofdlrol heeft gespeeld, door zijne vrouw op zoo'n laaghartige wijze te dooden. Sedert twee jaar woonde hij niet meer met zijne vrouw. De onge lukkige werd terstond naar helt hos pitaal gebracht, alwaar de dood werd geconstateerd. Dë moordenaar, die weggegaan was is gelukkig gevangen genomen. Ion los gegeven en dan nog in twee ukken naar keuze. Hierbij is van be- lang, dat in de vakken naar keiet, wanneer dat geen leervakken ziin waarvoor volgens wet wordt geëxarm- rd les kunnen geven, menschen, die daarvoor nog geen wettelijke bevoegd heid behoeven te bezitten. De heer Jansen zeide. dat de ver plichte vakken zijn Nederlandsche taal rekenende vakken naar keuze moet men z.i. iate-n afhangen van lo kale toestanden. Zoo zal voor een landbouwende bevolking landbouwon derwijs groote waarde hebben in han delsplaatsen onderwijs in handelsaard rijkskunde en staatsinrichtingin dl- plaatsen waar daaraan behoefte is, teekenen groote waarde hebben. Ook het onderwijs in de natuurkundi van het grootste belang, zoowel a meisjes ais voor jongens. Hierbij kan vooral les in de gezondheidsleer wor den gegeven. Vïrchow heeft gezegd De nhysieke welvaart van een volk is de grondslag van elke beschaving' eu vrijheid", en waar we om ons heeu zien, treft ons meestal schromelijke verwaarloozing van lichamelijke ge zondheid. Voortbouwend op het eerste muer- wijs in natuurkennis kunnen lessen iu „ezondheidsleer worden gegeven, ka" gewezen worden op de voedingswaarde van verschilende spijzen, op de nadee- len van alcoholisme, op de noodzake lijkheid van reinheid, licht en lucht en doelmatige kleeding. Ook voor de andere vakken ging spr. beteekenis voor het practische le ven na. Zoo wil hij bij het onderwijs in le Nederlandsche taal vooral brieven ia- ten schrijven, zooals ze in hefpvacu sche leven voorkomen en bij rekenen letten op dë eiischen van eenvoudig boekhouden voor het huishouden enz. Ook mag groote beteekenis woide.n gehecht aan het onderwijs in de Staat i inrichting niet het oog op het ontwa kende politieke -leven in onze dagen. Aldus schetste spreker in hoofdtrew- ken de eischen waaraan goed herha- lingsonderwijs moet voldoen en liet niet na in het. licht te stellen hoe lang zamerhand meer en meer-belangstel ling in dit onderwijs zal worden ge wekt. waarvan men de praktische r1 sulfaten in het leven ziet. De interessante rede werd met be langstelling aangehoord en met ap plaus begx'oet. De heer Sevenhuyse maakte naar aan leiding van het gesprokene de opmerking dat het z. i. zeer gewenscht was ook ter bevordering der gezondheid dat bij het herhalingsonderwijs handenar beid en gymnastiek werden Ingevoerd. Spr. weet uit overtuiging dat deze beide vakken zeer in den smaak vallen van leerlingen en ouders. De heer Jansen achtte een nadeel aan het herhalingsonderwijs verbonden, dat alle leerlingen denzelfden kant uitgaan en geen rekening wordt gehouden met het beroep dat de leerlingen in den toe komst zullen uitoefenen. De heer Ovevbeek achtte het aantal van 80 leerlingen, dat zich in Haarlem voor het herhalingsonderwijs heeft opgegeven, niet geving als men nagaat dat alleen aan het herhalingsonderwijs deelnemen, leerlingen, die reeds in verdiensten zijn, en derhalve over 't algemeen zeer moei lijk uit hun betrekking kunnen. Spr. zei- de, dat ook meermalen voorkomt, dat de leerlingen des avonds te vermoeid zijn om het onderwijs met vrucht te volgen. De heer P. Th. Jansen, beantwoordde daarna de vorige sprekers, wat betreft de richting, die den heer Sevenhuyse wil inslaan, inleider is overtuigd, dat de meeste leerlingen te vermoeid zullen zijn om 's avonds nog eens handenar beid te gaan verrichten, vervolgens be antwoordde spr. de heeren Jansen en Overmeer. Daarna sprak de heer Sonsbeek nog de wenschelijkheid uit om de schoollo kalen wat gezelliger in te richten, door school te Haarlem, hlëid daarna ee-vjbv. reproduction van schilderijen op de rede over „Herhalingsonderwijs"^ een wanden te hangen: deze zijn thans zoo Tre.i «diefstal. In den nacht van Maandag op Dins dag is nabij Pinetown Bridge, in Naia' getracht, een trein aan te boude waai-mee een bedrag van 12.0UO pond sterling naar Pretoria werd vervoeru Vier mannen drongen den waggon binnen en hadden dien conducteur reeds gc-bonden. 'toen vier politiemannen die zich eveneens in den wagen be vonden, te voorschijn kwamen en, na het wisselen van revolverschoten, van beide zijden, drie der roovers arre teerden. De- aanvoerder, een ^evvez' spoorwegbeambte, wist te ontkomen. Vervolg stadsnieuws. Arroiidissemeiits-Vergadering Heden, Vrijdag, had in het Bi'Oni bouw te Haarlem de jaaiTijksche Ar- rondissementsvergadeaüng plaats. De voorzitter de heer P. Goedhaju arrondissements-schoólopziener, oper dx -Ie druk bezochte vergadering me! allen een hartelijk welkom toe te roe pen. in 't hijzonder den Districts schoolopziener, den lieer Roodenburg en den Arrondissements-sclioolopzie- tier te Beverwijk, mr. Moens. Voorts zette spreker uiteen, dat hel baring en een flesclije uitjes in 't zuur aangehouden. Drie kvvarteta vonden van het beroemde kwartet W. Robert, Jan Tak, W. Robert Jr., en Th. de Maró, zijn weer in het vooruitzicht. Ieder die het voor recht had verleden jaar uitvoeringen van dit kwartet bij te wonen zal dit met ge noegen vernemen. Deze uitvoeringen tel len mede onder het schoonst wat men op muzikaal gebied in Haarlem heeft aan te wijzen. IF-y; - Uil de Omstreken. Bennebroek. wone ronde gegaan en den volgenden morgen vond men zijn lijk vreeselijk verminkt op een voetpad. Uit een aantal met bloed bevlekte steenen leidt men af, dat de onverlaten, die redenen hadden niet door schieten hun tegenwoordigheid Ite verraden, in dit. gevaO. hoogstwaarschijnlijk smokkelaars, den ambtenaar letter lijk hebben gesteenigd. Een bedrag van 300 francs, dat het slachtoffer bij zich had, wordt vermist. Diofstal ouder toezicht der politie Eenige dagen geleden werd itePest ter eere van het internationale con gres van hotelbezitters een groot „Do- naufeest" gegeven, waaraan een prachtige verlichting van de Donau- oevers door 4000 gekleurde lampions een onderdeel vormde. Het gemeen tebestuur had voor den aankoop der ballons 650 kronen beschikbar gesteld en tevens beloten de lampions na het feest nog eenige dagen aan de guir landes te laten hangen, omdat de il luminatie misschien zou worden her- i haald. Om nu de mooie lampions te- Door de hier bestaande afdeelmg der Noord-Holly.ndsche vereeniging „Het. Witte Kruis" is aan Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente verzocht om op de meest afdoend manier de putten, gelegen aan de Leidschevaart, te reinigen. Aan het verzoek is onmiddellijk ge volg gegeven dë putten zijn schoon gemaakt en daarna met een ontsmet tingsmidclel gezuiverd. Een en ander staat in verband met de veelvuldig, voorkomende febris typ heide a aan de Ken dieven te beschermen, werd een Leidschevaart. LJmuiden. Men seint ons: De Ijsfabriek der Stoomtrawler- Maatschappij IJmuiden is hevig brandende. De sleepboolten Assistent Cycloop en Dirks helpen blusschen. Aalsmeer. De gemeente Aalsmeer heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ver zocht, vrijstelling der verplichting, om voor meisjes gelegenheid te verschaffen, om buiten de avonduren herhalingsonder wijs te ontvangen. Hierop is afwijzend beschikt. Haarlemmermeer. 29 October a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de vereeniging „Concordia" te Hoofddorp werd opgericht, Nog altijd mag „Concordia" zich verheugen in nut- tige en genotvolle winterbijeenkomsten. Op de veemarkt te Hoofddorp waren aangevoerd 84 koeien, 14 vaarzen en 1 graskalf. Vlugge handel. heeft om dankbaar te zijn, want^vol gen3 de wet van 24 Juni 1901 heef+ een betere regeling der jaarwedden plaats gehad; de Troonrede heeft in uitzich gesteld pensioneering van bijzonder onderwijzers en ondersteuning vat nagelaten betrekkingen van alle onder wijzers. Voorts schetste spr. hoe de kracht van den onderwijzer schuilt in stipte plichtsbetrachting en hoog plichtsgevoel want steeds zullen op het jonge geslacht de deugden der on derwijzers invloed hebben en zullen de leerlingen deze overnemen. Moogt ge derhalve'nooit te kom ko men Tn verwachtingen in U gesteld, onderwijzeressen en onderwijzers, ai dus besloot spr. zijn met applaus be gr bete rede. Vervolgens bracht de heer ValKert verslag uit over de bibliotheek waar uit bleek, dat daar zeer veel gebruik van werd gemaakt, en die een der best en meest gewaardeerde inrichtingen hi-ir ie lande is. De heer P. Th, Jansen, hoofd eenerj Op de paardenmarkt te Hoofddorp, waren aangevoerd 483 paarden en veulens en 39 hitten. Er waren wei nig buitenlandsche kooplieden. De handel was stug. De gemiddel de prijs der verkochte 2 A jarige paar den was f 300. Door den Kantonrechter te Haar lemmermeer zijn 77 overtredingen te behandelen inzake de leerplichtwet. Tengevolge van de slechte opbrengst der suikerbieten en der lage contrac ten van dit jaar, zal" cle verbouw een volgend jaar te Haarlemmermeer nog minder wezen. Men gaat zich al hier meer en meer toeleggen op den verhouw <van fijne zaden, die reeds in groote hoeveelheden uit Haarlemmermeer verzonden worden. Vervolg Nieuwstijdingen. groote politiemacht, die dag en nacht bij de lampions de wacht hield, met de bewaking belast. De herhaling van de illuminatie vond niet plaats en het gemeentebestuur besloot, de lampions in den vroegen morgen te laten afnemen en ze voor een vol gende gelegenheid op te bergen. Ook de bewakende politiemacht was in kennis gesteld met dezen maatregel. In den vroegen morgen, om 4 uur, het was nog donker, verschenen tal rijke arbeiders aan beide oevers van den Donau en begonnen dadelijk de lampions af te nemen, te sorteeren en mooi in te pakken. Iedere werk man pakte ongeveer 100 lampions in, nam ze op den rug en verliet het too- neel van zijn bezigheid. De politie agenten keken rustig toe en geloof den zóó vast dat de arbeiders door üet gemeentebestuur gezonden waren dat zij hun niet eëns naar hun pen ning vroegen. De lampions waren dus weg, maar de agenten moes'ten echter nog lan ger op hun post blijven en, toen het 7 uur sloeg, trokken zij plotseling zeer verbaasde gezichten. Want nu kwa men de door het gemeentebestuur ge zonden werklieden om de lampions af te nemen. rt'.'v v\ex i i rede die vooral daarom van belang was. omcl'at dë heer Jansen een derge nen'is dlle belast zijn met het samer stellen van een programma voor hel herhalingsonclei-wijs te Haarlem. Spreker ging eerst na de oorzaken, waardoor vroeger minder belangstel/ ng. in het her.balixagsonde.nvijs moest zijxi liet xxut van goed heiTialingsoncler wijs, waaroiï) dit tegexiwoordig hete lot zijn recht komt, er. ten islotte hoe bij een minhuuin-vakken en een miru- rnum-uren het onderwijs het best vc.- doet en de stof die voor cle verschillen de vakken behandeld moet worden. Als oorzaken van de weinige belang stelling in het herhalingsonderwijs to' xxegtoe noemde spr. eerst algeheele on verschilligheid doch er moesten oox andere oorzaken zijn. Die zijn in de eerste- plaats onbe kendheid, daar ook met het oog op 'i platteland, cle groote afstanden, doen de hoofdoorzaak schuilt in de richting van het oxxdërwijs zelf, dat dtikwijis meer inhalings-clan hexTialingsondt-i- w ijs was, wat zeer belemmerend wei iet en maakte dat cle goede leerlingen weg bleven. De waarde, het groote nut van liei balingsonderwijs werd nu door spie ker breedvoerig en duidelijk uiteenge zet. Hij wees op den hand tussche.x den ondei'wijze.r eix zijne leerlingen, oo de opvoedende kracht van liet onder wijs en stelde in het licht, dat juist op den leeftijd tusschen 14 exa 20 jaar dj jonge mensc.hen het meest behoefte lie i- ben" aan zedelijke leiding, waarin bet herhalingsonderwijs kaïx voorzien. Dit wat de fox'meele waarde betreft ook de nvaterieele waarde 'is groot. Het herhalingsonderwijs kan ixx d,3n tegen. woordigen tijd veel beter tot zijn recht komen, le oixa-dat volgens de wet in elke gemeente waar de aanmel üng groot genoeg is, herhaliixgsonclerwi,? gegeven moet worden; 2e, omdat het peil der leerlingen, die de dagschool verlaten, beter is; en 3e, omdat vo1- gexxs de door den wetgever bedoelde in richting het onderwijs aan het pivvxti- sche leven dienstbaar gemaakt wordt. Vanzelf kwam spr. hiermede aan 't belangrijkste deel zijner rede de ixx- riehting van het hexTxalings-onderwij zóo, dat het bij een minimum van vak ken en van uren zooveel mogelijk prak tisch nut afwerpt. Volgens de wet moet bij het hër- halingisoxxderwijs in twee vakken wor. kaal. Na de pauze sprak Dr. J. H. Gunning Wzn., schoolopziener in het district Am sterdam over: Navolging en oorspx'onke- lijkheid, in verband met opvoeding en onderwijs." (De vergadering duurt voort.) Heden middag omstreeks 1 uur kwam de voeger B. v. A^zoo dronken Ithuis, dat hij niet op zijn beenen kon staan. Door zijne vrouw en dochter in huis gesleept, begon hij daar danig op te scheppen. De vrouw die dit niet lan ger wilde verduren, liet de politie ha len, waarop deze, drie man sterk, hem het huis uithaalden en geboeid naar het politiebureau overbrachten. Inbraak. Gisteravond omstreek- half tien is ingebroken in een perceel in de Bildeirdijks&raat, bewoond dooi den heer Müller, die tijdens de inbraa afwezig was. Met een valschen sleutel heeft men zich toegang verschaft. Uit een lessenaar in éen der kamers werden eenige gouden voor wei-pen gestoien, de daatr aanwezige rijksdaalders heef' tnen n'iet aangeroerd. Blijkbaar heeft men ze dus niet gezien. Maar wel heoit de dader uit een kast in een andere ka mer een portefeuille met f200 aan bankpapier genomen en daarna de k- dige enveloppe met de portefeuille be hoorlijk weer op hun plaats gelegd. Een en ander schijnt voorzaiicr vreemd. De politie is met het gebeuic. in kennis gesteld. Men seint ons uit Den Haag: De Eerste Kamer nam heden de Speet- wet aan en het wetsontwerp betreffende het nieuwe schip. Daarna is de Kamer uiteengegaan. Zedekwetsende plaatjes. Men meldt uit Rotterdam: In overleg met den hoofdcommissaris van politie door ki-uisde Donderdag de Justitie, vergezeld van rechters van in structie, in verschillende rijtuigen de stad ter inbeslagname van zedekwetsen- de prentbriefkaarten enz., bij boekhan delaars, sigarenwinkeliers, barbiers enz. Groote hoeveelheden werden in beslag genomen. Staphorster hoertje. Het Staphors'ter boertje kreeg de zer dagen iemand uit Mecklenburg bij zich, die deze reis enkel gemaakt had, om zich onder zijne behandeling tie stellen. Oï de wonderdokter dus ook bekend isl Een onwaardige zoon. Ter beschikking van den garnizoens commandant is gesteld een marine matroos van het logementscuip mu- fel te Hellevoetsluis. In de woning •van zijn moeder in de Kogelvanger- straat te Rottei-dam heeft hij, teiwijl zij in het ziekenhuis ligt, de deur iu- geti-apt. en vernieling gepleegd. Gevondenvoorw er pen: Een gouden hroche. een rijWielpomp Treurig. Gisterochtend is de 60 jarige werkman v. d. P. in de Ha u iemsche Stoomyerffabriek beknel1 v<? raakt tusschen een machine. Iltj heeft daarbij ernstige inwendige kneu zingen bekomen en bovendien is /tjn linkerbeen als't watre fijngemalen. De machine bleef daardoor stilstaan. Daar zijn toestand levensgevaarlijk was, is hij naar het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis overgebracht, waar h:j eenige uiven later overleed. Diefstal. Twee personen zijn w geus diefstal van een flesch ingemaakt: Medelijdende rechters. Eeix Italiaansche daglooner was in eerste instantie veroordeeld tot i.0(J dagen gevangenisstraf, omdat hij c schapen had verkocht die zijn mees ier toebehoorden. De man. die vader van zes kinderen is, en het buitenge woon arm heeft, was tot het misdrijf gekomen nadat zijn meester gewei gerd had hem te helpen. Do dagloo rt-er verklaarde voor de rechtbank da- hij voornemens was het geld, terug te geven, zoodra hij daartoe in staat zou zijn. De veroordeelde ging in hooger be roep van het eerste vonnis en het Hof van Appèl te Rome heeft hem than? vrijgespi-oken. Lage moord. Een verschrikkelijke wraak heeft te Lamalgue, bij Toulon, een bende smokkelaars genomen op een douane beambte, die hun het leven tamelijk zuur maakte. De ongelukkige amb tenaar is Maandagavond op zijn ge- Amshrdamsde ^cnrs», t tiiatei. Reden 'Jd 16 0C1 Yd. 17 OCl. 2«/s pGt. Werk. 8ch Ui. 81"'/s Sti/2 -b/a pCt. Portugal TS'/i 4 pCt. Venezuela29 29 Cert. Nederl. Handel Alaatij... - Aand Koninkl. Petroleum457 457 Aand. Moeara Eniui.Ill '111/1 Aand. Perlak Petroleum13S 138 Aand. Sckibaieff9-1 Aand. Soemalala Aand. Am. Car Foundry ('y.35~/io 353/i Aand. United Steel Conip..".40"/s 41 Aand. Atchison TopekaSS>s/l0 syl/j Aand. Union Pacific104"/s lOö^i 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 1067/s 10"s/s Aand.Missouri Kansas <fe Texas 30 30'/i Aand. New-York Ontario34i/o 343/1 Gew. aand. Kansas City South. Só'/x 35"/* Pref. aand. id. id57 5~/15 Gew. uud. Southern Railway. 377/$ 38'/« Aand. Wasbash33'/$ 31'/." Aand. Denver Rio Grande.43-'(/i 45 Gew. aand. ErieS'T/s 39S/4 burgerlijke Stand Bevallen: 17 Oct. G. M. Heerens—de Graaf z. 16. C. van MxerioWijnands z. M. M. Houtkamp—van Goor z. S. Goth— Tempelman z. Overleden: 16 Oct. H. de VriesKruse, 60 j., W. Geldel. pad. 15. II. I. Swart 18 cl., z., Ged. Raamgr. 16. J. v. d. Pad, 60 j., Zuid-Polderslraat. Correspondentie. Mej. F. Tot ons leedwezen kunneu wij uw ingezonden stuk niet plaatsen. H-:t behoort thuis bij de advertenlifin. Aafvï-rfegillëïs. De Burgemeester van Haarlem, maakt bekend dat wegens her stelling van de brug over den SCHO TERSINGEL vóór deMAER. TEN VAN HEEMSKERKSTRAAT, het verkeer voor rij- en voertui gen over die brug zal zijn ge stremd van '20 tot en met 25 October a. s. Haarlem, 17 October 1902. De Burgemeester voorn., BOREEL. Brieven op Advertentiën kunnen worden neworperi in onze vier eigen Briovenbussen te weten Groote Houtstraat No. 14oaan het huis van den neer B. Langeveld bij het Proveniershuis Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan net huis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Heerenstraat aan de winkel van den lieer A. C. A. van Memarten um onze Bureaux, Zuïder Buitenspaarno No b vlak hij de Turfmarkt en Bijkantoor Groote Houtstraat 55. DE ADMINISTRATIE. kunnen geplaatst worden op de Brocheerderij van D. J. DE HAAN Lange Lakenstraat No. 10.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3