VAN DIJK's niet berekend. De Nijd, fel overlaat aangaande de mogelijk heid van besmetting van den. mensch door runder-tuberculose, is het waar schijnlijk dat men in de door Tsch-er- ning, Pfeiffer ,e. a. vermelde gevallen, eveneens te doen had met tuberculeu ze aandoeningen die van rundvee af komstig waren. Men zou dus geneigd zijn om te erkennen dat de gevallen van besmetting door het gebruik van melk. boter en vleesch. afkomstig van tuberculeuze runderen, in werkelijk heid niet zoo zeldzaam zijn ais ere nee- ren Koch en Baumgarten denken. Op deze wijze zou men zich kunnen verklaren dat men af en toe in tuber culeuze stoffen van den mensch oacil- len aantreft, die een zekere virulentie bezitten voor rundveeDit zijn dan bacillen van runder-tuberculose. die bezig zijn. zich aan het menschelijk organisme aan te passen". Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De landbouwers in Xérès, Spanje, hebben de algemeene staking gepro clameerd. Zij hebben pogingen in het werk gesteld om de staking te doen uitbreiden over de geheele provincie Cadix. Maatregelen zijn genomen om wanordelijkheden tegen te gaan. Pépin, secretaris van den mijnwerkers- bond voor de Horinage is vol moed, dat de mijnwerkers van de Borinage hun eisch van 15 pet. opslag van loon inge willigd zullen zien. In een interview met een medewerker van de „Petit Bleu'" heeft hij verklaard, .dat de mijnwerkers van de Borinage een frank, ja, soms an derhalve frank minder verdienden dan de mijnwerkers in de andere kolenbek kens van België. Hij denkt clan ook niet dat het-tot een groote werkstaking ko men zal. Er is geen voorraad van kolen in de Borinage, de eigenaars der mijnen hebben dus het hoogste belang, dat de arbeid regelmatig wordt voortgezet. Het nationale comité der mijnwerkers zal a.s. ondag ie Charleroi vergaderen om als dan een onherroepelijk besluit te nemen. Tot Zondag moeten wij dus wachten om te weten, welke stappen de mijnwerkers van België zullen nemen. De commissie tot beslechting van liet geschil tusschen de mijneigenaars en die mijnwerkers bestaat uit de vol gende heer en: den gepensionneerden generaal Wilson ;d)en ingenieur Par ker als deskundige op liet gebied van mijnwezen; rechter Gray; Clark, een trein-machinist, als deskundige voor sociale vraagstukken; Watkins, als deskundige voor de steenkool-delverij; en den katholieken bisschop Spalding, uit Peoria. De laatste is op aandrin gen van Roosevelt in de commissie op. genomen. Tot secretaris is benoemd White, commissaris aan de afdeeling voor arbeid. Mitchell heeft uit naam van de werklieden zijn instemming be tuigd met de samenstelling van de commissie, Baer en Perkins uit naam "Van de patroons. Over de leden van de commissie wordt het volgende medegedeeld. Ge neraal John Wilson was tot zijn aftre den in October 1901 chef van het corps van de genie. Nadat hij zich in den burgeroorlog had onderscheiden en den rang van kolonel had' gekregen, werd hem de uitvoering van groote kanalen en havenwerken opgedragen, later de leiding over een aantal mili taire verdedigingswerken enz. Edward Wheeler Parker is statisticus bij de geologische afdeeling. Hij is belast met die statistieken betreffende öe voortbrenp-ir- van steenkool, zout en cokes. John Elfreth Watkins is direc teur va nde technische verzamelingen van het nationale museum van d'e Vereënigde Staten en oorspronkelijk mijningenieur van beroep; maar we gens verlies van een been heeft-hij dit laatste beroep moeten opgeven. De katholieke bisschop Spalding is in 1840 geboren en heeft aan de hoo- geschool te Leuven en ie Rome gestu deerd. Hij is daarna vicaris-generaal te Louisville geweest, waar hij een kerk voor negers bouwde, werd daar na in hetzelfde ambt naar New-York beroepen en ring in 1877 als bisschop naar Peoria. Hij heeft gedichten, filo- zofische verhandelingen en andere werken geschreven. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Het zittende leven. Onder de vele beroepen is zeker dat waarbij een zittende houding ver- eisclit wordt wel het ongezondste, want, de spijsvertering wordt door de lichaamsbeweging bevorderd en een slechte spijsverteering is dikwijls de oorzaak van vele ongemakken in het menschelijk lichaam. Het beroep van kleermaker, waarbij eene bijzonder zittend!© houding moet worden aange nomen worden, is zeker niet bevorder lijk voor een goede spijsvertering, zulks heeft de Heer H. J. A. Zegers, kleermaker, wonende 56 Egelantiers gracht. Amsterdam, ook ondervonden, Genoemde Heer schreef ons dat het bezoek van onzen verslaggever hem hoogst aangenaam zou zijn ten c-rnde op die wijze iets bij te dragen ter be vordering tot het algemeen gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams. Hij verhaalde alzoo aan onzen verslagge ver bij zijn bezoek, dat hij sedert 3 ja ren lijdende was aan hevige hartklop pingen en dat het loopen hem moeilijk viel; ik begrijp heel goed, zoo ging de Heer Zegers voort.dat mijne zittende houding, welke mijn beroep vordert, niet veel zal bijdragen tot een geregelden bloedsomloop en van liever lede begon ik dit reeds voor ongeveer 3 jaar geleden t© bemerken; hoewel de eetlust tamelijk goed was, liet de spijs vertering veel te wenschen over; ik nad ook veel last van maagkrampen, ste ken in de zijde, duizeligheden en was dikwijls door hoofdpijn geplaagd. Op aanbeveling van andere personen die de heilzame uitwerking der Pink Pil len op bun zelve ondervonden hadden, ben ik er ook toe overgegaan en na verloop van eenigen tijd gevoelde ik mij van daf tot dag beter, werd opge ruimder en deed' met lust mijn werk. Deze beterschap vermeerderde van dag tot dag en thans ben ik van al de ongemakken, die ik U zooeven op noemde. geheel en al bevrijd. Ik kan met niet genoeg lof over de Pink Pillen mij uitlaten en machtig U mijn attest te publiceeren zoo als U het goedvindt En inderdaad men las op het gelaat van den Heer Zegers zoowel de levendigste tevredenheid' als wel de grootste oprechtheid. Ik gevoel me eelukkig het onderhoud dat ik met hern had te doen kennen en opnieuw te herhalen de krachtige werking der Pink Pillen om de zenuwen te ver sterken en het. bloed te hernieuwen en wanneer deze hernieuwing zal vervuld zijn zal men de bloedarmoede, bleek zucht. zenuwpijnen, rheumatiek, hart kloppingen enz. enz. zien verdwijnen, ze zijn eveneens onovertreffelijk en zeer werkdadig voor uitgeputte man nen en verzwakte vrouwen en geven een gewaarwording in het mensche- iijk lichaam alsof men een nieuwe jeugd ware ingetreden. "Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te hekomen .want gelijk alle goede produkten worden ook d'e Pink Pillen reeds op eene grove manier nage maakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben van de echte te zijn. doch do heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze m geene deele. Koopt ze slechts bij ae depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gii maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van d'en Hoofdepothouder komen, de Heer Sna- bilié. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27. Rotterdam, hoofd-depothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezen- Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed'. W. PLAAT- ZER v .d. HULL, Drogerijen, Jans- straat 28. deze anders zoo leelijke of ver achtelijke karaktertrek, wordt een lofwaardige aandoening, als zij ge richt is op de schoone tanden van andere personen. Werkelijk, net is beter wegens een fraai gebit be nijd te worden, dan dat we ande ren daarvoor moeten benijden, en daarom zij men steeds bedacht op een zorgvuldige verzorgiüg der tanden door middel van Odol. Odol is het eenige mondwater, dat volgens uitspraak der beroemd ste tandhygienisten, op de meest volkomen wijze aan de tegenwoor dige eischen der tandhygiene vol doet. FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een kilo ©O cents. De fraaie luxe trommels worden Kerknieuws. Te 's Gravenhage is de zestiende al gein eene Nederiandsche Zendingseon- ferentie gehouden. Als inleiden van het onderwerp De inrichting der Inlandsche Christenge meenten in Nederlandsch Oost-Indlie trad op dir. J. R. Callenberg uit Rot terdam, die de volgende stelllngee verdedigde I. Het vormen van Inlandsche Chris tengemeenten moet het doel der zen ding zijn. II. Di© Christengemeenten moeten tot zelfstandigheid gebracht worden III. Tot die zelfstandigheid moeten de Christengemeenten worden opge voed. Ds. A. H. Roon trad daarna op als inleider over het one! erwerp De zen ding en de Nedelandsch Hervormde Kerk en verdedigde deze stellingen 1. De Christelijke zending behoor tot. de natuurlijke uiting van gezond kerkelijk leven. 2. Bij kerkelijke zen ding is een voordeel voor de kerk dot i; een voorland, voor de zending, dol zij een achterland heeft 3. De rege ling van het kerkelijke zendingswerk zij zoo vrij mogelijk, maar houdt re kening met de bestuursorganisatie van de kerk. De Classis Winschoten lieeft ee-i motie aangenomen inzake de bijeen roeping van een buitengewone Gene rale Synode. De motie luidt aldus De Classis Winschoten, hare volie instemming betuigende met het op de Synode van Arnhem ingediend en aan genomen voorstel Bavinck-Rutgers m zake de ve-reeniging van de beide op leidingsscholen (de Vrije universite-i' en de theologische school), spreeri den wensch uit. dat zoo spoedig mog.- lijk een Generale Synodo worde bij eengeroepen, speciaal voor deze zaak Deze motie is aangenomen met slechte 2 stemmen tegen, 1 was m blanco. De classis besloot de andere kerkei met deze motie in kennis te stellen met verzoek om adliaesie en medewerking tot het verkrijgen van een buitengewo ne Generale Synode. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent)'. Berlijn, 16, 10, '02. DE GENERAALS IN DE DUITSCHE HOOFDSTAD. Willkommen, Helden von Transvaal. (Johannes Trojan) Waarover anders schrijven dan over het gedenkwaardig bezoek der Generaals aan Berlijn, dat voor de deur staat? Wanneer deze brief wordt afgedrukt, zal het Drieman schap al weer aanstalten maken om- de stad ite verlaten, daar gewichtiger zaken hen naar Engeland roepen. Maar zij zullen spoedig terugkee- ren en dan elk afzonderlijk verschil lende Duitsche steden bezoeken, over al voordrachten houdende en gelden inzamelende. Hoe zal d© Berlijnsche burgerij de drie helden ontvangen? Zal hun be zoek praktische -resultaten opleveren zullen de gaven mild vloeien? Wanneer de1 ejejrbied waardee|ring en bewondering voor de Boeren eai hunne leiders niet zoo diep geworteld waren bij den breeden kring der be volking, zoowel in de hooge als in de lage standen, zou het antwoord dank zij de houding der burgerlijke, zoogenaamde liberaiLe pers, moeten luiden: een koele ontvangst, een ge ringe opbrenggt. Wanneer men echter nagaat, dat de entreekaarten voor de groote mee ting in de Philharmonie (van M. 8 tot M. 1.50) reeds op den eersten dag waarop zij verkrijgbaar werden ge steld, uitverkocht waren, en in aan merking. neemt, wlelk een geestdrift er niet het minst ook onder de jeugd, heerscht voor de groote figu ren der drie eenvoudige mannen,kan men met vertrouwen hun komst tege moet zien. Het zal een grootsch© ontvangst worden, in weerwil van de tegenwer king der zoogenaamde officieus©, li berale pers, het zal een intocht wor den, zooals Berlijn in lang niet aan schouwd heeft! Ik sprak dan over de houding der liberale pers. Met welk een edele verontwaardi ging stortten zich de linker bladen, uitgezonderd d'e socialistische; Vor- warts, op de Bóeren-generaals, toen bekend werd, dat de audiëntie niet zou doorgaan! Het regende veroordee lingen. Hoe, die eenvoudige lieden hadden het gewaagd, den Keizer en daarmede het geheele volk zulk een affront aan te doen! En zij durfden zelfs de verwachting uitspreken, een persoonlijke, direkte uitnoodiging te zullen ontvangen. Unerhört! Is het te verwonderen, dat de pers hier weinig aanzien geniet, men ziet hoe weinig karakter zij dikwijls toont tlei bezitten; wanneeir geconstateerd moet worden, dat zij vandaag veroor deelt, hetgeen gisteren hemelhoog werd geprezen, al naar gelang de officieuse wind waaitl Helt zonderlingst om het zacht uit te dTukken was wel de hou ding van het, in het buitenland veel gelezen Berliner Tageblatt, dat aan gene zijde der grenzen veelal be schouwd wordt als het Duitsche blad bij uitnemendheid. In de -eerste opwelling van toom, over het aangedane affront" gaf het in overweging, de generaals even tueel als lastige Auslander" over de grenzen te zetten! Daar het blad grooten invloed beeft vooral en hoofdzakelijk in joodsch© leringen, zullen de rijke bewoners der Thiergartenstrasse, die indertijd aoo vrijgevig waren voor Engelsc-h-Indië, toen van den Keizer 't initiatief uitging voor een bijdrage om ginds den hon gersnood tegen te gaan, nu waar schijnlijk hunne beurzen gesloten houden, of niet zoo vrijgevig zijn, als anders het geval zou zijn geweest. Plus royalist© que le r-oi! In de da gen na heit verschijnen van het be kende communiqué in de Norddeut- sche, kon men het kenschetsende feit constate eren, dat de linker bladen diep beleed-igd waren, terwijl van ge krenktheid bij de bladen der rechter zijde welke uit den aard der zaak vooral in Pruisen met het hof en hofkringen in veel nauwer betrek king staan dan de linker, niets was te bespeuren. Integendeel. In deze bladen kon men lezen, dat de generaals niet zon der gegronde reden zouden hebben bedankt voor een audiëntie, dat zij in de allereerste plaats komen om hulp te vragen, dat het nu een veel zuiiveircHeir toestand wordt, daar zij nu de gasten van het geheele Duit sche volle zullen zijn. Dat klinkt an ders dan de toon van Maden, waarin van „lastige Auslander" wordt ge sproken! Een paar dagen geleden verzond de dichter Ernst von Wildenbruch, die voor zijn gezondheid in Tirol ver toeft, een Aufruf aan de gansche bur gerij, waarin hij haar in prachtig- dichterlijke proza opwekt, te geven met ruime hand. Wat doet de Lokalanzeiger, die el lenlange kolommen wijdt aan de nie tigste zaken en altijd helt eerst- bij de hand is, wanneer e.r sensatienieuws valt te berichten? Hij drukte den Aufruf: niet af. Hetzelfde deden sommige andere bladen en de rest moffelde het stuk weg in een achter hoek je van de krant, waar het niet opviel. Dit zou op zichzelf nu niet zoo erg zijn, doch het meerendeel der circa 20.000 abonné's van den Lo kalanzeiger lezen alleen dit blad. Dien avond kwam de bezielende taai vaniv.Wildenbruch hen dus niejt onder de oogen. De pachters der aanplakzuilen wei gerden gisteren voor de (tweede maal een manifest aan te plakken voor de Boeren, dat toch onderteekend was door mannen van naam uit allerlei kringen. Men vermijdt alles, wat den neven aan de -overkant van Jhet ka naal maar in de verst© verte onaan genaam zou kunnen zijn. Op uit drukkelijk verlangen der autoriteiten moest de route bij den intocht in zoo verre gewijzigd worden, dat niet door het Brandenburger Thor, langs de Linden en bet eerste gedeelte van de Wilhelmstrasse gereden wordt, waar de Engelsche Botschaft gelegen is, maar door de Lenné, Koniggratse, Vosstrasse en het tweede gedeelte I van de Wilhelmstrasse. Met het oog op „brandgevaar" heeft de brand- I wedr Verboden Vrijdagavond in de I Philharmonie, waar de generaals zul- I len spreken, een opname met Blitz- licht te maken. Wanneer men zich ■herinnert, dat een photographiie-fir- ma in de afgeloopen maand Augus tus van het Gabelsbergisch Stenogra- phen-congres wel een Blitz-licht op name maakte en 's winters geregeld van allerlei groote balfeesten derge lijke opnamen gedaan worden, moet men zich wel verwonderen over het plotseling© „gevaarlijke" van deze wijze van fotografeeren. Èn toch geloof ik vast, dat de in tocht en de meeting grootsch zullen zijn! Wanneer straks de generaals hun hotel zijn aangekomen, zou oor spronkelijk Ernst v-on Wildenbruch hen namens he|b ontvangst-comité het welkom hebben toegeroepen. Daar hij wegens ziekte afwezig is, zal zijn toespraak nu in het duitsch worden voorgelezen en daarna in h'©t hot- landsch vertaald, hen worden te hand gesteld. In zijn plaats zal de dichter Johannes Trojan den gene raals verwelkomen. Op verzoek van de ontvangst-commissie heb ik ge tracht, zijn gedicht dat in het Duitsch zal worden voorgedragen, in het hol- landsch te vertalen, waarbij ik mij zoo getrouw mogelijk aan den oor- spronkelijken tekst heb gehouden. Beide Stukken luiden aldus: v. Wildenbruch: Hooggeachte generaals! Ik ben met de eervolle taak belast geworden, U bij het binnentreden der woning, welk© U in Berlijn ten verblijf zal strekken, te begroeten. Men heeft mij met deze opdracht belast, omdat men wist, dat ik niet als partijman zou .staan tegenover politieke personen, maar als mensch tegenover mensch; als iemand,wiens beroep het is, den mensch in zijn menschelijk doen en laten na te gaan, wier innerlijke behoefte het is, groote, schitterende -en roemrijke da den van mensohen in het licht te j stellen. I Aldus treed ik U tegemoet, en wel met den grootsten eerbied, want ik i ben er mij van bewust, dat ik tegen- over drie mannen sta, die daden vol- j bracht hebben, welke overal met I grooten eerbiqd zullen beschouwd worden, tegenover -mannen, die voor het heiligste, dat de mensch be- zit, namelijk voor het vaderland heb ben gestreden. Hooggeachte generaals! Wij Duit- sellers ga-an, zooals gij weet in onzen jeugd alle ter school; wij hooiren düt en dat, maar het schoonste, dat wij daar v-etnomen hebben, was de ge schiedenis van Leonidas met zijn 300 i Spartanen, die in de pas van Ther- mopilae voor hun in het nauw ge- bracht vaderland gevochten hebben en gesneuveld zijn. Veel van hetgeen wij op school leer- den, hebben wij vergeten. Dit echter i vergeten wij nimmer. Toen wij jon- gens waren, hebben wij dikwijls ge- wenscht te weten, hoe Leonidas en de 300 Spartanen, die met hem waren, er uitgezien hebben, wat voorkomen en gestalte bëtreft. Nu wij volwassen zijn, is deze wensch uit onze jonge jaren vervuld geworden. Drie mannen zijn tot ons gekomen, die kortelings geleden hetzeijfde ge daan aebben, hetgeen vooi meer dan 2000 jaren Leonidas met zijne 300 Spartanen heeft volbracht. Deze mannen hooggeachte gene raals, zijifc gij, en aangezien wij uwe gelaatstrekken en uwe gestalten zien, weten wij nu, hoe zulke mannen er uit zien. Daarom danken wij er U voor, dat gij gekomen zijt. In de kronieken van Berlijn zul len deze dagen als blijde dagen aan geschreven worden, gedurende welke het onze stad vergund was, de drie Boerenhelden, Botha, De la Reij en De Wet binnen hare muren te her- hergen. Hooggeachte generaals! Betrlijn heeft 1.800.000 inwoners; van al deze is er geen enkele, die niet op dit oo- genblik den wensch zou hebben, dat gene te doen, wat ik in aller naam doe, namelijk U de handen te druk ken, en datgene te zeggen, wat ik namens allen U toeroep: Gij zijt oris welkom, zijt ons wel kom, welkom! En nu het gedicht van Johannes Trojan: Zijt welkom, Helden van Transvaal! Zijt welkom klinkt 't veel duizend maal. Niets schooners kon er voor ons geschiên. Dan u te drukken de sterke hand, Dan hier in de oogen u te zien, Zijt welkom, welkom in 't Duitsche land. U zijn wij, uwen heldenmoed, In gedachten gevolgd door gloed en bloed. Met u zoo dikwijls hebben wij gewaagd, Gehoopt, gejubeld en geklaagd. U danken wij, dat g'ons mee deedt leven, Waardoor elk vrije hart gij hebt verheven. Zoo slaat om n en ons zich vast Een onverbreek'bre band Sinds lang, veroverd door uw zwaard. Heeft het hart van ons volk u toe behoord. Neemt bij dit hart nu ook de hand, Waar gij hier komt in 't Duitsche land! Bewondring vlecht na meen'gen slag U lauwerkransen, U zelf en aan uw dappre schaar, Brengt de liefde nu een krans daar, En vreugd© reikt u den bokaal, Weest welkom, helden van Transvaal Dat roep ik hun ook van hart© toe uit naam van de Berlijnsche Hollan ders. K. Gemengd Nieuws, Te Bussum heeft zich, naar aanleiding van een ingezonden stuk in „de Kampi oen", een kluchtige geschiedenis voor gedaan, waarvan de „Bussumsche Cou rant" het volgende weet mee te deelen: Van een flets, een brievenbestel ler en een vergeetuchtig lieer. Er was ereis een brievenbesteller, die alle dagen lange einden moest tippelen. Er waren op het kantoor, waar hij in functie was, wel een paar fietsen, doch deze werden gewoonlijk gebruikt door de telegrambestellers of vpor andere dien sten; in ieder geval slecms bij hooge uit zondering mocht hij er eens gebruik van maken. Hoe gaarne had onze besteller een fiets in vollen en vrijen eigendom gehad, doch hij had een vrouw en kindertjes, en het Rijk bezoldigt zijn brievenbestellers niet zóó rijk, dat zij er, behalve een vrouw en kindertjes, ook nog een fiets op na kunnen houden. Onze besteller echter wist raad. In een der meest gelezen sportbladen deed hij per ingezonden stuk een beroep op de edelmoedigheid van fietsbezitten- de en die-wel-afdanken-wille-nde men- schenvrienden en verzocht kort en bon dig van zoo'n- menschenvriend een fiets cadeau. Met een blijmoedig gelaat en het hart vol zoete hoop ging hij nu dagelijks naar zijn kantoor, niet twijfelend of de afge- dankten fiets zou weldra komen. De ge dachte alleen reeds w.as hem een weldaad deed hem zijn vermoeidheid niet meer gevoelen, maakte de stoffige wegen min der stoffig en de modderige droog. Het kon wel niet anders of zijn colle- ;gas' waren weldra ingelicht van een en ander en verbeidden evenals hij zelf, de fiets, ja misschien maakten zij (de brie venbestellers zijn evengoed egoisten als andere menschen) wel prannen, om inge val het ingezonden stuk succes had, ook eens langs dezen meer en meer gebrui- kelijken weg een proef te nemen, en op die manier een rijwiel machtig te wor den. Lntusschen geschiedde het. dat een fiet send heer een brief had te posten en daarvoor voor vijf cents een postzegel kwam koopen aan 't loket van het post kantoor, waar onze besteller in functie was. Natuurlijk steeg hij van zijn fiet-s af, i zette die behoedzaam op een veilig plaatsje, kocht zijn postzegel, offerde vijf centen en gooide zijn brief in de bus. Toen keek hij eens naar de -lucht, ver meide zich in het heerlijke zomerweer, snoof de geurige buitenlucht eens met volle teugen in ('t was bepaald een dich ter of geleerde, ja misschien wel alle bei) en ging toen met een tevreden en zelfgenoegzaam gelaat naar huis, doch. zonder fiets. Een poosje stond de fiets onopgemerkt, in haar hoekje, 't Duurde echter niet lang of een besteller, die al een paar keer was voorbijgeloopen, begon haar eens te be snuffelen en te betasten. Dat gebeurde nooit, dat een fiets zóólang onbeheerd bij het kantoor bleef staan. Een oogenblik later kwam een tweede besteller kijken, nog wat later weer een. totdat eindelijk het geheele aanwezige personeel een voor een de fiets had be zichtigd. 't Spreekt vanzelf, dat niemand eraan twijfelde, of de fiets was er neergezet door een menschenvriend, die het inge zonden stuk in het sportblad gelezen hebbende, den zwaarbeproefden besteller zijn fiets wilde schenken, doch niet wil de weten dat hij de milde gever was. Dat was een pret op de bestellerskamer Juist kwam „onze besteller" bezweet en bestoven van zijn langen marsch op het kantoor terug. Meteen hoeratje werd hij ontvangen. Het regen-de felicitaties. „Nou, Sint Niklaas heeft voor jou vroeg gereden", klonk het hem tegen. En ver schillende uien van dien aard werden er op de uit-de-lucht gevallen fiets ge stapt. Daar kwam de directeur van het kan toor, afgaande op het gelach en de luid ruchtige vroolijkheid, de bestellerskamer binnen. In een oogwenk was hem het ge heele geval in kleuren en geuren ver teld, Hij echter, bezadigder, kalmer, be daarder dan de bestellers, zag het geval een weinig anders in; kon maar niet zoo dadelijk gelooven aan een geschenk van een milden en onbekend blijvend willen den menschenvriend, gelastte, dat de fiets als gevonden voorwerp terstond zou gebracht worden op het politiebureau. „Maar mijnheer!" klonk het uit alle aanwezige bestellerskeden, en er werd, hoewel eerbiedig, geprotesteerd tegen zoo'n hardheid. Er werd- betoogd, dat er toch vele menschenvrienden in de we reld waren, en dat het toch zeer wel mo gelijk was, dat een dier vele goede men schen zijn fiets aan een armen besteller had willen afstaan. De bestellers waren inderdaad welspre kend en men kwam tot een vergelijk. De fiets mocht een dag op het kantoor blijven. Kwam er in dien tijd geen men schenvriend om te verklaren, dat het zijn fiets was, en dat hij di.e aan den bewus- ten bes-teller wenschte cadeau te doen, dan ging de fiets onherroepelijk naar de politie. De dag verging, doch niet zonder dat onze besteller na af-loop van den dienst zijn collega's eens royaal trakteerde op zijn gemakkelijk verkregen fiets, en ook niet, zonder dat een zekere vergeetach tige mijnheer, door zijn vrouw erop op merkzaam gemaakt,.dat hij met een fiets was weggegaan en zonder fiets was thuis gekomen, naar de politie was gegaan en deze van'de verdwijning van zijn kar had in kennis gesteld. Doch er gebeurde dien dag nog meex. De postdirecteur kwam toevallig te we ten, dat de politie naar een fiets zocht, en liet, na kantoortijd, een agent de be stellerskamer binnen. De fiets kwam overeen met de beschrijving van den ver- geetachtigen mijnheer. Deze werd er nu bijgehaald, herkende de fiets als de zijne, stopte den agent een muntstukje iin de hand voor zijn beleid en speurtalent en verliet met de fiets het kantoor. En wie zal -nu de -teleurgestelde gezich ten beschrijven van de hestellers, en vooral het gezicht van „onzen besteller", toen den volgenden ochtend de fiets niet meer op haar plaatsje stond? Wie zal de wroeging schetsen van onzen besteller, toen hij het verloop der geschiedenis van zijn supérieur hoorde en dacht aan de weggegeven rondjes? Wij verklaren er ons niet toe in staat. lntusschen, één dag slechts was onze besteller verdrietig en somber gestemd, Toen kwam de hoop weer boven en hij vertrouwt nog altijd, dat er een tweede mijnheer zal komen, nu geen vergeet achtige doch een waarlijk menschlieven- de, en wie weet hoe gauw we onzen be steller op een hem ten geschenke ver eerde fiets zien rijden door... Bussum's straten. Want de geheele hierboven beschre ven historie viel voor te Bussum, in de week vóo-r den llen Juli 1902. Een aristocraat als oplichter. Zekere graaf Lad'eslaus Matuoha, wonende te Budapest, is aldaar gevan gen genomen wegens oplichterij. De graaf verdiende de kost met het ver- valschen van spoorwegkaartjes. Uit jaloesie. In Weenen, had' diezer dagen een vreemd voorval plaats. Bij een trouw partij van een inspecteur van de mij nen, wierp een vroegere mededinger naar de handi van d© jonge vrouw met een -dynamietpatroon te midden van den stoet, terwijl deze uit de kerk van Kristyso kwam. Het jong getrouwde paar bleef wonder boven wonder ge spaard doch een twintigtal van de bruiloftsgasten werden gewond, zelfs werden er twee gedood. De paarden van d© bruiloftskoets werden afschu welijk verminkt Het succes wat de lafhartige dader hiermede wenscme ie behalen is gelukkig klein te noemen, door het ongedeerd blijven van bruid en bruidegom. Een reclamebericht van Sarah Bernhardt. Het ..Svenska Dagbladet" vertelt het volgende: Sarah Bernhardt vond' in het Koninklijk Theater te Kopenhagen geen der gewone kleedkamers geschikt voor haar garderobe en richtte daar om- -d'en artistenfoyer voor dit doel in. Deze foyer wórdt echter door die Ko ninklijke familie als doorgang naar de Koningsloge gébruikt en het gevolg was, dat de Koning van Denemarken, Koningin Alexandra van Engeland, de Keizerin-Weduwe van Rusland en de Grootvorst van een ladder gebruik moesten maken om over het tooneel naar hun plaatsen te gaan. Voor zoover de Zweedsche courant. Als dit bericht waar is wat sterk te betwijfelen valt dan is de hoffelijk heid van den Koning van Denemar ken nog minder te begrijpen, dan de onbeleefdheid der Fransche tooneel- speelster. Soldaten in Londen. Te Londen worden ih vele koffie huizen en slKouwburgen soldaten en zelfs onderofficieren, als zij in uni form zijn, niet toegelaten. De minister van oorlof heeft den wenscli "uitge sproken ,dat het publiek zal medewer ken om deze uitsluiting te doen op houden. Zelf zal hij trachten te be werken, dat. voor zulke inrichtingen dé vergunning wordt ingetrokken. Een uitvinder te Stamford, in ciea Amerikaanschen staat Connecticut, heeft een „autokanon" geconstrueerd, dat, naar zijn zeggen, bestemd is om automobilisten tegen te .houden, die buitensporig snel rijden. Het karna bestaat uit e-en pijp, waarin zich een krachtige veer bevindt, die, wanneer er even op gedrukt wordt zich ontspant, en een anker wegslingert, waaraan een kabel bevestigd is. Het doel van den uitvinder i-s ver scheidene van deze kanonnen langs de wegen te plaatsen, die druk door automobielen bereden worden. En, als de chauffeurs te hard rijden, werdt de weg hun versperd door den kab-9 naar den overkant te schieten, v-aar dom- een hindernis gevormd wordt, die volgens Stamford, ten gevolge hebben moet, dat de chauffeurs tegengehou den zoo nnodig.gedood worden. De nobele uitvinder verdiende vooi de rest zijner levensdagen van staats wege te worden onderhouden.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 6