VAN DIJK's niet berekend. te moedigen op den ingeslagen weg voort te gaan. In de zalen van de Vereeni- ging „Voor de Kunst" te Utrecht wordt op het oogenhlik eene tentoonstelling gehouden van gekleurde Japansche hout sneden, die door het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem daartoe werden afgestaan. De verzameling bevat exemplaren van de beste meesters en zal de belangstelling van velen opwekken. „Na arbeid Kunst". Bovenstaande vereeniging gaf Zater dag een welgeslaagde uitvoering in de groote zaal van de Kleine Vereeniging in de K. Houtstraat. Verschillende mu zieknummers werden op zeer verdienste lijke wijze ten gehoore gebracht. Ook het specialiteiten-gezelschap, onder directie van den heer Ed. Kalff, waarbij voorze ker den heer Heymans, Holl. karakter- komiek uitblonk, bracht veel bij tot het welslagen dezer avond. Een woord van hulde aan den heer J. Blad is hier ongetwijfeld op zijn plaats, voor de goede opleiding welke de jonge- re krachten bij hem genieten. Antwoord Hofland. De heer J. Hofland! heeft zich in „Het Volk" zich verdedigd tegen het be zwaar, dat de Haarlemsche correspon dent vaat dat blad had geopperd om trent zijn houding in de laatste Raads vergadering aangaande een der be handelde punten. Daar wij dit bezwaar overnamen vol- ge hier ook 't door den beer Hofland in het laatste nummer van Het Volk in gezonden verweer W. P. „Naar aanleiding van een bericht over de raadszitting te Haarlem van 15 Oct. in uw nummer van 17 Oct., waarin mijn houding inzake het vast stellen eener instruktie voor ambtena ren, bedoeld bij art. 261 der Gemeente wet, aan kritiek werd onderworpen, verzoek ik het volgende te plaatsen. Voorheen voteerde de Raad bij be grooting een zekere som, bureaube hoeften genaamd, welke ter beschik king van den ontvanger werd gesteld, en waaruit deze het onder hem staande personeel betaalde. O.i. was dit een onhoudbare toe stand, omdat dan de rechtszekerheid van dit personeel alles te wensehen overliet. Men heeft ten slotte ingezien, dat dit zoo was en de benoeming dezer ambtenaren geschiedt nu door B. en W. in overleg met den ontvanger. Men begrijpt dat hiermede dit personeel ook valt binnen de bemoeiing van den Raad. Art. 3 der bovengenoemde in structie nu onttrekt ze, wat de bepaling van den werkduur betreft, weder aan den Raad immers daarin heet 't dat hun diensturen zijn van 912 en s'mid- dags van 15 uur en 's avonds voor voover de ontvanger zulks noodig oor deelt. Nu betoogde ik, dat wanneer mocht blijken dat B. en W. ook voor ander personeel in dienst der gemeente de werkduur bv. 'op acht uur per et maal wilde terugbrengen, men in mij een warme voorstander zou vinden, maar dat ik niet de arbeidsduur op zeven uur voor een paar ambtenaren wilde bepaald zien, en de overige be- noodigde arbeidstijd willekeurig door den heer Ontvanger zou worden bepaalden meende wanneer de ar beidsduur voor deze ambtenaren werd bepaald op n e g e n uur (geen tien) dat ze dan zelfs nog bevoorrechten waren bij anderen in düenst van denzelf. denpatroon nl. de gemeente Haar lem. De vergelijking van uwen correspon dent gaat dus in "fc geheel niet op, waar hij spreekt van diamantbe werkers cm branderij slaven, daar liet hier twee patroons, in elk geval ver schillende patroons betreft, en ik slechts sprak over dienstpersonele! van de gemeente Haarlem Ik geloof dat mijn voorstel om den arbeidsduur vast te leggen en te bepa len op negen uur per etmaal, in het belang dezer ambtenaren zou zijn ge- vveest. daa althans had men geweten, waar men aan toe was, en dunkt mij zal elk sociaaldemocraat bij onbevoor oordeelde beschouwing met mij mee- nen, dat bevoorrechting, ook dan wan neer het intellectueelen betreft, voor ons uit den booze is. Ik neem als soc. dem. nog de volle verantwoordelijkheid voor hetgeen ik geide op mij. Met partijgroeten (vv. g.) HOFLAND. Haarlem, 16 Oct. '02. De penningmeesterets van het Broek- huizenfonds heeft van den heer Versé- Iewel de Witt Hamer alhier f450 ont vangen. als opbrengst van verkoOD van poststukken en door krijgsgevangenen vervaardigde voorwerpen. Van deze som is f299.60 het aandeel in de op brengst van verkochte exemplaren van het W'ilheniina-album van den heer Douwes Dekker, ex-krijgsgevangene oo Ceylon. Uitslag schietwedstrijd vereeniging ..Generaal Van Merlen", 19 October 191)2. Eexe-prijs: "-ouden remontoir horlo ge, aangeboden door de bescherm vrouw, mevr. Visser van Hazerswou- de: B. Riel, het 73-jarige oudste lid der vereeniging Aan genoemden kra- nigen schutter werd de eex-e-prijs dooi den voorzitter dier vereeniging met een hartelijke gelukwensch ter liand ge steld. 2e eere-prijs: gouden horlogeketting voor den winner van het horloge in het vorige jaar: fourier L. de Raad, anet de verguld zilveren draag medaille, als hoogste schutter. Ie pr. E. W. Goedhart., met zilve ren draagmedaille; 2e pr. P. D. C. Briedé: 3e pr. J. C. Lucas; 4e pr. L. J. Pierlot; 5e nr. P. de Lugt; 6e pr. P. Mijksenaar; 7e pr. H. Th. Herstel; 8e pr. G. H. Huetinck; 9e pr. A. H. J. Sau- senthabr; 10 pr. A, van der Burg; 11e pr. Cr. Visser; 12e pr. J. Paff. Rozen- en poedelpot: le pr. L. de Raad;2e pr. J. Hekker; 3e pr. M. A. Paap; 4e pr. E. W. Goed hart; 5e pr. M. Wartena; 6e pr. J. C. Lucas; 7e pr. L. J. Pierlot; 8e pr. H. Th. Herstel. Wissel pri F te verschieten onder de horlogewinners, bestaande in eene groote medaille, die men tweemaal achtereen of driemaal in 't geheel moet winnen, om eigenaar te blijven. Hij, die in dit jaar den gouden ketting wint, doet daaraan niet mee; H. Th. Herstel. Onze lezers hebben ongetwijfeld met belangstellin- kennis genomen van de belangrijke premie ,d.oor de uitgevers van dit blad voor een minimum-prijs verkrijgbaar gesteld. Wij bedoelen d.'e „Muzikale Bloem lezing" een prachtig uitgevoerde, op fraai papier gedrukte muziek-uitgave, die tweemaal per maand verschijnt, slechts 60 ets. kost per kwartaal, en daarvoor in dien tijd 30 35 van de beste muziekstukken geeft, met daar enboven een muzikaal-literair gedeelte onder redactie van den bekenden Utrechtschen musicus P. J. Jos. Vran- ken. Door de meeste dagbladen is deze uitgave reeds met waardeering be groet De gezaghebbende muziek-resen- cent der ..Nieuwe Rotterdamsche Ct." b.v. wijdt aan deze uitgave een waar- dieerend woord', begroet haar als „een aardig denkbeeld, en een onderneming die degelijkheid van bewerking waar borgt." Daarbij komt nog de goedikoope prijs die maakt dat elk muziekstuk slechts ongeveer twee cent zal kosten, behal ve nog het muzikaal-literaïre gedeelte, dat opmerkingen over de geleverde muziekstukken bevat, wetenswaardig heden op muzikaal gebied en een leer gang voor harmonie ale er. Wij wensehen onzen muziekmin- nenden lezers met deze uitgave, een gelegenheid tot het aanschaffen van degelijke eerste klas-muziek voor zoo goedkoopen prijs, hun door onze uit gevers geboden van harte geluk. Geen onzer lezers mag de gelegen heid laten voorbijgaan om zich tegen zoo geringen prijs in 't bezit te stellen van een keur van goede salonmuziek. j Men wende zich voor 'de inteekening tot de uitgevers van deze Courant. M. van Waarde, die in hooger beroep was gekomen tegen 't vonnis waarbij hij toit gevangenis straf van drie maanden was veroor deeld, is nu gedésisteerd van dat hooger beroep. J. L. van Os te Veis en, die door de Arr. Rechtbank alhier is ver oordeeld tot 9 maanden gevangenis straf, wegens beleediging en mis handeling van de politie en weder- spannigheid, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Bij Kon. Besluit is aan den milicien H. van den Broek alhier van die lichting 1897, ontheffing ver leend van den werkelijken dienst, dien hij in dit jaar gehouden was te volbrengen. Het geduld verloren. Zaterdagavond heeft zich tusschen zeven uur en half acht bij den over weg aan den Junsweg een merkwaar dig feit voorgedaan. De slagboomen van den spoorweg waren in hun normalen toestand, ze waren dus neer. Aan weerskanten pakten zich de mensehen op en wachtten. Er wérd gerangeerd, zon der einde. De locomotieven en de wagens schoven van links naar rechts. De slagboomen bleven neer. Er kwamen hoe langer hoe meer wachtenden aan beide kanten. Maar da spoorwagens bleven rangeeren, de locomotief bleef zuchtend heen en weer schuiven, nu en dan tergend fluitend. Dat duurde en duurde en er kwam' maar geen eind. Wel vijf en twintig minuten lang wachtten de menschen aan weerskanten. Toen was hun ge duld op. Ze duwden de slagboomen omhoog en gingen den overweg over. De wachters konden den van twee zijden opdringenden stroom nietkee- ren. En de rangeerende trein wacht te behoorlijk totdat de menschen ge passeerd waren. Als gewoonte zouden wij zooiets niet durven aanbevelen: liet is tegen de wet en bovendien zeer gevaarlijk. Maar we begrijpen best, dat de men schen hun geduld verloren, 't Is al te gek tegenwoordig. Melpomene en Thalia. Het ge nootschap „Melpomene en Thalia" gaf Zondagavond in den Schouwburg eene opvoering van het toon eels pel „Katha- rina Howard" of „De twee schijndoo- den." De acht pakkende tafereelen, waaruit dit sensatie-stuk bestaat werden met den noodigen entrain vlot gespeeld. De opvoerenden gaven blijk er volko men in te zitten. Met genoegen zullen de toeschouwers zeker een tweede uitvoering verwachten van „Melpomene en Thaiia". Zondagmorgen omstreeks 5 uur ontstond in de Vijfhoek een vecht partij tusschen eenige beschonken per sonen en een naar huiskeerend lid eener muziekvereeniging. P al in g d i e v e li. Zondagnacht is wederom in de gemeente Haarlemmer meer nabij de Lijnden 60 pond paling en 100 pond snoek uit de vischkaren van D. Groeneveld ontvreemd. De vermoedelijke daders J. en A., wo nende te Haarlem, bekenden der justitie, zijn door den gemeente-veldwachter Re- vius achtervolgd, door hem te Haarlem aangehouden en ter beschikking der jus titie gesteld. Van andere zijde vernemen wij over dezen diefstal: Zondagmorgen omstreeks 8 uur werden alhier op de Amsterdamsche vaart nabij het hulpbureau van politie door een ad junct-inspecteur en eenige agenten drie personen, die in een roeibootje waren gezeten, aangehouden. Wat was het geval? De drie personen, waaronder de bekende Junge, hadden onder Haarlemmermeer palingfuiken ge licht. De gemeente-veldwachter betrapte hen. Hij telefoneerde naar Haarlem, al waar de heeren visschers een goede ontvangst werd voorbereid. Na in het hulpbureau van politie ver hoord te zijn, werden zij naar het bureau in de Smedestraat overgebracht. Maan^a" 27 October zal, naair wij vernemen, de bijbellezing we der aanvangen in de ch,r. bewaar school aan die Burgwal alhier. Bij beurten zullen optreden de heeren ds. P. J. Moeton en ds. C. J. v. Paas- sen. Treurig ongeval. Hedennacht is de heer P. de Nooy.' landbouwer te Spaarnwoude. die menschen naai den laatsten trein van Halfweg naar Haarlem gebracht had, en die met paard) en wagen naar huis terugkeer de. van den Lagen Dijk onder Half weg gereden. Het paard bekwam geen letsel. De heer P. de Nooy zelf kwam echteir onder den wagen terecht en stikte jammerlijk in den modder. Zijn lijk werd hedenmorgen gevonden. Hij laat een vrouw met zeven kinde ren na. Hedenavond wordt in die Janskerk eene bidstond gehouden voor het werk der Zondagsschool. Als voor gangers treden op de heeren J. Barbas, beroepen predikant van Geesteren, en ds. P, E. Barbas. G r o e n-v a n-P rinstererschool. De bazar die ten behoeve van deze school tegen St. Nicolaas zal worden gehouden, gaat uit van het schulddel- vingscomité bestaande uit een 13-tal. dames .waarvan mej. v. d. Snel presi dente is. Generaal Ben Viljoen. De generaal, die door de Haarl. Jonge- lings-Vereeniginn- uitgenoodigd was om in het eind van November een le zing te houden, heeft op dit verzoek voorloopig afwijzend beschikt. Medische Zending. Over dit onderwerp zal Vrij,dagavond a.s. in de Noorderkerlc (Ridderstraat) een voor dracht worden gehouden door dr. J. G. Scheurer, directeur van het Petro- nella-hospitaal te Djocja (Java), iemand dus die volkomen bevoegd is over het onderwerp medische zending te spreken. Gevonden voorwerpen 1 paternoster niet een zilveren kruis je een hondje, een gouden oorbelle tje, een overschoen, een zilveren da- mesremontoirliorloge, een ceintuur. Bekeurd: Een bierhuishoudster in de Frans Halsstraat is bekeurd we gens het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder vergunning. Tegen een tapper in de Rid derstraat ifö procesverbaal opgemaakt wegens het na sluitingstijd in zijn in richting aanwezig hebben van een be zoeker. Tegen laatstgemelde is even eens proces-verbaal opgemaakt. Valse he Gulden. Door een winkelier is een valsche gulden (Ko ning Willem II jaar 1840) gedeponeerd ten politiebureele. Arrestatie. Het politierapport bevat over de arrestatie van v. d. Klas horst nog het volgende Door dien bekenden v. d. Klashorst is een onbeheerd staand paard met karretje, waarin 2 zakken haver, toe- behoorende aan zekeren S. te Heem stede, medegenomen. Heden nacht te 12 uur werd: hij door den Rijksveld wachter de Wilde te Halfweg aldaar onder lievig verzet gearresteerd, waar bij die veldwachter 3 revolverschoten heeft gelost zonder hem te raken. Van die Klashorst, had een en ander voor f 80 verkocht aan een te Halfweg wo nend persoon. Het geld was 'nog 'in zijn bezit, zoodat het moeielijk zal vallen, thans zijn oude systeem van te ontkennen te handhaven. Eindelijk is het dan gelukt dezen voor de Maatschappij zoo hoogst ge vaarlijken persoon onschadelijk te in aken. Diefstal. Een kermisreiziger te Purmerendi maakte zich Woensdag j.l. te Haarlem schuldig aan ver schillende diefstallen, en werd dien tengevolge aangehouden en door den burgemeester ter beschikking gesteld van de officier van Jusltitie te Haar lem. De inspecteur van politie te Pur- morend' wist verscheidene der gesto len voorwerpen op te sporen en nam die in beslag. Daar het gebleken is, dat de isolatoren in de telegraaf- en tele- plioonlijnen, waar die lijnen niet langs spoorwegen zijn aangelegd, veelvuldig en in hoofdzaak door de schooljeugd worden stuk geworpen, waardoor belangrijke schade aan het Rijk wordt berokkend, en de gemeen schap langs de betrokken geleidingen dikwijls nadeelige gevolgen onder vindt, zijn de Burgemeesters, op ver zoek van den Minister van Binnenl. Zaken, door den Commissaris der Koningin uitgenoodigd om op de door hen meest dienstig geachte wijze, hunne medewerking te verleenen,.diat stukwerpen zooveel mogelijk te be perken en tot deze medewerking ook de hoofden der scholen uit te noodi gen. De heer en mevrouw Tom- bergh hebben gisteren hun gouden huwelijksfeest herdacht. Het gouden echtpaar ontving tal van gelukwenschen, persoonlijk zoo wel aflig schriftelijk, en veld souve nirs ter herinnering aan dit merk waardige feest. Uit de Omstreken. Overveen. Het herhai'ingsonderwijs is hier op de volgende wijze geregeld. Voor jongens zal het driemaal per week zijn en wel Maandag, Dinsdiag en Vrijdagavond telkens gedurende twee uren, 's avonds. Voor meisjes» Woensdagnamiddag van 14 uur. tiet zal worden gegeven in een tweejarigen cursus. Die voor de jongens zal beginnen 1 November en eindigen 1 Mei, terwijl die voor de meisjes het geheele jaar door zal duren. Voor jongens zal in de vakken Ken nis der Natuur Rekenen, Teekenen en Ned. Taal; voor meisjes in de Nuttige handwerken, Ned. Taal, Re kenen en Kennis der Natuur les wor den gegeven. 't Is nu maar Ite hopen, dat als Burg. en W-eth. eene oproeping van leejrlingen voor liet bewuste onder wijs doen, er velen zullen zijn, die van deze gunstige gelegenheid' om 't geleerde op school niet zoo .spoedig te doen vervloeien, en zich verder te bekwamen, gebruik zullen maken, 't Is dan ook in het belang, van leer lingen, ouders en werkgevers, dlat zij kinderen van dit zoo nuttige onder wijs laten genieten. Heemstede. Door Ds. Jonker werd Zondagmor gen aan de gemeente medegedeeld, dat de collecte voor de Christelijke School met den Bijbel alhier heeft op gebracht de somma van f 317.76Ï- Aanstaanden Vrij dagavond^ te zeven uur zullen alhier in het van ouds be kende lokaal de samenkomsten der mannelijke ledematen een aanvang ne men ter bespreking van bijbelsche ge schiedenissen. Zandvoort. Woensdag nam. van 79 uur, zal in de Kerkekamer der Ned. Herv. Gem. de stemming plaats hebben voor drie leden van het Kiescollege. Periodiek treden af de heeren J. Beeckman, V. Bierenbroodspot en L. Schut. Na storting van f 0.25 zullen stemgerechtigden tot de verkiezing werden toegelaten. Door B. en W. zijn opgemaakt de 2e suppletoir© begrooting voor dien dienst van 1902 (tot een bedrag van f 2850, in ontvangst en uitgaaf en het kohier van het verschuldigde school geld over het le en 2e kwartaal 1902-3 tot een bedrag van f 642.50. IJmniden. Reed's sedert dagen wera et' al ge rekend' wanneer „Suez" (zoo woreren de booten der Maatschappij Nederland hier genoemd) binnen kon komen. En ook hadden reeds eenige. vreemdelin gen onze plaats tot domicilie gekozen, opdat zij toch vooral op tijd zouden wezen wanneer de „Koning Willem II" de haven zou binnensioomen. Toen het bekend! werd gemaakt van den kustpost dat met een halfuur een boot ..uit de Zuid" kon binnen zijn," togen reeds velen naar de „punt" de boot t© gem o et. Zondagmiddag om 2.30 uur arri veerde „Koning Willem II" aan net quarantaine-station (de „Java-booten" moeten quarantaine omd'at Port-Said' en Suez zijn besmet) aan welks over zijde reeds honderden menschen ge schaard' stonden ,om de zich op die boot bevindende'krijgsgevangenen van Ceylon te zien. Na.do or den quarantaine-dokter dr. Bok onderzocht te zijn, zette de „Ko ning Willem II" d;e reis voort en arri veerde om 3.40 in de „Nieuwe Sluis". Aldaar had zich een groote menigte opgesteld, waaronder vele vrienden en hekenden der repatrieerenden. Gedurende den zeer korten tijd, dat het schutten in die sluis diuurt, was er gelegenheid aan boord te gaan om familie en bekenden te begroeten. Uw verslaggever had het genoegen met een paar repaitrieerenden te spre ken. Op zijn eerste vraag hoe zij het aan boord van de „Koning Willem IF hadden gehad (dit naar aanleiding van een min dier gunstig bericht in een der buiten Amsterdam verschijnende groote bladen) was net antwoura: ..goed1" Het was echter onmogelijk geweest hen in de tweede klasse te plaatsen, aangezien er geen ruimte was. Ook Henry Slegtkamp kwam aan boord. Men kon zien, dat zijn oud- kameradien_ deze attentie zeer op prijs stelden. Vele oude wapenfeiten wer den herdacht en ook werd' menigmaal met een schamper woord de behan deling-. van de Engelschen ondervon den. gecritiseerd. Gecritiseerd werd vooral dat de krijgsgevangenen naar de grenzen vau Afghanistan waren vervoerd, en voor al dat zij in een fort werden opgeslo ten en behandeld als boeven. Zij zijn niet behandeld als eerlijke strijders, maar wel als menschen die gevaar lijk voor de samenleving werden ge acht. Gemeld is dat een vier-en-twintigtal zouden repatrieeren, doch doordat er een zijn geluk wilde beproeven in Pa- dang. een ander te Colombo werk had bekomen en t.wee anderen te Batavia in het Hospitaal 'moesten achterblijven, was hun aantal tot twintig gedaald. Even vóór 4 uur zette de „Koning Willem II" de reis naar Amsterdam voort» Hbl. Halfweg. Door den rijksveldwachter de Wil de van hier en den gem.-veldwach- Iter De Poorter van Haarlemmermeer zijn hedennacht alhier aangehouden de beruchte Van der Klashorst en Peeperkorn uit Heemstede, die met nog twee andere personen zich hier ophielden met een te Haarlem gesto len paard en rijtuig. De arrestatie kostte moeite, de Wil de moest zijn vuurwapen gebruiken. Verdronken. Zondagavond is vermoedelijk onder den invloed van sterken drank in de sloot ter zijde van den afrit naar denHout- rakpolder de vrachtrijder K. uit Spaarnwoude in de sloot gereden en verdronken. Haarlemmermeer. Met het eindigen der landbouwwerk- zaamheden te Haarlemmermeer, dat dit jaar zeer vroeg zal zijn, verwacht men dat het aantal werkeloozen sterk zal toe nemen en nog meer wezen, dan 't vori ge jaar. Voornamelijk het spoedig ein digen der bietencampagne zal hier de voornaamste oorzaak van zijn. INGEZONDEN MEUEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Oftol-Mond water, conserveert de tanden! FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een l/; kilo 6© cents. De fraaie luxe trommels worden binnenland. Zwervende. Zondag werden door de politie op de Buitenwalevest te Dordrecht zwer vende aangetroffen twee meisjes van 12 en 13 jaar. Naar het bureau gebracht, verklaar den zij daar dat hare ouders in de Vijversteeg te Rotterdam woonden en zij op weg waren naar hare groot ouders te 's Hertogenbosch. Dienzelfden middag naar Rotter dam gebracht, keerden zij reeds 's avonds met hun geleider te Dor drecht terug, met de mediedeeling dat hare ouders reeds enkele weken gele den uit Rotterdam waren vertrokken. Nader ondervraagd, vertelden de z wervel in "-en dat hare ouders venten de naar Zutfen waren getrokken en vandaar naar Amsterdam op weg wa ren gegaan. In de buurt van Utrecht waren zij hare ouders echter kwijt geraakt. Den volgendien dag werden zij op transport gesteld naar Amsterdam, waar de ouders reeds waren aangeko men. zoodat. zij aan dezen konden worden overgegeven. Gisterenavond echter werd de poli tie te Dordirecht verrast met de komst van het gansche gezin: vader, moeder, de twee meisjes en nog een zoon van 16 en een meisje van 9 jaar. Zij vroegen nachtverblijf en voort geholpen te worden naar Antwerpen. Hedenochtend is aan dit laatste ver zoek voldaan zeker in de hoop dat ze nu niet meer terugkeeren. (D. C.) De Generaals. De Boerengeneraals zullen zich Dinsdag van Rotterdam naar Londen begeven met een der booten van de firma Win. H. Müller en Co. Slag vau een paard. Een veld-artillerist van het garni zoen te 's-Gravenhage heeft in de ka zerne een slag van een paard gekre gen, en is dientengevolge in het gar nizoenshospitaal overleden. Verplicht gesteld. Men schrijft: Het is een paar maal gebeurd dat van het bevoegde personeel aan de la gere school te Gorreddjlt zich niemand disponibel stelde voor het geven van herhalingsonderwijs, zoodat dit niet gegeven kon worden, ook al was er genoeg deelname van de zijde der kin deren. De gemeenteraad' heeft daaraan nu een einde gemaakt, door in de instruc tie van het onderwijzend personeel aan B. en W. het recht te geven voor dat onderwijs een onderwijzer aan te stellen, die dan verplicht is deze be trekking te aanvaarden. Ook in de nieuwe verordening op het lager on derwijs in d'ö gemeente Schoterland is aan de onderwijzers de verplichting opgelegd eene eventueele benoeming voor het geven van herhalingsonder wijs te aanvaarden. Uitgeleverd. Door dien commissaris van politie te Nijmegen, werd) van zijn ambtgenoot te Cleve ,aan het station bij aankomst van den trein overgenomen een per soon, wiens uitlevering door de Neder- landsche regeering gevraagd was, als verdacht van het opzettelijk onttrekken van een kind beneden den 12-jarigen leeftijd aan het wettig over hem ge-j steld gezag en aan de nasporingen der j justitie en politie. Genoemd persoon, zekere B., is ter1 beschikking gesteld van den officier van justitie te Botterdam. Mercurius. Door de vereeniging van kantoor- en handelsbedienden „Mercurius" was Zaterdagavond in Rotterdam een ver gadering belegd die van veel gewicht was. Indertijd is in beginsel besloten, met 177 tegen 133 stemmen tot natio nalisatie van Mercurius en i- eene commissie benoemd, de zoogenaamde Commissie B om statuten van een Nationalen Vakbond met afdeelingen te ontwerpen. Daartegen ontstond toen eene beweging van verzet, met een comité aan het hoofd (de heeren C. F. Schoutens. II. J. Privé Jr. en W. F. Zuurdeeg). Die oppositie gaf die voorkeur aan het stichten van eene fe deratie van plaatselijke zelfstandige vereenigingen Daarover is sedert de vorige algemeen© vergadering onop houdelijk door partijen met woord en pen gestreden van weerskanten alle ter zake dienende argumenten uitput tende, totdat het dan dien avond tot eene voorloopige beslissing zou wor den gebracht of het zal zijn nationali satie of federatie. De motie-Schoutens werd bij hoof delijke stemming verworpen met 339 tegen 91 stemmen .waarna in behan deling kwamen de ontwerp-statuten van den Nationalen Bond, zooals het is ontworpen dioor commissie B. En kele principieele punten slechts werden behandeld'. De statuten zullen nader ter algemeene vergadering wórden- vastgesteld» Rhijnspoorwegpersoneel. De Vereeniging van voormalig N. R. S.-personeel hield gisteren te Utrecht onder voorzitterschap van den heer Van Boeschoten eene druk bezochte vergadering, waarin op aansporing van den heer P. J. H. van Veen, nu velen van liet N. R. S.- personeel op de door de Regeering gedane voorwaarden niet willen over gaan, in beginsel besloten werd tolt de oprichting, ingaande 1 Januari 1903, van eene nieuwe organisatie van hen, die vóór 1903 in dienst zijn bij de Exploitaite-Maatshappij, en vroeger hij den Rhijnspoorweg en welke nog geen afstand van rechten hebben gedaan. Deze Vereeniging, waarvan de zetel te Utrechlt gevestigd zal zijn, zal tot doel hebben meerder pensioen en erkenning van art. 6 te verkrijgen, alsmede die personen te steunen, welke met de Maatschappij omtrent helt nakomen van verplich tingen in botsing komen. Deze bijeenkomst was belegd naar aanleiding van het feit, dat het den Sen October 1.1. 12 jaar geleden was, dat de Rhijnspoorweg overging en het personeel uit helt verband, waar in het werkte, gerukt werd. Yice-admiraal Zegers Yeeckeiis. f Te Amsterdam is plotseling uverle. den de directeur-commandant der ma rinewerf, viee-admiraal P. Zegers Veeckens. Zaterdagochtend werd de admiraal door een hartverlamming getroffen. Zag men aanvankelijk den toesiand niet in, langzamerhand verergerde die en Zondagochtend blies ZEx. den laat sten adem uit. Met liet overlijden van den vice- admiraal Zegers Veeckens verliest de Nederlandsche marine een zijner De- kwaamste en meest geachte officieren, het vaderland een zijner eoelste zo nen. de Koningin een barer getrouw- ste dienaren De heer Zegers Veeckens in 1843 geboren, werd den 16en Sept.. 1861 adelborst eerste klasse; 1 Juli 1865 luit. Ier zee 2e ld.! 1 Januari 1876 luit. ter zee le kl.; 1 Juni 1886 kapitein-luite nant ter zee; 1 Apil 1892 kapitein ter zee; 1 November 1899 schout-bij-nacht en verwierf op 1 Juni 1902 den hoog- sten rang bij onze marine, dien van vice-admiraai. Nog kort in het geheugen ligt het, hoe de „Staatscourant" van 1 Juni het besluit bevatte van zijne benoe ming tot vice-admiraal, een benoe ming, waaover men zich destijds in marinekringen ten zeerste heeft ver heugd en toen kort daarop hij het van stapel loopen van de „Hertog Hendrik" Z. K. H. de Prins der Nederlanden dien viceradmiraal eigenhandig de orde van den Nederlandschen Leeuw op de borst hechtte kwamen van alle kan ten de hartelijkste blijken van sym pathie met deze zoo eervolle onder scheiding. Reeds vroes-er was hem de eer der benoeming tot officier der Oranje-Nas- sau-orde en officier der orde van de Eikekroon van Luxemburg ten deel gevallen. Talrijke onderscheidingen mocht de overledene ook ontvangen van vreem de vorsten. Zoo was vice-adïniraal Zegers Veeckens groot-officier van de Stanislaus-ord© van Rusland, comman deur van de Kroonorde van Pruisen, commandeur van de orde Gustaaf Wa- sa van Zweden, commandeur der orde van den Witten Valk van Saksen- Weimar. ridder der orde van den Roo- den Adelaar van Pruisen, ridder der orde van Nichan Iftihar van Tunis, ridder der orde van den Dubbelen Draak van China. Weerbericht. Verwachting: win dveranderiijk, weer aanvankelijk een weinig regenachtig, la ter opklarend. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. De werkstaking der gravers aan de verlenging der Schoterlandsche Com pagnonsvaart is geëindigd'. De eisch van 1 oo nsverho o ging is ingewilligd: All© stakers zijn weer in dienst geno men. behalve dlie, welke den opzichter en opmeter bedreigden en nazetten. Tegen die stakers is bovendien proces verbaal opgemaakt I-Iet aantal werlclooze diamantbe werkers te Amsterdam is deze week weer minder dan de vorige. Bedroeg het toen 407, thans is het gedaald tot 328. BUITENLAND. Om te bewijzen hoezeer de alcohol houdende drank, absint, die in Frankrijk dienst doet als onze jene-

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2