VAN DIJK's niet berekend. Openbare vergade ring. Gis. terenavoncl hield de Alg. Ned. Tim. merlieden-Bond, afd. Haarlem, eene openbare vergadering in het gebouw St. Bavo. Vele timmerlieden-gezellen waren opgekomen om naar dien heer H. H. Wollring te luisteren, die eene redJe hield over 't onderwerp: Doel en streven van den Bond. De heer Wollring gaf in krachtige woorden een schets over de slechte toestanden die nog bestaan in het tim merliedenvak. zoo keurde hij bij voor beeld het stukwerken ten zeerste af. Een werkman moet volgens hem een vast. loon hebben, Verder gaf hij een beschouwing hoe of de vrouw 111 vele gevallen het werk aan den arbeider ontneemt, doch dit werk vee] goed- kooper doet en zoodoende den patroons in de hand: werkt, dat zijn kapitaal hoe langer hoe groot er wordt. Neen broeders, hiertegen moeten wij strij den, tegen 't kapitalisme. Als voorbeeld hiervan haalde spreker d'ë groote werkstaking van Van Heek en Co. aan en liet zien wat de kracht van den werkman hier heeft gedaan. Wij moe ten samen strijden tegen het kapitalis me. tegen den nachtarbeid en zorgen dat een dagarbeid niet langer dan 11 uur mag wezen. Hoe verkrijgen wij dit? door de organisatie. De organisatie moet het munsier van 't kapitaal den nek indrukken. Wij zijn reeds een heel eind' op weg in ver gelijk met de toestanden van voor 8 Jaar geleden hier in Haarlem. Toen hadden we .omdat er geen organisatie was. veel minder macht dan thans. Thans moet een patroon bang zijn voor een kneclit, door zijn zelfstandig optreden. Toen waren de loonen 18 cent. en thans reedis 23 cent. Wel is waar is dat nog niet gegeven, wij moe ten verkrijgen een loon waarvan de werkman moet kunnen leven, maar toch gaan wij steeds vooruit, doordat wij als één man moeten strijden." Een goed voorbeeld geeft de Ongevallenwet reeds. Verdient een man f 1U, en krijgt, hij een ongeluk dan moei zoo iemand niet naar zijn patroon behoe ven te gaan om te bedelen en krij hij dan een rijksdaalder mee en wat oude kleederen daar was hij vroeger blii mede. maar nu krijgt hij 70 of wel f 7. en behoeft daar den patroon geen dank voor verschuldigd te zijn. Na nog eenige voorbeelden te beoben aangehaald om een bewijs te geven van de kracht der organisatie in de verschillende vakken, sloot hij onder applaus zijne rede. In debat trad de lieer Baars, en merk te den spreker op, aai hij wel eens iets had mogen zeggen tegen de dronken schap en hare gevolgen. De heer Van Emmerik vond dat spre ker zich wel wat meer had mogen uit spreken over het algemeen kiesrecht, daar zonder dit, de werkman er toch nooit zal komen. Nadat de heer Wollring de heeren hierop had geantwoord, en nog in 't kort eene kleine bespreking over 't algemeen kiesrecht had gehouden, kwam de voor zitter van de bond met de mededeeling waarvoor hij 't nu een mooie gelegen heid vond wat er moest gedaan worden om de personen te steunen, die hier in Haarlem langer dan 11 uur per dag wer ken, en hun loon hiervoor niet verhoogd wordt. Hij vroeg dan of degenen die dit moesten doen het hem wilden opgeven met de bezwaren, opdat in de bestuurs vergadering a.s. Donderdag hiervoor een besluit kou worden genomen. en de omstreken. Overveen. Tot wijkverpleegster alhier is be noemd mej. E. Wolkers te Haarlem. Bloemendaal. Vergadering van den Raad der ge-, meente Bloemendaal op Donderdag, den 23en October 1902, des namiddags ten half 2 ure. Punten van behandeling: 1. Voorwaarden van concessie «san de Ned. Bell-Telephoon-Mij 2. Voorstel van het lid mr. P.Tiue- man in zake het Aerdenhoutspark. 3. Adressen tot overdracht van we gen in verhand met den aanleg van waterled ding s werken in Kweekduin, Zomerzorgerduinen en Hartelust, als mede plan tot weg- en parkaanleg op Klein-Beutoelt. 4. Mededeelingen en ingekomen stukken. Heemstede. De persoon H. Kramer, die Maandag hét ongeluk ls overkomen met de stoom tram, is in het gasthuis ie Haarlem aan de gevolgen overleden: iiiliegom. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. alhier is benoemd de heer Beu- mer van Leiden, wegens vertrek van dén heer li. J. Ie Kief te, die tot hoofd der school in Haarlem benoemd is. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Venselaar, is als onderwijzer ter be schikking gesteld van het Gouverne ment in Ned. Indié. Tel 8 611. Heden, Maandagnacht, werd alliier bij drie personen inbraak gepleegd, en wel bij L. Gerrits," bierhuishouder te Driehuis, waar een lade werd gelicht mot ongeveer 9 gulden 2 stel biljart ballen, een zilver horloge en nog eeni ge dranken, wórden meegenomen. Bij G. Rutte ald'tar, veehouder, werd ingebroken, maar werd niets ont vreemd en ook bij C. v. d. Sluys, land bouwer, hebben ze getracht in te bre ken, maar daar konden de inbrekers zeker n'iet inkomen. Van dit alles is niets gehoord en gezien geworden, hoewel ze nog bij den eerstgenoemde bezig zijn geweest een kast open te breken, die naast het bed van de dienst bode stond, die rustig door bleef sla-1 pen, en niets heeft bemerkt. De da ders zijn nog onbekend. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per re?el. Odol-Montl water. alleen echt in onze PatentHacons FIJNE in luxe blikverpakking inhoudende een kilo 6© cents. De iraaie luxe trommels worden Het zittende leven. Onder de vele beroepen is zeker dat waarbij een zittende houding ver- eischt wordt wel het ongezondste, want, de spijsvertering wordt door de lichaamsbeweging bevorderd en een slechte spijsverteering is dikwijls de oorzaak van vele ongemakken in het menschelijk lichaam. Het beroep van kleermaker, waarbij eene bijzonaeri zittend© houding moet worden aange nomen worden, is zeker niet bevorder lijk voor een goede spijsvertering, zulks heeft de Heer II. J, A. Zegers, kleermaker, wonende 56 Egelantiers gracht, Amsterdam, ook ondervonden. Genoemde Heer schreef ons dat het bezoek van onzen verslaggever hem hoogst aangenaam zou zijn ten ornde op die wijze iets bij te dragen ter be vordering tot het algemeen gebruik der Pink Pillen van Dr Williams. Hij verhaalde alzoo aan onzen verslagge ver bii zijn bezoek, dat hij sedert 3 ja ren lijdende was aan hevige hartklop pingen en dat het loopen hem moeilijk viel; ik begrijp heel goed, zoo ging de Heer Zegers voort.dat mijne zittende houding, welke mijn beroep vordert, niet veel zal bijdragen tot een seregelden bloedsomloop en van liever lede begon ik dit reeds voor ongeveer; 3 jaar geleden te bemerken; hoewel de eetlust tamelijk goed was, liet de spijs vertering veel te wenschen over; ik. nad ook veel last van maagkrampen, ste ken in de zijde, duizeligheden én was dikwijls door hoofdpijn geplaagd. Op aanbeveling van andere personen die dïe heilzame uitwerking der Pink Pil len op hun zelve ondervonden hadden, ben ik er ook toe overgegaan en na verloop van eenigen tijd gevoelde ik mij van de~ tot dag beter, werd opge ruimder en deed met lust mijn werk. Deze beterschap vermeeraerde van dag tot dag en thans hen ik van al de ongemakken, die ik U zooeven op noemde. geheel en al bevrijd. Ik kan met niet genoeg lof over de Pink Pillen mij uitlaten en machtig U mijn attest te publiceeren zoo als U bet goedvindt En inderdaad men las op het gelaat van den Heer Zegers zoowel de levendigste tevredenheid als wel de grootste oprechtheid. Ik gevoel me.ceiukkig het onderhoud dat ik met hern had te doen kennen en opnieuw te herhalen de krachtige werking der Pink Pillen om de zenuwen te ver sterken en het bloed te hernieuwen en wanneer deze hernieuwing zal vervuld zijr zal men de bloedarmoede, bleek zucht, zen.uw.uiiiien, rheumaüek, hart kloppingen enz. enz. zien verdwijnen, ze zijn eveneens onovertreffelijk en zeer werkdadig voor uitgeputte man nen en verzwakte vrouwen en geven een gewaarwording in het mensche lijk lichaam alsof men een nieuwe jeugd ware ingetreden. "Wij kunnen er echter niet genoeg op aandringen, dat men wel acht geve de echte Pink Pillen van Dr. Williams te bekomen want gelijk alle goede pro (lukten worden ook d'e Pink Pillen reeds op eene grove manier nage maakt, zelfs zoodanig dat zij uiterlijk den schijn hebben.van de echte te zijn. doch de heilzame en genezende be- standdeelen bezitten ze in geene deele. Koopt ze slechts bij ae depothouders die onder de attesten zijn aangegeven of zoo gü maar eenige twijfel mocht hebben, laat ze rechtstreeks van den Hoofdepothouder komen, de Heer Sna- bilié. Verkrijgbaar bij SnabiJié, Steiger 27. Rotterdam, hdüfd-depöthouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezen- Prijs 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER v ,d. HULL. Drogerijen. Jans straat 28. Binnenland. Commandant Kritzui^er. Commandant Kritzinger, is onmid dellijk na zijn aankomst in Engeland naar Londen doorgereisd èn daar dooi de Daily News geïnterviewd. Om het portret van den kranigen Boerenaan voerder plaatst hel blad het verslag van dit onderhoud. Kritzinger wilde niet spreken over Zuid-Afrikaansche aangelegenheden „Wij zijn nu Brit- 'sche onderdanen, en er is dus niets meer te zeggen", meende hij. Hij ver telde wel van zijn wond, die tot zijn gevangenneming leidde. Hij werd ge schoten door den arm en dwars door: de borst; de kogel streek rakelings' langs het hart. De wond is nog niet geheel genezen, van tijd tot tijd geeft de commandant nog bloed op hij kwam naar Engeland om naar zijn longen te laten zien. Kritzinger zal waarschijnlijk ook Schotland bezoeken en vervolgens naar Zuid-Afrika terug- keeren Hij zal waarschijnlijk geen lezingen houden, en eerst een boek schrijven na zijn vertrek uit Engeland. Katd van State. Bij Kon. besluit van 20 Oct. 1902 nu. 34, Is mr. P. W. A. Gort van dei- Linden, oud-minister van justitie, te 's-Gravenhage, benoemd tot lid van den Raad van State. (S;.Ct.) De Koningin en de Bóeren- Generaals. De "s-Gravenhaagsche hoefijzer-cor respondent van 't Handelsblad schrijft: Naar aanleiding van de quaestie of de Boerengeneraals door Keizer Wil helm in gehoor zouden worden ontvan gen, heeft een van onze lezers ons de vraag gesteld of ook bekend was, waar om men tot dusver niets vernomen heeft van een audiëntie bij onze Ko ningin. Inderdaad is in ons *and dooi de Boerengeneraals geen audiëntie bij het Hoofd van den Staat gevraagd, en wel, naar wij op goede gronden kun nen aannemen, omdat zulk een ver zoek een precedent zou scheppen, waar door de generaals genoodzaakt zouden zijn geweest, in alle landen, die zij af reisden, een gehoor te vragen bij het Hoofd van den Staat. Men behoeft met zijn gedachten niet zoo heel ver te reizc-n, om in 1e zien, in welk een on aangename positie dat precedent de generaals had kunnen brengen. Bo vendien hadden die audiënties bij vreemde souvereinen. zelfs al werden zij door de Engelsche gezanten voor bereid, licht kunnen leiden tot het ge loof aan politieke bijbedoelingen van welke bedoelingen de generaals zelfs den minsten schijn willen vermijden. 't Is om die redenen, dat de gene raal-;, hoé spijtig ook daarover, geen gehoor gevraagd hebben om hun diepe vereering te gaan betuigen aan „die liewste vrouw in Nederland", die de Gelderland" zond. Het bovenstaande diene tevens, om "nogmaals te doen uitkomen, dat de ge neraals geen poging hebben gedaan, om een gehoor bij Keizer Wilhelm te verkrijgen. Generaal de Wet. Er is helaas niet aan te twijfelen of er is groote kans, dat generaal de Wet niet meer in ons land terugkomt. Maar het is niet. alleen, en niet in de eerste plaats de ziekte van zijne dochter, die generaal de Wet genoopt heeft zich ernstig de vraag te stellen of hij niet beter deed onverwijld naar Zuid-Afrika terug te keeren. Zeker verlangt hij ook naar hereeni- ging met zijn gezin, waarvan hij bijna drie jaar gescheiden is geweest, en voor- ai nu zijn dertienjarig dochtertje niet onbedenkelijk ziek is. De laatste berich ten waren weer gunstiger, maar, zoo ver van haar weg, heeft hij reden tot on gerustheid. De dood van zijn zoontje maakt hem uit den aard eens zoo "be zorgd. Maar er komt bij, dat generaal deWet zich zelf onwel voelt. Dit drukke leven van telkens op reis gaan, het aldoor in touw zijn en in het publiek moeten ver schijnen en spreken, telkens menschen zien, dat alles vermoeit hem zeer. Bo vendien heeft hij ingespannen aari zijn boek gewerkt. Dat is nu af en ter perse, maar het zal nog wel een groote maand duren voor het verschijnt. Hij voelt zich dan afgemat en niet gezond, en ook dat legt gewicht in de schaal. Er is nog iets, en misschien weegt dit het meest. Het gaat de Boeren in Zuid- Afrika nog heel slecht; er heerscht daar groote ellende; het volk staat in vele ge vallen hulpeloos. Generaal De Wet ge looft, dat hij ginds op het oogenblik noo- diger is dan hier; dat hij daar zijn volk- tot meer steun zal wezen, het beter zal kunnen helpen. Hij acht het belang van de zending, waarop hij met generaal Botha en gene raal de la Rey. uitgetogen is, volstrekt niet gering, en men mag vooral niét denken, dat hij die taak als afgedaan beschouwt, maai- hij meent, dat zijn twee ambtgenoofen het nu verder best af kunnen. In hun handen acht hij de zaak volkomen veilig. Weerbericht Verwachting: zwakke tot matige Noord westelijke wind, licht bewolkt, droog weer. De Boeren-generaals. De generaals zijn Dinsdagmiddag naar Rotterdam vertrokken om van daar met de „Batavier" naar Londen over te ste ken. Generaal De la Rey was vergezeld van zijne eehtgenoote en dochter en zijn schoonzoon, tevens secretaris, den heer Ferreira, terwijl generaal Botha verge zeld was van zijne eehtgenoote, die ech ter te Rotterdam afscheid van hem nam en de reis naar Brussel voortzette. Het lid der deputatie, de heer Wessels, be geleidde met zijne familie de generaals naar Rotterdam, waai- hij afscheid van hen nam. Omtrent de plannen van de generaals na hun bezoek aan Londen staat nog mets vast. Zij zijn zelfs nog niet eens besloten, na Londen ook andere Engel sche steden te bezoeken. In verband met geruchten omtrent een nader onderhoud met minister Chamber lain kan men mededeelen, dat een ver zoek tot zulk een onderhoud van de ge neraals niet is uitgegaan. Vermoedelijk zullen de heeren Botha en De la Rey we der ïh Den Haag terugkeereri. Van gene raal Dé Wet is dit twijfelachtig; want het zal afhangen van de berichten, die hij in Engeland omtrent zijne familie in Z. Afrika zal bekomen, of-hij misschien rechtstreeks van daar naar Zuid-Afrika, zal teruglteeren. De generaals zullen een bezoek bren gen aan Scheveningen. Brand. Dinsdagnacht heeft een zware .brand gewoed in een huis, Paul Krugerstraat te Leeuwarden. Het was boven en bene den bewoond. Het bovenhuis is geheel, het onderhuis gedeeltelijk uitgebrand met de inboedels. De bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. Maandagavond brandde door een on bekende oorzaak de schuur en eenige stroomijten,' staande bij de boerderij van D J. Wellink te Ambt-Doetinchem af. Ruim 40 vim haver ging verloren. Het zaadgewas is verzekerd, het andere niet. Het huis bleef gespaard. Op de tentoonstelling van voedings middelen en gezondheidsleer te Amster dam deze week gehouden, is de firma P. Molenaar en Co. te Westzaan voor de 5de maal met goud bekroond op hun art. Kindermeel. Benoemingen. Bij Koninklijk besluit van 18 October 1902 no. 35 zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke léden van de onderschei dene militieraden en tot hunne plaats vervangers voor de lichting der nationa le militie van 1903: Voor de provincie Noord-Holland: in het 1ste militiedistrict: tot voorzitter D. Schut, lid der Provin ciale Staten; tot zijn plaatsvervanger mr. K. A. W. L, Hazelhoff Roelfzema, lid der Provin ciale Staten; tot lid G. P. Wijnmalen jr., lid van den gemeenteraad van Amsterdam; tot zijn plaatsvervanger K. C. Wiers- ma, lid van den gemeenteraad van Am sterdam; in het 2de militiedistrict: tot voorzitter jhv. J. B. van Merlen, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger jhr. mr. J. W. G Boreel van Hogelanden, lid der Pro vinciale Staten; tot lid J. Winkler, lid van den gemeen teraad van Haarlem; tot zijn plaatsvervanger mr. F. A. Bij voet, lid van den gemeenteraad van Haarlem; in het 3de militiedistrict: tot voorzitter A. E. Zimmerman, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger G. Wonder, lid der Provinciale Staten; tot lid J. W. van Buren Lensink, lid van den gemeenteraad van Hoorn; tot zijn plaatsvervanger H. de Vries, lid van den gemeenteraad van Hoorn; Een liet zoontje. Zondag was de 43-jarige Van Es sen, wonende in de Meidoornstraat i;e Rotterdam uit visschen geweest. Eenigszins onder den indruk daar van thuiskomende kreeg hij ruzie met. zijn zoon. De vader greep den pook en de zoon het broodmes, waar mede zij elkaar op straat te lijf gin gen. De moeder en de 17-jarige doch ter wierpen zich tusschen de strij denden. De moeder wilde de vechten den scheiden, doch kreeg daarbij, 'n slag mef den pook tegeh den mond, waardoor zij verscheidene tanden ver- loor.Bovendien kreeg zij van den zoon een messnede over den linker bovenarm ter lengte van één decime ter. Het mes willende grijpen, kreeg zij een snede in de linkerhand. Ver der bekwam de vader een geweldige snede over het voorhoofd en linker schouder. Door bloedverlies moes- iten vader en moeder de wijk nemen naar den naastbij zijn- den politiepost in de Wiek- straat. terwijl de zoon die ongedeerd was gebleven, door een politieagent en twee, burgers werd ontwapend. In d'e consternatie had de dochter een trap gekregen en moest in haast naar het gasthuis vervoerd worden. INGEZONDEN 1 'uur den inhoud dezer rubriek steil, de Redactie zich niet uansprukelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de Copy den inzender niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Ten zeerste was ik verwonderd over de berichten in uw blad, dalt twee maal door het publiek zelf de hoornen aan clen overweg van den Jansweg zouden zijn geopend. Als overweg-wisselwachter wensch ik met de meeste beslistheid te ver klaren, dat ik zelf en niet het pu bliek de boomen geopend heb. Mocht het- geval zich voordoen dat een on bevoegde de hoornen opende, dan zou ik, zooals mijn plicblt is, die persoon of personen vervolgd hebben. Beleefd dankend voor de plaats ruimte, G. VERSTERRE. Wij hebben inzender de gelegen heid niet willen afsnijden om zijn meening te laten hooren, maar hij houde hei ons ten goede over tuigd heeft hij ons niet. Het geval van Zaterdag, zoowel als dat van Maandag, is ons meegedeeld door een vertrouwbaar persoon, in beide gevallen een ander. Dat deze -twee zich zóó vergist konden hebben is toch niet aan t© nemen. Misschien was inzender op die oogenblikken afwezig. Wat opmaken van proces-verhaal aangaat, wij kunnen ons begrijpen, dat daarvan bij een voorbijistroomen- de menigte geen sprake kan zijn. REDACTIE. K (i 1 o i) i n. De ongeregeldheden te Mënado. Blijkens van den resident van Më nado ontvangen nader bericht, is het detachement militairen dat tot steun .van het civiel bestuur naar Poöpo (Mongondou) was vertrokken den 25ez? Augustus jl aldaar aangekomen. Den 28en werd met 36 bajonetten benevens tien gewapende politiediena ren. een tocht gemaakt naar de Kam pongs Pangïam. Pantodou Gangoelang, Biga, Laha en Popak en door de tus schen gelegen terreinen, teneinde de daarop gelegen alleenstaande huizen te doorzoeken. De mannelijke bevolking was voor het grootste gedeelte uit de kampongs verdwenen, toch werden nog 19 beken de kwaadwilligen gearresteerd. Verzet had daarbij niet plaats en de troep kwam zonder eenig verlies geleden te hebben om half twee 's mid dags in het kampement terug. De Cholera. De jongste berichten over de cholera zijn weer iets meer verontrustend. Vooral omdat zich vrij veel gevallen voordeden bij Europeanen. Zoo maakt het ..B. N." melding van een zeer treffend! sterfgeval. De heer H. Suermondt .vroeger makelaar en assu radeur zou binnen eenige dagen naar Europa vertrekken. 's Morgens was hij nog in de stad om zijn zaken af te wikkelen en hoe wel zich om tien uur reects cse eerste verschijnselen van cholera toonden in duizeligheid en maagkrampen, bleef hij tot over éénen in de stad. Thuis gekomen openbaarden die verschijnse len zich in steeds heviger mate en de ijlings ontboeten geneesheer stond machteloos tegenover dJe ziekte welke reeds te vér gevorderd was. 's Avonds om half negen, het tijdstip dat eenige vrienden hem zouden wachten aan een afscheidsmaal, overleed hij. Als slachtoffer van de gevreesde ziekte te Semarang bezweek mejuf frouw Siket een jonge dame van 22 jaar. In de verschillende kampongs kwamen voor acht gevallen van cho lera .alle met dood'elijken afloop. Men beweert weder, zoo lezen wij in de „Semarang Ct.", dat veel meer gevallen voorkomen dan officieel ge publiceerd worden. De meeste loeralis maken er s-een rapport van en zij wor den evenmin aangespoord' om behoor lijk hun plichten na te komen. Onder het garnizoen te Semarang komen vele gevallen van koorts voor. Dagelijks worden verscheidene militai ren in het hospitaal opgenomen. Het. Soer. Iibl." deelt mede dat de heer Termaaten directeur der Soera- bajasche Ambachtsschool, aan cholera is overleden. Volgens de officieele tiendaagsehe rapporten kwamen van 1 tot 10 Sept. in de afdeeling Magetan 21 (Madioen) gevallen van cholera voor. waarvan 16 doodelijk. In hetzelfde tijdvak kwamen in de afdeeling Madioen 53 gevallen van pokken voor. waarvan twee doodelijk. Atjeb. Het „B. N." ontving den 22en Sep tember het volgende telegram uit Kota-Radja: De colonne onder den eersten lui- nant der marechaussée W. B. J. N. Scheepens keerde over Geumpan en Tangse naar Pedir terug. Op dezen tocht hielden de mare chaussée twee vrouwen aan. Vijif-en-twintig vijandelijke Atjeh- ers werden nedergeschoten, waaron der vier bendehoofden. Aan onze zijde werden vier man gewond. Dertig geweren werden buit ge maakt, waarbij' een karabijn, vroeger van de marechaussée geroofd. De eerste luitenant der marechaus sée J. H. C. Vastenou verraste in het Pedirsche de schuilplaats van Habib Melaboe, welk bendehoofd infet veer tien volgelingen sneuvelde. De inhoud van dit telegram ver klaart het niet samentreffen der co lonne onder den eersten luitenant der marechaussée W. B. J. N. Schee pens met het detachement onder be vel van den lsteri luit F. Darlang te Beutong, waarvan een vorig tele gram melding maakte. De colonne Scheepens keerde terug van haar tocht in het gebergte ten zuiden van Meureudoe, waar zij vruchteloos trachtte voeling te krij gen met de bende onder Panglima Polem, echter niet in zuidelijke rich ting, zooals blijkbaar werd1 verwacht, maar over Geumpang en Tangse in noordelijke richting naar Pedir. Hoe wel deze colonne haar doel dus niet bereikte, heeft zij, blijkens de ont vangen berichten,toch niet nagelaten hier en daar haar aanwezigheid op bloedige wijze aan den vijand merk baar te maken. Uit de Arheiflerswereld BINNENLAND. Het bestuur der „afdeeling Gasfa briek" van den .Bond van Werklieden in dienst der gemeente 's Gravenhage' heeft zich tot den Raad gewend met een adres naar aanleiding van de con- cept-begrootino- voor 1993, afd. gas fabriek, en spreekt in het request den wensch uit; lo. dat de begrooting zoodanig wor de vastgesteld, dat het drie-ploegen- stelsel voor de volgende groepen van werklieden wordie ingevoerd, nl. rna- chinepersoneel, machinestokers, regu lateurkamer-personeel, portiers en teer- pompers, te zamen ongeveer 20 perso nen; 2o. dat aan ieder werkman der fa briek acht dagen verlof p§r jaar wor de toegestaan; 3o. dat zoodanige maatregelen ge troffen worden dat de acht-urige ar beidsdag. reeds bestaande voor stokers en kelderknechten, werkelijk word© gehandhaafd en na invoering voor an dere groepen insgelijks gehandhaafd: worde; 4o. dat de werktijd, met inbegrip van schafttijd voor bazen en andere groepen werklieden in geen geval lan ger zij dan 12 uren, tenzij noodzaak hiertoe dwingt. Deze verschillende punten wordi'en in een bij het adres gevoegde memo rie van toelichting nader uiteengezet. Tot ondersteuning van den wensch: dat, tenzij noodzaak dwingt, de werk tijd niet langer dian 12 uur zij, wordt als voorbeeld gewezen op den regel. dat de ambtenaren van 9—12 uur dienst hebben, van 121 1/2 naar huis gaan eten of koffie drinken, weer werken van 11/2 tot 5 uur om dan voorgoed huiswaarts te gaan. Waar zij alzoo 39 uur per week werken. Gaar is het bezwaarlijk voor andere, menschen op ide fabriek welke 12 uren dienst heb ben. en om den anderen dag zelfs 16 uur, hetwelk soms een werktijd geeft van 84 uren regel, soms 108 uren per week. BUITENLAND In het industrieele centrum van Ma- taro, waar sedert eenigen tijd reeds ge staakt wordt, is, op een met dat doel belegde vergadering, besloten de sta king voort te zetten, totdat de patroons het wettelijk bestaan der werkliedenver- eeniging erkend hebben. De werkgevers te Xérès hebben beslo ten de eischen der stakers af te wijzen. DE WERKSTAKING IN DE V. S. GE ËINDIGD. De Conventie der mijnwerkers heeft eenstemmig onder luide toejuichingen aangenomen het rapport van het „Reso lutions Committee, dat de aanneming van president Roosevelt's arbitrage-voor stel en de hervatting van het werk op Donderdag aanbeveelt. De werkstaking is dus geëindigd. Jmlerwns. Academische examens. Amsterdam. De heer K. O. Meinsma, die Dinsdag bevorderd werd tot doctor in de Nederlandsche ietteren, verkreeg het praedicaat cum laude. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer Th. E. Serraris, geb. te 's-Hertogen- bosch. Rechtzaktn. Zware mishandeling. In den nacht van 10 op 11 Juli, tij dens het te Brielle kermis was, ontmoet te T. R., 22 jaar, metselaar aldaar, in de Nieuwstraat een als heer gekleed persoon. Zonder eenige aanleiding had beklaagde toen zijn mes te voorschijn gehaald en dien persoon, zekeren M. D., acteur te Amsterdam, daarmede in den linker bovenarm en in het linker lenden gedeelte van den rug een steek toege bracht. Het gevolg van deze verwondin gen is geweest dat de linkerhand en vingers van den gekwetste gedeeltelijk zijn verlamd, welke toestand volgens verklaring van den gehoorden deskun dige van blijvenden aard zal zijn. Ge durende bijna vier weken was de ver wonde onder geneeskundige behande ling geweest. Beklaagde had na het gebeurde niet het "minste berouw getoond, wat o. a. hieruit bleek dat hij bij het voorloopig onderzoek aan den inspecteur van po litie had gevraagd of hij nog lang in arrest moest blijven, daar hij 's avonds naar de komedie wilde. Wegens mishandeling, zwaar licha melijk letsel ten gevolge gehad hebben de, werd veroordeeling gevraagd tot 2 jaar gevangenisstraf. De moord te Bussnm. Het gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van Jacobus van der Heysteeg, door de Rechtbank alhier schuldig verklaard aan: a. doodslag gepleegd op de 15-jari- ge Wilhelmma de Leeuw t© Bussum in den avond van 4 Februari 1902; b. poging tolt het, plegen van on tucht met het genoemde 15-jarige meisje, welk misdrijf waartoe be klaagde vooraf zijn voornemen had te kennen gegeven niet was vol tooid door omstandigheden onafhan kelijk van zijn wil, en wel doordat het meisje zich krachlfcigverzette, en mitsdien veroordeeld! tot 20 jaar gevangenisstraf. Het Hof bevestigde 't vonnis derRecMr bank, behoudens voor zoover betreft da schuldigverklaring sub b, en ver oordeelde den bekl. tot gevangenis straf voor den llijd van 15 jaar. Tonnis. De rechtbank te Amsterdam veroor- dealdie Dinsdag J. W. A. G., beklaagd van verduistering ten na.d;eele van zijn patroon, den expediteur Glazius, Turf markt aldaar, tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. üe Amsterdamsche Lantaarn. Dinsdag stond voor de rechtbank te Amsterdam wederom terecht de ven ter van ,,De Amsterdamsche Lantaarn" met name Abraham Cornelisse, be- Beklaagde moet volgens verklaring klaagd van beleediging. der getuigen op 6 September 's mid dags te ongeveer één uur voor ae wo ning van een practizijn op den Oud'e- zijdjs. Achterburgwal luidkeels heb oen gevent met het bekende blaadje, waar in een artikel voorkwam dat in zeer beleedigend'e terruen de eer aanrand de van meergemelden practizijn. Het O. M. vorderde een maand ge vangenisstraf op grond van art. 271, W. v. Str. Beklaagde verdedigt zich op de hem eigen manier door in het licht te stel len dat de naam van den practizijn niet juist was weergegeven, dat er Achterste-Burgwal in het artikel staat, enz. Uitspraak 30 October. Land en Tuinbouw Men schrijft van de Belgische grenzen: Het is nu ruim vijf jaar, dat Bel gië zijne gTènzen gedeeltelijk geslo ten houdt voor Nederlandsch vee. Slechts melkkoeien en slachtvee mo gen nu en dan langs de grenskanto- ren ingevoerd worden; terwijl de melkkoeien nog eene langdurige en kostbare quarantaine moeten onder gaan in de rijksstallen aan de gren zen. Het gevolg dezer maatregelen is, dat er officieel jaarlijks heel wat minder runderen uit Nederland naar

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2