Hei Hé oator to Tweede Kind. Bêhoorende bij aarlem's agbiaii" van Donderdag 23 October 1902 Nr. 5926 Engelschen in Zuid-Afrika. Het vervolgen van rebellen wegens hoogverraad gaat lustig voort. Ziehier een aantal berichten uit Ons Land: De S. A. News publiceert een volle dig verslag van het voorioopig verhoor van P. Pienaar, een opstandeling, be schuldigd van hoogverraad en Irein- vemieling, 'in verband met het ontspo ren van een trein in Februari 1901, tusschen de Aar en Nauwpoort. Men zal zich herinneren, dat drie Nieuw- houdts en twee Ninabers kort na die gebeurtenis gevangen nomen werden als rebellen, en dial twee Nieuwhoudts en een Ninaber op een vonnis van den krijgsraad doodgeschoten werden ter wijl de twee anderen tot vijf jaar har den arbeid veroordeeld werden en thans te Kimberley zijn.' De voornaam ste getuige was zekere v. d. Berg, die optrad aJ,s koningin's-getuige. V. d. Berg is ook de voornaamste getuige in deze zaak van Pienaar. Uit het getuigenis blijkt, dat commandant Ma- lan den morgen van den lSden Fe bruari op de plaats (De Bad) kwam en dat P. Pienaar en J. Gouws ztich bij zijn kommando aansloten. Het commando ging naar een naburige plaats, maar 25 van de 40 man keer den dien avond naar de Bad terug, vanwaar zij, onder bevel van kom mandant Malan, naar de spoorlijn gin gen en een trein ontspoorden. De Nieuwhoudt en Ninabers. en van den Berg, die op de plaats de Bad waren, gingen volgens het getuigenis van v. d. Berg en een Hottentot, met Malan mede. Maair aan den anderen kant getuigen kommandant Malan en ver scheidene vrouwen, die op de plaats waren, dat zulks niet het geval was. Mejuff. Cellie en anderen zegden, dat zij met genoemelp mannen op een trap naar den spoorweg stonden i kij ken. Den volgenden dag kwam de af- deeling van bet kommando terug naai de Bad, nat geregend. Volgens ge noemde getuigen waren de Ninabers, Nieuwhoudts en v. d. Berg droog, daar zij in bet huis hadden geslapen. De zaak van Pienaar werd naar liet speciale hof te Kimberley ter terecht stelling verwezen. V. d- Bere ->s ge arresteerd op een beschuldiging van meineed, op aanzoek van cLen heer CronwrighLSchreiner. Hij was iceds een paar maal voor den magistraat, maar het voorioopig verhoor werd tel kens uitgesteld om hem de gelegenheid te geven den Hottentot te vinden die aijn getuigenis voor het militaire hof bevestigde. Het Parlementslid Schroder, vrede rechter van Upington, en eenige ande ren worden beschuldigd; Schroder, omdat hij ook onder de Boeren vrede rechter was. Ziehier het verslag van de Cape Times. Advokaat Hutton, die voor de kroon optrad, wees er op, dat deheer Schro der, als zendeling en parlementslid, stellig de invloedrijkste der beschul digden was, en beweerde dat, had hij zijn best gedaan, om de rebellie in Gordonia te beletten, hij hierin wel licht had kunnen slagendoch in plaats daarvan had hij een lager van rebellen m de buurt van het dorp be zocht waar men bij zijn komst de re- publikeinsche vlag heesch, en had hij de veerboot, waar hij eigenaar van was, aan een republikeinsch comman dant ter beschikking gesteld, om er de Oranjerivier in te passeeren. Ook was hij, toen de kommandant verklaard bad, dat Engelsche onderdanen de vrijheid hadden om zich te verwijde ren, maar dat, als zij bleven, zii ge acht zouden worden in de aanhech ting van het district, die geproclameerd zou worden, te berusten, was hii zelf gebleven en had hij blijkbaar gemeene zaak met den kommandant gemaakt, onder anderen door een door dezen belegde vergadering m'et gebed te ope nen, en zich een benoeming tot krijgs- eommissarife te laten welgevallen. Ook had hij tegenover de bastaards, wier geestelijke belangen hij behartigde, een taal gesproken, strekkende om ze van de Engelsche regeering afkeerig te maken, en voor de rebellen te doen werken, iets wat onder anderen bleek uit een brief, door hem aan een wedu we van Wijk geschreven die naar het naburig Duitsch gebied was gezonden. Voor de verdediging trad advokaat Burton op, die feiten waarvan gewaagd was, wel ten uaele als juist erkende, maar betoogde dat de heer Schroder zich niet, met politiek maar met zijn arbeids-kolonie ophield, en in het par lement was gekozen zonder er zich moeite voor gegeven te hebben. In den oorlog had hij geen partij genomen. Feuilleton. door MAX PEMBERTON. 29. Zij hoorde mij bijna met angstige verbazing aan; en naar voren stap pend in het licht, stond zij voor mij met gevouwen handen en opgewon den gezicht. Neon, zeide ze, en haar „noen" was een heel ding voor een man om aan te hooren. Neen, neen, dat zult ge nooit aan mijn man zeggen. En, o, Jasper, riep ze daarop uit, wat ziet gij er ziek uitt wat veranderd. Dan zegt mijn uitzicht de waar heid niet, zei ik, daar ik niet over mijzelf spreken wilde, ik ben juist als een barometer in de tropen. Het ware feit, miss Ruth, is, dat 't schip weg is, heelemaal weg! Ik gaf aan mijnheer Jacob helt stellige bevel drie dagen op ons te wachten, en dat deed hij niet. Dit wil dan zeggen, hij kon en afgewacht hoe- de Voorzienigheid want hij was een zeer godsdienstig man de zaak beslissen zou. Wat de eerste minister vóór de inval der Boe ren de parlementsleden geraden had, om de bevolking hunner districten ruistig te houden, dat had hij gedaan, en dan ook gevaar geloopen van door de republikeinen in hechtenis te wor den genomen. En zoo hij een verga dering heeft bijgewoond, dan was dit om de belangen van zijn gemeente te behartigen en haar een billijke behan deling te waarborgen. De commissie waar hij later lid van was geworden, strekte louter om de zaken van het dorp m orde te houden, en zoo de boeren de republikeinen met het een en ander geholpen hadden, dan was dat met geen ander doel, dan om van (wee kwaden het minste te kiezen en hen ie vrijwaren van den dwang, de wapenen op te nemen dit doel was werkelijk bereikt. De uitspraak werd uitgesteld. Na afhandeling -der zaak van den heer Schroder kwam die van A. G. T. Schoevers, predikant te Upington. voor, wiens misdaad daarin bestond, dal hij voor het heil van den heer Schroder had gebeden. Hij had. zei hij, dat op verzoek gedaan, maar niets gezegd wat op vijandschap tegen de Britten verried, slechts de goddelijke leiding voor de beraadslagingen afge smeekt en verder alles gedaan was de bevolking rustig kon houden. De pre sident van het hof verklaarde, volgens een bericht ean de Cape Times, dat beschuldigde in rechten (technically) schuldig was, maar dat het misdrijf niet als een eerste klas-misdrijf kon geschouwd worden en hij dus slechts voor 5 jaren zijn stemrecht verliezen zou, Maar is het dan een misdrijf, als een predikant Gods leiding over het werk der landsoverheid afsmeekt? Cu de ÜrnstreKea. /.audvoort. Raadsvergadering op Maandag 20 October 1902 ,des namiddags te nalf 8 uur. Aanwezig de heeren W. van der Wtexff, M. Koning, E. Schaap, Jb. Slag veld. J. van den Bos, Jvan Duiven- boden, P. van der Mijé, D. Driehui zen en J. Bakkenhoven. Afwezig met kennisgeving de heer F. Zwaan, en zonder kennisgeving de heer C. Draijer. Medegedeeld werd: a. dat de heer W. van der Werff de benoeming tot wethouder heeft aan genomen; b. dat bij Kon. besluit van 9 Sept. jl no. 48, de verordening tot heffing van schoolgeld in dleze gemeente, vast gesteld' 26 Maart 1902, no. 6a, goedge keurd is; c. dat heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd hadden het raadsbesluit van 2 Sept 1902. no. 6, tot het verhu ren van eenigen grond' aan J. van den Boogaard en W. M. J. Dooremiaalen; d. dat 27 Sept. j.l. de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn op genomen. waarvan het proces-verbaal wordt overgelegd; e. dat de heer Commissaris der Ko ningin tot zetters voor 's Rijks arre -to belastingen herbenoemd- heeft de hee ren J. van Duivenhoden en H. C. Voet; f. dat mej. M. H. Rasen eene dank betuiging heeft ingezonden voor het afstaan van een schoollokaal voor den cursus in de handwerken. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter wenschte den neer Van der Werff geluk met zijne herbe noeming en hoopte even aangenaam als vroeger samen te wei-ken. Een request van den heer P. L'. de Vries, geemeente-secretaris, om vei- hooging der jaarwedde; zal behandeld worden bij de behandeling der ge- meente-begro oting. Op een verzoek van den heer J. Wa ter om het perceel aan de Haltestraat no. 20 tijdelijk te mogen huren voor berging van gereedschappen, enz., werd besloten bedoeld huis aan reques- trant te verhuren tot wederopzeggens toe voor 2 per week. Een verzoek van den heer V. Schaap Azn.. tot aankoop van eenigen grond; werd aangehouden tot de volgende ver. gadiering. Op een request van den heer J. Schipper om ten dienste van zijn te bouwen huis aan de Haltestraat in gemeentegrond twee waterdichte put ten te morren plaatsen, alsmede twee licht- en luchtkolken, wordt besloten tot wederopzeggens toe het verzoek toe te staan tegen f 1 per jaar. De heer Slagveld bleef buiten stemming. Een bericht van den heer C. van der Werff Czn., nopens het aannemen van de benoeming tot hoofd der herha lingsschool onder eenige voorwaarden werd' aangehouden tot na afloop dier agenda. Daarna was aan de orde de behan deling der gemeentebegrooting voor 1903. het niet doen. Ik vrees voor 't naast dat hem een ongeluk overkomen is, maar hij zal wel terugkomen, zoo waar ik leef! Zij hoorde mij als verwezen aan; haar oogeri dwaalden door de kamer als zocht zij ielts. Plotseling opende zij de deur heel voorzichtig, en ging een minuut of wat weg. Toen zij te rugkeerde had zij een fleschje met brandewijn en wat biscuits in haar hand en ik bemerkte, dat zij nu de deur op slot draaide. -- Edmond slaapt; zij hebben ta-.le Rachel naar Tokio gezonden, zeid-1 zij. haast fluisterend, men vertrouwt op Benno, onzen knecht. Ik hoord- dat gij verhongerdet in de bergen maar hoe kon ik helpen hoe kon ik, Jasper? Het was dwaas van je, om hier te komen, en toch ben ik blij. o zoo blij En och, zeide ze, wij zulle, een weg v'inden, wij zullen hem nu wel vinden, Jasper Ik schonk wat brandewijn uit d? flesch, want ik had het noodig, en 'slikte het met éen teug in. Haar le vendigheid bekoorde mij altijd. z:;; lachte1 als een meisje en had vernuft voor tien. Wat zullen wij doen, Jasper, g'ii)> zij verder, wat zullen wij nu doen Op het verzoek van den secretaris om verhooging van wedde, werd af wijzend1 beschikt. Na eenige besprekingen werd de be grooting vasteesteld, zooals die door B. en W. was ingediend tot een bedrag van f 41,443.625. De voorgestelde wij zigingen en verhoogingen van wedden werden aangenomen zooals door B. en W was voorgesteld. De jaarwedde van den 2en ambte naar ter secretarie werd bepaald op f 100. Tot nu toe was d^'e ambtenaar niet bezoldigd Die van den gemeente- opzichter werd gebracht op f 250. die van den agent van politie Wesdorp op f 500, die van den Inspecteur van poli tie op f 625. Daarna werd vastgesteld de 2e sup- plefoire begrooting voor 1902 tot een bedrag van f 2850 in ontvangst en uit gaaf. Naar aanleiding van eene opmerking van heeren Gedeputeerde Staten werd clie verordening op de invordering van het schoolgeld op de herhalingsschool eenigszins gewijzigd, waarna werd vastgesteld het kohier van het ver schuldigde schoolgeld voor het le en 2e kwartaal 1902/3 tot een bedrag van f 642.50. In behandeling werd genomen het schrijven van den heer C. van der Werff Czn. nopens het lierhalingson- derwijs. De uren waarop dat onderwijs ge geven zal worden, werden vastgesteld van 68 uur namiddags. Tegen stem den de heeren Van den Bos, Slagveld, Driehuijzen en Bakkenhoven. De vergoeding voor de onderwijzers werd bepaald op f 0,75 per uur. Daarna werd' de vergadering geslo ten. Binnenland. Twee oudjes In het armhuis le-Joure, in de ge meente Haskerland, heeft een echtpaar dat te zamen 180 jaren telt, zijn 60-ja- r.g huwelijksfeest gevierd. De man is oudstrijder van den tiendaagsclien veldtocht en heeft als boerenarbeider met zwaren handenarbeid bet brood voor zijn gezin moeten verdienen. Het Armbestuur zorgde voor een feestmaal, terwijl onderscheidene in ruilen versnaperingen brachten. Tweede Kanjer. Ingediend is een wetsontwerp tot; wijziging van hoofdstuk Financiën der; Staatsbegrooting voor 1901, o.a. voor kosten van het muntwezen (verlies op ontmunte zilveren muntspecie enz.) en voor kosten wegens bespoediging van het opmaken van de kohieren van de aanslagbiljetten voor de personeele belasting. Een totale verhooging wordt voorgesteld van 42.010.03, waartegen over staat een vermindering tot gelijk bedrag on verschillende andere arti kelen. De miniister van justitie heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen verstrekt op het adres van G, K. Rutjes, gepens. brigadier bij 's Rijks veldwacht te 's Gravenhage. om verhooging van pensioen en uitkeering van hetgeen hem te wein'ig zou zijn uitbetaald. De auti-snikeraccynsbond. In een te Utrecht gehouden verga dering is de commissie bijeen geko men, die, ingevolge heft verhandelde in de meeting, in de maand Juli de- zefs jaars te Wageningen gehouden, in opdracht heeft maatregelen te ne men ter oprichting van een anti-sui- keraccijnsbond. De commissie, die aan haar leden tal nog eenige uitbreiding zal geven, bestaat ui!t de heeren: G. Birnie, te Deventer, K. de Boer Czn., te Assen delft; dr. G. W. Bruinsma te Teterin- gen; dr. Vitus Bruinsma te Lochem; D de Clercq te Bloemendaal, H. Ger- lings te Amsterdam, dr. R- de Haas mr. H. F. Hesselink van Suchtelen en prof. dr. A. Mayer Ite Wageningen: prof. dr. C. A. Pekelharing te Utrecht T. J. Potter en J. W. Sanders te Wa geningen; van wie de heeren Hesse link van Suchtelen, Potter en De Haas onderscheidenlijk tot voorzit ter, secretaris en penningmeester werden benoemd. Na herinnering der van verschil lende zijden ingekomen betuigingen van adhaesie aan het oprichtings plan, werden de ontwerp-statuten, waarop de Kon. goedkeuring zal wor den verzocht, besproken en voorioo pig vastgesteld. Volgens deze statuten beoogt de bond de vermindering, zoo mogelijk de afschaffing van den suiker-accijns en zal dit doel trachten te bereiken door invloed te oefenen op de publie ke opinie en de wetgeving, en door propaganda met woord en schrift. O, te moeten denken, dat jij 't beul dat Jasper Begg in dit vreemde huis is, riep zij uit, en geen kans om cr uit te komien, nergens veiligheid Jas per, wat zullen wij doen. wat zu';u we nu toch doen We zullen het den gouverneur vertellen, m|Lss Ruth, zei ik, en dan hem 't laatste woord laten. Bedenk eens. wij raakten op zijn kust, en mees ten daar omkomen. Js hij een vlianii of wat anders voor een mensch dat hij hun voedsel en drinken Weigert Ik zal het niet gelooven, voordat ik he* gehoord heb. De laagsite man ~"ui zoo iets nooit doen. Ik keerde mij naar het vuur en be gon mijn vingers te warmen, terwijl zij zich op een van de met zijde over trokken leuningstoelen zette, en h-\ar vermoeid hoofdje tusschen haar hand jes liet rusten. Ons gesprek werd slechts bij tusschenpoozen gevoerd, maar ik aclite nu den tijd gekomci voor een uitlegging, en zij was er ook niet afkeerig van. Jasper, zei ze eensklaps, hebt ge gelezen wat ik in het boek geschreven heb Tot den laatsten letter, zei ik. En denkt ge nog, na 't gelezc-ne, dat Edmond zal helpen? Als bewijs van erkenning zijner verdiensten in zake de verspreiding van betere denkbeelden omtrent de voedingswaarde van de suiker hier te lande, werd het eere-lidmaatschap der commissie opgedragen aan den heer G. Birnie. Voorts werd besloten de landgenoo- ten, die met het streven der op te richtem vereeniging instemmen, uit te noodigen zich als leden bij haar aan te sluiten. Sport en Wedstrijden Hariidraverycn en Wedrenueu te Bergen op Zondag 26 Oct Voor deze races zijn 71 paarden aan gegeven voor de draverijen en 23 voor de rennummers, terwijl aan prijzen zal worden besteed f 2525. Het is vrijwel overbodig sportlief hebbers steeds op het belangrijke van deze races te wijzen, zij staan daar voor bij hen te goed bekend, dank zij het kranige optreden van het be stuur van de „Kennemer Sportclub", die dit seizoen o.a. een aanmerkelij ke verbetering in de stallen op het paddock heeft aangebracht, zoodat deze thans geheel tegen koude zijn beschut; we wenschen iedereen op te wekken Zondag 26 October a.s. naar Bergen te gaan om behalve van de races, Ite kunnen genieten van dit schoone oord in herfsttooi. Het is toch zulk een mooie, ongezochte aan leiding om, daar de natuur spoedig haar winterslaap intreedt, nog eens te profiteeren van het natuurschoon van een van Neerlands schoonste ge deelten. Gemengd Nieuws. Drukloutenduivel. De drukfoutenduivel heeft onlangs den heer Bryan, den democratischen Presidentschaoscandidaat van 1896 en 19U0, een leelijke poets gespeeld. In een onlangs door hem verzonden circulaire stond nl. te lezen: Ik ben voornemens, in ae „Com moner" alle vragen van openbaar be lang te bespreken en de democratische partij voor zelfzuchtige doeleinden te gebruiken." Men kan zich voorstellen, hoeveel opzien die onbeschaamde verklaring wekte. Bryan deelde later mede, dat de be doelde zin door een uitgevallen regel misvormd was en dat er moest siaan: „de plannen te verijdelen van hen, die trachten de democratische partij voor zelfzuchtige doeleinden te georui- ken." Maar hij wordt toch van allerlei kanten bespot en gehoond om de on gelukkige vergissing. Nog erger. Te Stuttgart werd dézer dagen een soldaat voor den krijgsraad gebracht, omdat hij verzuimd had een officier, dien hij op straat tegenkwam, te groe ten. De man voerde tot zijne verdediging aan dat hii niets te kort had willen doen aan den eerbied voor zijn supé rieur. maar dat hij zeer bijziende was en den officier niet had gezien. Die verontschuldiging dteed hem ech ter meer kwaad dan goed. Want nu werd hij tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld1 wegens het verzuim van groeten en daarenboven nog tot veertien dagen gevangenisstraf, om dat hij van zijn bijziendheid geen ken nis had gegeven aan zijn chefs. Musolino. Musolino, de groote Italiaansche ban diet, is er treurig aan toe in zijn gevan gen staat op Elba; in den laatsten tijd had hij voortdurend aanvallen van waan zin en wierp zich dan op zijn bewakers. Indien hij niet sterft, zal hij wel onher stelbaar krankzinnig worden. Tegen kinkhoest. De Brusselscha geneesheer Leu- riaux heeft, naar men bericht, een se rum tegen kinkhoest gevonden, waar mede hij in ziekenhuizen gunstige rer sultaten verkreeg. Na tijdige inspui tingen van 5 tot 10 kub. centimeter se rum in het onderlijf moeten de zieken in 8 of 10 dagen volkomen hersteld zijn. Een zakkwispedoor. In de jongste vergadering van de Académie de médicine te Parijs heeft de geleerde dokter Brouardel zijn niet minder geleerden collega's mededee- ling gedaan van een geweldige, door hem gedane uitvinding. Het 'is een Miss Ruth, antwoordde ik, h>e kan de eene mensch den ander ver oord'eelen Er komen schepen aan deze kust, en stranden er op. Bij loo val wordt er nu en dan gemeen spel gespeeld. Weet ge wel zeker, dat Uiv echtgenoot daar eenig aandeel in heelt' Zijt gij ervan overtuigd, dat hij zen slecht is, als gij van hem denkt In plaats van te antwoorden sto :<l zij op en wees op haar hals Ik zag dat liet witte vleesch gekneusd, en met striemen bedekt was, als had een zweep haar getroffen, eu ik wist dat dit haar getuigenis in haar gescire- denis was. Wat mijn hart bij dat ge zicht voelde, hoop ik, dat niemand weet, maar mijn vingers klemden zi"li om het pistool, dat ik bij mij dio-g en mijn tong was als verlamd. Waarom dwingt ge mij te sp-v keti, ging zij middelerwijl voort M- ik alles vertellen, wat ik gezien en ge leden heb op deze vreeselijke plaat? in dit jaar kan het nog slechts zco kort wezen? het lange, vreeselijke jaar, dat ik hier geweest ben? Kunt gij gelooven, Jasper, dat men zijn huis zoo met goud kan vullen als dit is dit vreemde huis, zoo ver van de wereld en dat dan alles eerlijk toegaat? Hoe kan ik zeggen: „Ja, ik aardig dingske. de dokter liet. het zien, terwijl hij er de werking van verklaarde dat, door sommigen door zijn vorm gehouden werd voor een si garenkoker. maar dat bleek te zijn. een kwispedoor. De commissie voor de tuberculose uit de Académie zal een wetenschappelijk onderzoek instellen naar de deugdelijkheid van het nieuwe anti-tcringmiddel en valt dit onder zoek gunstig uit, dan zal de kwispe door voortaan een plaats innemen naast den sleutelring, den face-a-main, de flacon en de portemonnaie. Gevaailyk klokkenluiden. Hoe gevaarlijk het luiden van klok ken voor den betrokken toren is, blijkt uit de volgende proef. Een bode van liet gemeentebestuur van Weimar had in een balk van een klokketoren een mes stevig vastgestoken en bemerkte, clat dit, als de klok geluid werd, wel over'een bandbreedte slingerde. Hoe Amerikaam-clie mynwertiers leve». Een Amerikaans® tijdschrift, „World's Work" heeft eens een en an der onthuld over het leven van Ame- rikaansche mijnwerkers en het „Soc, Weekblad" heeft dat vertaald. Wij vinden het- ondei-werp actueel genoeg om het voor onze lezers over te neinen. Om te beginnen, zoo vangt het arti kel aan, wordt er sterk met den leef tijd gesmokkeld Twaalf jaar is de jongste leeftijd, waarop liet geoorloold is te werken; maar daar ïnijnvverkers- families meestal zeer groot zijn, komt het vaak voor. dat een jongen 'op zijn negende jaar al begint. Eenmaal mijn werker, blijft hij bijna zonder uitzon dering zijngeheele even mijnwerker, beginnende in zijn jeugd als sorteer der (breaker), opklimmende in zijn mid. delbaren leeftijd tot werkelijk mijn werker. en later, als hij oud en zwak wordt, weer terugkeerende tot het vak van zijn jeugd. De taak van den sor teerder bestaat daarin, dat hij de stee- nen. die in de kool zitten, verwijdert, een geheel machinaal werk. dat niet alleen zijn vingers en nagels in een treurige conditie brengt, maar hem ook noodzaakt deai ganschen dag ko lengruis in te ademen. De plaats, waar hij werkt, is 's zo mers snikheet, 't winters dubbel koud. In den laatsten tijd is er eenige ver betering gekomen, doordat men des zomers eleetrische waaiers aanbrengt en des winters stoomverwarming heeft. Het loon voor dat werk is 50 tot 70 cis. voor 10 uur werk. Als hij veertien jaar is, of somtijds nog jonger, wordt hij meestal ver hoogd tot portier. Hij heeft dan wel niet zooveel Té" doen als de „breaker", maar zijn werk is veel eentoniger. Van het oogenblik af. dat de eerste kar de mijn ingaat, tot het oogenblik. dat. de laatste er uitkomt, moet hij bij die liand zijn, om de deur, die dte ventila tie van de mijn regelt, te openen en te sluiten. Hij zit den ganschen dag al leen, krijgt 6575 ets. per dag en moet daarvan zijn eigen lamp, katoen en olie betalen. Daarna richt zijn ambitie zich op een andere werkzaamheid, voerman. Vroes- in den morgen moet hij dan in d,'e mijn zijn, om zijn muil dier schoon te maken en op te tuigen en vóór 7 uur 's morgens voor een paar leege wagens te plaatsen. Deze jongens zijn in een voortdurend ge vaar. Niet, alleen van vallende stuk ken steen en explosies, maar ook van onder de kar te geraken. In die werk zaamheid verdient hij van 1.10 d. tot 1.25 d. (f 2.75—/- 3.125), inoet echter weer zijn eigen lamp, katoen en olie betalen. Op den leeftijd van 22 jaar eindelijk komt hij onder een mijnwer ker te staan en moet de afgehouwen kool op de wagens laden. Hij wordt dan betaald naar het aantal wagens, dat hij laadt, en dit getal is zeer ver schillend in de verschillende mijnen, echter nooit meer dan dan f 3.375. In de anthraciet-mijnen van Pennsylva- nië zijn op het oogenblik 24.1)00 men- schen. die zich daarmede bezig hou den. Eindelijk als hij dit twee j'aar ge daan heeft, legt hij voor een commis sie een examen af, en wanneer hij dit met goed gevolg doet. wordt hij een werkelijk mijnwerker. Hij maakt dan een contract met de maatschappij om een zeker werk tegen zooveel per kar of per meter te doen. Hij moet voor zijn eigen lamp en ge reedschap zorgen en kan van 412 bo ringen doen. al naar gelang van de soort gTond. waarin hij werkt. Hij is verplicht zijn ontploffingsstoffen en olie te koopen van de maatschappij, waarvoor hij werkt. Het meeste boren geschiedt tegenwoordig met, de hand. maar men zal licht begrijpen dat dit boren, aanbrengen van den dynaniiet- patroon en het ontsteken daarvan, een gevaarlijk werk is. dat veel handig heid vereischt. Het stutwerk voor «re gangen word't door de maatschappij geleverd, maar hij is er do verantwoor delijke man voor, dat de gangen in goede orde zijn. heb hem verkeerd beoordeeld" van den man, die mijn bediende in deze kamer heeft doodgeschoten, en mij met den doode alleen liet? Moet, ik dan nog zeggen, dat hij een goed mensch is, omdat hij soms wanneer hij geen misdaad doet, net als andere mannen is? O, ik zou veel winnen, wanneer ik dat kon zeggen ik kon misschien alles winnen, wat een vrouw wenscht. Maar ik zal nooit spreken, nooit; ik zal als er niets gebeurd, leven, zooals ik doe totdat ik oud ben. Het was bitter en wonderbaar voor mij, haar zoo te moeien hooren spre ken. Ik wist dat zij veel verdriet op Ken's Eiland, ondervonden moest hebben, maar dit. was iets buiten alle verbeelding. En wat kon ik haar zeg gen. wat voor troost haar gevent, ik, een ruwe zeeman, die niettemin zelf zijn eigen hand wilde afkappen, wanneer haar dat kon helpen? In waarheid, ik had niets te zeggen, en daar zaten wij eenige minuten, zij aan de eene zijde van het vuur. en ik aan de andere, als zou dat turen in de gloeiende asch, een deel van ons leven in 't geheugen roepen. Miss Ruth, zei ik ten laatsite, en ik denk, dat zij begreep, wat ikmeen- Zijn werk begint 's morgens om 6 uur Daar hij echter dkvvijls rneer dan een mijl ver onder den grond moet gaan om zijn werk te bereiken, «noet hij veel vroeger aan de mijn tegen woordig zijn. Zijn dagelijksche ver dienste is gemiddeld 1.60 dollar (circa f 4.j Dat hij veel aan gevaren bloot staat. kan men gemakkelijk begrijpen als men weet dat er in de laatste 30 jaren 10.000 personen gedood en 25.000 gewond zijn in zijn vak. De gemiddel de leeftijd van de gedooden is 32.13. Maar, hij weot niet beter, ziet door de gewoonte geen -evaar en leeft vanaf zijn negende jaap een soort gevange nisleven. Mislukte oogst. In Zweden is de oogst dit jaar m vele streken zoo goed als mislukt en zelfs het rijke Halland leverde niet zooveel graan op als andere jaren. Het gevolg is, dat de- plattelandsbevolking in sommige streken veel te lijden heeft. Men tracht in den nood te voorzien door het openen van inschrijvingen. Hot konink. paar heeft bereids 10.000 kronen geschonken. Ook in Denemar ken is een commissie gevormd met het doel geld bijeen te brengen voor «Te noodlijdenden in Zweden. Een hevige cycloon heeft over Gastonne ,in Elidis, (Grie- kenlandi) gewoed en groote schade aangericht. Verscheidene personen werden tegen den grond' geworpen on velen werden gewond. De sneeuw komt. Dezer dagen heeft het 's nachts in de Vogezen gesneeuwd. De bergen zien geheel wit. De vleeschtrust. in de Vereenigde Staten is thans of ficieel tot stand gekomen onder den naam „United States Packing com pany" en met een kapitaal van 1 mil- lioen. dat waarschijnlijk zal worden opgevoerd' tot 500 millioen dollars. Een vrecselyko dood vond dezer dagen een werkman te St. Quien, die een amarilmolen bediende. Door een raadselachtige oorzaak werd hij plotseling door het vliegwiel, dat ee nige duizenden wentelingen per minuut maakte, gegrepen; bet hoofd werd hem letterlijk van den romp gescheiden. Ecu blindeuwerkstaking;. Te Sunderland is een blinden-gesticht dat bestaat door middel van den ver koop van artikelen, die daar door de blinden vervaardigd worden. Het admi nistratief bestuur meende de salarissen der blinde werklieden te moeten verla gen .De laatsten zijn, nadat een beroep op den Nationalen Blindenbond onbeant woord was gebleven, gaan staken. Reusachtige oplichting. Een ie Passy wonende dame. ma dame Civet, is voor haar geheele for tuin. 700.000 francs, door haar bankier opgelicht, lichter, zij is niet het eeni ge slachtoffer'de knappe financier is met 1.500.000 francs spoorloos verdwe nen. Madame Civet had op raad van zekeren GuilJemin den bankier Malie- val haar gchcele fortuin toevertrouwd. De financier beloofde haar gouden bergen en dit wekte de achterdocht harer familie. I'ocn madame Civet echter op onderzoek uitging, was de vogel gevlogen de heer Guillemin is gearresteerd. Weer een complot ontdekt. Te Linea bij Gibraltar waar on langs ernstige ongeregeldheden plaats hadden, heeft de politie een groot aantal bommen, geweren en patronen ontdekt, alles verborgen onder het bed van een oude vrouw. Men meent hier een complot op het spoor te zijn, dat ten doel had. de gemeenteraadsleden naar betere oorden te helpen. Verschei- denearrestaties hebben plaats gehad. Een historisch kasteel verbrand Een groote brand heeft het kasteel Bolton, in Yorkshire, toebehoorendei aan lord Bolton, lid van helt Hooger- huis, vernield. Dit kasteel had een historische waarde, In de zalen waren beroemde portretten, welke het eigendom wa ren geweest van Karei I. Schouwburgbrand. Het Edlentheater te Brighton is de vorige week door een hevigen brand getroffen. Het geheele gebouw dreig de in rook op te gaan, maar dank zij de doelmatigheid van het brand- scherm bepaalde zich de brand tolt het tooneel. De schade is niettemin aanzienlijk. de. ik zou veel gegeven hebben, als ik dit vannacht niet hadl behoeven te hooren; maar, daar het gesproken is al was het twintig maal erger voor mij en mijn kameraden ik ben itoch blij naar Ken's Eiland gekomen te zijn. De rest zult gij reeds begre pen hebben en 't is niet. noodig, dat ik er over spreek. Op den dag dat ik van hier zeil, zal ik een passagier in een mijner hutten hebben. Haar naam zal ik niet noemen, daar die u bekend is. Ja, zoo waar ik leef, zal zij met mij meezeilen, of ik zal nooit meer op een scheepsdek wandelen. Het, was ernstig gemeend, en ik ge loof zeker, dat miss Ruth dat wist, want zij legde haar hand op de mij ne, en hoewel zij er niets over zeide, was er een blik in haar oogen, die mij verheugde. Haar volgende vraag verwonderde mij zeer. Jasper vroeg zij. half glimla chend, herinnert gij u toen ik trouwde? Of ik mij dat herinner? riep ik uit; en ik geloof zeker, d'at zij de roode kleur in mijn gezicht opmerk te. Wel natuurlijk! Hoe zou een man zooiets vergeten? Ja, vervolgde zij, zonder dat wij een van beiden elkander aanzagen;

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5