ver, tot de vergiften moet worden ge rekend, -werd de volgende, gemakke lijk te herhalen proef genomen. Men nam twee visch-kornmen met water gevuld; in heide werden eenige vis- schen gedaan. Nu liet men in de eene kom op een liter water zes drup pels van het als buitengewoon vergif tig bekende Pruisisch zuur druppe len en in de andere evenzoo zes drup pels absint. Er bleek al zeer spoedig dat de visschen, welke in de absint- vloeistof zwommen, het eerst dood waren; in de andere kom stierven zij eerst veel later. Uit de statistiek blijkt, dat het ab- sint-verbruik in Frankrijk jaarlijks toeneemt en thans ruim 85.000 hecto liter bedraagt Letteren en Kunst. De Nederlandsche Tooneelvereeniging beeft ter opvoering aangenomen: „Ver leden", tooneelspel in 3 bedrijven van mevr. Ina BoudieT—Bakker. Sport en Wedstrijden Voetbal. H. F. C.HERCULES. Onder leiding van Scheidsrechter Willing stelden zich H. F. C. en Hercules op. Hercules wint 1 opgooien en Haarlem benut den uit trap om den hal op Hercules terrein te bren gen. Dit blijft gedurende, de eerste helft zoo vrij- wel. Wel weet Hercules' linkervleugel enkele malen door te breken, maar zijn medespelers steunen hem niet, en zijn werken heeft geen succes. H. F. C. die verreweg de sterkste is. weet voor rust viermaal te doelpunten, wat haar door de verdediging van Hercules zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Na rust komen de Stichtenaren los, doch de Haarlemsche backs weten doelpunten vooreerst te verhinderen. Als echter de Haarlemsche keeper, waarschijnlijk door den grooten voor sprong, overmoodig zijn doel een oogenblllc onbeschermd laat, benut Hercules dit gulden oogenblik en hun eersteling is daar, kort daarop door een tweede gevolgd. Herhaaldelijk is thans Hercules' doel ln ge vaar, vooral door 't kranige spel van Henny, doch de Stichtsche keeper, zijn, zonden van de 1ste helft van den wedstrijd willende uït- wisschen, geeft uitstekend werk te zien en redt zijn doel meermalen; zijn spel wordt ook door 't Haarlemsche publiek geappreci eerd. Hoe verdiend ook, H. F. C. kan maar niet meer doelpunten, en als Willing tijd blaast, heeft "zij gewonnen met 42. De gespeelde wedstrijd Velocitas— Sparta zal waarschijnlijk worden overgespeeld, aangezien voor Velocitas twee spelers zijn uitgekomen, die nog geen 14 dagen bondslid waren. AJAX—HAARLEM. Ajax speelt in het begin met 10 man en dus iets zwakker, maar komt, dan, als de elfde man is gearriveerd, meer op en scoort het eerst door Feith. Daarna begint Haarlem hard te werken en krijgt langzamerhand de overhand, voorna melijk door goed samenspel tusschen midden linie en voorhoede. Bij Ajax geniet de voor hoede haast geen steun van de middenlinie, Ajax doel wordt echter zelden bedreigd, daar de achterhoede goed wegwerkt. Dan brengt Haarlem's rechtervleugel den bal op en door misverstand ln de verdediging gaat de bal van Leidsche beenen af in 't eigen doel. Ajax voorhoede komt nu weer meer op slaagt er na menigen aanval ln den vc sprong te herwinnen. Met 2—1 gaat men den rusttijd in. Na rust is het spel meer verdeeld. Ajax speelt beier dan voor rust. Toch maakt Van den Bergh voor Haarlem gelijk. Ajax komt hier na meer en meer op. Doch door dikwijls tegen den buïtenspelregel te zondigen, bederft zij baar beste kansen. Eindelijk slaagt zij er in een boekscbop te forceeren. Deze wordt door de Haarlemsche verdediging weggewerkt, maar door De Stoppelaar weer voor het doel gezet. Te midden van de I-Iaarlemscho verde diging, die nog voor het doel zijn, schiet plotseling Boutmy naar voren en kopt den bal keurig door het doel. Tot aller verwonde ring verklaart echter de scheidsrechter het punt ongeldig wegens buitenspel. Terwijl de tijd meer en meer begint op te schieten, nadert Ajax telkens meer en meer 't Haarlemsche doel, maar speelt dan niet kalm genoeg en slaagt er niet in den v sprong te herwinnen. Ook Haarlem's voorhoe de doet nog enkele geduchte aanvallen. De stand blijft 2—2. 1—2 zou den stand juister hebben weergegeven. Uitslagen voetbalwedstrijden N. V. B.: H. B. S.—Quick 1—1. H. V. V.—Velocitas 4—0. R. A. P.—Sparta 0—3. RapiditasVolharding 1—3. Vitesse—Victoria 5—1. Stand der competities: Doel O Q Q tl O Club 8 f IV. Keepenprijs, wedren vlakke, baan. Prijs 450. r 50 en 125. Maxim (63 1/2), Tlntagel Castle (57 pl. 2 1/2), Copperas (48 1/2 plus 1). Glasnevin (52 1/2), Woestduin (50 1/2) en Harvest Queen II (48 1/2), i. Copperas van W. Jochems, rijder Killlck-, 2. Tintagel Castle van baron Creutz, rijder Neale, en 3. Glasnevin van A. van Hoboken van Hoedekenskerke, rijder Garrard. Maxim was vierde. Woestduin laatste. Tot. 1 19, placé; f 17 en f 15 1/2. V. Puttersprijs. handicapharddraverij voor paarden, die in 1902 nog geen f 1500 wonnen. Prijs 450, t 100 en f 25. Bellwood (2975), Waschfrau (2975), A. Moun taineer (2950), Georgia H. (2925). Dobrlna (2875), De Luitenant (2800) en Eddellah (2800). l. Waschfrau van W. Ockhorst, rijder Doe- leman, in 4.50 4/5; 2. Dobrlna van S. Witte- veen, rijder elg., in 4.52 1/5, en 3. Bellwood van A. A. v. d. Berg, rijder Ten Hagen, in 4.52 4/5. Tot. f 6.50, placé: f 9.50 en f 16. VI. Sijzenprijs, verkoopshordenren. Prijs f 450, 50 en f 25. Muggins II (70), Dusky Duck (70), Europa (69 plus 1), Preacher (62 1/2), Ester (62), Par simony (64) en Dauphiné (55). 1. Preacher van bar. Creutz, rijder Noale; 2. Ester van F, Brugman, rijder de Belgische heerrijder v. d. Meljle, en 3, Dauphiné van mr. Oakshot, rijder Sayce. Tot. f 16, placé: f 21 en f 10.50. Op den winner werd geen bod gedaan. Wetenschap. In bet Maandblad ter verbetering der Vrou- wenkleeding Schoonheid door Gezondheid, van October, komt een artikel voor van dr. P. H. Eykman, waarin deze wijst op de wenschelijk- heid om lage kragen en bloote halzen te dra gen. Kneipp schrijft bepaald aan de te hooge balsbedekking liet veel voorkomen van keel aandoeningen toe en de schrijver kan er uit ervaring bijvoegen, dat door doelmatig har den van den keel ingewortelde keelaandoening vaak tot genezing komt. Onderwijs. Academische examens. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren S, de Vries, geb. te Amsterdam, en P. A. Ba- rendsen, geb. te Schoondijke; geslaagd voor bet eerste gedeelte de heeren J. G. A, Honig en P. Budlte. Leger en Vloot. Door den President der Fransche Republiek zijn benoemd tot ridder der Orde van het Legioen van Eer de kapitein der infanterie R. Duf our, adjudant van den minister van Oor log en de kapitein van den generalen staf W. F. Pop, leeraar bij de hoogere krijgschool, beiden van het leger hier te lande. dat ©r 19 opgericht eene Zuid-Afrik. Vereeniging van Landbouw en Vee teelt, waarin zitting hebben de heeren Wolmarans, Wessels, Botha en de Wet, met recht van bijvoeging van meerdere leden. Uit de besprekingen, hierna gehou den, bleek, dat over heft algemeen veel sympathie voor de zaak zelve bestaat, alhoewel het meerendeel der afgevaardigden zich voorbehield na der nne/t hunn/e respectievelijke be sturen overleg te plegen. In het bijzonder Werd ook d© aan dacht gevestigd op de waarschijnlijk heid dat hieruift aanleiding zou ont staan voor de Afrikaansche Boeren, die wel over geld beschikken, maar geen of weinig vee bezitten, om door middel derzelfde commissie te trach ten voorlichting te krijgen voor eigen aankoopen. Daarna werd besloten eene voor- loopige hoofdcommissie te benoemen waarin de meesten der aanwezige le den dar Verschillende maatschappij en, behoudens nadere goedkeuring hunner besttuxen, zitting zullen heb ben. Binnen korten tijd zal eene tweede vergadering worden belegd ter verde re uitvoering. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Stoomvaartberichten. H. V. V. Haarlem Sparta Ajax Velocitas R. A. P 2 2 0 0 7 1 2 2 1 1 0 6 5 1.50 2 10 13 2 1 3 1118 6 1 2 10 12 4 1 3 0 0 3 4 1! De stand der 1ste klasse competitie B is thans: Volharding 3 3 0 0 8 2 2 H. B. S. 2 1 1 0 5 3 1.50 H. F. C. 3 2 0 1 8 3 1. Quick 8 0 2 1 6 9 0.67 Rapiditas 3 0 1 2 7 11 0.33 Hercules 2 0 0 2 2 8 H. V. B. Haarlem nKennemerland 0—4. Haarlem III—Eclo 0—12. H. F. IV.Kennemerland It 3—1. Paarden. Courses <e Woestdtiin- Uitslag van de Zondag gehouden courses. I. Kneuenprijs. handicap voor Nederl. paar den. Prijs f 250, 75 en 25. Fedora (1850). Dueaat (1800), Molly (1800), Ce res (1775), Ezel (1750), Premier II (1725), Scha bernack (1725). Herman (1725), Ussanna (1725), Miss Maggie (1700), Milclos (1700), Liberty ex Swaska (1650). Prinses Wanda (1650), Mascot- ta (1600) en Taborl (1600). I. Fedora van F. Horstmann. rijder v. Wic- kevoort Crommelin in 3.6 1/5; 2. Schabernaclc van w. Brom, rijder J. F. de Boer, in 3.6 2/5, en 3. Mascotta van A. A. v. d. Berg, rijder Ten Hagen, ïn 3.9 1/5. Tot. r 6.50, placé: f S.50, 25 en 23. II. Vinkenprijs. verkoopswedren vlakke baan voor inlandsche paarden, te koop voor f 2000. Bertbus (62). Helena (60 1/2), Ducaat (57 1/2) en Diadeem (57 1/2). 1. Diadeem van baron Creutz, rijder Neale; 2. Berthus van A. v. Hoboken v. Hoedekens kerke; 3. Helena van mr. Kean, rijder LehmfuU. 5 en 7 lengtes. De winner bleef aan den ei genaar. Tot. 1 4, placé: 6 en f 6. III. Groenlingenprijs, recordharddraverij. Prijs f 350. 1 100 en f 25. Concurrent (2775). Anna (2575). Schabernack «550), Miklós (2525), Vetlok (2500) en Miss Obrien (2500). 1. Miss Obrien van T, Wittcveen, rijder S. Witteveen, in 4.35 min.; 2. Schabernack van W. Brom. rijder ,T. F. de Boer ln 4.35 2/5, en «.Concurrent van F. Horstmann, rijder Van Wickevoort Crommelin, in 4.41 1/5. Tot. f 17.50: placé-, f 12.50 en f 8. Paris: 2/7 Concurrent, 1Q/1 Anna, 5/1 Scha- Dornack, 20/1 Miklós, 12/1 Vetlok, Het dubbelschroefstioomschip Sindoro ver trok 18 Oct. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Java, van Java naar Noord- Amerika, arriveerde 17 Oct. te Suez. Het stoomschip Teucer, van Amsterdam n. Java, arriveerde 16 Oct. te Port Said. liet stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, passeerde 17 Oct. Kaap del Armi, Het stoomschip Soeraliaja vertrok 18 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Koning Willem I, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Oct. te Suez. Het stoomschip Myrmidon'vertrok 16 Oct. van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18> Oct. Gibraltar. Het stoomschip Sloterdijk, van de Holland- Amerika Lijn van Newport News naar Am sterdam en Rotterdam, arriveerde 18 Oct. te Amsterdam. Het dubbelschroefstoomschïp Potsdam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 18 Oct. van Newyork naar Rotterdam, met 1867 vn. mar garine en 500 vaten reuzel. Het stoomschip Oengaran, van Rotterdam naar Java, passeerde IS Oct., des namiddags, Kaap del Armi. Het dubbelschroefstoomschip Rotterdam, van de Holland—Amerika Lijn, van Rotterdam naar New-york, passeerde 17 Oct. des n '9 uur Lizard. Faillissementen. Uitgesproken: Almelo, 15 October. G. J. Oude Tanke, hak ker en winkelier, gedomicilieerd te Haaksber gen en verblijf houdende te Twekkelo, gem. Lonneker. Rechter-commissaris mr. A. Croo- ckewlt. Amsterdam. 16 October.. Joanna Maria Sneij- ers. wed. L. J: Uljee, pensionhoudster te Am sterdam. Rechter-commissaris mr. Taco Hen ny- Alkmaar, 16 October. K. Zeeman, timmer man en aannemer te den Helder. Rechter-com missaris mr. D. van Houweninge. Opgeheven: K. W. F. Nabrlnk. koopman in minerale teren te Amsterdam, G. J. Langenhoven te Amsterdam. M. A. Stoinmetz, te Middelburg. Land- en Tuinbouw. Naar aanleiding der aangenomen motie-Loopuyt op de alegmeene ver- gaderingy te Alkmaar, heeft 't hoofd bestuur der Holla,ndsche Maatschap pij van Landbouw den 15en October te Amsterdam, vertegenwoordigers der verschillende ilandbouwmaat- schappijen en het dagelijlosch bestuur van het Nederlandscli Landbouw-Co- mité samengeroepen ten einde de uit voering dezer motie voor te nemen. De meeste landbouwmaatschappijen hebben welwillend tot dat doel afge vaardigden gezonden, andere schrif telijk hunne verhindering toegelicht. De motie luidt aldus: „De vergadering, gehoord de mede- deelingen en plannen, betrekking hebbende op het kosteloos verschaf fen van jong fokvee aan de door den oorlog behoeftig geworden Zuid-Afri- liaansch© Boeren, en hare volle sym pathie daarmede betuigende, noodigt het hoofdbestuur uit zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de hoofdbesturen der zustorvereeni- gingen van alle provinciën in Neder land, met het doel hen uiit te noodi- gen, gezamenlijk een hoofdcommis sie uit den Nederlandschen landbouw te vormen, die in overleg met d© de zer dagen opgerichte Zuid-Afrikaan- sche vereeniging voor Landbouw en Veeteelt, zoo spoedig mogelijk uitvoe ring aan bovengenoemde plannen zal geven." Zij werd ter vergadering, gehouden onder leiding van den voorzitter der HoUandsche Maatschappij van Land bouw, nader 'toegelicht door den heer Loopuyt, die o.a. mededeeüng deed I Feest ia Philkarmonie en vertrek van Berlijn. Berlijn, 19.10. 02. „Wat heeft men het moeielijk, wanneer men een persoonlij k- heidj Ls geworden. Ik voelde me veel moer op mijn gemak, toen ik nog een eenvoudige boer was". CGhristiaan de Wet in een Berlijnsche vergadering.) De generaals zijn weer vertrokken. Het gedenkwaardige bezoek dat bij de geheele Berlijnache bevolking zulk een weerklank vond, behoort tot het verleden, maar zal niet in het vergeet boek geraken, zooals zoo menig vor stelijk bezoek Evenmin als Berlijn ooit zal verge ten de ontzaglijke geestdrift voor den ontslagen Kanselier, welke zich van de bevolking meester maakte, toen deze voor goed het bekende paleiis in de Wilhelminastrasse verliet op zijn weg naar het «station, evenmin kan het ver geten de spontane', grootsehe betooging ter eere der scheidende eenvoudige drie Afrikaners. Evenals bij het afscheid van Bis marck hielden zich de officieel© perso nen. angstvallig op den achtergrond evenals toen ontbrak alle militair ver toon van schitterende uniforme-: en ordeteekenen, evenals toen was de ver voering der duizenden en duizenden overweldigend, niet te stuiten Gelijk een loeiende orkaan klonk het hoera geroep. Hier werden niet alleen de drie eenvoudige zWartgekleede man nen gehuldigd, hier bracht men het saluut aan het. kleine volk, dat voor zijn idealen zoo ontzaglijk veel geof ferd had1. Dat de materialistische, dikwijls cy nisch© bevolking van een wereldstad nog zóo spontaan en hartgrondig 'in vervoering kan geraken, voor dingen, waarvoor liet koel verstand, de schou ders ophaalt, is ejen gelukkig verschijn sel, en wel een sprekend bewijs voor de vereering en sympathie van de bree- de volksmassa voor de verdrukte stam- genooten. Niet dikwijls gebeurt het, dat het Duitsche volk zelfstandig durft spreken en handelen, lijnrecht in strijd met het gevoelen der autoriteiten. ïn deze onvergetelijke dagen heeft het. ge toond, dat het zich niet altijd laat in- toomen, dat echte geestdrift, uil het hart komende eerbied zich móeten uiten, al isCöe officieele wereld ook gedwongen, een onverschillige houding aan t© nemen. Welk een sprekend contrast tusschen de negatie der klei ne officieele wereld en de spontane vervoering der groote wereld rondom, der niet door officieele verplichtingen aan banden gelegde geheele bevolking van arm en rijk Het bezoek der generaals is een be slist succes geweest van het begin tot het eind. Geen wanklanken zijn ver nomen, geen ernstige demonstratie te gen Engeland gehoord, ook op uitdruk kelijk verzoek der gasten, die de be volking1 hun dank hebben gezegd dat zi] hen het bezoek daardoor zoo aan genaam maakte. Het kan niet anders, of de generaals moeten een heerlijke herinnering van Berlijn hebben meegenomen. Onbe schrijfelijk was de geestdrift- der dui- zende deelnemers aan dm prachtig ge slaagden feestavond in de Philharmo nic. Nog zie ik de groote .schitterend ver lichte zaal voor mij, beneden éen roode vlek van beweeglijke gezichten, dicht bijeen, rood van opgewondenheid al leen opgeheven naar het groote podium waar de gasten gezeten waren te mid den hunner gastheeren. En in de pauze d'e krioelende me nigte onstuimig voorwaartsstuwende, om te trachten, de hand te drukken van de generaals, die ten slotte achter uitweken. en de handen ophieven. ..Hands up!" Zij gaven het op. Zooals de Wet later m zijn geestige speech zeide, was het onmogelijk ge weest, allen de hand te d/rukken. hoe zeer hij overigens het principe huldig de r gelijk recht voor allen. Daarmee zou de geheele avond gemoeid zijn, en zij waren toch gekomen om te spreken. Wat werd er hartelijk gelachen toen hij verklaarde, dat hij voor geen ter wereld koning of keizer wilde zijn, wanneer deze nog hartelijker werden ontvangen dan hij en zijn collega's. Zij waren uit louter liefde al b ij n a doodgedrukt, dan zou het tot werke lijkheid zijn gewórden. En latei*, toen hij, sprekend over den heldenmoed der Afrikaansche vrouwen zeide, zulk een eerbied en bewondering voor hen te gevoelen wegens haar heldhaftige hou ding in den oorlog, dat hij nu. na den oorlog, liefst twee vrouwen zou huwen als de wet het maar toeliet. Maar ook, welk een reusachtig bra vogeroep volgde er op de verklaring, dat, naar zijn overtuiging, voor het Afrikaansche volk nog een groote toe komst 'is weggelegd. Van de drie gasten Is de Wet de populairste figuur geworden geduren de deze dagen hij zal bij het Duitsche volk in tal van verhallen anecdoten blijven voortleven, daar hij in hooge mate de gave des woords bezit en meer dan de anderen zijn redevoering met geestige invallen weet te kruiden. Met grooten bijval begroette de aan dachtig luisterende vergadering Bo tha's mededeel'ing over de offervaardig heid van Kriiger, die bij zijn vertrek 10 000 pond geleend had om den oor log daarmee voort te zetten, en zijn waardeerende woorden voor preshlent Steyn, den staatsman van den oorlog. .Als ik aan hem denk, moet ik zwijgen, want weemoed vervult mijn hart.' En toen aan het slot van den onver- getelijken avond dirie jonge meisjes gouden lauwerkransen aan de gene raals overhandigden, stond het publiek als éen man op. Goed gekozen waren de begeleidende woorden voor Botha Gross ist es für's Vaterland zu kampfen, Doch grosser ist es für's Vaterland zu leiden. voor De la Rey A'so spricht der Hen- durch den Mund des Profeten: Ihr werdet mein Volk sein und Ich wei'de Euer Gott sein, voor De Wet Was auch d'raus werde, Steh zu doinenx Vólk Es ïst dein angeböroer Platz. Koloniën. De keizer van Solo. In een correspondentie uit Solo aan de Semarang Ct." leest men: Onze Soeinan bij wien eenige maan den geleden het voornemen bestond zich naar Semarang te begeven, schijnt nu voornemens te zijn daaraan uitvoering te geven. De voorbereiden de maatregelen tot die reis zijn nu reeds getroffen, waaruit kan worden afgeleid, dat de reis spoedig- plaats zal hebben. Volgens het hier loop end praatje zouden bij elke spoorweghalte in deze residentie welke Zijne Hoog heid zal pas9eeren. huisjes worden op geslagen, waar een stel gamelan zal worden geplaatst, om bij de aankomst van den extra-trein zich te laten hoo ien. Hiervoor moeten de betrokken apanagehouders het noodige verrich ten. Een priayi deelde mij mede aal d'e reis- en verblijfkosten naai* en van Semarang, op f 50,000 zouden komen te staan, waartegen Zijne Hoogheid niet zou opzien. D© Soenan, geboren op den 29en November 1866, houdt in tegenstelling- van al zijn voorgangers van uitstapjes en nieuwigheden. De veranderingen en verbeteringen welke zijn kraton onderging, het daarstellen binnen de ommuring er van van een heuvel, welke veel geld' heeft gekosi, leggen getuigenissen af dat hij van zijn verblijf een lustoord heeft gemaakt, waartegen zijn conservatieve raadge vers tegenwerpingen in het midden hebben gebracht, welke echter bij hem geen weerklank vonden Zijn onverzet telijke wil heeft daarover gezegevierd. Te oordeelen naar de geschiedenis van Solo is hij de eenige Soenan die den moed' heeft veroordeelen en tra ditie door daden te bestrijden. Wat een sieraad voor onze stad zal zijn, is voorzeker de in wording zijnde tuin van den Keizer in die wijk Ngad'ipolo. waar verschillende sierplanten uit 's lands tuin te Buitenzorg reeds zijn ge plant. Hij beslaat een oppervlakte van circa vier bouws, te midden waar van een prachtig'huis naar den laat- sten smaak zal worden gebouwd. Er zal nog wel anderhalf jaar over moe ten heen gaan, eer aan den tuin, Sric wedarie genaamd, met. de daartoe be- hoorende gebouwen en koepeltjes de laatste hand zal zijn gelegd. Men be rekent de kosten daarvan op f 75.000. Vervolg Stadsnieuws. Zondagavond omstreeks half acht werden een tweetal heeren in de} Groote Houtstraat door een troep straatjongens lastig gevallen. Zelfs werden zij af en toe met een pak slaag bedreigd. Het bovenge noemd© tweetal beklaagde zich hier over bij een agent van poliitie, die er in slaagde de kwajongens uit een te dirijven. Propagand a-c 1 u b. Woensdag avond te S uur zal eene vergadering worden gehouden vanwege de Anti- Rev. Kiesvereeniging, waarin toe gang hebben alle leden dezer veree niging, die lid der propaganda-club willen worden. Aan de orde komt alsdan het concept-reglement. Benoem d. Onze stadgenoot, de heer Carel Phlippeau, is benoemd tot mede-leeraar in den zang aan het Damies-Pensionnaat Ite Bennebr'oek. Verkiezing. Op 30 October a. s. zal eene verkiezing plaats hebben voor drie leden Patroons in de Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrij ven te Haarlem en Heemstede. Ter aanvulling van de vacatures ontstaan door het overlijden van den heer W. D. Nol'ting en het bedanken der hee ren II. Filckert en A. J. v. cl. Steur. Tot bijwoning van eene bijeen komst op Dinsdag 21 October 1902 des avonds ten 9 uur op de bovenzaal van de Korenbeurs, Spaame No. 36, worden nu alle patroons in het con fectiebedrijf beleefd en dringend uit- genoodigd door: Eenige kiezers en belanghebenden. Kuipersgezellen. Voor de afd. I-Iaarlem van den Alg. Nederl. Kuipersge- zellenbond trad Zondagmiddag de heer J. de Wijs uit Amsterdam op met het on derwerp „Het doel en streven van den Algem. Ned. Kuipersgezellenbond." Deze cursusvergadering werd door een vijftiental personen bezocht. Spreker stelde in het licht hoe het doel is te streven op maatschappelijk en staatkundig gebied in het belang van de kuipersgezellen; het verkrijgen van bete re arbeidsvoorwaarden: het verleenen van onderstand onderling: het versprei den van vakkennis en streven naar goed vakonderwijs; het verzamelen van statis tische gegevens. Al deze dingen werden door spreker breedvoerig nagegaan en het belang dat de kuipersgezel daarbij heeft, uiteenge zet, waarbij spreker tot de conclusie kwam, dat alleen door vereeniging ver betering van toestand mogelijk is. Voouts werd aangetoond hoe vak kennis noodig is en hoe het verza melen van goede statistieke gegevens onontbeerlijk is om met juistheid over arbeidsvoorwaarden en arbeids toestanden te kunnen oord eel en, ter wijl vooral op goed vakonderwijs den nadruk gelegd werd. Met voorbeelden werd uiteengezet dat de toestand van den kuipersge zel dringend' verbetering behoeft, en de noodzakelijkheid van een mini- mum'-loonstandaard erf maximum arbeidsdag bepalingen. Spreker wees op den strijd door de kuipersgezellen te Amsterdam, die door dó gezellen met gunstig resul taat gestreden is. De patroon heeft de organisatie erkend en de strijd heeft een loonsverhooging tengevol ge gehad. Mede in dit verband werd krachtig tot organisatie opgewekt. Feestavond, De tweede feest avond voor d'e lod'en van de afdeeling Haarlem van den N«ed. R.-K. Volks bond werd Zondagavond in het Bron gebouw gegeven. Wederom was de zaal flink bezet en amuseerden de aan wezigen zich terdege. Het fraaie afwisselende programma werd dan ook vlug en zeer goed afge speeld. Het bestuur der afdeeling Haarlem kan er van overtuigd zijn Gen leden met hunne dames een paar genoegelij- lce avonden te hebben bezorgd, té en woord van dank aan zijn adres mag hier dan ook niet achterwege blijven, evenmin als een dergelijk woord aan de onderaf deelingen, die zich welwil lend beschikbaar hadden gesteld om aan het welslagen van deze feestavon den mede te werken. Populair concert. Het popu lair concert in de „Vereeniging". nu weer voor het eerst door Kriens' mu ziekcorps gegeven, was hijzonder goed bezet. Een verheugend teeken dat men het goed van zulk een concert weet te w aar dieeren. Zoowel de keuze van liet program ma als de onberispelijke muzikale wij ze van uitvoering viel alleszins te prij zen. Een aangename afwisseling was het optreden van Henry Strous (karakter komiek) en me' Jeannette, soubrette. Ballon opgelaten. Had men de vorige week Zondag succes met de op iating van een miniatuur luchtballon te Velserend, niet mïncPsT" succes had men gisteren, toen daar een in vorm en kleur bijna geheel met een werkelijke lucht ballon overeenkomende papieren ballon werd opgelaten. Niet minder dan 180 vel vloeipapier was aan die ballon besteed, en de vulling daarvan met warme lucht had in bijzijn van tal van belangstellenden plaats. Het weder was prachtig voor eene op stijging. Om 3.20 werd de ballop opgela ten. Statig steeg zij omhoog en ver dween Ln de richting van Bloemendaal, waar ook vele wandelaars het gevaarte gadesloegen. Aan de ballon was een briefkaart be vestigd, waarin de vinder onder toezeg ging van eene belooning werd verzocht tijd en plaats te vermelden, waar de ballon was gedaald. En hedenmorgen reeds kwam de briefkaart terug met de mededeeling, dat zekere P. Schipper te Nauerna, gemeente Assendelft, de ballon reeds te 3.30 aldaar had gevonden. De jongelieden, die zich in den laatsten tijd met deze bailonoplatingen te Velser end bezig houden, hebben alle eer van hun werk en naar wij vernemen zullen zij dan ook nu het in den smaak van het publiek schijnt te vallen hiermede doorgaan, en is het plan om binnenkort een reuzenballon, geheel in overeenstem ming met een werkelijke, op te laten. Wanneer dit geschiedt zullen wij on zen lezers vermelden, zoodat een ieder dan dien Zondag, wil hij na eene aan gename, frissche wandeling, getuige zijn van een niet alledaagsch schouwspel, zijne schreden naar Velserend heeft te richten. Verkooping paarden te Woestduin. Hedenmiddag' had de verkooping van de merriën van Orlow-draversras plaats. Nelmav bruine merrie werd ge kocht door baron van Tuyl voor f S00. Nazornaja, schimmelmerrie, door N Akkerman voor f 1065. Leta, zwarte merrie, door J. P. Schuurman, f 740. Oussapschka, schimmelmerrie, door A. A. v. d. Berg voor f 760. Ricdich, bruine merrie, door W. Jochems, voor f 600. Berresta, schimmelmerrie, dóór W. Akkerman, voor f 890. Lata, zwarte merrie, door J. P. Schuurman voor f 420. Bilina, schimmelmerrie, door A. A. v. d'. Berg, voor f 780. Le Lewoda, vosmerrie, door J. v. Stolk, voor f 500. Baalt, bruine merrie, door A. A. v. d Berg, f 320. Programma, donken-bruine mer rie, door G. K. Glos, voor f 700. Uit de Omstreken. Sloten. De veehouder G. D. van hier te Amsterdam melk leverende, werd daar ter plaatse den laatsten tijd wat het gehalte der melk betrof, niet erg vertrouwd. Bij onverwachte pei ling bleek dat bij ieder vat ongeveer 5 liter water was gevoegd. Haarlemmermeer. De monsteringen tot aankoop van jonge paarden uiit IJ- en Haarlem mermeerpolder voor het buitenland zullen in het laarfst dezer maand weder aanvangen. Gemengd Nieuws. Oyerstrooiningen. In een gedeelte van Toskana hebben overstroomingen plaats gehad tengevol ge van zwaren regenval; straatwegen en bruggen werden beschadigd. Tusschen Pisa en Spezia werd de spoorweg ver nield en waarschijnlijk zal de spoorweg verbinding van Genua naar Rome gedu rende een drietal dagen verstoord zijn. Hongersnood in Cliina. Door het mislukken van den rijst oogst in Kanton heerscht in dat dieel van. China hongersnood en dreigen on geregeldheden. Er zijn inschrijvingen geopend' voor die ondersteuning der noodlij dienden. Vulkanische verschijnselen. zijn op Barbados waargenomen. De zer dagen viel voortdurend een regen van asch .afkomstig van St. Vincent. Alle zake staan stil. Het was zoo donker dat men 's morgens om 10 uur de lamp moest opsteken. Vreeselijke ketelontploffing. In het Fransche gehucht Morzine, nabij Annecy. is Woensdag in den na middag de stoomketel gesprongen van een oude locomotief, die bij het dor- schen van koren gebruikt werd. Vier kinderen van 8 a 10 jaar werden ge dood En kind was letterlijk in tweeën gesneden; bij een ander was het hoofd van den romp gescheurd en waren de armen in stukken geneden. Er zijn bo vendien vele gewonden. De Mont Peleé, op Martiniue is nu, volgens een te legram uit Fort-de-France eindelijk weer volmaakt kalm geworden. Telegrammen. DE NEDERLAAG DER OPSTANDE LINGEN IN VENEZUELA. NEW-YORK, 20 Oct. (R. O.) Uit Wil lemstad (Curagao) wordt gemeld, dat, naar dë leider der revolutionairen in Venezuela verklaarde, de rebellen het gevecht eerst opgaven ,toeoi zij de overtuiging hadden ddt La Victoria onneembaar was en Castro weigerde de stad1 uit te komen en hen aan te vallen. De leider zegt dat d'e schuld voor dë nederlaag geheel valt op 1200 opstandelingen, die een trein door hon derd man der regeering geëscorteerd, toeliet 500,000 rounds ammunitie in La Victoria te brengen, zonder dien trein aan te vallen of de bruggen te vernielen. IIii verklaarde verder, als bewijs dat de regeeringstroepen ontzettend ge. leden hebben, dat Castro de opstande lingen niet achtervolgde. Hij erkent dat de opstandelingen groote verlie zen ledlen. maar meent dat Castro's troepen tot 3100 man verminderd' zijn. Matos heeft nog negenduizend man; hij werd niet uiteengeslagen, maar trok geregeld terug. Burgerlijke Stand Bevallen 18 Oct. S. VisserHiem- stra. z. .r. van dër VoortGroot z„ C. MolKother, d. 20. A. BroekhuizenBrouwer z,, C. .T. Smitsvan Sweden, z. 19. M. C. Spradovan der Valk, z. C. van TijnPolak, d. 20. D. J. Poldervaart—Moll z. 18. F. GilingGroot, d, Overleden: IS Oct. C.Wijkstra-de Vries, 6S j„ Spaarne. F. M. v. Woensel 19 j., Hazepaterslaan. G. Hos—Roos 51 j., Ken* nemerplein. N. P. Hopman 2 m„ z., Doel- straat. 20. S. Heemskerk—de Munk 34 j., Kamperlaan. Amsterdamsche Beur?. Gister. Heden Zfl. 18 Oct Mi 20 OCt. 21pCt. Ned. Werk. Schold 81i/2 Sri/., 4i/g pCt. Portugal48'/.t 4 pCt. Venezuela29i/g 29 Oert. Nederl. Handel Mantij... Aand Koninkl. Petroleum.459 4G2 Aand. Moenra EnitnIlli/t llli/4 Aand. Perlak Petroleum138 Aand. SchibaiefT Aand. Soernalata Aand. Am. Oar Foundry Cy..35"/4 3(5"/g Aand. United Steel Conip4U/.1 4l"/g Aand. Atchison Topeka89'/a 90'/io Aand. Union Pacificl05</a 106 4 pCt. Conv. Union Pacific bds 1077/1C 107i/j Aand. Missouri Kansas A Texas 303/t BO'/o Aand. New-York Ontario34ty« 33sfa Gew. aand. Kansas City 8outh. 36Vs 3G"/i6 Pref. aand. id. id567/s 5"1/" Gew. and. Southern Railway. 38"/i 385/s Aand. Wasba3h34s/i 35 Aand. Denver Rio Grande.45Vi 45 Qew, aand. Erie39"/s 39"/4 Marktnieuws. Haarlem 20 Ocit. 1902. Op de heden alhier gehouden Graan- e«n Zaadmarkt waren aange voerd: 100 Hl. Witte Tarwe, f 6.40; 240 Hl. Haver, f 3.553.50; 35 Hl. Groene Erwten, f S,

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 3