NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, ill Haarlem en Omstreken. e laargang Maandag 20 October 1902. No. 5923 HAAHLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per 3 maanden1,20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem i» de prijs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groot© letters naar plaatsruimte. Big Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bnreani: Gebouw Het Spaame, Zuidtr Uuiteuspaarne No t>. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE TiA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. •verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, Li DATJBE Co. JOHN F. JONEB, §ucc., Parijs 3W* Faubourg Monxmcaire. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 20 Oct. bevat o. a. Uit Zaid-Afrika, De Boerenge neraals in Duitschland, Parlem. Praatjes, Sportpraatje, Arr. ver gadering, De Akkrumsche onder wijzers, Brieven uit Berlijn. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. Ill van „De Zaterdagavond", letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Da mes; Licht en Schaduw: Kunst en geld; Het symbool van de fiets; de Quebrachts- industrie, benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen, oplossing prijsraad sel en een nieuw prijsraadsel. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Betreffende het onderwijs in Zuid- Afrika meldt bet Christelijk: School blad) het volgende: Verleden week kreeg de redacteur een telegram uit Pretoria, waarin hem geldelijken gteun werd gevraagd voor 61 scholen. Dat groote aantal rerrastte hem zeer. De heer J. Visser, die door de En- gelschen aangesteld is als onderwij zer in het concentratiekamp te Ma- feking, schreef den 14en September: Wat den toestand hier en in Trans vaal betreft, 'die is nog bijna onver anderd. Nog altijd zijn hier in het kamp eenige honderden gezinnen, die wachten op de vervulling der belofte van de autoriteiten, dat zij naar hun ne plaatsen zullen worden gebracht, doch, als het niet spoedig verandert, vrees ik, dalt ook nog de volgende oogst zal gemist worden, en dat, ter wijl toch het land zoozeer van midde len van bestaan beroofd ia. Zoo zijn er nu nog 421 kinderen in de school, di© behalve in de Bijbel- sche Geschiedenis (althans voor een gedeelte der leerlingen) in't ongelsch 'onderwezen worden, zonder evenwel groote vorderingen te maken. De heer J.Wierema zonds uit Quag- gafonfcein, distr. Marico, een nummer van Jong Transvaal, maandblad ge wijd) aan de belangen van Land en Volk enz. een geschreven blad,waar van 'een twintigtal exemplaren iedere maand verspreid werd onder de com mandoburgers. Negen maand-num- mers zijn er van verschenen. Verder schrijft de heer Wiereana, dd. 15 September: Ruim zes weken geleden werd mij door een Engelschen inspecteur van het onderwijs een benoeming toege zegd aan de op te richten school te Quaggafontein. De ouders drongen er bij mij op aan dat ik die aanvaarden zou. Gisiteren ontving ik van den di recteur van het departement van on derwijs bericht, dat hij mijne aan stelling niet kon bekrachtigen, zon der opgave van redenen. De. heer A. H. H. Sausenthaler,voor den oorlog tweede secretaris van bet departement van onderwijs te Preto ria, en bij Elandslaagte gevangen ge nomen, heeft eindelijk zijne vrijheid teruggekregen en is te Pretoria ter rug. Met zijnen zwager, den heer J. de Bruyn, is hij eerst naar Witfon- tein, distr. Pretoria, geweest, om daar eene soort centrale school op te richten. Er zijn evenwel nog groote bezwaren, namelijk geldelijke, zoodat de stichting niet kan doorgaan. Thans is hij in onderhandeling met Pieters burg. Hij is namelijk van gevoelen, dat centrale scholen profijtelijker zijn dan dte kleinere» Boeren scholen. Engeland. In de „Review of Reviews" had Wil liam Stead breedvoerig de onderhan delingen te Vereeniging en de conferen tie der generaals met Chamberlain be sproken, en gewezen op den plicht van Engeland om de gegeven beloften vo! komen te vervullen en in overeenstem ming met de beginselen der Haagsche conventie ruime vergoeding aan de Boeren voor geleden schade toe te staan. Dit schijnt volgens Londensche be richten de aanleiding te zijn geworde van nieuwe onderhandelingen tusscheu Chamberlain en de generaals, vandaar hun reis naar Londen. Het met-bespreken van de voorwaar den waarop de leening zal worden verstrekt, op de vorige conferentie van Chamberlain met de generaals was het gevolg van een misverstane Thans zal die'zaak opnieuw worde t besproken Ten minste zoo wordt uit Londen aan de Ind. Beige, geseind. De Westrn. Gazette beeft bij den hei:." Chamberlain laten informeeren. naai de juistheid van dit bericht. Het word; door Chamberlain niet ontkend. Hu zeide slechts: Er is nog niets vast gesteld. en ik kan u er dus niets va'i mededeelen." De Express meldt daarentegen, dat een besliste overeenkomst tusschen d© generaals en de Engelsche Regeering wordt voorbereid, waardoor tevens aan hun rondreis op bet vasteland een eind zal worden gemaakt. Het ministerie van oorlog maakt be kend, dat het bericht ongegrond is, als zou een tweede onderhoud tusschen Chamberlain en de Boeren-generaals in overweging genomen zijn. Geen mede- deeling dat de generaals naar Engeland terugkeeren, heeft het ministerie van Ko loniën bereikt. Frankrijk. Hadamard, de schoonvader van Drey fus, is overleden. De candidatuur-Jaurès voor het vice- presidentschap der Fransche Kamer schijnt kans van slagen te hebben. De geheele linkergroep heeft hare goed keuring gehecht aan deze keuze. De nationalisten trachten ae verkiezing van dezen socialist tegen te werken, door te wijzen op zijn bekende revan che-speech. In de Kamer beantwoordde de mi nister-president de. interpellatiën be treffende de wet op die congregatiën. Hij zeid'e dat de maatregelen der Re- geering wettig waren, daar de congre gatiën de wet niet haddien gehoor zaamd. Ik heb het desbetreffende be sluit "èïïomien, en heb mij gehouden aan het vaste gebruik. Geen enkele orde zou tegenstand geboden hebben, als zij aan haar eigen inspiratiën was overgelaten maar zij werden om den tuin geleid door politieke personen, die haar bedrogen ten opzichte van hare rechten en belangen. Onder talrijke interrupties beant woordde Combes alle verwijten, rechtvaardigde d'e tusschenkomst van het leger en verzekerde dat het weer. standscomité met een politiek doel had gehandeld. De Republiek zal te gron de gaan als zij aan de congregatiën toegeeft. Wii willen de monnikenin- vasie stoppen Het hangt van u af, of deze politiek ten uitvoer zal gebracht worden. Als nederig dienaar der re publiek heb ik tot devies gekozen het gevleugelde woord: „Périsse ma me mo ire, pourvu que la république vive". Deze rede werd herhaaldelijk toege juicht en de spreker ten slotte harte lijk geluk gewenscht. Na een lange rede van Renault Morlière tot verdediging van d!e vrij heid van onderwijs, werd de algemeen ne beraadslaging gesloten. De voorzitter Bourgeois deelde me de, dlat bij heem ingediend waren acht motiën van orde. Combes aanvaardt de motie van vertrouwen, ingediend door Maujan, Sarrien. Devèze en Gou- z-"- een motie waarin de handelingen der Regeering werden goedgekeurd en de Kamer haar vertrouwen uitspreekt in het ministerie-Combes. Deze motie werd aangenomen met 329 tegen 233 stemmen. Combes diende daarop een wetsont werp in. dat tot strekking heeft, de wet van 1901 aan te vullen en speciaal tegen dé congregatiën gericht is. De debatten werdén geopend over de urgentie van dit ontwerp. Denys Co chin verweet Combes dat hij een poli tiek van staatsgrepen maakte. Combes antwoordde: Het is de mo- reele onmacht der Regeering om de decreten te doen uitvoeren, die ons deed' hesluiten van de les te profitee red Het is om: de agitatie te onder drukken m de uitvoering der wet over te brengen van het gouvernement op de justitie, dat wij dit wetsontwerp hebben ingediend. De urgentie werd1 aangenomen met 336 tegen 223. Duitschland. De Saksische .regeering maakt, met betrekking tot de opbrengst van de inkomstenbelasting, een merkwaardi ge statistiek openbaar, blijkens welke de gemiddelde inkomens in de vier- en-twintig jaren dat die belasting in Saksen van kracht is, sterk zijn toe genomen. Als men de eerste veertien jaren dat de inkomstenbelasting werk te .buiten beschouwing laat, omdat er eerst .een geruime tijd pleegt te verloo- pen. voor zulk een nieuwe belasting- algemeen naar recht en billijkheid ge heven wordt, valt voor het tijdperk van 1890 tot 1900 te constateeren dat, na aftrek van schuldrenten, het aantal belastingplichtigen met een inkomen van meer dan 1900 mr. tot 4300 mk is geklommen van 76,853 tot 120,746. Dat is dus een vermeerdering in deze klas se van den middenstand- met zegge ze- ven-en-vijftig percent. Tegelijkertijd zijn het aantal belastingplichtigen m den welgesteld'en middenstand1— men- schen met inkomen», yan meer aan 4300 mk. tot 12,000 mk. met negen en-veertig percent vermeerderd, daar hun getal van 24,563, tot 36,672 toege nomen is. Voor het geheele aantal be lastingplichtigen in de klassen met in komen van meer dan 1900 mk. tot 12,000 mk. blijkt daaruit een toene ming van 55 percent; daar intusschen het geheele getal van de aangeslagen personen maar met 24 percent is toe genomen. valt dus een alleszins bevre digende uitbreiding van den midden stand! te constateeren. Dit jaar zijn tot 1 Oct. over Ham burg en Bremen reeds 206,606 landver huizers vertrokken, of 50,000 meer dan in 1901. In 1898 was het getal onder 74,000 gedaald, sedert is het. allengs weder gestegen, maar in 1902 het sterkst. De Boerengeneraals zijn als gewone toeristen te Berlijn de gedenkteekens van Keizer Wilhelm en van prins Bismarck gaan bezichtigen. Daarna hebben ze zich in de wandelgangen van het gebouw van den Rijksdag vertoond, waar ze door de afgevaardigden hartelijk verwelkomd werden en het gebouw onder leiding van prins Herbert von Bismarck werd bezich tigd. Van te voren hadden zij de ontspan ningszalen onder leiding van prins Her- bert v. Bismarck bezichtigd, die hun kof fie aanbood en z,ich vervolgens te zamen met hen liet fotografeeren. De in het huis aanwezige personages zooals de leden van het bureau van den Rijksdag, de le den van den Bondsraad en de heeren aan de ministertafel vermeden de generaals. Ballestrem, de voorzitter, ging in den foyer langs lien zonder op hen te let ten en moet verklaard hebben dat hij zich als voorzitter enkel met officieel ge ïntroduceerde gasten kon bemoeien en persoonlijk niet nieuwsgierig was om de generaals te leeren kennen. Daarentegen lieten zich de Wurtem- bergsche ministers Pischek en Payer, die tot de democratische partij behooren, en toevallig in het huis aanwezig waren, aan de generaals voorstellen. Alle bladen, ook dezulke, voor welke de Boeren-generaals sedert de mislukte ontvangst bij den Keizer niet meer be stonden, moeten erkennen dat hun ver welkoming door de bevolking te Berlijn Vrijdag kolossaal was. De „Deutsche Tageszeitung" schrijft volkomen juist: „Sedert de dagen van Bismarck en van den ouden Keizer heeft men te Berlijn zulk een geestdrift, zulke orkanen van gejuich, zulke menschen- massa's niet beleefd. Geen vorstelijke gast is ooit met zoo ongekunstelde, zuive re, frissche geestdrift ontvangen." Aan den voor de Boeren-generaals in de Philharmonie georganiseerden feest avond namen ongeveer 3000 personen deel, onder wie vele afgevaardigden wa ren. Botha, De Wet en De la Rey werden, stormachtig toegejuicht. De heer Lück-j hoff bracht een Hoch! op den Keizer uit. Botha dankte voor de bewezen sympa thie en de geestdriftige ontvangst en bracht de Duitsche strijdgenooten in herinnering, op wie het Duitsche volk trotsch kan zijn. De Boeren hadden alles gedaan om hun vaderland te redden, en daarbij al les verloren. God wilde vrede; wij zul len dien bewaren. De la Rey, die even eens stormachtig werd toegejuicht, zei- de, dat hun de weg moeilijk was gewor den: dat hun dankbaarheid des te groo- ter was, nu zij met open armen werden ontvangen. De spreker schildert den nood van zijn volk, en spreekt de hoop uit, dat de nieuwe regeering verder hel pen zal. Na De la Rey sprak De Wet in een lange, geestige redevoering zijn dank uit voor de overal aan de generaals bewezen sympathie. De giften waren alleen voot weduwen, weezen, invaliden en andere behoeftigen bestemd, niet voor grondbe zitters, die zichzelf konden voorthelpen. Een paar ossen, een wagen en de mid delen om het noodzakelijkste aan te schaffen, en ik kan u heilig verzekeren, dat ons volk niet ten onder gaat. De Boe- req verdienen ondersteuning, want zij hebben bewezen, wat de vrijheid en het vaderland hun waard zijn. De spreker besloot met zijn dank uit te spreken, dat het Duitsche volk als één man er naar streefde, om alles te vermij den, wat de generaals als Britsche on derdanen in een verkeerde positie had kunnen brengen. (Bijvalsbetuigingen). De graaf Von Mirbach bracht daarop een Hoch! op de generaals uit, terwijl jonge meisjes aan eiken generaal gou den 'lauwerkransen overreikten. Na het afzenden van telegrammen met heilwenschen aan de gewezen presiden ten Kruger en Steyn werd de bijeenkomst gesloten. De „Staatsanzeiger" bevat het voorstel der regeering tot naasting van den Dörtmund-Gronau-Enschedé spoorweg. Hierbij wordt bepaald, dat de staat den len Januari 1903 het bedrijf zal overne men, terwijl de inbezitname zal plaats hebben twee maanden na het van kracht- worden van het te sluiten verdrag. Rusland Aan het telegram van den correspon dent van de Daily Mail over de ve-- jneende plannea van Rusland, om het tractaat van bondgenootschap van 18"..i met Turkije te hernieuwen, is het vol gende ontleend.Het tractaat in kvve-. tie is dat van Ulkiar Skelef, waarnij tusschen beide landen een bondgenoot schap werd aangegaan, strekkende om „het voortbestaan, de handhaviing eu de volkomen onafhankelijkheid van de Verheven Por te" (alduis luidden »iï bewoordingen van het tractaat) te ver zekeren. In werkelijkheid kwam Tur kije er door in de positie van een min dere tegenover een meerdere. Het trae taat verplichtte Rusland, om, op ver. z >ek van Turkije, te land en ter zee zoovele troepen te verschaffen als beide partijen noodige zouden oordeelen van haar kant verbond Turkije zich om. in tijd van oorlog, aan geen enktl vreemd vaartuig de doorvaart naar de Zwarte Zee toe te staan, ander we ik voorwendsel ook. Het tractaat bestond ach jaren lariL maar werd niet hernieuwd' wegens hei verzet van de groote mogendhede Ditmaal zou Rusland aan Turkije niet alleen voorgesteld hebben het oude tractaat te hernieuwen, maar er not enkele bepalingen in op te nemen, die Rusland, zoo mogelijk, nog meer mach. zouden geven. Vandaar de reeds ver melde ontsteltenis ten paleize. Voor het overige meldt men, dat ue Russische diplomatie weer erg roerig is in de Levant. Dit wordt toegeschre ven aan de sluiting van het Engelscr. Japansch tractaat, dat Rusland's uit breiding in het Verre Oosten beteni- mert. Turkije. De Porte heeft bekend gemaakt, dat blijkens bij het ministerie van oorlog ingekomen berichten, het gebied tus schen Dsjoemaiwala en Serres (oost van Saloniki) nagenoeg van opstandelingen en hun handlangers is gezuiverd. Er zijn daarbij gevangenen gemaakt, die Mann- licher-geweren en Bulgaarsche unifor men droegen, en deze zullen worden be waard om zoo noodig als bewijsmateriaal te dienen, dat de Porte in haar beklag bij de mogendheden over Bulgarije's hou ding niet heeft overdreven. Bij Warwaritsja, ten noorden van Stroemdsje, moet Dinsdag een treffen plaats hebben gehad tusschen een Bul gaarsche bende en gen^rmerie, waarbij de Bulgaren 10 en de gendarmes 2 ge sneuvelden hadden. De Bulgaarsche exarch heeft aan alle bisschoppen en hoofden van kerkelijke gemeenten in Macedonië telegrafisch 't verzoek gericht de Bulgaarsche bevolking te vermanen tot gehoorzaamheid aan de wet en orde. Stadsnieuws. Haarlem, 18 Oct. 1902. Gevaarlijk. Vrijdagmiddag om streeks 5 uur reden alhier op den Har- menjansweg twee jongens met een hand wagen. De afsluitboomen van den spoorweg waren gesloten. Zij kropen er echter onder door, doch midden op de rails brak het wiel. Van beide richtingen moest een trein komen. Met behulp van een voorbijkomend man werd de wagen van de rails geschoven. Juist was de wagen weg, of de twee treinen passeer den. Hieruit mag weder worden afgeleid, dat het zeer noodzakelijk is, dat daar ter plaatse een spoorwegwachter komt. Zang en Vriendschap. In Vrijdagavond gehouden vergadering van deze liedertafel is tot lid van verdienste benoemd de heer Dan. de Lange, te Am sterdam. Besloten is de spaarkas, waarvan wij in een vorig bericht reeds melding maak ten, op te heffen. Verscheidene zangers traden ais wer kend lid tot de vereeniging toe. De opera „Norma" wordt he denavond niet opgevoerd. Gevonden voorwerpen: Een meisjesmantel. Een 14jarige jongen is betrapt, dat hij eenige centen uit een toonbank lade in een winkel aan de Heerensingel nam. Door de politie naar zijn naam vraagd, gaf hij bovendien een valschen naam op. I n ons vorig nummer van de Zaterdagavond hebben wij een vrij uitvoerige aanbeveling gegeven van een bij den uitgever Hilarius versche nen werk „de Gezondheid in Huis. Wij zouden dat niet gedaan hebben, wanneer we geweten hadden, wat we nu weten, namelijk, dat de uiitgave- Hilarius, die zonder naam van den auteur verscheen, op verrassende, wil men liever op bedenkelijke manier gelijkt op de vertaling van een weriv. van Anna FischerDuckelmann, dat bij de uitgevers Brill en Loosjes ver schenen is en waarvoor deze uitgevers 'het recht van uitgave van den Duit- schen uitgever heeft gekocht Intusschen is met onze aanbeveling in zoover geen koe over boord dat wij bij de gunstige meeiting over het were kunnen volharden, evenwel daar ai- leen nog aan moeten toevoegen den wensch, dat het publiek de billijk heid dienende zich de uitgave van Brill en Loosjes aan zal schaffen. D e II. P. P. V. heeft wederom eert iets nieuws 'in de Nederl. Sport geop perd. Bij haar is nl. het pJan opgeko men, evenals in Engeland en Parije een Ping-Pong wedstrijd' te houden die voor iedër tegen een contributie van fl opengesteld is. Deze wedstrij - den zullen in 't Brongebouw op Zon dag 7 Dec. worden gehouden. Ov 6 tafels zal gespeeld kunnen worden des morgens van 10—12, s'midd. van 15 en 's av. van 7...10 uur. Daar de Ver eeniging verschillende buitensteedsche spelers verwacht, heeft zij het plan, om tusschen 5 en 7 uur een gemeenschap pelijk diner te gebruiken, mits hier voor natuurlijk genoegzame deelname bestaat. Eenige fraaie medailles zijn voor deze wedstrijden uitgeloofd, ér. wel een gouden, 2 zilveren en 2 bron zen. Het is wel te verwachten, dat deze vereeniging succes zal hebben met hare onderneming en dat de dee1- name groot zal worden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in ons blad van heden Tentoongesteld. Bij den he ^r F. II. Smit, spiegel- en iijstenfabri- kant, Groote Houtstraat, is een prach tige photografie tentoongesteld, Zi] stelt voor de terugkeer van een Trans, vaalschen Boer bij zijn hoeve. De forsche gestalte staat daar, terneerge slagen bij de verbrande overblijfselen van wat hij éénmaal door noester, vlijt en hard werken had verkregen. Zijn hand rust op het hoofd van een diep bedroefde vrouw, die naast hei1 zlit en het hoofd in de handen ver bergt, als wilde zij niet toonen hei leed, dat haar bezielt. Treffend, indrukwekkend is d—eze voorstelling, welke tot titel draag; ..Na harden strijd". En nog mooi.;'- komt deze voorstelling u?t, door cte zoo geheel hierbij passende lijst. Deze 'is nl. van verkoold hout, en vult het beeld aan dat zij omlijst. Op de eene zijde der lijst is afgebeeld een brandende toorts, (de brandstichting), aan de andere zijde een gebroken ploeg (de verwoesting). Het geheele stuk is mooi gedacht en geeft een trouw beeld van die werk-i lijkheid. Men ga bet. zelf eens zien. Toeval gekregen. Hedenmorgen omstreeks zeven uur werd de wagenma ker P .v. Deenen, werkzaam aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M., bij het naar werk gaan op de Heerensingel door een toeval overvallen. Door 2 zijner ka meraden werd hij naar zijn woning aan de Zomervaart overgebracht. Afscheidshulde. Hedenmorgen te 10 ure had Ln de Aula van het gymnasi um alhier het afscheid plaats van den heer L. van der Vegt, benoemd tot leeraar aan de H. B. S„ en zijn leerlingen. De heer A. P. Prins sprak namens de leerlingen den vertrekkenden leeraar een hartelijk woord van dank toe, waarna da heer H. G. de Jongh hem een album aan bood met hunne namen. Ook de oud- learlingen hadden zich laten vertegen woordigen door den hr. I. J. W. Eckhout, die namens hen het woord voerde. De heer v. d. Vegt bedankte hierna op zijn gewone joviale manier. Het souvenir hem aangeboden bestond uit eenige wetenschappelijke werken en een ets in lijst. Voetbal. Morgen 4 Haarlemsche clubs aan 't werk. Haarlem trekt naar Leiden wellicht weder een groot aantal aupporters met zich mede voerende om de Haarlemmer wat aan te moedigen, De H. F. C. krijgt een bezoek aan de Span jaardslaan, het is Hercules die daar zal moeten spelen. Een mooie strijd is hier zeker wel te verwachten. Daarom kan ik de vele Haar lemsche voetballiefhebbers dezen wed strijd aanbevelen. Aan den Schoterweg komt Kennemerland tegen Haarlem II spelen, wat ook een zeer geanimeerde strijd kan worden. Dus er valt weer wat te genieten. De uitslagen dezer wedstrij den zullen terstond na afloop in de Gr. Houtstraat op ons bord worden bekend gemaakt. AfdeelingsdiscussLe. De heer F. W. N. Hugenholtz schrijft „de Wekker", dat in de Raadsafdee- ling waarvan hij deel uitmaakte, tot be handeling van de begrooting, verschillen de malen door den voorzitter stemming is gehouden over door hem (den heer Hugenholtz) ter sprake gebrachte zaken, met het gevolg dat de meeste in het ver slag niet vermeld zijn. Art. 43 van het reglement van orde geeft daartoe de gelegenheid. In ons nummer van 15 dezer wezen wij terloops al op de onbelangrijkheid van de discussiën in de eerste afdeeling. Wij beoordeelden dat natuurlijk naar het daarover uitgebrachte rapport. Is nu werkelijk dit rapport door al te milde toepassing van art. 43 besnoeid, dan ach ten wij dit niet juist gezien. Er moet ge legenheid tot vrije en ruime beschouwing en gedachtenwisseling blijven, ook bui- tea de afdeelingen, voor het publiek. Wij burgers hebben het recht te we ten, wat er binnen de muren der afdee- lingsvergaderingen geschiedt. Heeft nu in deze de heer Hugenholtz gelijk met zijn bezwaar (wat wij natuur lijk niet in staat zijn te beoordeelen) dan (willen wij hem de gelegenheid geven in een van onze volgende nummers bij in gezonden stuk alsnog aan het publiek mede te deelen, wat in het verslag van de afdeeling is weggebleven. Naar wij in de „St.-Ct". lezen, is mevrouw de wed. J. H. Krelage, wonen de te Haarlem, 1 Jan. 1902 uit de ven nootschap der firma E. H. Krelage en Zoon, getreden. In deRotond e van he t Museum van Kunstnijverheid zijn de oorspronke lijke opnamen, van monumenten en ge zichten uit Syrië en Palestina, Egypte, Britsch-Indië, enz., die door de naam- looze vennootschap „de Wereld-Tourist" aldaar werden tentoongesteld; aanstaan de Zondag nog te bezichtigen. A.s. Zondagavond zal in da openbare samenkomst der afd, Haarlem van den Ned. Chr. Geh.-Onth. Bond gé-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1