lezen worden: „Liefde openbaren door te haten", eene rede door den heer R. R. Posthuma gehouden op de algemeene vergadering der Ned. Chr. Geh. Onth.- Bond op 9 Sept. te Weesp. Eerlang zal deze uitnemende rede ook in druk ver schijnen. Het Nieuwe Station. Naar wij vernemen kan de aanbeste- ding van het nieuwe Stationsgebouw al hier tegen Januari a.s. worden tegemoet gezien. Zondag 19 Oct. geeft het strijkorkest van Haarlemsch Muziek korps een populair concert in de groo- te zaal der Sociëteit „Vereeniging". Het programma is ingericht voor elk wat wils. het geheele orkest opent ieder deel met orkestnummers o. a. de Ouverture Oberon, Raymond, het Spaansche Ballet, Soldaten Leben, etc. etc., terwijl het andere gedeelte opge luisterd' wordt door den heer Henry Strous. karakter-komiek en mej. Jean- nette. een uitstekende Hollandsche sou brette, beiden door een flink orkest ge accompagneerd. Den Haarlemschen kunstliefheb bers wachten dus weder een serie van genotvolle avonden. Merkwaardig. De Slads-Editie bevat het navolgende merkwaardige bericht: PROTESTVERGADERING. „Op voorstel van een bij het Plaat- „selijk Arbeidssecretariaat aangeslo pen vereeniging aldus schrijft men „ons besloot de gedel,egeerden-ver- gade-ring van gisterenavond een pro- testrvergadering te beleggen tegen „Haarlem's Dagblad en De Spaarne- „Bode. „Toelichting. Bij die werkstaking aan de liclit- „fabrieken en bij die staking en uit sluiting in de bouwvakken van die- ,.zen zomer hebben genoemde bladen „zich zeer onedel gedragen tegen de In den laatsten tijd gaan zij zelfs „zóó ver om personen valschelijk van „het een en ander te belichten, blijk baar met het doel, die personen ..broodeloos te maken, .Het P. A. S. meent door het hou- „den van een openbare protest-verga- dering, de aandacht op de houding „van "-enhemde bladen te moeten ves- „tigem en zoo mogelijk die boycot uit te spreken ..Plaats en tijd van genoemde ver- „gadering zullen later worden mede gedeeld". Merf dient, te weiten, dat het Plaat selijk Arbeids-Secretariaat het orgaan is van een groep hier ter stede, de Vrije Socialisten genaamd. Wij behoeven de verdediging van de Spaarnebode niet op ons te nemen die kan diat zelf wel af. Wat ons betreft, wij noemen het eerste gedeelte van de beschuldiging belachelijk, i*et tweede beleedigend en het geheel een leugen. Wie onbevooroordeeld onze berich ten over de beide stakingen heeft ge lezen, weet zeer wel, dat wij steeds getracht hebben het volle licht te laten schijnen op alle kanten van de quaes- tie. Wat ons doel om personen broo deloos te maken" betreft, deze laster taal zal b" geen verstandig mensch ingang vindien. Merkwaardig is het, dat de Stads- Editie dit bericht maar zoo klakkeloos overneemt, terwijl zij toch beter dan een ander moest beseffen dat op deze vage niet toegelichte bewering de on waarheid dik bovenop ligt. W'ij qualificeeren déze houding maar liever niet. In het douche badhuis zijn in de afgeloopen week genomen 449 baden. Uit de Omstreken. Yelsen. Op 1 Nov. a.s. zal door B. eu W aanbesteding gehouden worden voor de levering van schoolbehoeften. en h art cl w erkb e no o digdheden voor de dne scholen dezer gemeente voor den tijd van drie jaar. De monsters van de be- noodigdheden liggen voor een ieder ter inzage. IJmniden. Vrijdagmiddag ongeveer kwart over twaalven brak hier een buitengewoon felle brand' uit in de ijsfabriek der Naamlooze Vennootschap IJmuiden, directeur de beier C. P. 3. Vuerliard. Het prachtige ongeveer- 45 M. lange gebouw, staande aan de zuidzijde der Visschershaven. is totaal vernield, al. leen liet ketelhuis is gedeeltelijk ge spaard gebleven. Op de zolders waai de brand uitgebroken moet zijn, was een inrichting om netten te breien en te tanen, er waren verschillende za ken in voorraad voor die zes stoom trawlers der Maatschappij, waarbij zeer brandbare stoffen. Geen wonder dus dat het .vooral ook door den feilen wind. niet mogelijk was den brand' te blusschen, ofschoon de sleepbooten. vooral de Cvcjop, daartoe krachtig medewerkten. Tegen den avond was men het vuur meester, maar het ge heel e gebouw was uitgebrand en de geleden schade zal niet ver beneden die f 150,000 ziin. Naar men verneemt was alles verzekerd. Dit is de eerste belangrijke brand, die in de 26 jaar dat IJmuiden bestaat heeft gewoed Voor de talrijke werk lieden dezer fabriek is het een wezen lijke ramp. Aangezien de brand aan de Westzijde begonnen was, heeft men uit het kantoor, dat aan den Oost kant ligt, het belangrijkste kunnen redden. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij juist eenige maanden geleden een beschrijving van deze fabriek heb ben gegeven Ofschoon hedenmorgen in de rookende puinhoopen nog op sommige plaatsen vlammen te zien waTen, is het ketelhuis toch gelukkig gespaard gebleven met zijn duizenden briquetten en groote hoe veelheid steenkolen. Doordat de wind West was heeft het naastliggende ge bouw, van de Maatschappij tot beheer van Steamtrawlers zeer weinig schade bekomen. Toch zal die maatschappij er de nadeelige gevolgen van ondervinden, want licht en beweegkracht werden haar geleverd van uit het verwoeste gebouw. Eigenaardig was het te zien, dat tus- schen de puinhoopen van den brand ook nog een flinke hoeveelheid half gesmol ten blokken ijs lag. Zandvoort. Tegen Maandagavond a.s. te 7 1/2 uur is eene openbare raadsvergade ring belegd. De agenda luidt: Ingekomen sftukken en medJedeelin- gen. Vaststelling gemeentehegrooting 1903. Vaststelling suppletoire begrooting 1902. Wijziging verordening op de invor dering van het schoolgeld op de her halingsschool Vaststelling kohier van het school geld over het le en 2e kwartaal 1902/3. Maandag 20 October a.s. zal de lo ting plaats hebben tusschen de inge schrevenen voor die nationale militie, die zal aanvangen des voormiddags 10 1/2 te Haarlem in den Doelen. Aan den heer J. Water alhier is ge gund het bouwen van een woon- en winkelhuis met broodbakkerij aan de Haltestraat voor rekening van den heer J. Schipper. Beverwyk. Door B. .en W. is aan C. van der I aan vergunning verleend tot verkoop van sterken drank in het klein in nel perceel Nieuwstraat no. 12. voorheei daarin uitgeoefend door C. Tromp. Bij de alhier gehouden halfja.irlijk sche openbare uitloting van aandeeleu der geldleening ad f 135.000, zijn u'i- geloot de nos. 6, 60 en 94. Het totaal der collecte voor de Be-' ren weduwen en weezen is nog ver meerderd met een bedrag van onge veer f 100, zoodat het eindcijfer thans f 609,16 bedraagt. In het te stichten villapark bij Kir heim" zal een tweede vlilla w.rdeu gebouwd voor rekening van een inge zetene dezer gemeente, waarbij de heer Roozee wederom als architect zal op treden. Tot onderwijzer aan de Rijksteeken school te Amsterdam is benoemd de lieer W. Leyser, alhier. Halfweg Wegens toenemend aantal leerlin gen is het onderwijzend aan de school met den Bijbel alhier met één orr- derwij zer vermeerderd, uit twaalf sollicitanten is benoemd de heèr J. v. d. Meij van Amsterdam; in het volgende jaar zal de school met een lokaal vergroot worden. Sloten. Veertig jongelieden hebben zich aan gemeld voor het voorbereidend mili tair onderricht. binnenland. De Abkramscke onderwijzer. Omtrent het gebeurde te Akkrum meldt men verder: De onderwijzer V. was aldaar tot vóór korten tijd werkzaam, doch had sedert eenigem tij.dl verlof, wegens ze nuwlijden en was tijdelijk naar zijne ouders te St. Johannesga vertrokken. Zijn zenuwachtige toestand was naar men zegt voor een groot deel het gevolg van het afbreken der ver keering met een meisje uit Akkrum. Gisterenmiddag verliet hij per fiets de ouderlijke woning aan het hulp kantoor aldaar een brief postende aan het adre® zijner ouders, waarin hij meldde, dait men spoedig wel iets van hem hoor en zou. Te Heerenveen verkocht hij de fiets, kocht een revol ver niet scherpe patronen en vertrok per trein naar Leeuwarden. Ddar huurde hij een rijtuig, dat hem naar Jensum bracht, vanwaar hij te voet naar Akkrum ging. Hij ging daar omstreeks achit um- in de woning der ouders van zijn vroeger meisje en begon in de gang te schieten. De be woners vluchtten; drie schoten wer den gelost, zonder iemand te treffen. De politie verscheen; eerst dreigde hij deze te zullen neerschieten, doch het kalme woord van den veldwach ter Reiding had tengevolge dat geen schot meer gelost werd en V. ten slot te uit eigen beweging het wapen aan den veldwachter afgaf. De revolver bevatte nog 3 scherpe patronen, v. werd nu in verzekerde bewaring ge nomen, de justitie te Heerenveen werd gewaarschuwd en onder geleidie van twee veldwachters werd V. per rijtuig naar HeelrepiVeen. overge bracht, waar men des nachts te ruim 12 uur aankwam. Hij werd daar gehoord door de justitie en onder zoehit door dr. v. Schouwen. Tijdens de rit had hij zich als volslagen krankzinnig aangesteld; de justitie vond na het voorloopig onderzoek geen termen tot gevangenhouding. Y. werd naar zijn ouders gebracht en onder politietoezicht gesteld. Spoedig zal wel zijn overbrenging naar een gesticht volgen. Kindersanatorium. Bij Bussum zal op een terrein aan den Nieuwen 'sGravelandschen weg. naast villa „De Majèrte" tegenover „Walden" een kindersanatorium ge bouwd worden. Ongeluk. De heer S. van die Beets, die uit Hoorn huiswaarts keerde, had het on geluk nabij deze stad te waiter te ge ralcen niet rijtuig, paard en passagiers. Een der passagiers, die met gebroken arm werd gered, is gestorven; de a.i- dere is niet buiten gevaar. Zeldzame bijzonderheid. Eenige dames te Nieuwe Niedorp, col- lecteerende voor het „Generale Boeren- hulpfonds" bezochten een arm vrouwtje, dat heelemaal niets van de heele zaak afwist, noch van den oorlog, noch van den vrede, niets? Dat klinkt waarlijk vreemd in deze dagen. Toen haar een en ander uitgelegd was, gaf ze blijmoedig haar dubbeltje. Schade. Te Hoorn werd dezer dagen door een ambtenaar, die daarvoor was aangewe zen, een kast met antiquiteiten ontze geld, wijl een antiquaar den inhoud moest taxeeren. De kast ging echter moeilijk open; na eenige vergeefsche pogingen gelukte het, maar daarbij viel een der horden oudep wetsch porselein op het daaronder lig gende. De schade, welke door dit ongeluk is aangericht, wordt geschat op t 300. Misdrijf? Uit Bergen-op-Zoom meldt men: De doctoren Butner en Deknatel uit Breda hebben Vrijdag gerechtelijk ge schouwd het lijk van den in de Zoom verdronken P. Vrients, uit Wouw. Met geruchten, dat er hier aan een misdrijf moet gedacht worden, staat deze lijk schouwing op last der justitie in ver hand! Weerbericht Verwachting: matige Westelijke wind, buiig, regenachtig, later wellicht opkla rend. Onderwijs. Acad. examens. Utrecht. Cand. rechten de heer H J. Verbeek. Rechtzaken. YerdnisteriDg. Vrijdag werd voor de rechtbank te Mid delburg behandeld de zaak tegen den ad ministrateur van de Middelburgsche Cou rant, beklaagd zich in die betrekking aan verduistering van gelden te hebben schuldig gemaakt. De eisch is 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Onderzoek. Een onderzoek wordt ingesteld naar den toestand der geestvermogens van Nelly Lockerse, de vrouw die onlangs in het gebouw van het kantongerecht te 's- Gravenhage een revolverschot loste op den zaakwaarnemer Burghout. Deze vrouw bevindt zich thans in het huis van bewering in Den Haag. Letteren en Kunst. Een arbeider-componist. De „Arbeiders-Zangersbond van Rijn land" heeft Zondag op zijn algemeene vergadering te Keulen een opmerkelijk besluit genomen. De componist G. A. Uthmann, die te Barmen woont, is een arbeider; van katoenverversknecht heeft hij zich uit eigen kracht opgewerkt. Hem wil nu de bond de middelen verschaffen om zich op een conservatorium theore tisch te ontwikkelen. (Volk). De laatst verschenen aflevering van „Eigen Haard" bevat een vervolg van het verhaal „Om een Duif" van den heer de Meerulaer; voorts onder den titel* „Een Friesche parel", een beschrijving van Beesterzwaag, door den heer Gos. de de Voogt, met afbeel dingen. Voorts een afbeelding van een plaquette van J. N. Faddegon: H. M. Koningin Wilhelmina, een vertaald ver haal „Het Kind" en een beschouwing over de kerk te Harmeien, met afbeeldin gen, door Jhr. B. W. F. van Riemsdijk-. „De Aarde en Haar Volken" brengt een reisverhaal „Mijn uitstapje naar Austra lië" naar het Duitsch van Dr. Albert Don- ber; het bijblad, „Op den Uitkijk" bevat bij afbeeldingen een bespreking van het werk van Dr. C. N. Pleyte, „Die Buddha- legende in den Skulpturen des Tempels von Börö-Boudoer". Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspond ent). DE ONTVANGST DOOR DE BER- LIJNSCHE BEVOLKING. Berlijn, 17, X, '02. Ik heb in mijn brief van gisteren (zie Tweede Blad) niet te -veel gezegd. Het wa,s een intocht, zoo grootsch, als ik hier nog zelden zag, het was een onltvangst, zóó warm als zelden eenig buijenlandsch vorst ten deel valt. Niettegenstaande de Lokalanzeiger anders de groote verspreider onder de geheele bevolking van het pro gramma van ontvangst, gisterenmor gen terloops slechlts 2 regels aan het aanstaande bezoek had geweld, zon der vermelding van het uur van aan komst, gaf het publiek blijk, dat het waarlijk déze trompet niet noodig heeft, wanneer het zich werkelijk voor i&ts of iemand interesseert. Drie eenvoudige mannen werden ontvangen, niet melt luisterrijk mili tair vertoon van blinkende kurassen, glinJster'enide helmen en bajonetten, trappelende en brieschende paarden, van cavallerie en officieren, en rui- schende militaire muziek, zooals bij den ontvangst van vorstelijke perso nen, voor wie d'e stem des volks ver loren gaalt in de luidruchtige, schet terende fanfares der muziekkorpsen, neen niets van dit alles, niet te mid den van de gewapende macht reden zij de stad1 binnen, maar te midden van de jubelende bevolking, wier bruischende, alles overweldigende juichkreten zelfg koper en pauken van een militaire kapel zouden heb ben overstemd. Drie eenvoudige mannen in zwartte jas werden ontvangen, niet door een schitterend gezelschap in groot gala van prachtige uniformen, maar door de geheele bevolking. Als gasten van d'e Berlijnsche burgerij deden de drie geschiedkundige „bedelaars" tejmad- den der razend opgewonden en jui chende menigte hun glorieuze in tocht bimien Berlijn. Bijna levensge vaarlijk was het gedrang op het per ron, toen de korte trein helt station binnenstoof en de drie gasten aan 't portier Van hunne gores erve(etr de coupé zichtbaar werden. Bij den trap naar beneden worden hun lauwer kransen overgereikt met linten in de Transvaalsche Meuren. Buiten voor hét station wacht een woelige menig te, met moeite in bedwang gehouden door de talrijke politie. Zoodra de gasten in de deuren zichtbaar wor den houdlt men hen de lauwerkrans boven het hoofd, is er geen houden meer aan. Een razende geestdrift maakt zich van het publiek meeslter. Het breekt door de kordon van poli- tie-agentem, die tevejrgeefs trachten de menigte achteruit te duwen; in een oogwenk is heit plein één krioelende, juichende menscbenmassa, alles on weerstaanbaar opdringend, om de helden de hand te drukken. Als klippen in eén kokende zee, staan daar de rijtuigen met de onrus tige paarden. Meer gedragen dan leppende, bereiken de generaals hun ne landauers. Men klimt op de tre den, op de spaken van de wielen. Een groot gedrang ontstaat, kinderen schreien. Op een gegeven oogenblik vlucht een juffrouw melt een klein meisje, dat hevig ontsteld is, in ons rijtuig. En boven het gewoel der duizende hoofden klinkt als het brui- schen van een kokende zee het "ge juich onafgebrokengejuich van het opgewonden publiek. Geen kreten tegen Engeland wor den uitgemoeten, noch hier voor het station, noch onderweg, noch voor het hotel. De Berlijnsche bevolking heeft getoond, den wensch der gasten te willen respecteeren. En nu gaat het de stad in. De avond is intusschen gevallen, zeer tot spijt van de duizenden en duizenden, die langs den langen weg zich hebben opgesteld en nu in de vale avond schemering, welke nog niet overal door de brandende lantaarns geab sorbeerd is. de gezichten der gene raals niet duidelijk kunnen zien. Doch dit maakt niet uit. Men juicht en wuift, met handen en zakdoeken. Bloemen worden op den weg ge strooid en vallen in de rijltuigen. Op vele plaatsen dïingt het publiek door de posten van politieagenten om de generaals de hand te drukken, die in matigen draf voorbijrijden. Onafge broken danken zij voor het huldebe toon. Botha staalt in zijn rijtuig, de beidie anderen zitten in het hunne en groeten met de hoed in d'e hand. Voort, gaat de stoet langs onafzien bare rijen rijtuigen en itaxameters, wier koetsiers met de witgelakte hoe den wuiven, langs tramwagens, die stilhouden, en waarvan de passa giers op d'e perrons zich verdringen om de generaals te begroeten. Overal gejubel en gejuich. Lang van te voren is die Prinz Albrechtstrasse, waarin het holtel gelegen is tegenover het Abgeordnetenhaus, aan beide zijden door een sterke politiemacht afgezet. Toch had zich een groote menigte aan de overkant van de hreede straat kunnen verzamelen, welke hier al van 4 uur af had post gevat en nu elk voerftuig, dat in de verte op een rij- het oorverdoovend gejubel, dat geen tuig geleek, met luid hoera begroette. „Daar komen z! Ze komen van de Königgratzastrasse," Monk het en onmiddellijk een hevig gedrang naar die richting, totdat een haag van po- litie-agenten het verder voortdirïngen belette. Eindelijk klinkt uit de verte van den kant der Wilhelmstrasse luid ge juich, dat met elke seconde meer en meer aanzwelt. De rijtuigen zwen ken den hoek om en rijden de Franz Albrechifcstrasse binnen. Zonder op houden danken d'e generaals voor einde neemt. Deze mannen moeten zenuwen van staal hebben, om we ken lang zulke emoties te kunnen weerstaan; geen wonder, dat de Wet onwel is geworden. In een der Meine zalen van het ho tel heeft zich helt groote ontvangst comité verzameld om de generaals met den eerewijn te ontvangen. Als eerstel spreker treedt d|e b ekendie dichter Johannes Trojan naar voren en draagt het door hem gemaakte wiejlkomdtgedlcht voor. Gelijktijdig wordt den generaals de hollandsche vertaling overhandigd, waaraan uw correspondent zich op verzoek dier commissie van ontvangst, had ge waagd, die voor de groot© eer zeer erkentelijk was en verzocht de wil voor de daad te nemen. In mijn brief van gisteren voegde ik een af schrift. Het zou te ver voeren wanneer ik al de redevoeringen wilde weergeven welke op den avond van den ont vangst werden gesproken. In meer dere of mindere mate heeft de tele graaf ze reeds wereldkundig ge maakt, zeker wel, de passages in de toespraken der dirie generaals op het halkon van het hotel, waarin zij over de grootsche ontvangst danken en la ter in die van Bdtha en De Wet, waarin beiden nog eens uitdrukkelijk doen uitkomen, dat hun reis geen politiek doel heeft, maar zij uitslui tend! hierheen zijn gekomen om gel den in te zamelen voor hun ongeluk kig, geruïneerd volk. Den geheelen avond, tot laat in den nacht bleef buiten op straat voor het hotel' een groote menschenm assa staan, in dé hoop, dat de generaals zich nog eens op het balkon zouden vertoonen, hetgeen echter niet ge schiedde. Voor den aanvang van het banket hielden zij tweemaal van heit verlichte balkon korte toespraken, welke blijkbaar volkomen begrepen werden door die aandachtig' luisteren de menigte. Onophoudelijk werden de sprekers door luid applaus en bra vogeroep onderbroken, dat zich nog verdubbelde, wanneer hunne rede voering door Ds. Schowaiter met lui der stemme vertolkt werd. Om 8 uur ving het gastmaal aan, waarvoor ik een uitnoodiging had ontvangen en dat uitging v-an defn Buitanhilfsbund, den Frauan|-HJil£s- bund en den Alldleutschen Verband. Ongeveer 60 personen namen aan dezen maaltijd deel. Aan het midden van die hoefijzervormige tafelj! Vóór een groenhaag van hooge planten melt het borstbeeld van den Keizer, zijn de plaatsen der gasten, het hoofdbestuur en de vertolkers. Te genover generaal Botha heeft Ds. Schowalier plaats genomen, die alle toespraken woordelijk in het Hol- landsch of Duitsch vertaalt. Het was een avond, dien ik niet licht z|al vergeten. MSet welk een ernst, overtuiging en God-vertrouwen spraken, dez'e eenvoudige mannen van hun 'volk, dat waard was om ge holpen te worden, waarvoor zij zich niet schaamden, als bedelaars op 'te treden, omdat het steeds zelfs in de ergste perioden van dien vreeselijken oorlog, zich gedragen had! zooals'teen beschaafd volk betaamt, gecivili seerd en humaan. Met welk een na druk deden zoowel Botha als laat op den avond ook De Wet, helt in hun toespraak uitkomen, dat zij geen po litieke doeleinden najagen, dat zij eerlijk willen handelen, zooals zij in den langduriigen oorlog steeds ge daan hebben, dat zij zich aan oneer lijkheid' zouden schuldig maken, na dat het vredesverdrag onderteekend was, wanneer zij zich nu nog met politiek bezig hielden. Neen, zij wilden Itoonen, dat zij trouwe onder danen van hun nieuwen souverein willen zijn. Zij kwamen alleen ter- wille van de weduwen, de weezen, de invaliden, niet voor degenen die nog in het bezit zijn gebleven van landerijen, neen uitsluitend voor de volkomen hulpbehoevenden. Daar stonden zij, de patriarchale De la Reij, de kloeke Botha in het midden, verderop De Wet met het doorploegde gelaait. Ernstig zien zij in de zaal. Ernstig dankt De Wet Voor het stormachtig gejuich. Alleen Botha glimlacht vriendelijk even en brengt nu en dan het militair saluut. Voortdurend werden de generaals nu bedtormd met aanvragen om een auto.gram. Ik was zoo gelukkig de drie handteekeningen op mijn menu Le verzamelen, waarbij ik van de ge legenheid gebruik maakte om Botha te zeggen, dat ik zeker wist te spre ken uit naam van alle Berlijnsche Hollanders, wanneer ik hem en zijn mede-generaals namens onze Ber lijnsche landigenooten hartelijk wel kom heette. Met een stevigen hand druk dankte Botha hiervoor. Ilc wil niet te veel van de lezers vergen en zal hen de toespraken be sparen dier verschillende sprekers, die allen overeenstemden in hartelij ke bewondering voor de groote daden van het stamverwante volk. Met grodte geestdrift gaven de aan wezigen gevolg aan de oproeping van Dr. Liman aan het eind van zijn en thousiaste toespraak: Ein Hoch auf das Heldenvolk der Buren! Het was een onvergetelijke avond. K. Uit de Arbeiderswereld Met ingang van 1 Nov. zal in de bran derij van den heer M. van dér Vlies te Schiedam de nachtarbeid worden afge schaft. Er zal daar vanaf dien datum worden gewerkt van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6 uur. Dit zal dan de eer ste branderij aldaar zijn waar nachtar beid wordt opgeheven. Vervolg Stadsnieuws. Protestantenbond!. Vrijdagavond vergaderde in het Rondsgebouw op die Nieuwe Gracht de afrleeling Haarlem van den Nederlaml- schen Protestantenbond', onder voor zitterschap van den heer Mr. H. Ph. df> Kanter. Na opening der bijeenkomst deed dc penningmeester rekening en verant woording van de af deeling en van du commissiën. Deze rekeningen werden nagezien door de heeren L. F. v. d. Linden, J. Versteeg, K. Hoekstra, en in orck bevonden, De kas sloot met een klein batig .saldlo. Aan het verslag over 1901/02, dooi den secretaris, den heer Smit uitge bracht, omtleenen wij he't volgende De zaken der afdieelingen gingen in "t afgeloopen jaar goed. Wel vermeer, derdie het ledental niiet dioch dit is waarschijnlijk te wijten aan het we:-; nige persoonlijke bezoek, dat de le den der commissie tot- uitbreioing van het ledental brachten, door gebrek aan tijd. Daarom is het wensch el ijk, dat in deze commissie personen fitting hebben, die veel tijd tot persoonlijk bezoek hebben. De commissie der lezingen deelt me de,dat de 5 gehouden voordrachten druk bezocht werden. Het godsdienstonderwijs wordt ge geven aan 110 leerlingen, waarvan 33 te Sandpo'ort werden aangenomen. Dringend verzocht deze commissie ver sterking harer finantiën. De commis sie voor de Bibliotheek doet een der gelijk verzoek om boekgeschenken, want in 25 zittingen werden aan 29 lezers 4439 boenen uitgereikt, alzoo ge middeld 178 per zitting. De Comimssn tot Exploita.be van het Bonudsgebouw heeft reden tevreden Le zijn over haren arbe'id. Zij stelt voor dit jaar in plaats van 4, 6 aandeelen der remtelooze Ipo ning af te lossen De commissie voor de Zondagsschool zond geen verslag in. De commissie voor de Wijkverple ging klaagt over geldgebrek. Gaarne zou zij nog een tweede wijkzuster aan stellen, daar dit dringend noodig is. Door zuster Slotemaker werden 'n 1901 niet minder dan 3884 bezoeken af gelegd terwijl zij bovendien 49 ioo pende patiënten in hare kliniek hielp. Aan het slot van het verslag wordt een woord van dank gebracht aan de commissies voor het vele uitnemende werk, dat zij leveren. Daarna had de behandeling van den beschrijvingsbrief plaats. Deze gaf aan leiding tot verschillende besprekingen d,ie meerendeel van. huishoudelijke!.- aard waren. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering te Leeuwarden op 28 en 29 October werd gekozen de heer Mr. de Haan Hugenholtz en tot diens plaatsvervanger dé heer F. H. Smit.. Den afgevaardigde werd opgedragen tot lid van het Hoofdbestuur te her kiezen den heer Dr. J. C. Nieaneyer, secretaris, en in die plaats van prof. mr. J. de Louter, die niet herkiesbaar is, den heer Mr. J. de Greve te- Leeu warden. Tot bestuursleden der* af deel ing en tot leden der commissiën werden her. kozen alle aftredenden de heer Wes- terveld als penningmeester der afde ling, de heeren de Kanter, Tersteeg voor de commissie dér lezingen, de heer de Kanter voor de commissie voor Godsdienstonderwijs, de heeren Bonger en v. d. Have voor de Biblio theek. Wegens uitbreiding der werk zaamheden werden 4 nieuwe leden ge kozen. de heeren H. G. Reiziger, B. Scliendstok, J. Kuyper Jr., en H. Lin. kus. Tot leden voor de> wijkverpleging werden herkozen mevr. De Clercq— Teding van Berkhout dis. Bron en we gens bedanken van mevr. Wijt. dia naar Amsterdam vertrekt, mej. A. Blok van Laer. Tot lid der commissie voor uitbrei ding van. het ledental werd gekozen de heer D. Kok. Uitgeloot werden de aandeelen 141, 327, 19, 9, 138 en 251. Medegedeeld werd, dat bij de com missie voor godsdienstonderwijs ba- richt is ontvangen, dat dr. Duker be dankt heeft tegen 1 Januari als caia cheetin afwachting der vervulling is dis. Kutsch Lojenga te Santpoort zoo welwillend in de vacature te voorzien. Op voorstel vau h,et bestuur werd een commissie benoemd tot onderzoek, of het Bondsgebouw den leden meer direct ten goedé kan komen. In de eerstvolgende vergadering zzl deze commlissie verslag uitbrengen. Aan het slot werd een woord va/i hulde en dank gebracht aan mr. De Kanlter voor de uitstekende leidng der verigadering. Burgerlijke Stand. Bevallen: 17 Oct. M. C. v. Gemert—Wij nants z. 18. E. C. BollermanVoorhout, d. 17. C. JonkerNaber d. 18. M. E. Vis serVan Stijn z. 16. J. C. Vallenduuk— Westerman z. 17. H. J. Hosvan Weel d. Overleden: 17 Oct. G. W. v. Bruggen 3 m., d., Zomervaart. BENNEBROEK. Overleden: W. Ree, oud 37 jaren. ZANDVOORT. Getrouwd: G Kerkman eu J. de Vreugd; C. Visser en J. Paap. Bevallen; G. KeurMolenaar, cL; A. J. Kofmanvon Leschen, d.; W. LanserBlokland, d.; G. van Duijn Koper. z. Overleden: C. J. Dorsman, 12 m.; R. K. K. Nollen 23 m. BEVERWIJK. Ondertrouwd A. C. Schaap en P. R. Barendregt. Getrouwd II. de Reus en II, M. Zeg waard E. van Hinte en G. W. Ilooyeï. Bevallen.- A. C. v. d. ZonPiro- vano, z., A. Boer—v. d. Kolk, d. EËRKXIËVWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag de gelezene H.H, Missen met onderrichting te half 7 en 9 uur; te half 11 uur de Hoogmis met predikatie. De Catechismus te 1, 1 1/2 en 2 1/4. Te 7 uu Lof, predikatie en voorgescbrevene ge beden. Maandag te 7 uur Lof en Rozenhoedje tot lafenis der Gel. Zielen. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag, de stille H.H. Missen met on derrichting te 7 uur en half 9, te half 11 de Hoogmis en Predikatie. Te 2 uur de Catechismus. Te 3 uur het Rozenhoedje. Te half 7 Lof ter eere van het Heilig en Onbevlekt Hart van Maria voor de be keering der zondaars. Maandag en verdere dagen dezer week na de H. Mis van half tien. het Rozen hoedje met de voorgescbrevene gebeden en Benedictie. Donderdag te 7 uur Lof van het Aller heiligste Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor da bekeering der zondaars in de Kapel van het Mlraculeuse Mariabeeld. Het Lof des avonds te 6 uur. Zaterdagmiddag van 5 tot 10 uur gele genheid om te biechten. In deze week H.H. Missen en de Ca techismus op den gewonen tijd. Parochi'ekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag te half 6, 7 en half 9 uur de ge lezen H. H. Missen; te half 11 de Hoog mis. 's Namiddags te half 4 de Vespers en Rozenhoedje, waarna Processie met het Allerheiligste. Dinsdag te 8 uur gezongen. H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua, voor de levende en overleden leden der Broederschap, 's Avonds te 7 uur Lof,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2