Tweede Blad, Behoorende bij „Haarlem's Oagblad" van Maandag '20 October 1902 Nr. 5923 Haarlemsehe Handels- vereeniging. Goerfoek. hij KonBesluit van 12 Nov. No. 23, 1899. De Haarlemsehe Handelsvereenliging hier ter stede, opgericht 10 Mei 189*. heeft in den loop van den ti]d wel haar recht van bestaan bewezen, in zeer veel gevallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft, dit te waar- deeren door als lid der vereeaïigmg toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is mei vol- doende. Elk handelaar, ieder nering doende, ja zelfs particulieren moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, datt de Haarlemische Handelover- eenigjing steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten bare bemoeiingen van verschil- lenlen aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsehe Handelsvereeniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatliën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pro- ceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph de Kanter ter, Spaarne 94, alhier. Bankiers der Vereeniging zijn de Heereri Laane en van Bemruel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. det" vordering, voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor porto steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen d'oor bemid deling der advocaten te innen. De k'osten van information naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor portovergoe- ding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar gegeven. In de maanden Mei en Juni a. c. zijn 66 vorderingen tot een bedrag van f 2248.36 behaald. 15 vorderingen wor. den afbetaald, en 18 vorderingen ziin uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 'smorgens 9 tot 1 uur, en 'snamiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te leveren aan Wennekes, bierhuishouder, Phoe- nixterxein en J. Pruis, Heerensingel 67, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Examens vrije en ord e-o e f e- ningen. Geëxamineerd 6 dames en 6 hee- ren. Geslaagd de heeren C. P. Bruyn, Haarlem, R. J. G. Bruynink, Amsterdam, P. van den Burgh, Zaandam, C. F. Ditt- mar, Amsterdam; en de dames A. Beek, Amsterdam, H. W. van Bilderbeek, Haar lem, G. de Boer, Amsterdam, W. J. Blee- ker, Amsterdam, E. J. Blansen, Amster dam. Zondagsrust voorBakkers- gezellen. Men schrijft ons: Het verzoek van den N. B. G. Bond, af cl Haarlem, aan den weledelgestr. heer Swart, commandant van het 3e bataljon. 4e regiment infanterie, om voortaan het brood voor de cantine niet meer op Zondag maar des Zater dagsavonds te ontvangen, is ingewil ligd'. Stap voor stap gaat men vooruit, want in den tijd dat- de afd. voor noemd, ageerde voor Zondagsrust, werd ook zoodanig verzoek ingewiligd door den weledelgetr. heer Romer, commandant der cavalerie. Alzoo wordt door geen enkele can tine meer op Zondag brood ontvan gen. Moge de burgerij dit voorbeeld' volgen, Arroiidissements-Vergadering (Vervolg). Na de pauze sprak dr. J. H. Gunning Wzn., schoolopziener in het district Amsterdam over ..Navolging en oor spronkelijkheid in verband met opvoe- dinr en onderwijs". In een keurige, leerzame rede be toogde spr dat het doel; dier opvoe ding is ontplooiing en sterking der persoonlijkheid. De hoogste uiting van persoonlijkheid is het genie. Doch dit laat zich niet opvoeden. De oorspronkelijkheid bestaat in den strengsten zin des woords niet. Groo- te mannen copieerden in hun eerste tij den steeds. In de antieke kunst is bet denkbeeld van oorspronkelijkheid dan ook vreemd! Beroemdle mannen als Beethoven, Bach, Rembrand, Plato, Virgilius enz. hebben zich steeds eerst bij hun voor gangers aangesloten en zijn daarna een stapje verder gegaan. Absolute originaliteit bestaat er derhalve niet, doch eerst op het laatst openbaart zich de oorspronkelijk heid. Hieruit volgt dat de originali teit zich niet ontwikkelt in afzonde ring. doch d'oor studie en navolging ontwikkelen zich de machtigste ge nieën. Nabootsing is dan ook de basis van alle cultuur waardoor de oorspron kelijkheid tot haar recht komt. doch dan alleen wanneer de nabootsing be wast is, door de rede geleid wordt. Daarin ligt het onderscheid tusschen mensch en dier. De opvoeding moet de nabootsing tot haar dienst maken, want uit na bootsing volgt zelfstandigheid, en daar uit ontstaat de vooruitgang van den mensch. De originaliteit, die persoonlijkheid begint waai- de opleiding ophoudt. De persoonlijkheid is dus de kroon op de ontwikkeling. En daarom, is het noo- dig dat de opvoeders der jeugd, de on. derwijzer zich in de eerste plaats ook oorspronkelijk geestelijk voeden. Zij moeten zich niet tevreden stellen roet handboekjes, hun stof niet putten uit afgietsels, wan neer men oorspronkelijke werken kan krijgen. Zij moeten zooveel moge lijk van alles de bronnen opzoeken, en de stof verwerken, zooals de maag het voedsel verwerkt. Dan eerst zal men een goede leermeester zijn. Met een luid applaus werd dez.e voordracht begroet, waarna de beer Goedhart spr een woord van dank bracht voor ziin rede. die bepaald zal medewerken tot verduidelijking der paedagogische begrippen. Daarna werd de vergadering geslo ten. De Teyler-zaak ten e i n d el Te Scheemda is volgens een schrij ven uit die plaats aan een onzer lezers een nieuwe Teyler-vereeniging opge richt, voor belanghebbenden in deze zaak vóór de provincie Groningen. Het bestuur tot wie alle belangheb benden zich kunnen wenden bestaat uit de heeren F. de Jonge, J. Wichers, J. Babtisten en P. W. Kuwvel, allen te Scheemda. Het doel is:',,de zaak tot een beslist einde te brengen." Moge hun ideaal verwezenlijkt worden! J. J. C r e m e r. De letterlievende Ver eeniging ,,J, J. Cremer" opent Maandag avond haar tooneelseizoen met de op voering van het historisch drama ,,De Balkan-Keizerin" van 2. K. H. Nicolaas T, Vorst van Montenegro. Het stuk is naar de Duitsche bewer king van Hugo Marck voor het Neder- landsch Tooneel bearbeid door onzen vroegeren stadgenoot, den heer F. Smit. Kleine, en is opgedragen aan bovenge noemde vereeniging, wel een bewijs dat Cremer's naam hoog staat aangeschre ven. De Regie is van den heer Groote Woortman van Amsterdam, de tooneel- schikking en décor van den heer R. Prent van hier, en dat reeds zegt genoeg. Met een bal wordt de avond, die vol genietingen belooft te zijn, besloten. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Eerste Kamer was gisteren spoedig door haar werk heen. Nadat de Minister van Binnenlandsche zaken de verzekering had gegeven, dat 't steeds zijn streven is grenswijzigingen, waarover geen verschil bestaat, te be spoedigen en geschillen zoodra mogelijk uit den weg te ruimen, werden de nieu we grensregeling tusschen Dordrecht en Dubbeldam en tusschen Hellevoetsluis en Nieuw-Helvoet zonder stemming aan genomen. Het speetster-wetje (aanvulling van art. 5 der arbeidswet) vond weinig bestrij ding. De heeren v. Zinnicg Bergmann en Van Velzen brachten er den Min. hulde voor dat hij eensdeels een einde maakt aan het oogluikend ontgaan van de wet op 't punt van verbod van vrouwen- nachtarbeid, anderdeels niet te doctri nair was en de toepassing van het ove rigens heilzaam beginsel en zij hoopten dat hij, waar 't bestaan der industrie het vordert, een gezonde toepassing der wet en rationeele bescherming der vrouw, ook door het mogelijk maken van den voor haar geschikten arbeid zou blijven bevorderen. De heer Alberda van Eken- stein, minder ingenomen met het ver zwakken van de heilrijke bepaling van art. 5 der arbeidswet, verbond aan zijn stem voor dat ontwerp den eisch dat de voor de afwijking te stellen voorwaarden streng zouden worden gehandhaafd. Dit laatste beloofde de Minister Kuyper met allen nadruk; het streven zou zijn de voorwaarden zoo te stellen dat voor ze delijkheid, verhoogd loon, nachtrust vol doende zou worden gewaakt. Maar ove rigens, waar de Reg, de wet streng hand haven wilde en met de thans opgeda ne ervaring de arbeidswet ook in details voor de verschillende bedrijven zou re gelen .scheen in dit geval voor de ei- scben der Zuiderzee-harirugrookerij geen anderen uitweg mogelijk dan nu was voorgedragen, juist om geleidelijk tot de afschaffing van den nachtarbeid te ko men. Ook dit ontwerp werd zonder stemming aangenomen, even als de aanvulling van Hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegroo- ting voor 1902, het nieuwe pantserschip; al hadden de heeren Van Alphen en van Weideren Rengers er nog al bezwaren te gen. De bedenkingen van den eerste gol den het achterwege blijven van voorstel len voor de binnenlandsche verdediging en eenige technische gebreken in 't ge projecteerde schip, wat pantsering en bewapening betreft, terwijl hij ook om trent logies, ketels, kolenlading en ma, chine-kamerpersoneel eenige wenken gaf; de heer Rengers was vooral tegen het toestaan van gelden voor nieuw materi eel, zoolang er geen vast plan is vastge steld tusschen oorlog en marine, voor de binnenlandsche verdediging; want voor' Indië en den algemeenen. dienst achtte hij dit schip (gelijk de heer Goekoop in de Tweede Kamer aantoonde) urgent noch noodzakelijk, Tntusschen betoogde de heer Haveiaar dat de Minister van Marine, die zich natuurlijk daarbij aan sloot en de onmisbaarheid en deugde lijkheid van 't schip nader in het licht stelde, lofwaardig handelde door niet bij de pakken neer te zetten en voor onze Ind, verdediging en algemeenen dienst het noodige te doen. in afwachting van de toekomstige kustverdedigings-plan- nen, die van de zijde van oorlog op de volledige regeling der devende «strijd- krachten moesten wachten. Men legde zich daarbij neer. Er werd zelfs geen stemming gevraagd. De Kamer is op reces uiteengegaan. Hofbericht. Z. K. H. Prins Hendrik wordt Maan dag uit Aken op het Loo terugverwacht. Na zijn terugkeer zal definitief de dag bepaald worde.n waarop H. M. de Ko ningin en de Prins op reis zullen gaan, naar Mecklenburg, Tweede Kamer. Gedurende en na afloop van het onder zoek der Staatsbegrooting in de afdee- lingen van de Tweede Kamer, zijn reeds verscheidene commissiën van rappor teurs bijeen geweest tot. bespreking vtrn de punten voor .de verslagen. De commissie voor de Indische begroo ting is tegen 24 dezer saamgeroepen ter vaststelling van het voorloopig verslag. Van het tijdstip waarop het Koloniale budget in staat van wijzen zal zijn, zal afhangen of de Kamer tegen 11 dan wel 18 November zal worden bijeengeroepen. Men meldt uit Heerenveen: De onderwijzer V. is in overspannen toestand te Akkrum de woning binnen gedrongen van het meisje, waarmee hij vroeger verkeering heeft gehad. V. heeft revolverschoten gelost, maar niemand getroffen. De politie heeft hem naar Hee renveen gebracht, maar met het oog op zijn overspannen toestand heeft de jusi.t- tie last gegeven V. naar zijne ouders te brengen. Enquête naar het Rroortbaltkers- be drijf. Het rapport is verschenen over het Broodbakkersbedrijf te Dordrecht, in gesteld door een commissie van en quête naar vaktoestanden te Dor drecht, in 't leven geroepen door de af d. Dordrecht van de Vereeniging tot be vordering van Fabrieks- en Hand- weriksnijveirheid met medewerking van verschillende corporaties en ver- eenigingen. De commissie meent dat er slechts twee wegen zijn om tot de afschaffing van den nachtarbeid te geraken: lo. wettelijke regelin.v. die den nachtar beid dwingend verbiedt; 2o. aaneen sluiting van alle of bijna alle bij het vak betrokkenen. Schaking. Een twintigjarige bewoner van de Hobbemakade ter Amsterdam is ver- dlwenen en te gelijk een vijftienjarig meisje uit de Albert Cuypstraat. dat h ij vermoedelijk heeft geschaakt. Daar ook een rijwiel wordt, vermist in een aangrenzen dperoeel, vermoedt men dat d;e romantische jongelui per wiel zijn verdwenen Door de wederzijd- sche ouders is der politie verzocht hen op te sporen. De valsche munter Smitshuyzen Men zal zich herinneren, dat deze bekende vervaardiger van valsche guldens en rijksdaalders bij zijn laat ste arrestatie zijn werkplaaJts hal op de Bloemgracht te Amsterdam, waar hij met een zekeren Hol zijn misdadig beroep uitoefende. In de uitgeholde pooten van een tafel vond de justitie desitijds eene groote massa valsch geld. Deze bergplaats werd ontdekt doordat de tafel bijna niet van haar plaats te krijgen was. Voor dien tijd had hij' een werk plaats gehad op een zolder van een perceel aan de Rozengracht aldaar. Dezer dagen werd een privaalt in dit huis schoongemaakt, waairbij men op den bodem van de beerkuil weder een groot aantal nog niet geheel af gewerkte rijksdaalders heeft gevon den. In verband met deze vondst werd aan de „Telegraaf' nog een aardig staaltje over de brutaliteit van Smilts- huyzen, die 4 Januari 1900 heeft te rechtgestaan,en veroordeeld is tot 12 jaren gevangenisstraf, meege deeld. Met zijn familie had hij 's winders een kaartclub je en was het de ge woonte om van de pot 's zomers een uitstapje te maken. Toen het kaart- seizoen was gesloten zou Smitshuy zen eens even kijken wat er in kas was. Hij Itelde achttien gulden uit en maakte van de gelegenheid, dat men niet op hem lette, gebruik en verwisselde de echte guldens met acht tien valsche. Eenige dagen later vervoegde rich aan het huis van de juffrouw, waar het clubje bijeen kwam, een looper van 'een begrafetoisvereeniging met een kwitantie. Toevallig had zij geen geld, waarom zij besloot tijde lijk een gulden uit de kaartpot te leenen. Zij gaf den man een gulden en deze verwijderde zich om echter een oogenblik later terug te komen. Juffrouw, die gulden is valsch. Hoe kan dat nou, zei de verbaasde juffrouw, en meteen ging zij eens in het zakje waaruit zij den gulden had gehaald, kijken, met het gevolg, natuurlijk, dat zij ontdekte dat alle guldens valsch waren. Smitshuyzen zag er dus niets in zijn eigen familie ook te pakken te ne men. Wie mist f 5U0. Uit Gouda schrijft men aan „de Te legraaf": In April van dit jaar werd bij de politie te Goudia .als op den openbaren weg gevonden, gedeponeerd een zak, inhoudende 500 gulden. Tot heden heeft zich nog niemand als den verlie zer aangemeld' en thans wordt van wege den commissaris van politie de ze vondst weder in de plaatselijke bla den gepubliceerd! Vreemd lijkt het, dal iemand f 500 kan verliezen, zonder dat hij het bemerkt of zonder dat. hij het der moeite waard acht het som metje terug te halen. Bigt het vermoe den ook voor die hand. dat dit geld van diefstal afkomstig kan zijn? Door zich aan te melden als den verliezer, worden allicht door den commissaris vragen gesteld- welker beantwoording den delinquent allicht in gevaar kun nen brengen en vandaar misschien de oorzaak, dat zich niemand aanmeldt. Fietsende onderwijzers. Op het platteland van Friesland wo nen vele onderwijzers wel twee of drie uren van hun school af, bij hun ouders in. Ze hebben dan wel een fiets, waarmee ze. weer of geen weer, eiken morsen en avond dien afstand moeten afleken. Natuurlijk oefenen wind. sneeuw en regenbuien invloed uit op de stemming en de onderwijs- vaardigheid van paeaagogen; daarom heeft de gemeenteraad van Schoter- land onlangs bepaald, dat onderwij zer sbinrten een half uur afstand moe ten wonen van de school waar ze werkzaam "o. Gedeputeerde Staten hadden eerst wel wat aan te merken op die bepaling maar ze hebben geen motief kunnen vinden om hun goed keuring aan te houden. Gevaarlijke heeren. Zondagavond hoorde men in de wo ning van II. G. te Schore, terwijl men te bed lag, leven op zolder. Toen men een onderzoek instelde, snelde een persoon naar hened:en, die G. met en mes een wonde in de hand toe bracht. Op het hulpgeroep van deze, sprong de dader het raam uit. Er werd niets vermist De dader is tot nu toe onbekend. Overreden. Gisterenavond werd door trein 628 N. C. S., te 5 u. 54 vertrekkend van Zeist, op 't station De Bilt de he^r M. M. S., wonende te Zeist, overreden. Hij liep aan het pen-on aldaar, juist op het oogenblik. dat de trein ninnen- kwam. Zwaar gewond werd nij naar Utrecht vervoerd, alwaar Dij aan komst door een dokter de dood werd geconstateerd. De heer S. scheen zeer slecht van gezicht te zijn. Even buiten Kessel is Donderdag de voerman F Wouters, die nog voor de tram wilde oversteken, door deze ge grepen en zoodanig aangereden, dat hij spoedig aan de bekomen wonden overleed. Opgevischt. In een kanaal bij Heerenveen is het lijk van een manspersoon gevonden, en herkend als dat van A. K.. uit Amerika, vroeger te Heerenveen. K. werd sedert de Jouster kermis vermist. Een gemoedelijke raadgeving. Dezer dagen gaf de Haagsche kan tonrechter den volgenden raad aan een wielrijder, die op een verboden pad had gereden en beweerde niet te hebben geweten, dat hij daar niet fietsen mocht: „Man, als je ergens hier in Den Haag een pad of weg zielt, dat er eenigszins berijdbaar uitziet, en je bespeurt noch op het pad zelf noch aan den horizon een wielrijder, denk dan maar dat dit pad voor fietsrij ders verboden Is!..." Sportpraatje. De tweede Zondag van het Voetbal seizoen is weder achter den rug. O ver het algemeen zijn de ontvangende ver- eenigingen, ik bedoel hier uitsluitend de le klasse, niet overmatig geluWig geweest, In vier van de zeven geval len was de eer van deu dag aan de bezoekers, In 't geheel werd er 31 maal gescoord, waarvan de wirmeaaeu 23 goals voor hun rekening namen .m de andere 8 door de verliezers werden gemaakt. In Rotterdam waren het d- cadetten uit Breda, die als ware zone van Mars hunne tegenstanders, met zware gaten in hunne veste, tot de overgave dwongen. De Spartanen toe kenden tegen een- dezer twee protest aan, wegens het off-side staan van een der Cadetten, doch al wordt het protest gewonnen, de twee puntjes hebben de Cadetten in ieder geval bin nen. Le'iden aanschouwde de match Ajax* H.V.V., welke door de kampioenen ge wonnen werd met 31 goals. De Hagenaars waren in geen al te groe ten vorm, zij speelden zonder Hupkes, de Groot en Jeltes, die lang geen te versmaden krachten zijn. Ajax was voltallig. Dus hieruit blijkt, dut H. V.V. weer hard op 't- kampioenschap aanloopt. Ook d'e H.F.C., die verleden week door een gepromoveerde club was ge slagen, op eigen terrein, heeft zich ge wroken door een overwinning van me- minder dan 40 op het pas gepro moveerde Quick uit- Amersfoort. Di voorhoede van de II. F. C. heeft ein delijk weer eens het net. der tegenpartij op flinke wijze weten te bekogelen en haar verdediging heeft voor een blanco scoor gezorgd. Gaat zoo door. Het afgetakelde H.B.S. gaat zich weer eens iets herstellen ondanks het bewonderenswaardige spel van der doelverdediger van Rapiditas wisten zij de Rotterdammers met een verues van 42 naar huis te sturen. De haaf backs schijnen dit jaar een groote.rol bij de Hagenaars te spelen. Zij waven Zondag in grootschen vorm en hebben de Rotterdammers leelijk lastig ge vallen. Haarlem speelde tegen R. A. P. int Amsterdam en scheen voor de pauze eenis rustig de kat uit den boom willen kijken, tenminste de roodbro:- lcen lieten R.A.P. ongestoord drie doel punten behalen. Toen evenwel werd de aanval over de geheele Haarlemsehe linie geblazen en het einde kwam met een 43-zege voor de kranige ontvar. gende vereeniging. Een zeer geanni meerde wedstrijd' was dit. Ieder dach, dat Haarlem reddeloos verloren was; want is een stand met half-time 3—0. een toer i3 het om dan nog met 4—-3 te winnen. Dt. hoofdzaak zat hem wel hierin, dat na half-time het. spel van Haar lem over alle linies bepaald eers'i klasse-spei was te noemen en dat ds moed er steeds ingehouden werd door het, flinke optreden van den captain. In het Oosten bleef Quick uit Nij megen de meerdere van het, dit jaar zeer verzwakte Victoria uit Wagenin. gen en won met 3—0. Hoogstwaar schijnlijk zal H.V.V. nu een andere club te bevechten krijgen voor "net kampioenschap van Nederland en wel licht 'is deze dan eens gelukkiger dan Victoria. In Wageningen kwam Vi tesse een bezoek brengen aan Go ahead en ging met een welverdiend: 4—2 weer naar Arnhem terug. Vi'esfe moet dit jaar uit zeer goede krachten he ist aan. P W. had een vrijen Zondag en heeft eens naar hartelust feest gevierd op het nieuwe veld. dat geopend werd dus zoodoende had U. D. ook vrijaf, maar die hado'en geen feest, want 't veld hadden ze al gehru'ikt, Voor Zondag staan er ntelt minder dan 9 eerste klasse wedstrijden op hei programma. R.A.P. krijgt een bezoek van Sparta, de twee oude kampvech ters of het hier ook weer zoo zal gaan als vroeger, toen het om 't kampioen schap ging? Een gelijk spel verwach» ik hier of een kleine oveiavinning van Spar la. De cadetten uit Breda komen de II. V.V. bevechten. Wat hiervan te zeg gen Ik voor mij geloof aan pen over winning voor de Hagenaars, na een zeer spannenden strijd, die wel te ver wachten is. De roodbroeken gaau naar de sleu telstad, alwaar Ajax hun verwacht. Ik zal me hier niet aan een voorsp ling wagen, daar beide partijen ten zeerste aan elkander gewaagd zijn, en ook deze match zeer spannend belooft te worden. RapiditasVolharding te Rotterdam alweer zoo'n match, waar weinig van te zeggen valt. Toch zou ik meenen, dat Rapiditas wel een kansje heeft op de overwinning. Te Amersfoort komt H. B. S. hoogst waarschijnlijk wel de twee puntten van Quick afnemen, en in Haarlem zal IT.F.C. Hercules wel met een ne- ducht pak slaag naar huis sturen. In het verre Oosten spelen Quick ci« P. W, op het Zondag geopende vete. en ik geloof, dat Quick de P. W.-sp? Iers twee puntjes zal afhandig maken, evenals Vitesse van Victoria te Air hem. Go-ahead verwacht U. D. in Wageningen. Denkelijk zal U. D. wel een overwinning met zich meevoeren En nu zijn er nog meer wedstrijden te veel om op te noemen, van de 2e klasse', a en b. enz. Maar de 1ste Idas van den H. V. B wil ik toch, als IIaarlemm|er zijnde wel in mijn sportpraatje herdenken. Morgen speelt alhier voor dezen botul Haarlem II, spelers, die eens het eer ste zullen moeten vervangen, tegen Kernemerland. Hart tegen hart. zal 't gaan, want ook deze Haarlemsehe bond levert, zeer aardige wedstrijden op. Haarlem II zal op haar veld wel "v zelfde doen als Haarlem I verleden week deed Als ik nu zoo de wedstrijden eens na ga, dan maak ik eruit op dat we mor gen een prachtig programma hebben en haast alle clubs aan elkander zijr. gewaagd, 't Is nu maar te hopen, dat het weer den voetballers gunstig zij. AMATEUR. Sport en Wedstrijden Alcohol en de fiets. Op zekeren dag, zegt Dr. Barbul-.e in een Fransch wielrijdersblad, kwam et- op mijn spreekuur een mijner vrien den bij mij, die mij vroeg of ik onder mijn kennissen niemand wist die zijn rijwiel van hem zou willen koopt-n. Hij had. opgemerkt, dat deze short hem sterk afmatte, hartkloppingen veroor zaakte, herhaalde neusbloedingen enz. Hii was besloten er u'it te scheiden met fietsen en zich van zijn ro-tehiue te ontdoen. Ik deed hem opmerken dat hij, a'eor hij dit besluit nam, zich wel m >cht vergewissen, of de waargenomen stoor nissen inderdaad aan het gebruik van zijn stalen ros te wijten waren. Deels door ondervraging, deels door mijn onderzoek van den zieke, twain 'ilc er achter, dat ik hier niet eeu be gin van alcoholvergiftiging te doen had. Op mijn aanraden staakte hii Je he el en al met het gebruik van alcoholische dranken gedurende acht dagen drink hij slechts melk en daarna niets dan gekookt en gefiltreerd water. 1-lij heeft thans zijn gezondheid te ruggekregen en legde thans, zonder lasit van vermoeienis te hebben, 50 tot 60 K. M. per fiets af met een gem ro delde snelheid van 15 K. M. in het uur. En wat het mooist© geval is, hij heeft een voorbeeld gegeven, dat welsp.re kend genoeg was om navolgers te vin. den en nog eens weer de waarheid be vestigde van het woord uit de Oudheid Water is het beste wat er is. „Sluit Schiedam het orgaan vcor djrankbestrijdmg, waaraan we dit be richt ontleen en, vestigt, naar aanle. diing van bovengemeld geval, de aou dacht op het artikel van Dr. J. de Groot ite 's Gravenhage, dat we onlangs pu bliceerden, en waarin o.a. deze zin- isnede voorkwam ,,Dat het gebruik van alcoholhoudende dranken, ook bier, voor den Wielrijder fataal is, bc hoeft tegenwoordig geen betoog meer, Wanneer men in de gelegenheid is, wielrijders op hun tochten gade te slaan, bemerkt men al heel spoedig dat matigheid prediken onderhen over bodig is. Wielrijders zijn van nature ma't/ig. De enkele uitzonderingen vindt men ondei* wielrijders, die ge middeld 5 K. M. per dag afleggen, nim mer onder toeristen. In het. gedenkboek van de Witte So ciëteit te 's-Gravenhage', die dezer di- gen haar 100-jarig bestaan vierao, wordt gememoreerd, dat het gebruik vun spiritualiën in de „Witte" in da laatste jaren aanzienlijk afgenomen is. welk feit toegeschreven wordt aan deu invloed van het rijwiel. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de tat. ri.ike wielrijdende leden dezer sociëteit ïri'icreudeels goede toeristen zijn. Onderwijs. Acad. examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd!: het cancridaat-sexamen in de wis- en natuurkunde door mej. M. E. Westerveld; het candidaats-examen in de rechtsgeleerdheid door mej. Hilda Schalkwijk en den heer L. Visser. Rechtzaken. Een verderfelijke omgeving. Voor. het Haagsche gerechtshof stond terecht een li-jarig jongetje, door d'e Rotterdamsche rechtbank ter zake van diefstal van schoenen zon der ooordeel des onderscheids ontsla gen van rechtsvervolging met bevel tot plaatsing in eeai Rijksopvoedingsge sticht tot zijn 18e jaar. De vader van het knaapje los werkman, verzocht het Hof het kind onder zijn hoede te laten. Verschillende raadsheeren en de procureur-generaal deden hem vra gen waaruit bleek, dat de vader zich schuldig maakte aan misbruik van sterken drank Eeai erfenis van f 1500 is door hem opgemaakt. Nog een andere zoon van dezen va der bevindt zich op den Kruisberg. De vader verklaarde nog dat hij van plan was het kind. te plaatsen op een handelsvaartuig. Raadsheer mr. Van Maanen beduidde den vader, dat hij vóór alles zijn drankgebruik moet, na laten. Hij draagt van döt gebruik van jenever de sporen en geeft zijn kinde ren een slecht voorbeeld'. Raadsheer mr. Carsten vroeg den va der waarom deze. die zich aanvanke lijk tegenover Pro Juventute" bereid had verklaard er toe bij te dragen, dat deze in een particulier gesticht werd geplaatst, hierop later was teruggeko men. De vader gaf te kennen, dat de kosten f 100) te hoog waren en ver klaarde zijn kind niet 7 jaar te kun nen missen Mr. Reitsma zette uiteen, dat vol gens die verkregen inlichtingen het hoofd van het gezin niet slechts mis bruik maakjFvan sterken drank, maar ook overigens ongunstig bekend staat. Met d'e beslissing der rechtbank, kon adv.-gen. zich, ook na den vader ge. hoord te hebben, volkomen vereeni- gen. Tot den knaap den leeftijd zou heiben bereikt, waarop hij zou ge plaatst kunnen worden op een oplei dingsschip waartoe overigens hij den vader slechts vage plannen be staan zou hij blijven in een omge ving, die voor hem verderfelijk zou zijn. Bevestiging werd' gevorderd. vv etenscliap. Tuberculose by mensch en rand In het pas verschenen nummer van de „Samaine Médicale" dieelen prof. C. II. H. Spronck en de heer K. Hoef nagel, veearts en directeur van het gemeentelijke slachthuis te Utrecnt, een geval mede, hetwelk duidelijk aan toont dat de mensch, zelfs In volwas sen staat .ontvankelijk is voor de tu berculose van het rundvee, en dat, in dien stoffen uit de aldus geïnfecteerde lichaamsdeelen van dien mensch, zelfs in volwassen staat, ontvankelijk is voor de tuberculose van het rundvee, en dat. indieni stoffen uit de aldus ge ïnfecteerde lichaamsdeelen van den mensch, langs indirecten weg. weer worden ingeënt bij een volkomen ge zond' rund deze tuberkelbacillen bij zonder virulent op dit dier inwerken. Een vilder van 63 jaar had bij het villen van een als tuberculeus afge maakt rund. bij ongeluk, een kleine verwonding gekregen aan den pink. Langen tijd daarna ontwikkelde zich op de plaats van de verwonding ©en tuberculeuze aandoening van de huid; ook begon de man te hoesten en bleek een long lichtelijk aangedaan, maar in zijn fluimen konden geen tube.rkel-ba- cillen aangetoond' worden. De zieke plaats aan den pink werd door prof. Narath weggenomen. Toen daarna stukjes van d'e zieke huid onder de huid van marmotjes werden ingeënt, vertoonden deze diertjes spoedig ver schijnselen van algemeene tubcrculo. se. Stukjes van de milt van een dezer marmotjes werden nu weer overgeënt op een ander marmotje, met dezelfde uitkomst. Het virus van dit laatste- proefdiertje diende om den 15en Mei 1.1. aan een volkomen gezonde vaars een onderhuidsche inenting toe te die nen. tengevolge waarvan ook dit dier, dat uitsluitend gevoed' werd met hooi en koeken en dus geen melk kreeg, spoedig tuberculeus werd. Uit dit alles blijkt d'us duidelijk dat de vilder wer kelijk aan een aandoening had gele den, die veroorzaakt was door tuber culose van het rundvee. De proeven van prof. Spronck en den heer Hoefna gel toonen echter tevens aan dat do tuberkels van het rundvee, door hun verblijf in het menschelijk organisme, hun virulentie voor vee niet spue dig verliezen. Want de tuberkel-hacillen hadden eerst twintig maanden lang in de huid van den patiënt geleefd. „Voor ons zoo zeggen de onder zoekers zijn de bacillen van de tu berculose bij den mensch en bij het runefcvee slechts verschDlevde rassen van dezelfde soort. Wij zijn van mee ning dat de. bacil van de tuberculose hij den mensch de eigenschappen kan verkrijgen van den bacil van de tuber culose bij het rundvee; dat, omge keerd, de bacil van de rundertubercu- lose, door op den mensch over te gaan, gelijk kan worden aan den bacil van de tuberculose van den mensch. Het door ons_ berichte feit bewijst dat er waarschijnlijk jaren en verscheidene overgangen noodig zijn, voor de bacil van de runder-tuberculose In het men. schelijk organisme gelijk is geworden aan dien van de menschelijke tuber culose ..Daar deze waarneming geen tw;j-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5